Local sports results for June 24, 2014

Posted June 25, 2014, at 5:29 a.m.

All star teams

HIGH SCHOOL

PVC All-Conference

Class D Softball

First Team: Bangor Christian: Caitlyn Wallinga; PVHS: Jenna Hope, Shaelyn Jones, Morgan Moon, Arianna McKinnon; Stearns: Jessi Girsa, Lauren Jamo; Schenck: Morgan Thompson, Catherine Hale, Olivia Lewis; Deer Isle-Stonington: Katie Haskell, Morgan Sheppard, Abby Knowlton; Player of the Year: Lauren Jamo (Stearns); Pitcher of the Year: Arianna McKinnon (PVHS); Coach of the Year: Thom Coyle (PVHS)

Honorable Mention: PVHS: Molly McGinn, Malloree Workman; Stearns: Cassidy Mcleod; Searsport: Brittany Ward; Katahdin: Michelle Birmingham; Schenck: Ashley Leavitt; Bangor Christian: Syd Martin

KVAC All-Conference

Softball

First team: Arika Brochu (Cony) Player of the year; Kylee Knight (MESS); Taylor Johnson (SKOW); Maddy Bailey (BREW); Emily Gilmore (BANG); Alexis Stanhope (BANG); Andrea Quirion (SKOW); Olivia Deeves (CONY); Kennedy Hubbard (EL); Mikayla Toth (SKOW); Anna Wilson (Oxford Hills); Kaitlyn Theriault (SKOW); Second team: Annika Kahkonen (OH); Kayla Gagner (HAMP); Alyssah Dennett (CONY); Sydni Cosgrove (BANG); Cordelia Stewart (BANG); Danny Rock (EL); Paige Belanger (LAW); Kristen Prelgovski (MESS); Crystal West (OH); Kory Norcross (EL); Devon Hutchins (MT. AB); Sam Pellegrino (BREW); Coach of the year: Lee Johnson (SKOW)

Baseball

First team: Devin Warren (MESS) Player of the year; Justin Courtney (BANG); Zach Matthieu (MESS); Jake Dexter (MESS); Andrew Hillier (BANG); Cam Abbott (MT. BL); Dalton Rice (OH); Taylor Carrier (CONY); Jon Parker (BRUN); Nick Attaliades-Ryan (OH); Cody Martin (LAW); Kyle Stevenson (BANG); Second team: Trevor DeLaite (BANG); Matt Beauchesne (OH); Eddie Emerson (LEW); Ryan Chickering (OH); Chase Nelson (SKOW); Nate Pushard (EL); Payton Kennison (CONY); John Swett (SKOW); Mitchell Caron (CONY); DJ Allen (SKOW); Joe Lecalir (LAW); Tristen Gardner (HAMP); Logan Rogerson (BREW); Coach of the year: Shane Slicer (OH)

Softball

Senior All-Star Games

At Cony High, Augusta — Thursday, June 26; C-D game, 4:30 p.m.; A-B game, 7 p.m.

Rosters

Eastern Maine

Class A/B — Alexis Stanhope, Bangor; Maddy Bailey, Brewer; Olivia Deeves, Cony; Alyssah Dennett, Cony; Kennedy Hubbard, Edward Little; Kory Norcross, Edward Little; Danielle Rock, Edward Little; Kayla Gagner, Hampden Academy; Kylee Knight, Messalonskee; Devon Hutchins, Mt. Ararat; Crystal West, Oxford Hills; Taylor Johnson, Skowhegan; Andrea Quirion, Skowhegan;

Kaitlyn Therriault, Skowhegan; Mikayla Toth, Skowhegan; Brittany Rollins, Gardiner; Shaniah Haskell, Hermon; Lauren Guptill, Medomak Valley; Sierra Myrick, MDI; Shelby O’Neil, MDI; Hannah Shaw, MDI; Brooke Dugan, Oceanside; Carly Bell, Presque Isle

Class C-D — Allyx Beaulier, Ashland; Macie Bellanceau, Ashland; Brianna Bries, Bucksport; Alanna Davis, Bucksport; Debbie Wight, Bucksport; Kate Cundiff, Calais; Paige Gillespie, Calais; Jasmine Ross, Calais; Taylor Robichaud, Central; Rebecca Kelley, Central; Anna Butler, Narraguagus; Karmen Kennedy, Narraguagus; Anna Ramsey, Narraguagus; Sable Altvater, So. Aroostook; Mataya Hartin, So. Aroostook; Carmen Bragg, Washburn; Nicole Olson, Washburn; Kassidy Seeley, Washington Academy

Western Maine

Class A

Brittany Bell (CHEV) P; Amber Kelly (Noble) P/Of; Alyssa Williamson (SCAR) P/1b; Megan Murrell (SCAR) C; Aleisha Cross (Thornton Acaemy) Academy C; Erin Brayen (TA) 1b; Morgan Dube (TA) Of; Sam Libby (McAuley) p/of; Olivia Indorf (SO PORT) Of/P; Allie Pike (BON EAG) P; Amanda Carver (FAL) P/3B

Class B

Jordan Agger (Wells) 3b; Lauren Bame (WEL) P; Tess Haller (Cape Elizabeth) C; Kate Rabasca (CP ELIZ) P; Emma Orourke (CP ELIZ) 3B; Annie Castonguay (LEAV) C/1B; Emily Perkins (LEAV) CF; Kylie Lockw (FRYE) 1B; Elyse Dinan (GREE) 2B; Mykaela Twitchell (GREE)1B

Class C

Madeline Wood (Madison); Emily McKenney (MAD); Kirsten Wood (MAD); Savanna Kandiko (MAD); Jessica Dirago (Telstar); Autumn Morin (TEL); Cat Ouellette (WINTH); Brookylnne Lewis (Carrabec); Jessica Vaillancourt (CAR); Skyla Murray (CAR); Macy Welch (CAR); Katie Jordan (Mt. Abram); Sarenah Lariviere (MT ABR); Kaylie Andrews (Traip); Ali Barrett (TRAI); Olivia Harrington ; Tegan Lawyerson (VAL)

Legion baseball

ZONE 1 SCHEDULE

Wednesday, June 25

Bangor at Trenton, 4:30 p.m.

Motor City at Penquis, 4:30 p.m.

Waldo at Brewer, 5:30 p.m.

Thursday, June 26

Hampden at Bangor, 7:30 p.m.

Motor City at Brewer, 7:30 p.m.

Trenton at Waldo, 5:30 p.m.

Friday, June 27

Brewer at Trenton, 5:30 p.m.

Penquis at Hampden, 7:30 p.m.

Waldo at Bangor, 7:30 p.m.

Sunday, June 29

Bangor at Motor City, 12:30 p.m.

Penquis at Waldo, 12:30 p.m.

Trenton at Hampden, 12:30 p.m.

Monday, June 30

Brewer at Penquis, 5:30 p.m.

Hampden at Waldo, 5:30 p.m.

Trenton at Motor City, 7:30 p.m.

Tuesday, July 1

Bangor at Brewer, 7:30 p.m.

Hampden at Motor City, 7:30 p.m.

Trenton at Penquis, 5:30 p.m.

JUNIOR SCHEDULE

Thursday, June 26

Augusta vs. Bangor, at Mahaney, Orono, 4 p.m.

Saturday, June 28

Bangor at Oxford Hills (2), high school field, 10 a.m.

Tuesday, July 1

Bangor at Fairfield, Lawrence High field, 5:30 p.m.

Thursday, July 3

Skowhegan at Bangor, at Mahaney, Orono, 5:30 p.m.

Saturday, July 5

Bath at Bangor (2), at Mahaney, Orono, noon

Harness racing

Bangor Raceway

Tuesday’s results

FIRST, Pace, $2,800

Pembroke Easy Call, Ke Switzer Jr, 27.20 9.00 3.80

Dw’s Abby, Ho Davis Jr, 4.00 2.80

Miss Halo, Jo Nason, 2.10

T: 1:59.0. Ex. (3/6) $173.40; Tri. (3/6/2) $479.00

SECOND, Pace, $3,000

Cams Recess, Ga Mosher, 14.80 8.20 4.20

Random Blizzard, Da Ingraham, 6.40 3.80

Velvety Smooth, Ke Switzer, 2.40

T: 1:57.4. Ex. (2/5) $63.80; Tri. (2/5/6) $230.20; 1st Half DD (3/2) $72.00

THIRD, Pace, $10,343

Eat Your Enemy, Jo Nason, 42.80 6.40 3.40

Cat Has A Kitten, Ke Switzer, 2.80 2.10

Ms Casey Mac, Ga Mosher, 2.20

T: 2:03.1. Ex. (5/2) $50.60; Tri. (5/2/1) $145.80

FOURTH, Pace, $2,800

Charlie By Far, Ga Mosher, 16.80 8.40 4.60

Press Your Luck, Da Ingraham, 4.00 3.60

Win The West, Ke Switzer, 12.00

T: 1:57.0. Ex. (7/6) $55.60; Tri. (7/6/8) $591.60

FIFTH, Pace, $3,000

Electricity, Ke Switzer, 3.40 2.80 2.20

Batonette, Sh Thayer, 18.80 9.40

Angel Of Desire, Ho Davis Jr, 2.60

T: 1:58.3. Ex. (1/8) $77.00; Tri. (1/8/7) $193.20

SIXTH, Pace, $3,000

Molly Grace, Ga Mosher, 5.20 4.40 4.60

Jersey Shore, He Campbell, 2.80 2.60

Ms Cape Coral, Ho Davis Jr, 4.20

T: 1:58.4. Ex. (5/1) $28.20; Tri. (5/1/4) $101.20

SEVENTH, Pace, $3,700

Itsallaboutmike, Ga Mosher, 7.60 6.40 3.00

Forever Paradise, Da Ingraham, 7.00 3.00

Fox Ridge Joey, Ni Graffam, 4.80

T: 1:56.1. Ex. (3/1) $35.20; Tri. (3/1/2) $185.80; Pick 3 Races (1/5/3) $168.60

EIGHTH, Pace, $5,000

Pembroke Nick, He Campbell, 4.60 2.60 2.40

Tom And Stan, Ke Switzer, 3.80 4.40

Joseph Michael, Gr Bowden, 10.60

T: 1:56.1. Ex. (1/2) $14.80; Tri. (1/2/4) $81.80

NINTH, Pace, $4,000

Jb Rose, He Campbell, 13.80 3.80 3.00

Cyclone Night N, Ke Switzer Jr, 2.20 2.10

Leeann Majors, Ro Nadeau, 2.40

T: 1:57.1. Ex. (4/3) $19.40; Tri. (4/3/1) $85.00

TENTH, Pace, $2,800

Rd Shoeless, Ho Davis Jr, 4.40 2.80 2.10

Aprilfools, Ke Switzer, 7.00 2.20

Artesa, Ke Switzer Jr, 5.00

T: 1:59.2. Ex. (2/7) $31.80; Tri. (2/7/5) $110.20; 1st Half DD (4/2) $21.40

Total Handle-$40,265

 

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports