June 20, 2018
High School Sports Latest News | Poll Questions | Immigration | Lumber Market | RCV Ballots

High school swimming state championship results


Updated:

Class A Boys

At UMaine, Orono

1. Cheverus 339.5, 2. Brunswick 275, 3. Bangor 207.5, 4. Scarborough 169.5, 5. Falmouth 162, 6. Thornton Acad. 145, 7. Cony 141, 8. Lewiston 104, 9. Portland 103, 10. Messalonskee 100, 11. Windham 99, 12. Sanford 88, 13. Massabesic 77.5, 14. South Portland 64, 15. Hampden Acad. 62, 16. Westbrook 33, 17. Lawrence 28, 18. Mt. Ararat 22, 19. Edward Little 20, 20. Bucksport 17, 21. Brewer 14, 21. Carisle (Caribou/Presque Isle/Limestone) 14, 23. Biddeford 13, 24. Deering 6

200-yard Medley Relay: 1, BANG (Derek Irish, Colby Prouty, Payton Campbell, Collin MacMillan), 1:41.80. 2, BRUN (Henry Raker, Brian Hess, Matt Yost, Ben Farrell), 1:44.52. 3, CHEV (Thomas Nappo, Gustav Anderson, Raymond Le, Shane Moore), 1:44.56. 4, LEW (Lennon LaBelle , Hayden Bavis , Matthew Charest , Caleb Lebrun ), 1:44.99. 5, PORT (Will Couture, Reed Foehl, Josh Ying, Oliver Brochu), 1:47.90. 6, MESS (Benjamin Thibert, Tayler Croft, Griffin Burns, Nate Perkins), 1:49.09. 7, SAN’ (David Winchell III, Matt Webber, Carson Cuthbert, Mason Scully), 1:50.31. 8, SCAR (Sam Greenberg, Sam Curtis, TJ Hinkle III, Kyle Ankermann), 1:50.81. 9, TA (Nolan Eisenhaur, Joe Vail, Jacob Bennert, Matt Hall), 1:55.45. 10, CONY (Jacob Mills, Dylan Tudeen, Dale Lapierre, Logan Testerman), 1:55.70. 11, FALM (Hyun Lee, Winslow Robinson, Nathan Ryer, Dexter Desrosiers), 1:57.80. 12, MASSA (Corny Stewart, Joshua Castonguay, Hunter Tarbox, Jacob Bixby), 2:00.64. 13, WEST (Alex Herbert, Josh Wescott, Brandon Labbe, Sidney Bartlett), 2:01.39. 14, MT AR (Max Bickford, Devin Hoskins, Jacob Burnette, William Furgeson), 2:04.37. 15, DEER (Peter Rozzi, Andrew Muca, Jasper Sommer, Zach Le), 2:04.46. 16, EL (Zaccary Gauthier, Michal Cwik, Brendan Whitman, Kameron Morin), 2:06.21

200 Free: 1, Michael O’Donovan, CHEV 1:43.50. 2, Connor Perron, FALM 1:48.65. 3, Alex Bevier, Lawrence High School, 1:50.73. 4, Sam Carlson, BANG 1:52.20. 5, Booway Bikales, FALM 1:52.98. 6, Ryan O’Leary, SCAR 1:58.72. 7, Eddie Capoldo, BRUN 1:59.88. 8, Phineas Underwood, CHEV 2:00.69. 9, Joey Christian, SCAR 2:01.74. 10, Andrew Samson, BRUN, 2:02.32. 11, Jeremy Baker, CHEV 2:02.77. 12, James Mannette, WIND 2:03.63. 13, Evan Vidas, BREW 2:03.65. 14, Ryan Burke, MASSA 2:04.15. 15, Quinn Severs, SAN 2:04.36. 16, Joe Vail, TA 2:04.96

200 IM: 1, Colby Prouty, BANG 1:56.90. 2, Matthew Charest, LEW 1:58.37. 3, Kevin Kane, CHEV 2:00.97. 4, Ben Tompkins, CHEV 2:11.37. 5, Eli Steward, TA 2:11.90. 6, John Giberti, WIND 2:12.01. 7, Brian Dysart, HA 2:12.18. 8, TJ Hinkle III, SCAR 2:12.58. 9, Momchil Dagorov, SO. PORT 2:14.87. 10, Sam Greenberg, SCAR 2:17.43. 11, Sam Curtis, SCAR 2:20.60. 12, Sam Goodine-Doane, SO. PORT 2:20.62. 13, Devin Hoskins, MT AR 2:21.53. 14, Hayden Bavis, LEW 2:22.01. 15, Griffin Burns, MESS 2:22.86. 16, Jacob Bennert, TA, 2:25.38

50 Free: 1, Nate Samson, BRUN 21.41$. 2, Noah Aube, Cony, 22.05. 3, Shane Moore, CHEV 22.12. 4, Jacob Griffin, CHEV 22.24. 5, Benjamin Thibert, MESS 22.80. 6, Brian Hess, BRUN 23.21. 7, Kyle Ankermann, SCAR 23.61. 8, Ben Farrell, BRUN 23.67. 9, Matt Yost, BRUN 23.82. 10, Collin MacMillan, BANG 23.84. 11, Josh Ying, PORT 23.89. 12, Gustav Anderson, CHEV 23.90. 12, Caleb Fuschillo, MASS 23.90. 14, Logan Herodes, FAL 23.93. 15, Payton Campbell, BANG 24.02. 15, Drew Simoneau, SCAR 24.02

1 Meter Diving: 1, Kyle Adams, BANG 449.65. 2, Anthony Wardwell, BUCK 351.55. 3, Chris Roderick, BRUN 315.10. 4, Griffin Conley, FAL 285.75. 5, Jacob Bixby, MASS 266.60. 6, Owen Williams, BIDD 246.55. 7, Noah Brillant, MT AR 224.30. 8, Jakob Lynham, WEST 219.95. 9, Vitalay Popov, WIND 214.90. 10, Josh Centeno, SO. PORT 188.75

100 Butterfly: 1, Nate Samson, BRUN 51.04. 2, Jacob Griffin, CHEV 53.37. 3, Kevin Kane, CHEV 53.44. 4, Eli Steward, TA 55.54. 5, Cameron LaBree, HA 56.65. 6, Will Couture, PORT 57.61. 7, Alex Bevier, LAWR 57.69. 8, Matt Yost, BRUN 57.70. 9, Austin Scott, Carisle Swim Team, 58.09. 10, Winslow Robinson, FAL 58.99. 11, Raymond Le, CHEV 59.09. 12, Derek Irish, BANG 59.73. 13, Lennon LaBelle, LEW 59.91. 14, Payton Campbell, BANG 1:00.22. 15, Nate Gere, Carisle Swim Team, 1:01.53. 16, Eddie Capoldo, BRUN 1:02.02

100 Free: 1, Shane Moore, CHEV 47.19. 2, Noah Aube, CONY, 48.54. 3, Nathaniel Berry, CONY, 50.62. 4, Josh Labrecque, WIND 50.94. 5, Joshua Roberts, TA 51.30. 6, Kyle Ankermann, SCAR 51.86. 7, Ben Farrell, BRUN 52.07. 8, John Giberti, WIND 52.31. 9, Collin MacMillan, BANG 52.43. 10, Booway Bikales, Falmouth High School, 52.50. 11, Caleb Fuschillo, MASS 52.96. 12, Josh Ying, PORT 53.28. 13, Henry Raker, BRUN 53.33. 14, Drew Simoneau, SCAR 53.79. 15, Nate Perkins, MESS 54.34. 16, Carson Cuthbert, SAN 54.39

500 Free: 1, Michael O’Donovan, CHAV 4:41.42. 2, Connor Perron, FAL 4:48.17. 3, Sam Carlson, BANG 5:09.56. 4, Ben Tompkins, CHAV 5:16.84. 5, Reed Foehl, PORT 5:17.39. 6, Momchil Dagorov, SO. PORT 5:21.99. 7, TJ Hinkle III, SCAR 5:30.41. 8, Ryan O’Leary, SCAR 5:30.84. 9, Andrew Samson, BRUN 5:31.55. 10, Jeremy Baker, CHEV 5:38.66. 11, Joe Vail, TA 5:41.87. 12, Nolan Eisenhaur, TA 5:42.75. 13, Ryan Watson, BANG 5:46.81. 14, Nate Gere, Carisle Swim Team, 5:47.50. 15, Hunter Woodruff, BREW 5:51.19. 16, Matt Smith, BANG 5:53.04

200 Free Relay: 1, CHEV (Jacob Griffin, Kevin Kane, Michael O’Donovan, Shane Moore), 1:28.21$. 2, BRUN (Nate Samson, Brian Hess, Eddie Capoldo, Ben Farrell), 1:32.03. 3, CONY (Nathaniel Berry, Logan Testerman, Dale Lapierre, Noah Aube), 1:34.00. 4, TA (Tom Cote, Jacob Bennert, Eli Steward, Joshua Roberts), 1:36.91. 5, FAL (Booway Bikales, Hyun Lee, Logan Herodes, Connor Perron), 1:37.40. 6, MESS (Tayler Croft, Griffin Burns, Nate Perkins, Benjamin Thibert), 1:38.47. 7, SAN (Carson Cuthbert, Mason Scully, Marcus Gould, Quinn Severs), 1:38.68. 8, MASS (Nathan Messier, Ryan Burke, Joel VanTassell, Caleb Fuschillo), 1:38.71. 9, SCAR (Drew Simoneau, Anton Jasa, Sam Greenberg, John Pillsbury), 1:38.72. 10, LEW (Matthew Charest, Hayden Bavis, Lennon LaBelle, Caleb Lebrun), 1:40.08. 11, SO. PORT (Sam Goodine-Doane, Jackson Haynes, Mitchell Amadei, Liam Hayes), 1:40.94. 12, HAMP (Patrick Kearns, Riah Malachi, Brian Dysart, Cameron LaBree), 1:41.24. 13, PORT(Josh Ying, Oliver Brochu, Reed Foehl, Will Couture), 1:43.27. 14, WEST (Alex Herbert, Jared Clark, Brandon Labbe, Sidney Bartlett), 1:44.24. 15, WIND (Jack Blake, Frank Farinella, Francis Watson, Ryan Plummer), 1:47.77. 16, DEER (Zach Le, Andrew Muca, Jasper Sommer, Peter Rozzi), 1:48.69

100 Backstroke: 1, Josh Labrecque, WIND 56.05. 2, Nathaniel Berry, Cony, 56.24. 3, Lennon LaBelle, LEW 56.32. 4, Will Couture, PORT 57.82. 5, Thomas Nappo, CHEV 59.49. 6, Brian Dysart, HAMP 59.95. 7, Henry Raker, BRUN 1:00.00. 8, Derek Irish, BANG 1:00.79. 9, Logan Herodes, FAL 1:01.86. 10, Winslow Robinson, FAL 1:02.60. 11, Sam Greenberg, SCAR 1:02.91. 12, Mitchell Amadei, SO. PORT, 1:03.12. 13, Nathan Messier, MASS 1:03.62. 14, Brendan Martin, BANG 1:03.92. 15, Raymond Le, CHEV 1:05.21. 16, Sam Goodine-Doane, SO. PORT 1:05.67

100 Breaststroke: 1, Colby Prouty, BANG 57.31 (STATE RECORD). 2, Matthew Charest, LEW 58.93. 3, Brian Hess, BRUN 1:02.39. 4, Benjamin Thibert, MESS 1:03.38. 5, Michal Cwik, EL 1:05.68. 6, Cameron LaBree, HAMP 1:06.15. 7, Reed Foehl, PORT 1:06.30. 8, Joshua Roberts, TA 1:06.81. 9, Quinn Severs, SAN 1:07.53. 10, Gustav Anderson, CHEV 1:08.27. 11, Matt Webber, SAN 1:09.56. 12, Tayler Croft, MESS 1:10.71. 13, Josh Webber, SAN 1:11.96. 14, Hayden Bavis, LEW 1:12.00. 15, Josh Wescott, WEST 1:12.13. 16, Sam Curtis, SCAR 1:12.49;

400 Free Relay: 1, CHEV (Jacob Griffin, Kevin Kane, Ben Tompkins, Michael O’Donovan), 3:19.39. 2, BRUN (Nate Samson, Henry Raker, Eddie Capoldo, Matt Yost), 3:22.48. 3, BANG’ (Collin MacMillan, Payton Campbell, Sam Carlson, Colby Prouty), 3:27.45. 4, TA (Joe Vail, Tom Cote, Eli Steward, Joshua Roberts), 3:32.28. 5, CONY (Nathaniel Berry, Logan Testerman, Dylan Tudeen, Noah Aube), 3:33.83. 6, FALM’ (Booway Bikales, Logan Herodes, Winslow Robinson, Connor Perron ), 3:33.99. 7, SCAR (Drew Simoneau, Ryan O’Leary, TJ Hinkle III, Kyle Ankermann), 3:35.85. 8, WIND (Josh Labrecque, James Mannette, Ryan Plummer, John Giberti), 3:37.51. 9, SAN (Carson Cuthbert, David Winchell III, Mason Scully, Quinn Severs), 3:44.64. 10, MASS (Nathan Messier, Ryan Burke, Joel VanTassell, Caleb Fuschillo), 3:47.14. 11, SO. PORT (Sam Goodine-Doane, Momchil Dagorov, Mitchell Amadei, Jackson Haynes), 3:47.93. 12, MESS (Kyle Perkins, Edmund Couture, Alex Nadeau, Nathan Ruel), 4:00.73. 13, BREW (Ian Coleman, Hunter Woodruff, Noah Tibbetts, Evan Vidas), 4:10.19. 14, WEST (Alex Herbert, Jared Clark, Josh Minor, Josh Wescott), 4:14.92. 15, EL (Brendan Whitman, Kameron Morin, Michal Cwik, Zaccary Gauthier), 4:16.06. 16, PORT(Matice Maino, Peter Gribizis, Alex Ramsey, Bryant Peterson), 4:17.36

Class B Girls

At Bowdoin, Brunswick

1. Greely 321, 2. Cape Elizabeth 314, 3. Kennebunk 222, 4. MDI 179, 5. Morse 177, 6. Yarmouth 160, 7. Foxcroft Acad. 144, 8. John Bapst 120, 9. Ellsworth 107, 10. Camden Hills 101, 11. GSA 94, 12. Belfast 85, 13. Old Town 54, 14. Catherine McAuley 51, 15. Waynflete 49, 16. North Yarmouth Acad., 37, 17. Orono 25, 18. Washington Acad. 22, 19. Winslow 17, 20. Erskine Acad. 13, 21. Richmond 11, 22. Boothbay 1

200-yard Medley Relay: 1, CAPE (Hope Campbell, Maddie Culkin, Olivia Tighe, Alicia Lawrence), 1:52.93. 2, GREE (Lauren Williams, Courtney Rog, Hwanhee Park, Cat Maker), 1:53.80. 3, MOR (Brittany Kaler, Leah Totman, Ann Tolan, Ella Martin), 1:55.00. 4, MDI (Mary Ellen Sharp, Aubrie Boyce, Lydia DaCorte, Eliza Schleif), 1:56.01. 5, KENN (Marshall Lowery, Renee Nichols, Britta Brown, Isabel Harms), 1:56.59. 6, ELLS (Leah Stevens, Sidney Hamilton , Jessica Cohen, Ellie Clarke), 1:58.28. 7, YARM (Eleanor O’Gorman, Eliza Lunt, Calista Mclauglin, Amanda Murray), 1:58.38. 8, FOX (Avery Carroll, Gabie Johnson, Jenna Clukey, Elena Russo), 1:58.65. 9, JB (Laura Skacel, Kassidy Bate, Eliza Costigan, Katherine Larochelle), 1:59.36. 10, CAMD (Eleanor Lincoln, Keeli Wood, Molly Woodruff, Isabelle Gutheinz), 2:04.71. 11, WINS (Faith Rogers, Jessica Greeley, Kirstie Rogers, Elyse St. Pierre), 2:10.51. 12, McAUL (Lillie Donovon, Ana Neff-Jendrasko, Emma Spies, Grace Downey), 2:11.54. 13, WAYN (Molly McNutt, Lily Fanburg, Kiera MacWhinnie, Grace Bukowski-Thall), 2:11.64. 14, OT (Johanna Burgason, Allie Ketch, Alexis Rutherford, Kendra Diaz), 2:12.81. 15, WA (Aubrey Sparrow, Jodi Harris, Ava Emery, Alayna Lamb), 2:14.64. 16, GSA (Karina Steenberg, Ellie Gellerson, Hanna Jordan, Emma Larson-Whittaker), 2:14.78. 17, ORO (Maddie Culina, Kylie Gray, Daisy Denike, Alexandra Bolin), 2:15.36. 18, BELF (Olivia Hills, Hadley O’Malia, Cali Joseph, Tara O’Donovan), 2:18.40. 19, LINC (Anna Sirois, Sammy Ober, Elise Dumant, Kate Laemmle), 2:21.59. 20, WATERV (Kathryn Bernier, Izzy Labbe, Leah Shoulta, Machaela Laramee), 2:22.72. 21, MCI (Micaela Simeone, Chelsea Deganhardt, Megan Simeone, Anna Simeone), 2:24.80. 22, HERM (Alisha Stadig, Kelsey Poland, Sabrina Growe, Mikaela Knight), 2:25.61. 23, BBAY (Emma Pearce, Samantha Carter, Evy Case, Molly Thibault), 2:25.91. 24, ST DOM Lindsay Cook, Megan D’Alessandro, Elizabeth Perkins, Abby L’Abbe), 2:26.01. 25, ERSK (Harley Denning, Audrey Jordan, Jessica Zhang, Madyson Geboskie), 2:30.79

200 Free: 1, Olivia Tighe, CAPE, 1:55.48. 2, Isabel Harms, KENN, 1:59.87. 3, Jenna Clukey, FOX, 2:02.57. 4, Eleanor O’Gorman, YARM, 2:02.79. 5, Kiera MacWhinnie, WAYN, 2:04.61. 6, Kaylen Ottman, BELF, 2:05.47. 7, Camilla Civiello, GREE, 2:06.33. 8, Katie Bacall, GREE, 2:06.72. 9, Lily Black, GREE, 2:07.16. 10, Emma Gutheinz, CAMD, 2:07.50. 11, Maddie Woodworth, MDI, 2:07.66. 12, Lexie Bakke, CAPE, 2:07.73. 13, Taylor Paulison, RICH, 2:10.88. 14, Maya Pelletier, GSA, 2:11.20. 15, Natalie Bourassa, YARM, 2:11.61. 16, Anna Naggert, MDI, 2:14.00. 17, Alexis Rutherford, OT, 2:15.59. 18, Kate Friberg, CAPE, 2:15.88. 19, Ellie Hodgkin, ERSK, 2:16.74. 20, Molly Woodruff, CAMD, 2:17.46. 21, Miriam Nelson, ELLS, 2:18.45. 22, Chara Hamilton, PEN, 2:18.48. 23, Caroline Coburn, CAPE, 2:18.78. 24, Olivia Overlock, BAPST, 2:19.49. 25, Johanna Burgason, OT, 2:20.63. 26, Sammy Jacobs, MDI, 2:21.39. 27, Elyse St. Pierre, WIN, 2:23.05. 28, Chloe Waugh, FOX, 2:23.22. 29, Aubrey Sparrow, WA, 2:23.97. 30, Katie Hammer, ELLS, 2:24.51. 31, Gabrielle Begos, MCAU, 2:25.40. 32, Phoebe Fleck, ERSK, 2:25.87. 33, Emma Pearce, BBAY, 2:26.57. 34, Lanie Kropp, GREE, 2:28.02. 35, Cali Joseph, BELF, 2:28.56. 36, Patti Mankin, KENN, 2:28.57. 37, Mikayla Carr, MCI, 2:28.93. 38, Kathryn Bernier, WATER, 2:30.53

200 IM: 1, Marshall Lowery, KENN, 2:09.42. 2, Ana Neff-Jendrasko, MCAU, 2:09.46. 3, Ava Sealander, GSA, 2:17.44. 4, Avery Carroll, FOX, 2:18.64. 5, Jade Lindenau, CAPE, 2:22.82. 6, Corinne Wight, CAPE, 2:25.25. 7, Madison Rawnsley, GREE, 2:26.01. 8, Britta Brown, KENN, 2:26.02. 9, Eliza Costigan, BAPST, 2:26.70. 10, Morgan Fernald, BELF, 2:26.92. 11, Kylie Gray, ORO, 2:27.48. 12, Fiona Harms, KENN, 2:28.11. 13, Ava Emery, WA, 2:30.73. 14, Maddie Culkin, CAPE, 2:31.39. 15, Calista McLauglin, YARM, 2:32.76. 16, Evy Case, BBAY, 2:33.71. 17, Leah Shoulta, WATER, 2:34.42. 18, Cara Ricciardi, YARM, 2:34.75. 19, Sarah Beretich, GREE, 2:34.94. 20, Casey Concannon, CAPE, 2:35.09. 21, Jessica Greeley, WIN, 2:35.60. 22, Riley Satterfield, BAPST, 2:35.72. 23, Sydney Macedo, KENN, 2:35.76. 24, Kirstie Rogers, WIN, 2:36.37. 25, Mary Ellen Sharp, MDI, 2:36.67. 26, Bay Hanson, YARM, 2:38.50. 27, Rachel Jacobs, MDI, 2:39.94. 28, Leah Totman, MORSE, 2:40.10. 29, Molly McNutt, WAYN, 2:40.73. 30, Kate Brenner-Simpson, SUMN, 2:43.32. 31, Kassidy Bate, BAPST, 2:44.26. 32, Grace Downey, MCAU, 2:44.41. 33, Faith Rogers, WIN, 2:48.69. 34, Hanna Bouchard, WATER, 2:49.00. 35, Olivia Hills, BELF, 2:49.43. 36, Elise Dumant, LINC, 2:49.51

50 Free: 1, Ann Tolan, MORSE, 23.39. 2, Sonia Lin, NYA, 24.82. 3, Alicia Lawrence, CAPE, 25.12. 4, Cat Maker, GREE, 25.23. 5, Ella Martin, MORSE, 25.37. 6, Eliza Lunt, YARM, 25.80. 7, Ellie Clarke, ELLS, 25.83. 8, Rose Baillie, CAPE, 25.97. 9, Sidney Hamilton, ELLS, 26.11. 10, Lauren Williams, GREE, 26.34. 11, Eliza Schleif, MDI, 26.51. 12, Amanda Mirabile, CAMD, 27.14. 13, Allison Coon, GREE, 27.29. 14, Nina Boudreau, ERSK, 27.66. 15, Abby Ketch, OT, 28.03. 16, Maggie Baker, CAPE, 28.05. 17, Sabrina Growe, HER, 28.09. 17, Isabelle Gutheinz, CAMD, 28.09. 19, Eve Gutheinz, CAMD, 28.13. 20, Elena Russo, FOX, 28.16. 21, Hadley O’Malia, BELF, 28.37. 21, Amanda Murray, YARM, 28.37. 23, Daisy Denike, ORO, 28.47. 24, Hannah Butland, GREE, 28.51. 25, Katelyn Cross, OT, 28.83. 26, Katherine Larochelle, BAPST, 29.08

1 Meter Diving: (Finals) 1, Emma Patterson, KENN, 343.20. 2, Kassidy Harriman, OT, 304.50. 3, Chelsea Schroeder, MDI, 275.70. 4, Kelsey Kennedy, CAPE, 270.70. 5, Maggie Nguyen, KENN, 269.80. 6, Emma Tomilson, BAPST, 253.80. 7, Julia Bisson, GREE, 250.50. 8, Maggie Pierce, CAPE, 215.30. 9, Cameron Small, KENN, 210.90. 10, Claire Baker, BAPST, 200.25

100 Butterfly: 1, Lydia DaCorte, MDI, 57.55. 2, Hwanhee Park, GREE, 58.77. 3, Ana Neff-Jendrasko, MCAU, 59.78. 4, Ava Sealander, GSA, 1:00.61. 5, Brittany Kaler, MORSE, 1:02.02. 6, Jenna Clukey, FOX, 1:02.36. 7, Madison Rawnsley, GREE, 1:03.24. 8, Aubrie Boyce, MDI, 1:03.69. 9, Ava Emery, WA, 1:04.68. 9, Jessica Cohen, ELLS, 1:04.68. 11, Amanda Mirabile, CAMD, 1:05.49. 12, Britta Brown, KENN, 1:06.37. 13, Hannah Butland, GREE, 1:07.62. 14, Isabelle Gutheinz, CAMD, 1:09.35. 15, Calista McLauglin, YARM, 1:09.63. 16, Kirstie Rogers, WIN, 1:10.24. 17, Bay Hanson, YARM, 1:10.52. 18, Olivia McLean, KENN, 1:11.17. 19, Nina Boudreau, ERSK, 1:11.48. 20, Rachel Jacobs, MDI, 1:12.47. 20, Gabrielle Begos, MCAU, 1:12.47. 22, Zahra Freedman, CAPE, 1:13.53. 23, Madeline McCormick, CAPE, 1:13.86. 24, Katie Hammer, ELLS, 1:15.11. 25, Maria Smith, CAPE, 1:15.46. 26, Elise Dumant, LINC, 1:16.58. 27, Cali Joseph, BELF, 1:16.75. 28, Eleanor Lincoln, CAMD, 1:16.89

100 Free: 1, Ann Tolan, MORSE, 51.49. 2, Alicia Lawrence, CAPE, 55.14. 3, Ella Martin, MORSE, 56.24. 4, Kiera MacWhinnie, WAYN, 56.58. 5, Hope Campbell, CAPE, 56.59. 6, Cat Maker, GREE, 56.61. 6, Camilla Civiello, GREE, 56.61. 8, Ellie Clarke, ELLS, 56.94. 9, Lily Black, GREE, 57.65. 10, Sidney Hamilton, ELLS, 57.81. 11, Eliza Schleif, MDI, 57.96. 12, Maddie Woodworth, MDI, 58.38. 13, Gabie Johnson, FOX, 58.55. 14, Emily Ketch, OT, 59.57. 15, Eliza Brown, YARM, 59.82. 16, Sarah Beretich, GREE, 1:00.50. 17, Maddie Culina, ORO, 1:00.94. 18, Ceileigh Weaver, MDI, 1:01.16. 19, Keeli Wood, CAMD, 1:01.22. 20, Phoebe Coburn, CAPE, 1:01.27. 21, Alice Russo, FOX, 1:01.46. 22, Hanna Jordan, GSA, 1:01.97. 23, Eve Gutheinz, CAMD, 1:02.20. 24, Amanda Murray, YARM, 1:02.39. 25, Emma Larson-Whittaker, GSA, 1:03.25. 26, Emma Warner, MORSE, 1:03.34. 27, Gabrielle Raymond, CAPE, 1:03.70. 28, Katelyn Cross, OT, 1:03.84. 29, Leah Stevens, ELLS, 1:04.52. 30, Caroline Lowery, KENN, 1:04.85. 31, Grace Thompson, KENN, 1:07.14

500 Free: 1, Lydia DaCorte, MDI, 5:05.68. 2, Olivia Tighe, CAPE, 5:18.41. 3, Isabel Harms, KENN, 5:21.72. 4, Kaylen Ottman, BELF, 5:30.85. 5, Morgan Fernald, BELF, 5:32.81. 6, Courtney Rog, GREE, 5:38.48. 7, Jade Lindenau, CAPE, 5:40.13. 8, Maya Pelletier, GSA, 5:43.92. 9, Lexie Bakke, CAPE, 5:44.42. 10, Katie Bacall, GREE, 5:45.14. 11, Natalie Bourassa, YARM, 5:50.34. 12, Renee Nichols, KENN, 5:58.27. 13, Anna Naggert, MDI, 5:59.56. 14, Kate Friberg, CAPE, 6:00.25. 15, Alexis Rutherford, OT, 6:00.91. 16, Molly Woodruff, CAMD, 6:03.95. 17, Maggie Reed, GREE, 6:08.68. 18, Ellie Hodgkin, ERSK, 6:12.30. 19, Olivia Overlock, BAPST, 6:16.36. 20, Miriam Nelson, ELLS, 6:16.56. 21, Olivia McLean, KENN, 6:17.16. 22, Elyse St. Pierre, WIN, 6:21.64. 23, Sammy Jacobs, MDI, 6:21.69. 24, Chloe Waugh, FOX, 6:22.41. 25, Aubrey Sparrow, WA, 6:24.34. 26, Bailey Cust, MDI, 6:26.65. 27, Chara Hamilton, PEN, 6:28.77. 28, Phoebe Fleck, ERSK, 6:32.26. 29, Emma Pearce, BBAY, 6:35.48. 30, Lily Kuhn, YARM, 6:39.05

200 Free Relay: 1, GREE (Camilla Civiello, Katie Bacall, Courtney Rog, Lily Black), 1:45.25. 2, CAPE (Rose Baillie, Corinne Wight, Maggie Baker, Jade Lindenau), 1:46.39. 3, FOX (Gabie Johnson, Alice Russo, Avery Carroll, Jenna Clukey ), 1:46.71. 4, CAMD (Eve Gutheinz, Emma Gutheinz, Isabelle Gutheinz, Amanda Mirabile), 1:50.56. 5, GSA (Ava Sealander, Ellie Gellerson, Emma Larson-Whittaker, Maya Pelletier), 1:50.89. 6, YARM (Amanda Murray, Natalie Bourassa, Cara Ricciardi, Eliza Brown), 1:51.36. 7, BEL (Hadley O’Malia, Olivia Hills, Morgan Fernald, Kaylen Ottman), 1:52.72. 8, KENN (Fiona Harms, Caroline Lowery, Renee Nichols, Britta Brown), 1:54.55. 9, BAPST (Laura Skacel, Emma Haggerty, Kassidy Bate, Katherine Larochelle), 1:54.72. 10, OT (Johanna Burgason, Katelyn Cross, Abby Ketch, Emily Ketch), 1:55.04. 11, MOR (Leah Totman, Zenaide McCarthy, Delaney Young, Emma Warner), 1:57.38. 12, ERSK (Harley Denning , Madyson Geboskie, Ellie Hodgkin, Nina Boudreau), 1:57.79. 13, ORO (Daisy Denike, Kylie Gray, Maddie Culina, Alexandra Bolin), 1:58.70. 14, WA (Aubrey Sparrow, Alayna Lamb, Jodi Harris, Ava Emery), 1:59.89. 15, ELLS (Kiana Maddocks-Wilbur, Kaitlyn Britt, Katie Walton, Katie Hammer), 2:01.60. 16, McAUL (Emma Spies, Grace Downey, Gabrielle Begos, Lillie Donovon), 2:03.66. 17, MCI (Mikayla Carr, Micaela Simeone, Anna Simeone, Megan Simeone), 2:06.18. 18, BBAY (Emma Pearce, Molly Thibault, Samantha Carter, Evy Case), 2:08.02. 19, LINC (Elise Dumant, Sammie Aho, Annie Farnsworth, Kate Laemmle), 2:08.78. 20, HERM (Sabrina Growe, Alisha Stadig, Mikaela Knight, Kelsey Poland), 2:09.14. 21, WAT (Machaela Laramee, Molly Wasilewski, Sofie Weston, Sarah Barre), 2:10.82. 22, ST DOM (Lindsay Cook, Mikayla Pietkiewicz, Abby L’Abbe, Elizabeth Perkins), 2:27.20

100 Backstroke: 1, Marshall Lowery, KENN, 56.91. 2, Brittany Kaler, MORSE, 1:01.67. 3, Avery Carroll, FOX, 1:02.93. 4, Eleanor O’Gorman, YARM, 1:03.00. 5, Laura Skacel, BAPST, 1:03.38. 6, Lauren Williams, GREE, 1:04.61. 7, Emma Gutheinz, CAMD, 1:05.51. 8, Corinne Wight, CAPE, 1:05.57. 9, Alice Russo, FOX, 1:05.87. 10, Taylor Paulison, RICH, 1:06.10. 11, Mary Ellen Sharp, MDI, 1:07.42. 12, Eliza Brown, YARM, 1:07.88. 13, Molly McNutt, WAYN, 1:08.78. 14, Cara Ricciardi, YARM, 1:09.14. 15, Elena Russo, FOX, 1:09.37. 16, Hanna Jordan, GSA, 1:10.18. 17, Casey Concannon, CAPE, 1:10.58. 18, Daphne Te Bokhorst, CAPE, 1:10.86. 19, Evy Case, BBAY, 1:11.54. 20, Leah Shoulta, WATER, 1:11.55. 21, Bailey Cust, MDI, 1:11.83. 22, Abby Ketch, OT, 1:12.04. 23, Leah Stevens, ELLS, 1:12.06. 24, Eleanor Lincoln, CAMD, 1:13.24. 25, Lillie Donovon, MCAU, 1:13.99. 26, Zenaide McCarthy, MORSE, 1:14.02. 27, Caroline Lowery, KENN, 1:15.21. 28, Arianna Peterson, ELLS, 1:15.72. 29, Karina Steenberg, GSA, 1:16.45. 30, Zahra Freedman, CAPE, 1:16.60. 31, Grace Thompson, KENN, 1:17.73. 32, Micaela Simeone, MCI, 1:18.81

100 Breaststroke: 1, Sonia Lin, NYA, 1:06.15. 2, Eliza Lunt, YARM, 1:08.68. 3, Hwanhee Park, GREE, 1:10.32. 4, Aubrie Boyce, MDI, 1:12.09. 5, Courtney Rog, GREE, 1:12.69. 6, Gabie Johnson, FOX, 1:12.72. 7, Eliza Costigan, BAPST, 1:13.23. 8, Kylie Gray, ORO, 1:14.37. 9, Keeli Wood, CAMD, 1:14.85. 10, Kassidy Bate, BAPST, 1:14.92. 11, Rose Baillie, CAPE, 1:14.96. 12, Fiona Harms, KENN, 1:15.39. 13, Jessica Cohen, ELLS, 1:15.56. 14, Ceileigh Weaver, MDI, 1:15.87. 15, Maddie Culkin, CAPE, 1:16.02. 16, Sydney Macedo, KENN, 1:16.31. 17, Jessica Greeley, WIN, 1:17.60. 18, Riley Satterfield, BAPST, 1:18.00. 19, Renee Nichols, KENN, 1:18.37. 20, Leah Totman, MORSE, 1:18.76. 21, Caroline Isasi, GREE, 1:19.29. 22, Maddie Culina, ORO, 1:20.53. 23, Kate Brenner-Simpson, SUMN, 1:20.94. 24, Madeline McCormick, CAPE, 1:21.79. 25, Allie Ketch, OT, 1:22.02. 26, Megan D’Alessandro, ST DOM, 1:22.38. 27, Kathryn Landry, GREE, 1:23.29. 28, Patti Mankin, KENN, 1:23.50. 29, Ellie Gellerson, GSA, 1:24.58

400 Free Relay: 1, CAPE (Olivia Tighe, Jade Lindenau, Hope Campbell, Alicia Lawrence), 3:41.32. 2, GREE(Camilla Civiello, Cat Maker, Lily Black, Hwanhee Park), 3:43.53. 3, MOR (Brittany Kaler, Emma Warner, Ella Martin, Ann Tolan ), 3:48.08. 4, MDI (Eliza Schleif, Maddie Woodworth, Anna Naggert, Lydia DaCorte), 3:48.86. 5, YARM (Eleanor O’Gorman, Natalie Bourassa, Eliza Brown, Eliza Lunt), 3:56.31. 6, ELLS (Jessica Cohen, Sidney Hamilton, Miriam Nelson, Ellie Clarke), 3:58.83. 7, KENN (Isabel Harms, Caroline Lowery, Fiona Harms, Marshall Lowery), 4:02.18. 8, BAPST (Laura Skacel, Olivia Overlock, Eliza Costigan, Riley Satterfield), 4:02.52. 9, GSA (Ava Sealander, Hanna Jordan, Maya Pelletier, Emma Larson-Whittaker), 4:02.89. 10, CAMD (Eve Gutheinz, Emma Gutheinz, Keeli Wood, Amanda Mirabile), 4:04.85. 11, BELF (Morgan Fernald, Olivia Hills, Hadley O’Malia, Kaylen Ottman), 4:07.65. 12, OT (Alexis Rutherford, Katelyn Cross, Abby Ketch, Emily Ketch), 4:11.27. 13, WAYN (Grace Bukowski-Thall, Lily Fanburg, Molly McNutt, Kiera MacWhinnie), 4:17.14. 14, McAUL (Ana Neff-Jendrasko, Grace Downey, Gabrielle Begos, Lillie Donovon), 4:20.24. 15, WINS (Elyse St. Pierre, Kirstie Rogers, Faith Rogers, Jessica Greeley), 4:25.89. 16, FOX(Elena Russo, Abby Henderson, Chloe Waugh, Alice Russo), 4:27.14. 17, ERSK (Harley Denning , Phoebe Fleck, Ellie Hodgkin, Nina Boudreau), 4:31.48. 18, WAT (Leah Shoulta, Hanna Bouchard, Izzy Labbe, Kathryn Bernier), 4:32.11. 19, MCI (Mikayla Carr, Micaela Simeone, Anna Simeone, Megan Simeone), 4:52.08. 20, LINC (Annie Farnsworth, Jordan Farrin, Elizabeth Gilbert, Sammy Ober), 4:54.72. 21, HERM (Mikaela Knight, Alisha Stadig, Kelsey Poland, Sabrina Growe), 4:55.36. 22, ST DOM (Lindsay Cook, Abby L’Abbe, Elizabeth Perkins, Megan D’Alessandro), 5:14.36. 23, ORO (Grace Lee, Sophia Silwal, Lydia Bolin, Samreen Silwal), 6:07.56


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like