Local sports results for Jan. 10, 2013

Posted Jan. 10, 2013, at 10:06 p.m.
Last modified Jan. 10, 2013, at 11:08 p.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Ashland at Central Aroostook, 7 p.m.

Brunswick at Hampden, 7 p.m.

Bucksport at Dexter, 7 p.m.

Camden Hills at Maranacook, 6:30 p.m.

Central at Lee, 6:30 p.m.

Cony at Skowhegan, 7 p.m.

Dirigo at Winthrop, 5 p.m.

Edward Little at Lawrence, 7 p.m.

Erskine at Bangor, 7 p.m.

Gardiner at Medomak Valley, 7 p.m.

Greater Portland Chr. at North Haven, 8:15 p.m.

Leavitt at Maine Central Institute, 7 p.m.

Lewiston at Mt. Blue, 7 p.m.

Lincoln at Mount View, 6:30 p.m.

Madawaska at Houlton, 7 p.m.

Mount Ararat at Brewer, 7 p.m.

Narraguagus at Machias, 6:30 p.m.

Oceanside at Nokomis, 6:30 p.m.

Oxford Hills at Messalonskee, 7 p.m.

Piscataquis at George Stevens, 7 p.m.

Rangeley Lakes at Forest Hills, 6:30 p.m.

Van Buren at Washburn, 7 p.m.

Vinalhaven at Richmond, 7 p.m.

Waterville at Morse, 7 p.m.

Winslow at Belfast, 6:30 p.m.

Woodland at S. Aroostook, 6:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Bangor at Erskine, 7 p.m.

Belfast Area at Winslow, 6:30 p.m.

Brewer at Mount Ararat, 7 p.m.

Carrabec at Wiscasset, 7 p.m.

Central Aroostook at Hodgdon, 7 p.m.

Dirigo at Winthrop, 6:30 p.m.

Foxcroft at John Bapst, 7 p.m.

Greater Portland Chr. at North Haven, 7 p.m.

Hampden at Brunswick, 7 p.m.

Lawrence at Edward Little, 7 p.m.

Lisbon at Madison Area, 7 p.m.

Madawaska at Houlton, 5:30 p.m.

MCI at Leavitt, 6:30 p.m.

Maranacook at Camden Hills, 7 p.m.

McAuley at Thornton, 7 p.m.

Medomak Valley at Gardiner, 6:30 p.m.

Messalonskee at Oxford Hills, 7 p.m.

Morse at Waterville, 6:30 p.m.

Mount View at Lincoln, 6:30 p.m.

Mountain Valley at Oak Hill, 7 p.m.

Mt. Blue at Lewiston, 7 p.m.

Nokomis at Oceanside, 6:30 p.m.

Rangeley Lakes at Forest Hills, 5 p.m.

Skowhegan at Cony, 7 p.m.

Sumner at Narraguagus, 6:30 p.m.

Telstar at Boothbay Region, 7 p.m.

Van Buren at Washburn, 5:30 p.m.

Vinalhaven at Richmond, 5:30 p.m.

Woodland at S. Aroostook, 5 p.m.

BOYS HOCKEY

Presque Isle at Orono, 6:30 p.m.

SWIMMING

Erskine at Belfast

Camden Hills at Morse

Waterville at Cony

Brewer at MDI

Foxcroft Acad. at Ellsworth

Orono at Bangor

John Bapst at Old Town

MEN’S HOCKEY

Maine at Northeastern, 7 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Wednesday’s Results

Bucksport 59, GSA 46

DI-Stonington 62, Penobscot Valley 44

Dexter 54, Central 30

Foxcroft 46, Piscataquis 26

MDI 71, Hermon 53

Old Town 53, John Bapst 46

Penquis 63, Orono 24

Presque Isle 53, Caribou 45

Van Buren 50, Madawaska 40

Washburn 76, Fort Kent 55

Washington Acad. 74, Ellsworth 66 (OT)

Thursday’s Results

Limestone 59, Wisdom 23

Sumner 67, Bangor Chr. 48

GIRLS BASKETBALL

Wednesday’s Results

Hodgdon 41, Southern Aroostook 30

Machias 42, Narraguagus 35

Van Buren 65, Madawaska 42

Thursday’s Results

Buckfield 42, Hebron 27

Calais 55, Washington Acad. 54

Caribou 44, Fort Kent 43

Dexter 47, Bucksport 18

Fort Fairfield 27, Easton 22

George Stevens 37, Searsport 32

Katahdin 57, Ashland 54

Lee 39, Central 34

Limestone/MSSM 67, Wisdom 25

Mt. Blue 49, Bangor 42

Orono 56, Old Town 39

Piscataquis 38, PVHS 35

Schenck 51, Mattanawcook 42

Shead 50, Jonesport-Beals 35

Sumner 53, Bangor Christian 22

SCHOOLBOY HOCKEY

Wednesday’s Results

Brewer 6, Lawrence 1

John Bapst 4, Houlton 1

Skowhegan 2, Hampden 1

Thursday’s Results

John Bapst 4, Houlton-Hodgdon 1

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Wednesday’s Results

Harvard 6, Boston University 5 (OT)

WOMEN’S HOCKEY

Wednesday’s Results

Sacred Heart 4, So. Maine 1

Thursday’s Results

Trinity 10, U-New England 0

MEN’S BASKETBALL

Wednesday’s Results

Hartford 68, Maine 61

Point Park (Pa.) 102, UM-Fort Kent 52

Thursday’s Results

Johnson & Wales 60, St. Joseph’s 56

WOMEN’S BASKETBALL

Wednesday’s Results

Hartford 52, Maine 37

Point Park (Pa.) 59, UM-Fort Kent 46

Thursday’s Results

UM-Farmington 63, Thomas 49

U-New England 57, Curry 39

High school hockey

BOYS

John Bapst 4, Hou.-Hod. 1

Houlton-Hodgdon (1-7) 0-0-1 — 1

John Bapst (5-3) 1-3-0 — 4

First period — 1. JB, Fletcher 9 (unassisted), 9:43.

Second period — 2. JB, Pate 2 (LaFrance), 1:11; 3. JB, LaFrance 3 (Handley, Cyr-Ellis), 5:47 (pp); 4. JB, Fletcher 10 (Hummels), 12:46 (pp).

Third period — 5. HH, Ward 7 (Hunt), 13:34 (pp).

Shots on goal: HH 8-6-6 — 20; JB 16-17-9 — 42

Goaltenders: HH, Porter (42 shots-38 saves), JB Jar. Leonard (20-19)

Power plays: JB 2-3, HH 1-5

Penalties/minutes: HH 5-10; JB 5-13

High school basketball

GIRLS

At Orono

ORONO 56, OLD TOWN 39

Old Town (5-5) 39

Cousins 1-2 0-0 2, Madden 1-8 2-2 4, Richards 0-4 0-0 0, Morton 2-10 0-0 4, Mishou 0-0 0-0 0, Maxim 2-11 2-2 6, Martin 1-5 0-0 2, Hesseltine 2-8 0-0 6, Hussey 1-2 0-0 2, Robichaud 0-0 0-1 0, Cole 3-3 0-5 6, Rawson 1-2 1-2 3, Outman 1-3 2-2 4. Totals 15-59 7-16 39.

Orono (9-1) 56

Gonyar 0-1 0-0 0, LaBrecque 0-0 0-0 0, Hernandez 0-0 0-0 0, Clement 2-4 0-0 6, Sypher 4-7 2-3 10, Smith 5-9 0-0 11, Souza-Cunha 0-1 0-0 0, Kass 2-7 1-3 7, Weigang 0-2 0-0 0, Woodward 4-7 10-16 18, Hardison 2-2 0-0 4. Totals 19-33 13-19 56.

Old Town 10 15 25 39

Orono 13 30 41 56

3-pt. goals — Old Town (2-16): Cousins 0-1, Madden 0-2, Richards 0-2, Morton 0-1, Maxim 0-4, Hesseltine 2-6; Orono (5-11): Clement 2-3, Smith 1-2, Kass 2-5

JV: Old Town 48-47

Indoor golf

LOCAL

Traditions GC

Senior League: 1. Bob Sullivan, Wes Walker, Bob Gillis, Wilie Soucy, -14; 2. (Tie): Mel Rooney, Mike Connolly, Bill Ferris, Roy Dame, -6; 2. Skip Commeau, Charlie Perkins, Bob Sullivan, Terry Pangburn: -6; 4. Roy Dame, Mike Connolly, Skip Commeau, Terry Pangburn: -4

Wrestling

HIGH SCHOOL

At Pittsfield

Medomak 42, MCI 36

106: Rayanne Leach MV by forfeit, 113: Chris Watrous MCI over Jared Overlock MV by fall 2:20, 120: Dylan Dahlbergh MCI over Deagan Poland MV by fall 1:06, 126: Tanner Littlefield MCI over Timothy Jerome MV by fall 0:41, 132: Riley McCollett MV over Will Cu MCI by fall 3:42, 138: Andrew Cronk MV by forfeit, 145: Morgan Black MV by forfeit, 152: Trevor Kitchin MCI by forfeit,

160: Gus McWilliams MCI over Samantha Fowels MV by fall 0:33, 170: Nick Anderson MV by forfeit, 182: Cyril Miller MV over Anders Liland MCI by fall 1:58, 195: Seth Wilcox MCI over Stephen Carlton MV by fall 1:52, 220: Dylan Look MV by forfeit, 285: Double forfeit

Gardiner 48, MCI 24

106: Chandler Weiezorek G by forfeit, 113: Peter DelGallo G by Chris Watrous MCI fall 0:37,

120: Dylan Dahlbergh MCI by forfeit, 126: Tanner Littlefield MCI by forfeit, 132: Will Cu MCI by forfeit, 138: Double forfeit, 145: Double forfeit, 152: Daniel DelGallo G over Trevor Kitchin MCI by fall 3:53, 160: Gus McWilliams MCI by forfeit, 170: Jake Truman G by forfeit, 182: Hamish Thornton G over Anders Liland MCI by fall 2:45, 195: Mitchell Chesley G over Seth Wilcox MCI by fall 0:33, 220: Andrew Dorody-Veillieux G by forfeit, 285: Orion Saraph G by forfeit; Individual: 160: Wyatt Rush Hall-Dale over Gus McWilliams MCI by major dec.16-2

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports