Local sports results for Mar. 5, 2013

Posted March 05, 2013, at 9:42 p.m.
Last modified March 05, 2013, at 11:32 p.m.

Hockey tourney

HIGH SCHOOL

Eastern Maine

Championship

Tuesday, March 5

Class A, at Lewiston

G7: No. 1 Lewiston 5, No. 2 Bangor 1

Tuesday, March 5

Class B, at Orono

G6: No. 1 Messalonskee 7, No. 2 John Bapst 2

State finals

Saturday, March 9

At Lewiston

Class B

G8: No. 1 Messalonskee (18-2) vs. WM champ, 1 p.m.

Class A

G8: No. 1 Lewiston (17-3-1) vs. WM champ, 6 p.m.

Western Maine

Championship

Tuesday, March 5

At Lewiston

Class A

G7: No. 2 Falmouth 4, No. 1 Scarborough 3

Wednesday, March 6

Class B

G4: No. 2 Camden Hills (15-4) vs. No. 1 Greely (15-4), 7 p.m.

High school hockey

MESSALONSKEE 7, JOHN BAPST 2

John Bapst (14-6-1) 0-0-2—7

Messalonskee (18-2) 2-1-4—7

First period — 1. Mess, C. Cunningham (unassisted), 3:43 (sh); 2. Mess, J. Cunningham (Towle, C. Cunningham), 9:10.

Second period — 3. Mess, Foye (C. Cunningham, Bernatchez), 14:35.

Third period — 4. JB, Yachanin (Massey), :41; 5. Mess, C. Cunningham (unassisted), 4:09 (sh); 6. Mess, C. Cunningham (unassisted), 4:41; 7. Mess, Burton (J. Cunningham, J. Dexter), 10:28 (pp); 8. Mess, Towle (unassisted), 11:45; 9. JB, LaFrance (Massey), 11:59.

Shots on goal: Messalonskee 9-9-9—27; John Bapst 5-4-6—15

Goaltenders: Messalonskee, B. Weeks (15 shots-13 saves); John Bapst, Jar. Leonard (27-20), Lander (14:00 of 3rd 0-0)

Power plays: Messalonskee 1-3; John Bapst 0-2

Penalties/minutes: Messalonskee 2-4, John Bapst 3-6

Attendance: 1,500 (est.)

Results

COLLEGE

SOFTBALL

Monday’s Results

Western Michigan 4, Maine 0

Indoor golf

LOCAL

At Traditions GC

Women’s League: 1st: Mary Smith, Gwen Archambault, Jane LeVie, Stevie Lord, -1; 2nd: Barbara Bristow, Alice Openshaw, Mary Smith +3; 3rd: Judy Chandler, Lesley Waterman, Barbara Sheets, +4.

Swimming

Editor’s Note: One in a series of results to be published this week.

YMCA State Championships

March 2-3

At Orono

Girls 8 & Under

Teams: Bangor Barracudas, Boothbay Region Dolphins, Canoe City, DEFY, KVY Stingrays, Long Reach/Bath, Mid-Maine Dolphins, Mount Desert Island, Northern York County, Penobscot Bay, Sanford Titans, Twin Cities, Waldo County Bluefish

100-Yard Medley Relay: 1, MDI (Lily James, Sadie Sullivan, Heather Finger, Olivia Underwood), 1:26.76. 2, NYC (Sylvia Hunt, Aurelia Leonard, Charlotte Donovan, Jenna Lavallee), 1:28.50. 3, LR/B (Racey Gregg, Olivia Cunningham, Fiona Brown, Lauren Buczkowski), 1:29.79. 4, PenBay (Grace Pratt, Emma Cyr, Ivy Merriam, Alexandra Tassoni), 1:31.17. 5, DEFY (Jordan Berry, Hannah Wagstaff, Olivia Davis, Sofia Herrington), 1:36.99, 6, Sanford (Aleena Beneszewski, Grace Pease, Maia Alling, Celia Perks), 1:40.01, 7, Canoe City (Nora White, Annie Roach, Heidi Simmons, Izabelle Trefts), 1:43.56, KVY (Bella Littler, Julia Perkins, Maria Levesque, Olivia Pekins), 1:48.62, 8, Waldo ‘B’ (Greta Ahlefeld, Ada Potter, Chelsea Gaiero, Avery Emerson), 1:55.71, 9, MDI ‘B’ (Elle Yarborough, Zoe Horton, CassieLyn Willis, Maaike Korstanje), 1:58.41.

100 IM: 1, McKayla Kendall, BYB, 1:29.57. 2, Heather Finger, MDIY, 1:42.24. 3, Sadie Sullivan, MDIY, 1:47.63. 4, Charlotte Donovan, NYCY, 1:48.27. 5, Kate Gallagher, PTSC, 1:48.31, 6, Natalie Townsend, MMD, 1:50.37, 7, Gracie Parker, MDIY, 1:51.06, 8, Aurelia Leonard, NYCY, 1:51.22, 9, Leah MacPherson, DEFY, 1:53.93, 10, Olivia Cunningham, LRSC, 1:54.80. 11, Jalee Boucher, TCST, 1:55.61. 12, Mia Winslow, WCY, 1:56.35. 13, Gail Curtis, PBAY, 1:57.48. 14, Emma Butterfield, BYB, 1:59.65. 15, Elsa Daulerio, LRSC, 2:02.45. 16, Annaliese Pillitteri, WCY, 2:06.29.

25 Freestyle: 1, McKayla Kendall, BYB, 15.76. 2, Morgan Bagnall, PBAY, 15.83. 3, Taylor Belanger, TCST, 16.71. 4, Jenna Lavallee, NYCY, 17.77. 5, Mckayla Alden, WCY, 17.87, 6, Kate Gallagher, PTSC, 18.34, 7, Dasha Herrington, DEFY, 18.84, 8, Grace Pratt, PBAY, 18.87, 9, Aleida Harvey, DEFY, 19.06, 10, Olivia Underwood, MDIY, 19.08. 11, Sofia Herrington, DEFY, 19.18. 12, Lauren Buczkowski, LRSC, 19.21. 13, Sylvia Hunt, NYCY, 19.27. 14, Kaitlyn Walker-Spencer, PBAY, 19.41. 15, Alyson Shook, BBYD, 19.81. 16, Annalise Cowing, NYCY, 19.83.

25 Butterfly: 1, Fiona Allen, DEFY, 18.74. 2, Charlotte Donovan, NYCY, 19.74. 3, Ivy Merriam, PBAY, 19.93. 4, Heather Finger, MDIY, 20.65. 5, Abigail Donnelly, WCY, 21.01, 6, Taylor Belanger, TCST, 21.71, 7, Natalie Townsend, MMD, 21.97, 8, Anne Bergeron, CBRY, 22.61, 9, Cialy Charbonneau, LRSC, 22.68, 10, Aurelia Leonard, NYCY, 22.77. 11, Racey Gregg, LRSC, 23.26. 12, Maria Levesque, KVY, 23.29. 13, Jalee Boucher, TCST, 23.30. 14, Fiona Brown, LRSC, 23.87. 15, Olivia Davis, DEFY, 25.14. 16, Violet Davis, DEFY, 25.15.

50 Freestyle: 1, Morgan Bagnall, PBAY, 34.56. 2, Emma Thomas, KVY, 34.76. 3, McKayla Kendall, BYB, 34.79. 4, Jenna Lavallee, NYCY, 39.52. 5, Natalie Townsend, MMD, 41.53, 6, Mckayla Alden, WCY, 42.69, 7, Lauren Buczkowski, LRSC, 43.37, 8, Aleida Harvey, DEFY, 43.39, 9, Olivia Underwood, MDIY, 43.53, 10, Emma Farnham, MMD, 43.58. 11, Dasha Herrington, DEFY, 43.61. 12, Grace Pratt, PBAY, 43.73. 13, Emma Butterfield, BYB, 46.93. 14, Reese Belanger, TCST, 47.35. 15, Julia Habib, KVY, 47.76. 16, Celia Perks, SYT, 48.59.

25 Backstroke: 1, Morgan Bagnall, PBAY, 20.22. 2, Emma Thomas, KVY, 20.34. 3, Abbie Quinn, BYB, 21.09. 4, Fiona Allen, DEFY, 21.80. 5, Taylor Belanger, TCST, 21.84, 6, Racey Gregg, LRSC, 22.07, 7, Kate Gallagher, PTSC, 22.34, 8, Sylvia Hunt, NYCY, 22.44, 9, Leah MacPherson, DEFY, 22.45, 10, Julia Habib, KVY, 22.48. 11, Violet Davis, DEFY, 22.56. 12, Abigail Donnelly, WCY, 22.70. 13, Annalise Cowing, NYCY, 22.87. 14, Lily James, MDIY, 23.22. 15, Jordan Berry, DEFY, 23.24. 16, Gail Curtis, PBAY, 23.40.

25 Breaststroke: 1, Olivia Cunningham, LRSC, 21.85. 2, Sadie Sullivan, MDIY, 22.30. 3, Elsa Daulerio, LRSC, 24.49. 4, Kaitlyn Walker-Spencer, PBAY, 25.88. 5, Cialy Charbonneau, LRSC, 26.20, 6, Abigail Donnelly, WCY, 26.21, 7, Kaleigh Gingrow, LRSC, 26.63, 8, Izabelle Trefts, CCSC, 26.64, 9, Lily James, MDIY, 26.75, 10, Gracie Parker, MDIY, 26.99. 11, Jalee Boucher, TCST, 27.43. 12, Chelsea Gaiero, WCY, 27.69. 13, Ada Potter, WCY, 27.73. 14, Hannah Wagstaff, DEFY, 27.99. 15, Annie Cyr, SYT, 28.02. 16, Annaliese Pillitteri, WCY, 28.24.

100 Freestyle Relay: 1, DEFY (Dasha Herrington, Leah MacPherson, Aleida Harvey, Fiona Allen), 1:23.37. 2, PenBay (Kaitlyn Walker-Spencer, Iselin Bratz, Gail Curtis, Madison Shoudy), 1:25.18. 3, Mid-Maine(Emma Farnham, Ebba Heaton-Jones, Katharine Elliott, Eleanor King), 1:27.39. 4, Boothbay(Alyson Shook, Mia Eason, Callan Eason, Arden Carleton), 1:28.86. 5, DEFY ‘B’ (Violet Davis, Denali Wagstaff, Caroline Mazgaj, Jordan Berry), 1:29.06, 6, MDI (Gracie Parker, Elle Yarborough, Nina Rozeff, Claire Moore), 1:30.13, 7, Bangor Barracudas(Abbie Quinn, Michaela Miller, Silvia Davids, Laura Stewart), 1:30.45, 8, Waldo (Mia Winslow, Ada Potter, Finley Marriner, Abby Kormann), 1:33.20, 9, NYCY (Rebecca Taggart, Renee Bergeon, Grace Bergeon, Annalise Cowing), 1:33.28, 10, Canoe City (Nora White, Heidi Simmons, Izabelle Trefts, Annie Roach), 1:35.55. 11, Long Reach/Bath (Erika Lyden, Elena Yacoben, Elsa Daulerio, Cialy Charbonneau), 1:35.63. 12, Casco Bay (Madeline Miles, Marin Cowell, Alex Ericson, Brooke Borman), 1:35.82. 13, Sanford Titans (Grace Pease, Miranda Tanguay, Annie Cyr, Maia Alling), 1:37.64. 14, Twin Cities (Anna Wilkins, Anna Frumiento, Katharine Garcia, Reese Belanger), 1:38.37. 15, DEFY ‘C’ (Ella Montgomery 5, Sarah Weaver, Ana Maria Scheff, Sara Moseley), 1:43.13. 16, Northern York County ‘B’ (Mikalyla Staples, Katie Braddick, Kiera Stoutenburg, Melandi Martel), 1:43.62.

At Orono

Boys 8 & Under

Teams: Bangor Barracudas, Boothbay Region Dolphins, Canoe City, DEFY, KVY Stingrays, Long Reach/Bath, Mid-Maine Dolphins, Mount Desert Island, Northern York County, Penobscot Bay, Sanford Titans, Twin Cities, Waldo County Bluefish

100 Medley Relay: 1, Long Reach/Bath (Aidan Saunders, Owen Tucker, Andrew

Leighton, Brady Ewing), 1:38.47. 2, Pine Tree (Evan Saunders, Max Hogenauer, Andrew Yoo, Beo Endicott), 1:39.05. 3, MDI (Sam Schleif, Jacob Benson, Brendan Graves, Liam McKernan), 1:39.94. 4, DEFY (Owen Frank, Ryan Ulichny, Nicholas Partridge, Tyler Goodman), 1:41.91. 5, Waldo (Chase Brassbridge, Liam O’Malia, Jeremiah Porter, Brigham Graf), 1:50.14, 6, PenBay (Samuel Van Lonkhuyzen, Theodore Hedstrom, Dylan Morgenstern, Mathew Clayton), 1:53.37, 7, Sanford Titans (Aidan Eastman, Parker Pease, Michael Billing, Max Akom), 2:07.61.

100 IM: 1, Cooper Sever, BYB, 1:32.44. 2, Alex Akers, TCST, 1:44.13. 3, Thomas Bradley, WCY, 1:44.90. 4, Scottie Turney, KVY, 1:47.31. 5, Joris Korstanje, MDIY, 1:54.97, 6, Brendan Graves, MDIY, 1:55.43, 7, Gryffin Kristan, BBYD, 1:58.01, 8, Matthew Durcan, NYCY, 2:05.20, 9, Jeremiah Porter, WCY, 2:13.69, 10, Bradley Vuong, LRSC, 2:16.33.

25 Freestyle: 1, Cooper Sever, BYB, 15.89. 2, Nathaniel Pierce, MMD, 15.97. 3, Parker Pease, SYT, 17.20. 4, Max Hogenauer, PTSC, 17.38. 5, Diego Harvey, DEFY, 18.14,

6, Jacob Benson, MDIY, 18.44, 7, Ethan Frumiento, TCST, 18.83, 8, Oliver Worner, PBAY, 19.00, 9, Carlos MacDonald, NYCY, 19.38, 10, Brandon Bicknell, MDIY, 19.49. 11, Owen Frank, DEFY, 19.70. 12, Wyatt Rayfield, PRY, 19.74. 13, Mathew Clayton, PBAY, 20.09. 14, Brigham Graf, WCY, 20.51. 15, Finn Caxton-Smith, CBRY, 20.65. 16, Benjamin O’Brien, LRSC, 20.79.

25 Butterfly: 1, Colin Aponte, DEFY, 19.70. 2, Nicholas Partridge, DEFY, 19.73. 3, Andrew Leighton, LRSC, 22.42. 4, Brendan Graves, MDIY, 22.73. 5, Andrew Yoo, PTSC,

23.98, 6, Oliver Worner, PBAY, 25.66, 7, Dylan Morgenstern, PBAY, 26.28, 8, Gabe Hatfield, WCY, 27.27, 9, Bradley Vuong, LRSC, 29.62, 10, Peter Burton, NYCY, 32.92. 11, William Kimber, LRSC, 34.19. 12, Michael Billing, SYT, 36.62.

50 Freestyle: 1, Nathaniel Pierce, MMD, 35.26. 2, Parker Pease, SYT, 39.06. 3, Diego Harvey, DEFY, 40.16. 4, Thomas Bradley, WCY, 40.98. 5, Carlos MacDonald, NYCY, 42.15., 6, Max Hogenauer, PTSC, 42.32, 7, Sam Schleif, MDIY, 43.27, 8, Brandon Bicknell, MDIY, 43.38, 9, Aidan Saunders, LRSC, 45.16, 10, Dylan Morgenstern, PBAY, 45.28. 11, Ryan Emerson, KVY, 45.70. 12, Wyatt Rayfield, PRY, 46.71. 13, Blaine Chasse, BYB, 47.76. 14, Benjamin O’Brien, LRSC, 50.88. 15, Brady Ewing, LRSC, 51.03. 16, Ian Meserve, CCSC, 53.75.

25 Backstroke: 1, Colin Aponte, DEFY, 19.91. 2, Scottie Turney, KVY, 21.38. 3, Gryffin

Kristan, BBYD, 23.38. 4, Ryan Emerson, KVY, 23.59. 5, Bailey Willey, KVY, 23.71, 6, Andrew Leighton, LRSC, 23.79, 7, Owen Frank, DEFY, 23.95, 8, Ethan Frumiento, TCST, 24.50, 9, Gavin Bavis, TCST, 24.57, 10, Aidan Saunders, LRSC, 24.62. 11, Ian Meserve, CCSC, 24.64. 12, Owen Carter, TCST, 24.65. 13, Samuel Van Lonkhuyzen, PBAY, 24.95. 14, Sam Ahola, BYB, 25.91. 14, Chase Brassbridge, WCY, 25.91. 16, Gabe Hatfield, WCY, 26.31.

25 Breaststroke: 1, Jacob Benson, MDIY, 24.24. 2, Alex Akers, TCST, 25.08. 3, Thomas Bradley, WCY, 25.70. 4, Ryan Ulichny, DEFY, 27.10. 5, Andrew Yoo, PTSC, 27.18, 6, Matthew Durcan, NYCY, 27.20, 7, Joris Korstanje, MDIY, 28.22, 8, Owen Tucker, LRSC, 28.93, 9, Jeremiah Porter, WCY, 29.76, 10, Martin Skacel, CCSC, 33.37. 11, Zach Norman, BYB, 33.45. 12, Nicolas Millones, MMD, 33.98. 13, Caleb Chamberland, LRSC, 34.81. 14, Brady Gardner, KVY, 35.23. 15, Liam O’Malia, WCY, 35.64. 16, Alex Busko, BYB, 36.36.

100 Freestyle Relay: 1, DEFY (Nicholas Partridge, Ryan Ulichny, Diego Harvey, Colin Aponte), 1:19.93. 2, MDI (Brandon Bicknell, Liam McKernan, Sam Schleif, Joris Korstanje), 1:25.14. 3, Penobscot Bay (Mathew Clayton, Samuel Van Lonkhuyzen, Lincoln Pierce, Oliver Worner), 1:25.23. 4, Twin Cities (Alex Akers, Gavin Bavis, Owen Carter, Ethan Frumiento), 1:26.28. 5, KVY Stingrays (Scottie Turney, Joseph Lemelin, Ryan Emerson, Bailey Willey), 1:33.59, 6, Casco Bay (Tristan Hatton, Alden Bounds, Doni Hallet, Finn Caxton-Smith), 1:34.25, 7, Long Reach/Bath (William Kimber, Benjamin O’Brien, Collin Lamb, Bradley Vuong), 1:34.81, 8, Waldo (Brigham Graf, Liam O’Malia, Gabe Hatfield, Chase Brassbridge), 1:36.50, 9, Bangor (Alex Busko, Kenai Huerth, Kristian Kendall 5, Kadin Thomas), 1:52.99., 10, Sanford Titans (Michael Billing, Fineus Daly, Aidan Eastman, Max Akom), 1:55.63.

Ages 9-10

GIRLS

Teams: Bangor Barracudas, Boothbay Region Dolphins, Canoe City, DEFY, KVY Stingrays, Long Reach/Bath, Mid-Maine Dolphins, Mount Desert Island, Northern York County, Penobscot Bay, Sanford Titans, Twin Cities, Waldo County Bluefish

200 Yard Medley Relay: 1, Casco Bay (Margie McLeod 10, Quinn Chicoine 10, Zoe Siegel

9, Allie Perrotta 9), 2:27.99. 2, Penobscot Bay (Eleanor Lincoln 10, Audrey Scott 10, Katherine Bowen 10, Eileen Maeda 10), 2:30.18. 3, Long Beach (Eleanor Stafford 9, Emily Martin 10, Ella Tycz 10, Madigan Saunders 10), 2:30.54. 4, KVY (Macy Aube 10, Cecilia Guadalupi 10, Tessa Jorgensen 9, Amanda Jorgensen 9), 2:35.04. 5, MDI (Ruby Brown 10, Gabbie James 10, Quinlan Hinerfeld 9, Hannah Viechnicki 10), 2:35.61. 6, Bangor (Sydney Blain 10, Caroline

Blain 10, Sarah Dalton 10, Madison Miller 9), 2:37.64. 7, Down Easet (Katelynn Lemelin 10, Lilja Hanson 9, Bailey Peterson 10, Marilyn Sawyer 10), 2:45.53. 8, Waldo County (Zoe Hosford 10, Marissa Mills-Lightner 9, Megan Wick 10, Macy Barnhart 10), 2:47.07. 9, Northern York (Grace Courtney 9, Miranda Durcan 10, Emily Vitali 10, Nicole Cyr 10), 2:47.62. 10, Twin Cities (Olivia Ouellette 10, Caroline LaPerriere 10, Molly Myrick 10, Ellena Frumiento 10), 2:48.53. 11, Canoe City (Hannah Sibley 10, Teagan Blackie 10, Mikaela Kenny 10, Zoe Vittum 10), 2:48.90. 12, Mid-Maine (Grace Jewell 10, Mya Wasilewski 9, Alicyn Govoni 10, Estephanie Baez 10), 2:51.93. 13, Pine Tree (Hannah Little 9, Charlotte Spies 10, Janna Braley 10, Ryanne Cox 10), 2:55.56. 14, Long Beach (Margaret Chingos 9, Grace Bingham 9, Cora Spelke 9, Kylie O’Brien 10), 3:02.36. 15, Waldo County (Magnolia Vinci 9, Pia Gibson 9, Emily Hills 9, Kiara Lantigua 10), 3:04.25. 16, Bangor (Mckayla Poulin 9, Claire Warmuth 9, Leah Potter 10, Ginny Hunt 9), 3:04.98.

100 Yard IM: 1, Cecilia Guadalupi, KVY, 1:16.14. 2, Melina Masselli, TCST, 1:20.98. 3, Tessa Jorgensen, KVY, 1:24.98. 4, Eileen Maeda, PBAY, 1:25.21. 5, Emily Martin, LRSC, 1:25.72. 6, Kasey Wood, PBAY, 1:25.81. 7, Ella Tycz, LRSC,1:26.21. 8, Olivia Smith, WCY, 1:27.44. 9, Lizzy Ober, LRSC, 1:28.03. 10, Quinlan Hinerfeld, MDIY, 1:29.93. 11, Phoebe Root, PBAY, 1:30.52. 12, Caroline Blain, BYB, 1:30.62. 12, Margaret McNeil, CBRY, 1:30.62. 14, Alicyn Govoni, MMD, 1:30.95. 15, Grace Girard, NYCY, 1:32.95. 16, Miranda Durcan, NYCY, 1:33.57.

50 Yard Freestyle: 1, Kerrigan Smith, WCY, 30.82. 2, Kayla Payson, WCY, 30.88. 3, Margie McLeod, CBRY, 31.06. 4, Ella Yentsch, BBYD, 31.24. 5, Estephanie Baez, MMD, 32.26. 6, Sydney Blain, BYB, 32.28. 7, Ruby Brown, MDIY, 32.42. 8, Kristy Barry, DEFY, 32.47. 9, Madigan Saunders, LRSC, 33.05. 10, Mae Causey, CBRY, 33.46. 11, Eleanor Stafford, LRSC, 34.18. 12, Katherine Bowen, PBAY, 34.21. 13, Sarah Dalton, BYB, 34.64. 14, Gabrielle Ravin, WCY, 34.78. 15, Nicole Cyr, NYCY, 34.91. 16, Logan Truluck, LRSC, 35.34.

50 Yard Butterfly: 1, Cecilia Guadalupi, KVY, 34.21. 2, Zoe Siegel, CBRY, 34.57. 3, Melina

Masselli, TCST, 37.41. 4, Ella Tassoni, PBAY, 37.63. 5, Sydney Blain, BYB, 37.64. 6, Caitlin MacPherson, DEFY, 38.00. 7, Sarah Dalton, BYB, 38.51. 8, Eleanor Lincoln, PBAY, 38.89. 9, Katherine Bowen, PBAY, 39.58. 10, Mallory Palmer, LRSC, 39.81. 11, Bailey Peterson, DEFY, 40.69. 12, Suzannah Richardi, PBAY, 40.88. 13, Megan Wick, WCY, 42.21. 14, Quinlan Hinerfeld, MDIY, 42.98. 15, Adeline Ziobro, CBRY, 43.60. 16, Sophie Harrington, CBRY, 44.02.

100 Yard Freestyle: 1, Kayla Payson, WCY, 1:09.12. 2, Kerrigan Smith, WCY, 1:10.23. 3, Ella

Yentsch, BBYD, 1:10.79. 4, Audrey Scott, PBAY, 1:11.45. 5, Eileen Maeda, PBAY, 1:12.30. 6, Tessa Jorgensen, KVY, 1:13.55. 7, Kristy Barry, DEFY, 1:14.08. 8, Quinn Chicoine, CBRY, 1:14.19. 9, Olivia Smith, WCY, 1:14.53. 10, Hannah Viechnicki, MDIY, 1:16.11. 11, Estephanie Baez, MMD, 1:16.51. 12, Ella Tassoni, PBAY, 1:16.64. 13, Madigan Saunders, LRSC, 1:17.07. 14, Molly Myrick, TCST, 1:17.76. 15, Amanda Jorgensen, KVY, 1:18.74. 16, Nicole Cyr, NYCY,

1:18.82.

50 Yard Backstroke: 1, Margie McLeod, CBRY, 35.33. 2, Eleanor Stafford, LRSC, 38.10. 3, Ruby Brown, MDIY, 38.12. 4, Allie Perrotta, CBRY, 39.36. 5, Ella Tycz, LRSC, 39.51. 6, Eleanor Lincoln, PBAY, 39.77. 7, Caitlin MacPherson, DEFY, 40.26. 8, Mae Causey, CBRY, 40.54. 9, Adeline Ziobro, CBRY, 40.71. 10, Olivia Ouellette, TCST, 41.04. 11, Katelynn Lemelin, DEFY, 41.29. 12, Margaret McNeil, CBRY, 41.46. 13, Lizzy Ober, LRSC, 41.49. 14, Phoebe Root, PBAY, 41.59. 15, Claire Pellegrino, BYB, 42.19. 16, Ana Dunn, DEFY, 42.41.

50 Yard Breaststroke: 1, Emily Martin, LRSC, 41.99. 1, Audrey Scott, PBAY, 41.99. 3, Melina

Masselli, TCST, 42.26. 4, Kasey Wood, PBAY, 43.43. 5, Lilja Hanson, DEFY, 43.76. 6, Logan Truluck, LRSC, 43.98. 7, Seneca Maddocks-Wilbur, DEFY, 44.98. 8, Gabbie James, MDIY, 45.03. 9, Miranda Durcan, NYCY, 45.46. 10, Quinn Chicoine, CBRY, 45.96. 11, Teagan Blackie, CCSC, 46.13. 12, Caroline Blain, BYB, 46.15. 13, Gabrielle Ravin, WCY, 46.55. 14, Ashley O’Brien, PTSC, 46.66. 15, Grace Girard, NYCY, 46.99. 16, Charlotte Spies, PTSC, 47.91.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Waldo County (Kayla Payson 10, Gabrielle Ravin 10, Olivia

Smith 9, Kerrigan Smith 10), 2:12.12. 2, Casco Bay (Mae Causey 10, Allie Perrotta 9, Margaret McNeil 9, Zoe Siegel 9), 2:17.94. 3, Down East (Katelynn Lemelin 10, Ana Dunn 10, Caitlin MacPherson 10, Kristy Barry 9), 2:18.92. 4, Penobscot Bay (Ella Tassoni 10, Phoebe Root 9, Kasey Wood 10, Alana Mahoney 10), 2:23.62. 5, Twin Cities (Molly Myrick 10, Olivia Ouellette 10, Caroline LaPerriere 10, Ellena Frumiento 10), 2:28.44. 6, MDI (Hannah Viechnicki 10, Elise Craighead 10, Gabbie James 10, Emma Stanley 10), 2:29.82. 7, Long Reach (Emily Galen 10, Mallory Palmer 10, Margaret Dwinal 9, Logan Truluck 10), 2:33.62. 8, Casco Bay (Elli Sterling 9, Izabel Cox-Faxon 9, Sophie Harrington 9, Claire Lane 10), 2:35.49. 9, Canoe City (Taylor Sullivan 9, Hannah Sibley 10, Teagan Blackie 10, Zoe Vittum 10), 2:37.33. 10, Penobscot Bay (Margaret

Richmond 10, Katherine O’Brien 9, Suzannah Richardi 10, Greta Curtis 10), 2:40.28. 11, Bangor (Claire Pellegrino 10, Madison Miller 9, Kelly Pellegrino 10, Leila Davids 10), 2:42.56. 12, oothbay Region (Emilie Crocker 9, Zoe Eason 9, Maren Whitney 9, Ella Yentsch 10), 2:43.30. 13, Twin Cities ‘B’ (Madison Bean 10, Anna Cote 9, Lauren Foster 9, Emma Hawley 9), 2:44.28. 14, Northern York (Mariposa Beane 9, Anna York 10, Jillian Lewis 10, Amy Geilen 10), 2:45.16. 15, Waldo County ‘B’ (Madalin Small 9, Emily Woods 9, Sarah Woods 9, Sadie Wheeler 9), 2:45.72. 16, Pine Tree (Eleanor Hutchins 9, Phoebe O’Rourke 10, Ashley O’Brien 10, Ella Raymond 10), 2:46.79.

BOYS

Teams: Bangor Barracudas, Boothbay Region Dolphins, Canoe City, DEFY, KVY Stingrays, Long Reach/Bath, Mid-Maine Dolphins, Mount Desert Island, Northern York County, Penobscot Bay, Sanford Titans, Twin Cities, Waldo County Bluefish

200 Yard Medley Relay:

1, Northern York (Jack Kudas 9, John Hight 10, Aiden Donovan 10, Kaigan Munch 10), 2:33.31. 2, Waldo County (Elliot Anderson 10, Finnian O’Malia 10, Gary Moline 10, Christian Pillitteri 10),

2:33.40. 3, Down East (Hayden O’Connell 9, Calvin Nelson 9, Ian Brenner-Simpson 10, Henry Scheff 9), 2:42.92. 4, Penobscot Bay (Gabe Ruesswick 9, Shea Sewall 10, Cameron Hedstrom 9, Alon Gilat 10), 2:47.57. 5, MDI (Porter Isaacs 10, Sam Mitchell 9, Tyler Willis 9, Cody Parker 9), 2:47.97. 6, Canoe City (Itai Boss 9, Joseph D’Angelo 10, Colin Rutherford 10, Joshua Watson 10), 2:52.94. 7, Pine Tree (Nick Hutchins 10, Jason Kang 9, Ben Archibald 9, Tate

Harris 10), 2:58.75. 8, Boothbay (Gareth Hodgdon 9, Lucas Hardwick 9, Adam Sirois 10, Jonathan Genrich 9), 3:08.92. 9, Casco Bay (Churchill Bounds 10, Brian Brogan 9, Chase Cameron 10, Nathaniel Henninger 9), 3:09.73. 10, Waldo County (Gabe Poulin 10, Jaim French 10, Nathaniel Porter 10, Christopher King 10), 3:27.33. 11, Long Beach (Nathan Levy 9, Tanner Hennin 9, Devin Lamb 9, Joseph Schneider 10), 3:29.42. 12, Casco Bay (Jack Nusom 9, Linus Maurer 10, Elias Thomas 9, Adam Lenardson 9), 3:30.13.

100 Yard IM: 1, Martin Guarnieri, MMD, 1:16.92. 2, Cason Markevich, BYB, 1:17.69. 3, Amos

Price, MDIY, 1:20.12. 4, Evan Willertz, LRSC, 1:26.19. 5, Porter Isaacs, MDIY, 1:26.39. 6, Aiden Donovan, NYCY, 1:26.99. 7, Ian Brenner-Simpson, DEFY, 1:27.02. 8, Gabe Ruesswick, PBAY, 1:27.25. 9, Tor Denny, PBAY, 1:27.67. 10, Ben Pearce, BBYD, 1:28.28. 11, Finnian O’Malia, WCY, 1:28.71. 12, Cody Parker, MDIY, 1:32.20. 13, Gary Moline, WCY, 1:38.66. 14, Julian Walls, MDIY, 1:41.59. 15, Cameron Hedstrom, PBAY, 1:41.99. 16, James Crabiel, WCY, 1:46.17.

50 Yard Freestyle: 1, Sam Conlan, PBAY, 29.58. 2, Angus Carter, PBAY, 32.15. 3, Rowan Kristan, BBYD, 32.27. 4, Nicolas Holland, LRSC, 32.51. 5, Liam Donovan, NYCY, 33.08. 6,

Christian Pillitteri, WCY, 33.23. 7, Sam Mitchell, MDIY, 33.42. 8, Elliot Anderson, WCY, 33.49. 9, Samuel Sinibaldi, LRSC, 33.67. 10, Kaigan Munch, NYCY, 33.76. 11, Ben Pearce, BBYD, 34.22. 12, Aiden Donovan, NYCY, 34.42. 13, Chris Hamblett, BBYD, 34.91. 14, Alex Millones, MMD, 35.06. 15, Calvin Nelson, DEFY, 35.56. 16, Itai Boss, CCSC, 35.98.

50 Yard Butterfly: 1, Martin Guarnieri, MMD, 34.04. 2, Colin Rutherford, CCSC, 35.30. 3, Brady

Hedstrom, PBAY, 36.69. 4, Amos Price, MDIY, 37.69. 5, Hayden O’Connell, DEFY, 38.06. 6, Shea Sewall, PBAY, 38.87. 7, Cameron Hedstrom, PBAY, 38.90. 8, Robby Hyde, LRSC, 39.00. 9, Jameson Labrecque, BBYD, 40.95. 10, Liam Donovan, NYCY, 41.11. 11, Alex Millones, MMD, 42.34. 12, Levi Levesque, KVY, 42.45. 13, Gary Moline, WCY, 44.61. 14, Adam Sirois, BBYD, 46.97. 15, Tyler Willis, MDIY, 48.37. 16, Churchill Bounds, CBRY, 54.47.

100 Yard Freestyle: 1, Sam Conlan, PBAY, 1:06.71. 2, Robby Hyde, LRSC, 1:09.12. 3, Amos Price, MDIY, 1:12.60. 4, Rowan Kristan, BBYD, 1:13.22. 5, Nicolas Holland, LRSC, 1:14.15. 6, Christian Pillitteri, WCY, 1:15.17. 7, Ian Brenner-Simpson, DEFY, 1:16.04. 8, John Hight, NYCY, 1:17.22. 9, Kaigan Munch, NYCY, 1:17.30. 10, Chris Hamblett, BBYD, 1:18.37. 11, Jack Kudas, NYCY, 1:20.44. 12, Tyler Woodworth, MDIY, 1:22.26. 13, Alex Millones, MMD, 1:22.46. 14, Ben Wilson, BYB, 1:22.47. 15, Joseph Schneider, LRSC, 1:23.45. 16, Gabe Ruesswick, PBAY,

1:24.55.

50 Yard Backstroke: 1, Cason Markevich, BYB, 34.40. 2, Martin Guarnieri, MMD, 35.89. 3, Angus Carter, PBAY, 38.46. 4, Hayden O’Connell, DEFY, 39.18. 5, Elliot Anderson, WCY, 39.54. 6, Luiz Estacio, MDIY, 40.45. 7, Tor Denny, PBAY, 40.52. 8, Nick Hutchins, PTSC, 40.87. 9, Shea Sewall, PBAY, 40.97. 10, Jack Kudas, NYCY, 42.07. 11, Cody Parker, MDIY, 43.17. 12, Brady Stockwell, KVY, 44.88. 13, Lucas Hardwick, BBYD, 45.28. 14, Tobias Macedo, NYCY, 46.37. 15, Triston Green, PRY, 46.64. 16, Charlie Fussell, BYB, 47.38.

50 Yard Breaststroke: 1, Cason Markevich, BYB, 39.67. 2, John Hight, NYCY, 41.02. 3, Finnian

O’Malia, WCY, 41.38. 4, Brady Hedstrom, PBAY, 43.93. 5, Porter Isaacs, MDIY, 43.94. 6, Sam Mitchell, MDIY, 46.19. 7, Evan Willertz, LRSC, 46.57. 8, Luiz Estacio, MDIY, 46.80. 9, Ben Archibald, PTSC, 48.08. 10, Cooper Durcan, NYCY, 48.23. 11, Calvin Nelson, DEFY, 49.45. 12, Samuel Sinibaldi, LRSC, 50.79. 13, Luke Norman, BYB, 51.49. 14, Joseph D’Angelo, CCSC, 51.59. 15, Linus Maurer, CBRY, 51.64. 16, Tyler Nostrom, SYT, 52.63.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Penobscot Bay (Angus Carter 9, Brady Hedstrom 10, Tor Denny 9, Sam Conlan 10), 2:09.11. 2, Long Beach (Samuel Sinibaldi 10, Nicolas Holland 9, Evan Willertz 9, Robby Hyde 10), 2:13.97. 3, Boothbay (Ben Pearce 9, Jameson Labrecque 9, Chris

Hamblett 9, Rowan Kristan 10), 2:21.55. 4, Canoe City (Itai Boss 9, Joshua Watson 10, Joseph D’Angelo 10, Colin Rutherford 10), 2:27.37. 5, Pine Tree (Ben Archibald 9, Jason Kang 9, Tate Harris 10, Nick Hutchins 10), 2:37.42. 6, MDI (Tyler Woodworth 10, Luiz Estacio 10, Peter Benson 10, Tyler Willis 9), 2:37.45. 7, Waldo County (James Crabiel 10, Ronin Deschamps 9, Caiden Emerson 10, Fletcher Marriner 10), 2:38.26. 8, Northern York (Tobias Macedo 10, Cooper Durcan 9, Grant Friel 10, Liam Donovan 10), 2:40.21. 9, Bangor (Ben Wilson 9, Charlie Fussell 9, Luke Norman 10, Micah Sher 9), 2:42.48. 10, KVY (Brady Stockwell 10, Reid Tarbox 10, Hunter Moody 10, Levi Levesque 10), 2:54.22. 11, Down East (Joey Mitchell 10, Franklin Sealander 9, Eli Pouwels 9, Henry Scheff 9), 2:55.69. 12, MDI ‘B’ (Julian Walls 9, Tim Moore 10, Tucker James 9, Andrew Clark 9), 3:04.87. 13, Casco Bay ‘B’ (Ben Wagner 9, Ben Cloutier 10, Jeremy Brogan 10, Maximo Steverlynck-Horne 10), 3:06.64. 14, Waldo County ‘B’ (Lincoln Graf 9, Sawyer Carson 9, Luca Harris 9, Ari Spillane 10), 3:13.23. 15, Twin Cities’ (Konnor Simpson 9, Cole Cushman 10, Jack Hart 9, Andrea Dolci 10), 3:16.81. 16, Sanford Y (Jonathan Brooks 9, Liam Daly 9, Jacob Cao 9, Andres Vargas 10), 3:19.15.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports