Local sports results for June 19, 2014

Posted June 18, 2014, at 10:39 p.m.

High School Baseball

CARIBOU 4, OLD TOWN 3 (10 INN.)

Old Town (12-8) 000 201 000 0 — 3 12 0

Caribou (14-6) 000 003 000 1 — 4 15 0

— Two out when winning run scored.

Richardson, Hoogterp (6) and Young; Curry and Herbert

Story continues below advertisement.

2B: Byther, Miller, Upshaw; Curry, Herbert; 3B: none Milliard; LOB: Old Town 9, Caribou 17; DP: Old Town 1; SH: Upshaw, Richardson; none

Repeat hitters: Hoogterp 3, Bytherm Upshaw; Hunter 4, Curry 3, Berkoski, Huck, Manter; RBI: Miller 2, Upshaw; Manter 2, Curry, Berkoski

Win: Curry (8-1); Loss: Hoogterp; Ks: Richardson 3, Hoogterp 2; Curry 5; BB: Richardson 2, Hoogterp 4; none; WP: Hoogterp; BLK: Hoogterp; HBP: Miller (by Curry); Sadler (by Hoogterp)

HIGH SCHOOL

CLASS D BASEBALL

BANGOR CHRISTIAN 11, LIMESTONE 1

LCS/MSSM 000-10 — 1 3 3

Bangor Chr. 260-3x — 11 8 0

T. Morgan, Kupiec (2) and Nadeau; Pearson, Z. Palmeter (3) and J. Palmeter

E: Nadeau, T. Morgan, Kirk; 2B: Holmes, Rice; LOB: LCS/MSSM 2; Bangor Christian 3; DP: Bangor Christian; SB: Giroux; Collins 2, J. Palmeter, Holmes

Repeat hitters: Rice 3, Holmes; RBI: T. Morgan; Rice 5, Holmes 3

Win: Z. Palmeter; Loss: T. Morgan; Ks: Kupiec 3; BB: T. Morgan 3, Kupiec; Pearson 2; WP: T. Morgan

Time: 1:20; Att: 350 (est.)

HIGH SCHOOL SOFTBALL

HERMON 6, GARDINER 1

Hermon (17-2) 021-200-1 — 6 9 1

Gardiner (18-1) 010-000-0 — 1 3 1

Theberge and Haskell; Smith, Rollins (4) and Nadeau

E: Oakes; Carver; 2B: Haskell, Addessi; 3B: Addessi; LOB: Hermon 6, Gardiner 4; DP: Gardiner 1; PB: Nadeau; SB: Theberge, Kennedy; SH: Perry 2;

Repeat hitters: Smith 2; Addessi 2, Haskell 2; RBI: Oakes, Addessi, Haskell, Theberge, MacManus; Luken

Win: Theberge (10-1); Loss: Smith (9-1); Ks: Theberge 2; Smith 3, Rollins 2; BB: Theberge 1; Smith 3; WP: Theberge 1; Smith;

Time: 1:43; Att: 350 (est.)

HIGH SCHOOL SOFTBALL

LCS/MSSM 9, DI-STONINGTON 2

DI-Stonington (12-6) 000-002-0 — 2 3 2

Limestone (18-0) 050-220-x — 9 13 0

A. Knowlton and L. Eaton; Cantafio and K. Albert

E: Boyce, A. Eaton; 2B: M. Shepard; Williams 2, Cantafio; 3B: Pelkey; LOB: DI-Stonington 6, Limestone 8; PB: L. Eaton; SB: Bencivenga 2, Pelkey 2, Hopkins 2, Williams, Peers, Ka. Albert; SF: Sinclair, Williams;

Repeat hitters: Pelkey 3, Williams 3, Bencivenga 2; RBI: A. Eaton, Shepard; Pelkey 3, Peers 2, Ke. Albert, Williams, Sinclair, visitor; home;

Win: Cantafio (14-0); Loss: A. Knowlton (12-6); Ks: Cantafio 11, A. Knowlton 2; BB: Cantafio 1; A. Knowlton 1; HBP: K. Haskell 2 (by Cantafio), N. Knowlton (by Cantafio); Hopkins 2 (by A. Knowlton), Pelkey (by A. Knowlton)

Time: 2:02 Att: 400 (est.)

Batter up

BASEBALL

Little League

At Bangor East

Championship

Rotary 5, Elco 4

Rotary top hitters: Gage Moody home run, single; Zach Grant 2 singles; Cade Leighton 2 singles; winning pitcher: Grant; Elco: Dennis Stewart single, Quinn McCaffery single, Connor Ashfield single.

Farm League

At Brewer

Brewer Youth Hockey 24, Jeff’s Catering Raptors 17

Brewer Youth Hockey top hitters: Cameron Hughes 2 home runs, 2 doubles 2 singles; Mason Philbrick double, 4 singles; Colby Largay 2 double, 4 singles; Jeff’s Catering Raptors top hitters: Ryan Edgecomb double, 5 singles; Luke Huff 3 doubles, 2 singles; Cameron Fashel double, 4 singles

Tourney scoreboard

BASEBALL

Eastern Maine

Finals

Tuesday, June 17

Class A

At Morton, Augusta

A7: No. 1 Bangor 6, No. 2 Messalonskee 3

Class C

At Mansfield, Bangor

C7: No. 2 Washington Acad. 3, No. 4 George Stevens 0

Wednesday, June 18

At Mansfield, Bangor

Class B

B7: No. 7 Caribou 4, No. 8 Old Town 3 (10 inns.)

Class D

D7: No. 2 Bangor Christian 11, No. 5 LCS/MSSM 1 (5 inns.)

State finals

Saturday, June 21

At St. Joseph’s, Standish

Class A

Bangor (17-2) vs. Windham (11-9), 1 p.m.

Class C

Sacopee Valley (14-6) vs. No. 2 Washington Acad. (14-4), 4:30 p.m.

At Mansfield, Bangor

Class B

No. 7 Caribou (14-6) vs. No. 2 Greely (16-3), 11 a.m.

Class D

Bangor Christian (17-1) vs. Wiscasset (10-9), 4 p.m.

Western Maine

Finals

At St. Joseph’s, Standish

Tuesday, June 17

Class A

A7: No. 11 Windham 2, No. 4 Marshwood 0 (9 inns.)

Class C

C7: No. 4 Sacopee Valley 4, vs. No. 3 St. Dominic 2

Wednesday, June 18

Class B

A7: No. 2 Greely 3, No. 1 Lincoln Acad. 0

Class D

C7: No. 4 Wiscasset 4, No. 2 Buckfield 0

SOFTBALL

Eastern Maine

Finals

Tuesday, June 17

Class A

At Cony, Augusta

A7: No. 2 Skowhegan 3, No. 1 Cony 2

Class C

At Coffin, Brewer

C7: No. 1 Calais 4, No. 3 Bucksport 2

Wednesday, June 18

At Coffin, Brewer

Class B

B7: No. 3 Hermon 6, No. 1 Gardiner 1

Class D

D7: No. 1 Limestone/MSSM 9, No. 10 DI-Stonington 2

Saturday, June 21

At St. Joseph’s, Standish

Class A

Skowhegan (15-4) vs. Thornton Acad. (16-3), 4 p.m.

Class C

Calais (19-0) vs. Madison (18-1), 12:30 p.m.

At Mansfield, Bangor

Class B

Hermon (16-2) vs. Wells (16-3), 4 p.m.

Class D

Limestone/MSSM (18-0) vs. Richmond (16-0), 11 a.m.

Western Maine

Finals

At St. Joseph’s, Standish

Tuesday, June 17

Class A

A7: No. 2 Thornton Acad. 2, No. 1 Scarborough 1

Class C

C7: No. 1 Madison 2, No. 2 Hall-Dale 0

Wednesday, June 18

Class B

B7: No. 3 Wells 8, No. 1 Cape Elizabeth 3

Class D

C7: No. 1 Richmond 7, No. 3 Greenville 2

Golf

WMSGA

At Turner Highlands

Metropolitan Tournament (Monday) — Gross: Barbara Rondeau, Cecily Whiting, Cindy Choate, Cindy Schlaepfer 67, Helen Plourd, Jean Sweetser, Shirley Kile, Marie Cates 70, Darby Vigue, Jody Lyford, Durice Washburn, Shelley Drillen 74. Liz Coffin, Karen Bamford, Yukiko Bigney, Kathy Constantine 74, Neila Nelke, Rachel Therrien, Melissa Johnson, Carrie Langevin 74, Net: Rachel Newman, Carmen Cohen, Jean Pratt, Laurie Gifford 55, Diane York, Linda Morin-Pasco, Sandy Royce, Judy Ducharme 56, Kathy Anderson, Anne Pooler, Janice White, Pam Kropp-Anderson 56, Pins: No. 4, Faith Vautour, Jacquie Drapeau, No. 8 Joann Ray, Cecily Whiting, No. 10 Liz Coffin, Sally Gilpatric, No. 15 Diane Pooler, Pam Johnson, No. 18 Marilyn Hughes, Annette Charest, Skins: Gross: No.3 Cecily Whiting 3, No. 5 Pam Kropp-Anderson 3, No. 6 Rachel Newman 3, No. 10 Cecily Whiting 2, No. 14 Liz Coffin 4, No. 15 Anne Pooler 2, No. 16 Cindy Schlaepfer 4, No. 17 Janice White 3, Net: No. 7 Pam Johnson 2, No. 9 Jean Pratt 2, No. 13 Maddie Kilmister 2, 50-50: Natalie Graceffa.

Metropolitan Tournament (Tuesday) — Gross: Sherrie Thomas, Sue Coffin, Susan Collins, Sue Brooker 68, Pennie Cummings, Debbie Murphy, Lori Frost, Leslie Guenther 69, Micki Meggison, Kathi O’Grady, Tracy Palm 70, Net: Bambi Stevens, Prudence Hornberger, Heidi Haylock, Karen Richardson 53, Claudette Amoroso, Vi Kemp, Marlene Viger, Carole Cook 55, Diane Herring, Nancy Hart, Cheryl Paulson, Karen Feeney 56, Skins: Gross: No. 1 Prudence Hornberger 3, No. 2 Lori Frost 3, No. 10 Sue Coffin 2, No. 16 Vi Kemp 4, No. 17 Liz Wiltshire 3, Net: No. 13 Sue Coffin 2, Pins: No. 4 Diane Herring, Kathy O’Grady, No 8 Heidi Haylock, Micki Meggison, No.10 Kathy O’Grady Heidi Haylock, No. 15 Cheryl Paulsen, Denise Hennessey, No. 18 Brenda Berry, Micki Meggision, 50-50: Evie Graham

MSGA

At Waterville CC

Senior Four-Ball Championship — TEAM GROSS: RonDery, 66/61; Randy Sawyer, 66/61; Mark Franco, 68/63; Jim McKay, 68/63; Dave Brewster, 68/63; Mark Plummer, 68/63; Dennis Amell, 68/61; Mike Doucette, 68/61; Tom Bean, 69/66; John Downing, 69/66; Al Noyes Jr, 69/64; James Wescott, 69/64; NET: Tim Smith, 67/59; Jim Van Fleet, 67/59; James Dillon, 82/61; Edward Schencks Jr, 82/61; Mike Francoeur, 75/61; Stephen M Morris, 75/61; Russ Sweet, 72/62; Jim Macklin, 72/62; Stephen Berry, 71/62; Marc Lasky, 71/62; Roland Cote, 71/63; Paul Lamontagne, 71/63; George Boone, 72/63; Bruce Mackinnon, 72/63; Terry Beane, 75/63; Peter Freyer, 75/63; Jim Greer, 73/63; Tom Greer, 73/63; Peter Deroche, 72/63; Steve Landry, 72/63; Bill Freedman, 80/63; Jack Milo, 80/63

LOCAL

At Barren View GC

Senior Scramble — 1) Jeanine Wright, Bob Price, Greg Burr, Chuck Nevala -4; 2) Charles Lightner, Jim Golike, Burnham Matthews, Bob Loud -3; 3) Hilary Pineo, Dave Beal, Steve Cates, Sonny Beal -2; 4) Ken Smith, Dick Kilton, Tony French, Tom Aceto -1; Pin: No. 5 Dick Kilton 5-4

At Covered Bridge GC, Hartland, N.B.

Upper St. John Valley Senior Ladies Day (9 holes) — A Gross: Mary Jane Sullivan 41; Net: Fern LaForge 36; B Gross: Becky Kelly 47; Net: Jan Beaulieu 35; C Gross: Isabelle Desjardin 54; Net: Marilyn Ellis 36

At Bangor Muni GC

Twilight League — Blind Draw Best 2 of 3 Balls — Gross: 1. Hal Leeman-Richard Russell-Trevor Lizotte 76. 2. Nick Carparelli-Sonny Leclair-Shane Yardley 77. 3. Peter Baldacci-Bruce Stewart-Stephen Bolduc 77. 4. Barry Hobert-Paul Hammond- Matt Blaine 79. 5. John Johnston-Richard Abbott-Joe Rollins 79. Net: 1. Dennis Tracy-Art Kotredes-Steve Stanley 62. 2. Mike St.Thomas-Dave Brewer-Frank Dinsmore 62. 3. Dave Crichton-Ron Chase- Wayne Hartt 63. 4. Brian Lee-Ed Dejarlais-Nathan Allen 64. 5. Mike Bednar-Tom Cavanaugh-Steve Jarzabek 64. Pins: No. 3 Jim Boulier 4-10. No. 6 Nick Carparelli 20-2.

At Kebo Valley

Ladies Twilight — 1. Jill Lewis 25, 2. Layne Cough 24, 3. Andrea Leonard, Edi Hall, Jane Reynolds 23: pin: No. 6 Michelle White 1-5, No. 9 Layne Cough 6-5; Kebo Men’s Group — 1. George Merrill, Fred Cook, Doug Lee 134

At Hermon Meadow GC

Wednesday Evening Scotch Foursome — 1. Joel McCluskey, Darby Vigue – 38, 2. (tie) Ernie Hein, Irene Jacobs – 39, Nancy Hart, Mark Alaimo – 39, 4. Byron Dunbar, Dawn Dunbar – 43. Pins: No. 3 Doug Chambers 5-1, No. 3 Peg Buchanan 7-2, No. 8 Nancy Hart 12-9, No. 8 Ernie Hein 17-10

At Rocky Knoll CC

Senior Stableford — Norm St Amand, Dan Barker, Bill Kaine, Willie Crowell +12; Bill Haas, Grady Stevenson, John Norris, George Small +9; Bob Sullivan, John Richard, Don Goodness, Ted Rudnicki +8; Ron Landry, Real Gendreau, Steve Newcomb, Joe Auger +5 Pins: No. 5 Dan Barker 13-6; No. 7 Chris Dunifer 9-4; No. 12 Steve Newcomb 2-11; No. 17 Sonny Dubay 2-10 High Stableford: Chris Dunifer +9 Low Gross: Bob Sullivan 76

Batter up

BASEBALL

Farm League

At Brewer

Brewer Youth Hockey 24, Jeff’s Catering Raptors 17

Brewer Youth Hockey top hitters: Cameron Hughes 2 home runs, 2 doubles 2 singles; Mason Philbrick double, 4 singles; Colby Largay 2 double, 4 singles; Jeff’s Catering Raptors top hitters: Ryan Edgecomb double, 5 singles; Luke Huff 3 doubles, 2 singles; Cameron Fashel double, 4 singles

 

Recommend this article

SEE COMMENTS →

Similar Articles