local sports results for July 22, 2014

Posted July 22, 2014, at 10:26 a.m.
Last modified July 22, 2014, at 9:39 p.m.

Legion baseball

ZONE 1 STANDINGS

(Final)

1. Bangor 16-2, 2. Trenton 13-5, 3. Brewer 13-5, 4. Penquis 9-9, 5. Motor City 7-11, 6. Hampden 3-15, 7. Waldo 2-16

Zone 1 Tourney

At Husson, Bangor

Tuesday, July 22

Game 1: No. 5 Motor City 11, No. 4 Penquis 0 (8 inns.)

Wednesday, July 23

G2: No. 3 Brewer (13-5) vs. No. 2 Trenton (13-5), 4 p.m.

G3: No. 5 Motor City (8-11) vs. No. 1 Bangor (16-2), 7 p.m.

Thursday, July 24

G4: G2 loser vs. G3 loser, 4 p.m.

G5: G2 winner vs. G3 winner, 7 p.m.

Friday, July 25

G6: G4 winner vs. G5 loser, 4 p.m.

G7: G6 winner vs. G5 winner, 7 p.m.

Saturday, July 26

State Tourney

At Husson, Bangor

Zone 2 runner-up (Franklin County) vs. Zone 4 runner-up (Saco & Biddeford Savings-Westbrook), 10 a.m.

Zone 3 runner-up (Bessey Motors-South Paris) vs. Zone 5 runner-up, 3 p.m.

Zone 1 Tourney

G7: (If necessary game), 7 p.m.

Golf

Hole-in-one

Tony Brown

HERMON — Tony Brown of Corinth recorded his first hole-in-one at Hermon Meadow Golf Club on Friday. Brown used a 6-iron on the 165-yard eighth hole and the shot was was witnessed by Brad Holmes and Andrew Dwelley.

Keegan McKim

BAR HARBOR — Keegan McKim recorded a hole-in-one on the 201-yard ninth hole at Kebo Valley Golf Club Tuesday. McKim used a 3-hybrid to record the ace, which was witnessed by Calvin Tweedie and Kyle Lamson.

EMSGA

At Rocky Knoll GC

Class A Gross: Jeff Dutch 72, Craig Miller 72, Bob Delio 77; A Net: Terry Whitney 66, Phil Dunbar 66, Brian B Campbell 67; Class B Gross: Peter Beatham 74, Richard Clements 76, Scott Richardson 78; B Net: Michael Wasilewski 63, Jim Maillett 64, Ron Landry 65; Class C Gross: Joe Sala 75, Bill Kirby 75, Ron LaBonte 79; C Net: Lee Robinson 67, Ron Hawes 68, Peter Mahoney 69, Jim Ballinger 69; Class D Gross: Rick Smith 83, Brian Campbell 85, Richard Carleton 86; D Net: Charlie Sargent 67, Don Sturgeon 69, Phil Newbury 69; Class E Gross: Lefty Homans 87, Phil Bowen 92, Charles Eater 96; E Net: Skip Walton 68, Dave Benson 73, Mitchell Quint 74; Super Seniors Gross: Kip Soule 98; Super Seniors Net: Buddy Brown 77; Best Ball Gross: Erwin Dellaire, Bart Merrill, Ron LaBonte, John Brown 64; Best Ball Net: Bruce Wasson, Bob Anderson, Bill Kirby, Michael Wasilewski 54; Pins: No. 5 Barry Porter 7-11, No. 7 Dale Folnsbee 10-8, No. 12 Bob Anderson 8-7, No. 17 Dale Folnsbee 0-½

WMSGA

At Lucerne GC

Flight 1: Gross: Sue Brooker 79, Liz Coffin 80, Net: Kathy Constantine 64, Shirley Kile 66; Flight 2: Gross: MaryAnn Darbelnet 91, Cindy Shaw 92, Jean Young 92; Net: Carole Cook 67, Bobbi Berry 69; Flight 3: Gross: Norma Michaud 91, Claudette Amoroso 97; Net: Sheila Meader 62, Heidi Stevens 64; Skins: Gross: No. 1 Liz Coffin 4, No. 2 Shelley Drillen 3, No. 4 Vi Kemp 3, No. 6 Kathy Constantine 2, No. 9 Marlene Viger 4, No. 12 Liz Coffin 3, No. 14 Liz Coffin 4; Net: No. 5 Marilyn Rice 2, No. 7 Barbara Gebhardt 2, No. 8 Kathy Anderson 3, No. 11 Bernadette Paradis 1, No. 12 Barbara Gebhardt 2, No. 14 Bernadette Paradis 2, No. 15 Bernadette Paradis 1, No. 17 Carole Cook 3

At Goose River GC

Flight 1: Gross: Sheila Brocki 79, Darby Vigue 87; Net: Meriby Sweet 69, Ewa Prokopiuk 71; Flight 2: Gross: Brenda Berry 93, Jane Diplock 96; Net: Linda Pearse 73, Bonnie DeOrsay 76; Flight 3: Gross: Sharon Nelson 100, Pearl St. Pierre 103; Net: Gail Swanton 72, Patricia Sweet 75; Pins: No. 8 Diane Herring, No. 15 Denise Hennessey; Skins: Gross: No. 2 Meriby Sweet 4, No. 6 Jean Cassidy 3, No. 7 Evie Graham 4, No. 9 Ewa Prokopiuk 3, No. 11 Jean Sweetser 5, No. 13 Meriby Sweet 3, No. 16 Ewa Prokopiuk 3, No. 17 Meriby Sweet 3, No. 18 Nancy Hart 3; Net: No.1 Nancy Hart 4, No. 5 Linda Pearse 3, No. 10 Lila Geis 4, No. 11 Pearl St. Pierre 3; 50-50: Jean Sweetser

Greater Bangor Open

Thursday’s tee times

7 a.m. — Daniel Augustus, David Hilgers, Maxime Barre

7:09 — Timothy Carey, Nick Antonelli, Joseph Harne

7:18 — Eric Onesi, Matthew Baker, Andrew Larkin

7:27 — Brandon Parker, Paul Simpkins, Brian Bergstol

7:36 — Alex Purdom (a); Chris Ruggiero (a), Dirk Ayers

7:45 — Jason Parajeckas, Michael Carbone, Jesse Speirs

7:54 — Rich Berberian, John Elliott (p&s), Kyle Gallo

8:03 — Chad Hopkins; John Wachtler; Patrick Bucklin

8:12 — Eric Fowle (a); Christopher Juntura (a); Neil Lyons (a)

8:21 — T. Jay Fairlie; Eric Dugas, Ken Lewis

8:39 — David Little, Greg Jarmas, Joe Cutlip

8:48 — Don Robertson (p&s), Dave Soucy (s), John Hickson (p&s)

8:57 — Tovie St. Louis, Matt Saglio, Bradley Young

9:06 — David Jones (a), Connor Murphy (a), David Robinson (a)

9:15 — Kerry Johnston (p&s); Dave Scarpetta (s); Dan St. Louis (s)

9:24 — Sean Gorgone; Christopher Fitzpatrick; Thomas Brewer

9:33 — Greg Mergel, Matt Smith, Peter Ruymann

9:42 — Jason Harris, Eric Egloff, Joe Clark Jr. (s)

9:51 — Mark Purrington; Jake Willis; Andrew Turner

10:09 — Michael Hersey; Ricky Stimets; Patrick Rada

10:18 — Coleman Davis; Bobby Gage, Mike Van Sickle

10:27 — Thomas Murray, Chad Bouchard, Cody Paladino

10:36 — Geoff Gelderman, Derick Fors, Sam Bracket

10:45 — Dylan Dethier, Edward Natti, Peter Hong

10:54 — Josh Landine (a), Ben Estabrook (a), Gary Van Sickle (a)

11:03 — Shawn Warren, Ryan Oullette, Matt Dubrowski

11:12 — Ryan Gay, Jon McLean, Jesse Larson

11:21 — Jean-Philip Cornellier, Clement Herviou, Denis Dumas (p&s)

11:30 — Philippe Gariepy, Marc Hurtubise (p&s), Francis Rouillier

11:39 — Mike Dugas, Ron Bibeau (p&s), Brian Johnson

11:48 — Joe Toland, David Chung, James Tokanel

12:06 p.m. — Chris DeJohn, Ian Thimble, Dakota Brown

12:15 — Josh Salah, Colin Brennan

12:24 — Robert Meheran, Camiko Smith, Mac Boucher

12:33 — Cody Semmelrock, Andrew Mason, Jason Ruffin

12:42 — Jace Pearson, Matthew Loubier; Scott Hacker

(p&s: pro division & senior division; s: senior division; a: amateur)

LOCAL

At Traditions GC

Women’s League: 1st Mary Smith, Jill Russell, Judy Chandler, 31; 2nd Susan Payne, Tina Clark, Barbara Sheets, Nancy Carney 33; 3rd Rachel Lapointe, Chris MacGregor, Marie MacMillan, Sue Everett 34; 4th Linda Libby, Lesley Waterman, Marcia Biggane, Mary Lee McIntosh 34; 5th Dawn Seavey, Pat Woodbury, Winnie Coleman, 38; 6th Irene Woodford, Alice Openshaw, Nancy Hogan, Gerry West 38; Kathy Pinkham, Joyce Pinkham, Sarah Clark, Debbie Dunham, 39; 8th Betty Jamison, Karen Novak, Jane LeVie Gwen Archambault 39; Pins: No. 8 Mary Smith 15-8

At Hampden CC

Ladies League — Aida Francis, Pam Anderson, Elinor Bucklin, Diane Rowell 37; Daphne Saddler, Jean Jordan, Paula Grindle, Roberta Demmons 41

At Dexter Muni GC

Men’s Twilight League — A Flight: Shane Baxter +4 ½, D. Richardson +1/2; B Flight: Willie Henderson +3, Ray Mountain +1 ½; C Flight: Bob Wilson +1 ½, Luke Jewett +1; D Flight: Todd Brown +4, Ted Bryant +2 ½; Pins: No. 13 Sean Farnsworth 20-7 No. 17 Shane Baxter 9-11

At Pine Hill GC

Brewer FCU Men’s League — 1st Gross: Bruce Blanchard, Mark Hall, Art Kotredes, Chuck Jameson -6; 2nd Dana Wardwell, Tony Pinette, Joe Thompson, Craig Wooster -5; 3rd Jay Muson, Thom Tardiff, Mike LaChance, Phil Frost -4 (mc); Pins: No. 5 Roger White 21-6, No. 9 Larry Brooks 29-3

At Rocky Knoll CC

Ladies League — Michelle Atherton, Wanda Crowell, Ellen Libby, Rachel LaPointe 40; Jeannette LaPlante, Liz Champeon, Joyce Stevenson, Barbara Joy 46

Blind Partner — Gross: Lee Bemis, Don Montandon 34 (mc); Net: Bill Haas, Robbie Robinson 27; Dave Libby, Tom Ivers 28; Pins: No. 12 Peter Beatham 7-5; No. 17 Robbie Robinson 5-6

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Tuesday’s results

FIRST, Pace, $2,500

Soda Pop, Da Ingraham, 11.80 6.00 5.60

Pembroke Joe Dunn, He Campbell, 15.00 7.20

Samardi Shuttle, Ni Graffam, 5.40

T: 1:58.4. Ex. (5/7) $130.00; Tri. (5/7/3) $367.80

SECOND, Pace, $3,000

When In Doubt, Da Ingraham, 3.20 3.00 2.80

Judgemental, Ga Mosher, 9.40 4.80

Stirling Beauty, Ro Cushing, 6.80

T: 1:58.0. Ex. (2/5) $34.60; Tri. (2/5/1) $112.80; 1st Half DD (5/2) $51.20

THIRD, Pace, $3,300

Banana Joes Bar, Ke Switzer Jr, 5.00 5.20 3.40

Allstar Gal, Da Ingraham, 5.80 3.00

Naturally Noble, Ro Cushing, 3.40

T: 1:56.3. Ex. (7/4) $25.00; Tri. (7/4/2) $133.00

FOURTH, Pace, $3,000

Kendra J, Sh Thayer, 79.00 21.00 30.80

Classic Rock, Gr Bowden, 16.20 19.80

Charlot Semalu, Ke Switzer Jr, 14.80

T: 2:00.2. Ex. (6/2) $677.20; Tri. (6/2/5) $2,598.20

FIFTH, Pace, $2,800

Southwest Bliss, He Campbell, 61.80 22.60 6.60

Townline Kenya, Ru Lanpher Jr, 11.40 4.60

Holly Berry, Ph Sowers, 4.80

T: 2:00.3. Ex. (3/2) $582.00; Tri. (3/2/5) $3,160.60

SIXTH, Pace, $3,000

Snuff Box, Da Ingraham, 11.80 7.00 4.00

Fox Valley Primo, Ga Mosher, 8.20 4.40

Smackdown Brown, Ke Switzer Jr, 3.40

T: 1:58.0. Ex. (4/2) $64.20; Tri. (4/2/6) $316.00

SEVENTH, Pace, $2,800

Real Yankee, Ro Cushing, 13.80 5.00 4.00

Cisco Hanover, Da Ingraham, 4.60 3.20

Cyclone Pass, Mi Graffam, 3.80

T: 1:59.3. Ex. (1/7) $55.60; Tri. (1/7/3) $273.20; Pick 3 Races (3/a/1) $417.20

EIGHTH, Pace, $3,700

First Rate Shark, Da Ingraham, 3.60 2.60 2.20

Art’s Sake, Ke Switzer Jr, 2.60 2.80

Itsallaboutmike, Ga Mosher, 4.00

T: 1:55.1. Ex. (1/3) $10.20; Tri. (1/3/4) $42.00

NINTH, Pace, $4,000

Extreme Measure, Ke Switzer Jr, 9.60 4.40 2.40

Forever Paradise, Da Ingraham, 5.20 3.20

Ill Call U Back, Ga Mosher, 3.60

T: 1:55.4. Ex. (4/3) $27.40; Tri. (4/3/2) $125.60

TENTH, Pace, $2,500

Sporty Brenlin, Gr Bowden, 26.60 5.20 2.80

Double Down Yankee, Ke Switzer Jr, 8.40 5.20

Leopard Shark, He Campbell, 4.20

T: 2:01.0. Ex. (2/7) $128.40; Tri. (2/7/3) $343.00; 1st Half Late Double (4/2) $95.00

Total Handle-$56,394

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports