Local sports results for June 26, 2013

Posted June 27, 2013, at 12:38 a.m.

Legion baseball

Zone 1 schedule

(Note: Wednesday and Sunday games are nine innings; Monday and Friday games are seven innings.)

Wednesday, June 26

Bangor 4, Hampden 0

Brewer 15, Penquis 4

Motor City 19, Calais 0

Northern Lumber at Trenton, 4:30 p.m.

Friday, June 28

Motor City at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Hampden at Penquis, 5:30 p.m.

Calais at Trenton, 5:30 p.m.

Brewer at Bangor, 7:30 p.m.

Sunday, June 30

Northern Lumber at Hampden, 1 p.m.

Penquis at Motor City, 1 p.m.

Bangor at Calais, 1 p.m.

Trenton at Brewer, 1 p.m.

Monday, July 1

Brewer at Calais, 5:30 p.m.

Penquis at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Motor City at Hampden, 7:30 p.m.

Trenton at Bangor, 7:30 p.m.

Tuesday, July 2

Calais at Penquis, 4:30 p.m.

Motor City at Trenton, 4:30 p.m.

Hampden at Brewer, 6 p.m.

Northern Lumber at Bangor, 6 p.m.

Friday, July 5

Penquis at Trenton, 5:30 p.m.

Brewer at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Calais at Hampden, 7:30 p.m.

Motor City at Bangor, 7:30 p.m.

Sunday, July 7

Bangor at Penquis, 1 p.m.

Northern Lumber at Calais, 1 p.m.

Motor City at Brewer, 1 p.m.

Hampden at Trenton, 1 p.m.

Monday, July 8

Trenton at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Brewer at Penquis, 5:30 p.m.

Calais at Motor City, 7:30 p.m.

Hampden at Bangor, 7:30 p.m.

Wednesday, July 10

Calais at Trenton, 4:30 p.m.

Bangor at Brewer, 6 p.m.

Penquis at Hampden,, 6 p.m.

Northern Lumber at Motor City, 6 p.m.

Friday, July 12

Brewer at Trenton, 5:30 p.m.

Motor City at Penquis, 5:30 p.m.

Hampden at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Calais at Bangor, 7:30 p.m.

Sunday, July 14

Northern Lumber at Penquis, 1 p.m.

Hampden at Motor City, 1 p.m.

Calais at Brewer, 1 p.m.

Trenton at Bangor, 1 p.m.

Monday, July 15

Penquis at Calais, 5:30 p.m.

Bangor at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Motor City at Trenton, 5:30 p.m.

Brewer at Hampden, 7:30 p.m.

Wednesday, July 17

Trenton at Penquis, 4:30 p.m.

Hampden at Calais, 4:30 p.m.

Northern Lumber at Brewer, 6 p.m.

Bangor at Motor City, 6 p.m.

Thursday, July 18

Calais at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Penquis at Bangor, 7:30 p.m.

Brewer at Motor City, 7:30 p.m.

Trenton at Hampden, 7:30 p.m.

Saturday, July 20

Motor City at Calais, 1 p.m.

Bangor at Hampden, 1 p.m.

Penquis at Brewer, 1 p.m.

Northern Lumber at Trenton, 1 p.m.

All-Star Tourneys

SOFTBALL

AGES 9-10

DISTRICT 3

(All games at Lincoln)

Thursday, June 20

G1: Bronco 34, Lincoln 15

Friday, June 21

G2: Bronco 32, Hermon 30

Saturday, June 22

G3: Hermon 22, Lincoln 15 (Lincoln eliminated)

G4: Hermon 21, Bronco 10

Sunday, June 23

G5: Hermon 27, Bronco 8 (Hermon wins championship)

BASEBALL

AGES 9-10

DISTRICT 3

(All games at Orrington)

Monday, June 24

Game 1: Bronco 20, Glenburn 7

G2: Lincoln 15, Sebasticook Valley 12

G3: Holbrook 20, Millinocket 7

G4: Orono/Veazie 9, Brewer 4

Tuesday, June 25

G5: Bangor West 23, Orrington 3

Wednesday, June 26

G6: Old Town 15, Houlton 0

G7: Border 13, Bangor East 3

Thursday, June 27

G8: Hermon vs. Bronco, 6 p.m.

G12: Orrington vs. Brewer, 6 p.m.

Friday, June 28

G13: G6 Loser vs. G7 Loser, 6 p.m.

G14: G2 Loser vs. G3 Loser, 6 p.m.

Saturday, June 29

G9: G2 WInner vs. G3 Winner, 9 a.m.

G10: G4 Winner vs. G5 Winner, noon

G11: G6 Winner vs. G7 Winner, 3 p.m.

G16: G8 Loser vs. G12 Winner, 6 p.m.

Sunday, June 30

G17: G7 Loser vs. G9 Loser, noon

G15: G1 Loser vs. G10 Loser, 9 a.m.

G18: G3 Loser vs. G11 Loser, 3 p.m.

Monday, July 1

G19: G8 Winner vs. G9 Winner, 3 p.m.

G20: G10 Winner vs. G11 Winner, 6 p.m.

Tuesday, July 2

G21: G16 Winner vs. G17 Winner, 3 p.m.

G22: G15 Winner vs. G18 Winner, 3 p.m.

Wednesday, July 3

G25: G20 Loser vs. G21 Winner, 6 p.m.

G24: G19 Loser vs. G22 Winner, 3 p.m.

Saturday, July 6

G23: G19 Winner vs. G20 Winner, 10 a.m.

G26: G25 Winner vs. B25 Winner, 1 p.m.

Sunday, July 7

G27: G23 Loser vs. G26 Winner, 10 a.m.

AGES 11-12

District 3

(All games at 5:30 p.m. unless otherwise noted)

Monday, July 1

Millinocket at Katahdin Valley

Bangor West at Old Town

Bangor East at Hermon

Tuesday, July 2

Houlton at Bronco (Hampden)

Orono/Veazie at Sebasticook Valley

Holbrook at Orrington

Wednesday, July 3

Katahdin Valley at Lincoln

Hermon at Bangor West

Bangor East at Old Town

Monday, July 8

Houlton at Sebasticook Valley

Orono/Veazie at Bronco

Brewer at Holbrook

Tuesday, July 9

Lincoln at Millinocket

Bangor East at Bangor West

Old Town at Hermon

Wednesday, July 10

Houlton at Orono/Veazie

Bronco at Sebasticook Valley

Brewer at Orrington

Friday, July 12

G1: Pool A first place vs. Pool C second place

G2: Pool C first place vs. Pool A second place

G3: Pool B first place vs. Pool D second place

G4: Pool D first place vs. Pool B second place

Monday, July 15

G5: G1 Winner vs. G3 Winner

G6: G2 Winner vs. G4 Winner

Tuesday, July 16

G7: G5 Winner vs. G6 Winner

JUNIOR LEAGUE

DISTRICT 3

(All games at Mansfield Stadium, Bangor)

Saturday, July 6

G1: Hampden vs. Sebasticook, 10 a.m.

G2: Holbrook vs. Orono/Veazie, 1 p.m.

G3: Brewer vs. Old Town, 4:30 p.m.

G4: Bangor vs. Houlton, 7:30 p.m.

Sunday, July 7

G5: teams tba, 10 a.m.

G6: teams tba, 1 p.m.

G7: teams tba, 4:30 p.m.

G8: teams tba, 7:30 p.m.

Tuesday, July 9

G9: teams tba, 5 p.m.

G10: teams tba, 7:30 p.m.

Wednesday, July 10

G12: teams tba, 5 p.m.

G11: teams tba, 7:30 p.m.

Saturday, July 13

G13: teams tba, tba

Sunday, July 14

G14: championship, tba

Monday, July 15

G14: championship (if necessary), tba

SENIOR LEAGUE

DISTRICT 3

(At Mansfield Stadium, Bangor)

Saturday, July 27

G1: Bangor vs. Sebasticook, 1 p.m.

G2: Brewer vs. Holbrook, 4 p.m.

G3: Hampden vs. Old Town, 7 p.m.

Sunday, July 28

G4: Houlton vs. Winner G1, 1 p.m.

G5: teams tba, 4 p.m.

G6: teams tba, 7 p.m.

Saturday, Aug. 3

G7: teams tba, 4 p.m.

G8: teams tba, 7 p.m.

Sunday, Aug. 4

G10: teams tba, 4 p.m.

G9: teams tba, 7 p.m.

Monday, Aug. 5

G11: teams tba, 7 p.m.

Tuesday, Aug. 6

G12: championship, 5 p.m.

G13: championship (if necessary), 7:30 p.m.

Batter up

Old Town Little League

All-Star Team, ages 11-12: Nick Avery, Kyle Berube, Hunter Brasslett, Michael Brown, Brenden Gasaway, Ethan Hayes, Eric Lyford, Dakota Madden, Cree Neptune Bear, Jeremy Stoyell, Dylan Street, Joshua Wheeler

At Millinocket, Championship

Yankees (2-0) 8, Red Sox (0-1) 7 (8 innings)

Yankees hitters: Riley Gardner 2 doubles, single; Caleb York double; winning pitcher: Gardner; Red Sox: Riley Dionne single, double; Cameron Butler single, double; Travis Thompson double; Ryan Vienneau double

Golf

HOLE-IN-ONE

John Johnstone

BANGOR — John Johnston of Bangor shot a hole-in-one Wednesday playing the third hole at Bangor Municipal Golf Course. He aced the 144-yard hole using an 8-inron. It was witnessed by Barry Hobert, Mike St.Thomas and Jim Greer.

MAINE AMATEUR QUALIFIER

At Mardindale CC

Qualifiers (24) — Brian Bilodeau 69, Tim Millett 73,Mike Nowak 74,Sean Goggin 75, Kyle Gilman 7, Tyler O’Connor 75, Judd Parsons 75, Chad Allen 77, Dan Hargreaves 77, Shawn Gepfert 77, Mike Caron 77, Ted Stratman 77, Patrick Bucklin 77, Mike Burian 77, Paul Pelletier 78, Mike Brennan 78, Chris Delamater 78, Kelly Cates 78, Victor Linkovich 79, Larry Ross 79, Andrew Stonehouse 80

Alternates — Patrick Keeley 80, Scott Nevers 80, Mark Ballard 80

Failed to qualify: Donald Flanagan 80, Gary Caiani 80, John Downing 80, Paul Poulin 80, Andrew Glasheen 80, Josh Jones 81, Bob Langlois 81, Marke Wilcox 81, Alexander Viola 82, Bill Brewster 82, Nate McCue 82, Clayton Bell 82, James Donaldson 83, Jim Caron 83, Macarthur Kim 83, Matt Simard 83, Greg Callahan 84, Joe Collins 84, Logan Rossignol 84, John Conley 85, Jeff Leonardo 85, Marco Cloutier 85, Kevin Dean 86, Perry Goodspeed 86, Jamie Jones 87, Dan Chadwick 89, Dale Bragg 89, Scott Lever 89, J Levasseur 90, John Emerson 90, Pete Flint 91, Jeffrey Lavoie 92, Reid Allen 98

WMSGA

At Waterville CC

Metropolitan — Gross: Cecily Whiting, Kathi O’Grady, Micki Meggison, Catherine Studley 68, Jean Sweetser, Helen Plourd, Velma Whittier, Shirley Kile 74; Liz Wiltshire, Jean Cassidy, Peggy Cummings, Denise Hennessey 74; Heidi Haylock, Prudence Hornberger, Bambi Stevens, Joyce Ruby 75; Net: Bobbi Berry, Kathy Sproul, Judy Edgecomb, Norma Michaud 54; Linda Marquis, Marueen DiMatteo, Doreen Robinson, Barbara Taber 54; Vicki Lindquist, Cindy Shaw, Jeanne LaPlante, Brenda Rouillard 55; Vi Kemp, Janice White, Carole Cook, Claudette Amoroso 56; Diane York, Judy Ducharme, Linda Morin-Pasco, Sandy Royce 56; Pins: No. 2 Madolin Fogarty, No. 6 Linda Morin-Pasco, No. 13 Linda Barlow, No. 16 Sherrill Rollins; Skins, Gross: No. 1 Micki Meggison 3, No. 7 Janice White 3, No. 11 Prudence Hornberger 3, No. 13 Micki Meggison 2, No. 16 Micki Meggison 2; Net: No. 8 Linda Morin-Pasco 2, No 13 Sandy Royce 1, No. 14 Bambi Stevens 2, No. 16 Carmen Cohen 1, No. 17 Trudy Dorval 2, 50-50: Faith Vautour.

LOCAL

At Bangor Municipal Golf Course

Ladies Day, Best 2 of 3 Balls — Gross: 1. Gloria Attenweiler-Liz Coffin-Carole Cook-Rachel Lapointe 164, 2. Lori Frost-Irene Bryant-Rita Stimpson-Marilyn Hughes 165, 3. Diane Herring-Maureen Guerin-Darthea Tilley-Elanna Farnham 167; Net: 1. Cyndi Whalen-Yukiko Bigney-Marie MacMillan-Maureen Guerin 118, 2. Nancy Hart-Robin Ashe-Judy Richard-Marilyn Hughes 121, 3. Marleen Viger-Brenda Crosby-Gwen Archambault-Karen Bamford 121; Pins: No. 3 Lori Frost 13-7, No. 6 Maureen Guerin 7-10, No. 11 Rachel Lapointe 16-9, No. 16 Darthea Tilley 26-2; Putts: Yukiko Bigney 29

Twilight League — Gross: 1. Barry Hobert-Jeff Kinney-Chris Morin 32, 2. Rick Hayward-Troy Crocker-Bob Boulier 33, 3. Dean Bowden-Brent Sutherland-John Violette 33, 4. Ed Dephilippo-Art Kotredes-Tom Cavanaugh 34, 5. Dave Crichton-Rich Russell-Cam Goldsmith 35; Net: 1. Darren Dennis-John Johnston-John Hoyt 27, 2. Kevin McConnell-James Johnston-Bryce Laslow 27, 3. Tony Reynolds-Peter Baldacci-David Brewer 28, 4. Dennis Tracy-Jim Greer-Jim Russell 28, 5. Mike St.Thomas-Hal Leeman-Wayne Hartt 29; Pins: No. 3 John Johnston , hole-in-one, No. 6 Troy Crocker 5-10.

At Barren View GC

Senior Scramble — 1st: Dwight Patten, Brian Fedder, Tony French, Gary Derickson -1; 2nd: Betty Beal, Irv Belanger, Dick Kilton, Billy Wright even (won in putt-off); 3rd: Jeanine Wright, Jom Golike, Gary Willey, Ken Smith even; Pin: No. 5 Hilary Pineo 9-2 1/2

At JaTo Highlands

Senior League — 1st: Scott Jordan, Norm Jordan, W.T. Gardner 33; 2nd: Richard Jordan; Roger Cole; Jr Bowers, Paul Drake 34; 3rd: Val Paradis, Charles Gebhardt, Pete Lucas, Kevin Stevens 36

Ladies League — 1st: Laura Jordan 40; 2nd: Barb Gebhardt 42; 3rd: Jay Cole 43; 4th: Betty Goodwin 44; 5th: Deb Bowers 46

At Hermon Meadow GC

Twilight League — 1. Tim Hayden, Joel McCluskey, Alden Brown, Tom Berry 11 pts.; 2. Jim McInnis, Al Porter, Mark Lumino, Scott Perkins 9; pins: No. 3 Al Porter 15-5, No. 8 Ernie Hein 5-7, No. 9 Dale Covey 8-9

At Kebo Valley GC

Men — 2 Best Balls: Fred Cook, Jerry Noble, Gary Adler 140; Pin: No. 4

Fred Cook hole-in-one, 148 yards, 6-iron

Ladies — Team Best Ball: Val Scott, June Swan, Edi Hall, Charlene Tibbetts 26; Jill Lewis, Ann Lee, Layne Cough, Dawn Closson 30; pin: No. 4 (2 shots) Edi Hall

At Penobscot Valley CC

Twilight League, Front 9 — Matt Gilman, Guy Maiorano, Kevin Griffin, Lou Hardy, John Sturgeon, Jim Franklin 27; Back 9: Mike Ambrose, Rod Hanscom, Bucky Owen, Gary Ross, Mark Brittelli, Jeff Hecker 26; Pins: No. 4 Bill Farthing 4-11, No. 6 Jerry Glidden 12-4, No. 14 Dick Cattelle 7-4, No. 16 Phil Goldthwait 9-6

At Rocky Knoll CC

Senior Scramble — Jerry Goss, Charlie Veysey, Steve Smith, Bill Ferris 62; Joe Auger, Don Crowell, Melvin Bowden 64 (mc); Roger Tracy, Gordon Warner, Dick Drisko 64 (mc); Rob Fortier, Ron Kidder, Tom Bryant, Duane Hanson 64; Pins: No. 5 Don Crowell 7-1, No. 7 Don Crowell 4-3, No. 12 Dick Drisko 7-5, No. 17 Ron Allen 3-2

Ladies League — Courtney Chute, Shelley Drillen, Laura Wheeler 36; Felicia Wiswell, Morgan Williams, Jenny Williams, Michelle Atherton 37; Jeannette LaPlante, Wanda Crowell, Barbara Baker, Barbara Bryant 40 (mc); Tina Clark, Nancy Koziol, Rachel LaPlante 40

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business