Local sports results for July 2, 2013

Posted July 02, 2013, at 10:44 p.m.
Last modified July 02, 2013, at 11:15 p.m.

Legion baseball

Zone 1 schedule

(Note: Wednesday and Sunday games are nine innings; Monday and Friday games are seven innings.)

Monday, July 1

Northern Lumber 11, Penquis 7

Motor City 4, Hampden 2

Bangor 4, Trenton 1

Tuesday, July 2

Motor City at Trenton, ppd. Sat. at GSA, 4:30 p.m.

Hampden at Brewer, 6 p.m.

Northern Lumber at Bangor, ppd. Wed., 1 p.m.

Wednesday, July 3

Northern Lumber vs. Bangor at Husson, 1 p.m.

Friday, July 5

Penquis at Trenton, 5:30 p.m.

Brewer at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Motor City at Bangor, 7:30 p.m.

Saturday, July 6

Motor City vs. Trenton, at GSA, 4:30 p.m.

Sunday, July 7

Bangor at Penquis, 1 p.m.

Motor City at Brewer, 1 p.m.

Hampden at Trenton, 1 p.m.

Monday, July 8

Trenton at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Brewer at Penquis, 5:30 p.m.

Hampden at Bangor, 7:30 p.m.

Wednesday, July 10

Bangor at Brewer, 6 p.m.

Penquis at Hampden,, 6 p.m.

Motor City vs. Northern Lumber (2) at Husson, 4 p.m.

Friday, July 12

Brewer at Trenton, 5:30 p.m.

Motor City at Penquis, 5:30 p.m.

Hampden at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Sunday, July 14

Northern Lumber at Penquis, 1 p.m.

Hampden at Motor City, 1 p.m.

Trenton at Bangor, 1 p.m.

Monday, July 15

Bangor at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Motor City at Trenton, 5:30 p.m.

Brewer at Hampden, 7:30 p.m.

Wednesday, July 17

Trenton at Penquis, 4:30 p.m.

Northern Lumber at Brewer, 6 p.m.

Bangor at Motor City, 6 p.m.

Thursday, July 18

Penquis at Bangor, 7:30 p.m.

Brewer at Motor City, 7:30 p.m.

Trenton at Hampden, 7:30 p.m.

Saturday, July 20

Bangor at Hampden, 1 p.m.

Penquis at Brewer, 1 p.m.

Northern Lumber at Trenton, 1 p.m.

All-Star Tourneys

SOFTBALL

Ages 11-12

(All games at Lincoln)

Monday, July 1

G5: Lincoln 33, Houlton 13

Tuesday, July 2

G6: Lincoln vs. Hermon, 6 p.m.

Wednesday, July 3

G7: G6 winner vs. G6 loser (if necessary), 6 p.m.

BASEBALL

AGES 9-10

DISTRICT 3

(All games at Orrington)

Monday, July 1

G19: Old Town 11, Bangor West 1

Tuesday, July 2

G20: Hermon 22, Holbrook 5

G21: Bronco 11, Lincoln 2

Wednesday, July 3

G22: Orono-Veazie vs. Border, 6 p.m.

Friday, July 5

G25: Bangor West vs. Hampden, TBA

G24: Holbrook vs. Orono-Veazie or Border, TBA

Saturday, July 6

Games, TBA

Sunday, July 7

Games, TBA

Ages 10-11

At Glenburn

Saturday, July 6

G1: Hermon vs. Holbrook, 9 a.m.

G2: Glenburn vs. Bangor East, noon

G3: Bronco vs. Houlton, 3 p.m.

G4: Bangor West vs. Old Town, 6 p.m.

AGES 11-12

District 3

(All games at 5:30 p.m. unless otherwise noted)

Monday, July 1

Millinocket 15, Katahdin Valley 4

Bangor West at Old Town

Bangor East 6, Hermon 1

Tuesday, July 2

Houlton at Bronco (Hampden)

Orono/Veazie at Sebasticook Valley

Holbrook 1, Orrington 0

Wednesday, July 3

Katahdin Valley at Lincoln

Hermon at Bangor West

Bangor East at Old Town

Monday, July 8

Houlton at Sebasticook Valley

Orono/Veazie at Bronco

Brewer at Holbrook

Tuesday, July 9

Lincoln at Millinocket

Bangor East at Bangor West

Old Town at Hermon

Wednesday, July 10

Houlton at Orono/Veazie

Bronco at Sebasticook Valley

Brewer at Orrington

JUNIOR LEAGUE

DISTRICT 3

(All games at Mansfield Stadium, Bangor)

Saturday, July 6

G1: Hampden vs. Sebasticook, 10 a.m.

G2: Holbrook vs. Orono/Veazie, 1 p.m.

G3: Brewer vs. Old Town, 4:30 p.m.

G4: Bangor vs. Houlton, 7:30 p.m.

Sunday, July 7

G5: teams tba, 10 a.m.

G6: teams tba, 1 p.m.

G7: teams tba, 4:30 p.m.

G8: teams tba, 7:30 p.m.

SENIOR LEAGUE
DISTRICT 3

(At Mansfield Stadium, Bangor)

Saturday, July 27

G1: Bangor vs. Sebasticook, 1 p.m.

G2: Brewer vs. Holbrook, 4 p.m.

G3: Hampden vs. Old Town, 7 p.m.

Sunday, July 28

G4: Houlton vs. Winner G1, 1 p.m.

G5: teams tba, 4 p.m.

G6: teams tba, 7 p.m.

Batter up

Minor League

At Millinocket

Playoffs: Indians (1-0) 16, Giants (0-1) 0

Winning pitcher: Gavin Darling. Giants top hitter: MaKayla Pepper single

Playoffs: Pirates (1-0) 15, Cubs (0-1) 2

Pirates top hitters: Elliott Shearer triple, home run; Jude Cyr home run; Issac Adams triple; Katie McVey double; winning pitcher: Elliott Shearer; Cubs: Alex Jacobs single, triple.

Golf

Hole-in-one

Kevin Thibodeau

HERMON — Kevin Thibodeau recorded a hole-in-one on the 165-yard eighth hole at Hermon Meadow Golf Course Saturday. Thibodeau used a 5-iron to record the ace, which was witnessed by Clint Mayo.

EMSGA

At Jato Highlands

Class A Gross: Victor Jipson 70, Mike Newell 71, Craig Miller 73; A Net: Brian Ashe 62, Greg Jameson 63, John Champeon 64; Class B Gross: Rod Chase 68, Tom Kus 72, Robert Sumner 74, Ed McKay 74, Peter Beatham 74; B Net: Michael Wasilewski 60, Barry Porter 63, Terry Theriault 63; Class C Gross: Joe Sala 74, Bill Kirby 76, Gerald Clifford 78; C Net: Warren Brooks 65, Jack Sincyr 66, Wayne Carpenter 67; Class D Gross: Don Maxim 76, Richard Carleton 78, Brian Campbell 81; D Net: Bob Denner 70, Rick Smith 71, Dean Bryer 71; Class E Gross: Lefty Homans 74, Bourke Trask 91, Kip Soule 94; E Net: Allan McGown 70, Welman McFarland 72, Al Leclair 74; Super Senior Net: Austin Carter 78; Best Ball Gross: Rod Chase, Bob Carmichael, Ralph Burgess, Eric Stover 64; Best Ball Net: Darrell Grover, Bruce Dunifer, Dan Barker, Ron Landry 54; Pins: No. 3 Bob Thomas 6-1, No. 8 Colby Clendenning 12-11,, No. 10 Ron Hawes 10-0, No. 14 Mike Newell 7-6, No. 16 Lefty Homans 1-11

MSGA

Junior Tour

At Fairlawn

Boys 13-14 Gross: 1. (tie) Joe Piwowarski, Tate Porter 88; 3. Ryan Megathlin 89; 4. Justin Keaney 93; 5. Matthew McDevitt 96; 6. Adam White 102; 7. A.J. Antonio Parisi 108; Boys 15-17 Gross: 1. Joe Lesniak 73; 2. Grant Workman 74; 3. (tie) Cameron Letourneau, Craig Smith 76; 5. (tie) Alexander Spiller, Brandon Mathew Dubuc, Matt Hutcheon 77; 8. Macarthur Kim 78; 9. Russell Barnard 80; 10. Andrew Marcous 83; 11. Jackman Mickiewicz 84; 12. Michael Bryant 90; 13. Matthew Keaney 91; Girls 13-14 Gross 1. Erin Holmes 96; 2. Janelle Bryant 111; 3. Stephanie Rodrigue 118; 4. Valerie Doucette 137; Girls 15-17 Gross 1. Grace King 92

12 and under Gross 1. Austin Spencer Legge 41; 2. Evan Glicos 47; 3. (tie) Ryan Stimson, Thomas Higgins 48; 5. Jeremy Baker 49; 6. (tie) Alex Robert, Chris Laprade 51; 8. Benjamin Gosselin 52; 9. Samson Stovell ODonnell 60; 10. Aaron Perkins 61

WMSGA

Flight 1: Gross: Sarah Hansen 43, Heidi Haylock 45, Kim Griffin 48, Net: Prudence Hornberger 38, Briana Morris 41, Linda Pearse 41, Susie Gravel 41, Flight 2: Gross: Susan Wootton 46, Ewa Prokopiuk 49, Heather Pelletier 55, Kathy Sproul 55, Michele Davis 55, Net: Goria Attenweiler 36, Peggy Cummings 40, Evie Graham 44, Flight 3: Gross: Chris Sullivan 53, Bobbi Berry 58, Faith Vautour 58, Net: Martha Cielinski 38, Elizabeth Baker 43, Robin Ashe 43, Skins: Gross: No. 5 Prudence Hornberger 4, No. 9 Heidi Haylock 5, Net: No. 1 Prudence Hornberger 4, No. 2 Faith Vautour 2.

LOCAL

At Barnes Brook

Monday Night Couples results — Gross: 1st Andy Vanadestine, Betsy Vanadestine, Trevor Jordan, Hollie Farrington 33, 2nd Michael Clendenning, Nicky Clendenning, Harold Stevens, Tori Jordan 34, 3rd Randy Gifford, Candi Gofford, Dave Ferguson, Carolyn Ferguson 34, Net: 1st Mike Vanadestine, Rachel Vanadestine, Paul Thorton, Joyce Thorton 32, 2nd Brent Lindquist, Kelly Lindquist, Stuart Lane, Gail Sleeper 33, 3rd Phil Dill, Wendy Oldenburgh, Phil Oliver, Doris Carney 34, Bob Neal, Jeanette Ranney, Wink Libby, Darlene Sage 34, 5th Ansil Brown, Alana Lloyd, Dale Sereyko, Penny Neal 35, Pin: No. 2: Paul Thorton 6-3

At Hillcrest GC

Tri-Cup Golf Tourney 1st leg (Barnes Brook Golf Course, Hillcrest GC, Jato Highlands GC) — Match 1; Jato Lance Bernier & Barry Webster 8 points, Barnes Brook Randy Gifford & Clayton Boulrisse 6 points, Hillcrest Jamie Leavitt & Dick Moscone 4 points,Match 2; Barnes Brook Gary Tourtillotte & Marshall Foster 9 points, Hillcrest Wayne Constable & Kent Waite 7 points, Jato AJ Harris & Mike Thibodeau 3 points, Match 3; Wyatt Foster & Mike Vanadestine 9 points, Hillcrest Larry Callicoat & Jon Daisey 6 points, Jato Randy Harris & Norm Jordan 3 points, Match 4; Hillcrest Rod Nicholson & Brandon McLaughlin 9 points, Jato Dan Corriveau & Scott Jordan 5 points, Barnes Brook Andy Vanadestine & Brian Tomilson 4 points, Match 5; Jato Erik Dill & Kevin Bernier 8 points, Hillcrest Randy Jackson & Scottt Lowell 7 points, Barnes Brook Dwight Dawson & Russell Felmy 3 points, Match 6: Hillcrest Rollie Sirois & Chad Labby 9 points, Barnes Brook Bob Neal & Dale Sereyko 6 Points, Jato Joey Robinson & Val Paradis 3 points. Totals Hillcrest 42 points Barnes Brook 37 Points Jato 30 Points; Barnes Brook is the defending champ; 2 more legs at Jato on Aug 17; at Barnes Brook Sept. 15

At Foxcroft Golf Club

Couples night — 1st: Jack Sincyr, Joanne Sincyr, Erwin Dellaire, Peg Wakeland -5; 2nd: Gilman Glover, Peggy Glover, Bart Merrill, Robin Merrill -3; Pin: No. 4 Vic Woodbrey 5-4.

At Pine Hill Golf Course

Brewer FCU Men’s League — 1. Bruce Treworgy, Jay Munson, Mike LaChance, Chris Brochu -4 (mc), 2. Dickie Reed, Brandon Scovil, Larry Freeman, Greg Hawes -4 (mc), 3. Larry Brooks, Tim Brochu, Joe Capponi, Jason Brooks -3, 4. Jim Nadeau, Ralph Holyoke, Tyler Brooks, Adam Freeman -2, 5. Steve Allen, Barry Defilipp, Craig Wooster, Josh Coffin -1; Pins: No. 5 Jason Brooks 10-6, No. 9 Chris Brochu 3-6

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Tuesday’s Results

FIRST, Pace, $2,000

Western Mark, D. Campbell 14.40, 6.60, 3.40

Scootin Bliss, G. Mosher 4.60, 2.40

Raytheking, G. Bowden 2.10

T—2:01.2. Ex 5-6, 56.20. Tri 5-6-4, 199.00.

SECOND, Trot, $2,200

Loveswept, D. Campbell 5.40, 3.80, 2.60

Marry Me Maddie, H. Campbell 7.80, 3.80

Earl Vic Dol, K. Switzer 3.80

T—2:04.4. Ex 7-5, 35.40. Tri 7-5-4, 119.20. DD 5-8, 83.40.

THIRD, Pace, $2,600

D M Sundance, J. Merton 3.60, 2.20, 2.10

Great Dragon, P. Sowers 3.40, 2.40

G W Mclitock, R. Blanchard 4.00

T—2:01.2. Ex 4-1, 6.00. Tri 4-1-6, 32.20.

FOURTH, Pace, $3,400

Roddy’s Nor’easter, D. Ingraham 4.40, 2.60, 2.20

I’m An Athlete, H. Campbell 5.20, 3.00

Panalytical, D. Campbell 2.10

T—2:01. Ex 1-8, 44.40. Tri 1-8-2, 125.80.

FIFTH, Pace, $2,000

Tourbillon J M, G. Mosher 3.00, 2.20, 2.20

Sweethomealabama A, G. Bowden 4.40, 3.60

Chanteuse Hanover, K. Switzer 2.60

T—2:01.1. Ex 5-4, 10.20. Tri 5-4-2, 29.20.

SIXTH, Trot, $2,650

Puzzlement, H. Campbell 8.00, 3.60, 3.40

Big Z Class, K. Switzer 2.20, 2.80

Majesty Hall, R. Goodblood Jr. 8.60

T—2:03.2. Ex 5-3, 20.00. Tri 5-3-1, 357.20.

SEVENTH, Pace, $3,800

Pramatic Life, G. Bowden 4.60, 2.60, 2.60

Kb’s Bad Boy, C. Nye 5.00, 4.00

Ohm Like Clockwork, A. Hall 4.60

T—2:00.2. Ex 3-4, 24.20. Tri 3-4-7, 332.00. Pk3, 5-5-3, 29.20.

EIGHTH, Pace, $10,450

Princess Wave, H. Campbell 8.40, 3.60, 3.00

Big Bad Rose, G. Bowden 3.40, 2.40

On Wings Of Silver, W. Watson 3.20

T—2:07.2. Ex 4-5, 12.80. Tri 4-5-3, 50.40.

NINTH, Pace, $3,000

Winslow Hustler, H. Campbell 8.40, 3.80, 3.20

Stillwater Cover, D. Ingraham 3.80, 3.20

Buster Blue Chip, G. Bowden 4.40

T—2:01.1. Ex 5-4, 31.60. Tri 5-4-8, 206.00.

TENTH, Trot, $3,500

Enjoy The Victory, G. Mosher 7.80, 4.00, 2.80

Keystone Howie, D. Ingraham 5.20, 3.20

Creditable Winner, R. Goodblood Jr. 3.40

T—2:04.4. Ex 5-3, 21.80. Tri 5-3-2, 149.60.

ELEVENTH, Pace, $4,000

For Now, S. Thayer 3.80, 3.20, 2.60

Extreme Measure, D. Campbell 12.40, 5.60

Thunder’s Toy, K. Switzer 3.40

T—1:59. Ex 4-8, 28.00. Tri 4-8-2, 81.40.

TWELFTH, Pace, $3,400

Smackdown Brown, D. Ingraham, 4.40, 2.40, 2.10

Crosby Blue Chip, H. Campbell 4.00, 2.20

Daylightsaburnin, G. Mosher 2.20

T—2:01.2. Ex 1-5, 12.40. Tri 1-5-3, 35.20.

THIRTEENTH, Pace, $10,450

Sweet Catastrophe, K. Switzer 2.60, 2.20, 2.10

Fast Pat, G. Mosher 2.20, 2.10

Pretty Company, R. Goodblood Jr. 2.80

T—2:07.3. Ex 3-1, 4.40. Tri 3-1-6, 16.80. DD 1-3, 6.40.

Total Handle: $64,158.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports