Local sports results for Jan. 4, 2013

Posted Jan. 04, 2013, at 9:34 p.m.
Last modified Jan. 05, 2013, at 12:07 a.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BOYS HOCKEY

Brunswick at Lisbon, 8 p.m.

Camden Hills at Leavitt, 8 p.m.

Falmouth at Bangor, 5:20 p.m.

Gardiner at Skowhegan, 7:40 p.m.

Houlton at Hampden, 1 p.m.

Winslow at Presque Isle, 1 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Buckfield at Vinalhaven, 8:30 a.m.

Central at Mattanawcook, 2:30 p.m.

DI-S at Bangor Christian, 1 p.m.

Foxcroft at Washington Acad., 1 p.m.

Greenville at Islesboro, 11 a.m.

John Bapst at Ellsworth, 7 p.m.

Limestone at Fort Fairfield, 2:30 p.m.

Nokomis at Camden Hills, 1 p.m.

Old Town at Caribou, 1:30 p.m.

Orono at Schenck, 7 p.m.

Penquis at Dexter, 2:30 p.m.

Presque Isle at Hermon, 1 p.m.

So. Aroostookl at Greater Houlton Chr., 12 p.m.

St. Dominic Academy at Winthrop, 5:30 p.m.

Stearns at Houlton, 7 p.m.

Van Buren at Hodgdon, 5 p.m.

Waterville at Maranacook, 1 p.m.

Winslow at Gardiner, 6:30 p.m.

Wisdom at East Grand, 1 p.m.

BOYS BASKETBALL

Buckfield at Vinalhaven, 10 a.m.

Calais at Jonesport-Beals, 6:30 p.m.

Carrabec at Mount Abram, 7 p.m.

DI-S at Bangor Christian, 2:30 p.m.

Fort Fairfield at Easton, 7 p.m.

Foxcroft at Washington Acad., 3 p.m.

Greenville at Islesboro, 12:30 p.m.

Hall-Dale at Boothbay, 7 p.m.

Hodgdon at Central Aroostook, 7 p.m.

Houlton at Lee, 2:30 p.m.

MDI at Bucksport, 7 p.m.

Narraguagus at George Stevens, 7 p.m.

Nokomis at Camden Hills, 2:30 p.m.

Old Town at Caribou, 4:30 p.m.

Penobscot Valley at Searsport, 2:30 p.m.

Presque Isle at Hermon, 2:30 p.m.

So. Aroostook at Greater Houlton Chr., 1:30 p.m.

Stearns at Piscataquis, 7 p.m.

Waterville at Maranacook, 11:30 a.m.

Winslow at Gardiner Area, 5 p.m.

Wiscasset at Oak Hill, 2:30 p.m.

Wisdom at East Grand, 2:30 p.m.

Woodland at Shead, 2:30 p.m.

TRACK & FIELD

Meet A: Brewer, Foxcroft, John Bapst, MDI, Orono at UMaine, Orono, 10:40 a.m.

Meet B: Bucksport, Central, Ellsworth, Mattanawcook, Sumner at UMaine, Orono, 10:40 a.m.

SWIMMING

Hampden Acad. at Washington Acad.

WRESTLING

MCI, Skowhegan, Oxford Hills, Mt. Blue, Westbrook, Dirigo, Monmouth, Windham, Mount View, Madison at Nokomis Tourney

Cony, Morse, Winslow at Brewer

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Mercyhurst at Maine, 7:07 p.m.

WOMEN’S HOCKEY

Maine at Brown, 2 p.m.

MEN’S BASKETBALL

Husson at Colby-Sawyer, 3 p.m.

Maine Maritime at New England College, 3 p.m.

Roger Williams at UNE, 3 p.m.

Saint Joseph’s at Norwich, 3 p.m.

Southern Maine at Keene State, 3 p.m.

Thomas at Johnson State, 3 p.m.

UM-Farmington at Lyndon State, 3 p.m.

UMBC at Maine, noon

Williams at Bates, 2 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Husson at Colby-Sawyer, 1 p.m.

Maine at UMBC, 2 p.m.

Maine Maritime at New England College, 1 p.m.

Roger Williams at UNE, 3 p.m.

Saint Joseph’s at Norwich, 3 p.m.

Southern Maine at Keene State, 1 p.m.

Thomas at Johnson State, 1 p.m.

UM-Farmington at Lyndon State, 1 p.m.

UMM vs. tba, at Dyrick McDermitt Invitational

Williams at Bates, 4 p.m.

Sunday’s games

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Hamilton at Colby, 2 p.m.

UMFK at College of St. Joseph, 3 p.m.

UMPI at SUNY Canton, 2 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Hamilton at Colby, 4 p.m.

UMFK at College of St. Joseph, 1 p.m.

UMM at UNB Saint John, 1 p.m.

UMPI at SUNY Canton, 4 p.m.

WOMEN’S HOCKEY

Maine at Brown, 2 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Thursday’s Results

Belfast 71, Leavitt 69

Calais 78, Shead 39

GSA 66, Searsport 64

Hermon 50, Foxcroft 35

Hodgdon 74, S. Aroostook 51

Jonesport-Beals 78, Machias 57

Lee Acad. 69, Bucksport 56

Medomak 55, MCI 48

Nokomis 54, Lincoln Acad. 39

Old Town 53, Ellsworth 47

PVHS 53, Piscataquis 47

Sumner 83, Narraguagus 39

Friday’s Results

Deering 58, So. Portland 52 (OT)

Dexter 48, Bangor Christian 33

Edward Little 73, Brewer 47

Erskine Acad. 56, Skowhegan 53

Hampden 68, Lewiston 46

John Bapst 59, Orono 38

Katahdin 61, Ashland 52

Lawrence 58, Oxford Hills 45

Madawaska 51, Wisdom 38

Penquis 81, Central 43

Schenck 69, Mattanawcook 41

Van Buren 46, LCS/MSSM 45

Waterville 68, Maranacook 48

Westbrook 62, Marshwood 57

GIRLS BASKETBALL

Thursday’s Results

Belfast 57, Leavitt 54

Easton 49, Ashland 27

Medomak 48, MCI 27

Mount View 41, Morse 40

Nokomis 54, Lincoln Acad. 36

Orono 49, John Bapst 25

Penquis 49, Central 39

Schenck 47, Houlton 46

Van Buren 66, Fort Kent 48

Friday’s Results

Bangor 64, Cony 46

Calais 51, Jonesport-Beals 27

Cen. Aroostook 38, Katahdin 33

Cheverus 57, Sanford 47

Edward Little 75, Brewer 38

Lewiston 52, Hampden 47

Machias 53, Shead 51

Maranacook 51, Waterville 12

Marshwood 55, Westbrook 36

MDI 69, Bucksport 32

Mount Ararat 53, Messalonskee 36

Mt. Blue 53, Brunswick 25

Narraguagus 48, Woodland 32

Oxford Hills 56, Lawrence 37

Penobscot Valley 44, Searsport 34

Piscataquis 47, George Stevens 27

Spruce Mountain 44, Mountain Valley 23

BOYS HOCKEY

Thursday’s Results

Presque Isle 4, Houlton 2

Friday’s Results

Messalonskee 4, Orono 0

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Maine 2, Mercyhurst 1

WOMEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Amherst 10, Colby 1

Bowdoin 4, Conn. College 0

MEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Bowdoin 64, Hamilton 51

Colby-Sawyer 71, Maine Maritime 46

Husson 81, New England 56

Johnson State 68, UM-Farmington 65

Lyndon State 88, Thomas 72

Middlebury 59, Bates 56

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Bowdoin 47, Hamilton 40

Colby 57, Regis 52

Colby-Sawyer 51, Maine Maritime 35

Lyndon State 64, Thomas 56

Middlebury 72, Bates 68

New England Coll. 57, Husson 50

UM-Farmington 78, Johnson State 66

High school basketball

BOYS

HAMPDEN ACAD. 68, LEWISTON 46

Lewiston (3-5) 46

Fortier 0-1 0-0 0, Curry 2-2 0-0 6, Suazo 1-3 0-0 2, Harris 3-8 2-5 8, Poliquin 2-7 0-0 4, Hussein 2-6 0-0 5, Gonzalez 1-3 0-0 2, Brown 3-5 2-4 9, Patrie 3-7 0-0 6, Mohamud 2-3 0-0 4. Totals 19-45 4-9 46.

Hampden (8-0) 68

Fickett 1-4 0-0 2, N. Gilpin 3-6 3-4 9, Black, Jones 0-1 1-2 1, C. Scott 3-10 0-2 6, McIntyre 1-2 1-2 3, Martin 1-2 0-0 3, Z. Gilpin 6-10 0-2 14, Norris 6-10 0-0 12, Moore 0-1 0-0 0, Palmer 7-12 0-0 18. Totals 28-58 5-12 68.

Lewiston 14-21-35-46

Hampden 20-38-54-68

3-pt. goals — Lewiston (4-14): Curry 2-2, Brown 1-2, Hussein 1-4, Fortier 0-1, Mohamud 0-1, Harris 0-2, Poliquin 0-2; Hampden (7-20): Palmer 4-8, Z. Gilpin 2-5, Martin 1-2, Norris 0-1, McIntyre 0-1, C. Scott 0-3.

JV: Lewiston 52-47

Girls

HIGH SCHOOL

At Augusta

BANGOR 64, CONY 46

Bangor (5-2) 64

Cosgrove 0-0 0-0 0, Johnson 6-21 1-4 13, Seekins 2-5 1-3 5, Morrill 0-0 0-0 0, Bowlan 0-1 0-0 0, Taft 1-5 2-2 4, Dana 0-2 0-0 0, Bragg 4-6 3-5 12, Butler 6-15 4-6 17, Stewart 5-10 3-3 13. Totals 24-65 14-23 64.

Cony (4-4) 46

L. Quirion 0-0 0-0 0, E. Quirion 2-13 4-5 9, Logan 1-3 0-0 2, Dennett 3-7 0-0 9, H. Quirion 1-8 0-0 3, Sanford 1-7 1-2 3, Lee 7-22 5-10 20. Totals 15-60 10-17 46.

Bangor 19 30 41 64

Cony 6 17 32 46

3-pt. goals — Bangor (2-4): Taft 0-2, Bragg 1-1, Butler 1-1; Cony (6-26): E. Quirion 1-7, Dennett 3-6, H. Quirion 1-6, Sanford 0-4, Lee 1-3

Swimming

HIGH SCHOOL

At Ellsworth

Ellsworth girls 100, Caribou 40

200 Medley Relay: 1, Ellsworth “A” (Searchfield, Rachael, McEachern, Cece, Cohen, Jess, Colley, Paxton), 2:16.83. 2, Ellsworth “B” (Young, Madie, Myers, Mackenzie, Walton, Katie, Hunt, Megan), 2:47.56. 3, Caribou “A” (Pelletier, Katie, Johnson, Krsna, Wasson, Rachel, Johnson, Laksmis), 2:51.02. 4, Caribou “B” (Cote, Courtney, Engstrom, Olivia, Jones, Jensen, Grondin, Andromeda), 3:07.93. 200 Freestyle: 1, Searchfield, Rachael, Eagles, 2:27.23. 2, Wasson, Rachel, Caribou, 2:58.45. 3, Engstrom, Olivia, Caribou, 3:14.84. 4, Pelletier, Katie, Caribou, 3:39.71. 200 IM: 1, Walton, Katie, Eagles, 3:06.44. 50 Freestyle: 1, Colley, Paxton, Eagles, 31.90. 2, Myers, Mackenzie, Eagles, 35.82. 3, Johnson, Laksmis, Caribou, 36.56. 4, Hunt, Megan, Eagles, 39.19. 5, Grondin, Andromeda, Caribou, 40.59. 6, Johnson, Krsna, Caribou, 41.37. 100 Butterfly: 1, McEachern, Cece, Eagles, 1:10.23. 100 Freestyle: 1, Colley, Paxton, Eagles, 1:13.22. 2, Walton, Katie, Eagles, 1:18.55. 3, Hunt, Megan, Eagles, 1:25.31. 4, Engstrom, Olivia, Caribou, 1:26.89. 5, Grondin, Andromeda, Caribou, 1:33.44. 6, Jones, Jensen, Caribou, 1:36.72. 500 Freestyle: 1, Cohen, Jess, Eagles, 6:38.47. 2, Searchfield, Rachael, Eagles, 6:54.67. 3, Wasson, Rachel, Caribou, 7:50.79. 200 Freestyle Relay: 1, Ellsworth “A” (Hunt, Megan , Young, Madie , Myers, Mackenzie, Colley, Paxton ), 2:22.61. 2, Caribou “A” (Engstrom, Olivia, Wasson, Rachel, Pelletier, Katie , Johnson, Laksmis ), 2:35.26. 3, Caribou “B” (Grondin, Andromeda , McLean, Alexis, Doucette, Laura , Duplessie, Megan ), 3:18.33. 100 Backstroke: 1, Cohen, Jess, Eagles, 1:20.39. 2, Cote, Courtney, Caribou, 1:44.22. 3, Johnson, Laksmis, Caribou, 1:46.08. 4, Duplessie, Megan, Caribou, 2:12.35. 100 Breaststroke: 1, McEachern, Cece, Eagles, 1:15.99. 2, Young, Madie, Eagles, 1:36.71. 3, Myers, Mackenzie, Eagles, 1:48.40. 400 Freestyle Relay: 1, Ellsworth “A” (Searchfield, Rachael , Walton, Katie, Cohen, Jess, McEachern, Cece), 4:40.81. 2, Caribou (Jones, Jensen , Cote, Courtney, Doucette, Laura , Johnson, Krsna), 6:47.28.

Ellsworth boys 107, Caribou 30

200 Medley Relay: 1, Ellsworth “A” (Grover, Maks, Walton, Ben, Holmes, Cooper, Hamilton, Talor), 1:49.96. 2, Ellsworth (Cooper, Eric, Holmes, Kody, Wadman, Daniel , Fendl, Matt ), 2:12.68. 3, Caribou “A” (Newbegin, Darren, Paddleford, Seth, Scott, Austin, Bennett, Grant), 2:19.94. 200 Freestyle: 1, Holmes, Cooper, Eagles, 2:01.82. 2, Fendl, Matt, Eagles, 2:30.53. 3, Scott, Austin, Caribou, 2:39.67. 4, McLean, Tom, Caribou, 2:43.47. 200 IM: 1, Hamilton, Talor, Eagles, 2:11.37. 50 Freestyle: 1, Holmes, Kody, Eagles, 25.22. 2, Wadman, Daniel, Eagles, 26.35. 3, Newbegin, Darren, Caribou, 27.29. 4, Conry, Patrick, Eagles, 28.46. 5, Bennett, Grant, Caribou, 29.50. 6, Paddleford, Seth, Caribou, 33.24. 100 Butterfly: 1, Grover, Maks, Eagles, 59.44. 2, Holmes, Cooper, Eagles, 1:00.81. 3, Scott, Austin, Caribou, 1:14.96. 100 Freestyle: 1, Walton, Ben, Eagles, 55.70. 2, Fendl, Matt, Eagles, 1:03.14. 3, McLean, Tom, Caribou, 1:12.74. 4, Bennett, Grant, Caribou, 1:15.29. 500 Freestyle: 1, Grover, Maks, Eagles, 5:41.49. 2, Conry, Patrick, Eagles, 7:13.31. 200 Freestyle Relay: 1, Ellsworth “A” (Fendl, Matt, Wadman, Daniel, Conry, Patrick, Holmes, Kody), 1:49.94. 2, Caribou “A” (Bennett, Grant , McLean, Tom, Scott, Austin, Newbegin, Darren), 1:59.82. 100 Backstroke: 1, Hamilton, Talor, Eagles, 57.38. 2, Newbegin, Darren, Caribou, 1:15.44. 3, Cooper, Eric, Eagles, 1:40.64. 4, Vittum, Mike, Eagles, 2:17.85. 100 Breaststroke: 1, Walton, Ben, Eagles, 1:08.62. 2, Holmes, Kody, Eagles, 1:13.97. 3, Paddleford, Seth, Caribou, 1:39.41. 400 Freestyle Relay: 1, Ellsworth “A” (Holmes, Cooper, Walton, Ben, Grover, Maks, Hamilton, Talor), 3:38.24.

At Husson University, Bangor

Bangor boys 124, Brewer 61

200 Medley Relay: 1, Brewer “A” (Josh Williams, Magnus Dypvik, Yutaro Kawamura, Braden Adams), 1:51.28. 2, Bangor “B” (John Peterson, Liam Reading, Andrew Ye, Colton Markevich), 1:51.30. 3, Bangor “A” (Louis Booysen, Ezra Frost, Fletcher Hand, David Smallwood), 2:00.20. 4, Bangor “C” (Stephen Comeau, Dian Booysen, Grant Lufkin, Jack Marcott). 200 Freestyle: 1, Liam Reading, Bang, 1:57.12. 2, Stephen Comeau, Bang, 2:08.65. 3, Collin MacMillan, Bang, 2:08.89. 4, Justin Davis, Brewer, 2:17.30. 5, Taylor Hymas, Brewer, 2:26.87. 6, Garrett Field, Brewer, 2:32.37. 200 IM: 1, David Smallwood, Bang, 2:06.82. 2, Josh Williams, Brewer, 2:07.33. 3, Colton Markevich, Bang, 2:16.01. 4, Dian Booysen, Bang, 2:39.44. 5, Evan Vidas, Brewer, 2:48.28. 50 Freestyle: 1, Louis Booysen, Bang, 24.45. 2, Magnus Dypvik, Brewer, 24.68. 3, John Peterson, Bang, 26.04. 4, Grant Lufkin, Bang, 26.86. 5, Garrett Field, Brewer, 29.09. 6, Parker Benson, Brewer, 30.12. Diving: 1, Kyle Adams, Bang, 168.00. 2, Tommy Townley, Bang, 144.10. 3, Alex Pulley, Bang, 142.85. 4, Nick Speed, Brewer, 106.85. 5, Galan Williamson, Brewer, 82.95. 100 Butterfly: 1, Andrew Ye, Bang, 1:05.29. 2, Yutaro Kawamura, Brewer, 1:06.48. 3, Taylor Hymas, Brewer, 1:11.52. 4, Fletcher Hand, Bang, 1:16.81. 5, Dylan Wood, Bang, 1:19.91. 100 Freestyle: 1, Colton Markevich, Bang, 52.42. 2, Magnus Dypvik, Brewer, 54.40. 3, Justin Davis, Brewer, 59.25. 4, Braden Adams, Brewer, 1:04.03. 5, Jack Marcott, Bang, 1:05.84. 6, Zach Kreitzer, Bang, 1:09.98. 500 Freestyle: 1, Louis Booysen, Bang, 5:32.24. 2, Stephen Comeau, Bang, 5:45.99. 3, Collin MacMillan, Bang, 6:01.20. 4, Evan Vidas, Brewer, 6:38.01. 200 Freestyle Relay: 1, Bangor “A” (John Peterson, Jack Marcott, Ezra Frost, Collin MacMillan), 1:51.33. 2, Brewer “A” (Taylor Hymas, Garrett Field, Evan Vidas, Chase Bosse), 1:58.77. 3, Bangor “C” (Grant Lufkin, Tyler Mallory-MacDonald, Brandon Appel, Gino Caccese), 2:01.02. 4, Brewer “B” (Nick Speed, Sam Burris, Jared Lynch, Galan Williamson), 2:09.61. 5, Bangor “B” (Tyler Adams, John Emery, Jaccb Grant, Zach Kreitzer), 100 Backstroke: 1, Josh Williams, Brewer, 54.52. 2, Liam Reading, Bang, 1:01.13. 3, Braden Adams, Brewer, 1:12.77. 4, Dian Booysen, Bang, 1:14.36. 5, Fletcher Hand, Bang, 1:14.59. 100 Breaststroke: 1, Andrew Ye, Bang, 1:14.33. 2, John Peterson, Bang, 1:15.45. 3, Yutaro Kawamura, Brewer, 1:18.15. 4, Ezra Frost, Bang, 1:26.89. 5, Chase Bosse, Brewer, 1:29.15. 6, Jared Lynch, Brewer, 1:30.20. 400 Freestyle Relay: 1, Bangor “A” (David Smallwood, Louis Booysen, Stephen Comeau, Fletcher Hand), 3:42.02. 2, Bangor “B” (Liam Reading, Colton Markevich, Collin MacMillan, Andrew Ye), 3:42.45. 3, Brewer “A” (Justin Davis, Yutaro Kawamura, Magnus Dypvik, Josh Williams), 3:46.03. 4, Bangor “C” (Dian Booysen, Jaccb Grant, Anthony Ashton, Zach Kreitzer)

Bangor girls 135, Brewer 49

200 Medley Relay: 1, Bangor “A” (Alyssa Reardon, Courtney Dixon, Emma Waddell, Dominique Comeau), 2:05.34. 2, Bangor “B” (Kylie Smith, Leah Jones, Juliana McDonald, Lilli Wiseman), 2:15.05. 3, Bangor “C” (Gabby Sekera, Madeleine Coffey, Lacey Hernandez, Kayla Elliott), x2:23.78. 4, Brewer “A” (Leia Berube, Lucy Feeney

, Mary Chessa, Sarah Spaulding), 2:29.99. 5, Brewer “B” (Taylor West, Courtney Bergin, Allyx Hillman, Katie McCoy), 2:55.85. 200 Freestyle: 1, Dominique Comeau, Bang, 2:18.78. 2, Leah Jones, Bang, 2:26.34. 3, Gabby Sekera, Bang, 2:33.97. 4, Lindsay Nutter, Brewer, 2:35.05. 5, Courtney Bergin, Brewer, 2:51.42. 6, Linsay Brochu, Brewer, 2:51.56. 200 IM: 1, Juliana McDonald, Bang, 2:21.82. 2, Lacey Hernandez, Bang, 2:31.01. 3, Kylie Smith, Bang, 2:45.67. 4, Mary Chessa, Brewer, 3:13.76. 5, Emily Howland, Brewer, 3:24.75. 50 Freestyle: 1, Madeleine Coffey, Bang, 27.85. 2, Leah Jones, Bang, 30.02. 3, Kayla Elliott, Bang, 31.60. 4, Sarah Spaulding, Brewer, 31.84. 5, Destiny Bureau, Brewer, 32.52. 6, Allyx Hillman, Brewer, 33.38. Diving: 1, Elizabeth Huber, Bang, 182.50. 2, Glory Watson, Brewer, 154.10. 3, Rachel Howland, Brewer, 130.10. 4, Emily Daub, Bang, 127.75. 5, Gabby Sileno, Bang, 111.10. 6, Victoria Wardwell, Brewer, 110.05. 100 Butterfly: 1, Alyssa Reardon, Bang, 1:06.64. 2, Gabby Sekera, Bang, 1:34.15. 3, Destiny Bureau, Brewer, 1:38.82. 4, Mary Chessa, Brewer, 1:40.69. 100 Freestyle: 1, Lilli Wiseman, Bang, 1:01.43. 2, Kylie Smith, Bang, 1:02.90. 3, Lucy Feeney, Brewer, 1:09.73. 4, Kayla Elliott, Bang, 1:10.74. 5, Cassie Brochu,

Brewer, 1:19.29. 6, Courtney Bergin, Brewer, 1:20.44. 500 Freestyle: 1, Emma Waddell, Bang, 5:14.03 (SCHOOL, POOL RECORD). 2, Alyssa Reardon, Bang, 5:51.38. 3, Madeleine Coffey, Bang, 6:37.55. 4, Leia Berube, Brewer, 7:23.49. 200 Freestyle Relay: 1, Brewer “A” (Lucy Feeney, Lindsay Nutter, Sarah Spaulding , Destiny Bureau), 2:08.50. 2, Bangor “A” (Dominique Comeau, Jules Mogul, Keely Shorette, Kaylah Dyer), 2:09.33. 3, Brewer “B” (Emily Howland, Linsay Brochu, Glory Watson, Victoria Wardwell), 2:18.46. 4, Bangor “C” (Emily Daub, Paige Woster, Abbie Symonds, Gabby Sileno), 2:25.59. 5, Brewer “C” (Morgan Williams, Katie McCoy, Rachel Howland, Cassie Brochu), 100 Backstroke: 1, Lacey Hernandez, Bang, 1:11.65. 2, Lindsay Nutter, Brewer, 1:18.76. 3, Dominique Comeau, Bang, 1:19.08. 4, Courtney Dixon, Bang, 1:22.05. 5, Allyx Hillman, Brewer, 1:32.97. 6, Taylor West, Brewer, 1:41.40. 100 Breaststroke: 1, Emma Waddell, Bang, 1:12.71. 2, Juliana McDonald, Bang, 1:18.74. 3, Lilli Wiseman, Bang, 1:22.05. 4, Lucy Feeney, Brewer, 1:27.37. 5, Leia Berube, Brewer, 1:33.32. 6, Sarah Spaulding, Brewer, 1:51.31. 400 Freestyle Relay: 1, Bangor “C” (Madeleine Coffey, Abbie Symonds, Kylie Smith, Alyssa Reardon), 4:33.06. 2, Bangor “A” (Kayla Elliott, Leah Jones, Gabby Sekera, Lilli Wiseman), 4:36.29. 3, Brewer “A” (Destiny Bureau, Mary Chessa, Leia Berube, Lindsay Nutter), 4:58.16. 4, Brewer “C” (Emily Howland, Allyx Hillman, Linsay Brochu, Taylor Banister), 5:25.77. 5, Bangor “B” (Kaylah Dyer, Paige Brown, Keely Shorette, Lacey Hernandez)

At Bangor

John Bapst girls 88, Orono 80

200 Yard Medley Relay: 1, John Bapst ‘A’ 2:13.74. 2, Orono ‘A’ 2:15.67. 3, John Bapst ‘B’ 2:23.48. 200 Yard Freestyle: 1, Fergusson, Kate, Orono, 2:42.74. 2, Rowe, Grace V, BAPST, 2:43.44. 3, Krueger, Jessica, BAPST, 2:54.59. 4, Calcagno, Georgia, Orono, 2:54.62. 5, Carter, Amanda C, BAPST, 3:15.11. 200 Yard IM: 1, Costigan, Eliza, BAPST, 2:27.70. 2, Burr, Molly, Orono, 2:41.52. 3, Seavey, Emilie, Orono, 2:50.47. 4, Binette, Maliyan S, BAPST, 2:56.15. 50 Yard Freestyle: 1, Sargent, Aiesha, Orono, 28.82. 2, Brooks, Rachel M, BAPST, 28.84. 3, Brooks, Jamie, Orono, 32.51. 4, Krueger, Jessica, BAPST, 34.73. 5, Fish, Adrianna, BAPST, 34.91. 6, Jeanthanakanond, Pearl, Orono, 43.71. 1 mtr Diving: 1, Leonard, Logan, Orono, 144.85. 100 Yard Butterfly: 1, Prue, Lauren E, BAPST, 1:18.55. 2, Peterson, Emma, Orono, 1:19.13. 100 Yard Freestyle: 1, Seavey, Emilie, Orono, 1:09.74. 2, Drummond, Hannah J, BAPST, 1:11.75. 3, Haggerty, Emma, BAPST, 1:13.24. 4, Brooks, Jamie, Orono, 1:14.32. 5, Branch, Jane F, BAPST, 1:15.68. 500 Yard Freestyle: 1, Sargent, Aiesha, Orono, 5:51.89. 2, Costigan, Eliza, BAPST, 5:53.84. 3, Rowe, Grace V, BAPST, 7:44.68. 4, Budd, Lauren O, BAPST, 8:06.07. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Orono ‘A’ 2:02.20. 2, John Bapst ‘A’ 2:03.65. 3, John Bapst ‘B’ 2:31.93. 100 Yard Backstroke: 1, Peterson, Emma, Orono, 1:13.19. 2, Binette, Maliyan S, BAPST, 1:20.71. 3, Branch, Jane F, BAPST, 1:22.32. 4, Calcagno, Georgia, Orono, 1:31.78. 5, Hennessy, Emma, Orono, 2:17.51. 100 Yard Breaststroke: 1, Burr, Molly, Orono, 1:22.79. 2, Prue, Lauren E, BAPST, 1:23.64. 3, Drummond, Hannah J, BAPST, 1:24.69. 4, Hammond, Katelyn J, BAPST, 1:28.38. 5, Fergusson, Kate, Orono, 1:32.64. 400 Yard Freestyle Relay: 1, John Bapst ‘A’ 4:52.22. 2, Orono ‘A’ 5:04.61. 3, John Bapst ‘B’ 5:20.00.

John Bapst boys 123, Orono 43

200 Yard Medley Relay:

1, John Bapst ‘A’ 2:01.65. 2, John Bapst ‘B’ 2:12.85. 3, Orono ‘A’ 2:16.55. 200 Yard Freestyle: 1, VanKirk, James K, BAPST, 2:18.91. 2, Grant, Cam J, BAPST, 2:22.33. 3, Guillaume, Jordan, Orono, 2:36.05. 4, Gerow, Gabe A, BAPST, 2:37.37. 5, Cavazos, Nick, Orono, 2:50.82. 200 Yard IM: 1, Tiesl, Deven, BAPST, 2:28.28. 2, Hand, Caleb F, BAPST, 2:39.01. 3, Boss, Tom, Orono, 2:47.88. 50 Yard Freestyle: 1, Boss, Yuval, Orono, 24.89. 2, Dupuis, Dakota D, BAPST, 27.89. 3, Lam, Albert M, BAPST, 28.60. 4, Hu, Tony, BAPST, 29.48. 5, O’Neil, James, Orono, 30.41. 1 mtr Diving: 1, Meyers, Josh A, BAPST, 134.25. 100 Yard Butterfly: 1, VanKirk, James K, BAPST, 1:08.48. 2, VanKirk, Benjamin, BAPST, 1:15.13. 100 Yard Freestyle: 1, Wells, Michael, BAPST, 1:05.34. 2, Lam, Albert M, BAPST, 1:07.02. 3, Dupuis, Dakota D, BAPST, 1:07.47. 4, O’Neil, James, Orono, 1:09.31. 5, Cavazos, Nick, Orono, 1:18.18. 6, Quen, Xiao, Orono, 1:24.16. 500 Yard Freestyle: 1, Hand, Caleb F, BAPST, 6:05.40. 2, Guillaume, Jordan, Orono, 7:20.87. 3, Gerow, Gabe A, BAPST, 7:24.41. 4, Fergusson, Alex, Orono, 8:21.93. 200 Yard Freestyle Relay: 1, John Bapst ‘A’ 1:53.48. 2, John Bapst ‘B’ 1:57.96. 3, Orono ‘A’ 2:01.27. 100 Yard Backstroke: 1, Grant, Cam J, BAPST, 1:07.74. 2, Tiesl, Deven, BAPST, 1:09.56. 3, Boss, Yuval, Orono, 1:09.89. 4, Meyers, Josh A, BAPST, 1:16.28. 5, Witham, Austin, Orono, 1:58.45. 100 Yard Breaststroke: 1, Quen, Xiao, Orono, 1:22.50. 2, Wells, Michael, BAPST, 1:24.13. 3, Boss, Yuval, Orono, 1:25.54. 4, Norris, Matt C, BAPST, 1:30.53. 5, Fergusson, Alex, Orono, 1:36.25. 6, Davenport, Lucas J, BAPST, 1:37.59. 400 Yard Freestyle Relay: 1, John Bapst ‘A’ 4:16.53. 2, John Bapst ‘B’ 4:43.28. 3, Orono ‘A’ 5:04.29.

Track and field

HIGH SCHOOL

PVC-Eastern Maine Indoor Track League

Meet 2C

At UMaine, Orono

Bangor boys 76, Hampden 67, Old Town 37, Hermon 36

4×880 Relay: 1, Bangor (Jake Archer, Paul Rudnicki, Caleb Halvorson-Fried, Eric Thompson), 9:56.69. 2, Hermon (Nicholas Pinkham, Josh Zapsky, Jon Stinson, Joshua Devou), 10:50.65. 3, Old Town (Timothy Gould, Austin Robichaud, Nicholas Dieffenbacher-Krall, Logan Hildreth), 11:08.89. 4, Hampden (Sage Rapp, Peter Hanson, Justin Cottle, Max Iannazzi), 11:58.27. 55 Hurdles: 1, Andrew Toothaker, HAM, 8.14. 2, Clark Bjorn, HAM, 8.82. 3, Charles Moody, OT, 8.96. 4, Andrew Fournier, BAN, 9.11. 5, Cody Blier, BAN, 9.38. 55: 1, David Shepardson, HER, 6.89. 2, Nicolas Boutin, OT, 6.90. 3, Sam Donnelly, HAM, 6.98. 4, Jonathan Seymour, HAM, 7.12. 5, Josh Hoch, HAM, 7.23. Mile: 1, Caleb Lord, HAM, 4:51.43. 2, Josh Zapsky, HER, 5:20.53. 3, Jacob Hall, OT, 5:34.53. 4, Jon Stinson, HER, 5:41.13. 5, Joshua Devou, HER, 5:47.38. 400: 1, Andrew Toothaker, HAM, 53.68. 2, Nicolas Boutin, OT, 54.35. 3, Jonathan Seymour, HAM, 54.59. 4, Tyler MacDonald, HAM, 55.48. 5, Ben Salinas, BAN, 55.51. 800: 1, Nick Kopf, HAM, 2:04.81. 2, Joseph Belanger, BAN, 2:06.84. 3, Paul Rudnicki, BAN, 2:11.10. 4, Dominic Martin, BAN, 2:14.99. 5, Logan Hildreth, OT, 2:27.67. 200: 1, Sam Donnelly, HAM, 24.33. 2, Nicolas Boutin, OT, 24.63. 3, Austin Comeau, OT, 24.89. 4, Willie Ventucci, BAN, 25.05. 5, Joseph Belanger, BAN, 25.15. 2 Mile: 1, Jon Stanhope, BAN, 10:29.33. 2, Caleb Halvorson-Fried, BAN, 10:36.45. 3, Nick Kopf, HAM, 11:10.24. 4, Jake Archer, BAN, 11:26.30. 5, Josh Zapsky, HER, 11:46.46. 4×220 Relay 1, Hampden (Sam Donnelly, Josh Hoch, Tyler MacDonald, Jonathan Seymour), 1:39.42. 2, Bangor (Cody Blier, Chapin Frost, Joseph Belanger, Brady Vanidestine), 1:42.49. 3, Old Town (Austin Comeau, Derek Haas, Kyle Dupuis, John Kenneway), 1:46.72. 4, Hermon (Kyle Barnes, Colby White, Nathan Lynch, Nicholas Bennett), 1:46.73. Shot Put: 1, Scott Murray, BAN, 44-0.75. 2, John Leathers, HAM, 40-2. 3, Tim Carlisle, HAM, 37-7.75. 4, Braden Upshaw, OT, 37-5.75. 5, Nick Jesiolowski, HAM, 37-0. Long Jump: 1, Logan Lanham, BAN, 18-10.75. 2, Nick Carle, HER, 18-7.75. 3, Charles Moody, OT, 17-8.25. 4, Kyle Barnes, HER, 17-4.25. 5, Alexander Petersen, HER, 17-3.50. Triple Jump: 1, Logan Lanham, BAN, 37-5.75. 2, Felix Rivera, BAN, 35-10.50. 3, Alexander Petersen, HER, 35-9.25. 4, Evan Brewer, BAN, 33-4.25. 5, Chapin Frost, BAN, 33-1. High Jump: 1, Charles Moody, OT, 5-8. 2, Andrew Toothaker, HAM, J5-8. 3, Logan Lanham, BAN, 5-4. 4, Nick Carle, HER, 5-2. 5, Nathan Wyman, HAM, J5-2. Pole Vault: 1, Nick Carle, HER, 11-6. 2, Evan Brewer, BAN, 9-6. 3, Zach Stanwood, BAN, 8-6. 4, Ben Loiselle, BAN, J8-6. 5, Brady Vanidestine, BAN, 8-.

Bangor girls 88, Hermon 56, Hampden 38, Old Town 34

4×880 Relay: 1, Bangor (Kristen Robbins, Meg Shuman, Cami Lucy, Angelyn Masters), 11:45.64. 2, Hampden (Pauline Liebig, Sarah Tatgenhorst, Angie Iannazzi, Ashley Woodside), 11:50.89. 3, Hermon (Ali Reynolds, Meagan Zapsky, Samantha Bullard, Maren Leach), 12:30.84. 4, Old Town (Carrissa Brackley, Christine Pollard, Lauren Higgins, Aurora Sullivan), 13:03.99. 55 Hurdles: 1, Grace MacLean, BAN, 8.80. 2, Alexa Dufour, OT, 9.79. 3, Courtney Lizotte, BAN, 9.94. 4, Sara Hall, OT, 10.52. 5, Mary Dube, HAM, 11.17. 55: 1, Tia Jackson, OT, 7.70. 2, Maddie Page, HER, 7.92. 3, Krystal Grant, HAM, 7.94. 4, Kaylin Rogers, HER, 7.96. 5, Laura Phipps, HER, 8.08. Mile: 1, Elizabeth Labun, HAM, 5:54.06. 2, Kristen Robbins, BAN, 6:17.92. 3, Meagan Zapsky, HER, 6:25.48. 4, Ali Reynolds, HER, 6:56.87. 5, Rebecca Bullard, HER, 7:33.11. 400: 1, Kaylin Rogers, HER, 1:08.54. 2, Megan Howes, HER, 1:09.28. 3, Lexie Achorn, BAN, 1:09.73. 4, Cassie Braithwaite, BAN, 1:09.83. 5, Alexa Dufour, OT, 1:10.05. 800: 1, Elizabeth Labun, HAM, 2:35.79. 2, Angelyn Masters, BAN, 2:39.73. 3, Sarah Tatgenhorst, HAM, 2:41.14. 4, Molly Jack, BAN, 2:52.96. 5, Astrid Storgaard, BAN, 2:55.26. 200: 1, Maddie Page, HER, 27.89. 2, Krystal Grant, HAM, 28.29. 3, Gabby Bryant, HER, 28.64. 4, Lexie Achorn, BAN, 29.42. 5, Michaela Milton, OT, 29.61. 2 Mile: 1, Cami Lucy, BAN, 13:09.84. 2, Elizabeth Labun, HAM, 13:27.86. 3, Sarah Tatgenhorst, HAM, 13:38.90. 4, Meagan Zapsky, HER, 4:10.52. 5, Elizabeth Lemin, BAN, 14:44.64. 4×220 Relay: 1, Hermon (Mollie Roy, Kaylin Rogers, Gabby Bryant, Maddie Page), 1:55.15. 2, Bangor (Kylie Cunningham, Lexie Achorn, Katerina Dagher, Abby Reynolds), 1:59.54. 3, Old Town (Samantha Milton, Michaela Milton, Courtney Nye, Alexa Dufour), 2:00.27. 4, Hampden (Chareeda Rustanavibal, Kelly Martin, Abby Martin, Krystal Grant), 2:01.98. Shot Put: 1, Ali King, OT, 30-11. 2, Jillian Byers, HER, 29-11.50. 3, Brooke Beck, BAN, 29-10. 4, Laura Martin, OT, 29-7. 5, Casey Whitney, HER, 27-7.50. Long Jump: 1, Grace MacLean, BAN, 16-2.25. 2, Casey Modery, BAN, 15-4. 3, Gabby Bryant, HER, 15-3.75. 4, Idy Arce, HAM, 14-6.50. 5, Katerina Dagher, BAN, 14-6. Triple Jump:

1, Tia Jackson, OT, 33-7.75. 2, Casey Modery, BAN, 31-5.25. 3, Cassie Braithwaite, BAN, 31-2. 4, Idy Arce, HAM, 30-10. 5, Katerina Dagher, BAN, 30-3.50. High Jump: 1, Grace MacLean, BAN, 5-6 (LEAGUE RECORD). 2, Tia Jackson, OT, 5-2. 3, Laura Phipps, HER, 4-6. 4, Bayley Bryant, HER, 4-4. 5, Megan Howes, HER, J4-4. Pole Vault: 1, Abby Reynolds, BAN, 9-6. 2, Courtney Lizotte, BAN, 9-0. 3, Morgan Johnson, BAN, 8-6. 4, Olivia Wallace, BAN, 7-6. 5, Caitlin Brittelli, BAN, 7-0.

COLLEGE

MEN

Maine 2, Mercyhurst 1

Mercyhurst (8-7-1) 1-0-0 — 1

Maine (5-11-1) 1-0-1 — 2

First period —1. Mercy, Chiasson 3 (Jones, Bahntge), 3:02 (pp); 2. Maine, Diamond 4 (S. Swavely), 9:02.

Second period — No scoring.

Third period — 3. Maine, Lomberg 3 (Beattie, Cornell), 13:54 (pp).

Shots on goal: Mercyhurst 11-11-4 — 26; Maine 10-20-7 — 37

Goaltenders: Mercyhurst, Tibbett (37 shots-35 saves), Maine, Ouellette (26-25)

High-percentage scoring chances: Mercyhurst 8-12-4 — 24; Maine 9-10-9 — 28

Power plays: Mercyhurst 1-3, Maine 1-4

Penalties/minutes: Mercyhurst 5-10, Maine 4-8

Attendance: 4,650

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business