Local sports results for April 9, 2013

Posted April 09, 2013, at 10:12 p.m.

Today’s games

College

BASEBALL

Colby at Southern Maine, 4 p.m.

Norwich at Saint Joseph’s (2), 2 p.m.

SOFTBALL

Colby at Thomas, 4 p.m.

Husson at U-New England (2), 3 p.m.

MEN’S LACROSSE

Southern Maine at Colby, 7 p.m.

WOMEN’S LACROSSE

Husson at UM-Farmington, 4 p.m.

Results

COLLEGE

BASEBALL

Monday’s Results

Bowdoin 2, St. Joseph’s 1

Monday’s Cancellation

Binghamton at Maine

Tuesday’s Results

Husson 18-9, UM-Farmington 4-6

Maine 19, Thomas 3

Southern Maine 16, St. Joseph’s 2

SOFTBALL

Monday’s Results

Albany 1, Maine 0 (11 inns.)

Tuesday’s Results

Southern Maine 8-1, U-New England 4-9 (2nd game 5 inns.)

Thomas 5-2, Maine Maritime 0-7

MEN’S TENNIS

Tuesday’s Results

Southern Maine 9, Thomas 0

All-star teams

HIGH SCHOOL BASKETBALL

All-Conference PVC

Classes C-D

BOYS

First team — Penquis: Isaiah Bess & Trevor Lyford, Lee Academy: Julian Diggs, Houlton: Kyle Bouchard, Deer Isle: Sam Grindle; Second team — Katahdin: Colton Bivighouse, Dexter: Trevor Fogarty, Houlton: Nick Guiod, Sumner: Tylor Martin, Bangor Christian: Seth Pearson; Third team — GSA: Devon Coleman, Bucksport: Josh Gray, PVHS: Griffin Libby, Schenck: Derrick Tanous & Stearns: Riley Whitney, Honorable Mention — Bangor Christian: Ben Bragg, Sumner: Justin Chipman, Deer Isle: Hayden Ciomei, Searsport: Buddy Ellis, Lee Academy: Cherrif Fall, Penquis: Cody Herbest, Stearns: Lucas McClain & Kyle McVey

All-Defensive Team — Bangor Christian: Seth Pearson, Bucksport: Josh Gray, Central: Tony Underhill, Deer Isle: Tom Cormier, Dexter: Casey Jordan, Houlton: Kyle Bouchard, GSA: Devon Coleman, Katahdin: Colton Bivighouse, Lee Academy: Brad Kong, Mattanawcook Academy: Riley Coburn, Orono: Collin Clement, PCHS: Nathan Burns, Penquis: Cody Herbest, PVHS: Robert Hallett, Schenck: Ryan MacLeoad, Searsport: Austin Bean, Stearns: Lucas McClain & Sumner: Tristin Rayner

GIRLS

First team — Dexter: Lauren Crane, Lee Academy: Jordan Maxwell, Penquis: Lexi Larson, Schenck: Morgan Thompson, Orono: Jillian Woodward; Second team — Dexter: Jordyn Bell, Mattanawcook Academy: Taylor Blood, Deer Isle: Chelsea Brown, Central: Max McHugh, Schenck: Kristin Thompson; Third team — PCHS: Jessie Bell, PVHS: Molly McGinn, Central: Brianna Skolfield, Stearns: Alex Mooney & Taylor Pelkey; Honorable Mention — Houlton: Tori Hanson, Orono: Elea Kass, Mattanawcook Academy: Harli Maxwell, Sumner: Jordan Merchant, Katahdin: Megan Merry, PCHS: Alex Speed, Sumner: Savana Turner, Dexter: Michaela White

All-Defensive Team — Bangor Christian: Gabby Melcher, Bucksport: Bri Bires, Central: Max McHugh, Deer Isle: Chelsea Brown, Dexter: Michaela White, Houlton: Tori Janson, GSA: Alice Dillon, Katahdin: Morgan Livezey, Lee Academy: McKenzie Pelletier, Mattanawcook Academy: Taylor Gardner, Orono: Jillan Woodward, PCHS: Alex Speed, Penquis: Hanna Bess, PVHS: Shaylin Jones, Schenck: Kristin Thompson, Searsport: Melinda Ogden, Stearns: Emily Wark & Sumner: Genesis DiCarlo

Batter up

Bronco Little League

Majors rosters

RiverTown Eye Care: Grace Bennett, Sydney Brown, Madison Elkins, Kaylee Harnish, Kaylie LePage, Zoye Noyes, Jenna Pelletier, Eleanor Prescott, Grace Rishton, Saidee Ross, Natalie Sicard, Mackenzie Yost

Rawcliffe: Camryn Bouchard, Paige Clifford, Ellie Dacey, Audrie French, Rachel Gardella, Sydney Jordan, Emily Murphy, Emilee Ouellette, Samantha Ouellette, Hannah Tash, Ciara Tolman, Chloe Thurlow

Minor League rosters

Angelo’s: Meghan Delahanty, Kelsea Faulkner, Bailey Mallory, Isabelle McLaughlin, Kylee McQuilken, Anna Polo,Lilani Speed, Madison Steigert, Olivia Tolman, Kayli Varnum, Madison Yost

Dysart’s: Kellie Armstrong, Samantha Bellarose, Bridget Chinn, Tiffany Coon, Brooklyn Fortin, Lindsay Garrity, Jenna Lobdell, Abby Lyons, Katrina Ouellette, Kennedy Sharpe, Michaela Wheaton, Annabelle White

Lafayette: Emma Campbell, Megan Deans, Renee Drake,Faith Ducas, Grace Farrar, Augusta Flanagan, Miren Harriman, Elizabeth Kervin, Alexis LePage, Eliza Murphy, Rachel Palmer

Sargent: Isabel Benson, Lauren Brooks, Natalie Caron, Ella Carver, Sara Economy, Kaylee McJunkins, Kendall McJunkins, Ali Nason, Camryn Neal, Cheyenne Reithmuller, Callie Small, Madison Thew

Wight’s: Bailey Anderson, Elizabeth Brecht, Meghan Cyr, Hannah Dinardo, Sara Gass, Lilyann Geiser, Sophie Kahn, Jennah Lyford, Danielle Masterson, Mikayla Miller, Aislinn O’Keefe

Indoor golf

At Traditions GC

LOCAL

Women’s Indoor League:

1st: Mary Smith, Gwen Archambault, Stevie Lord, +5; 2nd Tie: Lesley Waterman, Betty Jamison, Barbara Sheets,+10; 2nd Tie: Linda Greenlaw, Judy Chandler, Jane LeVie, +10; 4th: Gwen Archambault, Alice Openshaw, Barbara Bristow +11

College hockey

NCAA Div. I

Frozen Four

At Pittsburgh

Thursday, April 11

Quinnipiac (29-7-5) vs. St. Cloud State (25-15-1), 4:30 or 8 p.m.

UMass-Lowell (28-10-2) vs. Yale (20-12-3), 4:30 or 8 p.m.

Saturday, April 13

Semifinal winners, 7 p.m.

COLLEGE

BLACK BEARS 19, TERRIERS 3

Thomas (5-12) 010-002-000 — 3 4 2

Maine (18-14) 340-090-102 — 19 21 0

Twohig, Blake (3), Pendleton (4), Vigue (7), Kane (8) and Charves, Beeson (5); Marks, Fitzpatrick (3), Butler (4), Trask (6), Coughlin (7), Morrill (8), Fullmer (9) and Salcedo

E: Kane, Groat; 2B: Sommers; Bussey, Fransoso, Geary 2, N. Bernardo, White, Whitten, Silva; 3B: Fransoso; HR: Silva; LOB: Thomas 5; Maine 15; DP: Maine; SB: Black 2, Salcedo 2; SF: Groat; Calbick, N. Bernardo

Repeat hitters: Black, Bussey, Fransoso 3, Geary, Whitten, Silva 3; RBI: Cameron, Emerson, Groat; Black, Fransoso 4, G. Bernardo, Calbick 2, Geary, N. Bernardo 3, Whitten, SIlva 4, Salcedo

Win: Marks (2-0); Loss: Twohig (0-2); Ks: Kane 2, Pendleton 3, Vigue 2; Fitzpatrick 2, Cutler 2, Coughlin, Morrill 3, Fullmer 2; BB: Kane 2, Twohig 4, Blake 2, Pendleton 3, Vigue 2; Marks 2, Butler 2, Morrill; HBP: Richardson (by FitzPatrick);

Time: 3:18

http://bangordailynews.com/2013/04/09/sports/local-sports-results-for-april-9-2013/ printed on July 23, 2014