Local sports results for July 4, 2014

Posted July 06, 2014, at 5:55 a.m.

Legion baseball

ZONE 1 SCHEDULE

Saturday, July 5

Brewer at Waldo (2), 12:30 p.m.

Motor City at Penquis, 12:30 p.m.

Trenton at Bangor, 7:30 p.m.

Sunday, July 6

Bangor at Hampden, 12:30 p.m.

Brewer at Motor City, 12:30 p.m.

Waldo at Trenton, 12:30 p.m.

Monday, July 7

Bangor at Waldo, 5:30 p.m.

Hampden at Penquis, 5:30 p.m.

Trenton at Brewer, 7:30 p.m.

Wednesday, July 9

Hampden at Trenton, 4:30 p.m.

Motor City at Bangor, 5:30 p.m.

Penquis at Waldo, 4:30 p.m.

Friday, July 11

Motor City at Trenton, 5:30 p.m.

Penquis at Brewer, 7:30 p.m.

Waldo at Hampden, 7:30 p.m.

Sunday, July 13

Brewer at Bangor, 12:30 p.m.

Motor City at Hampden, 12:30 p.m.

Penquis at Trenton, 12:30 p.m.

Monday, July 14

Bangor at Penquis, 5:30 p.m.

Hampden at Brewer, 7:30 p.m.

Waldo at Motor City, 7:30 p.m.

JUNIOR SCHEDULE

Saturday, July 5

Bath at Bangor (2), at Mahaney, Orono, noon

Tuesday, July 8

Bangor at Cheverus, at high school field, 5:30 p.m.

Tuesday, July 15

Fairfield at Bangor, at Mahaney, Orono, 5:30 p.m.

Thursday, July 17

Bangor at Skowhegan, at high school field, 5:30 p.m.

All-star tourneys

LITTLE LEAGUE

BASEBALL

District 3

Ages 9-10

Wednesday, July 2

G11: Orrington 13, Lincoln 3, Lincoln eliminated

Thursday, July 3

G12: Bronco LL 9, Brewer 7, Brewer eliminated

Sunday, July 6

G13: Houlton vs. Old Town, 10 a.m.

G14: Orrington vs. Bronco LL, 12:30 p.m.

G15: Holbrook vs. Sebasticook, 3 p.m.

G16: Bangor West vs. Hermon, 5:30 p.m.

Tuesday, July 8

G17: G14 winner vs. G15 loser, 3:30 p.m.

G18: G13 winner vs. G16 loser, 5:30 p.m.

Wednesday, July 9

G19: G15 winner vs. G16 winner, 3 p.m.

Thursday, July 10

G20: G17 winner vs. G18 winner, 5 p.m.

Friday, July 11

G21: G20 winner vs. G19 loser, 5 p.m.

Sunday, July 13

G22: G19 winner vs. G21 winner, 5 p.m.

Monday, July 14

G23: G22 winner vs. G22 loser, 5 p.m. (if necessary)

Golf

LOCAL

At Rocky Knoll GC

Senior Stableford League — Norm St. Amand, Joe Auger. Peter Beatham, Rollie Spellman +20 (mc); George Hayes, Tom Torrey, Mike Connelly, John Norris +20; Ron Landry, Sonny Dubay, Bill Taylor, Russ Van Arsdale +19; Jim Oreskovich, Robbie Robinson, Ron Hanson, Chris Dunifer +16; High Stableford: Dave Barber +10; Bob Edwards +10; Pins: No. 5 Rollie Spellman 2-5, No. 7 Bill Taylor 10-7, No. 12 John Richard 7-10. No. 17 Walt Buchanan 7-8; Low Gross: Gary Chessa 74

Thursday Scramble — Bill Taylor, Al Feurstock, Steve Williams 32; Jenny Williams, Julie Oreskovich, Gary Chessa 33; Jerry Goss, Mike Allan, Tom Ivers 34 (mc). Tom Bryant, Tom Winston, Gary Gray 34; Tina Clark, Barbara Baker, Jim Oreskovich 37; Pins: No. 8, Tom Bryant 17-5

Weekly Blind Partner — Gross: Pete Fournier, Rick England 35; Net: (tie) Peter Beatham, Gary Chessa 31; Adam Fournier, Dan Bryant 31; Pins: No. 5 Mark Spaulding 8-3, No. 7 Don Montandon, 36-0

At Kebo Valley GC

Green Mountain — 2 man blind draw: 1. Andrew Cough, Joey James 61 points; 2. Eric Morris; Frank DeRevere 58 points

 

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports