Local sports results for Jan. 7, 2013

Posted Jan. 07, 2013, at 9:42 p.m.
Last modified Jan. 07, 2013, at 11:34 p.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Belfast at Lincoln Acad., 7 p.m.

Boothbay at Wiscasset, 7 p.m.

Brewer at Erskine, 7 p.m.

Calais at Narraguagus, 6:30 p.m.

Camden Hills at Leavitt, 6:30 p.m.

Central Aroostook at Easton, 7 p.m.

Forest Hills at Greenville, 6:30 p.m.

Fort Fairfield at Limestone, 7 p.m.

Gardiner at Nokomis, 6:30 p.m.

Hampden at Mount Ararat, 6:30 p.m.

Hodgdon at East Grand, 5 p.m.

Madison at Carrabec, 7 p.m.

Maranacook at Maine Central Institute, 7 p.m.

Medomak Valley at Winslow, 6:30 p.m.

Messalonskee at Lewiston, 7 p.m.

Morse at Oceanside, 6:30 p.m.

Mount View at Waterville, 6:30 p.m.

Mt. Blue at Edward Little, 7 p.m.

Shead at Jonesport-Beals, 6:30 p.m.

Skowhegan at Oxford Hills, 7 p.m.

Valley at Islesboro, 6:30 p.m.

Winthrop at Hall-Dale, 7 p.m.

Woodland at Machias, 6:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Bucksport at Central, 7 p.m.

Caribou at Presque Isle, 7 p.m.

Cony at Lawrence, 7 p.m.

Dexter at Bangor Christian, 7 p.m.

Edward Little at Mt. Blue, 7 p.m.

Ellsworth at Washington Academy, 7 p.m.

Erskine at Brewer, 7 p.m.

Forest Hills at Greenville, 5 p.m.

Fort Fairfield at Katahdin, 6:30 p.m.

Hodgdon at East Grand, 6:30 p.m.

John Bapst at Old Town, 7 p.m.

Leavitt at Camden Hills, 7 p.m.

Lewiston at Messalonskee, 7 p.m.

Lincoln Acad. at Belfast, 6:30 p.m.

Maine Central Institute at Maranacook, 6:30 p.m.

Mattanawcook at Houlton, 7 p.m.

Mount Ararat at Hampden, 6:30 p.m.

Mount Desert Island at Hermon, 7 p.m.

Nokomis at Gardiner, 6:30 p.m.

Oceanside at Morse, 6:30 p.m.

Oxford Hills at Skowhegan, 7 p.m.

Penobscot Valley at DIS, 6:30 p.m.

Penquis Valley at Orono, 7 p.m.

Piscataquis at Foxcroft, 7 p.m.

Searsport at Sumner, 7 p.m.

Stearns at Schenck, 7 p.m.

Valley at Islesboro, 5 p.m.

Washburn at Fort Kent, 7 p.m.

Waterville at Mount View, 6:30 p.m.

Winslow at Medomak Valley, 6:30 p.m.

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Albertus Magnus at Saint Joseph’s, 7 p.m.

Husson at Thomas, 7:30 p.m.

Maine Maritime at UM-Farmington, 7:30 p.m.

R.I. College at Southern Maine, 7:30 p.m.

UMPI at Bowdoin, 7 p.m.
UNE at Gordon, 5:30 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Bates at UMPI, 5:30 p.m.

Husson at Thomas, 5:30 p.m.

Maine Maritime at UM-Farmington, 5:30 p.m.

R.I. College at Southern Maine, 5:30 p.m.

UNE at Gordon, 7:30 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Saturday’s Results

Caribou 61, Old Town 56

Central Aroostook 64, Hodgdon 62

Deer Isle-Stonington 60, Bangor Christian 38

Easton 55, Fort Fairfield 52

George Stevens 75, Narraguagus 64

Greenville 56, Islesboro 22

Houlton 71. Lee Acad. 69 (2OT)

Jonesport-Beals 71, Calais 60

MDI 54, Bucksport 39

Presque Isle 56, Hermon 50

Searsport 62, Penobscot Valley 45

Southern Aroostook 81, Gr. Houlton Christian 67

Stearns 54, Piscataquis 44

Woodland 50, Shead 48

Monday’s Results

Central 43, Mattanawcook 38

Dexter 58, Penquis 54

Hodgdon 65, Katahdin 50

MDI 68, Foxcroft 63

PCHS 55, Bangor Christian 48

Schenck 70, Orono 50

Southern Aroostook 65, Ashland 53

Stearns 45, Lee 31

Washburn 95, Gr. Houlton Christian 43

Wisdom 62, Van Buren 57

GIRLS BASKETBALL

Saturday’s Results

DI-Stonington 46, Bangor Chr. 32

Dexter 41, Penquis 20

Ellsworth 44, John Bapst 29

Fort Fairfield 55, LCS/MSSM 38

Greenville 27, Islesboro 24

Hodgdon 57, Van Buren 31

Houlton 52, Stearns 33

Madawaska 40, Wisdom 37

Morse 45, MCI 32

Orono 89, Schenck 88 (4OT)

Presque Isle 66, Hermon 37

So. Aroostook 62, GHCA 47

Washburn 83, Ashland 20

Washington Acad. 47, Foxcroft 41

Monday’s Results

Bangor 61, Brewer 57

Calais 77, Shead 45

Limestone 46, Madawaska 32

Narraguagus 46, Jonesport-Beals 39

St. Dominic 38, Lisbon 37

Van Buren 74, Wisdom 36

Washburn 85, Gr. Houlton Christian 47

Woodland 57, Machias 40

BOYS HOCKEY

Saturday’s Results

Falmouth 3, Bangor 2

Hampden 6, Houlton 2

Presque Isle 5, Winslow 1

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Amherst 3, Colby 0

Bowdoin 6, Hamilton 2

Mercyhurst 5, Maine 2

Salem State 5, Southern Maine 1

U-New England 5, Suffolk 4

WOMEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Amherst 2, Colby 1

Bowdoin 3, Conn. College 0

Sunday’s Results

Brown 6, Maine 5

MEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Husson 73, Colby-Sawyer 71

Johnson State 87, Thomas 84

Maine 81, UMBC 66

New England College 89, MMA 82

Saint Joseph’s 75, Norwich 64

Southern Maine 90, Keene State 83

UM-Farmington 74, Lyndon State 59

Williams 80, Bates 69

Sunday’s Results

Colby 69, Hamilton 65

WOMEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Colby-Sawyer 71, Husson 59

New England College 67, MMA 40

Saint Joseph’s 71, Norwich 48

Southern Maine 76, Keene State 57

Thomas 67, Johnson State 66

UMBC 54, Maine 50

UM-Farmington 65, Lyndon State 57

U-New England 74, Roger Williams 53

Williams 71, Bates 36

Sunday’s Results

Colby 44, Hamilton 41

UM-Presque Isle 54, SUNY-Canton 46

High school basketball

GIRLS

At Brewer

BANGOR 61, BREWER 57

Bangor (6-2) 61

Cosgrove 0-0 0-0 0, Johnson 6-13 3-6 15, Seekins 1-5 0-2 2, Morrill 0-0 0-0 0, Taft 6-12 0-0 13, Bragg 3-9 6-10 12, Dana 0-1 0-0 0, Butler 3-3 3-4 9, Stewart 5-6 0-2 10. Totals 24-44 12-22 61.

Brewer (4-4) 57

Grindle 7-18 6-7 25, Houp 1-12 0-2 2, Bubier 0-0 0-0 0, Bailey 0-8 0-0 0, Gilmore 3-8 3-4 9, Small 6-15 1-6 13, McLaughlin 0-0 3-4 3, Nickerson 1-1 0-0 3, Maxsimic 1-1 0-0 2. Totals 19-63 13-23 57.

Bangor 14 27 42 61

Brewer 17 26 39 57

3-pt. goals — Bangor (1-8): Johnson 0-1, Seekins 0-1, Taft 1-4, Bragg 0-2; Brewer (6-23): Grindle 5-7, Houp 0-8, Bailey 0-4, Small 0-3, Nickerson 1-1

Indoor golf

LOCAL

At Dexter Muni GC

Indoor League

Gross: Andy Bandola, Gerald Kirby Jr., Todd Brown, Don Vosburgh 61; Net: Dick Hall, Jimmy Costedio, Rick Sherburne, Dale Wright 59; Pins: No. 2 Jimmy Costedio 22-5, No. 8 Rick Sherburne 18-5, No.13 Andy Bandola 42-7, No. 17 Don Vosburgh 22-3; Long Drive: Dale Wright 292.9 yards, Straight Drive: Dick Hall 12.3 from center; Long Putt: Dale Wright 42.5

Football

NFL PLAYOFFS

Wild-card games

Saturday, Jan. 5

AFC: Houston 19, Cincinnati 13

NFC: Green Bay 24, Minnesota 10

Sunday, Jan. 6

AFC: Baltimore 24, Indianapolis 9

NFC: Seattle 24, Washington 14

Divisional games

Saturday, Jan. 12

AFC: Baltimore (11-6) at Denver (13-3), 4:30 p.m. (CBS)

NFC: Green Bay (12-5) at San Francisco (11-4-1), 8 p.m. (Fox)

Sunday, Jan. 13

NFC: Seattle (12-5) at Atlanta (13-3), 1 p.m. (Fox)

AFC: Houston (13-4) at New England (12-4), 4:30 p.m. (CBS)

Sunday, Jan. 20

Conference finals

AFC: Teams and site to be determined (CBS)

NFC: Teams and site to be determined (Fox)

Sunday, Feb. 3

Super Bowl

At New Orleans: AFC champion vs. NFC champion, 6:20 p.m. (CBS)

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports