Local sports results for July 2, 2014

By Jim Goodness, BDN Staff
Posted July 03, 2014, at 6:14 a.m.

All-star tourneys

LITTLE LEAGUE

BASEBALL

District 3

Ages 9-10

Tuesday, July 1

G9: Houlton 13, Bangor East 9, Bangor East eliminated

G10: Old Town 17, Millinocket 1, Millinocket eliminated

Wednesday, July 2

G11: Orrington 13, Lincoln 3, Lincoln eliminated

Thursday, July 3

G12: Bronco LL vs. Brewer, 5 p.m.

Sunday, July 6

G13: Houlton vs. Old Town, 10 a.m.

G14: Orrington vs. G12 winner, 12:30 p.m.

G15: G5 winner vs. G6 winner, 3 p.m.

G16: G7 winner vs. G8 winner, 5:30 p.m.

Tuesday, July 8

G17: G14 winner vs. G15 loser, 3:30 p.m.

G18: G13 winner vs. G16 loser, 5:30 p.m.

Wednesday, July 9

G19: G15 winner vs. G16 winner, 3 p.m.

Thursday, July 10

G20: G17 winner vs. G18 winner, 5 p.m.

Friday, July 11

G21: G20 winner vs. G19 loser, 5 p.m.

Sunday, July 13

G22: G19 winner vs. G21 winner, 5 p.m.

Monday, July 14

G23: G22 winner vs. G22 loser, 5 p.m. (if necessary)

 

Legion baseball

Zone 1 standings

(Through July 1) Bangor Comrades 6-1, Trenton Acadians 5-2, Penquis Navigators 4-3, Brewer Falcons 3-3, Motor City 3-4, Hampden Riverdogs 2-5, Waldo 0-5

Saturday, July 5

Brewer at Waldo, 12:30 p.m.

Motor City at Penquis, 12:30 p.m.

Trenton at Bangor, 7:30 p.m.

Sunday, July 6

Bangor at Hampden, 12:30 p.m.

Brewer at Motor City, 12:30 p.m.

Waldo at Trenton, 12:30 p.m.

Monday, July 7

Bangor at Waldo, 5:30 p.m.

Hampden at Penquis, 5:30 p.m.

Trenton at Brewer, 7:30 p.m.

Wednesday, July 9

Hampden at Trenton, 4:30 p.m.

Motor City at Bangor, 5:30 p.m.

Penquis at Waldo, 4:30 p.m.

JUNIOR SCHEDULE

Tuesday, July 1

Bangor 6, Fairfield 4

Thursday, July 3

Skowhegan at Bangor, at Mahaney, Orono, 5:30 p.m.

Saturday, July 5

Bath at Bangor (2), at Mahaney, Orono, noon

Tuesday, July 8

Bangor at Cheverus, at high school field, 5:30 p.m.

Golf

Hole-in-one

Aaron Marston

LIMESTONE — Aaron Marston recorded a hole-in-one on the 154-yard third hole at Limestone Country Club Tuesday. Marston used an 8-iron to notch the ace, which was witnessed by Troy Caverhill, Dan Shaw and James Pearson.

MSGA

At Mars Hill

Individual Gross — Flight 1: Mike Doran 79/77, Bob Libby 80/71, Vic Gaudreau 81/67, Net: Bill Adamson 84/66, Marc Chantigny 91/66, Wes Mcginnis 92/68; Team Gross: Steve Bentley, Bruce Meader, Tom Donovan, Tom Greene, 71/59; Net: Reggie Grenier Jr., Wes Mcginnis, Darren Nelson, Mike Brissette, 75/60; Vic Gaudreau, Tom Rowe, Jack Milo, David Diperri, 72/60; Wade Trudel, Paul Connolly, Bill Adamson, Michael Fitton, 74/60; Skins: Gross: No. 2 Darren Nelson 4, Net: No. 3 Marc Chantigny 2, Gross: No. 5 David Diperri 3, Gross: No. 12 Marc Chantigny 4, Gross: No. 16 Bob Libby 3, Gross: No. 17 Bill Adamson 3, Pins: No. 6 Vic Gaudreau 9-1, No. 8 Mike Fleming 6-3, No. 13 Bob Libby 7-9, No. 15 Dave Diperri 9-2

At Aroostook Valley

Individual Gross — Flight 1: Heath Cowan 70/64, Mike Doran 70/68, AJ Simokaitis 72/68, John Smith 77/71, Net: Mike Brissette 79/64, Wes Mcginnis 91/65, Gordon Smith Jr. 79/66, David Diperri 87/67, Mark Anderson 81/67, Wade Trudel 89/67; Team Gross: Ralph Michaud, Stephen Clark, Dan Ayoob, Mike Doran, 64/60; Net: Ray Ross, Gordon Smith Jr., Ted Jala, Jim Hatch, 68/54; Paul Connolly, Wade Trudel, Bill Adamson, Michael Fitton, 74/57; Skins: Net: No. 2 Gordon Smith Jr. 2; Gross: No. 4 Mike Brissette 2: Net: No. 5 Wade Trudel 2; Gross: No. 6 Gordon Smith Jr. 2; Gross: No. 7 Ted Jala 3; Gross: No. 8 Stephen Clark 2; Gross: No. 10 AJ Simokaitis 3, Gross: No. 11 Mark Anderson 3; Gross: No. 13 Vic Gaudreau 1; Net: No. 15 Jim Hatch 1; Net: No. 18 Marty Bouchard 3; Pins: No. 4 Ted Jala 13-3, No. 8 Mark Anderson 5-8, No. 13 Vic Gaudreau Ace, No. 15 Steve Clark 4-8, No. 17 Mike Fleming 5-6

At Presque Isle

Individual Gross — Flight 1: Mike Doran 73/71, Jerry York 74/69, AJ Simokaitis 77/73, Ralph Michaud 77/75, Net: Mike Brissette 79/65, Lee-Chad Chasse 90/68, Paul Connolly 79/68, Steve Bentley 87/69; Team Gross: Ralph Michaud, Stephen Clark, AJ Simokaitis, Mike Doran, 64/61; Net: Reggie Grenier Jr., Wes Mcginnis, Darren Nelson, Mike Brissette, 69/54; Mike Fleming, Jerry York, David Edgar, Steve Henderson, 71/60; Ken Luce, Reggie Gammon, Cy Thompson, Richard McCann, 75/60; Paul Connolly, Wade Trudel, Bill Adamson, Michael Fitton, 74/60; Skins: Net: No. 1 Darren Nelson 2; Gross: No. 3 Ted Jala 3; Gross: No. 4 Mike Fleming 2; Gross: No. 5 Gregg Goggin 3; Net: No. 9 Ted Jala 3, Gross: No. 11 Bob Libby 3; Net: No. 18 Ted Jala 2; Pins: No. 4 Mike Fleming 2-5, No. 8 Bob Libby 3-11, No. 16 Jerry York 2-4, No. 17 Tom Rowe 19-7

At Sanford

Senior Tour

Individual Gross — Flight 1: Ron Lehr 76/71, Jim Surette 77/71, John Bouchard 77/67, Net: 1. Charlie Swett 78/64, Bob Blais 80/68, Mike Napolitano Sr 81/68, Norm Russell 78/68, Will Bartlett 79/68, Individual Gross — Flight 2: Ed Peterson 77/61, George Jones 85/68, Mr. Peter F Allen 85/67, Terry Caswell 85/69, Net: Dick Gammon 90/ 64, Darrell Smith 98/65, Dick Murphy 86/69, Rich Boutin 91/69, Team Gross: Roland Cote, Paul Lamontagne, Paul Nichols, 68/62; Jim Surette, Dick Harding, Ron Lehr, Dick Sheldon, 68/60; Net: Dick Murphy, Ed Peterson, Bob Coffman, Doug Prevost, 70/55; Jim Taylor, Bob Blais, Rick Zemla, Jim Macklin, 70/57; Skins: Net: No. 1 James Smith Jr. 2, Net: No. 3 Darrell Smith 0, Gross: No. 6 John Bouchard 3, Net: No. 7 Tom Shupp 2, Net: No. 9 Steve Mitchell 2; Gross: No. 15 Charlie Swett 3, Gross: No. 17 Ed Peterson 3, Pins: No. 3 Paul Nichols 3-6, No. 8 Greg Dawson 9-5, No. 13 Arnie Clark 2-4, No. 15 Jim Surette 7-0

LOCAL

At Jato Highlands GC

Men’s League — Individual Net Results: A Flight: 1. Gary Renaud 31, 2. Barry Webster 31; B Flight: 1. Tom Smith 29, 2. Shey Gardner 30; C Flight: 1. Mark Littlefield 29, 2. Steve Hannington 30; Pins: No. 3 1. Dale Folnsbee 12-6, 2. Michael Foster 19-9; No. 8 1. Rolly Sirois 9-0, 2. Tyler Gardner 28-1

At Barren View GC

Senior Scramble — 1. Jeanine Wright, Peter Berry, Steve Cates, Frank Gatcomb -4; 2. Cecile Young, Wayne Smith, Jeff Libby -3; 3. Sarah Cherne, Ralph Backman, Dave Beal, Peter Thompson -2; Pins: 5 Cecile Young 7-11

At Rockland GC

Business League — 1st Gross: Chad Place, Jim Stone, Jeremy Ludwig, Rick Creamer 31; Pins: Rick Creamer 3

At Bangor Muni GC

Twilight League — Blind Draw Best 1 of 2 Balls: Gross:1. Dean Bowden, John Hoyt 32; 2. Tom Caron, Trevor Lizotte 33; 3. Nick Carparelli, Rob Jenkins 35; 4. Don Montandon, Matt Blaine 36; 5. Shawn Berglund, Jim Russell 36; Net: 1. John Johnston, Nate Allen 24, 2. Don Shumaker, Bob Boulier 28. 3. Dale Covey, Scott Perkins 29, 4. Bruce Stewart, John Violette 29, 5. Jeff Kinney, Cam Goldsmith 29; Pins: 3 Bruce Stewart 7-2. 6 Don Shumaker 4-6

At Kebo Valley GC

Ladies Twilight Scramble — 1. Michelle White, Bailey Cust, Heather Sorokin, Sidney Eleftheriou, 2. Layne Cough, Tanis James, Edi Hall, Amanda Hanson 2. Linda Thayer, Jane Reynolds, Jane Shubert, Robin Reynolds, 2. Heather Lewis, Betsy Corrigan, Katie Derevere, Debbie Mitchell-Dow, Jane Boynton; Pins: 4. Linda Thayer, Jane Reynolds, Robin Reynolds, Jane Shubert 0-0, 15. Michelle White, Bailey Cust, Heather Sorokin, Sidney Eleftheriou 5-6; Men’s Group — 1. Ron Baracka, Skip Basso, Bob Lombardi 124, 2. Nate Miller, Fred Cook, Doug Lee 132; Skins: Net: 6. Bob Lombardi 1, 8. Doug Lee 3, 10. Doug Lee 1, 11. Ron Baracka 2, 14. Doug Lee 2

 

 

http://bangordailynews.com/2014/07/03/sports/local-sports-results-for-july-2-2014/ printed on September 21, 2014