Local sports results for July 9, 2013

Posted July 09, 2013, at 10:56 p.m.
Last modified July 10, 2013, at 12:16 a.m.

All-Star Tourneys

BASEBALL

AGES 9-10

DISTRICT 3

(All games at Orrington)

Sunday, July 7

G28: Hermon 12, Bangor West 7, Bangor West eliminated

Tuesday, July 9

G29: Hermon (3-1) vs. Old Town (4-0), 6 p.m.

Wednesday, July 10

G30: if necessary game, 3 p.m.

AGES 10-11

At Glenburn

Tuesday, July 9

G9: Bangor East 6, Houlton 5 (Houlton eliminated)

G10: Old Town 14, Glenburn 4 (Glenburn eliminated)

Wednesday, July 10

G11: Bangor East vs. Glenburn, 3 p.m.

G12: Holbrook vs. Bronco, 6 p.m.

AGES 11-12

District 3

(All games at 5:30 p.m. unless otherwise noted)

Monday, July 8

Houlton 9, Sebasticook Valley 8

Orono/Veazie at Bronco

Holbrook 8, Brewer 4

Tuesday, July 9

Lincoln 7, Millinocket 1

Hermon 17, Old Town 0

Bangor East at Bangor West

Wednesday, July 10

Houlton at Orono/Veazie

Bronco at Sebasticook Valley

Brewer at Orrington

Friday, July 12

G1: Pool A first place vs. Pool C second place

G2: Pool C first place vs. Pool A second place

G3: Pool B first place vs. Pool D second place

G4: Pool D first place vs. Pool B second place

JUNIOR LEAGUE

DISTRICT 3

(All games at Mansfield Stadium, Bangor)

Saturday, July 6

G1: Bronco 11, Holbrook 1

G2: Old Town 11, Sebasticook 4

G3: Bangor 8, Houlton 0

Sunday, July 7

G4: Bronco 7, Brewer 4

G5: Old Town 6, Bangor 3

G6: Houlton 11, Sebasticook 9, Sebasticook eliminated

Tuesday, July 9

G7: Bangor 6, Holbrook 1 (Holbrook eliminated)

G8: Brewer 9, Houlton 3 (Houlton eliminated)

Wednesday, July 10

G10: Bangor vs. Brewer, 5 p.m.

G 9: Bronco vs. Old Town, 7:30 p.m.

SENIOR LEAGUE
DISTRICT 3

(At Mansfield Stadium, Bangor)

Saturday, July 27

G1: Bangor vs. Sebasticook, 1 p.m.

G2: Brewer vs. Holbrook, 4 p.m.

G3: Hampden vs. Old Town, 7 p.m.

Sunday, July 28

G4: Houlton vs. Winner G1, 1 p.m.

G5: Winner G2 vs. Winner G3, 4 p.m.

G6: Loser G2 vs. Loser G3, 7 p.m.

Legion baseball

Zone 1 schedule

(Note: Wednesday and Sunday games are nine innings; Monday and Friday games are seven innings.)

Wednesday, July 10

Bangor at Brewer, 6 p.m.

Penquis at Hampden,, 6 p.m.

Motor City vs. Northern Lumber (2) at Husson, 4 p.m.

Friday, July 12

Brewer at Trenton, 5:30 p.m.

Motor City at Penquis, 5:30 p.m.

Hampden at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Sunday, July 14

Northern Lumber at Penquis, 1 p.m.

Hampden at Motor City, 1 p.m.

Trenton at Bangor, 1 p.m.

Monday, July 15

Bangor at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Motor City at Trenton, 5:30 p.m.

Brewer at Hampden, 7:30 p.m.

Wednesday, July 17

Trenton at Penquis, 4:30 p.m.

Northern Lumber at Brewer, 6 p.m.

Bangor at Motor City, 6 p.m.

Thursday, July 18

Penquis at Bangor, 7:30 p.m.

Brewer at Motor City, 7:30 p.m.

Trenton at Hampden, 7:30 p.m.

Saturday, July 20

Bangor at Hampden, 1 p.m.

Penquis at Brewer, 1 p.m.

Northern Lumber at Trenton, 1 p.m.

Golf

MAINE AMATEUR

At Augusta CC, Manchester

Tuesday’s Results

(Top 29 and ties)

Ricky Jones 66

Ryan Gay 69

Mike O’Brien 69

Tommy Stirling 69

Brian Bilodeau 69

Scott Sirois 70

Craig Chapman 70

Mark Plummer 71

Len Cole 72

Ashley Fifield 72

Sam Grindle 72

J.J. Harris 72

Jason Gall 72

JOrdan Jones 72

Reese McFarlane 73

Johnny Hayes IV 73

Joe Walp 73

Jack Wyman 73

Mike Brennan 73

Victor Linkovich 73

Joshua Hogan 73

Ralph Michaud 73

Scott Weymouth 74

Peter Wright 74

Chris Deroche 74

Matt Greenleaf 74

Will Kannegieser 74

Joe Baker 74

Tobey Buteau 75

Jeff Cole 75

Seth Sweet 75

Sean Bergeron 75

Brett Braasch 75

Drew Powell 75

Tim MIllett 75

Mike Nowak 75

Wednesday Tee Times

7:00 a.m. — Ricky Jones, Keith Patterson II, Johnny Hayes IV

7:10 a.m. — Sam Grindle, Mike Doran, Casey Catell

7:20 a.m. — Mike O’Brien, Joe Alvarez, Joe Walp

7:30 a.m. — Brady Chapman, Jordan Jones, Lance Bernier

7:40 a.m. — Ron Brown, Craig Briggs, Scott Sirois

7:50 a.m. — Bradford Smith, Steve Lycette, Craig Decato

8:00 a.m. — Brent Barker, Zack DeBlois, Brad Wilkins

8:10 a.m. — Ryan Wingard, Thomas Murray, Travis Brooks

8:20 a.m. — Ralph Backman Sr, Tim Millett, Brett Braasch

8:30 a.m. — Christopher Juntura, Mike Burian, Chris Brook

8:40 a.m. — Bobby Myers, Judd Parsons, Greg Martin

8:50 a.m. — Jon Jacques, Mike Nowak, James Jackson

9:00 a.m. — Aidan Boyce, Sean Bergeron, Jason Macdonald

9:10 a.m. — Chris Deroche, Shawn Gepfert, Ron Dery

9:20 a.m. — Benjamin Bell, Ed Fortier, Dan Hargreaves

9:30 a.m. — Keith Mcbride, Joe Lesniak, Michael Moore

9:40 a.m. — Alfie Michaud, Sean Foye, Chris Delamater

9:50 a.m. — Patrick Bucklin, Dustin Freeman, Porter Gervais

10:00 a.m. — Mike Brennan, Bill Davis, Ted Stratman

10:10 a.m. — Dan McCarron, Kelly Cates, Roger Williams

10:20 a.m. — D. J. Honan, Scott Stone, Victor Linkovich

10:30 a.m. — Jeff Golojuch, Ian Gervais, Scott Weymouth

10:40 a.m. — Seth Sweet, Mark Plummer, Ashley Fifield

10:50 a.m. — Matt Greenleaf, Len Cole, Andrew Slattery

11:00 a.m. — Joe Baker, Ryan Gay, Curtis Jordan

11:10 a.m. — JJ Harris, Tobey Buteau, Thomas Bean

11:20 a.m. — Jason Gall, Reese McFarlane, Henry Fall

11:30 a.m. — Jeff Cole, Jack Wyman, Will Kannegieser

11:40 a.m. — Alton Simokaitis, Peter Wright, Gavin Dugas

11:50 a.m. — Craig Chapman, Erik Fitch, Kent Johnson

12:00 p.m. — Brian Bilodeau, Joshua Hogan, Brian Knipp

12:10 p.m. — Tommy Stirling, Jamie Boutin, Michael Bouchard

12:20 p.m. — Michael McNaboe, Kyle Gilman, Ben Estabrook

12:30 p.m. — John Bauman, Tyler O’Connor, Chad Allen

12:40 p.m. — James Grattelo Jr, Denver Jalette, Sean Goggin

12:50 p.m. — Malcolm Oliver, Samuel Leblanc, Tim Estabrook

1:00 p.m. — Andy Vamvakias, Tom Kus, Mike Caron

1:10 p.m. — Stephen Clark, Seward Matel, Bill Faucher

1:20 p.m. — Paul Pelletier, Gary Manoogian, Jesse Johnson

1:30 p.m. — Ralph Michaud, Chris Cloutier, Drew Powell

1:40 p.m. — Mark Henderson, Luke Ruffing, Jayson Adams

1:50 p.m. — David Gushee, Rocco Spizuoco, Sokha Meas

2:00 p.m. — Mike Pion, Paul Picard, Kevin Smith

2:10 p.m. — Bill Robinson, Heath Cowan, Larry Ross

WMSGA

At Northport GC

Flight 1, Gross — Lori Frost 73, Liz Coffin 87, Helen Plourd 89; Net: Charlotte Horovitz 71, Meriby Sweet 73, Shirley Kile 74, Flight 2, Gross: Brenda Crosby 93, Beverly Dubay 95, Jean Young 96, Net: Bobbie Andrus 72, Karen Higgins 74, Pat Nelson 75, Flight 3, Gross: Karen Bamford 101, Terri Kangas 104, Jacquie Drapeau 107, Virginai Goeke 107; Net: Norma Michaud 72, Linda Morin-Pasco 76, Jan Staples 78, Janice Ogier 78; Pins: No. 3 Liz Coffin, Madolin Fogarty, No. 9 Charlotte Horovitz, Karen Dunbar, No. 18 Meriby Sweet, Beverly Dubay; Skins, Gross: No. 2 Faith Vautour 4, No. 4 Nancy Hart 3, No. 6 Lori Frost 4, No. 7 Lori Frost 5, No. 8 Meriby Sweet 4, No. 13 Helen Plourd 3, No. 16 Lori Frost 5, No. 18 Meriby Sweet 2; Net: No. 5 Madolin Fogarty 2, No. 11 Brenda Crosby 2, No. 12 Linda Morin-Pasco 1, No. 15 Faith Vautour 3; 50-50: Linda Morin-Pasco.

LOCAL

At Traditions Golf Club

Women’s Nine Hole League — 1st: Judy Thompson, Elaine Grant, Mo Hodge 34; 2nd: Judy Chandler, Shelley Drillen, Barbara Sheets 37; 3rd: Mary Smith, Sarah Clark, Beanie Hatch 37; 4th: Jeanette LaPlante, Stevie Lord, Betty Jamison 38; 5th: Tina Clark, Rachel Lapointe, Debbie Dunham 38; 6th: Karen Novak, Marion Bunker, Joan Smith 41; 7th: Ruth Plourde, Barbara Bristow, Gwen Archambault 42; Pin: No. 8 Barbara Sheets 5-3

At Hampden CC

Ladies League — Donna Nason, Jane Sturgeon, Jill Long 41; Aida Francis, Daphne Saddler, Roberta Demmons 41

At Foxcroft Golf Club

Couples League — 1st Tom Snow, Lynne Snow, Joe Champeon, Nancy Taylor. 2nd Erwin Dellaire, Peg Wakeland, Patty Johnson, Alan Johnson. 3rd Bart Merrill, Robin Merrill, Pete Caruso, Donna Caruso. Pin: No. 4 Peg Wakeland 8-4

At Pine Hill Golf Course

Brewer FCU Men’s League — 1. Tyler Brooks, Jason Brooks, Steve Sargent, Joe Thompson -7; 2. Scott Perkins, Larry Ellis, Scott Adams, Craig Wooster -5; 3.Tony Pinette, Steve Cyr, Greg Hawes, Ryan Hanscom -4 (mc); 4. Ralph Holyoke, Paul Edwards, Joe Caponni, Mike Nelligan -4 (mc); Pins: No.14 Ralph Holyoke 21-1; No.18 Larry Ellis 11-1

Maine Junior

Golf Club Tour

At Hidden Meadows

Boys, ages 15-18 — 1st Nick Garfield 86; 2nd Wyatt Foster 87; 3rd Devan Morin 98; Cameron Clark 99; 13-14: 1st Logan Thompson 86; 2nd Cole Daniel 96;2nd Zach Grant 96;3rd Max Woodmen 100; 4th Jeff Garfield 102; 5th Alex Blackie 104; 11-12: 1st Christopher Kauppila 98

At Barnes Brook Golf Course

Boys, ages 15-18 — 1st: Nick Garfield 77; 2nd Cameron Clark 82: 3rd Wyatt Foster 88; 13-14: 1st Logan Thompson 94; 2nd Jeff Garfield 99; 3rd Zach Grant 105; 11-12: 1st Bailey Markie 55; 2nd Brandon Savage 71; Girls, 15-18: 1st Rachel Vanadestine 99; 11-12: 1st Ashley Dill 72

At Dexter Municipal GC

Men’s Twilight League — A, Gross: Shane Baxter 35 Net: Sean Farnsworth 34; B, Gross: Rick Seamans 36; Net: Willie Henderson 29; C, Gross: Jim Bob Hartford 43; Net: Bob Thompson 36; D, Gross: Randy Moulton 41; Net: Ted Bryant, Dick Hall 38; Pins: No. 4 Steve Welch 10-4, No. 8 Shane Baxter 14-7

NEPGA

At Spring Valley CC

Stroke Play Series 3

Individual Professional — 1. Jeff Seavey 35-33—68 -4; 2. (tie) Frank Dully 35-35—70 -2; 2. Benjamin Egan 37-33—70 -2; (tie) 4. Rick Karbowski 37-34—71 -1; 4. Jake Pleczkowski 37-34—71 -1; 4. Shawn Warren 37-34—71 -1; 4. Jeffrey Martin 35-36—71 -1; 4. Daniel Wilkins 35-36—71 -1; 4. Dan Gillis 38-33—71 -1; (tie)10. Robby Bruns 36-36—72 E; 10. T.J. Valentine 37-35—72 E; 10. John Rainone 35-37—72 E; 10. Adam Trottier 36-36—72 E; (tie) 14. Ed Kirby 38-35—73 +1;14. Paul Parajeckas 35-38—73 +1; 14. Greg Yeomans 37-36—73 +1; 14. Robert Tramonti 36-37—73 +1; 14. Brendon Ray 35-38—73 +1; 14. Chip Johnson 34-39—73 +1; 14. John Hickson 37-36—73 +1; 14. Hal Jacobs 39-34—73 +1; 14. Robert Iannarone 34-39—73 +1; (tie) 23. Aaron Ungvarsky 37-37—74 +2; 23. Brent Amaral 37-37—74 +2; 23. Patrick Hohman 37-37—74 +2

New England Open Qualifier

Qualifiers — 1. Benjamin Egan 37-33—70 -2; 2. Robby Bruns 36-36—72 E; (tie) 3. Brendon Ray 35-38—73 +1; 3. Hal Jacobs 39-34—73 +1, 5. Patrick Hohman 37-37—74 +2

Senior Division — (tie) 1. Rick Karbowski 37-34—71 -1; 1. Daniel Wilkins 35-36—71 -1; 1. Dan Gillis 38-33—71 -1; (tie) 4. Ed Kirby 38-35—73 +1

Blind Draw Pro-Pro — (tie) 1. Benjamin Egan, Aaron Ungvarsky 35-31—66 -6; 1. Ae Cahill, Paul Parajeckas 34-32—66 -6; (tie) 3. Jim Salinetti, Rick Karbowski 35-32—67 -5; 3. Mark Nowosielski, Chip Johnson 34-33—67 -5; (tie) 5. Daniel Joseph, James Burke 35-33—68 -4; 5. Jeffrey Friel, Jeff Seavey 35-33—68 -4; 5. Roger King, T.J. Valentine 35-33—68 -4; 5. Hal Jacobs, Stephen Doyle 35-33—68 -4; 5. Tom Giffin, Jake Pleczkowski 35-33—68 -4; 5. Robert Bradley, Brendon Ray 33-35—68 -4; 5. Brian Smith, Brent Amaral 34-34—68 -4; 5. Dan Diskin, Frank Dully 34-34—68 -4

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Tuesday’s Results

FIRST, Trot, $3,400

Stirling Abacus, C. Cushing 4.20, 2.40, 2.10

Mapple Bi, K. Ireland 3.00, 2.10

Shes A Hasty Honey, R. Goodblood Jr. 2.10

T—2:02. Ex 2-5, 15.80. Tri 2-5-4, 33.40

SECOND, Pace, $2,000

Townline Kenya, D. Campbell 7.60, 5.40, 2.80

Chanteuse Hanover, K. Switzer 2.40, 2.10

Lockdown Hall, R. Vachon 2.40

T—1:59.4. Ex 8-3, 24.40. Tri 8-3-1, 53.00. DD 2-8, 27.60.

THIRD, Trot, $2,200

Loveswept, D. Campbell 3.80, 2.20, 2.10

Four Starz Trump, C. Cushing 3.60, 2.60

Dontbothertoknock, G. Mosher 4.20

T—2:02.1. Ex 6-8, 10.00. Tri 6-8-5, 37.60.

FOURTH, Pace, $10,275

Princess Wave, H. Campbell 2.60, 2.20, 2.10

Sweet Catastrophe, K. Switzer 2.20, 2.10

Shadytouch, M. Cushing 2.60

T—2:03. Ex 1-3, 3.60. Tri 1-3-4, 49.80.

FIFTH, Trot, $2,650

Big Z Class, K. Switzer 3.60, 3.40, 2.40

Determinator P, D. Campbell 4.80, 3.40

Act Proud, G. Mosher 9.00

T—2:00.4. Ex 1-7, 18.60. Tri 1-7-8, 100.60.

SIXTH, Pace, $3,000

Press Your Luck, D. Campbell 17.00, 7.00, 3.00

Late Nite Flight, R. Cushing 4.40, 2.60

Itsallaboutmike, S. Thayer 2.10

T—1:56. Ex 3-7, 75.40. Tri 3-7-1, 134.40.

SEVENTH, Trot, $3,500

Puzzlement, H. Campbell 4.00, 2.80, 2.40

Neverdie, M. Cushing 3.80, 2.40

Helpmerhon, K. Switzer 5.60

T—1:59.4. Ex 3-4, 10.60. Tri 3-4-5, 64.60. Pk3 1-3-3, 54.80.

EIGHTH, Pace, $10,450

Cheryl Leigh, D. Ingraham 13.60, 5.80, 2.20

Big Bad Rose, G. Bowden 2.40, 2.10

Fast Pat, G. Mosher 2.80

T—2:03.1. Ex 1-6, 21.00. Tri 1-6-4, 51.00.

NINTH, Pace, $3,000

Blissfullsreaction, H. Campbell 4.20, 2.60, 2.10

Sun Beau Slick, C. Nye 26.40, 5.20

Stillwater Cover, D. Ingraham 2.10

T—1:58.3. Ex 4-7, 86.80. Tri 4-7-5, 245.60.

TENTH, Pace, $3,800

Martydaonemanparty, G. Mosher 8.60, 5.40, 5.00

Expect Success, H. Campbell 3.60, 3.20

B Rock Solid, D. Ingraham 13.00

T—1:56.1. Ex 3-4, 66.00. Tri 3-4-5, 242.40.

ELEVENTH, Pace, $4,000

For Now, S. Thayer 3.20, 2.20, 2.10

Extreme Measure, D. Campbell 2.40, 2.10

Wholly Louy, G. Mosher 3.60

T—1:55.4. Ex 5-1, 6.00. Tri 5-1-8, 21.60.

TWELFTH, Pace, $2,000

Martiniwith Olives, D. Ingraham 5.60, 4.60, 3.40

Tymal Stealth, R. Cushing 31.20, 27.20

Win The West, G. Mosher 8.00

T—1:58.3. Ex 2-6, 117.80. Tri 2-6-3, 558.00. DD 5-2, 14.80.

Total Handle: $62,091.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports