Local sports results for June 18, 2013

Posted June 18, 2013, at 9:49 p.m.
Last modified June 18, 2013, at 11:01 p.m.

Batter up

BASEBALL

Little League

At Hampden, semifinals

Anglers 13, Forrest Auto Body 11

Anglers top hitters: Derek Gendreau 2 home runs, single, 4 RBIs; Nick Lorenzo home run, double, single; Ross Webb home run, double; winning pitcher: Derek Gendreau; Forrest Auto Body: Wyatt Harriman home run, double; Jay Hatch home run

At Old Town, playoffs

Rotary 11 R.J. Morin 1

Rotary top hitters: Ethan Hayes 2 singles, double; Eric Lyford double, home run; winning pitcher: Lyford; R.J. Morin: Josh Wheeler 2 doubles; Colin Rutherford single, home run

All-Star Teams

Bangor West

Ages 9-10: Jeremiah Bourbon, Isaac Bushway, Jackson Campbell, Cameron Coyle, James Fahey, Jesse Karnes, Bradley McLaughlin, Bradyn Neundorfer, Jack Perron, Aiden Scripture, Matt Trueworthy, Gavin Young, Landen Yu; Coaches: Jason Rossignol, Rob Young

Ages 11-12: Ricky Ahlstrand, Nick Boudreau, Caleb Bois, Lucas Burt, Nick Canaar, Tyler Carmichael, Tyrese Edwards, Brad Leadbetter, Hunter Neale, Ethan Scripture, Tristan Stewart, Karl Sund, Dillon Wright; Coaches: Nate Boyce, Peter Sund

Brewer

Ages 9-10: Aaron Lawrence, Ben Lord, Chris Young, Cody Graves, Colby Smith, Dylan Huff, Gavin Carr, Hunter Russell, Jacob McKenney, Kaleb Bryant, Matt Gross, Prestin Umel, Sam Stroup

Ages 11-12: Brandon Glidden, Bryce Largay, Cam Oxley, C.J. Horr, Dan Sprague, Evan Andrews, Jacob Larochelle, Josiah Cyr, Kobe Rogerson, Marty Hewes, Mike Crockett, Trey Baker, Zack Steiger

Major League

At Hermon

Harley Davidson 3, Hermon Dysarts 0

Harley Davidson top hitters: Mark Mailloux single, Ryan Mailloux single, Alex Applebee single, Matt Bailey single; winning pitcher: Mark Mailloux; Dysarts: Keenan Marseille single

At Orrington

Simpy’s (11-0-1) 14, D&H Construction (7-4) 8

Simpy’s top hitters: Andrew Modery home run, Mason Long triple; winning pitcher: Sam Blanchard; D&H: Dominic Granda double, Hayden Bay double

Minor League

At Millinocket

Cubs (4-3-1) 10, Indians (5-3) 3

Cubs top hitters: Franke Dow double, triple; Tyrone Davis single, double; Alex Jacobs 2 singles; Michael Clark 2 singles; winning pitcher: Davis; Indians hitters: Lucas Gendron single, Elijah Labby single

Pirates (5-3-1) 18, Giants (1-6) 0

Pirates hitters: Isaac Adams 2 singles, Elliott Shearer home run; Aidan Sanders triple; Jude Cyr double.

WEEKEND RESULTS

BASEBALL

Little League

At Bangor East

Playoffs, Game 2: Harley 9, ELCO 7

Harley top hitters: Jason Smith home run; Nick Crichton triple, single; Zachary Burpee double, single; winning pitcher: Nicholas Crichton; ELCO: Gabe Coffey 2 singles; Josh Sherwood 2 singles; Ryan Mallory-Macdonald 2 singles

At Old Town

Kiwanis 11, Governors 4

Kiwanis top hitters: Will Chubuck 3 singles; Zach Price 2 singles, double; Sam Magoon 2 singles; Liang Lin single, triple; winning pitcher: Liang Lin; Governors: Dylan Street 2 singles, 1 triple

At Hermon

Quarterfinals: Anglers 7, Caravel 5

Anglers top hitters: Nick Lorenzo, home run, single; Derek Gendreau, double, single; Jonathan Turlo, two singles; winning pitcher, Lorenzo; Caravel: Cody Hawes, home run, 2 singles; Wyatt Michaud, double, single

Major League

At Hermon

Harley Davidson 4, Hampden Dysarts 3

Harley top hitters: Matt Bailey triple, Alex Applebee double, home run; winning pitcher: Applebee; Dysarts: Sam Economy single, double; Jonah Roberts single, double

SOFTBALL

Major League

At Hampden

Hampden/RiverTown 31, Glenburn 10

Hampden/RiverTown top hitters: Grace Rishton 3 singles; winning pitcher: Natalie Sicard; Glenburn: Katie Walker single

Playoffs: Hampden-Rawcliffes, Orono 5

Hampden top hitters: Emilee Ouellette triple, 2 singles, Emily Murphy triple, 2 singles, Camryn Bouchard double, single; winning pItcher: Samy Ouellette; Orono: Grace Shemwell 2 singles

Hampden All-Stars

9/10 All-Stars: Bailey Anderson, Sydney Brown, Sara Economy, Sarah Gass, Elizabeth Kervin,

Abby Lyons, Eliza Murphy, Camryn Neal, Jenna Pelletier, McKayla Poulin, Grace Rishton, Olivia Tolman

11/12 All-Stars: Camryn Bouchard, Paige Clifford, Madison Elkins, Kaylee Harnish, Natalie Sicard, Kaylie Lepage, Zoe Noyes, Emily Murphy, Samantha Ouellette, Emilee Ouellete, Ciara Tolman

Golf

WMSGA

At Northeast Harbor GC

Better Ball of 2 — Gross: Lori Frost, Martha White 76, Jean Cassidy, Denise Hennessey 84, Pam Kropp-Anderson, Janice White 85, Susan Collins, Linda Ambrose 85, Sheila Marriner, Susan Wootton 85, Net: Lila Geis, Donna Hanson 62, Bonnie DeOrsay, Nancy McConnel 65, Elaine Bielenberg, Phyllis Gaul 66, Darlene Soboleski, Arlene Davis 66, Betsy Kelly, Susan Goodman 66, Skins, Gross: No. 6 Denise Hennessey 2, No. 7 Lori Frost 3, No. 9 Liz Coffin 5, Net: No. 2 Pearl St. Pierre 2, No. 7 Nancy McConnel 2, No. 14 Doris Borkstrom 1, No. 16 Donna Hanson 2.

EMSGA

At Natanis, Tomahawk

Class A Gross: Scott Richardson 80, Craig Miller 81, Jim Raye 81, Victor Jipson 81; A Net: Robert Berry 69, Tommy Bryant 70, Ken Grant 73; Class B Gross: Barry Webster 78, Tom Kus 79, Larry Quinn 80; B Net: Robert Ashe 70, Clyde Grant 71, Ray Huntley 71; Class C Gross: Joe Sala 81, Steve Norton 83, Jack Sincyr 84; C Net: Eric Stover 72, Lee Kaufman 74, Richard Salimnen 75; Class D Gross: Richard Carleton 82, Brian Campbell 86, Don Maxim 86; D Net: Rick Smith 73, Bucky Owen 75, Julian White 76, Dick Cynewski 76, Paul Bouchard 76; Class E Gross: Lefty Homans 92, Kip Soule 99, Dave Benson 101; E Net: Richard Hering 72, Welman McFarland 73, Al LeClair 74; Best Ball Gross: Frank Burnell, Barry Webster, Victor Jipson, Gerald Clifford 70; Best Ball Net: Pete Churchill, Robert Ward, Mitchell Quint, Charles Eater 60; Pins: No. 4 Jim Raye 7-6, Victor Jipson 8-9, Bucky Owen 13-2, No. 7 Tommy Bryant 2-7, Mike Lantz 3; No. 10 Ken Grant 2-8; Scott Richardson 8-2; No. 13 Bob Anderson 4-1, Erwin Dellaire 5-4

LOCAL

At Hampden CC

Ladies League — Aida Francis, Vivian Finley, Roberta Demmons 38; Paula Grindle, Louise Smith, Janice Gran 46

At Traditions Golf Club

Women’s Nine Hole League — 1st: Shelley Drillen, Tina Clark, Judy Thompson 34; 2nd: Debbie Dunham, Joyce Pinkham, Mary Lee McIntosh, Marie MacMillan 35; 3rd: Mary Smith, Irene Woodford, Barbara Bristow 36; 4th: Susan Payne, Judy Chandler, Gwen Archambault 37; 5th: Betty Jamison, Dawn Seavey, Joan Smith, Jane LeVie 38; 6th: Brenda Crosby, Beanie Hatch, Sarah Clark, Ruth Plourde 40; 7th: Jeanette LaPlante, Alice Openshaw, Marion Bunker, Janice Hosking 41; 8th: Barbara Sheets, Lesley Waterman, Gerry West, Stevie Lord 41; pins: No. 7 Judy Thompson 31-6, No. 8 Shelley Drillen 15-2

At Pine Hill GC

Brewer FCU Men’s League: 1. Jason Brooks, Ryan Hanscom, Steve Allen, Tim Brochu -8, 2. Larry Brooks, Larry Ellis, Paul Edwards, Larry Freeman -3; Pins: No. 5 Brandon Scovil 9-8, No. 9 Jason Brooks 5-0

At Dexter Muni GC

Men’s Twilight League — Class A, Gross: Shane Baxter 36; Net: Sean Farnsworth 35; B, Gross: Ray Mountain 42; Net: Willie Henderson 34; C, Gross: Todd Brown 47; Net: Gerry Marshall 36; D, Gross: Jeff Robinson 43; Net: Duffy Dyer 36; Pins: No. 13 Shane Baxter 13-11, Don Vosburgh 38-6

At Foxcroft Golf Club

Couples Night — 1st: Dave Porter Jr., Lindy Warren, Carl Brackett, Earlene Hartford; 2nd: Brian Campbell, Irene Chase, Alan Johnson, Patty Johnson; Pins: No. 4 Lindy Warren 6-1; No. 7 Dave Porter Jr. 10-2.

At Northport Golf Club

Twilight League — Class A Sweeps, gross: 1. Jesse Johnson 38, 2. (tie) Jamie Jackson, Randy Berry 39; Net: 1. Bert Bailey 31, 2. Harvey Peterson 32, 3. Tyler

McDevitt 34; Pins: 3. Tyler McDevitt 5-8, 9. Terry Whitney 5-2; Class B, gross: 1. Steve Maker 39, 2. Cecil Eastman 43, 3. Corey Chase 47; Net: 1. Ken Gordon 33, 2. (tie) Phil Bowen, Mike Lewis, Larry Jones 36; Pins: No. 3 Ken Gordon 15-2, No. 9 Larry Jones 5

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Tuesday’s Results

FIRST, Trot, $3,500

Four Starz Nuts, C. Cushing 29.40, 10.20, 6.80

Political Muscle, H. Campbell 4.40, 3.00

Nurse Crachett, D. Ingraham 4.80

T—2:03. Ex 6-3, 73.40. Tri 6-3-7, 887.60.

SECOND, Pace, $2,650

Pennthouse, C. Nye 133.00, 10.20, 7.00

Big Bad Bosley, R. Cushing 2.80, 2.20

Shady Town, H. Campbell 7.20

T—1:59.3. Ex 8-2, 208.20. Tri 8-2-7, 1533.20. DD 6-All, 13.40;

All-8, 29.60.

THIRD, Pace, $2,600

D M Sundance, J. Merton 4.60, 3.00, 2.80

Ohm Like Clockwork, A. Hall 6.40, 4.80

Sporty Brenlin, R. Blanchard 14.80

T—1:57.2. Ex 3-6, 42.00. Tri 3-6-2, 360.60.

FOURTH, Trot, $2,900

Stirling Abacus, S. MacKenzie 13.00, 8.40, 4.00

Marc Hall, G. Bowden 5.00, 3.20

Loveswept, R. Cushing 3.20

T—2:02.3. Ex 8-3, 75.40. Tri 8-3-7, 131.80.

FIFTH, Pace, $2,000

Cityscape, G. Bowden 4.40, 3.40, 2.20

Sittler, S. Thayer 4.80, 2.20

Gemstone, H. Campbell 2.60

T—1:59.2. Ex 1-3, 11.40. Tri 1-3-7, 43.60.

SIXTH, Pace, $3,400

I’m An Athlete, H. Campbell 18.20, 3.20, 2.60

Smackdown Brown, D. Ingraham 2.20, 2.10

Panalytical, A. Harrington 3.00

T—1:58.2. Ex 3-5, 45.40. Tri 3-5-6, 169.80.

SEVENTH, Pace, $2,000

Wave That Banner, R. Cushing 7.20, 3.20, 2.40

Firebrand Hanover, H. Campbell 2.40, 2.20

Ashnstellsfun, D. Ingraham 2.60

T—1:59. Ex 3-6, 21.60. Tri 3-6-5, 167.60. Pk3 1-3-3, 211.60.

EIGHTH, Pace, $2,600

G W Mcintock, R. Blanchard 24.40, 7.80, 3.00

Pan Taylor, A. Gray 6.40, 4.60

Sun Beau Slick, R. White 6.20

T—2:00.4. Ex 4-3, 93.60. Tri 4-3-6, 866.40.

NINTH, Pace, $3,400

River Run For Ryan, S. Thayer 2.60, 2.20, 2.10

Roddy’s Nor’easter, D. Ingraham 3.20, 3.00

Saratov, R. Vachon 4.40

T—1:57. Ex 5-2, 18.60. Tri 5-2-7, 180.40.

TENTH, Pace, $3,000

Grimsby, P. Sowers 57.00, 11.20, 4.40

Itsallaboutmike, S. Thayer 3.20, 2.60

Nf Sinfull, D. Ingraham 3.40

T—1:57.1. Ex 2-1, 55.80. 2-1-3, 366.20.

ELEVENTH, Pace, $4,000

Art’s Sake, R. Cushing 6.80, 4.20, 3.20

Burl Hanover, D. Ingraham 4.00, 2.40

Catch The Terror, H. Campbell 4.60

T—1:56.3. Ex 6-1, 40.60. Tri 6-1-7, 165.20.

TWELFTH, Trot, $2,400

Malabar’s Dream, R. Cushing 6.60, 2.40, 3.20

Puss In Boots, G. Bowden 3.80, 5.40

Shes A Hasty Honey, R. Goodblood Jr. 6.60

T—2:02.1. Ex 3-5, 16.60. Tri 3-5-7, 163.80. DD 6-3, 14.00.

Total Handle: $47,641

Legion baseball

Zone 1 schedule

(Note: Wednesday and Sunday games are nine innings; Monday and Friday games are seven innings.)

Monday, June 17

Motor City at Penquis, 5:30 p.m.

Hampden 18, Northern Lumber 9

Trenton 4, Brewer 0

Calais at Bangor, 7:30 p.m.

Wednesday, June 19

Northern Lumber at Penquis, 4:30 p.m.

Bangor at Trenton, 4:30 p.m.

Hampden at Motor City, 6 p.m.

Calais at Brewer, 6 p.m.

Friday, June 21

Penquis at Calais, 5:30 p.m.

Bangor at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Brewer at Hampden, 7:30 p.m.

Trenton at Motor City, 7:30 p.m.

Sunday, June 23

Northern Lumber at Brewer, 1 p.m.

Hampden at Calais, 1 p.m.

Bangor at Motor City, 1 p.m.

Trenton at Penquis, 1 p.m.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports