Local sports results for Jan. 13, 2014

Posted Jan. 13, 2014, at 9:36 p.m.
Last modified Jan. 13, 2014, at 10:54 p.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

Girls Basketball

Acadia Christian at Islesboro, 5 p.m.

Belfast at MCI, 7 p.m.

Brunswick at Mt. Blue, 7 p.m.

Calais at Narraguagus, 6:30 p.m.

Carrabec at Monmouth, 7 p.m.

Cony at Hampden, 7 p.m.

Ellsworth at Old Town, 7 p.m.

Fort Fairfield at Hodgdon, 7 p.m.

Fort Kent at Presque Isle, 7 p.m.

Foxcroft at MDI, 7 p.m.

Greater Houlton Chr. at Limestone, 7 p.m.

Greenville at Valley, 5 p.m.

Lee at Stearns, 6 p.m.

Lewiston at Oxford Hills, 7 p.m.

Lincoln Ad. at Gardiner, 6:30 p.m.

Machias at Jonesport-Beals, 6 p.m.

Madison at Dirigo, 7 p.m.

Mount View at Erskine, 6:30 p.m.

Mountain Valley at Boothbay, 7 p.m.

Nokomis at Maranacook, 7 p.m.

Oceanside at Winslow, 6:30 p.m.

Orono at Dexter, 7 p.m.

Piscataquis at Penquis, 7 p.m.

Schenck at Houlton, 7 p.m.

Skowhegan at Bangor, 7 p.m.

Sumner at Bucksport, 7 p.m.

Waterville at Medomak Valley, 6:30 p.m.

Waynflete at Lake Region, 5:30 p.m.

Boys Basketball

Acadia Chr. at Islesboro, 6:30 p.m.

Bangor at Skowhegan, 7 p.m.

Brewer at Lawrence, 7 p.m.

Edward Little at Mount Ararat, 7 p.m.

Erskine at Mount View, 6:30 p.m.

Gardiner at Lincoln Ad., 6:30 p.m.

Greater Houlton Chr. at Limestone, 5:30 p.m.

Greenville at Valley, 6:30 p.m.

Hampden at Cony, 7 p.m.

Katahdin at Easton, 7 p.m.

Leavitt Area at Morse, 7 p.m.

MCI at Belfast Area, 6:30 p.m.

Maranacook at Nokomis, 6:30 p.m.

Mt. Blue at Brunswick, 7 p.m.

S. Aroostook at Fort Fairfield, 7 p.m.

Waterville at Medomak, 5 p.m.

Winslow at Oceanside, 6:30 p.m.

Woodland at Shead, 6:30 p.m.

Boys Hockey

Presque Isle at Houlton, 6 p.m.

COLLEGE

Men’s Basketball

Husson at UM-Farmington, 5:30 p.m.

Maine Maritime at Thomas, 5:30 p.m.

Women’s Basketball

Husson at UM-Farmington, 7:30 p.m.

Maine Maritime at Thomas, 7:30 p.m.

Vermont at Maine, 7 p.m.

Men’s Hockey

St. Francis Xavier at UMaine, 7 p.m. (exhib.)

Results

HIGH SCHOOL

MONDAY’S RESULTS

GIRLS BASKETBALL

Ashland 36, Wisdom 35

Bangor Christian 46, DI-S 33

C. Aroostook 74, S. Aroostook 31

Ellsworth 52, Calais 50

Messalonskee 57, Hampden 50

Mount Desert Island 74, John Bapst 37

Narraguagus 63, Sumner 30

Shead 36, Woodland 25

Washburn 80, Madawaska 25

BOYS BASKETBALL

Ashland 61, Wisdom 59

Bangor Christian 53, DI-S 35

Central 44, Orono 41

Hampden 51, Lewiston 33

Hermon 62, John Bapst 41

Hodgdon 71, East Grand 48

Houlton 78, Stearns 42

Narraguagus 62, Jonesport-Beals 39

Oxford Hills 48, Mt. Blue 38

Schenck 68, Penobscot Valley 31

Sumner 60, Bucksport 59

Washburn 82, Madawaska 56

Washington Ad. 45, Calais 42

Winslow 69, Mount View 32

BOYS HOCKEY

Winslow 3, Hampden 2

PENQUIS BOYS 42, PISCATAQUIS 30

Piscataquis (6-3)

Martell 1-2 0-2 3, French 1-6 2-3 5, Morrill 1-8 0-6 2, Noyes 1-3 0-0 2, Todd, Fortier, White 1-5 3-8 5, Bell 2-5 0-1 4, Burns 3-7 2-3 9, Leavitt, Willard. Totals: 10-36 7-23 30.

Penquis (8-3)

Preble, Johnson, Lyford 3-7 5-7 12, Artus, Larrabee 2-6 5-8 10, Tarnoczy 1-4 0-0 2, Gerrish-Baker, Cook, Cobb 3-4 0-0 6, Allen 3-7 0-0 6, Larry 3-5 0-2 6. Totals: 15-33 10-17 42.

Piscataquis 5 12 21 30

Penquis 14 27 34 42

3-pt. goals: Martell, French, Burns; Lyford, Larrabee

JV: Penquis 48-39

SATURDAY’S RESULTS

BOYS HOCKEY

Camden Hills 11, York 2

Cheverus 2, Brunswick 2

Edward Little 10, Westbrook 0

Falmouth 7, Portland 1

Lewiston 5, Thornton 2

Maranacook 3, Waterville 2

Marshwood 6, South Portland 1

St. Dominic Academy 8, Cony 1

Yarmouth 5, Greely 4

GIRLS HOCKEY

Cape Elizabeth 6, York 1

Falmouth 4, Cheverus 0

Gorham 3, Mount Ararat 1

Lewiston 5, Yarmouth 0

GIRLS BASKETBALL

Cape Elizabeth 41, Yarmouth 30

Cent. Aroostook 43, Hodgdon 27

Edward Little 64, Lewiston 29

Freeport 58, Traip 23

Gr. Portland Ch. 45, North Haven 39

Greely 55, Falmouth 44

Lake Region 59, Gray-NG 41

Medomak 50, Belfast 18

Mount Ararat 58, Brunswick 43

Narraguagus 81, Jonesport-Beals 9

Oceanside 58, Morse 48

Pine Tree 48, Hyde 27

Presque Isle 50, Foxcroft 48

Rangeley Lakes 65, Vinalhaven 28

Waynflete 53, North Yarmouth 28

Wells 65, Old Orchard Beach 61

BOYS BASKETBALL

Edward Little 55, Lewiston 43

Falmouth 69, Greely 55

Freeport 44, Traip 35

Hyde 64, Pine Tree 31

Islesboro 68, Seacoast Ch. 60

Lake Region 61, Gray-NG 51

Mount Ararat 68, Brunswick 64

North Haven 84, Gr. Portland Ch. 43

Oceanside 68, Morse 63

Old Orchard 64, Wells 55

Thornton 48, Cheverus 39

Vinalhaven 53, Rangeley 50

Waynflete 75, North Yarmouth 35

Yarmouth 67, Cape Elizabeth 55

SATURDAY’S POSTPONEMENTS

BOYS BASKETBALL

Calais at Sumner, no date

GIRLS BASKETBALL

Boothbay at Madison, no date

George Stevens at Piscatquis, Jan. 24

MCI at Camden Hills, no date

Old Town at Orono, Thursday, 7 p.m.

COLLEGE

SUNDAY’S RESULTS

WOMEN’S BASKETBALL

Southern Maine CC 59, John Abbott 57

Swimming

HIGH SCHOOL

At Dover-Foxcroft

Double dual meet

Foxcroft Acad. girls 54, Ellsworth 33;

Foxcroft Acad. girls 50, George Stevens Acad. 40

200 Yard Medley Relay: 1, Foxcroft ‘A’ (Fleck, Annis, Carroll, Annis), 2:09.62. 2, George Stevens ‘A’ (Cole, Yang, Pelletier, Slagle), 2:22.53. 3, Ellsworth ‘A’ (Young, Watanabe, Cohen, Hafstad), 2:25.12. 200 Yard Freestyle: 1, Pelletier, Maya, GSA, 2:25.40. 2, Wang, Zoey, FOX, 2:36.53. 3, Richardson, Emma, GSA, 2:53.56. 4, Hunt, Megan, ELLS, 3:04.34. 5, Trowbridge, Rebeckah, ELLS, 3:12.44. 200 Yard IM: 1, Carroll, Avery, FOX, 2:24.60. 2, Yang, Eunice, GSA, 2:27.81. 3, Johnson, Gabie, FOX, 2:35.69. 4, Cohen, Jess, ELLS, 2:39.00. 50 Yard Freestyle: 1, Annis, Julia, FOX, 25.97. 2, Wang, Zoey, FOX, 31.20. 3, Hafstad, Camilla, ELLS, 32.71. 4, Slagle, Cedar, GSA, 32.84. 5, Watanabe, Lily, ELLS, 33.65. 6, Steenberg, Karina, GSA, 35.68. 100 Yard Butterfly: 1, Annis, Julia, FOX,1:07.03. 2, Cohen, Jess, ELLS, 1:10.50. 3, Larson-Whittaker, Emma, GSA, 1:24.47. 4, Richardson, Emma, GSA, 1:31.90. 100 Yard Freestyle: 1, Annis, Jillian, FOX, 1:06.09. 2, Hafstad, Camilla, ELLS, 1:17.09. 3, Slagle, Cedar, GSA, 1:20.37. 4, Hunt, Megan, ELLS, 1:21.35. 5, Steenberg, Karina, GSA, 1:24.12. 500 Yard Freestyle: 1, Carroll, Avery, FOX, 6:06.88. 2, Pelletier, Maya, GSA, 6:28.56. 3, Young, Madie, ELLS, 7:28.85. 4, Trowbridge, Rebeckah, ELLS, 7:55.91. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Cohen, Jess , Hunt, Megan , Partridge, Olivia, Watanabe, Lily ), 2:09.28. 2, George Stevens ‘A’ (Richardson, Larson-Whittaker, Steenberg, Cole), 2:18.47. 3, Foxcroft ‘A’ (Wang, Zoey , Shorey, Renee , Ren, Danni , Bradshaw, Ally), 2:27.50. 100 Yard Backstroke: 1, Annis, Jillian, FOX, 1:14.84. 2, Larson-Whittaker, Emma, GSA, 1:22.00. 3, Young, Madie, ELLS, 1:25.18. 4, Partridge, Olivia, ELLS, 1:26.82. 5, Fleck, Nora, FOX, 1:35.47. 400 Yard Freestyle Relay 1, Foxcroft ‘A’ (Carroll,Johnson, Annis, Annis), 4:10.47. 2, George Stevens ‘A’ (Larson-Whittaker, Yang, Pelletier, Slagle), 4:43.75.

Ellsworth boys 64, Foxcroft Acad. 23;

George Stevens Acad. boys 42, Foxcroft Acad. 27

200 Yard Medley Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Hamilton, Sattler, Alvarado, Holmes), 1:52.57. 2, Ellsworth ‘B’ (McKechnie, Chen, Whalley, Oleson), 2:17.07. 3, George Stevens ‘A’ (Oppedisano, Soukup, Theoharidis, Steenberg), 2:31.22. 200 Yard Freestyle: 1, Holmes, Cooper, ELLS, 2:00.31. 2, Whalley, Brian, ELLS, 2:24.07. 3, Taylor-Lash, Erik, GSA, 2:49.96. 200 Yard IM: 1, Alvarado, Sam, ELLS, 2:18.50. 2, Carroll, Clay, FOX, 2:27.59. 3, McKechnie, Jack, ELLS, 2:51.78. 4, Taylor-Lash, Alex, GSA, 3:22.68. 50 Yard Freestyle: 1, Hamilton, Talor, ELLS, 23.31. 2, Taner, Berke, FOX, 25.87. 3, Steenberg, Nick, GSA, 27.28. 4, Oppedisano, Devon, GSA, 28.91. 5, Chen, David, ELLS, 28.94. 6, Lai, Leo, FOX, 30.34. 100 Yard Butterfly: 1, Sattler, Hayden, ELLS, 1:19.78. 2, McKechnie, Jack, ELLS, 1:32.54. 100 Yard Freestyle: 1, Alvarado, Sam, ELLS, 56.50. 2, Taner, Berke, FOX, 1:01.75. 3, Steenberg, Nick, GSA, 1:03.59. 4, Looke, Garrison, GSA, 1:10.53. 5, Oleson, Johnathon, ELLS, 1:17.03. 500 Yard Freestyle: 1, Whalley, Brian, ELLS, 6:09.62. 2, Carroll, Clay, FOX, 6:11.28. 3, Sattler, Hayden, ELLS, 6:30.41. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Foxcroft ‘A’ (Taner, Lai, Wang, Carroll), 1:53.97. 2, George Stevens ‘A’ (Steenberg, Oppedisano, Soukup, Looke), 1:58.22. 3, Ellsworth ‘A’ (Whalley, Chen, Oleson, McKechnie), 1:59.07. 4, George Stevens ‘B’ (Wang, Taylor-Lash, Taylor-Lash, Blake), 2:18.93. 5, Foxcroft ‘B’ (Tang, Canning,Tsai, Johnson), 2:21.55. 100 Yard Backstroke: 1, Hamilton, Talor, ELLS, 56.58. 2, Lai, Leo, FOX, 1:17.00. 3, Looke, Garrison, GSA, 1:33.79. 4, Taylor-Lash, Alex, GSA, 1:38.53. 5, Oleson, Johnathon, ELLS, 1:39.12. 6, Canning, Dexter, FOX, 1:48.90. 100 Yard Breaststroke: 1, Holmes, Cooper, ELLS, 1:07.66. 2, Chen, David, ELLS, 1:22.60. 3, Oppedisano, Devon, GSA, 1:26.44. 4, Wang, Alex, GSA, 1:33.00. 5, Johnson, Zachary, FOX, 1:38.97. 5, Tsai, Tim, FOX, 1:38.97. 400 Yard Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Holmes, Sattler, Alvarado, Hamilton), 3:47.19. 2, George Stevens ‘A’ (Wang, Taylor-Lash, Taylor-Lash, Looke), 5:28.78

At Husson, Bangor

Cheverus 97 girls, Bangor, 78

200 Yard Medley Relay: 1, BANG ‘A’ (Hannah Wood, Natalie Fournier, Lilli Wiseman, Emma Waddell), 2:00.44. 2, CHEV ‘A’ (Abby Longstaff, Lauren Girard, Carrie Hight, Kate Burton), 2:09.33. 3, CHEV ‘B’ (Hattie Train, Margaret Meserve, Gabrielle Cholish, Megan Sawicki), 2:14.08; 200 Yard Freestyle: 1, Jess Soucy, CHEV, 2:18.01. 2, Natalie Fournier, BANG, 2:19.22. 3, Margaret Meserve, CHEV, 2:48.47. 4, Hope Manning, CHEV, 2:49.09. 5, Katelyn Rice, BANG, 3:18.01; 200 Yard IM: 1, Hannah Wood, BANG, 2:19.27. 2, Abby Longstaff, CHEV, 2:23.44. 3, Carrie Hight, CHEV, 2:41.67; 50 Yard Freestyle: 1, Lilli Wiseman, BANG, 27.16. 2, Hattie Train, CHEV, 27.79. 3, Haley Adams, BANG, 30.28. 4, Kate Burton, CHEV, 30.50. 5, Kate Corwin, CHEV, 32.09. 6, Jules Mogul, BANG, 33.89; 1 meter Diving: 1, Courtney Kane, CHEV, 161.60. 2, Emily Daub, BANG, 145.45; 100 Yard Butterfly: 1, Emma Waddell, BANG, 57.58. 2, Gabrielle Cholish, CHEV, 1:10.12. 3, Lauren Girard, CHEV, 1:11.23. 4, Carrie Hight, CHEV, 1:13.23. 5, Madeleine Coffey, BANG, 1:20.80; 100 Yard Freestyle: 1, Natalie Fournier, BANG, 1:01.78. 2, Hattie Train, CHEV, 1:03.20. 3, Kate Burton, CHEV, :09.72. 4, Haley Adams, BANG, 1:10.07. 5, Lindsay Diehl, BANG, 1:25.96; 500 Yard Freestyle: 1, Jess Soucy, CHEV, 6:12.14. 2, Hope Manning, CHEV, 7:23.96. 3, Megan Sawicki, CHEV, 7:49.56. 4, Jessica Correale, BANG, 7:56.98. 5, Jules Mogul, BANG, 8:06.10; 200 Yard Freestyle Relay: 1, CHEV ‘A’ (Abby Longstaff, Lauren Girard, Hattie Train, Kate Burton), 1:54.18. 2, CHEV ‘C’ Daniela Fornaro, Emily Anderson, Alexis Parsons, Liz Jerome), 2:18.03; 100 Yard Backstroke: 1, Emma Waddell, BANG, 1:00.55. 2, Abby Longstaff, CHEV, 1:02.24. 3, Hannah Wood, BANG, 1:02.57. 4, Lilli Wiseman, BANG, 1:09.64. 5, Gabrielle Cholish, CHEV, 1:14.90; 100 Yard Breaststroke: 1, Lauren Girard, CHEV, 1:24.49. 2, Emily Daub, BANG, 1:24.85. 3, Margaret Meserve, CHEV, 1:27.24. 4, Jessica Correale, BANG, 1:29.99. 5, Anna Niedermeyer, CHEV, 1:40.23; 400 Yard Freestyle Relay: 1, BANG ‘A’ (Hannah Wood, Natalie Fournier, Lilli Wiseman, Emma Waddell), 4:03.25. 2, CHEV ‘A’ (Jess Soucy, Gabrielle Cholish, Carrie Hight, Kate Corwin), 4:22.64. 3, BANG ‘B’ (Haley Adams, Jessica Correale, Jules Mogul, Emily Daub ), 4:57.35. 4, CHEV ‘B’ (Margaret Meserve, Megan Sawicki, Colleen O’Connell, Hope Manning), 5:09.94

Bangor boys 107, Cheverus, 79

200 Yard Medley Relay: 1, BANG ‘A’ (Louis Booysen, Liam Reading, David Smallwood, Leif Grosswiler), 1:43.51. 2, CHEV ‘A’ (Jacob Griffin, Tim Jerome, Kevin Kane, John Devine), 1:46.57. 3, CHEV ‘C’ (Sam Devine, Walker Church, Tony Penk, Declan McGarrity), 1:57.51. 4, BANG ‘B’ (Dian Booysen, Ezra Fros, Jack Marcotte, Grant Lufkin), 2:01.97; 200 Yard Freestyle: 1, David Smallwood, BANG, 1:47.87. 2, Michael O’Donovan, CHEV, 1:49.82. 3, Sam Carlson, BANG, 2:03.78. 4, Collin MacMillan, BANG, 2:04.29. 5, Walker Church, CHEV, 2:06.46. 6, Ben Tompkins, CHEV, 2:11.14; 200 Yard IM: 1, Liam Reading, BANG, 2:05.93. 2, Louis Booysen, BANG, 2:09.07. 3, Jacob Griffin, CHEV, 2:11.64. 4, Tony Penk, CHEV, 2:16.23. 5, Ezra Frost, BANG, 2:43.30; 50 Yard Freestyle: 1, Colton Markevich, BANG, 23.71. 2, John Devine, CHEV, 23.81. 3, Leif Grosswiler, BANG, 24.56. 4, Grant Lufkin, BANG, 25.29. 5, Tim Jerome, CHEV, 25.88. 6, Shane Moore, CHEV, 26.08; 1 meter Diving: 1, Nicholas Jensen, CHEV, 207.45. 2, Grant Lufkin, BANG, 199.60. 3, Kyle Adams, BANG, 193.70. 4, Alex Pulley, BANG, 169.05. 5, Fred Baldenweck, CHEV, 127.50; 100 Yard Butterfly: 1, David Smallwood, BANG, 54.15. 2, Kevin Kane, CHEV, 56.33. 3, Raymond Le, CHEV, 1:02.33. 4, Stephen Comeau, BANG, 1:02.49. 5, Andrew Ye, BANG, 1:04.04. 6, Elliot Amberson, CHEV, 1:13.81; 100 Yard Freestyle: 1, Michael O’Donovan, CHEV, 51.19. 2, Colton Markevich, BANG, 52.07. 3, John Devine, CHEV, 52.18. 4, Collin MacMillan, BANG, 56.17. 5, Shane Moore, CHEV, 56.67. 6, Leif Grosswiler, BANG, 56.76. 7; 500 Yard Freestyle: 1, Tony Penk, CHEV, 5:19.39. 2, Sam Carlson, BANG, 5:32.53. 3, Stephen Comeau, BANG, 5:44.25. 4, Walker Church, CHEV, 5:49.28. 5, Dian Booysen, BANG, 6:23.46; 200 Yard Freestyle Relay: 1, CHEV ‘A’ (John Devine, Jacob Griffin, Michael O’Donovan , Kevin Kane), 1:34.79. 2, BANG ‘A’ (Andrew Ye, Stephen Comeau, Leif Grosswiler, Colton Markevich), 1:37.32. 3, BANG ‘B’ (Grant Lufkin, Collin MacMillan, Sam Carlson, Ezra Frost), 1:43.68. 4, CHEV’B’ (Christian Cilley, Sam Devine, Tony Penk, Raymond Le), 1:45.83.1, Louis Booysen, BANG, 59.39. 2, Jacob Griffin, CHEV, 1:01.00. 3, Ben Tompkins, CHEV, 1:02.65. 4, Sam Devine, CHEV, 1:03.20. 5, Dian Booysen, BANG, 1:12.34. 6, Andrew Ye, BANG, 1:14.89; 100 Yard Breaststroke: 1, Liam Reading, BANG, 1:04.02. 2, Tim Jerome, CHEV, 1:08.08. 3, Kevin Kane, CHEV, 1:10.43. 4, Ezra Frost, BANG, 1:15.01. 5, Ben Theriault, BANG, 1:26.75; 400 Yard Freestyle Relay: 1, BANG ‘A’ (Stephen Comeau, Louis Booysen , Liam Reading, David Smallwood), 3:29.07. 2, BANG ‘B’ (Sam Carlson, Collin MacMillan, Andrew Ye, Colton Markevich), 3:41.63. 3, CHEV ‘A’ (Shane Moore, Michael O’Donovan, Walker Church, Ben Tompkins), 3:42.87. 4, CHEV ‘B’ (Owen Freeman, Raymond Le, Sam Devine, Tim Jerome), 4:00.74

At Bar Harbor

Mount Desert Island girls 119, Foxcroft Acad. 55

200 Yard Medley Relay: 1, Foxcroft ‘A’ (Carroll, Avery, Annis, Julia, Johnson, Gabie, Annis, Jillian ), 2:02.62. 2, MDI ‘B’ (Parady, Brigette, DiMauro, Kirstin, Weaver, Ceileigh, Soucek, Sarah ), 2:20.68. 200 Yard Freestyle: 1, Hinerfeld, Eli, MDI, 2:16.66. 2, Sharp, Mary Ellen, MDI, 2:25.17. 3, Painter, Annie, MDI, 2:31.50. 4, Fleck, Nora, FOX, 2:43.76. 200 Yard IM: 1, Johnson, Gabie, FOX, 2:29.82. 2, Soucek, Sarah, MDI, 2:35.01. 3, Boyce, Aubrie, MDI, 2:37.08. 4, Jacobs, Rachel, MDI, 2:42.15. 50 Yard Freestyle: 1, DaCorte, Lydia, MDI, 25.53. 2, Annis, Julia, FOX, 25.66. 3, Kerley, Avalon, MDI, 26.54. 4, Weaver, Ceileigh, MDI, 28.70. 5, Annis, Jillian, FOX, 29.96. 6, Wang, Zoey, FOX, 31.30. 1 mtr Diving: 1, Lavalle, Nellie, MDI, 117.55. 2, Bloom, Sierra, MDI, 106.15. 3, Schroeder, Chelsea, MDI, 91.45. 100 Yard Butterfly: 1, Carroll, Avery, FOX, 1:08.35. 2, Wright, Sydney, MDI, 1:12.18. 3, Painter, Annie, MDI, 1:21.25. 4, Macauly, Madeleine, MDI, 1:24.98. 5, Fleck, Nora, FOX, 1:33.67. 100 Yard Freestyle: 1, DaCorte, Lydia, MDI, 56.49. 2, Johnson, Gabie, FOX, 1:00.91. 3, Gerrish, Rebecca, MDI, 1:06.14. 4, Bradshaw, Ally, FOX, 1:15.39. 500 Yard Freestyle: 1, Soucek, Sarah, MDI, 5:54.41. 2, Weaver, Ceileigh, MDI, 6:44.39. 3, Henggeler, Waylon, MDI, 7:05.94. 4, Wang, Zoey, FOX, 7:12.26. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Foxcroft ‘A’ (Carroll, Avery, Johnson, Gabie, Annis, Jillian, Annis, Julia ), 1:50.25. 2, MDI ‘A’ (Jacobs, Rachel, Johnston, Leila, Erickson, Isabel, Soucek, Sarah ), 1:55.78. 3, MDI ‘C’ (Planchart, Rebecca, Parady, Brigette, Munson, Helena, Boyce, Aubrie ), 2:11.80. 4, MDI ‘B’ (Sharp, Mary Ellen, McGee, Ellie, Brown, Nicole, Hinerfeld, Eli), 2:13.21. 5, Foxcroft ‘B’ (Wang, Zoey, Fleck, Nora, Zhang, Maggie, Bradshaw, Ally, 2:29.44. 100 Yard Backstroke: 1, Johnston, Leila, MDI, 1:01.95. 2, Carroll, Avery, FOX, 1:08.26. 3, Gerrish, Rebecca, MDI, 1:12.16. 4, Hinerfeld, Eli, MDI, 1:13.37. 5, Annis, Jillian, FOX, 1:17.36. 100 Yard Breaststroke: 1, Annis, Julia, FOX, 1:10.44. 2, Kerley, Avalon, MDI, 1:11.72. 3, Boyce, Aubrie, MDI, 1:17.99. 4, DiMauro, Kirstin, MDI, 1:34.62. 400 Yard Freestyle Relay: 1, MDI ‘C’ (Planchart, Rebecca, Sharp, Mary Ellen, Kelley, Abby, Kerley, Avalon ), 4:03.02. 2, MDI ‘B’ (Erickson, Isabel, Weaver, Ceileigh, Parady, Brigette, Hinerfeld, Eli ), 4:38.68. 3, MDI ‘A’ (Gerrish, Rebecca, Wray, Anita, Munson, Helena, DaCorte, Lydia ), 4:43.49.

MDI boys 116, Foxcroft 29

200 Yard Medley Relay: 1, MDI ‘A’ (Tehennepe, Sam, Gallup, Thomas, Gerrish, Hutchin, Carroll, Dylan ), 1:57.48. 2, MDI ‘B’ (Naggert, Kristoph, Pearce, Will, DiMauro, Pierce, Shaw, Kohl ), 1:57.69. 3, Foxcroft ‘A’ (Taner, Berke, Carroll, Clay, Lai, Leo, Wang, Ryan ), 2:13.75. 200 Yard Freestyle: 1, Gallup, Thomas, MDI, 1:58.71. 2, Pearce, Will, MDI, 2:08.58. 3, Carroll, Clay, FOX, 2:11.74. 4, Tehennepe, Sam, MDI, 2:15.95. 200 Yard IM: 1, DiMauro, Pierce, MDI, 2:16.29. 2, Naggert, Kristoph, MDI, 2:24.76. 50 Yard Freestyle: 1, Gallup, Thomas, MDI, 24.49. 2, Pearce, Will, MDI, 24.56. 3, Taner, Berke, FOX, 26.55. 4, Carroll, Dylan, MDI, 27.04. 5, Wang, Ryan, FOX, 33.90. 6, Lai, Leo, FOX, 44.57. 1 mtr Diving: 1, Greene, Will, MDI, 249.20. 2, DiMauro, Bryce, MDI, 147.00. 100 Yard Freestyle: 1, Shaw, Kohl, MDI, 56.43. 2, Taner, Berke, FOX, 1:00.16. 3, Carroll, Dylan, MDI, 1:00.42. 4, Beaulieu, Sean, MDI, 1:11.36. 5, Canning, Dexter, FOX, 1:24.79. 500 Yard Freestyle: 1, Naggert, Kristoph, MDI, 5:33.40. 2, Gerrish, Hutchin, MDI, 5:56.07. 200 Yard Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (Carroll, Dylan, Beaulieu, Sean, DiMauro, Pierce, Naggert, Kristoph ), 1:50.84. 2, MDI ‘B’ (Tehennepe, Sam, Roguski, Yanni, Shaw, Kohl, Gerrish, Hutchin ), 1:50.98. 3, Foxcroft ‘A’ (Taner, Berke, Lai, Leo, Wang, Ryan, Carroll, Clay ), 1:53.04. 100 Yard Backstroke: 1, DiMauro, Pierce, MDI, 1:07.75. 2, Roguski, Yanni, MDI, 1:28.16. 3, Hua, Kevin, FOX, 1:44.00. 4, Johnson, Zachary, FOX, 1:45.52. 100 Yard Breaststroke: 1, Carroll, Clay, FOX, 1:14.61. 2, Shaw, Kohl, MDI, 1:16.37. 3, Beaulieu, Sean, MDI, 1:21.16. 4, Tsai, Tim, FOX, 1:39.43.

Golf

LOCAL

At Dexter Muni

Indoor results — Gross: Ken Gardner, Don Swan, Herb Tenney, Willie Henderson 59; Net: Ryan Davis, Mike Mower, Alan Ross, Ken Welch 58; Pins: No. 2 Davis 13-6 No. 8 Todd Brown 47-4 No. 13 Gerald Kirby Jr. 22-6 No. 17 Henderson 15-7; Long Drive: Kirby Jr. 299.4 yds.; Straight Drive: Tenney.3 yds. from center; Long Putt: Gardner: 36 ft.

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business