Local sports results for Mar. 29, 2013

Posted March 30, 2013, at 11:54 a.m.

Today’s games

COLLEGE

BASEBALL

Bowdoin at Trinity (2), noon

Carroll vs. Thomas, at Auburndale, Fla., 10:30 a.m.

Colby vs. Chicago (2), at Auburndale, Fla., 10 a.m.

Husson at Endicott (2), noon

Lasell at Saint Joseph’s (2), noon

Albany at Maine (2), 1 p.m.

UM-Farmington at Fisher (2), 3 p.m.

UM-Presque Isle at Centenary (2), noon

SOFTBALL

Husson at Thomas (2), 1 p.m.

Lasell at Saint Joseph’s (2), noon

New England College at Maine Maritime (2), noon

UM-Farmington at Lyndon State (2)2 p.m.

TRACK AND FIELD

New Hampshire, Bates at Maine, 11 a.m.

MEN’S LACROSSE

Connecticut College at Colby, 1 p.m.

Curry at Husson, 1 p.m.

Lyndon State at UM-Farmington, 1 p.m.

WOMEN’S LACROSSE

Colby at Connecticut College, noon

Husson at New England College, 4 p.m.

COLLEGE, Sunday

BASEBALL

Albany at Maine, 1 p.m.

UM-Farmington at Fisher, 10 a.m.

Results

COLLEGE

BASEBALL

Thursday’s Results

Colby 6, Fredonia 5

St. Joseph’s 3, Husson 2

UM-Farmington 6, Elms 5

Friday’s Results

Bates 3, Tufts 0

Colby 6-3, Thomas 3-4

Trinity 8, Bowdoin 2

SOFTBALL

Thursday’s Results

Colby 7, Carroll 6

Loras 7, Colby 1

U-New England 9-19, Gordon 0-8

Wentworth 8-12, UM-Presque Isle 2-4

Friday’s Results

Tufts 8, Bates 0

UM-Farmington 5-6, E. Nazarene 4-4

MEN’S LACROSSE

Thursday’s Results

Colby 8, Babson 6

Thomas 16, Regis 12

MEN’S TENNIS

Thursday’s Results

Chicago 6, Colby 3

Colby 8, Concordia 1

Golf

LOCAL

9-hole rally: (Tie) Jim Wilson-Scott Garland -1, Ernie Hein-Mark Pierce -1, Dale Covey-Joe Johnton -4, Al Stuber-Tim McCluskey -5, Bruce Ireland-Joel McCluskey -6

College hockey

NCAA Div. I

Northeast Regional

At Manchester, N.H.

Friday, March 29

No. 1 UMass-Lowell 6, No. 4 Wisconsin 1

No. 2 New Hampshire 5, No. 3 Denver 2

Saturday,March 30

No. 1 UMass-Lowell (27-10-2) vs. No. 2 New Hampshire (20-11-7), 6:30 p.m.

West Regional

At Grand Rapids, Mich.

Friday, March 29

No. 4 Yale 3, No. 1 Minnesota 2 (OT)

No. 2 North Dakota 2, No. 3 Niagara 1

Saturday, March 30

No. 4 Yale (19-12-3) vs. No. 2 North Dakota (22-12-7), 4 p.m.

East Regional

At Providence, R.I.

Saturday, March 30

No. 1 Quinnipiac (27-7-5) vs. No. 4. Canisius (19-18-5), 5:30 p.m.

No. 2 Boston College (22-11-4) vs. No. 3 Union (21-12-5), 9 p.m.

Sunday, March 31

Semifinal winners, 6:30 p.m.

Midwest Regional

At Toledo, Ohio

Saturday, March 30

No. 1 Notre Dame (25-12-3) vs. No. 4 St. Cloud State (23-15-1), 1:30 p.m.

No. 2 Miami (24-11-5) vs. No. 3 Minnesota State (24-13-3), 5 p.m.

Sunday, March 31

Semifinal winners, 4 p.m.

Frozen Four

At Pittsburgh

Thursday, April 11

East Regional winner vs. Midwest Regional winner, 4:30 or 8 p.m.

Northeast Regional champion vs. West Regional champion, 4:30 or 8 p.m.

Saturday, April 13

Semifinal winners, 7 p.m.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports