Local results for golf, football, auto racing, road racing

Posted July 16, 2017, at 9:57 p.m.

Golf

HOLE-IN-ONE

Jeff Raymond

ORONO — Jeff Raymond of Ellsworth recorded his first career hole-in-one with an ace on the 144-yard fourth hole at Penobscot Valley Country Club in Orono on Sunday. He used an 8-iron for the shot and it was witnessed by Gary Kuhn.

LOCAL

At Pine Hill GC

RH Foster Senior League — 1. Ralph Holyoke, Dave Barber, Dawn England +10; 2. Dickie Reed, Don Goodness, Jenny Williams -2; 3. Dick Crawford, Jim Hancock, Bob Sekera -3; T4. Phil Newbury, Larry Brooks, Pumpkin Beatham -4; T4. Duane Hanson, Wayne Harriman, Ed St. Heart -4; 6. Bob Sekera, Don Rowe, Peter Beatham -6; Pins: No. 7 Peter Beatham 8-4, No. 9 Dave Barber 3-11, No. 16 Jenny Williams 8-8

Bangor Tire Co. Poker Golf — 1. Buzz Simpson, Larry Boynton, Scott Lally, Peter Stewart Queens & 5’s; 2. Rich Rotella, Tim Daniels, Chase Daniels, Jim Holmes pair of jacks; 3. Ryan Maddocks, John Arnold, Bill Cross, Casey Shannon pair of 2’s; Pins: No. 7 Larry Boynton 13-0, No. 9 Ryan Maddocks 17-9

County Road Market Couples League — 1.Dan and Jenny Pierce 36; 2. Joe and Sandy Meehan 37; 3. Ed and Sue St. Heart 3;8 T4. Stephen and Jenny Williams 39; T4. Rick and Dawn England 39; T4. Peter and Pumpkin Beatham 39; 7. Bruce Treworgy and Kathy Shaw 44; Pins: No. 7 Rick England; 36-7; No. 9 Dawn England 8-3

At Springbrook GC

Sadie Hawkins Scramble, Pins, Skins, Long Drives — Gross: 1. Claire Carpentier, Dan Parent, Bill Crane, Ray Roy 63; Net: 1. Judy Corkum, Joe Mertzel, Tom Tiner, Truman Libby 47; 2. Ashley Golden, Dan Rahmlow, Jay Hopkins, Fred Warner 49; Long Drives: Green, Rita Howard; Blue Ken Carver; Black, Matt Howard; Pins: No. 2 Ken Carver 14-6; No. 8 Truman Libby 5-9, No. 13 Rachel Newman 3-2, No. 15, Dick Therrien 5-8; Skins: Gross: No. 5 Ray Roy; No. 9 Tom Tiner, No. 11 Jay Hopkins, No. 14 Bill Crane, No. 18 Bill Crane; Net: No. 6 Rich Howard, No. 9 Tom Tiner, No. 11 Jay Hopkins, No. 13 Rachel Newman

4-Person Scramble, Pins, Skins — Gross: 1. Moe Morin, Lonney Steeves, Gaeton Bolduc, Robert England 64; (tie) Ron Leeman, Joe Mertzel, Dave Coean, Tom Wylie 64; Net: 1. Brad Pattershall, Don Rahmlow, Rick Shea, Bobby Francis 43; 2. Fred Warner, Mike Starn, David Marshall, George Ames 46; Pins: No. 2 Jay Hopkins 4-0; No. 8 Joe Mertzel 6-9; No. 13 Gaeton Bolduc 18-4, No. 15 Dave Cowan 4-2; Skins: Gross: No. 9 George Ames, No. 11 Matt Beckim, No. 14 Brad Pattershall; Net: No. 2 Robert English, No. 5 Patti Ayotte, No. 8 Bobby Francis, No. 9 George Ames, No. 12 David Marshall, No. 16 Matt Beckin

At Hidden Meadows Golf Course

Old Town/Orono Hockey Boosters Scramble — 1. Corey Madden, Josh Ireland, Josh Fournier 60, 2. Casey Estes, Zack Madden, Sam Peabody, Brad Goody 60, 3. Systems Engineering team, 60, 4. Richard Brown, Jim Evans, Peter Fournier, Adam Fournier 62, 5. John Holyoke, Hazen Dauphinee, Chris Lander, Pete Warner 63, 6. Bob Needham, Steve Van Dolman, Paul Culina, Nate Snyder 63, 7. Buzz Simpson, Scott Lalley, Jason Bennett, Peter Stewart 63, 8. Matt Duque, Miles Francis, Ricky Lee, Mason Johnston 66, 9. Richie King, Ed King, Gene Fadrigon, Ed Lucas 67, 10. Ryan Madden, Dakota Madden, Dillon Leland, Adam Boucher 67, 11. Josh Boucher, Nate Lewis, Ryan King, Adam Leadbetter 68, 12. Ken Mitchell, Joe Mitchell, Joe Severance, Mike Cote 69, 13. Marc Shorette, Lucas Shorette, Austin Soucy, Steve Gomm 69, 14. Campbells team 72, 15. Chris Luthen, Pam Forbes, Jillian Tuell, Keegan Thomas 73, 16. Denis Collins team 74, 17. Jacob Dubay, Kyle Dubay, Ryan Dubay, Van Steinburg 79, 18. Daniel Stiehl, Matt Tibbets, Mandy Gray, Karson Tibbets 81, 19. Greg Smith, Rick Tidwell. Long drive, women: Jillian Tuell; men, 64-younger: Buzz Simpson; 65-older: Ed Lucas. Pins: No. 4 Casey Estes 9-6, No. 8 Pete Warner 1-5

Sunday Couples League Scramble — 1. Ray and Stacey Hussey 34, T2. Bee and Brenda Levasseur, Randy and Jeannette Bernard 36, T4. Paul and Jane Bouchard, Ryan and Kim Bernard 37, 6. Mike Tuell and Kristy St. Peter 42, 7. Thad and Debbie Dwyer 44.

At Hermon Meadow GC

Ladies League — Throw Out: Gross: 1. (tie) Jody Lyford, Nancy Hart; 3. Angie McCluskey; Net: 1. Peg Buchanan, 2. BJ Porter, 3. Diane Herring.  Pins: No. 3 Diane Herring 0-0, No. 8 Jody Lyford 27-11, No. 12 Cheryl Paulson 14-8, No. 16 BJ Porter 37-6. Putts: Peg Buchanan 23

Sunday Points — Blind Draw: 1. Marty Kelly, Jim McLaughlin +15; 2. (Tie) Phil Boody, Al Porter and Bruce Ellis, Ted Jellison and Jim McInnis, Alden Brown +3; 5. John Trott, Joel McCluskey even; 6. Al Stuber, Terry McDonald  and Tim McCluskey, Doug Chambers -1; 8. Rick Boody, Joe Johnston -4; 9. Tracy Gran Jr., Bruce Ireland -6; 10. Mike Henderson, Brad Holmes -16; Pins: No.3 Bruce Ireland 2-4; No.9 (2nd Shot); Tracy Gran Jr. 10-1; No.12 Joel McCluskey 9-10; No.16 Al Porter 6-2; High Man (losing team): Joel McCluskey +3

At Northport GC

Point Quota — Team: 1. Terry Whitney, Paul Wheatley-Price, Jim Kunkel, Brett Hayward (131). 2 Rick Cronin, Bruce Spaulding, Phil Bowen, Tim Garland (127). 3 tie. Mike Knox, Bob Delio, Peter Doran, Don Pendergast, Charlie Pray, Alden Overlock, Don Cynewski, Tom Kent (122); Sweeps: Class A Gross: 1. Randy Berry (76). 2 Preston Ward (80). 3 Jesse Johnson (81). 4 tie Paul Jasienowski, Mike Knox, Charlie Pray (81); Class A Net:  1. Paul Wheatley-Price (67) Bob Delio (69). 3 Bruce Spaulding (70). 4 tie Rick Cronin, Cliff Randall, Tim Riley (72); Class B Gross: 1 Don Cynewski (89). 2. Lee Robinson (93). 3 Cecil Eastman (95). 4 tie Tom Kent, Jim Kunkel (96); Net: 1. tie Tim Garland, Brett Hayward (65). 3 Don Pendergast (70). 4 John McKay (72); Pins: Class A: 3 Paul Jasienowski 3-8. 9 Paul Wheatley-Price 9-11. 18 Preston Ward 27-0; Class B: 3. Don Cynewski 10-8. 9. Don Cynewski 30-0. 12. Tom Kent 14-8. 18. Brett Hayward 2-3

At PVCC

Alternate Shot Championship — Gross: 1. Steve Sader and Greg Jamison 85; 2. Jeff Manter and Joe B. Rollins 86; Net: 1. Herb Coolbrith and Warren Brooks 70; 2. John McDonough and Dan McDonough 71; Pins: No. 4 Warren Brooks 4-6; No. 6 Michael Cormier 14-7; No. 14 Kevin McConnell 9-1; No. 16 Steve Sader 3-9; Straightest Drive: Warren Brooks

At Dexter Muni GC

Weekend Sweeps: Points and Pins: Sean Farnsworth +6 ½; Rick Sherburne +5 ½; Matt Bartlett +4 ½; Paul Farnsworth +3 ½; Jimmy Costedio +2; Pins: No. 4 Frank Reynolds 22-7, Shane Baxter 17-11

 

Football

New England Football League

(Semipro)

Week 1 scores

Saturday

New Britain Brawlers 34, New Haven Venom 0

Seacoast Warhawks (Dover, N.H.) 14, Mid-Coast Falcons (Knox, Maine) 0

Southern Vermont Storm 41, Vermont Ravens (Burlington) 13

New Hampshire Charge (Manchester) 16, Southern Maine (Portland) Raging Bulls 12  

Hartford Colts 8, Connecticut Gamblers (Tolland) 6

Franklin County Greyhounds (Wilburham) 20, Monadnock Marauders (Keene N.H.) 8  

Green Valley Blackhawks (Danielson, Conn.) 24, Southeastern Hurricanes (New Bedford) 14  

Mass State (South Hadley) Wolverines 22, Worcester Wildcats 6  

Granite State (Raymond N.H.) Destroyers 26, Southern New Hampshire Beavers 6

Rhode Island Wardogs (North Smithfield) 34, Western Mass (Springfield) Armor 6

Connecticut Panthers (Meriden) 20, Connecticut Bearcats (Wallingford) 0

Boston Bandits 24, Somerville Rampage 18  

Merrimack Valley Nor’easter (Lowell) 25, North Shore Generals (Lynn Mass.) 22

Sunday

New London County Sharks (Stonington, Conn.) 21, Nashua (N.H.) Empire 12  

 

Auto racing

At Star Speedway, Epping, N.H.

Pro All Stars Series

Pro All Stars Series Super Late Model Make-A-Wish 150: 1. 7 Travis Benjamin, Morrill; 2. 4 Ben Rowe, Turner; 3. 41 Tracy Gordon, Strong; 4. 54 Johnny Clark, Farmingdale; 5. 27 Wayne Helliwell, Jr., Dover, N.H.; 6. 73 Joey Doiron, Berwick; 7. 15 Mike Hopkins, Hermon; 8. 03 Joe Squeglia, Derry, N.H.; 9. 12 Derek Griffith, Hudson, N.H.; 10. 23 Dave Farrington Jr., Jay; 11. 18 Bobby Seger Jr., Frankfort; 12. 32 Anthony Nocella, Woburn, Mass.; 13. 7 Glen Luce, Turner; 14. 60 D.J. Shaw, Center Conway, N.H.

At Wiscasset Raceway

Servpro of Biddeford-Saco Pro Stocks (40 laps, makeup feature): 1. Scott Chubbuck, Bowdoin, 2. Daren Ripley, Thomaston, 3. Charlie Colby, Newcastle, 4. Nate Tribbett, Richmond, 5. Ajay Picard, Palmyra; Super Streets (25 laps, unofficial): 1. Mark Lucas, Harpswell, 2. Jason Curtis, Hollis, 3. Josh Bailey, Wiscasset, 4. Sean Johnson, Oakland, 5. Mike Hodgkins, Jefferson; Thunder 4 Minis (25 laps): 1. Logan Melcher, Jay, 2. Jeff Minchin Jr., Pittston, 3. Michael Golding Pownal, 4. Spencer Sweatt, Albion, 5. Brian Sweatt, Albion; NE Cylinder Pros (25 laps, unofficial): 1. Kamren Knowles, West Gardiner, 2. Connor Wenners, Edgecomb, 3. Jeff Prindall, Lisbon, 4. Max Rowe, Turner, 5. Larry Melcher, Jay; Servpro of Biddeford-Saco Pro Stocks (40 laps): 1. Daren Ripley, Thomaston, 2. Ajay Picard, Palmyra, 3. Charlie Colby, Newcastle, 4. Jeff Burgess, Fairfield, 5. Kevin Morse, Woolwich

Winterport Dragway

(July 9 results) Super Pro/ Pro Final: 1.Rick Hunnewell, Ellsworth 2. Jon Canty, West Gardiner; Super Pro Eliminator: 1. Rick Hunnewell, Ellsworth, 2. Dustin Calder, Welshpool  New Brunswick , Semifinalist, Randy Therrien, Unity, Semifinalist, Ken Fowler, Edgecomb; Pro Eliminator: 1.Jon Canty, W. Gardiner 2.Wayne Chadwick, S. China, John Kaiser, Mapleton, Russell Calder, Welshpool  New Brunswick; Bikes /Sleds: 1. Paul Keaten, Athens, 2. Frank John, Brooklin, Semifinalist, Jim Colman, Saco; Street Eliminator: 1. John Kaiser, Mapleton, 2: Christine Leeman, Letang  New Brunswick, Semifinalist, Brian Lowell, Sabattus; Jr. Dragster: 1. Jayden Henckle, Old Orchard Beach 2.Bree Williams, McAdam  New Brunswick, Semifinalist, Haylee Clough, Thomaston, Semifinalist, Mandy Leeman, Pennfield  New Brunswick; T & L Gamblers Race: 1.Bob Cousins, Brewer, 2: Mike Bradford, Lamoine, Semifinalist, Jenn Fusco, Turner; Ford Day : 1. Bob Cousins, Brewer, 2: Mike Whitaker, S. China, Semifinalist, Jon Canty, West Gardiner; (July 16) Super Pro/ Pro Final: 1.Luc Beaulieu, Winslow, 2. Randy Therrien, Unity; Super Pro Eliminator: 1.Randy Therrien, Unity 2. Jim Green Sussex New Brunswick, Ken Fowler, Edgecomb; Pro Eliminator: 1. Luc Beaulieu, Winslow, 2. Brock Wakefield, Unity , Semifinalist, Bob Reynolds, Winterport; Bikes /Sleds: 1. Alex O’conner, Biddeford, 2.Jeff Fanjoy, Corinna, Semifinalist, Danielle Fusco, Turner; Street Eliminator: 1. Donnie Perkins, Blue Hill, Waterville, 2. Tony Collins, Waterville, Semifinalist, Bob Cote, Long A Township; Jr. Dragster: 1. Kerrigan Shorey, Lamoine , 2. Haylee Clough, Thomaston, Semifinalist, Jaxyn Fitzpatrick, Houlton, Jayden Henckle, Old Orchard Beach; Nostalgia Day: Sean Eori, Albion, 2. Mike Whitaker, S. China, Richard Condon, Chelsea

 

Road racing

Maine Potato Blossom 5 Miler

At Fort Fairfield, Maine

Runners

1. Patrick Cote, 32, 28.02; 2. Sam Sheehan, 27, 29.20; 3. Evan Desmond, 17, 30.32; 4. *Tracy Guerrette*, 36, 30.41; 5. Bryan Lamoreau, 29, 31.49; 6. Connor Hrynuk, 20, 33.23; 7. Bruce Clark, 59, 33.56; 8. Trace Cyr, 16, 34.18; 9. Thomas Beckham, 41, 34.28; 10. Jeff Dubis, 49, 34.38; 11. Steve Desmond, 42, 34.55; 12. George Ferland, 43, 36.09; 13. Michael Hartford, 41, 36.22; 14. Emmorson Wright, 30, 36.38; 15. *Marie Beckham*, 31, 36.56; 16. Carl Soderberg, 55, 37.29; 17. *Jaylee Fox*, 24, 37.38; 18. *Katie Malone*, 34, 37.58; 19. Alan Ferguson, 33, 38.06; 20.Henry McDevitt, 11, 38.11; 21. *Angie Ewings*, 49, 38.17; 22. Craig Reese, 55, 38.18; 23.George Ferland, 12, 38.40; 24. *Anna Bernard*, 55, 38.49; 25. *Emily McDevitt*, 52, 39.20; 26. Dean Patten, 29, 40.12; 27. *Y Natalie Jeong*, 47, 40.40; 28. Glenney Mahan, 50, 40.58; 29.Frank Bemis, 49, 41.23; 30. *Janelle Humphrey*, 27, 41.27; 31. Jonathan McDevitt, 14, 41.40; 32.Ed Malone, 68, 41.57; 33. *Ellen Bemis*, 41, 42.36; 34. *Trisha House*, 38, 42.36; 35. *Alex Kane*, 24, 42.45; 36. *Sophia Dean*, 14, 42.59; 37. *Teagan Ewings*, 15, 43.50; 38. *Amy Chartier*, 39, 43.56; 39. *Sarah Beaulieu*, 17, 44.10; 40. Maec Dorsey, 41, 44.33; 41.Shawn Rogers, 42, 44.34; 42. *Kelly Kozial*, 45, 44.50; 43. *Stacey Brooker*, 37, 46.02;44. *Heather Durrelle*, 32, 46.08; 45. *Barbara Hayslett*, 53, 46.23; 46. *Kimberly Brown*, 27, 46.27; 47. Julio Morin, 46, 46.28; 48. *Lindsay Hohlihan*, 26, 46.32; 49. Heath Turner, 39, 47.51; 50. *Connie McLellan*, 66, 47.55; 51. *Ginger Turner*, 39, 49.00; 52. *Amy DeMerchant*, 35, 49.47 53. *Alison Kieffer*, 29, 50.10; 54. Rob Kieffer, 59, 50.11; 55. *Debra Scott*, 62, 50.42; 56. *Laura Lamoreau*, 27, 50.45; 57. *Melissa McKenney*, 23, 51.51; 58. *Alexis Coiley*, 19, 51.55; 59. Bruce Alexander, 70, 52.15; 60.Martin Puckett, 40, 52.16; 61. *Natalie Dean*, 12, 54.02; 62. *Denise Bourgoine*, 54, 54.37; 63. Ernest Linders, 34, 55.37; 64. Mark Boyer, 62, 1:00.09.

Walkers

1. Landen Leavitt, 1:04:39; 2.Brett Senal, 1:04:52; 3. *Amanda Doherty, 1:05:41; 4. *Kim Senal, 1:08;45; 5. *Jeannie Fox, 1:13:20; 6. *Jan Cooper, 1:13:23; 7. *Shelly Whetsell, 1:17:26; 8. Del Finnemore, 1:17:27; 9. *Kathy Schauffer, 1:18:26; 10. *Sherry Finnemore, 1:19:38; 11. Charles Cyr, 1:19:39; 12. *Kris Ferland, 1:21:30; 13.*Verla Ridley, 1:24:12, 14. *Janelle Cote, 1:24:13; 15. *Cindy Cote, 1:24:14; 16. Art Thompson, 1:24:16, 17. *Barb McManus, 1:24:17; 18. *Delaney Towle, 1:24:51; 19. *Patricia Reagan, 1:25:45; 20. *Anna Soucy, 1:25:46; 21. Ethan Towle, 1:26:05; 22.Dennis Flannery, 1:26:06; 23. *Christine St. Pierre, 1:41:22; 24. *Elizabeth Reed, 1:41:23; 25. *Paige Rochford—ran with the walkers

*female participant

At Castine

Castine Baron’s 5K

1. Robert Ciano 20 minutes, 6 seconds, 2. Phoebe Markle 20:19, 3. Alyster Birk 20:26, 4. Cyrus Perkinson 21:05, 5. John Pendleton 23:48, 6. Pete Colman 24:22, 7. Tricia Brown 24:56, 8. Colby Haskell 26:15, 9. Dave Fedorchak 26:21, 10. Anna Harris 28:13, 11. Sean Moser 30:21, 12. David Jones 30:39, 13. Chris Dickens 30:49, 14. Hayden Moore 31:36, 15. Macy Farrington 33:31, 16. Ava Montague 33:31, 17. Soren Sundberg 34:40, 18. Mark Leonard 34:47, 19. Dottie Sherling 36:13, 20. Noah Ortiz 37:06, 21. M Phillup 37:06, 22. Thomas Moore 38:25, 23. Anne Marie Moore 38:46, 24. Javier Ortiz 38:47, 25. Hilary Ortiz 39:43, 26. Cora Hutchinson 39:44, 27. Reese Brown 43:15, 28. Sandra Corey 53:14, 29. Eric Winter 56:44, 30. Rachel Winter 56:44, 31. Jim Newman 1:00:24, 32. Lara Newman 1:00:24

Castine Baron’s 10K

1. Brendan Penfold 38:25, 2. Erik Knickerbocker 38:55, 3. Bradford Eslin 39:36, 4. Laurent Houssel 43:17, 5. Jim Hunt 43:18, 6. Jacob Boone 45:32, 7. Hanna Gutow 46:35, 8. Lisa Kingsbury 47:15, 9. Martin Arms 48:32, 10. Colin Powell 48:45, 11. Robin Clarke 48:59, 12. Timothy Farnham 50:17, 13. Tom Kirby 54:57, 14. Sarah O’Malley 56:22, 15. Meaghan Geroux 56:30, 16. Benjamin Montague 56:31, 17. Beth Boucher 56:44, 18. Beth Allen 57:02, 19. Elissa Haskell 58:24, 20. Eric Winter 58:25, 21. Caroline Moore 58:41, 22. Jennifer Sargent 1:00:24, 23. Jill Kelly Fanucci 1:01:58, 24. Katie Newman 1:01:59, 25. Jenn Farrington 1:04:07, 26. Doug Allen 1:04:31, 27. Will Newman 1:07:15, 28. Judith Lackey 1:17:35, 29. Lindsay Hodgman 1:17:47

 

SEE COMMENTS →

View stories by school