Local sports results for December 23, 2013

Posted Dec. 23, 2013, at 9:32 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

MONDAY’S RESULTS

Hodgdon 69, LCS/MSSM 26

MONDAY’S POSTPONEMENTS

BOYS BASKETBALL

Belfast at Gardiner, no date

Brewer at Skowhegan, no date

Central at Hermon, no date

Dexter at Piscataquis, 7 p.m., no date

Easton at Washburn, Dec. 28, 2:30 p.m.

Ellsworth at Calais, no date

Houlton at Madawaska, Dec. 28, 2:30 p.m.

Messalonskee at Cony, Jan. 22, 7 p.m.

Old Town at Caribou, no date

Penobscot Valley at Bangor Christian, no date

Southern Aroostook at Fort Fairfield, Jan. 14, 7 p.m.

Sumner at Searsport, no date

Washington Acad. at Mount Desert Island, no date

GIRLS BASKETBALL

Hermon at Penquis Valley, no date

Houlton at Madawaska, Dec. 28, 1 p.m.

BOYS HOCKEY

Camden Hills at Hampden Acad., no date

Houlton at Waterville, Dec.30, 12:30 p.m.

Winslow at Brewer, no date

SATURDAY’S RESULTS

BOYS BASKETBALL

Boothbay Region 64, Telstar 29

Dirigo 60, Spruce Mountain 58

Edward Little 73, Lawrence 39

Greely 57, Falmouth 53

Lake Region 65, Gray-NG 50

Lewiston 47, Mount Ararat 46

Madison Area 50, Mountain Valley 26

Oceanside 74, Nokomis 49

Presque Isle 65, Foxcroft 49

Wells 74, Freeport 61

Wisdom 56, Ashland 49

Yarmouth 66, Cape Elizabeth 52

York 46, Kennebunk 31

GIRLS BASKETBALL

Ashland 48, Wisdom 25

Boothbay 45, Telstar 30

Cape Elizabeth 41, Yarmouth 28

Cony 43, Messalonskee 38

Dexter 54, Piscataquis 20

Edward Little 46, Lawrence 44

Falmouth 53, Greely 45

Fort Kent 45, Central Aroostook 41

Fryeburg 55, Poland 41

Lake Region 43, Gray-NG 36

Lewiston 42, Mount Ararat 31

Madison 49, Mountain Valley 38

Nokomis 77, Oceanside 50

Presque Isle 75, Foxcroft 35

York 60, Kennebunk 20

BOYS HOCKEY

Brunswick 3, Cape Elizabeth 2

Cony 3, Gardiner Area 2

Noble 5, Marshwood 0

South Portland 4, Bonny Eagle 2

Thornton 4, Biddeford 2

Windham 3, Westbrook 0

SATURDAY’S POSTPONEMENTS

BOYS BASKETBALL

Brunswick at Bangor, Dec. 31, 12:30 p.m.

Mt. Blue at Brewer, Dec. 28, 1 p.m.

Searsport at DI-Stonington, Jan. 8, 6:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Bangor at Brunswick, Dec. 31, 12:30 p.m.

Mt. Blue at Brewer, Dec. 28, 2:30 p.m.

Searsport at DI-Stonington, Jan. 8, 5 p.m.

COLLEGE
SATURDAY’S RESULTS

MEN’S BASKETBALL

Providence 94, Maine 70

Vaughn 90, SMCC 86 (OT)

WOMEN’S BASKETBALL

Maine 72, Towson 58

SMCC 93, Vaughn 15

Player awards

HIGH SCHOOL

Big East Conference

Players of the Week

Girls — Hannah Shaw, MDI, averaged 20 points, 9 rebounds, 7 steals and 3 assists in two wins last week.

Boys — Tyler Thayer, Hermon, scored 25 points with 6 rebounds and 4 steals in a victory last week.

Skiing

HIGH SCHOOL

At Fort Kent

GIRLS

Giant Slalom, Morning

Fort Kent 8 minutes, 9.65 seconds (combined times), Presque Isle 9:42.69, Central Aroostook no team score

1. Alexa Pelletier FK 1 minute, 56.38 seconds (combined two runs), 2. Rudy Martin FK 2:03.63, 3. Danielle Ouellette FK 2:04.67, 4. Samantha Dubay FK 2:04.97, 5. Olivia Martin FK 2:05.30, 6. Samantha Kearney CAHS 2:05.65, 7. Taylor Hobbs Wisdom 2:06.83, 8. Julia Richards Madawaska 2:13.12, 9. Cameo Madore Presque Isle 2:15.09, 10. Alyssa Sweeney Presque Isle 2:18.58, 11. Shannon Sweeney Presque Isle 2:19.58, 12. Lea Freeman FK 2:23.50, 13. Grace Player Presque Isle 2:49.44, 14. Sarah Morneault Presque Isle 3:00.35

Giant Slalom, Afternoon

Fort Kent 7:58.61, Presque Isle 9:27.66, Central Aroostook no team score

1. Alexa Pelletier FK 1:55.44, 2. Rudy Martin FK 1:59.10, 3. Danielle Ouellette FK 2:00.36, 4. Samantha Kearney CAHS 2:01.39, 5. Samantha Dubay FK 2:03.71, 6. Olivia Martin FK 2:04.06, 7. Taylor Hobbs Wisdom 2:04.41, 8. Cameo Madore Presque Isle 2:09.68, 9. Julia Richards Madawaska 2:10.88, 10. Alyssa Sweeney Presque Isle 2:13.85, 11. Shannon Sweeney Presque Isle 2:16.77, 12. Grace Player Presque Isle 2:47.36, 13. Sarah Morneault Presque Isle 2:50.03, 14. Lea Freeman FK 3:15.92

BOYS

Giant Slalom, Morning

Fort Kent 7:46.39, Presque Isle 7:57.79, Central Aroostook 8:43.03

1. Carter Voisine FK 1:55.77, 2. Andrew Paradis FK 1:55.83, 3. Kyle MacCallum Presque Isle 1:56.28, 4. Joey Guimond FK 1:57.05, 5. Cody Clayton CAHS 1:57.13, 6. Adam Labbe FK 1:57.74, 7. Bryce Smith Presque Isle 1:58.20, 8. Daniel Rioux FK 1:59.17, 9. Nick Bartlett Presque Isle 1:59.81, 10. Trevor Daigle FK 2:00.67, 11. Chris Carroll Presque Isle 2:03.50, 12. Jonathan Haley FK 2:03.56, 13. Zach Grass CAHS 2:04.67, 14. Tyler Strid Caribou 2:08.09, 15. Devon Faulkner CAHS 2:09.06, 16. John Saucier Presque Isle 2:16.56, 17. John Freeman Presque Isle 2:17.83, 18. Jon Gebhart CAHS 2:32.17, 19. Sam Gray Presque Isle 2:34.13

Giant Slalom, Afternoon

Fort Kent 7:33.68, Presque Isle 7:42.76, Central Aroostook 8:30.16

1. Carter Voisine FK 1:52.29, 2. Andrew Paradis FK 1:52.68, 3. Cody Clayton CAHS 1:53.73, 4. Joey Guimond FK 1:53.97, 5. Adam Labbe FK 1:54.74, 6. Bryce Smith Presque Isle 1:55.06, 7. Kyle MacCallum Presque Isle 1:55.13, 8. Nick Bartlett Presque Isle 1:55.40, 9. Daniel Rioux FK 1:55.93, 10. Chris Carroll Presque Isle 1:57.17, 11. Trevor Daigle FK 1:58.13, 12. Zach Grass CAHS 2:01.69, 13.Jonathan Haley FK 2:01.73, 14.Tyler Strid Caribou 2:05.51, 15. Devon Faulkner CAHS 2:06.16, 16. John Saucier Presque Isle 2:11.11, 17. John Freeman Presque Isle 2:20.56, 18. Jon Gebhart CAHS 2:28.58

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports