Local sports results for Jan. 26, 2013

Posted Jan. 24, 2013, at 6:31 p.m.
Last modified Jan. 25, 2013, at 11:23 p.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

GIRLS BASKETBALL

Bucksport at Dexter, 2:30 p.m.

Caribou at Mount Desert Island, 1 p.m.

Cheverus at Massabesic, 7 p.m.

East Grand at Shead, 2 p.m.

Katahdin at Greater Houlton Chr., 12 p.m.

Limestone at Hodgdon, 7 p.m.

Machias at Greenville, 1 p.m.

Madawaska at Van Buren, 7 p.m.

North Haven at Seacoast Chr., 8:30 a.m.

Presque Isle at Ellsworth, 1 p.m.

Searsport at Mattanawcook, 1 p.m.

Vinalhaven at Rangeley, 8:30 a.m.

BOYS HOCKEY

Gray-New Gloucester/Poland at Cony, 7:20 p.m.

Hampden at Presque Isle, 7 p.m.

Houlton at Brewer, 5 p.m.

Lawrence at Winslow, 7:10 p.m.

Skowhegan at Orono, 7 p.m.

Waterville at Bangor, 5:20 p.m.

York at Gardiner, 5:30 p.m.

BOYS BASKETBALL

Caribou at MDI, 2:30 p.m.

Central at Penquis, 2:30 p.m.

East Grand at Shead, 3:30 p.m.

Hermon at Old Town, 7 p.m.

Katahdin at Greater Houlton Chr., 1:30 p.m.

Machias at Greenville, 2:30 p.m.

Madawaska at Van Buren, 5:30 p.m.

Presque Isle at Ellsworth, 2:30 p.m.

Schenck at Bangor Christian, 7 p.m.

Seacoast Chr. at North Haven, 10 a.m.

Searsport at Mattanawcook, 2:30 p.m.

Vinalhaven at Rangeley Lakes, 10 a.m.

Washburn at Central Aroostook, 7 p.m.

TRACK & FIELD

Meet A: Bangor, Brewer, Central, Foxcroft, Hampden, Mattanawcook, MDI at UMaine, Orono, 10:40 a.m.

Meet B: Bucksport, Ellsworth, Hermon, John Bapst, Old Town, Orono, Sumner at UMaine, Orono, 3:10 p.m.

WRESTLING

PVC Championships at Bucksport High

KVAC Championship at Cony High, Augusta

SWIMMING

Presque Isle at Washington Acad

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Maine at Boston College, 7 p.m.

WOMEN’S HOCKEY

Maine at Connecticut, 1 p.m.

MEN’S BASKETBALL

Castleton State at UM-Farmington, 1 p.m.

Green Mountain at Thomas, 1 p.m.

Hampshire College at Unity, 4 p.m.

Maine at Stony Brook, tba

SUNY Canton at UM-Presque Isle, 2 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Castleton State at UM-Farmington, 3:30 p.m.

Green Mountain at Thomas, 3:30 p.m.

Hampshire College at Unity, 2 p.m.

Stony Brook at Maine, 2 p.m.

SUNY Canton at UM-Presque Isle, noon

SWIMMING

Maine at Dartmouth Invitational

TRACK AND FIELD

Maine at Reebok Boston Indoor Games, Terrier Classic

COLLEGE, SUNDAY

MEN’S BASKETBALL

Nashua CC at Unity, 1 p.m.

NHTI at UM-Machias, noon

SUNY Canton at UM-Fort Kent, noon

WOMEN’S BASKETBALL

Maine Maritime at UM-Presque Isle, noon

Nashua CC at Unity, 11 a.m.

NHTI at UM-Machias, 2 p.m.

SUNY Canton at UM-Fort Kent, 2 p.m.

WOMEN’S HOCKEY

Maine at Providence, 2 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Thursday’s Results

Acadia Chr. 51, Islesboro 30

Boothbay 56, Dirigo 44

Hodgdon 68, Cen. Aroostook 42

Jones.-Beals 100, Woodland 47

Lee 60, Hermon 58

Penquis 49, Piscataquis 30

Portland 44, Deering 37

Waynflete 70, Hyde 52

Friday’s Results

Bangor 59, Skowhegan 43

Camden Hills 61, Lincoln Acad. 30

Easton 54, Ashland 50

Falmouth 70, Wells 36

Foxcroft 57, Dexter 39

Gardiner 59, Belfast 33

Hampden 82, Mt. Blue 23

Houlton 50, Fort Kent 44

Jonesport-Beals 73, Acadia Christian 50

Lewiston 76, Brewer 58

Medomak Valley 61, Leavitt 51

Mount Ararat 78, Erskine 56

MDI 49, Presque Isle 48

Oceanside 64, Mount View 46

South Portland 67, Cheverus 44

Spruce Mountain 49, Winthrop 42

Stearns 57, PVHS 47

Sumner 62, Narraguagus 52

Washington Acad. 79, John Bapst 63

Winslow 64, MCI 41

York 65, Cape Elizabeth 47

GIRLS BASKETBALL

Thursday’s Results

Penobscot Valley 51, Katahdin 27

Penquis 41, Piscataquis 38

Stearns 52, Mattanawcook 45

Van Buren 57, Hodgdon 47

Friday’s Results

Bangor 48, Skowhegan 45

Brewer 67, Lewiston 45

Cheverus 44, South Portland 33

Cony 46, Oxford Hills 43

DI-Stonington 46, Shead 41

Edward Little 78, Brunswick 35

Ellsworth 59, Caribou 40

Freeport 62, Poland 35

Gardiner 57, Belfast 49 (OT)

Greely 44, Gray-NG 41 (OT)

GSA 56, Sumner 43

Jonesport-Beals 71, Acadia Chr. 11

Lawrence 73, Messalonskee 48

Leavitt 69, Medomak Valley 48

Lincoln Acad. 58, Camden Hills 55

McAuley 72, Gorham 38

Mt. Blue 68, Hampden 30

Narraguagus 70, Woodland 30

Oceanside 68, Mount View 25

Old Town 49, Hermon 33

Penquis 43, Lee 36

Presque Isle 52, MDI 40

Richmond 59, Greenville 31

Schenck 48, Orono 41

St. Dominic 49, Carrabec 38

Washburn 71, Ashland 26

Washington Acad. 52, John Bapst 33

BOYS HOCKEY

Friday’s Results

John Bapst 5, Orono 3

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Maine 4, Boston College 1

Norwich 5, U-New England 2

St. Michael’s 5, Southern Maine 4

WOMEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Bowdoin 1, Williams 1 (OT)

Salve Regina 4, Southern Maine 1

Trinity 2, Colby 1

MEN’S BASKETBALL

Thursday’s Results

Husson 63, Colby 52

St. Joseph’s 61, Emmanuel 60

Friday’s Results

Husson 68, Maine Maritime 58

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Castleton State 75, Thomas 39

Maine Maritime 52, Husson 29

UM-Farmington 57, Green Mountain 38

College Hockey

Maine 4, Boston College 1

Maine (6-14-4) 2-1-1 — 4

Boston College (14-6-2) 0-0-1 — 1

First period – 1. Maine, Diamond 6 (unassisted), 3:11; 2. Maine, Lomberg 4 (Norman, Shore), 19:40.

Second period - 3. Maine, Merchant 2 (J. Swavely), 8:05.

Third period – 4. BC, Whitney 15 (Hayes, Mullane), 13:06 (pp); 5. Maine, Beattie 4 (unassisted), 19:11 (en).

Shots on goal: Maine 13-12-6 — 31; BC 6-20-9 — 35

Goaltenders: Maine, Ouellette (35 shots-34 saves); BC, Milner (31-27)

High percentage scoring chances: Maine 2-10-4 — 16, BC 6-13-8- 27

Power plays: Maine 0-3, BC 1-5

Penalties/minutes: Maine 6-12, BC 4-8

Attendance: 6927

High school basketball

BOYS

LEWISTON 75, BREWER 58

Lewiston (9-5) 75

Fortier 0-1 0-0 0, Howell 1-1 0-0 2, Thomas 5-10 2-2 15, Suazo 0-2 0-0 0, Harris 5-8 3-3 15, Poliquin 3-9 0-0 7, Agossou 6-10 4-8 16, Hussein 2-6 0-0 6, Gonzalez 0-0 0-0 0, Patrie 3-7 0-0 6, Mohamud 1-2 0-0 3, Curry 2-5 0-0 5. Totals 28-61 9-13 75.

Brewer (7-7) 58

Rogerson 4-11 2-3 12, Weeks 2-10 0-0 6, St. Thomas 0-0 1-2 1, Gulesian 2-3 1-2 5, Newcomb 4-12 0-0 10, B. Pushard 0-0 0-0 0, Burgess 5-11 4-8 14, Grimble 0-0 2-2 2, M. Pushard 1-8 1-3 4, Birmingham 2-3 0-3 4, Lufkin 0-0 0-0 0. Totals 20-58 11-23 58.

Lewiston 15-39-65-75

Brewer 17-33-44-58

3-pt. goals — Lewiston (10-24): Thomas 3-5, Harris 2-4, Hussein 2-4, Poliquin 1-2, Mohamud 1-2, Curry 1-2, Fortier 0-1, Suazo 0-2, Agossou 0-2; Brewer (7-27): Weeks 2-8, Newcomb 2-7, Rogerson 2-7, M. Pushard 1-5.

High school basketball

GIRLS

At Bar Harbor

PRESQUE ISLE 52, MDI 40

Presque Isle (14-0) 52

Ireland 2-9 1-3 6, Guerrette 8-16 6-7 24, Bernier 1-4 0-2 2, Ackerson 0-0 0-0 0, Buck 0-2 0-0 0, Graham 3-5 5-7 12, Kingsbury 2-4 0-2 4, Stewart 2-5 0-2 4. Totals 18-45 12-23 52.

MDI (11-2) 40

Myrick 1-4 0-0 3, Phelps 1-5 0-0 3, Jewett 2-2 0-2 4, Carroll 2-3 0-0 4, Burr 0-2 0-0 0, Lewis 2-4 0-0 6, H. Shaw 4-9 2-6 10, Tapley 0-2 0-0 0, Norberg 0-0 0-0 0, K. Shaw 5-7 0-1 10. Totals 17-38 2-9 40.

Presque Isle 13 20 34 52

MDI 10 14 23 40

3-pt. goals — Presque Isle (4-13): Ireland 1-4, Guerrette 2-3, Bernier 0-3, Buck 0-2, Graham 1-1; MDI (4-10): Myrick 1-2, Phelps 1-4, Burr 0-1, Lewis 2-2, Tapley 0-1

Bowling

HIGH SCHOOL

At Family Fun Bowling Center, Bangor

Bangor Co-op def. Madison 12-7; High scores: Matt Douglas 201, 204, Alex Morrow 209, Kyle Dougeneck 205

Carrabec def. Hermon 12-7; High Score: Chris Dunbar-Kelley 222

Nokomis def. Bucksport 11.5-7.5

Skowhegan bowled a vacancy, earned 17 points; High score: Paige Redlevski 202

Swimming

HIGH SCHOOL

At Belfast

Belfast girls 61, Wiscasset 28; Belfast boys 56, LIncoln Academy 35

200 Medley Relay: 1, Belfast Area ‘A’ (Bielenberg, Geneva, Swebilius, Maria, Calligan, Natalie, James, Sarah), 2:15.74. 2, Lincoln Academy ‘A’ 2:16.54. 3, Wiscasset ‘A’ 2:28.33. 200 Freestyle: 1, Pennington, Olivia, Lincoln, 2:15.32. 2, Bielenberg, Geneva, BELF, 2:17.42. 3, West, Julia, Whs, 2:25.62. 4, Durkee, Lacey, BELF, 2:27.07. 5, Carlson, Maeve, Whs, 2:41.12. 6, Boe, Miranda, Lincoln, 2:46.67. 200 IM: 1, Calligan, Natalie, BELF, 2:29.20. 2, Urquhart, Alyssa, Whs, 3:26.68. 50 Freestyle: 1, Carrol-Christopher, Rowan, Lincoln, 31.96. 2, James, Sarah, BELF, 32.08. 3, Carlson, Maeve, Whs, 32.55. 4, Gaiero, Alisha, BELF, 34.01. 5, Marcus, Amanda, Whs, 41.78. 6, Tong, Nancy, Lincoln, 45.34. 1 mtr Diving: 1, Mieden, Hannah, BELF, 75.65. 100 Butterfly: 1, West, Julia, Whs, 1:15.68. 2, Swebilius, Maria, BELF, 1:19.67. 3, Stegna, Holly, Lincoln, 1:24.14. 100 Freestyle: 1, Durkee, Lacey, BELF, 1:08.85. 2, Carrol-Christopher, Rowan, Lincoln, 1:15.48. 3, Gaiero, Alisha, BELF, 1:18.55. 4, Ji, Sharon, Lincoln, 1:42.61. 500 Freestyle: 1, Bielenberg, Geneva, BELF, 6:03.21. 2, Mullin, Kara, Lincoln, 6:12.00. 3, James, Sarah, BELF, 7:27.34. 4, Boe, Miranda, Lincoln, 7:41.36. 200 Freestyle Relay: 1, Lincoln Academy ‘A’ (Stegna, Holly 16, Carrol-Christopher, Rowan 15, Pennington, Olivia 17, Mullin, Kara 17), 2:01.28. 2,Wiscasset ‘A’ 2:09.99. 3, Belfast Area ‘A’ 2:13.76. 4, Lincoln Academy ‘B’ 2:56.93. 100 Backstroke: 1, Calligan, Natalie, BELF, 1:05.64. 2, Pennington, Olivia, Lincoln, 1:09.91. 3, Hanley, Sarah, Whs, 1:25.90. 4, Gilbert, Elizabeth, Lincoln, 1:52.84. 5, Marcus, Amanda, Whs, 1:54.68. 100 Breaststroke:

1, Swebilius, Maria, BELF, 1:19.09. 2, Mieden, Hannah, BELF, 1:29.35. 3, Stegna, Holly, Lincoln, 1:34.38. 4, Urquhart, Alyssa, Whs, 1:52.59. 400 Freestyle Relay: 1, Belfast Area ‘A’ (Bielenberg, Geneva, Durkee, Lacey, Calligan, Natalie, Swebilius, Maria), 4:37.01. 2, Lincoln Academy ‘A’ 6:40.22.

Belfast boys 75, Wiscasset 18; Belfast 78, Lincoln Acad. 16

200 Medley Relay: 1, Belfast Area ‘A’ (Miller, Kevin, Clapp, Jerahmy, Clapp, Jonathan, Alex, Gabe), 1:58.32. 2, Belfast Area ‘B’ 2:12.08. 3,Wiscasset ‘A’ 2:19.51. 200 Freestyle: 1, Schnetzer, Jack, BELF, 2:07.16. 2, Winslow, Jackson, BELF, 2:19.60. 3, Meader, Forrest, Lincoln, 2:58.20. 200 IM: 1, Clapp, Jerahmy, BELF, 2:21.63. 2, Miller, Kevin, BELF, 2:35.71. 50 Freestyle: 1, Clapp, Jonathan, BELF, 23.78. 2, Hadden, Will, Lincoln, 24.04. 3, Hanley, Ryan, Whs, 25.32. 4, Valnicek, James, BELF, 25.70. 5, Levesque, Luke, Lincoln, 31.04. 6, Viele, Kyle, Whs, 40.25. 1 mtr Diving: 1, Smith, Jack, BELF, 201.60. 100 Butterfly:
1, Clapp, Jonathan, BELF, 1:03.59. 2, Valnicek, James, BELF, 1:08.85. 100 Freestyle: 1, Hadden, Will, Lincoln, 55.06. 2, Schnetzer, Jack, BELF, 1:00.10. 3, Storer, Sam, Whs, 1:00.20. 4, Mills, Matt, Whs, 1:04.62. 5, Turunen, Pietari, BELF, 1:08.58. 6, Meader, Forrest, Lincoln, 1:13.81. 500 Freestyle: 1, Hanley, Ryan, Whs, 6:03.14. 2, Winslow, Jackson, BELF, 6:03.81. 3, Smith, Jack, BELF, 6:15.99. 4, Gulden, Camden, Lincoln, 6:26.73. 200 Freestyle Relay: 1, Belfast Area ‘B’ (Sung Yun, Tae, Alex, Gabe, Valnicek, James, Schnetzer, Jack), 1:53.17. 2, Lincoln Academy ‘A’ 1:56.10. 3, Wiscasset ‘A’ 2:04.26. 4, Belfast Area ‘A’ 2:11.78. 100 Backstroke: 1, Miller, Kevin, BELF, 1:10.45. 2, Storer, Sam, Whs, 1:10.90. 3, Alex, Gabe, BELF, 1:11.10. 4, Mills, Matt, Whs, 1:15.87. 5, Osborne, Nathan, Lincoln, 1:33.10. 100 Breaststroke: 1, Clapp, Jerahmy, BELF, 1:09.30. 2, Levesque, Luke, Lincoln, 1:25.02. 3, Sung Yun, Tae, BELF, 1:25.43. 4, Hubert, Steven, Hall-Dale, 2:01.17. 400 Freestyle Relay: 1, Belfast Area ‘A’ (Schnetzer, Jack, Miller, Kevin, Clapp, Jerahmy, Clapp, Jonathan), 4:00.87. 2, Belfast Area ‘B’ (Lear, Sam, Winslow, Jackson, Smith, Jack, Alex, Gabe), 4:23.65.

At Orono

Old Town girls 91, Orono 75

200 Medley Relay: 1, Orono ‘A’ (Peterson, Emma SO, Burr, Molly SO, Sargent, Aiesha SO, Seavey, Emilie JR), 2:17.56. 2, Orono ‘B’:25.48. 3, Old Town ‘A’ 2:30.46. 200 Freestyle: 1, Vaillancourt, Laura, Old Town, 2:22.04. 2, Gifford, Miranda, Old Town, 2:23.61. 3, Fergusson, Kate, Orono, 2:38.71. 4, Brooks, Jamie, Orono, 2:48.98. 5, St. Louis, Natalie, Old Town, 2:55.77. 200 IM: 1, Vaillancourt, Sarah, Old Town, 2:37.79. 2, Plunkett, Sarah, Old Town, 2:49.82. 3, Seavey, Emilie, Orono, 2:52.29. 4, Neal, Jordan, Old Town, 2:54.24. 5, Wheeler, Mickala, Orono, 2:54.92. 6, Calcagno, Georgia, Orono 3:03.17. 50 Freestyle: 1, Sargent, Aiesha, Orono, 29.25. 2, Cross, Katelyn, Old Town, 29.68. 3, St. Jean, Joci, Old Town, 30.40. 4, Bickford, Sara, Old Town, 30.45. 5, Libby, Rachel, Orono, 42.74. 100 Butterfly: 1, Sargent, Aiesha, Orono, 1:10.57. 2, Gifford, Miranda, Old Town, 1:13.82. 3, St. Jean, Joci, Old Town, 1:21.54. 4, Calcagno, Georgia, Orono, 1:26.34. 100 Freestyle:

1, Peterson, Emma, Orono, 1:02.47. 2, Plunkett, Sarah, Old Town, 1:06.38. 3, Cross, Katelyn, Old Town, 1:06.57. 4, Seavey, Emilie, Orono, 1:10.25. 5, Peabody, Gabrielle, Old Town, 1:11.23. 6, Brooks, Jamie, Orono, 1:17.17. 500 Freestyle: 1, Burr, Molly, Orono, 6:12.58. 2, Vaillancourt, Laura, Old Town, 6:14.54. 3, Neal, Jordan, Old Town, 7:11.39. 200 Freestyle Relay: 1, Old Town ‘A’ (Plunkett, Sarah JR, St. Louis, Natalie SO, Gifford, Miranda JR, Vaillancourt, Sarah SO), 2:00.68. 2, Orono ‘A’ 2:00.76. 3, Old Town ‘B’ 2:03.58. 100 Backstroke: 1, Peterson, Emma, Orono, 1:12.61. 2, Wheeler, Mickala, Orono, 1:19.88. 3, Bickford, Sara, Old Town, 1:20.81. 4, Roy, Jordan, Old Town, 1:31.45. 5, Wood, Hayley, Old Town, 2:07.25. 100 Breaststroke:1, Vaillancourt, Sarah, Old Town, 1:22.57. 2, Burr, Molly, Orono, 1:23.91. 3, Fergusson, Kate, Orono, 1:31.63. 4, Neal, Blake, Old Town, 1:34.87. 5, Reeves, Abby, Old Town, 1:44.09. 6, Jeanthanakanond, Pearl, Orono, 1:59.10. 400 Freestyle Relay: 1, Old Town ‘A’ (Plunkett, Sarah JR, St. Jean, Joci JR, Cross, Katelyn FR, Gifford, Miranda JR), 4:25.88. 2, Orono ‘A’ 4:52.88. 3, Old Town ‘B’ 5:02.05.

Old Town boys 101, Orono 61

200 Medley Relay: 1, Orono ‘A’ (O’Neil, James JR, Quen, Xiao SR, Boss, Tom FR, Boss, Yuval SR), 2:12.88. 2, Old Town ‘A’ 2:14.48. 3, Old Town B’ 2:21.32. 200 Freestyle:

1, Letourneau, Adam, Old Town, 2:26.06. 2, Guillaume, Jordan, Orono, 2:32.69. 3, Cavazos, Nick, Orono, 2:46.42. 4, Waller, Alex, Old Town, 2:46.59. 200 IM: 1, Smith, Ben, Old Town, 2:32.21. 2, Boss, Tom, Orono, 2:50.00. 3, Fergusson, Alex, Orono, 3:16.24. 50 Freestyle:

1, Boss, Yuval, Orono, 25.07. 2, Lovejoy, Ben, Old Town, 26.39. 3, Cribbin, Ian, Old Town, 30.47. 4, Brown, Tyler, Old Town, 32.15. 5, Ma, Ma, Orono, 45.44. 100 Butterfly: 1, Boss, Yuval, Orono, 1:06.72. 2, Ploch, Jameson, Old Town, 1:10.25. 3, Feero, Keegan, Old Town, 1:14.36. 4, Monteith, DJ, Old Town, 1:18.81. 100 Freestyle: 1, Lovejoy, Ben, Old Town, 1:01.04. 2, Barnaby, Jacob, Old Town, 1:03.76. 3, O’Neil, James, Orono, 1:07.93. 4, Parsons, Jacob, Old Town, 1:13.86. 5, Cavazos, Nick, Orono, 1:14.63. 6, Quen, Xiao, Orono, 1:19.58. 500 Freestyle: 1, Letourneau, Adam, Old Town, 6:42.15. 2, Boss, Tom, Orono, 6:58.83. 3, Guillaume, Jordan, Orono, 7:02.14. 4, Honnell, Jacob, Old Town, 8:20.26. 200 Freestyle Relay: 1, Old Town ‘A’ (Quimby, Patrick SR, Letourneau, Adam SR, Ploch, Jameson SR, Smith, Ben SR), 1:48.18. 2, Orono ‘A’ 1:55.71. 3, Old Town ‘B’ 1:58.78. 4, Orono ‘B’ 2:22.37. 100 Backstroke: 1, Feero, Keegan, Old Town, 1:17.44. 2, O’Neil, James, Orono, 1:21.10. 3, Parsons, Jacob, Old Town, 1:31.50. 4, Fergusson, Alex, Orono, 1:47.42. 100 Breaststroke: 1, Quimby, Patrick, Old Town, 1:16.97. 2, Barnaby, Jacob, Old Town, 1:18.94. 3, Quen, Xiao, Orono, 1:23.28. 4, Brown, Tyler, Old Town, 1:25.96. 400 Freestyle Relay:

1, Old Town ‘A’ (Ploch, Jameson SR, Lovejoy, Ben SR, Letourneau, Adam SR, Smith, Ben SR), 4:03.57. 2, Old Town ‘B’ 4:50.00. 3, Orono ‘A’ 5:40.59.

At Bar Harbor

Bangor girls 94, Mount Desert Island 92

200 Medley Relay: 1, Bangor ‘A’ (McDonald, Juliana 16, Hernandez, Lacey 17, Reardon, Alyssa 17, Waddell, Emma 17), 1:59.04. 2, Mount Desert Island ‘A’ 2:04.60. 3, MDI ‘B’ 2:08.20. 5, Bangor ‘C’ 2:25.94. 200 Freestyle: 1, Connery, Erin, Trojans, 2:05.98. 2, Reardon, Alyssa, Rams, 2:11.76. 3, Comeau, Dominique, Rams, 2:11.83. 4, Wright, Sydney, Trojans, 2:12.10. 5, Wiseman, Lilli, Rams, 2:18.93. 6, Luck, Samantha, Trojans, 2:22.44. 200 IM: 1, Waddell, Emma, Rams, 2:10.89. 2, Kerley, Avalon, Trojans, 2:22.27. 3, Hernandez, Lacey, Rams, 2:29.36. 4, Boyce, Aubrie, Trojans, 2:33.93. 5, Painter, Maggie, Trojans, 2:36.47. 6, Sekera, Gabby, Rams, 2:56.68. 50 Freestyle: 1, Kief, Amelia, Trojans, 26.19. 2, Jacobs, Olivia, Trojans, 26.78. 3, Comeau, Dominique, Rams, 27.81. 4, Erickson, Isabel, Trojans, 28.90. 5, Coffey, Madeleine, Rams, 29.41. 6, Jones, Leah, Rams, 29.97. Diving: 1, Huber, Elizabeth, Rams, 202.00. 2, Daub, Emily, Rams, 145.55. 3, Sileno, Gabby, Rams, 110.70. 4, Bloom, Sierra, Trojans, 99.20. 5, Nicholson, Robin, Trojans, 97.10. 6, Bannerman, Else, Trojans, 87.15. 100 Butterfly: 1, Waddell, Emma, Rams, 58.39. 2, Jacobs, Olivia, Trojans, 1:07.54. 3, Wiseman, Lilli, Rams, 1:13.08. 4, Erickson, Olivia, Trojans, 1:15.58. 5, Smith, Kylie, Rams, 1:15.85. 6, Gerrish, Rebecca, Trojans, 1:18.93. 100 Freestyle: 1, McDonald, Juliana, Rams, 57.28. 2, Kief, Amelia, Trojans, 57.92. 3, Wright, Sydney, Trojans, 59.51. 4, Erickson, Isabel, Trojans, 1:04.56. 5, Jones, Leah, Rams, 1:05.04. 6, Elliott, Kayla, Rams, 1:09.77. 500 Freestyle: 1, Connery, Erin, Trojans, 5:40.56. 2, Reardon, Alyssa, Rams, 5:46.19. 3, Wray, Anita, Trojans, 6:33.10. 4, Dixon, Courtney, Rams, 6:33.48. 5, Erickson, Olivia, Trojans, 6:37.02. 6, Coffey, Madeleine, Rams, 6:48.48. 200 Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (Wright, Sydney, Erickson, Isabel, Connery, Erin, Kief, Amelia), 1:48.57. 2, Bangor ‘A’ 1:51.30. 3, MDI ‘B’ 1:54.43. 4, Bangor ‘B’ 2:09.54. 100 Backstroke: 1, McDonald, Juliana, Rams, J1:06.26. 2, Gerrish, Rebecca, Trojans, J1:11.00. 3, Luck, Samantha, Trojans, J1:16.90. 4, Smith, Kylie, Rams, J1:16.99. 5, Dixon, Courtney, Rams, J1:18.64. 6, Planchart, Rebecca, Trojans, 1:20.28. 100 Breaststroke: 1, Kerley, Avalon, Trojans, 1:13.54. 2, Hernandez, Lacey, Rams, 1:17.17. 3, Boyce, Aubrie, Trojans, 1:19.02. 4, Painter, Maggie, Trojans, 1:23.29. 5, Daub, Emily, Rams, 1:25.86. 6, Correale, Jessica, Rams, 1:33.06. 400 Freestyle Relay: 1, Bangor ‘A’ (McDonald, Juliana 16, Reardon, Alyssa 17, Hernandez, Lacey 17, Waddell, Emma 17), 3:49.09. 2, MDI ‘A’ 3:52.81. 3, Bangor ‘B’ 4:10.41. 4, MDI ‘B’ 4:11.66.

Bangor boys 100, MDI 85

200 Medley Relay: 1, MDI ‘A’ (Johnston, Ross, Gallup, Thomas, Luck, Madison, Jacobson, Sam), 1:43.26. 2, Bangor ‘A’ 1:45.63. 3, Bangor ‘B’ 2:01.15. 4, MDI ‘B’ 2:01.58. 200 Freestyle: 1, Smallwood, David, Rams, 1:49.27. 2, Luck, Madison, Trojans, 1:58.91. 3, Comeau, Stephen, Rams, 2:05.40. 4, MacMillan, Collin, Rams, 2:08.77. 5, Naggert, Kristoph, Trojans, 2:08.81. 6, Shaw, Kohl, Trojans, 2:20.28. 200 IM: 1, Johnston, Ross, Trojans, 2:03.03. 2, Reading, Liam, Rams, 2:06.28. 3, Booysen, Louis, Rams, 2:10.28. 4, Gallup, Thomas, Trojans, 2:15.51. 5, Genrich, Nathaniel, Trojans, 2:32.95. 6, Booysen, Dian, Rams, 2:36.35. 50 Freestyle: 1, Markevich, Colton, Rams, J24.45. 2, Jacobson, Sam, Trojans, J25.29. 3, Peterson, John, Rams, J25.39. 4, Ye, Andrew, Rams, J26.55. 4, Wood, Tyler, Trojans, J26.55. 6, Wood, Lucas, Trojans, 30.76. Diving: 1, Greene, Will, Trojans, 205.40. 2, Lufkin, Grant, Rams, 171.35. 3, Pulley, Alex, Rams, 139.00. 4, Adams, Kyle, Rams, 127.90. 5, DiMauro, Bryce, Trojans,

123.25. 100 Butterfly: 1, Smallwood, David, Rams, 55.14. 2, Ye, Andrew, Rams, 1:05.21. 3, DiMauro, Pierce, Trojans, 1:08.23. 4, Wood, Dylan, Rams, 1:19.99. 100 Freestyle: 1, Markevich, Colton, Rams, 53.22. 2, Jacobson, Sam, Trojans, 56.73. 3,

Genrich, Nathaniel, Trojans, 59.51. 4, Shaw, Kohl, Trojans, 1:01.04. 5, Hand,

Fletcher, Rams, 1:03.02. 6, Marcott, Jack, Rams, 1:04.15. 500 Freestyle: 1, Luck, Madison, Trojans, 5:24.35. 2, Comeau, Stephen, Rams, 5:38.51. 3, Naggert, Kristoph, Trojans, 5:40.78. 4, MacMillan, Collin, Rams, 5:54.92. 5, Wood, Dylan, Rams, 6:22.84. 200 Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (Wood, Tyler, DiMauro, Pierce, Genrich, Nathaniel, Jacobson, Sam), 1:43.07. 2, Bangor ‘A’ 1:43.30. 3, Bangor ‘B’ 1:52.23. 100 Backstroke: 1, Johnston, Ross, Trojans, 55.45. 2, Booysen, Louis, Rams, 1:00.76. 3, Wood, Tyler, Trojans, 1:11.97. 4, Booysen, Dian, Rams, 1:12.34. 5, Hand, Fletcher,

Rams, 1:15.53. 6, Wood, Lucas, Trojans, 1:30.49. 100 Breaststroke: 1, Gallup, Thomas, Trojans, 1:03.68. 2, Reading, Liam, Rams, 1:03.70. 3, DiMauro, Pierce, Trojans, 1:13.10. 4, Peterson, John, Rams, 1:14.18. 5, Frost, Ezra, Rams, 1:19.03. 6, Roguski, Yanni, Trojans, 1:39.72. 400 Freestyle Relay: 1, Bangor ‘A’ (Markevich, Colton, Booysen, Louis, Reading, Liam, Smallwood, David), 3:26.00. 2, MDI ‘A’ 3:32.93.

3, Bangor ‘B’ 3:59.79.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports