July 16, 2018
Sports Latest News | Poll Questions | Opioid Epidemic | LePage's Veto Pen | Hampden Homicide

Local scores, schedules; results for wrestling, youth hockey


Updated:

Today’s games

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

Ashland at Central Aroostook, 7 p.m.

Deering at Bangor, 3 p.m.

Foxcroft Acad. at Mount View, 1 p.m.

Houlton at Stearns, 7 p.m.

Katahdin at Van Buren, 2:30 p.m.

Narraguagus at Calais, 2:30 p.m.

Orono at Ellsworth, 6 p.m.

Presque Isle at Hermon, 4:30 p.m.

Schenck at Lee Acad., 2:30 p.m.

Shead at Greater Houlton Christian, 5 p.m.

Vinalhaven at Temple Acad., 12:30 p.m.

Washington Acad. at Caribou, 4:30 p.m.

Girls Basketball

Ashland at Central Aroostook, 5:30 p.m.

Bangor at Deering, 5 p.m.

Foxcroft Acad. at Mount View, 11 a.m.

Katahdin at Van Buren, 1 p.m.

Lisbon at Richmond, 7 p.m.

Mount Abram at Dirigo, 11 a.m.

Mountain Valley at Madison, 2 p.m.

Oak Hill at Hall-Dale, 2 p.m.

Old Town at Mount Desert Island, 3:30 p.m.

Presque Isle at Hermon, 3 p.m.

Spruce Mountain at Carrabec, 2:30 p.m.

Vinalhaven at Temple Acad., 11 a.m.

Washburn at Fort Fairfield, 3:30 p.m.

Washington Acad. at Caribou, 1:30 p.m.

Winthrop at Wiscasset, 2:30 p.m.

Boys Hockey

Brewer at Camden Hills, 6 p.m.

Cony/Hall-Dale/Monmouth at Bonny Eagle, 3:10 p.m.

John Bapst at Hampden Acad., 6 p.m.

Maranacook/Winthrop/Madison at Kennebunk/Wells, 7:30 p.m.

Messalonskee at Presque Isle, 1:15 p.m.

Old Town/Orono at Gardiner, 5:30 p.m.

Waterville at Houlton/Hodgdon/Southern Aroostook/Katahdin, 1 p.m.

Windham-Westbrook at Lawrence/Skowhegan/MCI, 6 p.m.

Girls Hockey

Winslow at Biddeford, 4:30 p.m.

COLLEGE

Men’s Basketball

Maine at Columbia, 2 p.m.

Women’s Basketball

Husson at Bates, 3 p.m.

Men’s Hockey

Maine at RPI, 4 p.m.

Sunday’s games

COLLEGE

Women’s Basketball

Husson at Saint Joseph’s, 1 p.m.

Results

Friday’s Results

HIGH SCHOOL

College

WOMEN’S BASKETBALL

Southern Maine 69, Thomas 53

MEN’S BASKETBALL

Bates 78, Babson 75

Colby 94, Endicott 84

Mount St. Vincent 71, Southern Maine 64

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Camden Hills 65, Erskine Acad. 52

Fort Kent 91, Wisdom 35

Maine Central Institute 50, John Bapst 47

GIRLS BASKETBALL

Calais 69, GSA 42

Camden Hills 56, Erskine Acad. 39

Central 63, Penquis 42

Fort Kent 66, Wisdom 24

Houlton 65, Mattanawcook Acad. 26

John Bapst 58, Maine Central Institute 53

Penobscot Valley 33, Schenck 28

Southern Aroostook 71, Madawaska 44

BOYS HOCKEY

Waterville 5, Presque Isle 4

MEN’S COLLEGE HOCKEY

Maine 3, RPI 2

Thursday’s Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Bangor Christian 52, Schenck 40

Central Aroostook 78, Washburn 23

Cony 74, Brewer 52

Ellsworth 76, Caribou 53

George Stevens Academy 61, Calais 41

Katahdin 63, Easton 57

Mattanawcook 42, Houlton 39

Messalonskee 52, Nokomis 48

Old Town 67, Hermon 41

Penobscot Valley 55, Lee Acad. 39

Piscataquis 61, Searsport 41

Presque Isle 53, Mount Desert Island 49

GIRLS BASKETBALL

Boothbay 53, Telstar 29

Brewer 80, Cony 19

Caribou 56, Ellsworth 43

Central Aroostook 58, Washburn 20

Mount Desert Island 51, Presque Isle 33

Orono 31, Foxcroft Academy 21

Southern Aroostook 69, Wisdom 14

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

SUNY Polytech 68, Southern Maine 64

WOMEN’S BASKETBALL

Maine 61, Boston College 40

UMaine (9-7-1) 2-1-0 — 3

RPI (3-12-3) 1-0-1 — 2

First period — 1. UMaine, Vesey 6 (Shea), 1:02; 2. UMaine, Vesey 7 (Shea, Doherty), 3:13; 3. RPI, Jerry 5 (Polino, Ohrvall), 12:51.

Second period — 4. UMaine, Doherty 7 (Vesey, Holway), 8:01.

Third period — 5, RPI, Tironese 6 (Wilson, Polino), 14:51 (pp).

Shots on goal: UMaine 9-13-13 — 35; RPI 15-5-9 — 29

Goaltenders: UMaine, McGovern (29 shots-27 saves), RPI, Marshall (35-32)

Power plays: UMaine 0-1, RPI 1-1

Penalties/minutes: UMaine 1-2, RPI 1-2

Attendance: 2,783

Swimming

HIGH SCHOOL

At Old Town

Old Town boys 90, Foxcroft Acad. 43

Old Town girls 92, Foxcroft Acad. 63

Girls 200 Medley Relay: 1, Old Town ‘A’ (Ketch, Emily, Poirier, Sophie, Kenny, Mikaela, McPhee, Elle), 2:28.30. 2, Old Town ‘B’ (Sossong, Brooke, Ketch, Abby, Blackie, Teagan, Saucier, Mackenzie), 2:31.43. Boys 200 Medley Relay: 1, Old Town ‘A’ (McCoy, Jordan, Costigan, Nick, Wyles, Zack, Bartkiewicz, Gabriel), 2:05.15. 2, Foxcroft Acad. ‘A’ (Green, Triston, Kemp, Hunter, Skomars, Nathaniel, Contreras, Noah), 2:20.61. 3, Old Town ‘B’ (Beal, Devon, Wilson, Alex, Roderick, Davey, Larsen, Jack), 2:29.30.

Girls 200 Freestyle: 1, Clukey, Jenna, FA, 2:10.56. 2, Sullivan, Taylor, OT, 2:36.67. 3, Curtis, Emily, FA, 2:38.05. 4, Trefts, Libby, OT, 2:39.08. 5, Diaz, Kendra, OT, 2:55.22. Boys 200 Freestyle: 1, Rutherford, Colin, OT, 2:03.21. 2, Chapman, Alex, OT, 2:30.09. 3, Braley, Caleb, OT, 2:32.65. 4, Skomars, Nathaniel, FA, 2:38.46.

Girls 200 IM: 1, Waugh, Chloe, FA, 2:44.02. 2, Talcove, Hannah, OT, 3:06.43. 3, Archer, Cathryn, OT, 3:07.35. 4, Sossong, Brooke, OT, 3:13.49. Boys 200 IM: 1, Sossong, Russel, OT, 2:20.61. 2, Stoyell, Jeremy, OT, 2:29.76. 3, D’Angelo, Joseph, OT, 2:37.27.

Girls 50 Freestyle: 1, Curtis, Emily, FA, 30.64. 2, Gomm, Makenzie, OT, 36.10. 3, Merenberg, Olivia, OT, 36.81. 4, Preble, Lily, OT, 38.01. 5, Fisk, Carigan, FA, 56.23. Boys 50 Freestyle: 1, Contreras, Noah, FA, 27.30. 2, Wyles, Zack, OT, 28.12. 3, Gidman, Samuel, FA, 29.53. 4, Engstrom, Garrett, OT, 32.60. 5, Gifford, Jadon, OT, 38.66.

Girls 100 Butterfly: 1, Clukey, Jenna, FA, 1:07.11. 2, Kenny, Mikaela, OT, 1:32.63. 3, Talcove, Hannah, OT, 1:36.81. Girls 100 Freestyle: 1, Henderson, Abby, FA, 1:10.21. 2, Merenberg, Olivia, OT, 1:18.41. 3, Waugh, Amy, FA, 1:20.40. 4, Gomm, Makenzie, OT, 1:21.26. 5, Preble, Lily, OT, 1:26.45.

Boys 100 Freestyle: 1, Contreras, Noah, FA, 1:02.08. 2, Wyles, Zack, OT, 1:02.65. 3, Green, Triston, FA, 1:08.80. 4, Kemp, Hunter, FA, 1:08.98. 5, Larsen, Jack, OT, 1:10.34. 6, Engstrom, Garrett, OT, 1:13.77. Girls 500 Freestyle: 1, Waugh, Chloe, FA, 6:33.27. 2, Blackie, Teagan, OT, 6:36.01. 3, Trefts, Libby, OT, 7:19.39. 4, Sullivan, Taylor, OT, 7:20.59. Boys 500 Freestyle: 1, D’Angelo, Joseph, OT, 6:35.50. 2, Skomars, Nathaniel, FA, 6:46.85. 3, Beal, Devon, OT, 7:01.61. 4, Roderick, Davey, OT, 7:29.46.

Girls 200 Freestyle Relay: 1, Foxcroft Acad. ‘A’ (Curtis, Emily, Henderson, Abby, Waugh, Chloe, Clukey, Jenna), 2:03.96. 2, Old Town ‘A’ (McPhee, Elle, Kenny, Mikaela, Talcove, Hannah, Poirier, Sophie), 2:13.74. Boys 200 Freestyle Relay: 1, Foxcroft Acad. ‘A’ (Skomars, Nathaniel, Green, Triston, Gidman, Samuel, Contreras, Noah), 2:03.97.

Girls 100 Backstroke: 1, Ketch, Emily, OT, 1:10.54. 2, Waugh, Amy, FA, 1:29.24. 3, Sossong, Brooke, OT, 1:39.24. Boys 100 Backstroke: 1, Stoyell, Jeremy, OT, 1:07.45. 2, McCoy, Jordan, OT, 1:08.75. 3, Green, Triston, FA, 1:18.24.

Girls 100 Breaststroke: 1, Ketch, Abby, OT, 1:27.15. 2, Henderson, Abby, FA, 1:31.42. 3, Archer, Cathryn, OT, 1:35.00. 4, Saucier, Mackenzie, OT, 1:41.24. Boys 100 Breaststroke: 1, Chapman, Alex, OT, 1:23.59. 2, Regan, Adam, OT, 1:24.00. 3, Larsen, Jack, OT, 1:24.12. 4, Kemp, Hunter, FA, 1:36.09.

Girls 400 Freestyle Relay: 1, Old Town ‘A’ (Ketch, Emily, Archer, Cathryn, Ketch, Abby, Blackie, Teagan), 4:15.71. 2, Foxcroft Acad. ‘A’ (Clukey, Jenna, Waugh, Chloe, Curtis, Emily, Henderson, Abby), 4:32.41. Boys 400 Freestyle Relay: 1, Old Town ‘A’ (Beal, Devon, Roderick, Davey, Engstrom, Garrett, Sossong, Russel), 4:37.59.


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like