Local sports results for Sept. 23, 2013

Posted Sept. 23, 2013, at 9:42 p.m.
Last modified Sept. 23, 2013, at 11:02 p.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

Girls Soccer

Bangor at Lawrence, 6 p.m.

Belfast Area at Oceanside, 3:30 p.m.

Brewer at Messalonskee, 3:30 p.m.

Buckfield at North Yarmouth, 3:30 p.m.

Camden Hills at Nokomis, 3:30 p.m.

Caribou at Ellsworth, 4 p.m.

East Grand at Limestone, 7 p.m.

Edward Little at Brunswick, 3:30 p.m.

Erskine at Maranacook, 3:30 p.m.

Foxcroft at John Bapst, 4 p.m.

Hampden at Skowhegan, 3:30 p.m.

Hermon at Old Town, 4 p.m.

Leavitt at Gardiner, 3:30 p.m.

Lewiston at Mt. Blue, 3:30 p.m.

Lincoln Acad. at Mount View, 3:30 p.m.

Morse at Medomak Valley, 3:30 p.m.

Mount Ararat at Cony, 3:30 p.m.

Searsport at Greenville, 3:30 p.m.

S. Aroostook at Hodgdon, 4 p.m.

Van Buren at Ashland, 7 p.m.

Waterville at Winslow, 3:30 p.m.

Field Hockey

Bangor at Lawrence, 4 p.m.

Brewer at Lincoln Acad., 4 p.m.

Dexter at Old Town, 4 p.m.

Edward Little at Mount Ararat, 4 p.m.

Erskine at Gardiner, 4 p.m.

Hampden at Cony, 4 p.m.

Lewiston at Skowhegan, 4 p.m.

Messalonskee at Brunswick, 4 p.m.

Oceanside at Mount View, 4 p.m.

Oxford Hills at Mt. Blue, 4 p.m.

Waterville at Morse, 4 p.m.

Boys Soccer

Bangor Christian at DIS, 4 p.m.

Brunswick at Edward Little, 3:30 p.m.

Bucksport at Mattanawcook, 4 p.m.

Carrabec at Lisbon, 3:30 p.m.

Central at Piscataquis, 4 p.m.

Cony at Mount Ararat, 6 p.m.

Dexter at Orono, 4 p.m.

East Grand at Limestone, 5 p.m.

Islesboro at Gr. Portland Chr., 4 p.m.

Lawrence at Bangor, 6 p.m.

Maranacook at Erskine, 3:30 p.m.

Medomak Valley at Morse, 3:30 p.m.

Messalonskee at Brewer, 3:30 p.m.

Mount View at Lincoln, 7 p.m.

Mt. Blue at Lewiston, 6 p.m.

Nokomis at Camden Hills, 3:30 p.m.

Oceanside at Belfast, 3:30 p.m.

Schenck at Lee, 4 p.m.

Searsport at Greenville, 5 p.m.

Skowhegan at Hampden, 6 p.m.

S. Aroostook at Hodgdon, 4 p.m.

Van Buren at Ashland, 5 p.m.

Winslow at Waterville, 3:30 p.m.

COLLEGE

Field Hockey

St. Joseph’s at Southern Maine, 4 p.m.

Volleyball

Southern Maine at Husson, 7 p.m.

Women’s Soccer

Thomas at Maine Maritime, 7:30 p.m.

Men’s Soccer

Thomas at Maine Maritime, 5 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

MONDAY’S RESULTS

GIRLS SOCCER

Calais 4, Lee 1

Central 2, Penquis 0

Dexter 2, Piscataquis 1

Orono 7, George Stevens 1

Penobscot Valley 5, Bangor Chr. 0

Schenck 1, Mattanawcook 0

Shead 2, Woodland 1

Washington Acad. 3, Bucksport 1

BOYS SOCCER

Cent. Aroostook 3, Fort Fairfield 3

Hermon 4, Foxcroft 3

MDI 2, Caribou 2

Presque Isle 6, Foxcroft 2

Shead 3, Jonesport-Beals 2

Sumner 6, Narraguagus 2

Washington Acad. 6, Lee 3

Woodland 6, Machias 2

FIELD HOCKEY

Dexter 1, Hermon 0

Foxcroft 2, John Bapst 0

Orono 1, Hermon 0

SATURDAY’S RESULTS

BOYS SOCCER

Bangor 1, Brunswick 0

Bangor Christian 3, PVHS 0

Bonny Eagle 3, Marshwood 2

Camden Hills 4, Oceanside 1

Deering 1, Windham 0

Fort Kent 7, Calais 0

George Stevens 2, Bucksport 0

Gorham 4, Biddeford 0

Greely 2, Cape Elizabeth 1

Greenville 2, Vinalhaven 1

Hampden 6, Oxford Hills 2

Hermon 4, Foxcroft 3

Houlton 1, Orono 0

Lincoln Acad. 2, Medomak 1

Mattanawcook 1, Schenck 1

Monmouth 3, Winthrop 2

MDI 2, Caribou 2 (2OT)

Noble 4, South Portland 1

Penquis Valley 2, Dexter 0

Portland 2, Thornton 0

Presque Isle 4, Old Town 1

Shead 7, East Grand 3

Sumner 4, DI-S 1

Vinalhaven 2, Greenville 1

Washington Acad. 6, Lee 3

Westbrook 3, Massabesic 2

FOOTBALL

Bangor 40, Deering 13

Cheverus 54, Oxford Hills 0

Freeport 7, Poland 0

Lisbon 40, Boothbay Region 18

Oak Hill 38, Maranacook 0

Old Orchard Beach 27, Telstar 14

Traip 34, Sacopee Valley 12

Waterville 54, Old Town 8

Winslow 49, MDI 18

GIRLS SOCCER

Cape Elizabeth 2, Greely 1

Central Aroostook 7, Katahdin 1

Deering 3, Noble 0

Dexter 8, Penquis 0

East Grand 5, Shead 1

Falmouth 4, York 1

Fort Kent 2, Calais 0

Greenville 2, Vinalhaven 0

Hermon 2, Ellsworth 0

Lisbon 1, Dirigo 0

McAuley 3, South Portland 2

MDI 2, Caribou 1

Old Town 1, Presque Isle 0

Orono 1, Houlton 0

Oxford Hills 1, Lawrence 1

PVHS 3, Piscataquis 2

Scarborough 6, Sanford 0

Spruce Mountain 5, Winthrop 0

Washington Academy 4, Lee 2

Windham 1, Thornton 0

FIELD HOCKEY

Bangor 2, Lewiston 1

Belfast Area 6, Lincoln 0

John Bapst 1, Stearns 0

Lawrence 1, Oxford Hills 0

Mount Ararat 3, Hampden 0

Nokomis 2, Mount View 1

Oceanside 7, Morse 0

Orono 1, Hermon 0

Winslow 5, Maranacook 1

FRIDAY’S RESULTS

FOOTBALL

Biddeford 33, Noble 6

Bonny Eagle 19, Sanford 6

Brunswick 54, Cony 38

Bucksport 35, Washington Acad. 12

Camden Hills 22, Hermon 18

Cape Elizabeth 26, Wells 12

Dexter 21, Stearns 6

Foxcroft 28, Belfast 27

Greely 69, Gorham 3

Hampden 32, Skowhegan 26

Kennebunk 63, Oceanside 6

Lawrence 48, Brewer 6

MCI 58, Ellsworth 18

Marshwood 33, Westbrook 0

Mattanawcook 38, Orono 6

Messalonskee 49, Mt. Blue 41

Morse 28, Gardiner 8

Mount Ararat 42, Fryeburg 26

Mount View 42, John Bapst 27

Nokomis 21, Madison 14

Portland 45, Edward Little 7

South Portland 40, Massabesic 7

Spruce Mountain 45, Mountain Valley 8

Thornton Acad. 19, Scarborough 15

Windham 49, Lewiston 20

Winthrop-Monmouth 28, Dirigo 14

Yarmouth 63, Lake Region 0

York 34, Falmouth 0

PREP SCHOOL

SATURDAY’S RESULTS

GIRLS SOCCER

Berwick Acad. 5, Hyde 1

COLLEGE

MONDAY’S RESULTS

WOMEN’S SOCCER

Southern Maine CC 9, UM-Augusta 0

UM-Farmington 9, UM-Presque Isle 0

MEN’S SOCCER

Southern Maine CC 12, UM-Augusta 0

SUNDAY’S RESULTS

FIELD HOCKEY

Maine 2, Cent. Michigan 0

WOMEN’S SOCCER

Dartmouth 1, Maine 0

Green Mountain 4, UMPI 1

MEN’S SOCCER

UM-Presque Isle 2, Green Mountain 1

Volleyball

HIGH SCHOOL

At Narraguagus

Calais (4-3) def. Narraguagus (2-3) 25-17,21-25,19-25,22-25

Narraguagus: Frankie Couture 17/19 serving, 9 assists, 3 digs, 2 aces; Karmen Kennedy 5 kills; Kelli Kennedy 14/14 serving, 7 kills, 2 aces; Danielle Robinson 4 assists, 1 block, 1 kill

Calais: Kaylee Johnson 6 aces, 9 kills,12 assists; Jasmine Ross 5 aces, 2 blocks, 3 kills, 3 digs, Carson Hold 12 kills, 5 blocks; Brooke Smith 4 kills; Emily Reynolds 3 aces

At East Machias

Washington Acad. (4-1) def. Machias (3-2) 25-15, 25-23, 12-25, 25-17

Washington Academy: Lauren Raye 14/17 serves, 3 aces, 6 kills, 9 digs, 1 block; Kassidy Seeley 16/20 serves, 3 aces, 9 kills, 1 assist, 4 blocks; Keirstin Barker 20/20 serves, 4 aces, 3 kills, 10 assists, 7 digs; Kaitlyn Carl 16/20 serves, 2 aces, 5 kills, 4 digs

Machias: Jodie Wood 5 kills, 5 digs; Angleana Lyons 5 kills 6 digs; Ciara Schoppee 5 assists 2 digs

Golf

HIGH SCHOOL

At Traditions GC

Brewer (3-5 ) 159, Belfast ( 0-8 ) 188

Brewer: Evan Riva 39, Tyler Williams 39, Zach Torrey 39, Tyler Brooks 49, Sam Hafford 47, Kirk Small 42, Chase Allen 51, Alex Brooks 52, Ryan Gardner 54, Jacob Currier 54.

Belfast: Alex Fritz 44, Grant Starrett 51, Peter Brunette 77, Logan Mitchell 45, Doyle Bailey 45, Josh Adams 55.

At JW Parks GC, par 35

MCI (9-0), 156, Nokomis (4-5) 200

MCI: Gavin Dugas 34, Carter Pearl 39, Eric Dugas 40, Trevor Kitchen 44, Dylan Watrous 43, Parker Morrison 43.

Nokomis: Ian Gordon 45, Jacob Cloutier 46, Sam Brown 55, Bryan Guesman 57, Logan Labree 54.

Medalist: Dugas, 34

At Houlton CC. par 36

Houlton (6-1) 167 , Presque Isle (5-2) 174

Houlton: Ryan Dee 39, Cameron J. Clark 41, Garrett Putnam 42, Parker Brewer 46, Caleb Tribou 45, Kyle Bouchard 48, Cameron E. Clark 61, Lexi Emerson 49, Piper Flewelling 54

Presque Isle: Michael Boone 41, Karson Eaton 48, Jenna Hallett 43, Josh Gordon 45, Liam Hughes 49, Carter LaPointe 47, Hunter Flynn 45

Medalist: Dee, 39

Country View GC, par 36

Bangor 166, Mt. View 196

Bangor: Drew Powell 37, Liam Reading 42, Rye Powell 45, Andrew Hiller 49, Jordan Treadwell 45, Joey Moir 42

Mount View: Erik Larrabee 42, Ross DeLorenzo 51, Cay Outerbridge 50, Robert Dyer 55, Wes Turner 64, Cassidy Gerrish 53

Medalist: Powell 37

At Bucksport GC, par 37

Bucksport (3-4) 206, Foxcroft (0-6) 217

Bucksport: Noah Lenor 44, Mitchell Small 57, Jordan Wadleigh 64, James McAllian 59, Sydnie Howard 46, Dylan Bunker 61, Rykar Mason 57, Nick Jennings 68

Foxcroft: Colby Snell 45, Nick Decker 60, Fred Libby 55, Bram Dennis 57, Racquel Bozzelli 65, Emily Turner 67, Sam Libby 80, Quine Chase 58, Michael Wang 77

Medalist: Lenor 44

LOCAL

At Lucerne GC

Senior Scramble Results — 1st Robin Young, Larry Orcutt, Dick Baker, Mark Johnson (-5), 2nd Ron Allen, Paul Bowden, Mike Dore, Ralph Alley (-4); 3rd Barry Harris, Russ Black, Bill Ferris, Royce Morrison (-3); Tom Winston, Bob Francis, Bob Mc Kenney, Rich Corey (-2 tie) Cecil Eldridge, Bob Fraser, Ken Goldstein, Gordon Holmes (-2); John Somes, Scott Mc Arthur, Dave Rand, Mel Bowden (-1); Jr. Tracy, Bob Carter, Don Burnham (+1). Pins: No. 2 Scott Mac Arthur 10.7, No. 6 Ken Goldstein 3.8.

At Kebo Valley GC

Kebo Boys — Modified Best Ball: 1st 84 Lynn Goodwin, David Closson, Doug Terry, T2 80 Tim Mayo, Ron Baracka, Doug Lackey, Hank Tibbetts, Tim Buell, Paul Bean; Net Skins: 1 George Merrill, 8 Hank Tibbetts, 10 Peter Palmer, 12 Paul Bean, 18 Tim Buell

Golf Wars Scramble — Gross: 1. 31 The Crickers, 2. 32 The Fall Guys; Net: 1. Silver Bulletts 26.65 2. Johnny’s Angles 27.05; Pins: 6 Greg Grant 26.0 9 Wayne Sinclair 5.4

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports