Local sports results for January 18, 2013

Posted Jan. 18, 2013, at 6:36 p.m.
Last modified Jan. 19, 2013, at 12:02 a.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

HOCKEY

Bangor at Cony, 7:40 p.m.

Camden Hills at Cape Elizabeth, 6 p.m.

Lawrence at Houlton, 1 p.m.

Messalonskee at Winslow, 7:40 p.m.

Skowhegan at Winthrop, 6:30 p.m.

Waterville at Lewiston, 7:10 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Belfast at Medomak Valley, 6 p.m.

Caribou at John Bapst, 1:30 p.m.

DI-S at Shead, 12:30 p.m.

Fort Fairfield at Fort Kent, 2:30 p.m.

Gardiner at Oceanside, 1 p.m.

Greenville at Vinalhaven, 8:30 a.m.

Hyde at Kents Hill, 2 p.m.

Islesboro at Buckfield, 1 p.m.

Lincoln Acad. at Waterville, 1 p.m.

Machias at Bangor Christian, 1 p.m.

Madawaska at Calais, 1 p.m.

MCI at Camden Hills, 1 p.m.

Maranacook at Winslow, 6:30 p.m.

Nokomis at Morse, 1 p.m.

North Haven at Acadia Chr., 8:30 a.m.

Old Town at Presque Isle, 1:30 p.m.

Woodland at Lee, 1 p.m.

BOYS BASKETBALL

Boothbay at Mount Abram, 7 p.m.

Camden Hills at MCI, 7 p.m.

Carrabec at Monmouth, 7 p.m.

Central at Sumner, 7 p.m.

DI-S at Shead, 2 p.m.

Ellsworth at Mount Desert Island, 7 p.m.

Fort Fairfield at Fort Kent, 5:30 p.m.

Greenville at Vinalhaven, 10 a.m.

Hermon at Washington Ad., 7 p.m.

Islesboro at Buckfield, 2:30 p.m.

John Bapst at Caribou, 4:30 p.m.

Machias at Bangor Christian, 2:30 p.m.

Madawaska at Calais, 2:30 p.m.

Madison at Wiscasset, 7 p.m.

Medomak Valley at Belfast, 1 p.m.

Morse at Nokomis, 1 p.m.

North Haven at Acadia Chr., 10 a.m.

Oceanside at Gardiner, 1 p.m.

Old Town at Presque Isle, 2:30 p.m.

Orono at Bucksport, 7 p.m.

Penobscot Valley at Penquis, 2:30 p.m.

Schenck at Houlton, 7 p.m.

Van Buren at Ashland, 7 p.m.

Waterville at Lincoln Ad., 7 p.m.

Winslow at Maranacook, 6:30 p.m.

Woodland at Lee, 2:30 p.m.

TRACK & FIELD

Mini-meet: All teams, 6:50 a.m.

WRESTLING

Camden Hills, Gardiner, LIncoln Acad., Erskine Acad., Belfast at Mt. Blue

Morse, Medomak Valley at Oxford Hills

Nokomis, MCI, Skowhegan at Cony

Brewer, Winslow at Mount View

SWIMMING

Caribou at Hampden

Ellsworth at Presque Isle

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Merrimack at Maine, 7 p.m.

WOMEN’S HOCKEY

Vermont at Maine, 1 p.m.

MEN’S BASKETBALL

Anna Maria at Saint Joseph’s, 3 p.m.

Binghamton at Maine, 2 p.m. (Memorial Gym)

Bowdoin at Trinity, 2 p.m.

Colby at Amherst, 2 p.m.

Daemen at UM-Fort Kent, 2 p.m.

So. Maine at E. Connecticut, 3 p.m.

Thomas at Husson, 1 p.m.

UM-Augusta at UM-Presque Isle, 2 p.m.

UM-Farmington at Maine Maritime, 1 p.m.

Wesleyan at Bates, 2 p.m.

W. New England at U-New England, 3 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Anna Maria at Saint Joseph’s, 1 p.m.

Bowdoin at Trinity, 4 p.m.

Colby at Amherst, 4 p.m.

Daemen at UM-Fort Kent, 4 p.m.

So. Maine at E. Connecticut, 1 p.m.

Thomas at Husson, 3 p.m.

UM-Augusta at UM-Presque Isle, noon

UM-Farmington at Maine Maritime, 3 p.m.

Wesleyan at Bates, 4 p.m.

W. New England at U-New England, 1 p.m.

SWIMMING

Bowdoin at Maine, 11 a.m.

TRACK AND FIELD

Maine women at Bates, noon

SUNDAY, COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

UM-Augusta at UM-Fort Kent, noon

WOMEN’S BASKETBALL

Binghamton at Maine, 2 p.m.

UM-Augusta at UM-Fort Kent, 2 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Thursday’s Results

Bangor Christian 56, PCHS 52

Bucksport 57, Searsport 42

Ellsworth 60, John Bapst 47

Hodgdon 70, Van Buren 31

Houlton 60, Stearns 37

Jonesport-Beals 74, Narraguagus 43

Lee Academy 73, Mattanawcook 45

Limestone/MSSM 51, Ashland 33

Machias 59, Shead 38

Oceanside 56, MCI 36

Old Town 51, Foxcroft Academy 27

Orono 55, George Stevens 47

Schenck 60, Katahdin 57

Sumner 53, Deer Isle-Stonington 49

Washington Acad. 73, Calais 65

Woodland 60, East Grand 33

Friday’s Results

Bonny Eagle 87, Kennebunk 57

Cen. Aroostook 60, So. Aroostook 40

Edward Little 74, Mount Ararat 57

Hampden 58, Bangor 39

Lawrence 60, Brewer 51

Lewiston 74, Oxford Hills 62

Skowhegan 49, Mt. Blue 47 (2OT)

Thornton Acad. 64, Portland 52

Wells 76, Freeport 59

GIRLS BASKETBALL

Thursday’s Results

Fort Fairfield 49, LCS/MSSM 42

Fort Kent 65, Madawaska 20

Hall-Dale 49, Saint Dominic 33

Nokomis 71, Leavitt 50

Oceanside 53, MCI 14

So. Aroostook 58, Ashland 50

Sumner 55, DI-Stonington 37

Washburn 61, Central Aroostook 19

Friday’s Results

Bangor 53, Hampden 25

Calais 41, Mattanawcook 35

Central 35, Sumner 30

Hall-Dale 74, Telstar 43

Hermon 67, Foxcroft 42

Houlton 42, Schenck 30

Jonesport-Beals 43, Woodland 37

Lawrence 51, Brewer 41

LCS/MSSM 57, Ashland 33

Machias 64, Shead 53

MDI 56, Bucksport 39

Orono 59, Bucksport 26

Penobscot Valley 41, Penquis 35

Piscataquis 48, Bangor Chr. 14

Stearns 57, Lee 46

Washington Acad. 42, Narraguagus 34

BOYS HOCKEY

Friday’s Results

Brewer 7, Old Town 1

John Bapst 6, Hampden 4

Presque Isle 7, Lawrence 2

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Bowdoin 4, Williams 1

Castleton 8, U-New England 1

Maine 1, Merrimack 1 (OT)

MIddlebury 5, Colby 3

Skidmore 8, Southern Maine 3

WOMEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Bowdoin 3, Middlebury 0

Colby 4, Williams 1

Saint Anselm 4, Southern Maine 1

MEN’S BASKETBALL

Thursday’s Results

NHTI 96, UM-Fort Kent 70

Thomas 89, Maine Maritime 74

UM-Farmington 71, Husson 64

U-New England 78, Endicott 76

Friday’s Results

Amherst 80, Bowdoin 70

Bates 75, Conn. College 60

Colby 74, Trinity 63

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Amherst 74, Bowdoin 58

Daemen 98, UM-Presque Isle 49

Trinity 58, Colby 50

Thursday’s Results

Husson 65, UM-Farmington 63 (OT)

Suffolk 60, Saint Joseph’s 49

Thomas 58, Maine Maritime 53

U-New England 60, Endicott 60

College hockey

MEN

Merrimack 1, Maine 1

Merrimack (8-9-5) 0-1-0-0 — 1

Maine (5-13-4) 0-0-1-0 — 1

First period — No scoring.

Second period — 1. Mmk, Kolomatis 3 (Bates, Gustafsson), 3:16 (pp).

Third period — 2. Maine, Beattie 3 (Norman, Ouellette), 9:59 (pp).

Overtime — No scoring.

Shots on goal: Merrimack 7-10-8-1 – 26, Maine 8-13-7-4 – 32

Goaltenders: Mmk, Marotta (32 shots-31 saves), Maine, Ouellette (26-25)

High percentage scoring chances: Maine 9-11-9-6 — 35; Mmk 5-12-5-2 — 24

Power plays: Mmk 1-5, Maine 1-4

Penalties/minutes: Mmk 6-12, Maine 6-12

Attendance: 3,743

Youth hockey

PEEWEES

At Hallowell

SAM Red 3 Bangor White 1

SAM Goals: Logan Leadbetter 2, Keegan Choate; Goalie: Eli Bulba; Bangor: Nick Boudreau; Goalie: A.J. Meo

High school basketball

BOYS

HAMPDEN ACAD. 58, BANGOR 39

Bangor (8-4) 39

Ashey 0-1 0-0 0, Campbell 3-9 1-3 9, Tocci 3-11 7-7 16, Boyce 0-3 0-0 0, Caruso 0-0 0-0 0, Cosgrove 1-4 0-0 2, Harrigan 1-3 0-0 3, Hughes 1-4 0-0 3, Adams 2-2 2-5 6, Johnson 0-1 0-0 0, LaPlante 0-0 0-0 0. Totals 11-38 10-15 39.

Hampden Acad. (11-0) 58

Fickett 6-10 2-2 14, N. Gilpin 1-3 1-2 3, C. Scott 4-7 0-1 9, McIntyre 1-2 0-0 3, Martin 1-2 0-0 2, Z. Gilpin 7-16 4-5 20, Norris 1-8 2-2 4, Palmer 1-4 0-0 3. Totals 22-52 9-12 58.

Bangor 10-15-34-39

Hampden Acad. 12-28-47-58

3-pt. goals — Bangor (7-23): Tocci 3-11, Campbell 2-4, Harrigan 1-1, Hughes 1-2, Johnson 0-1, Cosgrove 0-2, Boyce 0-2; Hampden Acad. (5-13): Gilpiin 2-5, Scott 1-2, McIntyre 1-2, Palmer 1-4.

JV: Bangor 57-47

Swimming

HIGH SCHOOL

At Belfast

GIRLS: 200 Yard Medley Relay: 1, Belfast Area High School ‘A’ (Bielenberg, Geneva, Swebilius, Maria, Calligan, Natalie, James, Sarah ), 2:17.35. 2, Lewiston High School ‘A’ 2:30.48. 3, Lewiston High School ‘B’ 2:41.12. 200 Yard Freestyle: 1, Bielenberg, Geneva, BELF, 2:22.64. 2, Durkee, Lacey, BELF, 2:33.03. 3, Beaulieu, Jessica, Lhs, 2:38.05. 4, Racine, Bernadette, Lhs, 2:48.29.

200 Yard IM: 1, Swebilius, Maria, BELF, 2:41.93. 2, Small, Elizabeth, Lhs, 2:48.18. 3, Taylor, Alanna, Lhs, 3:10.29. 4, Hills, Alison, BELF, 3:13.13. 50 Yard Freestyle: 1, Morissette, Jami, Lhs, 29.39. 2, James, Sarah, BELF, 31.39. 3, Gaiero, Alisha, BELF, 34.58. 4, St Cyr, Kelsey, Lhs, 39.14. 1 mtr Diving: 1, Mieden, Hannah, BELF, 71.70. 100 Yard Butterfly: 1, Calligan, Natalie, BELF, 1:12.42. 2, Small, Elizabeth, Lhs, 1:23.36. 3, Perreault, Samantha, Lhs, 1:37.53.

100 Yard Freestyle: 1, Morissette, Jami, Lhs, 1:08.15. 2, James, Sarah, BELF, 1:11.23. 3, Beliveau, Sylvia, Lhs, 1:13.33. 4, Hills, Alison, BELF, 1:19.40. 500 Yard Freestyle: 1, Bielenberg, Geneva, BELF, 6:08.16. 2, Beaulieu, Jessica, Lhs, 6:52.37. 3, Gaiero, Alisha, BELF, 7:45.97. 4, Martin, Julia, Lhs, 8:09.63. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Lewiston High School ‘A’ (Beliveau, Sylvia 17, Taylor, Alanna 14, Racine, Bernadette 15, Gagnon, Avery 14), 2:15.23. 2, Lewiston High School ‘B’ 2:36.07. 100 Yard Backstroke: 1, Calligan, Natalie, BELF, 1:09.20. 2, Durkee, Lacey, BELF, 1:23.91. 3, Roy, Katelyn, Lhs, 1:25.18. 4, Taylor, Alanna, Lhs, 1:25.22. 100 Yard Breaststroke: 1, Swebilius, Maria, BELF, 1:19.17. 2, Grenier, Molly, Lhs, 1:31.91. 3, Mieden, Hannah, BELF, 1:33.69. 4, Perreault, Samantha, Lhs, 1:38.64. 400 Yard Freestyle Relay:

1, Belfast Area High School ‘A’ (Durkee, Lacey, Bielenberg, Geneva, Calligan, Natalie, Swebilius, Maria ), 4:33.50. 2, Lewiston High School ‘A’ 4:52.03. 3, Lewiston High School ‘B’ 5:39.42.

BOYS: 200 Yard Medley Relay: 1, Lewiston High School ‘A’ (Morris, Dustin 17, Small, Alex 17, Tirabassi, Peter 17, Charest, Matthew 14), 1:57.13. 2, Lewiston High School ‘B’ 2:10.59. 3, Belfast Area High School ‘A’ 2:11.31. 200 Yard Freestyle: 1, Schnetzer, Jack, BELF, 2:06.13. 2, Mills, Alex, Lhs, 2:07.91. 3, Tommy, Schleicher, BELF, 2:08.29. 4, Miles, Alexander, Lhs, 2:29.46. 200 Yard IM: 1, Clapp, Jerahmy, BELF, 2:17.83. 2, Morris, Dustin, Lhs, 2:23.11. 3, Miller, Kevin, BELF, 2:36.57. 4, Horton, Eric, Lhs, 2:45.31. 50 Yard Freestyle: 1, Clapp, Jonathan, BELF, 23.55. 2, Tirabassi, Peter, Lhs, 24.93. 3, Small, Alex, Lhs, 26.40. 4, Turunen, Pietari, BELF, 29.64. 1 mtr Diving: 1, Smith, Jack, BELF, 199.85. 100 Yard Butterfly: 1, Clapp, Jonathan, BELF, 1:00.77. 2, Tirabassi, Peter, Lhs, 1:01.56. 3, Dyer, Sean, Lhs, 1:18.94. 100 Yard Freestyle: 1, Alex, Gabe, BELF, 57.32. 2, Mills, Alex, Lhs, 58.57. 3, Smith, Jack, BELF, 59.31. 4, Small, Alex, Lhs, 59.38. 500 Yard Freestyle: 1, Charest, Matthew, Lhs, 5:25.90. 2, Schnetzer, Jack, BELF, 5:38.59. 3, Winslow, Jackson, BELF, 5:56.77. 4, Miles, Alexander, Lhs, 6:44.43. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Belfast Area High School ‘A’ (Alex, Gabe, Tommy, Schleicher, Clapp, Jerahmy, Clapp, Jonathan ), 1:38.67. 2, Lewiston High School ‘A’ 1:39.42. 3, Lewiston High School ‘B’ 1:55.71. 4, Belfast Area High School ‘B’ 2:00.14. 100 Yard Backstroke: 1, Morris, Dustin, Lhs, 1:07.63. 2, Alex, Gabe, BELF, 1:10.73. 3, Miller, Kevin, BELF, 1:11.41. 4, Horton, Eric, Lhs, 1:14.97. 100 Yard Breaststroke: 1, Charest, Matthew, Lhs, 1:07.61. 2, Clapp, Jerahmy, BELF, 1:08.96. 3, Tommy, Schleicher, BELF, 1:16.76. 4, Breton, Jake, Lhs, 1:18.37.

400 Yard Freestyle Relay: 1, Belfast Area High School ‘A’ (Alex, Gabe, Tommy, Schleicher, Clapp, Jerahmy, Clapp, Jonathan ), 3:57.81. 2, Belfast Area High School ‘B’ 4:05.20. 3, Lewiston High School ‘A’ 4:24.48.

At Bangor

Bangor boys 125, John Bapst 60

200 Yard Medley Relay: 1, Bangor High School ‘B’ (Louis Booysen JR, John Peterson SR, Liam Reading SO, Stephen Comeau SO), 1:52.39. 2, Bangor High School ‘A’ 1:54.97. 3, John Bapst High School ‘A’ 2:04.95. 4, Bangor High School ‘C’ 200 Yard Freestyle: 1, Liam Reading, Bang, 1:58.65. 2, Dylan Wood, Bang, 2:23.94. 3, Fletcher Hand, Bang, 2:24.97. 4, Gabe Gerow, BAPST, 2:33.68. 5, Lucas Davenport, BAPST, 2:47.07. 6, Tony Hu, BAPST, 2:57.56. 200 Yard IM: 1, Stephen Comeau, Bang, 2:26.55. 2, Deven Tiesl, BAPST, 2:27.69. 3, Collin MacMillan, Bang, 2:34.12. 4, Dian Booysen, Bang, 2:35.60. 5, Michael Wells, BAPST, 2:49.32. 50 Yard Freestyle: 1, John Peterson, Bang, 25.49. 2, Dakota Dupuis, BAPST, 28.42. 3, Benjamin VanKirk, BAPST, 29.47. 4, Kyle Kenney, BAPST, 29.89. 5, Zach Kreitzer, Bang, 30.85. 6, Sam McElvain, Bang, 31.39. 1 mtr Diving: 1, Grant Lufkin, Bang, 185.20. 2, Alex Pulley, Bang, 158.80. 3, Tommy Townley, Bang, 156.55. 4, Kyle Adams, Bang, x149.85. 5, Josh Meyers, BAPST, 130.95. 100 Yard Butterfly: 1, David Smallwood, Bang, 54.43. 2, Colton Markevich, Bang, 1:00.77. 3, Grant Lufkin, Bang, 1:15.87. 4, Benjamin VanKirk, BAPST, 1:17.24. 100 Yard Freestyle: 1, Dakota Dupuis, BAPST, 1:06.21. 2, Sam McElvain, Bang, 1:07.54. 3, Zach Kreitzer, Bang, 1:09.44. 4, Tony Hu, BAPST, 1:15.53. 5, Lucas Dumond, Bang, 1:32.28. 500 Yard Freestyle: 1, Caleb Hand, BAPST, 6:07.04. 2, Deven Tiesl, BAPST, 6:09.00. 3, Dylan Wood, Bang, 6:15.80. 4, Leif Grosswiler, Bang, 6:39.35. 5, Tyler Mallory-MacDonald, Bang, 7:08.75. 6, Gabe Gerow, BAPST, 7:12.10. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor High School ‘A’ (David Smallwood JR, Louis Booysen JR, Liam Reading SO, Colton Markevich JR), 1:34.66. 2, Bangor High School ‘B’ 1:52.08. 3, John Bapst High School ‘A’ 1:52.21. 100 Yard Backstroke:

1, James VanKirk, BAPST, 1:09.96. 2, Fletcher Hand, Bang, 1:15.08. 3, Josh Meyers, BAPST, 1:16.46. 4, Anthony Ashton, Bang, 1:22.36. 5, Gino Caccese, Bang, 1:33.15. 100 Yard Breaststroke: 1, Colton Markevich, Bang, 1:06.62. 2, Louis Booysen, Bang, 1:08.65. 3, John Peterson, Bang, 1:13.27. 4, Michael Wells, BAPST, 1:27.61. 5, Matt Norris, BAPST, 1:28.90. 6, Lucas Davenport, BAPST, 1:35.04. 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor High School ‘A’ (Grant Lufkin SO, Collin MacMillan FR, Stephen Comeau SO, John Peterson SR), 3:59.88. 2, John Bapst High School ‘A’ 4:16.86. 3, Bangor High School ‘C’ 4:55.54.

Bangor girls 133, John Bapst 47

200 Yard Medley Relay: 1, John Bapst High School ‘A’ (Lauren Prue SR, Hannah Drummond SR, Eliza Costigan FR, Rachel Brooks SO), 2:11.33. 2, Bangor High School ‘A’ 2:16.85. 3, Bangor High School ‘B’ 2:23.27. 200 Yard Freestyle: 1, Emma Waddell, Bang, 1:56.82. 2, Juliana McDonald, Bang, 2:14.00. 3, Kayla Elliott, Bang, 2:40.94. 4, Grace Rowe, BAPST, 2:42.05. 5, Jessica Krueger, BAPST, 3:01.06. 6, Amanda Carter, BAPST, 3:07.84. 200 Yard IM: 1, Dominique Comeau, Bang, 2:37.02. 2, Lauren Prue, BAPST, 2:41.50. 3, Courtney Dixon, Bang, 2:47.89. 4, Madeleine Coffey, Bang, 2:51.76. 50 Yard Freestyle: 1, Lacey Hernandez, Bang, 27.45. 2, Leah Jones, Bang, 30.60. 3, Hannah Drummond, BAPST, 31.47. 4, Gabby Sekera, Bang, 31.63. 5, Jane Branch, BAPST, 32.01. 6, Jessica Krueger, BAPST, 35.82. 1 mtr Diving: 1, Elizabeth Huber, Bang, 193.95. 2, Kayla Bousfield, BAPST, 156.90. 3, Emily Daub, Bang, 155.45. 100 Yard Butterfly: 1, Juliana McDonald, Bang, 1:04.66. 2, Eliza Costigan, BAPST, 1:05.71. 3, Alyssa Reardon, Bang, 1:05.78. 4, Kylie Smith, Bang, 1:14.96. 100 Yard Freestyle: 1, Leah Jones, Bang, 1:05.31. 2, Rachel Brooks, BAPST, 1:07.05. 3, Kayla Elliott, Bang, 1:10.46. 4, Gabby Sekera, Bang, 1:10.57. 5, Grace Rowe, BAPST, 1:12.05. 6, Julia Leslie, BAPST, 1:23.64. 500 Yard Freestyle: 1, Lacey Hernandez, Bang, 5:49.26. 2, Lilli Wiseman, Bang, 6:33.55. 3, Madeleine Coffey, Bang, 6:36.37. 4, Lauren Prue, BAPST, 6:41.92. 5, Lauren Budd, BAPST, 7:57.36. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor High School ‘A’ (Kylie Smith SR, Dominique Comeau SR, Jessica Correale JR, Juliana McDonald JR), 1:57.14. 2, Bangor High School ‘C’ 1:57.25. 3, John Bapst High School ‘A’ 2:14.22. 100 Yard Backstroke: 1, Alyssa Reardon, Bang, 1:10.70. 2, Lilli Wiseman, Bang, 1:11.18. 3, Kylie Smith, Bang, 1:15.79. 4, Jane Branch, BAPST, 1:18.51. 100 Yard Breaststroke: 1, Dominique Comeau, Bang, 1:21.58. 2, Hannah Drummond, BAPST, 1:23.80. 3, Courtney Dixon, Bang, 1:24.57. 4, Katelyn Hammond, BAPST, 1:28.22. 5, Jessica Correale, Bang, 1:31.12. 6, Lauren Budd, BAPST, 1:39.89. 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor High School ‘A’ (Alyssa Reardon SR, Courtney Dixon SR, Leah Jones SR, Emma Waddell JR), 4:13.33. 2, Bangor High School ‘B’ 4:21.34. 3, John Bapst High School ‘A’ 4:35.59.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports