State championship swim results

Posted Feb. 19, 2013, at 11:40 p.m.

Class A State Meet

GIRLS

At Bowdoin College

1, Cape Elizabeth 282. 2, Brunswick 268.5. 3, Deering 248. 4, Bangor 245.5. 5, Cheverus High School 199. 6, Massabesic 130. 7, Messalonskee , 117. 8, Mt. Ararat 107.5. 9, Morse , 106. 10, Gorham High School 101. 11, Kennebunk 97.5. 12, Cony 90. 13, Edward Little 50. 14, Scarborough 47. 15, Brewer 41. 16, Windham 38. 17, Thornton Academy 34. 18, Sanford 27. 18, Portland 27. 20, South Portland High School 26. 21, Lawrence 18. 22, Leavitt 3.

200-Yard Medley Relay: 1, Cape Elizabeth (Hannah Homans JR, Sadie Stiles SO, Sydney Wight JR, Caroline Herriman JR), 1:50.17. 2, Deering (Emma Pontius JR, Genna Worthley SR, Jessica Blake SR, Sophie deOliveira FR), 1:51.42. 3, Cheverus (Sarah Nappo JR, Samantha Savaun SR, Jess Soucy JR, Tessa Lindsley SR), 1:51.84. 4, Bangor’ (Juliana McDonald JR, Lacey Hernandez SR, Emma Waddell JR, Dominique Comeau SR), 1:56.08. 5, Messalonskee (Amber Sutherland SO, Kristy Prelgovisk SO, Ally Fischang JR, Katie Swenson SR), 2:00.56. 6, Morse (Bronwyn Morissette SO, Catie Luedee SR, Allison Plummer SO, Madison Burch SO), 2:00.87. 7, Brunswick (Taylor Godbout SR, Paige Tetu SR, Quinn Alexander FR, Emma Blair FR), 2:01.91. 8, Massabesic (Ashley Cryer SO, Abbey Auger SR, Elaine Dudley FR, Gemma Lundrigan SR), 2:04.07.

200 Yard Freestyle: 1, Jessica Russell, BRUNS, 1:56.49. 2, Sydney Wight, CAPE, 1:59.53. 3, Lynsie Russell, BRUNS, 1:59.81. 4, Elaine Dudley, MASS, 2:02.14. 5, Sophie deOliveira, DEER, 2:03.15. 6, Ally Fischang, MESS, 2:06.40. 7, Kayley McNeff, CONY, 2:06.61. 8, Jessica Blake, DEER, 2:09.94.

200 Yard IM: 1, Genna Worthley, DEER, 2:05.46. 2, Emma Waddell, BANG, 2:05.91. 3, Olivia Paione, EL, 2:16.83. 4, Paige Tetu, BRUNS, 2:17.93. 5, Catie Luedee, MORSE, 2:21.09. 6, Sadie Stiles, CAPE, 2:27.55. 7, Ashley Cryer, MASS, 2:28.26. 8, Sarah Loring, CAPE, 2:30.43.

50 Yard Freestyle: 1, Celia Ouellette, MTA, 23.84. 2, Juliana McDonald, BANG, 24.77. 3, Tessa Lindsley, CHEV, 24.89. 4, Sarah Nappo, CHEV, 25.03. 5, Libby Ouellette, MTA 25.79. 5, Emma Blair, BRUNS, 25.79. 7, Madeline Cowan, BRUNS, 25.92. 8, Melisa Petersen, CONY, 26.01.

1 mtr Diving: (Finals) 1, Tori Leonard, KENN, 343.30. 2, Elizabeth Huber, BANG, 321.65. 3, Courtney Kane, CHEV, 246.65. 4, Olivia Dumont, BRUNS, 228.10. 5, Glory Watson, BREW, 215.70. 6, Micheala Pinette, CAPE, 203.70. 7, Emily Daub, BANG, 202.45 8, Victoria Wardwell, BREW, 185.00.

100 Yard Butterfly: 1, Emma Waddell, BANG, 56.74. 2, Sydney Wight, CAPE, 57.74. 3, Kristy Prelgovisk, MESS, 58.39. 4, Emma Pontius, DEER, 59.16. 5, Jessica Blake, DEER, 1:04.07. 6, Paige Tetu, BRUNS, 1:04.20. 7, Lindsay Nichols, KENN, 1:09.29. 8, Sierra Bates, CAPE,1:10.37.

100 Yard Freestyle: 1, Celia Ouellette, MTA, 53.29. 2, Tessa Lindsley, CHEV, 54.44. 3, Lindsey Thomsen, GOR, 55.65. 4, Sophie deOliveira, DEER, 57.38. 5, Madeline Cowan, BRUNS, 57.52. 6, Melisa Petersen, CONY, 57.62. 7, Caroline Herriman, CAPE, 57.94. 8, Olivia Hammer-Grant, KENN, 1:00.10.

500 Yard Freestyle: 1, Lynsie Russell, BRUNS, 5:25.64. 2, Alyssa Reardon, BANG, 5:38.64. 3, Kayley McNeff, CONY, 5:39.39. 4, Ally Fischang, MESS, 5:43.50. 5, Ashley Clark, GOR, 5:48.90. 6, Elaine Dudley, MASS, 5:49.24. 7, Jess Soucy, CHEV, 5:53.66. 8, Allison Plummer, MORSE, 6:02.28.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Brunswick (Emma Blair FR, Madeline Cowan JR, Lynsie Russell FR, Jessica Russell SR), 1:41.92. 2, Cape Elizabeth (Caroline Herriman JR, Sierra Bates SO, Hannah Homans JR, Sydney Wight JR), 1:44.51. 3, Deering (Jessica Blake SR, Mary Cala SO, Lilly Worthley SR, Kate Pontius FR), 1:48.25. 4, Bangor (Lacey Hernandez SR, Madeleine Coffey JR, Lilli Wiseman SO, Alyssa Reardon SR), 1:48.36. 5, Mt. Ararat (Molly Huey FR, Hannah Kincaid SR, Libby Ouellette SO, Celia Ouellette SR), 1:49.28. 6, Morse (Bronwyn Morissette SO, Madison Burch SO, Allison Plummer SO, Catie Luedee SR), 1:49.80. 7, Cony High School ” (Melisa Petersen SR, Jenna Harwood SR, Arika Brochu SO, Kayley McNeff JR), 1:52.28. 8, Gorham (Lindsey Thomsen SR, Logan Letourneau SO, Ashley Clark JR, Meagan Thomsen SO), 1:53.23.

100 Yard Backstroke: 1, Sarah Nappo, CHEV, 57.40. 2, Jessica Russell, BRUNS, 58.20. 3, Hannah Homans, CAPE, 1:00.20. 4, Emma Pontius, DEER, 1:00.53. 5, Juliana McDonald BANG, 1:01.41. 6, Lindsey Thomsen, GOR, 1:01.70. 7, Emma Blair, BRUNS, 1:05.55. 8, Marshall Lowery, KENN, 1:07.82.

100 Yard Breaststroke: 1, Genna Worthley, DEER, 1:03.72. 2, Kristy Prelgovisk, MESS, 1:05.00. 3, Catie Luedee, MORSE, 1:08.07. 4, Olivia Paione, EL, 1:09.34. 5, Sadie Stiles, CAPE, 1:09.44. 6, Samantha Savaun, CHEV, 1:11.90. 7, Abbey Auger, MASS, 1:14.95. 8, Lucy Iselborn, SCAR, 1:18.20.

400 Yard Freestyle Relay: 1, Deering (Emma Pontius JR, Kate Pontius FR, Sophie deOliveira FR, Genna Worthley SR), 3:43.07. 2, Bangor (Juliana McDonald JR, Alyssa Reardon SR, Dominique Comeau SR, Emma Waddell JR), 3:45.75. 3, Brunswick (Lynsie Russell FR, Paige Tetu SR, Madeline Cowan JR, Jessica Russell SR), 3:47.92. 4, Cheverus (Jess Soucy JR, Nicole Chambers SR, Tessa Lindsley SR, Sarah Nappo JR), 3:57.14. 5, Messalonskee (Amber Sutherland SO, Kailieigh Lenentine SR, Ally Fischang JR, Kristy Prelgovisk SO), 4:04.49. 6, Cape Elizabeth (Shannon Howard JR, Sarah Loring SO, Sierra Bates SO, Elle Richards SR), 4:07.29. 7, Massabesic (Ashley Cryer SO, Tegan Quinton JR, Kaylond Mauzerolle SR, Elaine Dudley FR), 4:08.74. 8, Gorham (Logan Letourneau SO, Meagan Thomsen SO, Ashley Clark JR, Lindsey Thomsen SR), 4:12.91.

Class B State Finals

GIRLS

1. Mount Desert Island 295.5, 2. Greely 280, 3. Camden Hills 234.5, 4. Waynflete School 223, 5. Catherine McAuley 186, 6. Foxcroft Academy 130, 7. Yarmouth 108, 8. Winslow 100, 9. Falmouth 95, 10. Ellsworth 72, 11. John Bapst 64, 12. Old Town 58, 13. Orono 58, 14. Lincoln Academy 52, 15. Waterville 47, 16. Saint Dominic 46, 16. North Yarmouth Academy 46, 18. Greenville 28, 19. Belfast 24, 20. Westbrook 20, 20. Wiscasset 20, 22. Hampden Academy 18, 23. Oceanside 7, 23. Richmond 7, 25, Erskine Academy 4.

200 Yard Medley Relay: (Championship Final) 1, Greely (Katie Dransfield SO, Sarah Easterling SR, Hwanhee Park FR, Emily Domingo SR), 1:53.43. 2, MDI (Amelia Kief SR, Avalon Kerley FR, Olivia Jacobs SR, Leila Johnston SO), 1:54.23. 3, Foxcroft Academy (Gabie Johnson FR, Jules Annis SO, Avery Carroll FR, Jenny Boyer SO), 2:00.32. 4, Camden Hills (Emma Gutheinz FR, Moira Pieri JR, Eliza Carter JR, Helen Carter SO), 2:01.12. 5, Winslow (Jessica Greeley FR, Sierra Hopkins FR, Vika Arkhipova SR, Bethany Winkin JR), 2:02.06. 6, Catherine McAuley (Taylor Church SR, Katie Call SO, Libby Gajewski SR, Natalie Carter JR), 2:02.32. 7, Falmouth (Laura Bauer JR, Emma Perron SR, Stephanie Sands JR, Emily Alexander SO), 2:10.10. 8, Old Town (Sarah Vaillancourt SO, Laura Vaillancourt SR, Miranda Gifford JR, Sarah Plunkett JR), 2:11.03. (Consolation Final) 9, Ellsworth (Rachael Searchfield SR, Cece McEachern SR, Jess Cohen FR, Katie Walton FR), 2:09.97. 10, John Bapst (Jane Branch JR, Hannah Drummond SR, Eliza Costigan FR, Rachel Brooks SO), 2:10.46. 11, Yarmouth (Teagan Snyder JR, Grace Mallett JR, Brianna Jelly-Webber JR, Abby Belisle Haley JR), 2:11.45. 12, Waterville Senior (Brianna Bernier SR, Sarah Ringer SR, Treva deMaynadier SR, Emily Cote SR), 2:11.98. 13, Lincoln Academy (Olivia Pennington JR, Kara Mullin SR, Elise Dumont FR, Kate Laemmle FR), 2:13.42. 14, Belfast Area (Geneva Bielenberg SR, Maria Swebilius SR, Natalie Calligan SR, Kalyn Robbins SR), 2:14.51. 15, Hampden Academy (Erin Jeter JR, Hannah Cochran JR, Jill Goff SO, Abby Cain SR), 2:15.27. 16, Westbrook (Morgan Maxwell SR, Sam Nealey SR, Megan Zabenko JR, Kari Brown FR), 2:15.77.

200 Yard Freestyle: (Championship Final) 1, Colby Harvey, WAYN, 1:55.49. 2, Amelia Deady, WAYN, 1:57.72. 3, Hwanhee Park, GREE, 1:58.41. 4, Libby Gajewski, MCAU, 2:02.29. 5, Molly Foley, GRVL, 2:03.60. 6, Haley Estabrook, YARM, 2:05.89. 7, Emily Domingo, GREE, 2:07.03. 8, Ciara Ferguson, STDOM, 2:07.37. (Consolation Final) 9, Vika Arkhipova, WIN, 2:07.39. 10, Meagan Currie, GREE, 2:10.03. 11, Ella Scott, CAMD, 2:11.29. 12, Sofia Canning, WAYN, 2:14.85. 13, Catherine Abaldo, OCEAN, 2:15.84. 14, Taylor Paulison, RICH, 2:16.06. 15, Treva deMaynadier, WATER, 2:17.60. 16, Olivia Pennington, LINC, 2:18.02.

200 Yard IM: (Championship Final) 1, Sarah Easterling, GREE, 2:04.85. 2, Sonia Lin, NYA, 2:14.22. 3, Avalon Kerley, MDI, 2:16.01. 4, Katie Call, MCAU, 2:16.13. 5, Abby Belisle Haley, YARM, 2:21.67. 6, Emma Gutheinz, CAMD, 2:26.86. 7, Margaux Scott, CAMD, 2:29.03. 8, Nicole Robitaille, STDOM, 2:30.55. (Consolation Final) 9, Sidney Easterling, GREE, 2:25.58. 10, Aiesha Sargent, ORO, 2:27.24. 11, Eliza Costigan, BAPST, 2:27.59. 12, Gabie Johnson, FOX, 2:29.10. 13, Maya Philbrick, GREE, 2:30.11. 14, Jess Cohen, ELLS, 2:31.56. 15, Aubrie Boyce, MDI, 2:31.99. 16, Sarah Vaillancourt, OT, 2:36.41.

50 Yard Freestyle: (Championship Final) 1, Leila Johnston, MDI, 24.54. 2, Jules Annis, FOX 25.06. 3, Anabel Carter, CAMD, 25.35. 4, Walker Foehl, WAYN, 25.38. 5, Olivia Jacobs, MDI, 26.74. 6, Sydney Wright, MDI, 26.75. 7, Helen Carter, CAMD, 27.02. 8, Kat Bower, GREE, 27.33. (Consolation Final) 9, Audrey Thames, MCAU, 26.69. 10, Eliza Carter, CAMD, 27.28. 11, Julia West, WISC, 27.31. 12, Kara Mullin, LINC, 27.37. 13, Katie Dransfield, GREE, 27.79. 14, Catherine Abaldo, OCEAN, 28.29. 15, Kari Brown, WEST, 28.36. 16, Sarah Hanley, WISC, 28.97.

1 mtr Diving: (Finals) 1, Charlotte Janelle, FAL, 289.40. 2, Kayla Bousfield, BAPST, 286.75.

3, Logan Leonard, ORO, 232.45.

100 Yard Butterfly: (Championship Final) 1, Colby Harvey, WAYN, 56.22. 2, Ellen Silk, WAYN, 58.26. 3, Katie Call, MCAU, 59.16. 4, Abby Belisle Haley, YARM, 1:02.38. 5, Cece McEachern, ELLS, 1:03.39. 6, Avery Carroll, FOX, 1:03.82. 7, Nicole Robitaille, STDOM, 1:07.53. 8, Eliza Costigan, BAPST, 1:09.25. (Consolation Final) 9, Jess Cohen, ELLS, 1:06.28. 10, Avary Lamont, CAMD, 1:08.33. 11, Eliza Carter, CAMD, 1:08.52. 12, Aubrie Boyce, MDI, 1:08.74. 12, Margaux Scott, CAMD, 1:08.74. 14, Sidney Easterling, GREE, 1:08.75. 15, Laura Vaillancourt, OT, 1:10.60. 16, Natalie Calligan, BELF, 1:12.15.

100 Yard Freestyle: (Championship Final) 1, Leila Johnston, MDI, 53.78. 2, Amelia Deady, WAYN, 53.92. 3, Anabel Carter, CAMD, 55.67. 4, Amelia Kief, MDI, 57.54. 5, Olivia Jacobs, MDI, 58.34. 6, Sydney Wright, MDI, 58.94. 7, Helen Carter, CAMD, 59.32. 8, Kat Bower, GREE, 59.55. (Consolation Final) 9, Kara Mullin, LINC, 59.41. 10, Keeli Wood, CAMD, 1:01.24. 11, Camilla Civiello, GREE, 1:01.79. 12, Sarah Lawless, GREE, 1:02.00. 13, Emma Peterson, ORO, 1:02.01. 14, Kate Lannon, FAL, 1:02.68. 15, Katie Bacall, GREE, 1:03.04. 16, Sarah Hanley, WISC, 1:04.96.

500 Yard Freestyle: (Championship Final) 1, Hwanhee Park, GREE, 5:18.66. 2, Erin Connery, MDI, 5:27.00. 3, Ellen Silk, WAYN, 5:27.67. 4, Libby Gajewski, MCAU, 5:32.42. 5, Molly Foley, GRVL, 5:36.52. 6, Taylor Church, MCAU, 5:37.01. 7, Ciara Ferguson, STDOM, 5:39.37. 8, Haley Estabrook, YARM, 5:40.98. (Consolation Final) 9, Emily Domingo, GREE, 5:41.35. 10, Aiesha Sargent, ORO, 5:46.89. 11, Ella Scott, CAMD, 5:47.03. 12, Meagan Currie, GREE, 5:52.36. 13, Moira Pieri, CAMD, 5:55.61. 14, Madeline Winkeler, FAL, 6:04.39. 15, Geneva Bielenberg, BELF, 6:06.13. 16, Maya Philbrick, GREE, 6:08.80.

200 Yard Freestyle Relay: (Championship Final) 1, Waynflete School (Amelia Deady JR, Walker Foehl JR, Colby Harvey JR, Ellen Silk JR), 1:40.13. 2, MDI (Leila Johnston SO, Olivia Jacobs SR, Erin Connery SR, Amelia Kief SR), 1:43.37. 3, Camden Hills (Emma Gutheinz FR, Helen Carter SO, Eliza Carter JR, Anabel Carter JR), 1:48.51. 4, Greely 1:51.23. 5, Yarmouth

(Caihlan Snyder SR, Teagan Snyder JR, Haley Estabrook SR, Abby Belisle Haley JR), 1:51.32. 6, Catherine McAuley (Maya Mitchell-Labrie SR, Delaney Reagan SR, Natalie Carter JR, Audrey Thames SR), 1:55.57. 7, Foxcroft Academy (Avery Carroll FR, Madi Fadley FR, Allie Bradshaw JR, Jenny Boyer SO), 1:58.00. 8, Old Town (Katelyn Cross FR, Sara Bickford SO, Jordan Neal SR, Joci St. Jean JR), 1:59.76 (Consolation Final) 9, Lincoln Academy (Olivia Pennington JR, Rowan Carrol-Christopher SO, Kate Laemmle FR, Kara Mullin SR), 1:56.08. 10, Falmouth

(Emily Alexander SO, Alana Braley SO, Kate Lannon SO, Madeline Winkeler SO), 1:56.46. 11, Hampden Academy (Jill Goff SO, Erin Jeter JR, Kristi Reichel JR, Abby Cain SR), 1:58.59. 12, John Bapst (Courtney Prue SO, Hannah Drummond SR, Grace Rowe SO, Rachel Brooks SO),

1:58.92. 13, Westbrook (Kari Brown FR, Megan Zabenko JR, Morgan Maxwell SR, Sam Nealey SR), 1:59.34. 14, Orono (Emma Peterson SO, Logan Leonard SO, Emilie Seavey JR, Aiesha Sargent SO), 1:59.72. 15, Erskine Academy (Kat Newcombe SR, Katherine Wight SR, Emma Wilkinson JR, Gillian Welch JR), 2:01.24. 16, Belfast Area (Lacey Durkee JR, Hannah Mieden JR, Sarah James SO, Kalyn Robbins SR), 2:06.83.

100 Yard Backstroke: (Championship Final) 1, Sarah Easterling, GREE, 56.51. 2, Vika Arkhipova, WIN, 59.70. 3, Walker Foehl, WAYN, 1:02.72. 4, Avery Carroll, FOX, 1:04.37. 5,

Taylor Church, MCAU, 1:04.75. 6, Amelia Kief, MDI, 1:05.31. 7, Emma Gutheinz, CAMD, 1:05.88. 8, Olivia Pennington, LINC, 1:06.50. (Consolation Final) 9, Katie Dransfield, GREE, 1:07.06. 10, Laura Bauer, FAL, 1:08.91. 11, Natalie Calligan, BELF, 1:09.65. 12, Rebecca Gerrish, MDI, 1:10.01. 13, Taylor Paulison, RICH, 1:10.07. 14, Maggie Painter, MDI, 1:10.16. 15, Keunjoo Kim, FAL, 1:10.53. 16, Brianna Jelly-Webber, YARM, 1:11.65.

100 Yard Breaststroke: (Championship Final) 1, Sonia Lin, NYA, 1:06.73. 2, Jules Annis, FOX, 1:07.33. 3, Cece McEachern, ELLS, 1:09.01. 4, Avalon Kerley, MDI, 1:10.44. 5, Sierra Hopkins, WIN, 1:12.52. 6, Erin Connery, MDI, 1:13.54. 7, Julia West, WISC, 1:15.07. 8, Sarah Ringer, WATER, 1:15.80. (Consolation Final) 9, Emilie Burrill, NYA, 1:14.90. 10, Gabie Johnson, FOX, 1:16.81. 11, Moira Pieri, CAMD, 1:16.84. 12, Audrey Thames, MCAU, 1:17.00. 13, Jessica Greeley, WIN, 1:19.07. 14, Maria Swebilius, BELF, 1:20.46. 15, Sarah Lawless, GREE, 1:21.26. 16, Laura Vaillancourt, OT, 1:21.45.

400 Yard Freestyle Relay: (Championship Final) 1, Waynflete School (Colby Harvey JR, Ellen Silk JR, Walker Foehl JR, Amelia Deady JR), 3:41.00. 2, Greely (Emily Domingo SR, Kat Bower JR, Hwanhee Park FR, Sarah Easterling SR), 3:47.43. 3, Catherine McAuley (Taylor Church SR, Audrey Thames SR, Katie Call SO, Libby Gajewski SR), 3:52.65. 4, MDI (Sydney Wright SO, Olivia Erickson JR, Erin Connery SR, Avalon Kerley FR), 3:58.97. 5, Winslow (Jessica Greeley FR, Bethany Winkin JR, Sierra Hopkins FR, Vika Arkhipova SR), 4:04.71. 6, Camden Hills (Keeli Wood FR, Ella Scott SO, Moira Pieri JR, Eliza Carter JR), 4:05.67. 7, Waterville Senior (Brianna Bernier SR, Allison Scully SR, Sarah Ringer SR, Treva deMaynadier SR), 4:13.38. 8, Falmouth (Stephanie Sands JR, Kate Lannon SO, Madeline Winkeler SO, Laura Bauer JR), 4:14.28. (Consolation Final) 9, Orono (Aiesha Sargent SO, Emma Peterson SO, Emilie Seavey JR, Molly Burr SO), 4:16.05. 10, Yarmouth (Libby Thompson SR, Cara Richardi FR, Brianna Jelly-Webber JR, Haley Estabrook SR), 4:18.61. 11, Ellsworth (Rachael Searchfield SR, Katie Walton FR, Jess Cohen FR, Cece McEachern SR), 4:19.77. 12, Old Town High School (Sarah Plunkett JR, Katelyn Cross FR, Sarah Vaillancourt SO, Laura Vaillancourt SR), 4:20.15. 13, Westbrook (Kari Brown FR, Megan Zabenko JR, Sam Nealey SR, Morgan Maxwell SR), 4:23.87. 14, John Bapst (Courtney Prue SO, Maliyan Binette SO, Rachel Brooks SO, Eliza Costigan FR), 4:24.60. 15, Belfast Area (Geneva Bielenberg SR, Lacey Durkee JR, Maria Swebilius SR, Natalie Calligan SR), 4:26.83. 16, Hampden Academy (Jill Goff SO, Erin Jeter JR, Kristi Reichel JR, Abby Cain SR), 4:29.70.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports