Class C state track and field meet results

Posted June 08, 2014, at 3:52 p.m.

At Dover-Foxcroft

BOYS

Lisbon 67, Orono 61, North Yarmouth Acad. 60, Maranacook 58, Sacopee Valley 55, Maine Central Institute 48, Foxcroft Acad. 47, Telstar 37, Monmouth Acad. 36, Madison 31.50, Seacoast Christian 30, Yarmouth 28, Fort Kent 15, Sumner 14, George Stevens Acad. 8, Oak Hill 7.50, Hall-Dale 7, Bangor Christian 6, Old Orchard 6, Fort Fairfield 6, Boothbay 3, Mountain Valley 3, Gould Acad. 3, Traip Acad. 2, Limestone/MSSM 2, Central 1, Carrabec 1, Houlton 1, Greenville 1

4×800 Relay: 1, Orono (Dulin, Eden, O’Neil, James, Molloy, Conall, Butterfield, Tristan), 8:30.54. 2, Lisbon (Adams, Henry, Harriman, Nicholas, Huston, Nick, Bedford, Austin), 8:38.92. 3, Monmouth Acad. (Thombs, Dylan, Thombs, Luke, Buzzell, Stewart, Houston, Marques), 8:41.79. 4, Maranacook (Dupuy, Thomas, Olson, Arthur, Jackson, Caleb, Stevenson, Jason), 8:54.00. 5, Sacopee Valley High School (Therriault, Russel,Trueworthy, Blake, Watson, Trey, Hutton, Jacob), 9:04.58. 6, Foxcroft Acad. (Simpson, Noah,Birtwistle, Paul, Piquette, Gabe, Smith, James), 9:07.28. 7, Fort Kent HS (Bernstein, Skyler, Swope, Matt, Ouellette, Sam, Toussaint, Matt), 9:09.18.

110 Hurdles: 1, Helderman, Ron, Madison, 15.82. 2, Crocker, Brandon, Orono, 15.97. 3, Barnes, Nick, Maranacook, 16.65. 4, Hathaway, Shane, Maine Cen Inst, 16.98. 5, Adams, Charles, Lisbon, 17.71. 6, Crenner, Brandon, Sacopee Valley, 18.15. 7, Locke, Dominic, Sacopee Valley, 18.21.

100: 1, McIntosh, Michael, No. Yarmouth Aca, 11.39R. 2, Janla, Baramee, Sumner, 11.43R. 3, Moore, Issac, Sacopee Valley, 11.63. 4, Hogan, Erik, Old Orchard, 11.93. 5, Bjornson, Corey, Foxcroft, 11.97. 6, Curtis, Jordan, Madison, 12.06. 7, Lambe, Jordan, Wash Acad, 12.09.

1600 Race Walk: 1, Bard, Tyler, Lisbon, 7:20.17. 2, Willey, Jeff, Lisbon, 7:42.37. 3, Marquis, Josh, Orono, 8:01.88. 4, Emery, Slade, Maine Cen Inst, 8:20.21. 5, Walp, Liam, Hall-Dale, 8:27.70. 6, Alamo, Kyle, Boothbay, 8:29.67. 7, Miner, Jackson, Sacopee Valley, 8:31.77.

1600: 1, Andrews, Josef, Telstar, 4:24.03. 2, Decker, Ben, Yarmouth, 4:29.32. 3, Malcom, Matt, No. Yarmouth Aca, 4:31.85. 4, Toussaint, Matt, Fort Kent, 4:35.52. 5, Smithers, Henry, Gould, 4:36.67. 6, Hassett, John, George Stevens, 4:38.70. 7, Landry, Austin, Maranacook, 4:40.99.

4×100 Relay: 1, North Yarmouth Acad. (Kidder, Austin 14, Bartone, Xander 17, Dahia, El Tayeb 14, McIntosh, Michael 14), 44.92. 2, Foxcroft Acad. (Diamond, Justin, Richards, Dylan, Zepeda, Sebastian, Bjornson, Corey), 45.83. 3, Sacopee Valley (Moulton, Eli, Goforth, Will, Moulton, Ryan, Moore, Issac), 45.98. 4, Lisbon (Thompson, Quincy, Grover, Shawn, Adams, Henry, Torres, Jordon), 46.60. 5, Maranacook (Mullins, Isaac, Worster, Troy, Worster, Brad, Wilbur, Taylor), 46.97. 6, Old Orchard Beach (Hogan, Erik, Hirst, Zach, Harlan, Brendan, Graves, Andrew), 47.23. 7, Madison (Curtis, Jordan, Paine, Coleman, Moreshead, Derrin, Toribio, Ben), 47.35.

400: 1, Houston, Marques, Monmouth, 51.24. 2, Bartone, Xander, No. Yarmouth Aca 52.33. 3, Griffin, Maverick, Telstar, 53.23. 4, Davis-Batt, Finn, George Stevens, 53.55. 5, Daigle, Caleb, Ft.Fairfield, 53.70. 6, LaCroix, Caleb, Seacoast, 53.89. 7, Layman, John, Carrabec, 54.39.

300 Hurdles: 1, Crocker, Brandon, Orono, 41.91. 2, Barnes, Nick, Maranacook, 42.33. 3, Adams, Charles, Lisbon, 42.98. 4, Hathaway, Shane, Maine Cen Inst, 43.17. 5, Griffin, Avery, Telstar, 43.48. 6, Ostermann, Grier, Limestone/MSSM, 43.64. 7, Locke, Dominic, Sacopee Valley, 43.83.

800: 1, LaCroix, Isaac, Seacoast, 2:01.96. 2, Butterfield, Tristan, Orono, 2:03.65. 3, Toussaint, Matt, Fort Kent, 2:05.27. 4, Dean, Bronson, Telstar, 2:05.30. 5, Stevenson, Jason, Maranacook, 2:05.55. 6, Gerken, Sam, Yarmouth, 2:05.61. 7, Molloy, Conall, Orono, 2:07.10.

200: 1, Houston, Marques, Monmouth, 23.22. 2, McIntosh, Michael, No. Yarmouth Aca, 23.60. 3, Janla, Baramee, Sumner, 23.66. 4, Bartone, Xander, No. Yarmouth Aca, 23.73. 5, Daigle, Caleb, Ft.Fairfield, 23.95. 6, Benton, Zach, Traip, 24.46. 7, DiAngelo, Matt, Greenville, 24.47.

3200: 1, Andrews, Josef, Telstar, 9:32.62. 2, Decker, Ben, Yarmouth, 9:52.10. 3, Malcom, Matt, No. Yarmouth Aca, 10:03.16. 4, Toussaint, Matt, Fort Kent, 10:07.76. 5, O’Neil, James, Orono, 10:14.15. 6, Harriman, Nicholas, Lisbon, 10:17.93. 7, Hassett, John, George Stevens, 10:26.79.

4×400 Relay: 1, Monmouth Acad. (Bailey, Ben, Clement, Casey, Buzzell, Stewart, Houston, Marques), 3:37.64. 2, North Yarmouth Acad. (McIntosh, Michael 14, LeBlanc, John 15, Dahia, El Tayeb 14, Bartone, Xander 17), 3:38.51. 3, Lisbon (Bedford, Austin, Adams, Charles, Adams, Henry, Torres, Jordon), 3:38.57. 4, Telstar (True, Kellen, Griffin, Maverick, Dean, Bronson, Griffin, Avery), 3:41.33. 5, Maranacook (Barnes, Nick, Watts, Colby, Stevenson, Jason, Wilbur, Taylor), 3:42.12. 6, Orono (Normand, Jamie, Lucy, Tom, Molloy, Conall , Butterfield, Tristan), 3:42.16. 7, George Stevens Acad. (Benson-Sulzer, Jasper, Gordon, Cameron, Shaheen, Philip, Davis-Batt, Finn), 3:44.50.

High Jump: 1, Smith, Judson, Foxcroft, 6-04. 2, Mace, Kelby, Maranacook, 6-00. 3, Watson, Trey, Sacopee Valley, 5-10. 4, Miller, Benjamin, Bangor Chr., J5-10. 5, Helderman, Ron, Madison, 5-08. 5, Gamage, Drew, Oak Hill, 5-08. 7, Bennett, Shawn, Mountain Valley, 5-06.

Long Jump: 1, Mace, Kelby, Maranacook, 21-08. 2, Moulton, Ryan, Sacopee Valley, 20-04.25. 3, Glover, Jordan, Lisbon, 20-00.75. 4, Hathaway, Shane, Maine Cen Inst, 20-00. 5, O’Brien, Justin, Orono, 19-08.75. 6, Gamage, Drew, Oak Hill, 19-08.25. 7, Ham, Kyle, Central, 19-04.

Triple Jump: 1, Moulton, Ryan, Sacopee Valley, 44-02. 2, Mace, Kelby, Maranacook, 43-08.50. 3, Smith, Judson, Foxcroft, 42-00.50. 4, Longfellow, Steven, Hall-Dale, 41-09.25. 5, Gamage, Drew, Oak Hill, 40-10.75. 6, Glover, Jordan, Lisbon, 40-03.75. 7, Hathaway, Shane, Maine Cen Inst, 40-00.

Javelin: 1, Hathaway, Eric, Maine Cen Inst, 164-02. 2, Archer, Logan, Seacoast, 157-04. 3, LaCroix, Isaac, Seacoast, 152-10. 4, LaCroix, Caleb, Seacoast, 152-02. 5, Mace, Kelby, Maranacook, 150-03. 6, Thibeau, Tom, Mountain Valley, 145-00. 7, Bryer, Abel, Boothbay, 138-03.

Discus: 1, Hathaway, Eric, Maine Cen Inst, 139-09. 2, Koffman, Jake, Orono, 130-01. 3, Bjornson, Corey, Foxcroft, 129-04. 4, Hayden, Chris, Madison, 125-09. 5, Bailey, River, Sacopee Valley, 125-06. 6, Boutot, Bryon, Bangor Chr., 122-09. 7, Elyjah, Crockett, Houlton, 119-04.

Shot Put: 1, Shi, Darren, Yarmouth, 49-05. 2, Bjornson, Corey, Foxcroft, 49-04. 3, McLeod, Curtis, Maine Cen Inst, 47-00. 4, Boyer, Peter, Foxcroft, 44-11. 5, Golino, Andrew, Lisbon, 43-09. 6, Hayden, Chris, Madison, 43-04. 7, Hathaway, Eric, Maine Cen Inst, 43-00.

Pole Vault: 1, Helderman, Ron, Madison, 13-03. 2, Crenner, Brandon, Sacopee Valley, 12-00. 3, Ramich, Cam, Lisbon, 11-00. 4, Massey, River, Maine Cen Inst, 10-06. 5, Bard, Tyler, Lisbon, J10-06. 6, Dulin, Eden, Orono, 10-00. 7, Watts, Colby, Maranacook, J10-00.

GIRLS

Orono 102, Traip Acad. 74, Seacoast Christian 43, Maranacook 31.33, Yarmouth 28, McAuley 28, St. Dominic 28, Kents HIll 26, Lisbon 26, North Yarmouth Acad. 24.83, Sacopee Valley 24, Mattanawcook Acad. 21, Winthrop 21, Washburn 20, Foxcroft Acad. 20, Maine Central Institute 19.33, Carrabec 17, Boothbay 9, John Bapst 8, Monmouth 8, Washington Acad. 7, Bangor Christian 6.50, Dexter 6, Richmond 4, Piscataquis 4, George Stevens Acad. 4, Telstar 3.50, Central 3.50, Narraguagus 3, Bucksport 3, Penquis 2, Seasport 2, Fort Kent 1, Mountain Valley 1

4×800 Relay: 1, Orono (Koffman, Lily, Dill, Kassidy, Steelman, Hannah, Lopez-Anido, Becky), 10:21.21. 2, Lisbon (Galligan, Paige, White, Adrianna, Bulgin, Olivia, Sautter, Bree), 10:37.74. 3, Sacopee Valley (Tims, Katie, Hubbard, Lydia, Murphy, McKenzie, Ruhlin, Helen), 10:44.46. 4, Traip Acad. (Klein, Joanna, Humiston, Molly, Kemp, Emma, Mutch, Izze), 11:00.76. 5, Winthrop (Choate, Jada, Souza, Kaitlin, Hajduk, Micaela, Kieltyka, Molly), 11:01.83. 6, Maranacook (Despres, Hannah, Greeley, Jaycee, Guilmet, Erin, Despres, Abby), 11:02.05. 7, Monmouth Acad. (Pease, Tiffany, Frost, Shayna, Knowles, Carey, Hartford, Ashleigh), 11:02.27.

100 Hurdles: 1, Roberts, Ashleigh, Traip, 15.90. 2, Cotton, Katie, John Bapst, 16.26. 3, Nightingale, Hannah, Traip, 16.58. 4, Alfaro, Leila, Kents Hill, 16.68. 5, DeSmith, Kylene, Seacoast, 16.82. 6, Grace, Sherraiah, Orono, 17.14. 7, DeSisto, Bella, Orono, 17.27.

100: 1, Stoops, Lauren, Orono, 12.88. 2, Egan, Emma, Yarmouth, 12.97. 3, Grady, Faith, St Doms, 12.99. 4, Roberts, Ashleigh, Traip, 13.22. 5, Sheehan, Molly, Wash Acad, 13.61. 6, Perkins, Lindsay, Maranacook, 13.72. 7, Vainio, Chastity, Foxcroft, 13.81.

1600: 1, Sirois, Sydney, St Doms, 8:18.15. 2, Bulgin, Olivia, Lisbon, 8:51.40. 3, Tuttle, Ellen, St Doms, 8:54.07. 4, Arsenault, Elly, Maine Cen Inst, 9:17.41. 5, Spencer, Libby, Orono, 9:29.42. 6, Conrad, Emma, Winthrop, 9:35.66. 7, Gamache, Abigail, Lisbon, 9:46.37.

1600: 1, Kerrigan, Laken, Seacoast, 5:20.88. 2, Morin, Allexandria, Seacoast, 5:21.77. 3, Austin, Hannah, No. Yarmouth Aca, 5:25.57. 4, Koffman, Lily, Orono, 5:27.69. 5, Osgood, Cassidy, Narraguagus, 5:30.30. 6, McKee, Anne, Kents Hill, 5:31.42. 7, Tardy, Tia, Mattanawcook, 5:37.57.

4x100m Relay: 1, Washburn District (Koch, Tori, Shaw, Tyra, Overman, Joan, Koch, Carsyn), 51.80. 2, Traip Acad. (Nightingale, Hannah, Lorrey, Jocelyn, Humiston, Sadie, Roberts, Ashleigh), 52.58. 3, Monmouth Acad. (Buman, Madi, Bryant, Rose, Lewis, Izzy, Levasseur, Emily), 54.42. 4, Foxcroft Acad. (Sukhanova, Kate, Fortier, Holly, Vainio, Chastity, Morrison, Fern), 54.55. 5, Maranacook (Clough, Sarah Garand, Melissa, Madore, Hannah, Perkins, Lindsay), 54.93. 6, Penquis Valley (Durant, Jordan, Berry, Zoe, Bowers, Courtney, Preble, Jessica), 55.01. 7, Washington Acad. (Hodgdon, Summer Cushing, Taylor, Shankland, Aiden, Sheehan,Molly), 55.05.

400: 1, McCuddy, Elora, Traip, 59.05. 2, Lopez-Anido, Becky, Orono, 1:01.11. 3, Stoops, Lauren, Orono, 1:01.39. 4, Conont, Jessica, Dirigo, 1:04.00. 5, Sautter, Bree, Lisbon, 1:04.40. 6, Blaszczak, Casey, Telstar, 1:05.05. 7, Goewey, Chimene, Maine Cen Inst, 1:05.20.

300 Hurdles: 1, Alfaro, Leila, Kents Hill, 48.58. 2, DeSmith, Kylene, Seacoast, 48.98. 3, Grace, Sherraiah, Orono, 50.59. 4, Daoud, Sabrina, Dirigo, 50.74. 5, Crocker, Morgan, Boothbay, 50.86. 6, Cimeno, Bella, George Stevens, 51.56. 7, Cotton, Katie, John Bapst, 51.62.

800: 1, Tardy, Tia, Mattanawcook, 2:24.12. 2, Lopez-Anido, Becky, Orono, 2:24.14. 3, McCuddy, Elora, Traip, 2:24.81. 4, Morrison, Fern, Foxcroft, 2:24.84. 5, Morin, Allexandria, Seacoast, 2:29.71. 6, Dillon, Alice, George Stevens, 2:30.04. 7, Steelman, Hannah, Orono, 2:31.61.

200:1, Stoops, Lauren, Orono, 27.01. 2, Egan, Emma, Yarmouth, 27.19. 3, Grady, Faith, St Doms, 27.80. 4, Pettit,Mariah, Piscataquis, 28.69. 5, Sheehan, Molly, Wash Acad, 28.73. 6, Perkins, Lindsay, Maranacook, 28.97. 7, Witmer, Gigi, Fort Kent, 29.11.

3200: 1, McKee, Anne, Kents Hill, 11:46.25. 2, Austin, Hannah, No. Yarmouth Aca, 11:50.08. 3, Ruhlin, Helen, Sacopee Valley, 11:58.69. 4, Koffman, Lily, Orono, 12:02.36. 5, Despres, Hannah, Maranacook, 12:16.85. 6, Murphy, McKenzie, Sacopee Valley, 12:26.21. 7, Kerrigan, Laken, Seacoast, 12:36.90.

4x400m Relay: 1, Orono (Dill, Kassidy, Grace, Sherraiah, Steelman, Hannah , Lopez-Anido, Becky), 4:19.51. 2, Traip Acad. (Humiston, Sadie, Lorrey, Amelia, Lorrey, Jocelyn, McCuddy, Elora), 4:22.25. 3, Dexter (Batron, Katie, Roderka, Meredith, Swimm, Kirsten Fogg, Shayna), 4:32.05. 4, Foxcroft Acad. (Sukhanova, Kate, Vainio, Chastity, Chadbourne, Erika, Mcleod, Abigail), 4:35.27. 5, Lisbon (Durgin, Mia, Bulgin, Olivia, Sautter, Bree, White, Adrianna), 4:37.99. 6, Sacopee Valley (Tims, Katie, Hubbard, Lydia, Ridley, Olivia, Mosson, Abby), 4:38.48. 7, Monmouth Acad. (Frost, Shayna, Wilson, Sydney, Pease, Tiffany, Hartford, Ashleigh), 4:38.82.

High Jump: 1, Koch, Carsyn, Washburn, 5-05.50R. 2, Egan, Emma, Yarmouth, 5-04. 3, Carpenter, Morgan, Sacopee Valley, 4-10. 4, Green, Sydney, Maranacook, J4-10. 5, Noble, Megan, Maine Cen Inst, 4-08. 6, McVicar, Adela, No. Yarmouth Aca, J4-08. 6, Hamdi, Nisrina, Telstar, J4-08.

Long Jump: 1, Tardy, Tia, Mattanawcook, 17-00.75. 2, Ingram, Rachel, Winthrop, 16-02.50. 3, Roberts, Ashleigh, Traip, 16-02. 4, Egan, Emma, Yarmouth, 15-11. 5, McCuddy, Elora, Traip, 15-06. 6, Lorrey, Jocelyn, Traip, 14-11. 7, Collier, Chase, Lisbon, 14-10.75.

Triple Jump:1, DeSmith, Kylene, Seacoast, 35-03.50. 2, Ingram, Rachel, Winthrop, 34-10.25. 3, Crocker, Morgan, Boothbay, 33-06. 4, Lorrey, Jocelyn, Traip, 33-05.50. 5, Nightingale, Hannah, Traip, 32-04.25. 6, Carpenter, Morgan, Sacopee Valley, 31-08. 7, Virgin, Kaitlyn, Mountain Valley, 30-10.25.

Javelin: 1, Smith, Olivia, McAuley, 121-03. 2, West, Jessica, Sumner, 113-04. 3, Kass, Elea, Orono, 105-11. 4, Houdlette, Taylor, Richmond, 101-03. 5, Alton, Ashley, Maine Cen Inst, 100-05. 6, Brooks, Alicen, Searsport, 99-01. 7, Welch, Mercedes, Carrabec, 97-11.

Discus: 1, Smith, Olivia, McAuley, 122-03. 2, Adams, Muriel, No. Yarmouth Aca, 108-09. 3, Black, Shenciary, Carrabec, 100-02. 4, Overturf, Tuuli, Central, 97-09. 4, McDonald, Margaret, Bangor Chr., 97-09. 6, Hughes, Katie, Maine Cen Inst, 97-02. 7, Rose, Kayla, No. Yarmouth Aca, 95-06.

Shot Put: 1, Pluntke, Emma, Carrabec, 37-06. 2, Smith, Olivia, McAuley, 35-08. 3, Hughes, Katie, Maine Cen Inst, 33-09.50. 4, Coiley, Mackenzie, Foxcroft, 33-02.50. 5, McDonald, Margaret, Bangor Chr., 31-00. 6, Taungatua, Mavis, Bucksport, 30-09.50. 7, Fitzgerald, Joy, Bucksport, 29-05.

Pole Vault: 1, Potter, Jolene, Maranacook, 9-00. 2, Pickering, Allison, Orono, 8-06. 3, Round, Samantha, Orono, 7-06. 3, Cray, Taylor, Maranacook, 7-06. 5, Smith, Mia, Foxcroft, J7-06. 6, Durgin, Mia, Lisbon, J7-06. 7, Bergdoll, Abi, Maine Cen Inst, 6-09. 7, Longfellow, Ellie, Maranacook, 6-09. 7, Hull, Linnea, No. Yarmouth Aca, 6-09.

 

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports