Local sports results for Mar. 1, 2012

Posted March 01, 2013, at 10:03 p.m.
Last modified March 02, 2013, at 12:16 a.m.

Tourney scoreboard

Boys basketball

State championships

Friday, March 1

At CCCC, Portland

Class B

B8: No. 1 Falmouth 62, No. 1 Medomak 39

Saturday, March 2

At Augusta CC

Class A

A8: No. 1 Hampden (21-0) vs. No. 1 South Portland (18-3), 7 p.m.

At Bangor Auditorium

Class D

D8: No. 3 Central Aroostook (17-5) vs. No. 1 Forest Hills (19-2), 2:45 p.m.

Class C

C8: No. 2 Penquis (20-1) vs. No. 1 Boothbay (20-1),, 8:45 p.m.

Girls basketball

State championships

Friday, March 1

At CCCC, Portland

Class B

B8: No. 1 Presque Isle 51, No. 1 Lake Region 44

Saturday, March 2

At Augusta CC

Class A

A8: No. 2 Bangor (17-4) vs. No. 1 McAuley (21-0), 4 p.m.

At Bangor Auditorium

Class D

D8: No. 1 Washburn (21-0) vs. No. 2 Richmond (17-3), 1:05 p.m.

Class C

C8: No. 1 Calais (21-0) vs. No. 4 Waynflete (19-3), 7:05 p.m.

High school basketball

GIRLS

PRESQUE ISLE 51, LAKE REGION 44

Presque Isle (22-0) 51

Ireland 5-7 0-0 12, Guerrette 14-24 5-10 33, Bernier 1-2 0-0 2, Ackerson 0-0 0-0 0, Buck 0-1 0-0 0, Graham 1-3 2-2 4, Kingsbury 0-0 0-0 0, Stewart 0-2 0-0 0. Totals 21-38 7-12 51.

Lake Region (19-3) 44

C. Hancock 1-9 0-0 2, Sy. Hancock 3-11 0-0 8, Sa. Hancock 1-6 0-0 3, Chadbourne 0-0 0-0 0, Carter 6-11 5-7 17, Winslow 6-12 2-4 14. Totals 17-50 7-11 44.

Presque Isle 6-21-33-51

Lake Region 13-29-36-44

3-pt. goals — Presque Isle (2-4): Ireland 2-2, Guerrette 0-1, Buck 0-1; Lake Region (3-16): Sy. Hancock 2-7, Sa. Hancock 1-4, C. Hancock 0-5.

BOYS

FALMOUTH 62, MEDOMAK 39

Medomak Valley (19-3) 39

Olsen 0-1 0-0 0, Soper 0-3 0-0 0, Tibbetts 2-3 2-2 7, Vannah 0-2 0-0 0, Williamson 3-6 1-1 9, Spear 0-0 0-0 0, Starr 0-2 2-2 2, DePatsy 0-4 0-0 0, Hendrickson-Belloguet 1-6 0-0 2, Ripley 4-8 0-0 8, Murray 5-12 1-2 11. Totals 15-47 6-7 39.

Falmouth (21-1) 45

Laplante 0-0 0-0 0, Burton 0-0 0-0 0, Wilberg 4-8 7-7 15, Tseng 0-0 0-0 0, Coyne 2-8 9-10 14, Burfiend 3-7 0-0 7, Stucker 0-0 0-0 0, Thornton 0-0 0-0 0, Simonds 10-12 0-0 21, Fay 1-4 0-2 2, Horning 0-0 0-0 0, Foltmer 0-0 0-0 0, Rogers 1-3 1-1 3. Totals 21-42 17-20 62.

Medomak Valley 15-24-32-39

Falmouth 26-38-48-62

3-pt. goals — Medomak Valley (3-11): Williamson 2-2, Tibbetts 1-1, Olsen 0-1, DePatsy 0-1, Soper 0-2, Hendrickson-Belloguet 0-2, Murray 0-2 ; Falmouth (3-7): Simonds 1-2, Burfiend 1-2, Coyne 1-3.

Hockey tourney

HIGH SCHOOL

Eastern Maine

Quarterfinals

Class A

Tuesday, Feb. 26

G1: No. 1 Lewiston 9, No. 8 Edward Little 1

G2: No. 5 Brunswick 3, No. 4 Cony 2 (2OT)

G3: No. 3 St. Dominic 6, No. 6 Skowhegan 0

G4: No. 2 Bangor 8, No. 7 Hall-Dale/Win/Maran 5

Class B

G1: No. 4 Hampden 5, No. 5 Orono 4

G2: No. 6 Presque Isle 7, No. 3 Brewer 6 (OT)

G3: No. 2 John Bapst 4, No. 7 Lawrence 1

Semifinals

Saturday, March 2

Class A, at Lewiston

G5: No. 1 Lewiston (15-3-1) vs. No. 5 Brunswick (11-7-1), 2 p.m.

G6: No. 3 St. Dominic (12-6-1) vs. No. 2 Bangor (16-3), noon

Class B, at Winslow

G4: No. 4 Hampden (12-7) vs. No. 1 Messalonskee (16-2), 4:45 p.m.

G5: No. 6 Presque Isle (9-9-1) vs. No. 2 John Bapst (13-5-1), 7:15 p.m.

Championship

Tuesday, March 5

Class A, at Lewiston

G7: Semifinal winners, 6 p.m. or 8 p.m.

Tuesday, March 5

Class B, at Orono

G6: Semifinal winners, 7 p.m.

State finals

Saturday, March 9

At Lewiston

Class B

G8: Regional winners, 1 p.m.

Class A

G8: Regional winners, 6 p.m.

Western Maine

Class A Prelim

Saturday, Feb. 23

AP1: No. 9 Noble/Wells 4, No. 8 Bonny Eagle 3

Quarterfinals

Class A

Tuesday, Feb. 26

G1: No. 1 Scarborough 9, No. 9 Noble/Wells 1

G3: No. 3 Gorham 3, No. 2 Portland/Deering 2

G4: No. 2 Falmouth 7, No. 7 Biddeford 1

Class B

G1: No. 5 Cape Elizabeth 4, No. 4 Yarmouth 3

Wednesday, Feb. 27

G2: No. 4 Cheverus 4, No. 5 Thornton Acad. 3

Semifinals

Friday, March 1

At Lewiston

Class B

G3: No. 2 Camden Hills 8, No. 3 York 4

G2: No. 1 Greely 7, Cape Elizabeth 2

Saturday, March 2

At Lewiston

Class A

G5: No. 1 Scarborough (18-1) vs. No. 4 Cheverus (13-6), 6 p.m.

G6: No. 3 Gorham (12-6-1) vs. No. 2 Falmouth (15-3-1), 8 p.m.

Championship

Tuesday, March 5

At Lewiston

Class A

G7: Semifinal winners, 6 p.m. or 8 p.m.

Wednesday, March 6

Class B

G4: No. 2 Camden Hills (15-4) vs. No. 1 Greely (15-4), 7 p.m.

Today’s games

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Northeastern at Maine, 7 p.m.

TRACK AND FIELD

Maine men at IC4As, at BU, noon

Maine women at ECACs, at BU, noon

WOMEN’S BASKETBALL

New Hampshire at Maine, 2 p.m., (Memorial Gym)

HIGH SCHOOL

TRACK & FIELD

New England championships: at Reggie Lewis Center, Boston, 10 a.m.

Sunday, March 3

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Maine at New Hampshire, 1 p.m.

TRACK AND FIELD

Maine at IC4As, at BU, noon

Maine women at ECACs, at BU, noon

Results

COLLEGE

WOMEN’S BASKETBALL

Thursday’s Results

USCAA DII Tourney

Quarterfinals

Penn State Beaver 66, UM-Machias 53

Penn State Fayette 86, Central Maine CC 78

Friday’s Results

NCAA Div. III Tourney

U-New England 67, Bridgewater St. 58

USCAA DII Tourney

Consolation Games

Central Maine CC 79, Penn State Brandywine 65

Cincinnati-Clermont 80, UM-Machias 49

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Maine 3, Northeastern 1

SOFTBALL

Friday’s Results

Stephen F. Austin 5, Maine 1

College hockey

MEN

MAINE 3, NU 1

Northeastern (9-19-3) 0-1-0 — 0

Maine (10-17-6) 0-0-3 — 3

First period — No scoring.

Second period — 1. NU, Saponari 7 (Pimm, McMurtry), 1:20.

Third period — 2. Maine, Beattie 5 (Nemec), 6:30; 2. Maine, Hutton 4 (J. Swavely), 10:28; 4. Maine, Anthoine 4 (Diamond), 19:00.

Shots on goal: NU 8-4-8 – 20; Maine 13-10-11 – 34

Goaltenders: NU, Rawlings (33 shots-31 saves), Maine, Ouellette (20-19)

High-percentage scoring chances: Maine 10-9-12 – 31; NU 10-4-11 25

Power plays: Maine 0-4, NU 0-2

Penalties/minutes: Maine 3-17, NU 4-8

Attendance: 3,738

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business