Local sports results for July 10, 2013

Posted July 11, 2013, at 9:20 a.m.

All-Star Tourneys

BASEBALL

AGES 10-11

At Glenburn

Tuesday, July 9

G9: Bangor East 6, Houlton 5 (Houlton eliminated)

G10: Old Town 14, Glenburn 4 (Glenburn eliminated)

Wednesday, July 10

G11: Bangor East vs. Glenburn, 3 p.m.

G12: Holbrook vs. Bronco, 6 p.m.

AGES 11-12

District 3

(All games at 5:30 p.m. unless otherwise noted)

Tuesday, July 9

Lincoln 7, Millinocket 1

Hermon 17, Old Town 0

Bangor East at Bangor West

Wednesday, July 10

Houlton at Orono/Veazie

Bronco at Sebasticook Valley

Brewer at Orrington

Friday, July 12

G1: Pool A first place vs. Pool C second place

G2: Pool C first place vs. Pool A second place

G3: Pool B first place vs. Pool D second place

G4: Pool D first place vs. Pool B second place

Monday, July 15

G5: G1 Winner vs. G3 Winner

G6: G2 Winner vs. G4 Winner

Tuesday, July 16

G7: G5 Winner vs. G6 Winner

JUNIOR LEAGUE

DISTRICT 3

(All games at Mansfield Stadium, Bangor)

Tuesday, July 9

G7: Bangor 6, Holbrook 1, Holbrook eliminated

G8: Brewer 9, Houlton 3, Houlton eliminated

Wednesday, July 10

G10: Bangor 6, Brewer 1, Brewer eliminated

G9: Bronco 16, Old Town 7

Saturday, July 13

G11: Bangor vs. Old Town, tba

Sunday, July 14

G12: Bronco vs. Winner G11, tba

Monday, July 15

G13: G12 teams, if necessary

SENIOR LEAGUE

DISTRICT 3

(At Mansfield Stadium, Bangor)

Saturday, July 27

G1: Bangor vs. Sebasticook, 1 p.m.

G2: Brewer vs. Holbrook, 4 p.m.

G3: Hampden vs. Old Town, 7 p.m.

Sunday, July 28

G4: Houlton vs. Winner G1, 1 p.m.

G5: Winner G2 vs. Winner G3, 4 p.m.

G6: Loser G2 vs. Loser G3, 7 p.m.

Saturday, Aug. 3

G7: Loser G1 vs. Loser G5, 4 p.m.

G8: Winner G6 vs. Loser G4, 7 p.m.

Sunday, Aug. 4

G10: Winner G7 vs. Winner G8, 4 p.m.

G 9: Winner G4 vs. Winner G5, 7 p.m.

Monday, Aug. 5

G11: Winner G10 vs. Loser G9, 7 p.m.

Tuesday, Aug. 6

G12: Winner G9 vs. Winner G11, 5 p.m.

G13: G12 teams, if necessary, 7:30 p.m.

Legion baseball

Zone 1 schedule

(Note: Wednesday and Sunday games are nine innings; Monday and Friday games are seven innings.)

Wednesday, July 10

Bangor at Brewer, 6 p.m.

Penquis at Hampden,, 6 p.m.

Motor City vs. Northern Lumber (2) at Husson, 4 p.m.

Friday, July 12

Brewer at Trenton, 5:30 p.m.

Motor City at Penquis, 5:30 p.m.

Hampden at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Sunday, July 14

Northern Lumber at Penquis, 1 p.m.

Hampden at Motor City, 1 p.m.

Trenton at Bangor, 1 p.m.

Monday, July 15

Bangor at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Motor City at Trenton, 5:30 p.m.

Brewer at Hampden, 7:30 p.m.

Wednesday, July 17

Trenton at Penquis, 4:30 p.m.

Northern Lumber at Brewer, 6 p.m.

Bangor at Motor City, 6 p.m.

Thursday, July 18

Penquis at Bangor, 7:30 p.m.

Brewer at Motor City, 7:30 p.m.

Trenton at Hampden, 7:30 p.m.

Saturday, July 20

Bangor at Hampden, 1 p.m.

Penquis at Brewer, 1 p.m.

Northern Lumber at Trenton, 1 p.m.

Golf

MAINE AMATEUR

At Augusta CC

Ricky Jones 66-67—133

Tommy Stirling 69-70—139

Ryan Gay 69-70—139

Sam Grindle 72-69—141

Jack Wyman 73-69—142

JJ Harris 72-71—143

Mark Plummer 71-72—143

Mike O’Brien 69-75—144

Joe Walp 73-71—144

Johnny Hayes IV 73-71—144

Brian Bilodeau 69-75—144

Ashley Fifield 72-73—145

Jason Gall 72-73—145

Len Cole 72-73—145

Jordan Jones 72-74—146

Andrew Slattery 76-70—146

Seth Sweet 75-71—146

Ralph Michaud 73-73—146

Matt Greenleaf 74-73—147

Joe Baker 74-74—148

Curtis Jordan 78-70—148

Mike Nowak 75-73—148

Scott Weymouth 74-74—148

Michael Bouchard 78-71—149

Jeff Cole 75-74—149

Joe Alvarez 76-73—149

Bobby Myers 76-73—149

Steve Lycette 77-72—149

Mike Brennan 73-76—149

Scott Sirois 70-79—149

Luke Ruffing 77-72—149

Judd Parsons 77-72—149

Chris Cloutier 76-73—149

Peter Wright 74-76—150

Will Kannegieser 74-76—150

Reese McFarlane 73-77—150

Drew Powell 75-75—150

Malcolm Oliver 76-74—150

Mark Henderson 79-72—151

Tim Millett 75-76—151

Keith Patterson II 79-72—151

Rocco Spizuoco 78-73—151

Joshua Hogan 73-78—151

Thomas Murray 77-74—151

Denver Jalette 76-75—151

Sean Goggin 78-73—151

Failed to qualify

Dan Hargreaves 77-75—152

James Jackson 77-75—152

John Bauman 76-76—152

Ben Estabrook 76-76—152

Ted Stratman 76-76—152

Bradford Smith 76-76—152

Lance Bernier 78-74—152

Casey Catell 76-77—153

Victor Linkovich 73-80—153

Jason Macdonald 78-75—153

Chris Deroche 74-79—153

Chris Brook 76-77—153

Greg Martin 78-75—153

Joe Lesniak 78-75—153

Ron Dery 78-76—154

Kyle Gilman 78-76—154

Gavin Dugas 78-76—154

Brett Braasch 75-79—154

Craig Decato 83-71—154

Porter Gervais 77-78—155

Tobey Buteau 75-80—155

Gary Manoogian 76-79—155

Benjamin Bell 77-78—155

Brady Chapman 78-77—155

Patrick Bucklin 78-77—155

Sean Bergeron 75-80—155

Craig Chapman 70-86—156

Ryan Wingard 82-74—156

David Gushee 80-76—156

Brad Wilkins 81-75—156

Keith Mcbride 76-80—156

Tom Kus 76-81—157

Mike Doran 76-81—157

Michael McNaboe 76-81—157

Thomas Bean 78-79—157

Scott Stone 79-78—157

Stephen Clark 78-80—158

Chris Delamater 76-82—158

Christopher Juntura 81-77—158

Kelly Cates 80-78—158

Chad Allen 78-81—159

Alton Simokaitis 77-82—159

Jamie Boutin 81-78—159

Travis Brooks 81-78—159

Henry Fall 76-83—159

Seward Matel 80-79—159

Ian Gervais 85-75—160

Roger Williams 78-82—160

Jon Jacques 83-77—160

Michael Moore 81-79—160

Alfie Michaud 79-81—160

Craig Briggs 76-84—160

Mike Caron 82-78—160

Samuel Leblanc 82-78—160

Mike Burian 84-76—160

Erik Fitch 78-83—161

Bill Faucher 79-82—161

Tim Estabrook 77-85—162

Paul Pelletier 81-81—162

Ron Brown 83-79—162

Sokha Meas 83-79—162

James Grattelo Jr 85-78—163

Aidan Boyce 79-84—163

Dan McCarron 82-81—163

Dustin Freeman 81-82—163

Jesse Johnson 88-76—164

Zack DeBlois 80-84—164

Brian Knipp 82-82—164

Jayson Adams 87-78—165

Ed Fortier 82-84—166

Shawn Gepfert 83-83—166

Kent Johnson 83-84—167

D. J. Honan 79-89—168

Ralph Backman Sr 80-88—168

Tyler O’Connor 80-88—168

Sean Foye 81-88—169

Bill Davis 85-85—170

Andy Vamvakias 86-86—172

Jeff Golojuch 89-84—173

Heath Cowan 79-NC—NC

Larry Ross 81-NC—NC

Kevin Smith 83-NC—NC

Paul Picard 82-NC—NC

Bill Robinson 84-NC—NC

Mike Pion 78-NC—NC

Brent Barker 84-NC—NC

Wednesday’s Pairings

7:30 a.m.: Mark Henderson, Rocco Spizuoco

7:40 a.m.: Denver Jalette, Sean Goggin

7:50 a.m.: Tim Millett, Joshua Hogan, Thomas Murray

8:00 a.m.: Malcolm Oliver, Drew Powell, Keith Patterson II

8:10 a.m.: Peter Wright, Reese McFarlane, Will Kannegieser

8:20 a.m.: Michael Bouchard, Luke Ruffing, Mike Brennan

8:30 a.m.: Judd Parsons, Jeff Cole, Chris Cloutier

8:40 a.m.: Scott Sirois, Steve Lycette, Bobby Myers

8:50 a.m.: Joe Baker, Scott Weymouth, Joe Alvarez

9:00 a.m.: Matt Greenleaf, Mike Nowak, Curtis Jordan

9:10 a.m.: Ralph Michaud, Seth Sweet, Andrew Slattery

9:20 a.m.: Len Cole, Jason Gall, Jordan Jones

9:30 a.m.: Joe Walp, Brian Bilodeau, Ashley Fifield

9:40 a.m.: JJ Harris, Johnny Hayes IV, Mike O’Brien

9:50 a.m.: Sam Grindle, Jack Wyman, Mark Plummer

10:00 a.m.: Ricky Jones, Ryan Gay, Tommy Stirling

WMSGA

At Sable Oaks

Flight 1: Gross: Micki Meggison 78, Kathi O’Grady 87, Net: Dale Hannon 72, Sue Waltz 76, Flight 2: Gross: Melinda Eaton 91, Darlene Soboleski 102, Net: Pam Johnson 78, Vicki Lindquist 82, Flight 3: Gross: Sandy Osterrieder 110, Charlotte Hall 116, Net: Chris Sullivan 82, Doreen Roinson 83, Skins: Gross: No. 6 Linda MacNeil 2, No. 7 Linda MacNeil 3, No. 11 Kathi O’Grady 2, No. 14 Kathy O’Grady 5, No. 15 Micki Meggison 3, No. 16 Micki Meggison 4, No. 18 Micki Meggison 4, Net: No. 1 Doreen Robinson 2, No. 4 Peggy Wilson 3, No. 9 Melinda Eaton 2, No. 12 Linda MacNeil 3, Pins: No. 6 Melinda Eaton, No. 8 Micki Meggison, No. 11 Kathi O’Grady, No. 13 Peggy Wilson, No. 17 Briana Morris, 50-50: Durice Washburn.

LOCAL

At Northport GC

Holiday Tournament — Best-Ball Gross: 1. tie Randy Berry, Jesse Johnson, Jamie Place, Jesse Johnson (68) Net: 1. Jesse Johnson, Jeff Dutch (61), 2. Peter Doran, Tim Riley (63). Seeps Gross: 1. Jesse Johnson (70). 2. Randy Berry (75). 3. Jamie Place (79) Net: 1. Larry Quinn (68), 2. tie Terry Whitney, Cecil Eastman, Peter Doran (70). Pins: 3. Mike Knox 9-4, 9 Jamie Place 12-6.

Holiday Tournament — Best Ball Gross: 1. Charlie Pray, Moe Eastman (68). 2. Randy Berry, Jesse Johnson (69), 3. Paul Jasienowski, Charlie Pray (71), 4. Cliff Randall, Jack Johnson (72). Net: 1. tie Dave Wentworth, Randy Berry, Dave Wentworth, Jack Johnson (59), 3. George Cushman, Dave Potvin (61), 4. tie George Cushman, Jack Johnson, Don Pendergast, Tim Riley (62). Sweeps Gross: 1. tie Jesse Johnson, Randy Berry (73), 3. Charlie Pray (75), 4. Jeff Dutch (80). Net: 1. tie Jack Johnson, Don Pendergast (67), 3 tie Dave Wentworth, George Cushman (68). Pins: 3 Larry Quinn 10-3, 9 Moe Eastman 13-0, 18 Jesse Johnson 2-11.

1st Half Twilight Results — Team.: 1. Mike Marshall, Chris Tibbetts Bert Bailey, Greg McDaniel, Ken Gordon, Vance Wells, 2. Mike Knox, Terry Whitney, Harvey Peterson, Dan Eaton, Duke Marston, Larry Jones. 3. Jesse Johnson, David Potvin, Frank Field, Corey Chase, Dan Bennett, Mike Lewis

Twilight — Sweeps Class A Gross; 1. Moe Eastman (38), 2. tie Charlie Pray, Rick Cronin (39) Net: 1. Jeff Dutch (32), 2 tie Bert Bailey, Lefty Homans (33). Pins: 3. Mike Knox 14-3, 9 Jeff Dutch 13-0 Class B Gross: 1.Corey Chase (41), 2.tie Cecil Eastman, Paul Doody (43).

Net: 1. Alden Overlock (31), 2. Phil Bowen (33). 3. Brian Beaulieu (36) Pins: 3 Paul Doody 18-3.

Scotch Foursome — Gross: 1. Terry Whitney, Roxie Whitney (38). 2. Frank Field, Jean Brown (40). Net: 1. Art Leclair, Sally Leclair (29.5). 2 tie Bob Barrett, Brenda Barrett, Jeff Dutch, Elaine Bielenberg, Paul Deeney, Christine Deeney (31.5). 5. tie Paul Doody, Val doody, Lee Woodward, Phyllis Gaul (32).

At Pine Hill GC

Brewer FCU Men’s League: 1. Tyler Brooks, Jason Brooks, Steve Sargent, Joe Thompson -7 2. Scott Perkins, Larry Ellis, Scott Adams, Craig Wooster -5 3.Tony Pinette, Steve Cyr, Greg Hawes, Ryan Hanscom -4 (mc) 4. Ralph Holyoke, Paul Edwards, Joe Caponni, Mike Nelligan -4 (mc) Pins: No.14 Ralph Holyoke 21-1, No.18 Larry Ellis 11-1

At Barren View GC

Senior Scramble — 1) Tom Aceto, Brian Fedder, Steve Cates, Mike Look -3 (Won in Putt-off); 2)Jeanine Wright, Ed Boland, Dave Beal, Gary Willey -3; Pin: No. 6 Jeanine Wright 10-5

At Kebo Valley GC

Men’s Group 2 Best Balls — 1st Ron Baracka, Mike Higgins, Gary Adler 135; 2nd Jerry Noble, Jerry Hartson, Thom Cahill 136; Bernie Stevenson, Dean Bryer, Doug Lee 136; Net Skins:

8 Bob Thayer, 9 Bernie Stevenson, 13 Thom Cahill, 16 Doug Lee

Ladies League Team Best Ball — 1st Ann Lee, Karen McFarland, Jacque Fitzpatrick, Bonnie Hoeper 24; Pin: No. 6 Jacque Fitzpatrick 5-10

At Bangor Municipal GC

Twilight League-2 Man Stableford — Gross: 1. Rob Tiensivu-Barry Hobert 35. 2. Garlie Gray-Rich Economy 33. 3. Nick Carparelli-Don Becker 30. 4. Mike St.Thomas-Dave Crichton 28. 5. Tony Reynolds-Bob Boulier 25. Net: 1. Steve Stanley-Dave Brewer 47. 2. Brian Lee-Russ Bragg 46. 3. Cam Goldsmith-Dennis Tracy 43. 4. Peter Baldacci-Ron Chase 40. 5. Doug Cousins-Hal Leeman 39. Pins: 3 Rob Tiensivu 11-2, 6 Hal Leeman 21-6.

At PVCC

Twilight League — Front 9: Team 2 Net: 26: K.C Kinney, John Henderson, Greg Solomon, Ed Ripley, David Bean, Dick Cattelle; Back 9: Team 4 Net: 27: Tom Thorne, Jeff Teunisen, Bill Buckley, Warren Brooks, Bill Farthing, Paul Druppel; First Half Champions: Team 11: Mark Barthelemy, Peter Hughes, Jeff Manter, Dick Hawkins, Herb Coolbrith, Dennis Casey; Pins:

No. 4 Scott Storgaard 12-0; No. 6 Mike Ambrose 11-11; No. 14 Jerry Glidden 21-81/2; No. 16 Warren Brooks 27-0

At Hermon Meadow

Men’s Twilight League — 1st (12 pts.): Daryl Watson, Al Porter, Alden Brown, Brian Smith; 2nd (10 pts) Tim Hayden, Krayton Allen, Tom Berry, Scott Perkins; Pins: No. 2 Steve Bray 4-1; No.16 Bruce Ireland 13-6; 1st Half Winners: (front 9) The Diviots: Ernie Hein, Dale Covey, Bruce Ireland, Jim Boulier

At Rocky Knoll CC

Senior Stableford — Bob Sekera, Jon Lawton, Lee Bemis, Jerry Perkins +24 (mc) ; George Hayes, Rollie Spellman, Bernie MacDonald, Bob Trudel +24; Roger Tracy, Chris Dunifer, Robbie Robinson, Roy Clements +16; John Norris, Ron Landry, Charlie Veysey, Willie Crowell +15; Pins: No 5 Roger Tracy 3-2; No 7 Tom Bryant 2-8; No. 12 Doug Higgins 2-5; No 17 Joe Meehan 5-3 High Stableford: (Tie) Jerry Perkins, Roger Tracy, Lloyd Deans +9; Low Gross: Roger Tracy 69; A Flight Skins: No 7 Tom Bryant, No 11 Roger Tracy, No 12 Peter Beatham, No 14 Steve Smith; B Flight Skins: No 4 Ron Allen, No 6 Ron Landry

Ladies League — Ellen Libby, Tina Clark, Michelle Atherton, Rachel LaPointe 37; Nancy Koziol, Bonnie Robinson, Courtney Chute, Laura Wheeler 39; Wanda Crowell, Barbara Joy, Joyce Stevenson, Shelley Drillen 41 (mc); Joanne Ford, Lisa Richards, Jeannette LaPlante, Liz Champeon 41; Mary Ann Beatham, Jill Russell, Barbara Bryant 42; Pin: No 7 Shelly Drillen 16-4

http://bangordailynews.com/2013/07/11/sports/local-sports-results-for-july-10-2013/ printed on August 27, 2014