Class B track and field state meet results

Posted June 08, 2014, at 3:46 p.m.

At Brewer

GIRLS

Waterville 108.25, Greely 87, York 64, Lake Region 40, Camden Hills 39, Belfast 32, Hermon 32, MDI 30, Erskine 27, Ellsworth 25, Freeport 24, Winslow 21, Fryeburg 19, Morse 17, Old Town 14, Leavitt 13.25, Medomak Valley 10, Caribou 9, Lincoln Acad 6, Mount View 5, Wells 4, Gray-NG 3.25, Gardiner 2, Poland 0.25

4x800m Relay: 1, MDI (Lydia DaCorte, Waylon Hennggeler, Caroline Driscoll, Isabel Erickson), 9:45.93. 2, Greely (Julia Ramseyer, Emily Mason, Eva Bates, Kristina Smith), 9:53.39. 3, Freeport (Bethanie Knighton, Chloe Hight, Hayley Steckler, Hannah Schnyder), 10:09.84. 4, York (Malia Cryan, Sarah Panteleos, Heather Evans, Lydia Shaw), 10:19.46. 5, Cape Elizabeth (Eva Brydson, Hayley Doss, Emily Faria, Hailey Petsinger), 10:25.52. 6, Waterville (Louisa Nyhus, Cecilia Morin, Lauren Brown, Brooke Ettinger), 10:29.00. 7, Winslow (Sarah Wildes, Madison Morneault, Jessica Greeley, Bethany Winkin), 10:34.27.

100m Hurdles: 1, Sarah Shoulta, WTVL, 15.44. 2, Kellie Bolduc, WTVL, 15.77. 3, Lizzy Wagner, YORK, 16.44. 4, Melissa Kessel, CAMD, 16.50. 5, Emily Cottis, WELL, 17.45. 6, Hannah Richards, BELF, 17.68. 7, Lillian Bisset, LAC, 17.74.

100m: 1, Kate Hall, LKRG, 11.83 (State B Record in Prelims 11.81). 2, Cassidy Hill, BELF, 12.90. 3, Gabby Bridger, WTVL, 13.23. 4, Samantha Robinson, YORK, 13.27. 5, Abby Haskell, EA, 13.29. 6, Melissa Kessel, CAMD, 13.39. 7, Maddie Page, HER, 13.44.

1600m Race Walk: 1, Audrey Jones, WINS, 8:11.38. 2, Brooke Steele, SPMT, 8:15.98. 3, Alissa Irving, CAR, 8:25.09. 4, Siana Emery, GREE, 8:51.26. 5, Sarah James, YORK, 9:15.23. 6, Kate Finnimore, CAR, 9:24.73. 7, Madeline Leroux, YORK, 9:40.66.

1600m: 1, Kirstin Sandreuter, GREE, 5:03.82. 2, Aleta Looker, ELL, 5:08.10. 3, Heather Evans, YORK, 5:27.01. 4, Anna Lastra, FRYE, 5:27.07. 5, Julia Ramseyer, GREE, 5:30.44. 6, Brittany Bowman, CAMD, 5:32.06. 7, Sarah Doak, CAR, 5:33.88.

4x100m Relay: 1, Erskine (Jordan Jowett, Abby Haskell, Jade Canak, Christina Belanger), 51.52. 2, Hermon (Mollie Roy, Kaitlin Saulter, Laura Phipps, Maddie Page), 51.78. 3, Waterville (Katherine Vince, Gabby Bridger, Amy Samson, Lydia Roy), 52.10. 4, Greely (Madison McKenney, Alyssa Casarez, Jamie Keisman, Hannah Keisman), 53.44. 5, York (Katherine Bullock, Maddie Amidon, Charlotte Reilly, Samantha Robinson), 53.81. 6, Leavitt (Miranda Coombs, Ashley Pratt, Liliana Cousineau, Shannon O’Malley), 54.15. 7, Wells (Reilly Boyle, Emily Cottis, Chloe Kellum, Anna Libby), 54.16.

400m: 1, Kaitlin Saulter, HER, 56.95 (State B Record). 2, Cassidy Hill, BELF, 59.70. 3, Bethanie Knighton, FREE, 59.79. 4, Rachel Pease, CAMD, 1:00.24. 5, Angela Strain, MTV, 1:01.13. 6, Sophie Schumacher, LAC, 1:01.22. 7, Charlotte Reilly, YORK, 1:01.95.

300m Hurdles: 1, Sarah Shoulta, WTVL, 46.52. 2, Melissa Kessel, CAMD, 47.11. 3, Lizzy Wagner, YORK, 48.52. 4, Kellie Bolduc, WTVL, 48.77. 5, Jamie Keisman, GREE, 49.35. 6, Kylie Nelson, BELF, 49.99. 7, Lydia Harris, LAC, 50.00.

800m: 1, Aleta Looker, ELL, 2:17.71. 2, Isabel Erickson, MDI, 2:23.42. 3, Kirstin Sandreuter, GREE, 2:24.77. 4, Eva Brydson, CAPE, 2:26.00. 5, Lydia DaCorte, MDI, 2:26.03. 6, Lydia Shaw, YORK, 2:27.50. 7, Kristina Smith, GREE, 2:30.16.

200m: 1, Kate Hall, LKRG, 24.36 (State B Record). 2, Kaitlin Saulter, HER, 25.84. 3, Cassidy Hill, BELF, 26.37. 4, Lexi Dietrich, FREE, 26.58. 5, Rachel Pease, CAMD, 26.59. 6, Katherine Bullock, YORK, 27.13. 7, Lydia Roy, WTVL, 27.13.

3200m: 1, Kirstin Sandreuter, GREE, 11:31.71. 2, Lauren Brown, WTVL, 12:02.67. 3, Heather Evans, YORK, 12:04.48. 4, Waylon Hennggeler, MDI, 12:05.89. 5, Brittany Bowman, CAMD, 12:08.25. 6, Emily Mason, GREE, 12:10.93. 7, Anna Lastra, FRYE, 12:14.55.

4x400m Relay: 1, York (Charlotte Reilly, Lydia Shaw, Sarah Panteleos, Lizzy Wagner), 4:12.58. 2, Freeport (Maddie Squibb, Lexi Dietrich, Hayley Steckler, Bethanie Knighton), 4:14.49. 3, Belfast (Kelsey Grass, Faith Beaulieu, Kylie Nelson, Cassidy Hill), 4:15.01. 4, Waterville (Lydia Roy, Brooke Ettinger, Sarah Shoulta, Kellie Bolduc), 4:16.79. 5, Hermon (Brianna Saulter, Megan Howes, Kaylin Rogers, Kaitlin Saulter), 4:23.17. 6, Lincoln (Teiga Martin, Lillian Bisset, Lydia Harris, Sophie Schumacher), 4:28.93. 7, MDI (Lydia DaCorte, Paige Mason, Kayla Ray, Isabel Erickson), 4:30.34.

High Jump: 1, Nicole Nicholls, MED, 5-02. 2, Samantha Pynchon, GREE, 5-00. 3, Savanah Simmons-Grover, MORS, J5-00. 4, Rachel Pease, CAMD, J5-00. 5, Samantha Robinson, YORK, 4-10. 6, Tia Jackson, OT, J4-10. 7, Nicole Fletcher, WINS, J4-10.

Long Jump: 1, Kate Hall, LKRG, 19-00.50 (State B Record). 2, Rachel Pease, CAMD, 16-07.50. 3, Jade Canak, EA, 16-07. 4, Lizzy Wagner, YORK, 16-01.75. 5, Katherine Bullock, YORK, 15-09.75. 6, Laura Phipps, HER, J15-09.75. 7, Shannon O’Malley, LEAV, 15-05.75.

Triple Jump: 1, Kate Hall, LKRG, 36-05.50. 2, Jade Canak, EA, 36-00.25. 3, Kellie Bolduc, WTVL, 35-11.75. 4, Hannah Keisman, GREE, 34-04.50. 5, Paige Smith, WINS, 32-07. 6, Kate Rawson, OT, 32-05.25. 7, Savanah Simmons-Grover, MORS, 32-03.50.

Javelin: 1, Savanah Simmons-Grover, MORS, 109-11. 2, Elizabeth Grzyb, FRYE, 104-02. 3, Autumn Poulin, WINS, 104-01. 4, Brianna DeGone, LEAV, 98-00. 5, Mackenzie Varney, LEAV, 95-07. 6, Jenni Nadeau, MTV, 93-10. 7, Brynne Wrona, CAMD, 93-01.

Discus: 1, Alyssa Casarez, GREE, 114-01. 2, Rachel Bergeron, WTVL, 104-10. 3, Ali King, OT, 97-11. 4, Sarah Norberg, MDI, 95-06. 5, Elizabeth Perry, ELL, 95-03. 6, Camden Cone, GAR, 93-08. 7, Charlene Beringer, WTVL, 92-07.

Shot Put: 1, Rachel Bergeron, WTVL, 39-04.75. 2, Alyssa Casarez, GREE, 36-06.50. 3, Bailey Friedman, FRYE, 34-06. 4, Elizabeth Perry, ELL, 34-00. 5, Jessica Pollard, OT, 33-01. 6, Tram Ho, GNG, 31-10.50. 7, Ali King, OT, 31-00.50.

Pole Vault: 1, Sarah Shoulta, WTVL, 9-06. 2, Monicah Paquette, WTVL, 9-00. 3, Gabby Bridger, WTVL, 8-06. 4, Alyssa Casarez, GREE, J8-06. 5, Ashley Pratt, LEAV, J8-06. 6, Sophia McMonagle, GREE, 7-09. 7, Liliana Cousineau, LEAV, 7-00. 7, Marissa Zink, POL, 7-00. 7, Scout Ray, GNG, 7-00. 7, Amy Samson, WTVL, 7-00.

BOYS

Waterville 92.5, Belfast 80.5, Ellsworth 69, Old Town 68, York 55, MDI 46, Gray-NG 38, Fryeburg 35, Cape Eliz 24, Freeport 22, Spruce Mountain, 19, Wells 15, Camden Hills 13, Caribou 13, Greely 12, Lincoln Acad 11, Leavitt 11, Poland 8, OCeanside 6, Morse 5, Presque Isle 3

4x800m Relay: 1, Ellsworth (Robert Looker, Braydon Beardsley, Jeff Weeks, Jack Weeks), 8:20.86. 2, Lincoln (Nick Smelcer, Seward Matel, Julian Frink, Alex Organ), 8:25.41. 3, York (Schaeffer Rees, Nate Bald, Tony Ruest, Tucker Corbett), 8:27.20. 4, Greely (Dan Ray, Ryder White, Connor Rog, Ryan Morrison), 8:35.39. 5, Fryeburg (TJ Rose, Patrick Carty, Liuke Yang, Eric Hannes), 8:41.32. 6, Old Town (Pascal Cyr, Logan Hildreth, Jacob Hall, Nick Cowan), 8:48.70. 7, Caribou (Elijah Verhoff, Lucas Kinney, Alex Losneiki, Derick Richardson), 8:54.17.

110m Hurdles: 1, Jordhan Levine, WTVL, 15.46. 2, Troy Gurski, WTVL, 15.46. 3, Shahzaib Khan, WTVL, 15.89. 4, Charles Moody, OT, 16.03. 5, Emilio Garcia, CAR, 16.09. 6, Matt Arsenault, YORK, 16.17. 7, Demetrius Ramirez, WTVL, 16.58.

100m: 1, Nicolas Boutin, OT, 11.17. 2, Isaiah Trask, LEAV, 11.49. 3, Thomas Darby, OT, 11.50. 4, Zack Haskell, GNG, 11.51. 5, Martin Farrell, CAMD, 11.51. 6, Mike Bennett, YORK, 11.68. 7, Trevor Ewald, CAPE, 11.72.

1600m Race Walk: 1, Samuel Brenner, SPMT, 7:31.27. 2, Mitchell St. Peter, CAR, 7:36.75. 3, Christian O’Connor, YORK, 7:41.34. 4, Robert Looker, ELL, 7:43.57. 5, Billy Chambers, WTVL, 7:45.74. 6, Joe Yauch, YORK, 7:47.54. 7, Trevor Judd, SPMT, 7:53.43.

1600m: 1, Dan Curts, ELL, 4:09.88 (State B Record). 2, Will Shafer, GNG, 4:11.97R. 3, Kyle Kennedy, CAPE, 4:31.50. 4, Chris Cote, WTVL, 4:33.61. 5, Will Britton, CAPE, 4:35.36. 6, Caleb Love-Webb, CAMD, 4:35.77. 7, Eric Hannes, FRYE, 4:41.41.

4x100m Relay: 1, Old Town (Austin Comeau, Nicolas Boutin, Charles Moody, Thomas Darby), 45.22. 2, Belfast (Walker Roberts, Curtis Warren, Marcus Riley, Levi Lapham), 45.40. 3, MDI (Brandon Murphy, Matt Hanna, Andy Gallup, Ryan Bender), 45.62. 4, Waterville (Shahzaib Khan, Colby Vince, Demetrius Ramirez, Nick Stowe), 45.68. 5, Leavitt (Isaiah Trask, Billy Bedard, Anthony Degone, Will Parkin), 45.91. 6, Freeport (AJ Daniel, Demetrius Rodriguez, Nick Wilson, Eric Wentworth), 46.00. 7, York (Jack Northrop, Cullen McCarty, Adam Briggs, Mike Bennett), 46.57.

400m: 1, Harrison Stivers, FREE, 50.70. 2, Forest Stearns, FRYE, 51.05. 3, Tucker Corbett, YORK, 51.22. 4, Ralph Magnagni, MDI, 52.18. 5, Alex Organ, LAC, 52.58. 6, Nigel Williams, POL, 52.89. 7, Austin Comeau, OT, 52.91.

300m Hurdles: 1, Jordhan Levine, WTVL, 40.54. 2, Matt Hanna, MDI, 42.71. 3, Charles Moody, OT, 43.14. 4, Matt Arsenault, YORK, 43.54. 5, Hunter McDonnell, WELL, 43.66. 6, Tyler Getchell, ELL, 43.88. 7, Jeff Weeks, ELL, 44.18.

800m: 1, Dan Curts, ELL, 1:56.41. 2, Ben Trapani, CAMD, 1:56.60. 3, Will Shafer, GNG, 1:59.80. 4, Connor Rog, GREE, 2:02.84. 5, Schaeffer Rees, YORK, 2:04.06. 6, Austin Williams, FREE, 2:08.33. 7, Eric Hannes, FRYE, 2:08.39.

200m: 1, Nicolas Boutin, OT, 22.85. 2, Forest Stearns, FRYE, 22.95. 3, Preston Spear, OSHS, 23.17. 4, Austin Comeau, OT, 23.25. 5, Tucker Corbett, YORK, 23.28. 6, Zack Haskell, GNG, 23.45. 7, Brandon Murphy, MDI, 23.48.

3200m: 1, Dan Curts, ELL, 9:42.51. 2, Chandler Vincent, FREE, 10:00.92. 3, Braydon Beardsley, ELL, 10:05.33. 4, Chris Cote, WTVL, 10:22.02. 5, Kyle Kennedy, CAPE, 10:32.48. 6, Patrick Carty, FRYE, 10:35.59. 7, Christopher Walfield, MORS, 10:40.37.

4x400m Relay: 1, MDI. (Brandon Murphy, Ryan Bender, Will Richard, Ralph Magnagni), 3:32.83. 2, Gray-New Gloucester (Will Shafer, Ben Rogers, Zack Haskell, Adam Dumas), 3:34.01. 3, York (Adam Briggs, Schaeffer Rees, Tony Ruest, Tucker Corbett), 3:36.66. 4, Fryeburg (Njemile Phillip, Liuke Yang, Eric Hannes, Forest Stearns), 3:38.35. 5, Belfast (Curtis Warren, Doug Wich, Roger Quehl, Drew Nealey), 3:39.25. 6, Waterville (Chris Cote, Chris Hale, Troy Gurski, Colby Vince), 3:40.12. 7, Caribou (Richard Newland, Keith Draper, Kameron Manter, Alex Losneiki), 3:40.59.

High Jump: 1, Zack Haskell, GNG, 6-02. 2, Levi Lapham, BELF, J6-02. 3, Drew Nealey, BELF, 6-00. 4, Cody Kostro, POL, J6-00. 5, Tyler Getchell, ELL, 5-10. 6, Mitchell Ayotte, PI, J5-10. 7, Chris Hale, WTVL, J5-10. 7, Owen Falvey, BELF, J5-10.

Long Jump: 1, Marcus Riley, BELF, 21-08.25. 2, Jordhan Levine, WTVL, 20-10. 3, Charles Moody, OT, 20-06.75. 4, Eddie Galvin, CAPE, 20-01. 5, Troy Gurski, WTVL, 20-00.75. 6, Max Lareau, MORS, 20-00.50. 7, Mitchell Ayotte, PI, 19-08.75.

Triple Jump: 1, Jordhan Levine, WTVL, 44-00.25. 2, Marcus Riley, BELF, 41-07. 3, Eddie Galvin, CAPE, 41-01.75. 4, Troy Gurski, WTVL, 40-11.25. 5, Owen Falvey, BELF, 39-07.25. 6, Nate Bald, YORK, 39-06.25. 7, Damien Spencer, OT, 39-05.

Javelin: 1, Jack Bouchard, YORK, 186-08. 2, Alwyane Uter, SPMT, 170-08. 3, Jacob Moody, WELL, 165-08. 4, Levi Lapham, BELF, 156-06. 5, Jalique Keene, MDI, 153-09. 6, Ethan Harris, OT, 151-06. 7, Alex Danner, WTVL, 140-06.

Discus: 1, Dan Cox, ELL, 135-10. 2, Trever Gray, WTVL, 133-03. 3, Drew Nealey, BELF, 132-07. 4, Chapin McFarland, MDI, 130-11. 5, Jared Hansen, BELF, 129-09. 6, Tony Benedict, POL, 123-03. 7, Nathan Weare, CAPE, 122-03.

Shot Put: 1, Chapin McFarland, MDI, 51-10.50. 2, Andrew Lyman, FRYE, 44-09.25. 3, Zach Bartlett, OT, 44-05.75. 4, Trever Gray, WTVL, 44-03.25. 5, Dan Cox, ELL, 43-11. 6, Cam Curtin, YORK, 43-09.75. 7, Juwon Moore, MORS, 43-09.50.

Pole Vault: 1, Drew Nealey, BELF, 13-06. 2, Curtis Warren, BELF, 12-00. 3, Jacob Moody, WELL, J12-00. 4, Ben Ray, GREE, 11-06. 5, Kameron Culbertson, BELF, 10-09. 6, Drew Burgess, WTVL, J10-09. 7, Cody Marenius, MORS, J10-09.

 

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports