Local sports results for Sept. 11, 2013

Posted Sept. 12, 2013, at 5:56 a.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

Field Hockey

Bangor at Mt. Blue, 4 p.m.

Brunswick at Skowhegan, 4 p.m.

Camden Hills at Belfast, 4 p.m.

Cony at Edward Little, 4 p.m.

Dexter at Hermon, 4 p.m.

Erskine at Winslow, 4 p.m.

Gardiner at Waterville, 4 p.m.

Leavitt at Oceanside, 4 p.m.

Lincoln Acad. at Nokomis, 4 p.m.

Maranacook at Mount View, 4 p.m.

Messalonskee at Lewiston, 4 p.m.

Piscataquis at Foxcroft, 4 p.m.

Portland at Scarborough, 6 p.m.

Football

Leavitt at Yarmouth, 6 p.m.

Portland at Deering, 5 p.m.

Boys Soccer

Bangor at Hampden, 6 p.m.

Bangor Christian at Searsport, 4 p.m.

Belfast at Medomak Valley, 3:30 p.m.

Calais at Mattanawcook, 4 p.m.

Camden Hills at Lincoln, 7 p.m.

Central at Dexter, 4 p.m.

Cony at Oxford Hills, 6 p.m.

Gardiner at Oceanside, 3:30 p.m.

Hodgdon at Washburn, 4 p.m.

Katahdin at Schenck, 4 p.m.

Leavitt at Erskine, 3:30 p.m.

MCI at Waterville, 3:30 p.m.

Messalonskee at Lawrence, 6 p.m.

Mt. Blue at Brunswick, 1 p.m.

Penobscot Valley at Piscataquis, 4 p.m.

Penquis Valley at Orono, 4 p.m.

Skowhegan at Brewer, 3:30 p.m.

Sumner at Bucksport, 4 p.m.

Washington Acad. at George Stevens, 4 p.m.

Girls Soccer

Brewer at Skowhegan, 3:30 p.m.

Ellsworth at John Bapst, 3:30 p.m.

Erskine at Leavitt, 3:30 p.m.

Greater Houlton at Washburn, 4 p.m.

Hampden at Bangor, 6 p.m.

Hermon at Foxcroft, 4 p.m.

Lawrence at Messalonskee, 3:30 p.m.

Lincoln Acad. at Camden Hills, 3:30 p.m.

Medomak Valley at Belfast, 3:30 p.m.

Oceanside at Gardiner, 3:30 p.m.

Oxford Hills at Cony, 3:30 p.m.

Shead at Woodland, 4 p.m.

Waterville at MCI, 3:30 p.m.

Volleyball

Calais at Woodland, 5 p.m.

Ellsworth at Mount Desert Island, 5 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

WEDNESDAY’S RESULTS

GIRLS SOCCER

Ashland 9, So. Aroostook 0

Calais 4, Washington Academy 2

Central 6, Penquis Valley 2

Ellsworth 10, Foxcroft 0

Orono 7, Bucksport 1

Penobscot Valley 7, Katahdin 0

Piscataquis 7, Lee 2

Searsport 5, Dexter 4

FIELD HOCKEY

Central 3, Stearns 0

Maine Central Institute 5, Morse 0

Old Town 1, John Bapst 0

Orono 2, Mattanawcook 1

VOLLEYBALL

Machias 3, Bucksport 0

BOYS SOCCER

Ashland 3, So. Aroostook 0

Jonesport-Beals 4, Woodland 2

Old Town 4, Mount Desert Island 3

PREP SCHOOL

WEDNESDAY’S RESULTS

Berwick Acad. 4, Brewster Acad. 1

TUESDAY’S RESULTS

GIRLS SOCCER

Cony 4, Brewer 1

Fort Fairfield 5, Wisdom 1

Greater Houlton 3, East Grand 1

Hermon 7, John Bapst 0

Highview Chr. 6, Woodland 5

Madawaska 1, Fort Kent 1 (2OT)

MDI 2, Old Town 0

Nokomis 4, MCI 0

Van Buren 8, Limestone 5

Winslow 4, Mount View 1

BOYS SOCCER

Bangor Christian 3, Sumner 0

Central 3, Penquis Valley 3

Dexter 5, Searsport 1

Hodgdon 4, East Grand 0

Houlton 3, Schenck 0

Lee 5, Piscataquis 2

Madawaska 5, Fort Kent 1

Orono 5, Bucksport 2

Penobscot Valley 3, Katahdin 1

Van Buren 1, Limestone 0

Washington Academy 6, Calais 0

Winthrop 3, Telstar 0

Wisdom 1, Fort Fairfield 0

Yarmouth 2, Greely 2

FIELD HOCKEY

Brewer 3, Belfast Area 2

Central 3, Stearns 0

Piscataquis 1, Hermon 0

Winslow 5, Camden Hills 0

COLLEGE

WEDNESDAY’S RESULTS

FIELD HOCKEY

Southern Maine 3, UM-Farmington 2 (OT)

U-New England 1, Husson 0

MEN’S SOCCER

Saint Joseph’s 3, Southern Maine 0

U-New England 2, UM-Farmington 0

WOMEN’S SOCCER

SMCC 7, Saint Joseph’s 0

TUESDAY’S RESULTS

WOMEN’S SOCCER

Bates 1, Southern Maine 0

Saint Joseph’s 2, UM-Farmington 0

MEN’S SOCCER

Colby 4, Husson 1

FIELD HOCKEY

Colby 2, U-New England 0

Southern Maine 3, UM-Farmington 2

Cross country

HIGH SCHOOL

At Harrington, 2.8 miles

Washington Academy boys 28, Narraguagus 32, Calais 34, Shead 55, Machias 65, Jonesport Beals n/s, Woodland n/s

1. Sean Seavey WA 17:25; 2. Ridge Osgood, NAR,17:26; 3. Mitchell Paul, C, 18:56; 4. Colby Wright, WA, 19:31; 5. Kevin Beek, C, 19:48; 6. Trent Stevens, C, 19:49; 7, Jeffrey Lagasse, NAR, 20:01; 8. John Cushing, S, 20:12; 9. Mark Anthony,M, 20:14; 10. Robert Lisee, NAR, 20:36; 11. Tristan Alley, JB, 20:50; 12. Reuden Grannis, WA, 21:36; 13. Skylar Wright,WA, 21:36; 14. Sean Tester, NAR, 22:34; 15. William Urquhart, S, 22:39; 16. Michael Moore, S, 22:40; 17. Eric Smith, M, 22:41; 18. Scott Boies, W, 22:47; 19. Gabe Brady, WA, 23:12; 20. Philip Farrell, S, 23:18; 21. Dakota Holland, M, 24:44; 22. Nathaniel Coleman, C, 26:41; 23. Justin Farnsworth, M, 30:12; Stephen Morrison, S, 30:22

Machias girls 17, Washington Academy 34;, Narraguagus 44, Shead 48, Calais n/s

1. Clara Beal, M, 20:47; 2. Kate Whitney, M, 21:12; 3. Glenda Francis, C, 22:50; 4. Angeleana Lyons, M, 24:28; 5. Monica Spatafore, NAR, 24:50; 6. Hayley Simmons, WA, 26:22; 7. Meg Moulton, WA, 27:11; 8. Cierra Seeley, S, 27:16; 9. Mikayla Myers, S, 28:02; 10. Beth Wallace, NAR, 28:02; 11. Lacey Kalloch, WA, 28:05; 12. Lorena Mattox, M, 28:38; 13. Sarah Currioli, S, 28:41; 14. Libby Kalloch, WA, 29:07; 15. Elizabeth Carter, WA, 29:39; 16. Sarah Eaton, NAR, 29:41; 17. Jisselle Curtis, NAR, 29:44; 18. Lily Kalin, NAR, 30:25; 19. Mabel Fitzsimmons, M, 31:23; 20. Jessica Cole, M, 32:21; 21. Chelsea Moore, M, 32:26; 22. Priscilla Myers, S, 33:18

 

Volleyball

HIGH SCHOOL

Machias 3, Bucksport 0

At Bucksport, Tuesday

Machias (1-0) def. Bucksport (0-2) 25-17, 25-23, 25-9

Machias: Jodie Wood 17/19 serving, 12 kills, 3 digs; Abi Hopkins 12/13 serving; Angeleana Lyons 8/10 serving, 9 kills; Ciara Schoppee 8/8 serving, 8 assists, 1 dig; Amanda Preston 5/6 serving, 11 assists, 1 dig

Bucksport: Shelby Emery 10 digs, 2 aces; Desi Peddle 2 aces, 2 kills; Joy Fitzgerald 2 aces, 1 kill

COLLEGE

At Bangor

Bates (7-1) def. Husson (3-7) 25-15, 25-8, 25-17

At Bangor, Tuesday

Southern Maine (7-1) def. Husson (3-6) 25-17, 22-25, 25-14, 25-14

 

Golf

Holes-in-One

Scott Lockhart

BANGOR — Scott Lockhart recorded a hole-in-one Wednesday on the 130-yard sixth hole of the Kelly Nine at Bangor Municipal Golf Course. He used a gap wedge to record the ace which was witnessed by Ron Dennis, Bryan Lewis and Rick Abbott.

Brian Ashe

BANGOR — Brian Ashe of Brewer aced the 169-yard 16th hole at Bangor Municipal Golf Course on Wednesday. He used a 4-iron for the shot, which was witnessed by Bob Anderson, Floyd Libby and Tom Tilley.

HIGH SCHOOL

At Traditions GC

Brewer ( 2-3 ) 179, MCI ( 4-0 ) 153

Brewer: Evan Riva 38, Tyler Williams 45, Zach Torrey 44, Tyler Brooks 53, Jacob Currier 52, Chase Allen 56

MCI: Gavin Dugas 32, Carter Pearl 39, Eric Dugas 40, Trevor Kitchens 48, Dylan Watrous 42, Nate Tilton 49

At Foxcroft GC, par 36

John Bapst (4-1) 195, Foxcroft (0-4) 196

John Bapst: Joe Archambault 47, Teaghan Prince 48, Ethan Hadley 50, Chase Tapley 50

Foxcroft: Colby Snell 37, Bram Dennis 51, Fred Libby 53, Emily Turner 55

Medalist: Colby Snell 37

At Bucksport GC, par 37

Hermon (5-0) 182, Bucksport (1-3) 196

Hermon: Laim Porter 43, Tyler Thayer 43, Chandler Sperrey 46, Adam Pelletier 56, Aaron Hallet 50, Travis Morin 63

Bucksport: Casey Ginn 44, Mitchell Small 56, Jordan Wadliegh 65, James McAllian 50, Noah Lenor 48, Sydnie Howard 54, Rykar Mason 65, Nick Jennings 66, Dylan Bunker 56

Medalists: Porter, Thayer

At Samoset Resort, par 34

Camden Hills (4-0) 159, Mount Ararat (1-3) 187

Camden Hills: Daulton Wickenden 38, Julian Starbird 44, Jared Garske 42, Drew Long 38, Drew Holt 41, Connor Russell 51, Jack Orne 48, Sam Cloyd 47

Mount Ararat: Tyler O’Connor 43, Cam Cox 41, Jeremy Williams 52, Nick Dow 56, Steve Schuman 51, Jason Magno 56

Medalists: Long, Wickenden

At Jato Highlands, par 36

Mattanawcook Academy (4-1) 171, Penobscot Valley (1-4) 217

Mattanawcook: Nick Garfield 36, Jeff Garfield 44, Elliott Sibley 45, Cameron Fournier 49, Conor McLaughlin 53, Tori Jordan 46

Penobscot Valley: Eric Batchelder 57, Dakotah Batchelder 49, Daisy Stewart 56, Brittany Jesse 55, Eryn Tuulima 79, Erika Dube WD (injury)

Medalist: Nick Garfield 36

At Katahdin CC, par 36

Old Town (3-1) 166. Penquis (0-4) 222, Orono no team score

Old Town: Devan Morin 40, Alex Blackie 41, Cole Daniel 42, Lucas Shorette 43, Zac Miller 47

Penquis: Noah Allen 49, Dillon Nickerson 49,Telos Wallace 64, Chris Johnson 64

Orono: Nate Desisto 39, Ryan Wells 43, Justin O’Brien 50, Garry Morneault 57

Medalist: Desisto

At Searsport Pines GC, par 36

Searsport (2-1) 232, Ellsworth 237

Searsport: Rica Warren 48, Alex Woodward 52, Tyler Kendall 64 John Guerette 68

Ellsworth: Lucas Day 54, Bryce Scott 59, Devon McDevitt 62, Ryan Fitzgerald 62, Brian Clark 76, Dylan Murray 79, Keith Eaton 85, Trevor Varney 86

At Hampden CC, par 36

Bangor (4-1) 167, Hampden (2-2) 176

Bangor: Drew Powell 39, Cavan Hagerty 41, Jordan Treadow 43, Reed Brookings 44

Hampden: Jacob Gran 42, Luke Hersey 43, Brandon Maillett 45, Dylan Cray 46

Medalist: Powell 39

LOCAL

At Rocky Knoll CC

Men’s Twilight League — Jim Oreskovich, Tom Bryant, Ron Landry, Darrell Grover +9; Paul Arsenault, Mike Connolly, Bob trudel, Dennis Kiah +3 (mc); Duane Hanson, Allen Staples, Dave Barber, Robbie Robinson +3 (mc); Wilbur Miller, John Richard, Frank Daigle, Fred Clarke +3; Pins: No. 5 Joe McCluskey 10-0; No. 7 Jerry Goss 10-4; No. 12 Alan Blanchard 13-8; No. 17 Ron Allen 5-2; High Stableford: Tom Bryant, Wilbur Miller +9; Gross: Gary Chessa; 72 A Skins: Tom Bryant No.6; Scott Sutherland Nos. 8 and 13; Gary Chessa Nos. 9 and 10; Allen Staples No. 17; B Skins: Bill Taylor No. 1, Fred Clarke No. 11

At Kebo Valley GC

Mens Group — Ty Smith, Darrell Phillips, Gary Adler 137, Richard Pouch, Jerry Hartson, Larry Roguski 142; Ronald Baracka, Francis Russell, Bob Lombardi 144; Net Skins: No. 1 Fred Cook, No. 6 Bob Lombardi, No. 8 George Merrill, No. 11 Larry Roguski, No. 12 Gary Adler, No. Darrell Phillips, No. 15 Ronald Baracka, No. 16 Thomas Cahill

Ladies League — Team Best Ball: Edi Hall, Morgan Kelley, Heather Sorokin 38; Pin: No. 6 Edi Hall (2 shots) 33 inches

At Dexter Muni

Ladies Day — Fewest Putts: Pat Murray 16 Straight Drive: Michael Ann Wells

Pins (in two): No. 4 Michael Ann Wells 11-3, No. 8 Pat Murray 12-0

At Penobscot CC

Men’s Twilight League — Front 9, Net: Paul Tracy, Brett Baber, Rick Thompson, Lee Chick, Jim Kiser, Steve Steiner 26; Back 9, Net: Dave Gonyar, Abe Chase, John Poulin, Jeff Sanford, John McDonough 26; Pins: No. 4 Joe Bartol 7-11, No. 6 Peter Hughes 15-7, No. 14 David Green 8, No. 16 Terry Kenniston 30-5

At Bangor Muni GC

Men’s Twilight League — Best 2 out of 4 Balls, Gross: 1. Dean Bowden, Jeff Kinney, Bob Boulier, Cam Goldsmith 72, 2. Dennis Tracy, Kevin McConnell, Russ Bragg, Charlie Anderson 73, 3. Nick Carparelli, Bruce Stewart, Jim Greer, John Hoyt 73, 4. Tony Reynolds, Peter Baldacci, Matt Grant, Doug Cousins 74, 5. Garlie Gray, Brian Lee, Tom Cavanaugh, Bob Anderson 75; Net: 1. Mike St.Thomas, Ron Chase, Dave Crichton, Joe Rollins 61, 2. Chris Pearson, Butch Foss, Dave Brewer, Wayne Hartt 61, 3. Rick Hayward, Rich Russell, Peter Webb, Steve Stanley 61, 4. Rob Tiensivu, Hal Leeman, Art Kotredes, Chris Morin 62, 5. Mike O’Hara, Darren Dennis, Don Becker, Brent Stewart 62; Pins: No. 3 Chris Morin 5-0, No. 6 Tony Reynolds 13-2

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports