Local sports results for Nov. 14, 2013

Posted Nov. 14, 2013, at 8:37 p.m.

Tourney scoreboard

FOOTBALL

EASTERN MAINE

Semifinals

Friday, Nov. 8

Class A

No. 2 Portland 55, No. 3 Windham 7

Class B

No. 1 Brunswick 42, No. 5 Skowhegan 28

No. 2 Cony 41, No. 3 Messalonskee 15

Class D

No. 1 Bucksport 17, No. 4 Orono 14

No. 3 Mattanawcook Acad. 34, No. 2 MCI 6

Saturday, Nov. 9

Class A

No. 1 Cheverus 37, No. 4 Bangor 0

Class C

No. 2 Waterville 42, No. 3 Mount Desert Island 27

No. 1 Winslow 39, No. 5 Belfast 14

Finals

Friday, Nov. 15

Class B

No. 2 Cony (7-2) at No. 1 Brunswick (8-2), 7 p.m.

Saturday, Nov. 16

Class A

No. 2 Portland (8-1) at No. 1 Cheverus (9-0), 12:30 p.m.

Class C

No. 2 Waterville (8-1) at No. 1 Winslow (8-1), 1 p.m.

Class D

No. 3 Mattanawcook Acad. (9-1) at No. 1 Bucksport (9-0), 1 p.m.

WESTERN MAINE

Semifinals

Friday, Nov. 8

Class A

No. 1 Bonny Eagle 27, No. 4 Scarborough 0

Class B

No. 1 Kennebunk 17, No. 5 Westbrook 15

Class C

No. 1 Leavitt 21, No. 5 Cape Elizabeth 9

No. 3 Spruce Mountain 29, No. 2 Wells 20

Class D

No. 4 Dirigo 22, No. 1 Winthrop/Monmouth 20

Saturday, Nov. 9

Class A

No. 2 Thornton Acad. 35, No. 6 Sanford 6

Class B

No. 3 Marshwood 45, No. 2 York 16

Class D

No. 2 Oak Hill 21, No. 3 Lisbon 20

Finals

Friday, Nov. 15

Class A

No. 2 Thornton Acad. (7-2) at No. 1 Bonny Eagle (8-1) , 7 p.m.

Class C

No. 3 Spruce Mountain (8-2) at No. 1 Leavitt (9-0), 7 p.m.

Saturday, Nov. 16

Class B

No. 3 Marshwood (8-2) at No. 1 Kennebunk (10-0), 12:30 p.m.

Class D

No. 4 Dirigo (7-3) at No. 2 Oak Hill (8-2), 12:30 p.m.

Today’s games

COLLEGE

Men’s Basketball

Colby vs. Anna Maria in UMass-Dartmouth Tourney, 5:30 p.m.

Husson at Keene State, 7 p.m.

Maine Maritime at Wheaton, 7:30 p.m.

UM-Augusta vs. Bates at Bates Tip-Off Tourney, 7 p.m.

UM-Machias at UM-Presque, Star City Classic, 6 p.m.

Women’s Basketball

Colby vs. Eastern Nazarene in Brandeis Tourney, 7 p.m.

Fisher vs. UM-Farmington at UM-Farmington Tip-Off Tourney, 7:30 p.m.

Simmons vs. Maine Maritime at Mariner Pepsi Challenge, 5:30 p.m.

Men’s Hockey

Boston U. at Maine, 7 p.m.

Women’s Hockey

Middlebury at Colby, 7 p.m.

Swimming & Diving

Maine men and women at Bryant, 5 p.m.

All-star teams

HIGH SCHOOL

PVC All-Conference Field Hockey

First Team

Karen Noble—John Bapst, Julia Annis—FA, MacKenzie Coiley—FA, Ali King—Old Town, Sherraiah Grace—Orono, Kate Rawson—OT, Peyton Watson—Dexter, Amber Anderson—FA Emily Higgins—FA, Jessica Miller—Orono, Ana Eliza Souza Cuhna—Orono

Second Team

Erica Ogden—OT, Abby Webber—Dexter, Courtney McIntyre—MA, Abby Colbry—Central, Alanna Page—PCHS, Kristyn Bell—OT, Rachel Graves—John Bapst, Rebecca Kelley—Central, KaitlinnTurner—Hermon, Brianna Skolfield—FA, Tia Jackson—OT

Honorable Mention

Marissa Mitchell—Dexter, Abi Simmons—FA, Kendra Thurlow—MA, Miriah Chapman—PCHS, Karli Theberge—Hermon, Makayla Boudreau—Central

All-Academic

John Bapst—Lauren Tribuzio, Old Town—Kate Rawson, Ali King, Joci St. Jean, Erika Ogden, Audrey Beal, Tia Jackson, Elise Cyr; Hermon—Haley Blackmere, Miranda Roberts, Monica Schultz, Taylor Smith, Chanel Watson; Dexter—Emma Wing Orono—Maisie Hurd, Sherraiah Grace; Foxcroft—Academy—Amber Anderson; PCHS—Courtney Richardson, Danielle Spaulding, Jenna Chapman, Casey Northup; Central—Rebecca Kelley, Alicia Miller; Stearns—Baileigh Studer Whitney Guy

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business