Local sports results for Feb. 25, 2013

Posted Feb. 25, 2013, at 5:27 p.m.

Tourney scoreboard

Boys basketball

Eastern Maine

Saturday, Feb. 23

At Bangor Auditorium

Regional finals

Class D

D7: No. 3 Central Aroostook 58, No. 5 Hodgdon 55 (OT)

Class B

B7: No. 1 Medomak 56,No. 3 MDI 50

Class C

C7: No. 2 Penquis 46, No. 1 Houlton 41

State championships

Friday, March 1

At CCCC, Portland

Class B

B8: No. 1 Medomak (19-2) vs. No. 1 Falmouth (20-1), 9 p.m.

Saturday, March 2

At Augusta CC

Class A

A8: No. 1 Hampden (21-0) vs. No. 1 South Portland (18-3), 7 p.m.

At Bangor Auditorium

Class D

D8: No. 3 Central Aroostook (17-5) vs. No. 1 Forest Hills (19-2), 2:45 p.m.

Class C

C8: No. 2 Penquis (20-1) vs. No. 1 Boothbay (20-1),, 8:45 p.m.

Western Maine

Regional finals

Saturday, Feb. 23

At CCCC, Portland

Class B

B7: No. 1 Falmouth 67, No. 2 York 46

Class A

A7: No. 1 South Portland 56, No. 3 Bonny Eagle 52

At Augusta Civic Center

Class D

D7: No. 1 Forest Hills 40, No. 3 Valley 33

Class C

C7: No. 1 Boothbay 70, No. 2 Waynflete 52

Girls basketball

Eastern Maine

Saturday, Feb. 23

At Bangor Auditorium

Regional finals

Class D

D7: No. 1 Washburn 71, No. 2 Schenck 39

Class B:

B7: No. 1 Presque Isle 66, No. 3 Nokomis 51

Class C

C7: No. 1 Calais 63, No. 3 Orono 54

State championships

Friday, March 1

At CCCC Portland

Class B

B8: No. 1 Presque Isle (21-0) vs. No. 1 Lake Region (19-2), 7 p.m.

Saturday, March 2

At Augusta CC

Class A

A8: No. 2 Bangor (17-4) vs. No. 1 McAuley (21-0), 4 p.m.

At Bangor Auditorium

Class D

D8: No. 1 Washburn (21-0) vs. No. 2 Richmond (17-3), 1:05 p.m.

Class C

C8: No. 1 Calais (21-0) vs. No. 4 Waynflete (19-3), 7:05 p.m.

Western Maine

Regional finals

Class D

D7: No. 2 Richmond 48, No. 1 Rangeley 36

Class C

C7: No. 4 Waynflete 63, No. 2 Madison 41

At CCCC, Portland

Class B

B7: No. 1 Lake Region 50, No. 2 York 24

Class A

A7: No. 1 Catherine McAuley 47, No. 3 Cheverus 36

High school basketball

GIRLS

PRESQUE ISLE 66, NOKOMIS 51

Nokomis (18-3) 51

Kent-Webber, Ky. Richards 1-4 1-2 3, Lovley, Whitney 1-2 1-2 3, Ke. Richards 4-13 0-0 11, Young, Shaw 3-10 2-2 9, Mackenzie 6-10 2-3 14, Charters 2-7 3-4 7, Carson 1-7 2-3 4. Totals 18-53 11-16 51.

Presque Isle (20-0) 66

Ireland 6-15 2-2 18, Guerrette 6-12 4-4 16, Bernier 3-9 0-0 9, Ackerson 0-2 0-0 0, Williams 1-2 0-0 2, Buck 0-1 0-0 0, Graham 2-6 4-4 9, Kingsbury 2-3 2-2 6, Nelson 1-1 0-0 2, Stewart 2-3 0-0 4. Totals 23-54 12-12 66.

Nokomis 15-21-32-51

Presque Isle 16-35-50-66

3-pt. goals — Nokomis (4-13): Whitney 0-1, Ke. Richards 3-8, Shaw 1-3, Charter 0-1; Presque Isle (8-22): Ireland 4-9, Guerrette 0-1, Bernier 3-8, Buck 0-1, Graham 1-3.

WASHBURN 71, SCHENCK 39

Schenck (17-5) 39

Chasse 0-0 0-0 0, M. Thompson 1-11 4-4 6, Lewis 2-3 0-3 4, Marston 0-0 0-0 0, Michaud 0-1 0-0 0, K. Thompson 6-10 2-6 16, Lane 0-4 2-2 2, Hale 0-0 0-0 0, McLaughlin 0-1 0-0 1, Bell 0-2 0-0 0, Stanley 3-7 0-0 6, Leavitt 2-6 0-0 4, Falone 0-4 0-0 0, Hoxie 0-1 1-1 1; TOTALS: 14-50 9-18 39

Washburn (21-0) 71

Mettle 0-0 0-0 0, Overman 5-14 6-13 16, Koch 2-5 3-4 7, Worcester 3-10 8-8 14, N. Doody 1-1 1-2 3, O. Doody 2-4 2-5 6, Heald 0-0 0-0 0, Landry 0-1 0-0 0, Howe 1-1 0-0 2, Churchill 0-0 0-0 0, Durette 0-1 0-0 0, Olson 1-8 1-2 3, Braley 0-0 0-0 0, Bragg 7-15 1-4 19; TOTALS: 22-60 22-39 71

Schenck 10 18 28 39

Washburn 24 45 59 71

3-point goals: Schenck 2-14: K. Thompson 2-3, M. Thompson 0-6, Lane 0-2, McLaughlin 0-1, Stanley 0-1; Washburn 4-11: Bragg 4-8, Worcester 0-1, Olson 0-2

CALAIS 63, ORONO 54

Orono (17-4) 54

Gonyar, LaBrecque, Hernandez, Clement 2-6 0-0 6, Sypher 4-6 2-5 10, Smith 2-3 1-3 6, Souza Cunha 0-0 1-2 1, Kass 4-12 6-7 15, Weigang 1-1 0-0 2, Woodward 6-14 3-4 15, Hardison. Totals 19-42 13-21 54

Calais (21-0) 63

McVicar 4-11 7-9 15, Cavanaugh 4-8 3-3 14, Black 2-5 0-0 5, Johnson 1-3 0-0 2, O. Smith 3-5 1-3 8, Cundiff, Carter 3-4 1-2 7, Young 2-3 1-1 5, Gillespie 3-6 1-3 7. Totals 22-45 14-21 63.

Orono 12-24-37-54

Calais 18-33-50-63

3-pt. goals — Orono (3-13): Clement 1-4, Smith 1-2, Kass 1-7; Calais (5-14): Cavanaugh 3-7, Black 1-3, Johnson 0-2, O. Smith 1-2

BOYS

MEDOMAK VALLEY 56, MDI 50

MDI (17-4) 50

Phelps 9-15 1-2 21, McKim 0-2 0-0 0, Philbrook 2-4 3-4 8, Mooers 0-0 0-0 0, Walls 1-10 2-4 4, Kaiser 0-2 0-0 0, Gray 4-5 6-7 15, Davis 1-2 0-0 2. Totals 17-40 12-17 50.

Medomak Valley (19-2) 56

Olson 1-3 2-3 4, Soper 3-6 2-2 10, Tibbetts 0-1 0-0 0, Williamson 1-3 0-0 2, Spear 0-0 0-0 0, Starr 0-0 0-0 0, DePatsy 0-4 0-1 0, Hendrickson-Belloguet 7-10 1-5 16, Ripley 5-9 3-3 13, Murray 3-14 4-4 11. Totals 20-50 12-18 56.

MDI 12-29-39-50

Medomak 15-23-36-56

3-pt. goals — MDI (4-16): Phelps 2-8, Philbrook 1-1, Gray 1-1, Walls 0-6; Medomak Valley (4-12): Soper 2-5, Hendrickson-Belloguet 1-1, Murray 1-1, Olson 0-1, Williamson 0-1, DePatsy 0-3.

PENQUIS 46, HOULTON 41

Penquis (20-1) 46

Lyford 4-15 3-4 11, Durant 1-2 0-2 2, Bess 6-19 7-9 22, Pelletier 1-4 1-2 4, Herbest 2-4 0-0 4, Johnson 1-3 0-1 2. Totals 15-47 11-18 46.

Houlton (19-2) 41

Buzzeo 3-6 1-1 8, Crockett 0-0 0-0 0, Guiod 6-16 1-2 17, Bouchard 2-8 6-7 10, Swallow 2-5 0-1 4, Howe 0-2 0-0 0, Drew 1-2 0-0 2. Totals 14-38 8-11 41.

Penquis 6-21-28-46

Houlton 9-25-36-41

3-pt. goals — Penquis (5-18): Bess 3-12, Pelletier 1-2, Durant 1-2, Lyford 0-2; Houlton (5-14): Guiod 4-9, Buzzeo 1-3, Bouchard 0-1, Howe 0-1.

HOULTON 51, CALAIS 38

(Friday Night)

Calais (16-5) 38

Niles 2-4 1-4 5, Johnson 3-9 2-6 8, Hold 1-3 0-0 2, Hall 7-19 0-1 14, Leeman 0-4 0-0 0, Paul 0-1 1-2 1, Newell 2-6 0-3 5, Rohde, Diffin, McCadden 0-0 2-2 2, Thornton 0-1 0-0 0, Ayers; Totals 15-48 7-17 38

Houlton (19-1)

Buzzeo 4-10 2-2 11, Guiod 4-7 3-5 11, Bouchard 6-8 6-8 18, Sallow 2-4 0-1 4, Drew 2-4 1-2 5, Putnam, Cone, Crockett, Straubel, Howe, Holmes 1-1 0-0 2, Crane; Totals 19-34 12-18 51

Calais 4 7 24 58

Houlton 8 19 31 51

3-pt. goals — Calais (1-12): Hold 0-1, Hall 0-5, Newell 1-3, Leeman 0-2, Thornton 0-1; Houlton (1-8): Buzzeo 1-5, Guiod 0-2, Drew 0-1

CAHS 58, HODGDON 55 (OT)

Hodgdon (17-5) 55

Logie 1-5 1-4 3, Lunn 1-3 0-0 2, C. Hudson 9-23 6-11 28, J. Hudson 3-6 0-0 6, Sherman 2-7 2-2 6, Harmon 3-3 1-1 7, Quint 1-2 0-0 3; Totals 20-47 10-18 55

Central Aroostook (17-5) 58

Stiles 3-9 3-4 12, Brewer 6-17 0-0 15, Decker 7-13 7-10 22, McClung 3-4 1-2 9, Garrison 0-2 0-0 0, Murray, Pryor, Folsom; Totals 19-45 11-16 58

Hodgdon 10 30 38 50 55

Cen. Aroostook 11 24 41 50 58

3-pt. goals — Hodgdon (5-12): Hudson 4-7, Quint 1-1, Sherman 0-4; CAHS (9-21): Stiles 3-7, Brewer 3-9, Decker 1-2, McClung 2-3

Hockey tourney

HIGH SCHOOL

Eastern Maine

Quarterfinals

Class A

Tuesday, Feb. 26

G1: No. 8 Edward Little (4-12-2) at No. 1 Lewiston (14-3-1)

G2: No. 5 Brunswick (10-7-1) at No. 4 Cony (11-4-3)

G3: No. 6 Skowhegan (12-5-1) at No. 3 St. Dominic (11-6-1)

G4: No 7 Hall-Dale/Win/Maran (10-6-2) at No. 2 Bangor (15-3)

Class B

G1: No. 5 Orono (8-9-1) at No. 4 Hampden (11-7), 7:15 p.m.

G2: No. 6 Presque Isle (8-9-1) at No. 3 Brewer (12-6), 5 p.m.

G3: No. 7 Lawrence (6-12) at No. 2 John Bapst (12-5-1)

Semifinals

Saturday, March 2

Class A, at Lewiston

G5: G1 winner vs. G2 winner

G6: G3 winner vs. G4 winner

Class B, at Winslow

G4: G1 winner vs. No. 1 Messalonskee (16-2)

G5: G2 winner vs. G3 winner

Western Maine

Class A Prelim

Saturday, Feb. 23

AP1: No. 9 Noble/Wells 4, No. 8 Bonny Eagle 3

Quarterfinals

Class A

Tuesday, Feb. 26

G1: No. 9 Noble/Wells (11-8) at No. 1 Scarborough (17-1)

G2: No. 5 Thornton Acad. (8-9-1) at No. 4 Cheverus (12-6)

G3: No. 6 Portland/Deering (14-4) at No. 3 Gorham (11-6-1)

G4: No. 7 Biddeford (7-10-1) at No. 2 Falmouth (14-3-1)

Class B

G1: No. 5 Cape Elizabeth (7-10-1) at No. 4 Yarmouth (6-10-2)

Semifinals

Saturday, March 2

At Lewiston

Class A

G5: G1 winner vs. G2 winner

G6: G3 winner vs. G4 winner

Class B

G2: G1 winner vs. No. 1 Greely (14-4)

G3: No. 3 York (8-10) vs. No. 2 Camden Hills (14-4)

Skiing

HIGH SCHOOL

Class A State Meet

At Black Mountain, Mount Abram

BOYS

Overall team scores: Falmouth 148, Mt. Blue 296, Greely 468, Leavitt 536, Fryeburg Acad. 585, Oxford Hills 619, Scarborough 650, Hampden Acad. 728

Skimeister: Doug Mitiguy (Greely) 195, Jesse Liljedahl (Frye) 214, Matthew Hodgkins (Scar) 261

Overall Alpine: Falmouth 64, Oxford hills 158, Edward Little 165, Marshwood 168, Mt. Blue 184, Scarborough 198, Greely 215, Skowhegan 339, Fryeburg 396, Gorham 397, Hampden 412, Leavitt 415, Kennebunk 433

Giant slalom: Falmouth 32, Oxford Hills 76, Edward Little 81, Mt. Blue 88, Marshwood 94, Greely 103, Scarborough 113, Skowhegan 175, Leavitt 191, Hampden 197, Gorham 203, Kennebunk 224, Fryeburg 253

Top 15: 1. Sam Perlmutter (Gre) 1:50.54, 2. Curtis Paradis (Bid) 1:52.91, 3. Joseph Lesniak (Fal) 1:54.99, 4. Reilly Bolduc (Lew) 1:55.22, 5. Thomas Devereux (Fal) 1:55.73, 6. Alexander Gowen (Fal) 1:55.86, 7. Benjamin Brown (OH) 1:56.39, 8. Chris Burns (OH) 1:57.52, 9. Matt Michaud (OH) 1:58.31, 10. Tanner Dillingham (EL) 1:58.46, 11. Dakota Greenblatt (Mar) 1:59.23, 12. Max Kay (MB) 2:00, 13. Kyle Farrington (MB) 2:00.75, 14. Kevin Goldberg (Deer) 2:01.42, 15. Nathan Roberts (Gor) 2:01.77

Slalom: Falmouth 32, Oxford Hills 82, Marshwood 74, Edward Little 84, Scarborough 85, Mt. Blue 96, Greely 112, Fryeburg 143, Skowhegan 164, Kennebunk 209, Hampden 215, Leavitt 224

Top 15: 1. Curtis Paradis (Bid) 1:17.72, 2. Thomas Devereux (Fal) 1:18.04, 3. Nicholas Papsadora (TA) 1:21.41, 4. Joseph Lesniak (Fal) 1:24.20, 5. Kevin Goldberg (Deer) 1:25.37, 6. Benjamin Brown (OX) 1:25.96, 7. Kevin Dryzga (Sca) 1:26.61, 8. Matt Michaud (OH) 1:27.02, 9. Dakota Greenblatt (Mar) 1:27.40, 10. Evan Mancini (EL) 1:27.75, 11. William Bryant (Gre) 1:28.06, 12. Thomas Lesniak (Fal) 1:28.44, 13. Ian Shea (Frye) 1:28.48, 14. John Lycan-Cooper (Fal) 1:28.71, 15. Dylan Roberts (MB) 1:30.49

Overall Nordic: Falmouth 84, Mt. Blue 112, Leavitt 121, Fryeburg 189, Portland 201, Deering 227, Greely 253, Mount Ararat 267, Hampden 316, Scarborough 452, Oxford Hills 461

Nordic, freestyle: Falmouth 42, Mt. Blue 50, Leavitt 59, Fryeburg 94, Portland 94, Mount Ararat 134, Greely 136, Hampden 163, Scarborough 219, Oxford Hills 226

Top 15: 1. Silas Eastman (Frye) 11:45.6, 2. Ben Allen (Port) 12:21.9, 3. Jay Lesser (Fal) 12:26.3, 4. Jakob Chandler (Deer) 12:39.6, 5. Sam Wood (MtA) 12:50.5, 6. Dustin Ramsay (Ham) 12:50.7, 7. Zach Veayo (MB) 13:10.4, 8. Isaac Doiron (MB) 13:22.1, 9. Mitchell Harris (TA) 13:22.3, 10. Rylee Knox (Lea) 13:26.3, 11. Sam Practico (Fal) 13:27.3, 12. Gabriel Mahoney (Fal) 13:29.1, 13. Zachary Tannenbaum (EL) 13:42.3, 14. Harrison Knowlton (Lea) 13:47, 15. Silas Rogers (MB) 13:59

Nordic, classical: Falmouth 42, Mt. Blue 62, Leavitt 62, Fryeburg 95, Deering 99, Portland 107, Mount Ararat 153, Scarborough 233, Oxford Hills 235

Top 15: 1. Silas Eastman (Frye) l13:33.2, 2. Dustin Ramsay (Ham) 13:57.3, 3. Jay Lesser (Fal) 14:13.6, 4. Mitchell Harris (TA) 14:38.4, 5. Jakob Chandler (Deer) 14:40, 6. Zach Veayo (MB) 14:50.6, 7. Ben Allen (Port) 14:52.8, 8. Rylee Knox (Lea) 14:52.9, 9. Gabriel Mahoney (Fal) 14:54.3, 10. Sam Wood (MtA) 14:58, 11. Zachary Tannebaum (EL) 15:10.7, 12. Harrison Knowlton (Leav) 15:23.5, 13. Isaac Doiron (MB) 15:42.7, 14. Sam Practico (Fal) 15:49.8, 15. Josh Therrien (Lea) 16:01.2

GIRLS

Overall team scores: Oxford Hills 308, Falmouth 310, Fryeburg Acad. 430, Greely 435, Mt. Blue 492, Leavitt 536

Skimeister: Kelsey Liljedahl (Frye) 149, Jessie Hoffman (Greely) 160, Emily Lewis (Gorham) 238

Overall Alpine: Greely 57, Edward Little 138, Oxford Hills 168, Fryeburg 172, Falmouth 249, Marshwood 254, Kennebunk 268, Scarborough 269, Hampden 304, Gorham 312, Mt. Blue 348, Windham 349, Leavitt 443, Skowhegan 444

Giant slalom: Greely 33, Edward Little 61, Oxford Hills 65, Fryeburg 90, Falmouth 127, Hampden 131, Kennebunk 134, Marshwood 138, Scarborough 141, Gorham 155, Mt. Blue 174, Windham 204, Leavitt 217, Skowhegan 236

Top 15: 1. Allaire (EL) 1:46.88, 2. Elyse Dinan (Gre) 1:46.95, 3. Marissa Roberts (Gor) 1:49.05, 4. Teal Ottey (Gre) 1:49.31, 5. Krysia Lesniak (Fal) 1:52.59, 6. Julia Hidu (Ham) 1:53.83, 7. Abigail Mills (Scar) 1:54.23, 8. Colleen Stauder (OH) 1:54.30, 9. Jordan Ouellette (Gre) 1:55.76, 10. Annika Kahkonen (OH) 1:56.01, 11. Hannah Johnston (EL) 1:5.03, 12. Alex Shapiro (Fal) 1:56.08, 13. Evelyn Thompson (Ham) 1:58.54, 14. Christina DiPietro (Frye) 1:58.58, 15. Carly Sandler (Ken) 1:58.98

Slalom: Greely 24, Edward Little 77, Fryeburg 82, Oxford Hills 103, Marshwood 116, Falmouth 122, Scarborough 128, Kennebunk 134, Windham 145, Gorham 157, Hampden 173, Mt. Blue 174, Skowhegan 208, Leavitt 226

Top 15: 1. Allarie Lever (EL) 1:29.46, 2. Marissa Roberts (Gor) 1:30.47, 3. Elyse Dinan (Gre) 1:30.58, 4. Teal Otley (Gre) 1:34.49, 5. Katerina Bessey (MB) 1:34.81, 6. Jill Booth (Gre) 1:34.82, 7. Colleen Stauder (OH) 1:35.74, 8. Krysia Lesniak (Fal) 1:36.63, 9. Alex Shapiro (Fal) 1:36.72, 10. Abigail Mills (Scar) 1:37.17, 11. Jordan Ouellette (Gre) 1:37.49, 12. Hannah Johnston (EL) 1:39.29, 13. Sophie Syrene (Mar) 1:39.94, 14. Christina DiPietro (Frye) 1:40.79, 15. Amanda Hanning (OH) 1:41.73

Overall Nordic: Falmouth 61, Portland 79, Leavitt 93, Oxford Hills 140, Mt. Blue 144, Fryeburg 258, Mount Ararat 276, Greely 378

Nordic, freestyle: Falmouth 30, Portland 41, Leavitt 48, Oxford Hills 65, Mt. Blue 76, Fryeburg 126, Mount Ararat 141, Greely 182

Top 15: 1. Sarah Wade (MB) 14:56.6, 2. Abby Popenoe (Port) 15:06.9, 3. Maddie Wiegman (Leav) 15:17.9, 4. Emily Bland (Wind) 15:22.4, 5. Alyssa Andrews (OH) 15:44.8, 6. Caitlin Bucksbaum (Fal) 15:59.1, 7. Anna Morin (Fal) 16:25.6, 8. Dana Bloch (Fal) 16:27.4, 9. London Bernier (Fal) 16:32.7, 10. Lizzie Landry (Port) 16:42.8, 11. Laura Frank (Port) 16:43.7, 12. Mckenzie Varney (Leav) 16:54, 13. Lena Martin (Brun) 16:57.1, 14. India Lucas (OH) 17:15.1, 15. Jessica Abramson (Fal) 17:21.4

Nordic, classical: Falmouth 31, Portland 38, Leavitt 45, Mt. Blue 68, Oxford Hills 75, Fryeburg 132, Mount Ararat 135, Greely 196

Top 15: 1. Emily Bland (Win) 16:30.9, 2. Sarah Wade (MB) 17:02.1, 3. Abby Popenoe (Port) 17:04.9, 4. Maddie Wiegman (Lea) 17:09.4, 5. Caitlin Bucksbaum (Fal) 17:51.6, 6. Dana Bloch (Fal) 18:05.6, 7. Alyssa Andrews (OH) 18:14.7, 8. Emily Rioux (Fal) 18:41.9, 9. Sadie Sarvis (Port) 18:42.2, 10. Mckenzie Varney (Lea) 18:43.6, 11. Lizzie Landry (Port) 18:44.9, 12. London Bernier (Fal) 18:45.8, 13. Alisha Labbe (Lea) 18:59.2, 14. Camille Dunwoody (Fal) 19:31.4, 15. Laura Frank (Port) 19:46.6

Results

HIGH SCHOOL

BOYS HOCKEY

Results

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

NAC Semifinals

Castleton State 70, UM-Farmington 46

Husson 80, Colby-Sawyer 70

Saturday’s Results

NAC Finals

Husson 74, Castleton State 68

Sunday’s Results

Stony Brook 69, Maine 53

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

NAC Semifinals

Castleton State 79, UM-Farmington 47

Colby-Sawyer 62, New England Coll. 52

LEC Semifinals

Southern Maine 73, R.I. College 62

Saturday’s Results

CCC Finals

U-New England 69, Salve Regina 63

LEC Finals

So. Maine 90 UMass Dartmouth 66

NESCAC Semifinals

Amherst 60, Bowdoin 45

BASEBALL

Friday’s Results

Maine 7, Stetson 1

Saturday’s Results

Bates 14, Oglethorpe 9

Maine 16, Steston 4

Sunday’s Results

Maine 5-6, Florida A&M 0-2

MEN’S LACROSSE

Friday’s Postponement

Husson at U-New England, no date

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Maine 2, Massachusetts 0

Saturday’s Results

Massachusetts 5, Maine 2

Norwich 2, Southern Maine 0

UMass Boston 5, U-New England 2

NESCAC Quarterfinals

Bowdoin 5, Hamilton 3

Williams 2, Colby 1

WOMEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Southern Maine 5, Salve Regina 2

NESCAC Quarterfinals

Bowdoin 5, Williams 3

Middlebury 6, Colby 0

Sunday’s Results

New Hampshire 2, Maine 1

COLLEGE

Men’s Hockey

UMASS 5, MAINE 2

Maine 0-2-0 — 2

UMass 2-0-3 — 5

First period – 1. UMass, Phillips 5 (Carzo, Guzzo), 5:51; 2. UMass, Gracel 14 (Sheary, Hanley), 7:47.

Second period – 3. Maine, Rutt 3 (Shore, Hutton), 5:36 (pp); 4. Maine, Norman 2 (Leidermark, Cerretani), 7:16.

Third period – 5. UMass, LaRue 2 (Gracel, Hanley), 2:55; 6. UMass, Sheary 9 (Hanley, Allen), 13:35; 7. UMass, Czepiel (Olczyk, Rowe), 19:16 (en).

Shots on goal: UMass 9-8-10 — 27, Maine 6-10-9 — 25

Goaltenders: UMass, Mastalerz (25 shots-23 saves), Maine, Ouellette (26-22)

Power plays: UMass 0-3, Maine 1-4

Penalties/minutes: UMass 5-10, Maine 4-8

Attendance: 3127

http://bangordailynews.com/2013/02/25/sports/local-sports-results-for-feb-25-2013/ printed on July 25, 2014