Phi Beta Kappa names Academic Achievement Award winners

Posted Aug. 27, 2013, at 6 p.m.

Phi Beta Kappa Association of Maine has announced the Academic Achievement Award winners for 2013. This year, 122 schools statewide participated in the award program.

Phi Beta Kappa is the oldest college honor society in the United States.

Phi Beta Kappa Academic Achievement Awards are conferred on a high school junior student in each participating school who is going on to higher education and who demonstrates high academic achievement and intellectual curiosity both in and beyond the classroom.

By sponsoring these awards, the Phi Beta Kappa Association of Maine seeks to reward outstanding students and to foster a greater commitment to the liberal arts and sciences.

The 2013 awards include the following: Zachariah Palmeter, Bangor Christian Schools; Emma Waddell, Bangor High School; Evan Schweikert, Belfast Area High School; James Patchell, Bonny Eagle High School; Jude Alamo, Boothbay Region High School; Ashleigh Gibula, Brewer High School; Leah Soloway, Brunswick High School; Mickayla Wiley, Buckfield Junior-Senior High School; Anna Boyle, Bucksport High School; Jordan Daley, Calais High School; Peter Vannorsdall, Camden Hills Regional High School; John Hall, Cape Elizabeth High School; Elyse Kiehn, Caribou High School.

Hannah Cain, Catherine McAuley High School, Portland; Kortlyn Gilley, Central High School, Corinth; Stephanie Dame, Central Aroostook High School, Mars Hill; Peter Ackerman, Cony High School, Augusta; Abigail Knowlton, Deer Isle-Stonington High School; Jordan Roche, Deering High School, Portland; Dakota Rudloff-Eastman, Dexter Regional High School; Jackiellen Bonney, Dirigo High School, Dixfield; Logan Crone, East Grand School; Hunter C. Turner, Easton Junior-Senior High School; Rakiya Mohamed, Edward Little High School, Auburn; Alexandra Rydlizsky, Ellsworth High School; Rebecca Reed, Erskine Academy, South China.

Patrick D. Lydon, Falmouth High School; Jordan Sirois, Fort Fairfield Middle/High School; Samuel Keane, Foxcroft Academy, Dover-Foxcroft; Emma Rose Egan, Freeport High School; Juliet Fink, Fryeburg Academy; Matthew J. Clark, Gardiner Area High School; Tianjian Yuan, George Stevens Academy, Blue Hill; Charlotte Feinberg, Gorham High School; Reed Thurston, Gould Academy, Bethel; Bryce Neil, Gray/New Gloucester High School; Sam Whiting, Greater Portland Christian School; Maya Leigh Philbrick, Greely High School, Cumberland Center; Matthew DiAngelo, Greenville Middle/High School; Maura Stottler, Hall-Dale High School, Farmingdale; Dana Hsiao, Hampden Academy.

Gretchen Spencer, Hermon High School; Valerie Estabrook, Hodgdon High School; Robert D. Woods, Houlton High School; Carolyn Moore, Hyde School, Bath; Eleanor Snyder, Islesboro Central School; Jane Branch, John Bapst Memorial High School, Bangor; Brianna Cirone, Jonesport-Beals High School; Matthew Cunha, Katahdin High School, Stacyville; Ryan Keefe, Kennebunk High School; Sean F. Boylan, Kents Hill School; Kathryn Caulfield, Lake Region High School, Naples; Zachary Hale, Lawrence High School, Fairfield; Dmitri Mihaliov, Lee Academy; Emily Claire Fournier, Lewiston High School; Jordyn Hopkins, Limestone Community School; Olivia Pennington, Lincoln Academy, Newcastle; Bryanna Sult, Lisbon High School; Justin Paddock, Machias Memorial High School; Elizabeth Gendreau, Madawaska Middle High School.

Kristin Bishop, Madison Area Memorial High School; Brody Malloy, Maine Central Institute, Pittsfield; Roger Van Peski, Maine School of Science and Mathematics, Limestone; Kelby Mace, Maranacook Community High School, Readfield; Rayne Whitten, Massabesic High School, Waterboro; Melissa Schaefer, Mattanawcook Academy, Lincoln; Tristan Look, Medomak Valley High School, Waldoboro; Emma G. Lee, Messalonskee High School, Oakland; Kyle A. Hietala, Morse High School, Bath; Rachel J. Averill, Mountain Valley High School, Rumford; Holly Barker, Mount Abram Regional High School, Salem Township; Samuel Q. Wood, Mount Ararat High School, Topsham.

Miranda Nicely, Mount Blue High School, Farmington; Hailey Davis, Mount View High School, Thorndike; Carolyn DeSchiffart, Narraguagus High School, Harrington; Elijah Keys, Noble High School, North Berwick; Sara Packard, Nokomis Regional High, Newport; Derek Gamage, Oak Hill High School, Wales; Isabella Garver, Oceanside High School, Rockland; Shania Evangelista, Old Orchard Beach High School; Kathryn Rawson, Old Town High School; Emilie Seavey, Orono High School; Kieran H. Sadler, Oxford Hills Comprehensive High School, South Paris; Molly McGinn, Penobscot Valley High School, Howland; Thomas Diaz, Penquis Valley High School, Milo; Micayla Hill, Pine Tree Academy, Freeport.

Journee Levasseur, Poland Regional High School; Jacob Fogel, Portland High School; Shannon Sweeney, Presque Isle High School; Brianna Hall, Rangeley Lakes Regional School, Rangeley; Marley Byrne, St. Dominic Academy, Auburn; Nisha Patel, Sanford High School; Jacob MacDonald, Scarborough High School; Rebecca Carrell, Schenck High School, East Millinocket; Arianna Tang, Searsport District High School; Dara W.Turner, Shead High School, Eastport; Melissa A. Kelly, Skowhegan Area High School; Hannah Skeffington, South Portland High School; Brooke Lilley, Southern Aroostook Consolidated School, Dyer Brook; Emily Louise Taylor, Spruce Mountain High School, North Campus, Jay; Ian Jewett, Spruce Mountain High School, South Campus, Livermore Falls; Elijah Harmon, Stearns High School, Millinocket.

Whytne Crabtree, Sumner Memorial High School, Sullivan; Timothy DiNinno, The New School, Kennebunk; Kent Seneras, Thornton Academy, Saco; Kirsten Mathieu, Upper Kennebec Valley Junior-Senior High School, Bingham; Nicholas R. Lajoie, Van Buren District Secondary School; Ellie Reidy, Vinalhaven School; Carmen Bragg, Washburn District High School; Kassidy Seeley, Washington Academy, East Machias; John Kaminski, Waterville Senior High School; Cassidy Lynn Healey, Wells High School; Kelly C. Wilson, Westbrook High School; Shalahn Staten, Windham High School; Nathaniel Lombardi, Winslow High School; Collette Connor, Winthrop High School; Nathan M. Panarese, Wiscasset High School; Taylor Hobbs, Wisdom Middle High School; Andrew Howland, Woodland High School; Madison M. Hynes, Yarmouth High School; Christian O’Connor, York High School.

SEE COMMENTS →

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in State