Local sports results for Mar. 6, 2013

Posted March 06, 2013, at 8:29 p.m.

Hockey tourney

HIGH SCHOOL

Eastern Maine

Championship

Tuesday, March 5

Class A, at Lewiston

G7: No. 1 Lewiston 5, No. 2 Bangor 1

Tuesday, March 5

Class B, at Orono

G6: No. 1 Messalonskee 7, No. 2 John Bapst 2

State finals

Saturday, March 9

At Lewiston

Class B

G8: No. 1 Messalonskee (18-2) vs. No. 1 Greely (16-4), 1 p.m.

Class A

G8: No. 1 Lewiston (17-3-1) vs. No. 2 Falmouth (17-3-1), 6 p.m.

Western Maine

Championship

Tuesday, March 5

At Lewiston

Class A

G7: No. 2 Falmouth 4, No. 1 Scarborough 3

Wednesday, March 6

Class B

G4: No. 1 Greely 7, No. 2 Camden Hills 1

Results

COLLEGE

BASEBALL

Tuesday’s Results

Miami 6, Maine 2

Wednesday’s Results

Western Michigan 7, Maine 3

SOFTBALL

Wednesday’s Results

Loyola Marymount 11, Maine 2

MEN’S LACROSSE

Tuesday’s Results

Anna Maria 8, Husson 6

WOMEN’S LACROSSE

Wednesday’s Results

Babson 10, Bates 9

MEN’S HOCKEY

Wednesday’s Results

NCAA Tournament

Bowdoin 5, UMass Dartmouth 2

Swimming

Editor’s Note: One in a series of results to be published this week.

YMCA State Championships

March 2-3

At Orono

BOYS 11-12

Teams: Bangor Barracudas, Boothbay Region Dolphins, Canoe City, DEFY, KVY Stingrays, Long Reach/Bath, Mid-Maine Dolphins, Mount Desert Island, Northern York County, Penobscot Bay, Sanford Titans, Twin Cities, Waldo County Bluefish

200 Yard Medley Relay: 1, Long Reach (Andrew Samson 12, Brian Hess 12, Jacob

Stafford 11, Aaron Hyde 12), 2:01.88. 2, MDI (Oliver Johnston 12, Liam Sullivan 11, Zeke Valleau 11, Jacob Mitchell 12), 2:05.02. 3, Northern York’ (Joshua Roberts 12, Jason Albaum 11,

Eli Steward 12, Joseph Vail 12), 2:11.54. 4, Mid-Maine (Jake Witham 11, David Govoni 12, Carter Jones 11, Kyle Burger-Roy 11), 2:21.32. 5, Sanford (Trent Otash 12, Andrew Cotton 12, Carson Cuthbert 12, Noah Cadigan 11), 2:21.43. 6, Pine Tree’ (Sam Doane 11, Justin Caiazzo 11, Josh Ying 11, Matthew Hogenauer 11), 2:22.84. 7, Canoe City (Carl Helstrom 12, Russel Sossong 12, Kellen Doyle 12, Jeremy Stoyell 11), 2:23.86. 8, Twin Cities (Lennon LaBelle 11, Hayden Bavis 11, Brendan Whitman 11, Dominic Daigle 11), 2:31.88.

200 Yard Freestyle: 1, Joshua Roberts, NYCY, 2:11.83. 2, Rudi Schnetzer, WCY, 2:12.42. 3, Aaron Hyde, LRSC, 2:14.82. 4, Oliver Johnston, MDIY, 2:14.85. 5, Eli Steward, NYCY, 2:15.59. 6, Cooper Russell, PBAY, 2:16.29. 7, Andrew Samson, LRSC, 2:16.55. 8, Austin Baron, DEFY, 2:20.44. 9, Brendan Moline, WCY, 2:21.28. 10, Nick Costigan, BYB, 2:21.47. 11, Benjamin Willertz, LRSC, 2:29.85. 12, Nathan Berry, KVY, 2:31.90. 13, Joseph Vail, NYCY, 2:32.67. 14, Arnold Maroney, MMD, 2:36.95. 15, Nicholas Hennin, LRSC, 2:41.13. 16, David Crabiel, WCY, 2:46.92.

100 Yard IM: 1, Liam Sullivan, MDIY, 1:03.01. 2, Brian Hess, LRSC, 1:04.51. 3, Jake Witham,

MMD, 1:10.34. 4, Pierce Rotman, NYCY, 1:15.60. 5, Sam Pelletier, DEFY, 1:16.48. 6, Kellen Doyle, CCSC, 1:16.61. 7, Devin Hoskins, LRSC, 1:16.73. 8, Jason Albaum, NYCY, 1:18.23. 9, David Govoni, MMD, 1:18.35. 10, Joe Bergeon, NYCY, 1:19.18. 11, Luke Hamlin, WCY, 1:21.07. 12, Russel Sossong, CCSC, 1:24.25. 13, Conner Wagstaff, DEFY, 1:25.07. 14, Hayden Bavis, TCST, 1:25.19. 15, Zachary Mogul-Campbell, CBRY, 1:25.77. 16, Chase McGee, MDIY, 1:27.04.

50 Yard Freestyle: 1, Camden Holmes, DEFY, 27.07. 2, Jacob Mitchell, MDIY, 27.65. 3, Josh Ying, PTSC, 27.86. 4, Jacob Stafford, LRSC, 28.00. 5, Matthew Yost, LRSC, 28.43. 6, Dominic Marco, LRSC, 28.50. 7, Sam Doane, PTSC, 28.96. 8, Jesse Kulbe, WCY, 29.17. 9, Nicco Bartone, LRSC, 30.11. 10, Nick Costigan, BYB, 30.69. 11, Samuel Schneider, LRSC, 30.88. 12, Andrew Cotton, SYT, 31.49. 13, Nate Perkins, MMD, 31.71. 14, Austin Charkowick, PBAY, 31.89. 15, Ben Cox-Faxon, CBRY, 32.30. 16, Jake Perkins, MMD, 32.51.

50 Yard Butterfly: 1, Jacob Stafford, LRSC, 30.23. 2, Camden Holmes, DEFY, 31.36. 3, Eli Steward, NYCY, 31.79. 4, Connor Hedstrom, PBAY, 32.71. 5, Connor O’Farrell, PBAY, 32.89. 6, Dominic Marco, LRSC, 33.99. 7, Zeke Valleau, MDIY, 34.12. 8, Pierce Rotman, NYCY, 34.36. 9, Luke Hamlin, WCY, 35.12. 10, Samuel Washington, LRSC, 35.61. 11, Brandon Aponte, DEFY, 35.66. 12, Carter Jones, MMD, 35.70. 13, Lennon LaBelle, TCST, 35.77. 14, Cameron Anderson, WCY, 36.74. 15, Devin Hoskins, LRSC, 37.39. 16, Brandon Johnson, LRSC, 39.15.

100 Yard Freestyle: 1, Josh Ying, PTSC, 59.92. 2, Jake Witham, MMD, 1:00.66. 3, Jacob Mitchell, MDIY, 1:00.88. 4, Cooper Russell, PBAY, 1:02.63. 5, Matthew Yost, LRSC, 1:05.05. 6, Brendan Moline, WCY, 1:05.98. 7, Joe Bergeon, NYCY, 1:06.41. 8, Steven Johnston, BYB, 1:06.99. 9, Joseph Vail, NYCY, 1:08.08. 10, Carson Cuthbert, SYT, 1:09.33. 11, Nate Perkins, MMD, 1:10.24. 12, Ben Cox-Faxon, CBRY, 1:10.52. 13, Benjamin Willertz, LRSC, 1:10.61. 14, Noah Cadigan, SYT, 1:10.67. 15, Isaac Weaver, DEFY, 1:10.85. 16, Samuel Schneider, LRSC, 1:10.93.

50 Yard Backstroke: 1, Joshua Roberts, NYCY, 32.27. 2, Oliver Johnston, MDIY, 32.31. 3, Aaron Hyde, LRSC, 32.62. 4, Andrew Samson, LRSC, 32.67. 5, Rudi Schnetzer, WCY, 33.40. 6, Lennon LaBelle, TCST, 33.72. 7, Sam Doane, PTSC, 33.88. 8, Nathan Berry, KVY, 34.44. 9, Brandon Aponte, DEFY, 35.20. 10, Zeke Valleau, MDIY, 35.72. 11, Connor O’Farrell, PBAY, 37.00. 12, Nicco Bartone, LRSC, 37.71. 13, Carl Helstrom, CCSC, 38.77. 14, Nicholas Hennin, LRSC, 38.98. 15, Will Lenardson, CBRY, 39.01. 16, Alexander Gurney, LRSC, 39.90.

50 Yard Breaststroke: 1, Brian Hess, LRSC, 31.34. 2, Liam Sullivan, MDIY, 31.40. 3, David Govoni, MMD, 37.44. 4, Devin Hoskins, LRSC, 37.53. 5, Austin Baron, DEFY, 37.86. 6, Ben Cox-Faxon, CBRY, 38.53. 7, Andrew Cotton, SYT, 38.77. 8, Jason Albaum, NYCY, 38.87. 9, Sam Pelletier, DEFY, 38.99. 10, Gilbert Isaacs, MDIY, 39.57. 11, Isaac Weaver, DEFY, 40.54. 12, Joey Cholish, LRSC, 42.79. 13, Arnold Maroney, MMD, 43.16. 14, Owen McGrath, SYT, 43.55. 15, Jesse Kulbe, WCY, 43.57. 16, Benjamin Willertz, LRSC, 43.60.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Down East (Brandon Aponte 11, Sam Pelletier 11, Austin Baron

12, Camden Holmes 11), 1:56.42. 2, Long Reach (Dominic Marco 11, Nicco Bartone 11, Samuel Schneider 12, Matthew Yost 11), 1:58.58. 3, Waldo County (Jesse Kulbe 12, Luke Hamlin 11, Brendan Moline 11, Rudi Schnetzer 12), 1:59.27. 4, Penobscot Bay (Connor Hedstrom 11, Connor O’Farrell 12, Austin Charkowick 11, Cooper Russell 12), 2:00.52. 5, Canoe City (Jeremy Stoyell 11, Russel Sossong 12, Carl Helstrom 12, Kellen Doyle 12), 2:05.92. 6, Sanford (Noah

Cadigan 11, Jackson Pierce 12, Ethan DeMoura 11, Carson Cuthbert 12), 2:13.67. 7, Mid-Maine (Arnold Maroney 12, Jake Perkins 11, Nate Perkins 12, Zack Laflamme 12), 2:14.25. 8, Twin Cities (Iain Frumiento 12, Brendan Whitman 11, Hayden Bavis 11, Dominic Daigle 11), 2:16.96. 9, Northern York (Pierce Rotman 12, Lucas Girard 11, Jackson Fuller 12, Joe Bergeon 11), 2:21.26. 10, Pine tree (Andrew Manderson 12, Justin Caiazzo 11, Ezra Flint 12, Matthew Hogenauer 11), 2:24.43. 11, Bangor (Nick Costigan 12, Steven Johnston 12, Matthew Smith 12, Ian Norman 11), 2:24.65. 12, Casco Bay’ (Matt Kyle 12, Gardy Converse 11, Zachary Mogul-Campbell 11, Trevor Ingalls 11), 2:24.97. 13, MDI (Lucas Ingebritson 11, Gilbert Isaacs 12, Chase McGee 11, Quincy Rozeff 11), 2:28.10. 14, KVY (Rohan Duvvuru 11, Colby Gardner 12, Chris Jamison 11, Nathan Berry 11), 2:38.15. 15, Long Reach (Schyler Eaves 12, Alex Martin 12, Zachary Lay 11, Angus Brown 11), 2:41.42. 16, Casco Bay (Chase Bradbury 9, Jacob Rasmussen 11, Brendan Mittleider 11, Alex Drago 11), 2:44.86.

GIRLS 11-12

Teams: Bangor Barracudas, Boothbay Region Dolphins, Canoe City, DEFY, KVY Stingrays, Long Reach/Bath, Mid-Maine Dolphins, Mount Desert Island, Northern York County, Penobscot Bay, Sanford Titans, Twin Cities, Waldo County Bluefish

200 Yard Medley Relay: 1, KVY (Abby Lenko 12, Abreal Whitman 11, Gabby Low 12, Talia

Jorgensen 11), 2:05.35. 2, Long Reach (Sophia Kruse 12, Leah Totman 12, Alexandra Morse 11, Sophie Blair 12), 2:08.22. 3, Canoe City (Abigail Ketch 11, Andie Rawson 12, Emily Ketch 11, Laura Skacel 12), 2:17.30. 4, Twin Cities (Abbie Howe 11, Mackenzie Treadwell 12, Brooke Cloutier 11, Sarah Legere 12), 2:20.83. 5, Mid-Maine (Morgan Veilleux 11, Edin Sisson 11, Olivia Roy 11, Sarah Kohl 11), 2:21.48. 6, Sanford Y (Amanda Dudley 12, Abigail Darling 12, Emily Cyr 12, Delaney Tanguay 11), 2:21.55. 7, MDI (Samantha Jacobs 12, Catherine Ding 12, Eliza Schleif 12, Anna Naggert 11), 2:22.13. 8, Casco Bay (Tholia Hallet 11, Natalie Bourassa 11, Meg

Perrotta 11, Eliza Brown 12), 2:22.69. 9, Bangor (Hannah Friedman 12, Julia Bate 11, Taylor Sever 11, Mckenna Porter 12), 2:28.59. 10, Down East (Bettina Bresinsky 11, Kiana Maddocks-Wilbur 12, Katie Hammer 11, Miriam Nelson 11), 2:30.88. 11, Casco Bay

(Isabelle Masison 12, Kara Murray 12, Ada Causey 12, Gabriella Colby-George 11), 2:31.92. 12, Pine Tree (Haley McCullough 12, Lindsey Boylen 12, Bella Tucci 11, Grace DiPhilippo 12), 2:32.22. 13, Long Reach (Madyson Geboskie 12, Olivia Carosi 12, Anna Rider 12, Abbie Anderson 12), 2:33.40. 14, Waldo County (Cassidy Clark 11, Amy Gaiero 11, Carrie Walker 12, Isobel Kelly 12), 2:43.48. 15, Penobscot Bay (Mackenzie Power 11, Katherine Dailey 12, Katherine Freeman 9, Fiona Sewall 12), 2:45.52. 16, Twin Cities (Abigail Small 11, Abigail Fisher 11, Karis Wentzel 12, Madison Rush 12), 3:15.44.

200 Yard Freestyle: 1, Gabby Low, KVY, 2:03.59. 2, Sophia Kruse, LRSC, 2:15.44. 3, Isabel Harms, NYCY, 2:16.05. 4, Sierra Weston, MMD, 2:18.08. 5, Kenz Burton, MMD, 2:18.18. 6, Hannah Griffin, NYCY, 2:18.94. 7, Eve Gutheinz, PBAY, 2:23.34. 8, Eliza Schleif, MDIY, 2:24.52. 9, Lily Waddell, BYB, 2:27.02. 10, Ava Sealander, DEFY, 2:27.99. 11, Anna Naggert, MDIY, 2:28.25. 12, Samantha Deans, KVY, 2:28.73. 13, Madisyn Curran, KVY, 2:30.32. 14, Abigail Raymond, NYCY, 2:34.84. 15, Delaney Young, LRSC, 2:36.75. 16, Mckenna Porter, BYB, 2:39.09.

100 Yard IM: 1, Jenna Clukey, PRY, 1:06.43. 2, Sidney Hamilton, DEFY, 1:07.65. 3, Talia Jorgensen, KVY, 1:08.28. 4, Amanda Dudley, SYT, 1:13.17. 5, Erin Aucoin, BYB, 1:13.32. 6, Abreal Whitman, KVY, 1:15.25. 7, Edin Sisson, MMD, 1:15.51. 8, Isabella Moody, MMD, 1:17.19. 9, Olivia Hills, WCY, 1:17.41. 10, Brooke Cloutier, TCST, 1:17.74. 11, Emily Grinnell, PBAY, 1:18.65. 12, Leah Totman, LRSC, 1:19.35. 13, Olivia Harper, LRSC, 1:19.50. 14, Eleanor Hodgkin, KVY, 1:20.22. 15, Samantha Ober, LRSC, 1:20.45. 16, Olivia Roy, MMD, 1:20.66.

50 Yard Freestyle: 1, Emily Ketch, CCSC, 28.50. 2, Sophie Blair, LRSC, 28.67. 3, Ellie Clarke,

DEFY, 29.34. 4, Catherine Ding, MDIY, 29.47. 5, Merrill Truluck, LRSC, 29.84. 6, Ella Martin, LRSC, 30.20. 7, Tholia Hallet, CBRY, 30.39. 8, Emma Pearce, BBYD, 30.51. 9, Sydney Orcutt, KVY, 30.76. 10, Lily Waddell, BYB, 30.80. 11, Maddie Woodworth, MDIY, 31.47. 12, Abigail Ketch, CCSC, 31.56. 13, Juliet Bolduc, TCST, 31.67. 14, Eliza Brown, CBRY, 31.92. 15, Grace DiPhilippo, PTSC, 31.98. 16, Abbie Anderson, LRSC, 31.99.

50 Yard Butterfly: 1, Gabby Low, KVY, 28.61. 2, Jenna Clukey, PRY, 28.84. 3, Ava Sealander, DEFY, 32.64. 4, Abby Lenko, KVY, 32.68. 5, Kenz Burton, MMD, 32.75. 6, Britta Brown, NYCY, 32.85. 7, Isabella Moody, MMD, 33.47. 8, Rachel Hand, BYB, 33.52. 9, Ella Martin, LRSC, 33.72. 10, Meg Perrotta, CBRY, 33.74. 11, Alexandra Morse, LRSC, 33.81. 12, Eliza Schleif, MDIY, 33.82. 13, Kate Brenner-Simpson, DEFY, 33.90. 14, Eleanor Hodgkin, KVY, 34.25. 15, Amanda Dudley, SYT, 34.54. 16, Gabby Kudas, NYCY, 35.00.

100 Yard Freestyle: 1, Talia Jorgensen, KVY, 59.97. 2, Erin Aucoin, BYB, 1:01.43. 3, Isabel Harms, NYCY, 1:02.93. 3, Sierra Weston, MMD, 1:02.93. 5, Sophie Blair, LRSC, 1:05.93. 6, Laura Skacel, CCSC, 1:06.38. 7, Olivia Hills, WCY, 1:06.69. 8, Emma Pearce, BBYD, 1:08.32. 9, Merrill Truluck, LRSC, 1:09.36. 10, Emily Grinnell, PBAY, 1:09.41. 11, Olivia Harper, LRSC, 1:09.47. 12, Samantha Deans, KVY, 1:10.22. 13, Eleanor Hodgkin, KVY, 1:10.58. 14, Sydney Orcutt, KVY, 1:10.78. 15, Delaney Young, LRSC, 1:11.42. 16, Gina Vo, BYB, 1:11.92.

50 Yard Backstroke: 1, Jenna Clukey, PRY, 30.60. 2, Sophia Kruse, LRSC, 31.08. 3, Erin Aucoin, BYB, 32.56. 4, Rachel Hand, BYB, 33.52. 5, Abby Lenko, KVY, 33.99. 6, Hannah Griffin, NYCY, 34.29. 7, Sunny Conlan, PBAY, 34.31. 7, Abbie Howe, TCST, 34.31. 9, Olivia Hills, WCY, 34.87. 10, Abigail Raymond, NYCY, 35.12. 11, Ellie Clarke, DEFY, 35.79. 12, Gabby Kudas, NYCY, 35.91. 13, Haley McCullough, PTSC, 36.19. 14, Abigail Ketch, CCSC, 36.48. 15, Leila Chirayath, TCST, 36.56. 16, Haily Harper, LRSC, 36.95.

50 Yard Breaststroke: 1, Sidney Hamilton, DEFY, 35.65. 2, Edin Sisson, MMD, 35.84. 3, Leah Totman, LRSC, 36.87. 4, Eve Gutheinz, PBAY, 37.28. 5, Meg Perrotta, CBRY, 37.55. 6, Kate Brenner-Simpson, DEFY, 37.59. 7, Abreal Whitman, KVY, 38.29. 8, Graci Wiseman, BYB, 38.90. 9, Andie Rawson, CCSC, 38.95. 10, Samantha Ober, LRSC, 39.07. 11, Catherine Ding, MDIY, 39.33. 12, Abigail Darling, SYT, 39.60. 13, Kiana Maddocks-Wilbur, DEFY, 39.72. 14, Elizabeth Trefts, CCSC, 39.88. 15, Mackenzie Treadwell, TCST, 40.37. 15, Isabel Toth, NYCY, 40.37.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Down Easte (Ava Sealander 12, Kate Brenner-Simpson 12, Ellie

Clarke 11, Sidney Hamilton 11), 1:57.04. 2, Mid-Maine (Elizabeth Hammond 11, Isabella Moody 12, Kenz Burton 12, Sierra Weston 12), 2:02.24. 3, Canoe City (Laura Skacel 12, Elizabeth Trefts 11, Andie Rawson 12, Emily Ketch 11), 2:04.80. 4, Penobscot Bay (Eve Gutheinz 11, Mackenzie Power 11, Sunny Conlan 12, Emily Grinnell 11), 2:04.84. 5, Long Reach Ella Martin 11, Haily Harper 11, Olivia Harper 11, Merrill Truluck 12), 2:05.92. 6, Bangor (Rachel Hand 11,

Lily Waddell 12, Gina Vo 12, Mckenna Porter 12), 2:06.00. 7, KVY (Nina Boudreau 12, Madisyn Curran 12, Samantha Deans 12, Sydney Orcutt 12), 2:07.15. 8, Twin Cities (Sarah Legere 12, Abbie Howe 11, Leila Chirayath 11, Juliet Bolduc 11), 2:08.45. 9, Northern York (Angelina Macedo 12, Sydney Macedo 12, Abigail Raymond 12, Gabby Kudas 12), 2:09.70. 10, Casco Bay (Jade Lindenau 11, Isabelle Masison 12, Hannah Fishman 11, Eliza Brown 12), 2:10.49. 11, MDI (Anna Naggert 11, Samantha Jacobs 12, Emma Jones 12, Maddie Woodworth 12), 2:12.16. 12, Casco Bay ‘B’ (Grace Battarbee 11, Emma Anghel 11, Ada Causey 12, Gabriella Colby-George 11), 2:17.44. 13, Northern York ‘B’ (Samantha Hooper 12, Olivia Mclean 12, Tia Stockwell 11, Grace

Soucy 11), 2:22.82. 14, Down East (Bettina Bresinsky 11,Kaitlyn Britt 12, Kaitlyn Tracy 11, Kiana Maddocks-Wilbur 12), 2:23.20. 15, Twin Cities ‘B’ (Sophie Bilodeau 11, Abby Hart 12, Ashley Cronkhite 11, Lindsay Huston 12), 2:23.65. 16, Sanford (Delaney Tanguay 11, Claudia Hart 11, Tiffy Twombley 11, Abigail Darling 12), 2:24.88.

http://bangordailynews.com/2013/03/06/sports/local-sports-results-for-mar-6-2013/ printed on September 19, 2014