Local sports results for July 17, 2014

Posted July 16, 2014, at 9:42 p.m.
Last modified July 16, 2014, at 10:28 p.m.

Legion baseball

ZONE 1 SCHEDULE

Wednesday, July 16

Bangor at Trenton, 4:30 p.m.

Brewer at Waldo, 4:30 p.m.

Motor City at Penquis, 4:30 p.m.

Friday, July 18

Hampden at Bangor, 7:30 p.m.

Motor City at Brewer, 7:30 p.m.

Trenton at Waldo, 5:30 p.m.

Saturday, July 19

Brewer at Trenton, 12:30 p.m.

Penquis at Hampden, 12:30 p.m.

Waldo at Bangor, 12:30 p.m.

Sunday, July 20

Bangor at Motor City, 12:30 p.m.

Trenton at Hampden, 12:30 p.m.

Waldo at Penquis, 12:30 p.m.

Monday, July 21

Hampden at Waldo, 5:30 p.m.

Penquis at Brewer, 7:30 p.m.

Trenton at Motor City, 7:30 p.m.

Zone 1 Tourney

At Husson, Bangor

Tuesday, July 22

Play-in game: No. 5 vs. No. 4, 7 p.m.

Wednesday, July 23

Game 1: No. 3 vs. No. 2, 4 p.m.

G2: No. 4 or 5 vs. No. 1, 7 p.m.

Thursday, July 24

G3: G1 loservs. G2 loser, 4 p.m.

G4: G1 winner vs. G2 winner, 7 p.m.

Friday, July 25

G5: G3 winner vs. G4 loser, 4 p.m.

G6: G5 winner vs. G4 winner, 7 p.m.

Saturday, July 26

State Tourney

At Husson, Bangor

Zone 2 runner-up vs. Zone 4 runner-up, 10 a.m.

Zone 3 runner-up vs. Zone 5 runner-up, 3 p.m.

Zone 1 Tourney

G7: (If necessary game), 7 p.m.

JUNIOR SCHEDULE

Tuesday, July 8

Bangor 7, Cheverus 0

Tuesday, July 15

Fairfield at Bangor, at Mahaney, Orono, 5:30 p.m.

Thursday, July 17

Bangor at Skowhegan, at high school field, 5:30 p.m.

Saturday, July 19

Bangor at Augusta, at CARA Fields, 10 a.m.

Golf

State of Maine Championship

At Sugarloaf GC

1. John Hickson 67-72—139 -5; 2. Jeff Seavey 68-74—142 -2; 3. (tie) Shawn Warren 75-70—145 +1, 3 David Grygiel 72-73—145 +1; 5. Michael Dugas 76-73—149 +5; 6. Michael Worroll 77-73—150 +6; 7. Allan Menne 79-72—151 +7; 8. (tie) Mike Doran (a) 75-78—153 +9, 8. Matt Greenleaf (a) 74-79—153 +9; 10. (tie) Donald Roberts 80-75—155 +11, 10. Jack Wyman (a) 79-76—155 +11, 10. Ashley Fifield (a) 79-76—155 +11, 10. Kyle Ladd (a) 75-80—155 +11; 14. Tom Ellsworth (a) 77-80—157 +13; 15. (tie) Gavin Dugas (a) 81-77—158 +14, 15. Jason Harris 74-84—158 +14; 17 (tie) Malcolm Oliver (a) 84-75—159 +15, 17. Benjamin Morey 83-76—159 +15; 19. (tie) Sean Gorgone 82-80—162 +18; 19. Andrew Slattery (a) 82-80—162 +18

(a) — amateur

MSGA JUNIORS

At Bangor Municipal GC

Boys 15-17: Daulton Wickenden 72, Ceasar San Sebastian 78, Cavan Hagerty 79, Jacob Bartlett 81, Kyle Lamson 84, Drew Holt 85, Julian Starbird 86, Pierre Gillier 88, Sean Siegman 92, Devan Morin 93, Alex Blackie 94, Babtiste Meunier 94, John Z Alden 94, Santiago Mendoza 99; Boys 13-14: Brandon Doner 73, Jack Heath 74, Logan Thompson 76, Ethan Cantor 87, Zachary Grant 88, Sam Holt 90, Sam D Cundiff 91, Kyle Cholod 92, Julien Filion 94, Adam White 100, Kyle Nicholson 107, Dylan Wietfeldt 108; Girls 15-17: Pirada Svasti 75, Kelsie Dessent 82, Maria Lopez 83, Rica Warren 98; 12-Under: Alejandro Alonso 45, Ryder Henry 46, Emilia Apfel 58, Benjamin Cai 60, Liam Crossman 62

At Biddeford-Saco CC

Boys, 15-17: Greg Kalagias 72, Craig Smith 73, Chris deWolf 76, Christopher Billings 78, Jason Williams 78, Drew Kane 79, Kenny Tuttle 79, Tim W O’Neill 80, John Witt 81, Logan Picard 81, Matthew Caron 81, Noah Jule 81, Aidan Roberts 83, Keegan Bauman 83, Alex Whitmore 85, Kyle Lamson 85, Manoli Gammaitoni 85, Nathaniel Roberts 85, Michael Bryant 86, Noah Jacques 86, Jakob Harris 87, Brendan Donovan 89, Justin Keaney 89, Colby Todd 90, Jackman Mickiewicz 92, Robbie Hatem 95, Nicholas Gammaitoni 97, Antonio “A.J.” Parisi 100, Marc Yankowsky 102, Zach Ham 102; Boys 13-14: Austin Legge 81, Elliot Snow 83, Reed Mayo Foehl 83, Caleb Manuel 87, Lucas Roop 87, Peter Haber Jr. 87, Jacob Laplume 89, Matthew Merrill 93, Jeremy Baker 95, Mark Witt 96, Ryan Kaczmarek 96, Nathan Rutherford 97, Adam White 99, Samson O’Donnell 118, Daniel Mickiewicz 120; Girls 15-17: Mckenze Coyne 92, Erin Holmes 93, Sydney Caron 96, Lauren Wells 97, Wynne M Cushing 10; Girls 13-14: Jordan Laplume 89, Stephanie Rodrigue 89; 12-Under: Armand Ouellette 40, Ethan Haag 40, Ryan Stimson 41, Bennett Berg 49, Gavin Kirn 50, Cole Binette 52, Demetri Gammaitoni 53, Aidan Lee 56, Mr. Pavel Tarpy 58, William Fletcher 59 , Oliver Snow 61, Matthew Fletcher 67, Jack O’Brien 71, McKayla Alden 74

LOCAL

At Jato Highlands GC

Men’s League — Individual Net, A Flight: 1. Scott Gardner 28, 2. Randy Harris 31; B Flight: 1. Richard Johnson 30, 2. Steve Neal 31; C Flight: 1. Jim Flynn 31, 2. Mark Littlefield 31; Pins: No.3: 1. Tom Gardner 7-11, 2. Lance Bernier 19-0; No.8: 1. Randy Harris 10-5, 2. Rolly Sirois 12-6

At Northport GC

Twilight League — Class A, Gross: 1. (tie) Alex Carroll, Mike Knox, Randy Berry 37. 4. Jesse Johnson 38; Net: 1. Chris Tibbetts 32, 2 tie Terry Whitney, Bert Bailey 33; 4. Paul Doody 35; Pins: No. 12 Steve Stanford 24-6, No. 18 Paul Doody 15-9. Class B, Gross: 1. Tyler McDevitt 42.2. John Dimier 44. 3 (tie) Alden Overlock, Bill Farris 47; Net: 1. tie Ken Gordon, Loren Van Ness 35, 3. Larry Jones (36), 4. Mike Rovinski 37; Pin: No. 18 Tyler McDevitt 1-2

At Dexter Muni

Men’s Twilight League — A Flight: Steve Welch +4, Sean Farnsworth +3 1/2; B Flight: Rick Sherburne and Willie Henderson +3; C Flight: Luke Jewett +3, Gerry Marshall +2; D Flight: Ted Bryant +5, Todd Brown +4 1/2; Pins: No. 4 Sean Farnsworth 4-10, No. 8 Frank Reynolds 18-1

High school football

Maine Shrine Lobster Bowl

At Waterhouse Field, Biddeford

Saturday, 6 p.m.

East All-Stars

(Uniform number, name, position, height, weight, school)

1 Devin Warren, WR, 6-1, 180, Messalonskee

4 Greg Clark, WR, 5-9, 165, Belfast Area

5 Lucas McCue, RB, 6-1, 185, Brunswick

9 Fred MacLean, WR, 5-10, 200, Washington Academy

10 Christian Mowrer, DB, 5-10, 200, Orono

11 Xavier Lewis, DB, 6-1, 170, Bangor

12 Ronald Hargrove, WR, 5-10, 170, Portland

13 Benjamin Lucas, QB, 6-4, 225, Cony

15 Connor Graffam, DE, 6-4, 250, Camden Hills Regional

16 Teagan Candage, DB, 5-11- 182, Mt. Desert Island

17 Zach Collier, DB, 6-2, 180, Belfast Area

18 Matthew Martin, QB, 6-3, 225, Hampden Academy

20 Troy Gurski, WR, 6-3, 185, Waterville Senior

21 Noah Stebbins, WR, 6-1, 185, Cheverus

22 DJ Allen, WR, 6-0, 210, Skowhegan Area

26 Ben Howell, DB, 5-7, 145, Lewiston

27 Logan Lanham, DB, 6-0, 180, Bangor

30 Joshua Gray, WR, 5-6, 150, Bucksport

31 Christopher Hayden, LB, 6-2, 205, Madison Area Memorial

32 Justin Zukowski, RB, 5-11, 175, Portland

33 AJ MacEachern, LB, 5-8, 190, Mattanawcook Academy

34 Corey Bjornson, RB, 6-0, 215, Foxcroft Academy

36 Zachary Guptill, DE, 6-0, 220, Winslow

39 Cody O’Brien, LB, 5-9, 205, Cheverus

40 Jonathan Saban, WR, 6-1, 185, Cony

42 John Chen, DE, 6-3, 235, Hampden Academy

50 Briar Bussell, DT, 5-11, 230, Maine Central Institute

51 Rusty Wilson, DE, 6-2, 190, Nokomis Regional

52 Ethan Petty, LB, 5-9, 195, Windham

53 Ethan Edwards, DE, 6-0, 260, Oxford Hills Comprehensive

54 McKenzie Slauenwhite, LB, 5-9, 175, Hermon

55 Christopher Spaulding, DL, 6-2, 230, Mt. View

56 Luke Knight, LB, 6-0, 220, Waterville Senior

60 Kyle McLain, OL, 5-6, 200, Lawrence

61 Jacob Duffy, LB, 5-10, 215, Brunswick

62 Nicholas Jordan, LB, 5-8, 195, John Bapst Memorial

63 Brandin Knowlton, DE, 5-11, 225, Edward Little

64 Adam Lufkin, OL, 6-7, 305, Brewer

65 Keith Robinson, OL, 6-2, 250, Ellsworth

66 Greg Grinnell, OL, 6-1, 295, Cheverus

67 Nic Benner, OL, 6-2, 220, Cony

68 Jeff Minchin, LB, 5-10, 180, Gardiner Area

72 Clint Spaulding, OL, 6-3, 260, Mt. View

74 John Curtis, DT, 6-1, 270, Deering

75 Colin Richards, DT, 6-2, 225, Mt. Blue

76 Joshua Thibeault, OL, 6-4, 315, Brunswick

77 Isaac Gingras, OL 5-10, 250, Cony

West all-stars

(Uniform number, name, position, height, weight, school)

1 Corey Creeger, WR, 5-6, 155, Biddeford

2 Nick Emmons, QB, 6-0, 190, Kennebunk

3 Ross Hogan, DB, 6-1, 175, York

4 Trenton Moore, DB, 5-11, 165, Morse

5 Nate Coombs, WR, 5-9, 180, Leavitt Area

6 Duncan Preston, QB, 6-1, 215, South Portland

7 Tom Feenstra, DE, 6-3, 195, Cape Elizabeth

9 Storm Covens, LB, 5-11, 160, Falmouth

10 Jake Moody, DB, 5-9, 160, Wells

11 Tyler Scott, WR, 5-9, 145, Old Orchard Beach

12 Zach Barrows, LB, 5-8, 150, Sacopee Valley

13 Zach Glazier, LB, 5-10, 175, Winthrop

14 Brady Neujahr, WR, 5-11, 175, Yarmouth

15 Kyle Heath, LB, 5-5, 180, Westbrook

16 Andrew Libby, RB, 6-0, 225, Thornton Academy

17 Everett Bertrand, LB, 5-6, 160, Poland Regional

20 Colby Perigo, LB, 5-10, 210, Sanford

21 Joe Nixon, DB, 5-8, 155, Freeport

22 Larson Coppinger, WR, 5-9, 175, Kennebunk

23 Cody Gibbons, DT, 5-11, 230, Lake Region

24 Tyler Everett, DB, 5-7, 140, Massabesic

25 Cody Lynn, DB, 6-3, 225, Thornton Academy

27 Jon Woods, WR, 6-1, 180, Bonny Eagle

28 Matt Graham, DT, 5-7, 190, Traip Academy

31 Austin Ryerson, WR, 5-9, 150, Telstar

32 Quincy Thompson, WR, 5-7, 190, Lisbon

33 Nicco DeLorenzo, RB, 5-11, 185, Kennebunk

35 Dylan Rasch, DT, 6-0, 230, Greely

40 Joe Grenier, DE, 5-10, 170, Noble

43 Jordon Castonguay, LB, 5-9, 170, Mt. Ararat

44 Luke Washburn, DE, 6-4, 255, Oak Hills

50 Anthony Boucher, OL, 5-10, 190, Mt. Valley

54 Jack Brown, DT, 5-8, 240, Dirigo

58 Levi Morin, OL, 6-3, 230, Leavitt Area

60 Adams Betts, OL, 6-0, 200, Maranacook Community

65 Bayley Beaulieu, OL, 5-7, 230, Oak Hills

66 Tristan Castonguay, OL, 6-0, 210, Spruce Mountain

67 Matt Powel, OL, 6-8, 280, Leavitt Area

68 Anthony Hammond, DE, 6-1, 215, Boothbay Regional

70 Ian Paul, OL, 6-2, 260, Thornton Academy

71 Isaiah Reynolds, OL, 6-0, 300, Bonny Eagle

72 Andrew Lyman, OL, 6-3, 260, Fryeburg Academy

79 Jed Scott, OL, 6-1, 295, Sanford

80 Brandon Goff, DB, 6-0, 175, Winthrop

81 Garrett Burns, TE, 5-11- 170, Oceanside

83 Beau Blanchette, TE, 6-0, 225, Marshwood

85 Chris Cyr, TE, 6-4, 220, Scarborough

CHEERLEADERS

West

Biddeford: Sarah Poirier, Alex Boudreau, Becca Patoine; Bonny Eagle: Kaitlyn Hale; Massabesic: Kaitlyn Laverriere; Sanford: Kathleen Levesque; South Portland: Alyssa Sanborn; Fryeburg Academy: Emily Ouellette; Kennebunk: Samantha Keegan; Marshwood: Rebecca Thompson, Emily Osborne Marshwood; Freeport: Rachel Sayward; Lake Region: Frances Kimball; Leavitt: Alexia Barcelou; Mountain Valley: Kelsie Blanchard; Poland: Katie Young Poland; Spruce Mountain: Brooke Steele; Dirigo: Hannah Dorion; Oak Hill: Tabby Riendeau

East

Bangor: Taylor Clark, Lauren Grubb; Lewiston: Abigail Madden; Oxford Hills: Ashley O-Neil,

Lindsay Day; Brunswick: Courtney Barrett; Gardiner: Carlee Hussey; Hampden Academy: Mikayla Becker, Samantha Brown; Lawrence: Chelsea Harrison, Brianna Shores; Mt. Blue: Nikki Osborne; Skowhegan: Alana Winslow; Madison: Kiley Plourde; Old Town: Emma Burgason; Waterville: Ariel Roy; Orono: Alexandra Cookson; Madison: Tiffany Camire

 

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports