Local sports results for July 17, 2013

Posted July 17, 2013, at 10:02 p.m.

American League

Friday’s Games

Tampa Bay at Toronto (7:07 PM)

N.Y. Yankees at Boston (7:10 PM)

Baltimore at Texas (8:05 PM)

Seattle at Houston (8:10 PM)

Atlanta at Chi. White Sox (8:10 PM)

Detroit at Kansas City (8:10 PM)

Cleveland at Minnesota (8:10 PM)

Oakland at L.A. Angels (10:05 PM)

Saturday’s Games

Tampa Bay at Toronto (1:07 PM)

N.Y. Yankees at Boston (4:05 PM)

Atlanta at Chi. White Sox (4:05 PM)

Seattle at Houston (7:10 PM)

Detroit at Kansas City (7:10 PM)

Cleveland at Minnesota (7:10 PM)

Baltimore at Texas (8:05 PM)

Oakland at L.A. Angels (9:05 PM)

National League

Friday’s Games

L.A. Dodgers at Washington (7:05 PM)

Philadelphia at N.Y. Mets (7:10 PM)

Pittsburgh at Cincinnati (7:10 PM)

Miami at Milwaukee (8:10 PM)

Atlanta at Chi. White Sox (8:10 PM)

San Diego at St. Louis (8:15 PM)

Chi. Cubs at Colorado (8:40 PM)

Arizona at San Francisco (10:15 PM)

Saturday’s Games

Philadelphia at N.Y. Mets (1:10 PM)

Atlanta at Chi. White Sox (4:05 PM)

Pittsburgh at Cincinnati (4:05 PM)

L.A. Dodgers at Washington (7:05 PM)

Miami at Milwaukee (7:10 PM)

San Diego at St. Louis (7:15 PM)

Chi. Cubs at Colorado (8:10 PM)

Arizona at San Francisco (9:05 PM)

All-Star Tourneys

BASEBALL

AGES 11-12

District 3

(All games at 5:30 p.m. unless otherwise noted)

Friday, July 12

G1: Hermon 7, Lincoln 0

G2: Bangor East 19, Millinocket 0

G3: Brewer 4, Sebasticook Valley 0

G4: Bronco LL 7, Holbrook 5

Monday, July 15

G5: Bronco LL 5, Bangor East 2

G6: Brewer 5, Hermon 4

Tuesday, July 16

G7: Brewer 5, Bronco LL 4

JUNIOR LEAGUE

DISTRICT 3

(All games at Mansfield Stadium, Bangor)

Saturday, July 13

G11: Bangor 10, Old Town 0, Old Town eliminated

Sunday, July 14

G12: Bangor 10, Bronco 5

Monday, July 15

G13: Bronco 13, Bangor 6, Bronco wins title

SENIOR LEAGUE

DISTRICT 3

(At Mansfield Stadium, Bangor)

Saturday, July 27

G1: Bangor vs. Sebasticook, 1 p.m.

G2: Brewer vs. Holbrook, 4 p.m.

G3: Hampden vs. Old Town, 7 p.m.

Sunday, July 28

G4: Houlton vs. Winner G1, 1 p.m.

G5: Winner G2 vs. Winner G3, 4 p.m.

G6: Loser G2 vs. Loser G3, 7 p.m.

Saturday, Aug. 3

G7: Loser G1 vs. Loser G5, 4 p.m.

G8: Winner G6 vs. Loser G4, 7 p.m.

Sunday, Aug. 4

G10: Winner G7 vs. Winner G8, 4 p.m.

G 9: Winner G4 vs. Winner G5, 7 p.m.

Monday, Aug. 5

G11: Winner G10 vs. Loser G9, 7 p.m.

Tuesday, Aug. 6

G12: Winner G9 vs. Winner G11, 5 p.m.

G13: G12 teams, if necessary, 7:30 p.m.

Legion baseball

Zone 1 Standings

Bangor 17-1; Hampden 15-4; Motor City 12-7, Brewer 10-8, Penquis 9-9, Trenton 6-12, Northern Lumber 6-13

Schedule

(Note: Wednesday and Sunday games are nine innings; Monday and Friday games are seven innings.)

Monday, July 15

Bangor 12, Northern Lumber 1

Motor City 14, Trenton 3

Hampden 2-6, Brewer 0-5

Wednesday, July 17

Trenton at Penquis, 4:30 p.m.

Northern Lumber at Brewer, 6 p.m.

Bangor at Motor City, 6 p.m.

Thursday, July 18

Penquis at Bangor, 7:30 p.m.

Brewer at Motor City, 7:30 p.m.

Trenton at Hampden, 7:30 p.m.

Saturday, July 20

Bangor at Hampden, 1 p.m.

Penquis at Brewer, 1 p.m.

Northern Lumber at Trenton, 1 p.m.

Tourney Schedule

At Husson University, Bangor

Sunday, July 21

Play-in game

G1: No. 5 seed vs. No. 4 seed, 7 p.m.

Monday, July 22

G2: No. 3 seed vs. No. 2 seed, 4 p.m.

G3: Winner G1 vs. No. 1 seed, 7 p.m.

Tuesday, July 23

G4: Loser G2 vs. Loser G3, 4 p.m.

G5: Winner G2 vs. Winner G3, 7 p.m.

Wednesday, July 24

G6: Winner G4 vs. Loser G5, 4 p.m.

G7: Winner G6 vs. Winner G5, 7 p.m.

Thursday, July 25

G8: Winner G7 vs. Loser G7, 7 p.m. (if necessary)

Golf

LOCAL

At Barren View GC

Senior Scramble — 1st) Lynn King, Wayne Smith, Chuck Hodge, Melrose Beal -4 (won in putt-off); 2nd) Berenice Fedder, Pierre Dumont, Dick Kilton, Rick Bjornson -4; 3rd) Hilary Pineo, Rocky Alley, Steve Cates, Doug Sprinkle -4; Pins: No. 2 Gary Willey 6-6; No. Lynn King 7-4

At Kebo Valley GC

Ladies Twilight — 1st Dawn Closson, Sandy Norton, Edi Hall, Layne Cough 39; 1st Ann Lee, Debbie Mitchell-Dow, Michelle White, Rita Linscott 39; Pin: No. 6 Sue Hersey 9-7; Men’s Group — 1st Ronald Baracka, Jerry Hartson, Larry Roguski 147; 2nd Darrell Phillips, Fred Cook, Skip Basso 148; Skins: 1 Larry Roguski, 3 George Merrill, 14 Dean Bryer, 15 Fred Cook, 17 Ty Smith, 18 Skip Basso

At Hermon Meadow

Twilight League — 1st. (10pts.) Tim Hayden, Krayton Allen, Tom Berry, Scott Perkins 2nd. (9pts.) Daryl Watson, Al Porter, Alden Brown, Brian Smith; Pins: No. 12 Dick Curran 21-3, No. 16 Tom Berry 5-11

At PVCC

Front 9: Team: 3 Net: 25; Tom Frey, Greg O’Donnell, Chris Snowdeal, Steve Clark, Sandy Ervin, Brad Warme; Back 9: Team: 10 Net: 27; Chris Hillier, Zach Means, John Colannino, Phil Cormier, Phil Goldthwait, Greg Jamison; Pins: No.4 Greg O’Donnell 10-4; No. 6 Greg Solomon 11-11; No. 14 Earl Black 3-5; No. 16 Abe Chase 13-0

At Bangor Muni GC

Twilight League, Best 2 of 3 Balls — Gross: 1. Jamie Brooker-Mike Bednar-Doug Cousins 69. 2 Brent Wilber-Art Kotredes-David Brewer 73. 3. Nick Carparelli-Dennis Curran-Tom Cavanaugh 74. 4. Dennis Tracy-Matt Grant-Bob Boulier 75. 5. Mike St.Thomas-Brent Sutherland-Russ Bragg 75. Net: 1. Darren Dennis-Rich Russell-Chris Morin 60. 2. Dean Bowden-Jeff Kinney-Bob Ashe 60. 3. James Johnston-Pat Ryder-Bryce Laslow 61. 4. Dave Crichton-Scott Burnett-John Hoyt 62. 5. John Johnston-Jim Greer-Bob Anderson 63. Pins: 3 Art Kotredes 8-0. 6 Dennis Tracy 13-3.

At Rocky Knoll CC

Ladies League — Shelly Drillen, Ellen Libby, Tina Clark 36; Barbara Joy, Barbara Baker, Courtney Chute 37; Jill Russell, Jenny Williams, Liz Champeon 38; Michelle Atherton, Nancy Koziol, Joyce Stevenson, Dawn England 39; Pat Lefebvre, Rachelle LaPointe, Morgan Williams, Felicia Wiswell 40; Bonnie Robertson, Wanda Crowell, Barbara Bryant, Laura Wheeler; Pin: No. 12 Barbara Bryant 8-3

Senior Stableford — Charlie Lefebvre, Ed King, Lloyd Deans, Andy Anderson +21; Frank Daigle, Bob Trudel, Ron Landry, Robert Cody +20; Tom Bryant, Sonny Dubay, Joe Meehan, Bob Sekera +17; Matt Young, Bill Beck, Roy Clements, Don Wiswell +16; Pins: No 5 Jim Daye 1-3; No 7 Larry Clark 11-3; No 12 Matt Young 12-8; Duane Hanson 5-6; High Stableford: Charlie Lefebvre +14; Roy Clements +12 Low gross: Steve Smith 67; A Skins: No 7 Tom Bryant, No 12 Bob Sullivan, No 16 Steve Smith; B Skins: No. 11 Ed King; No. 14 Charlie Lefebvre, No. 16 Doug Deans

At Northport GC

Scotch Foursome — Gross: 1 tie Moe Eastman, Vivian Fuller, Frank Field, Jean Brown (40). Net: 1. Bob Barrett, Brenda barrett (29.5), 2. Ken Gordon, Sue Gordon (30), 3. John Dimier, Dana Dimier (30.5), 4 tie Terry Whitney, Roxie Whitney, Barry Porter, Cindy Porter (31), 6. Paul Doody, Val Doody (32)

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports