Local sports results for Dec. 21, 2012

Posted Dec. 21, 2012, at 10:29 p.m.
Last modified Dec. 21, 2012, at 11:41 p.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BOYS HOCKEY

Bangor at Brunswick, 6 p.m.

Gardiner at Cony, 7:40 p.m.

Houlton at Old Town, 7 p.m.

Lawrence at Skowhegan, 6 p.m.

Presque Isle at Brewer, 1 p.m.

Winslow at Messalonskee, 8 p.m.

BOYS BASKETBALL

Bangor at Brunswick, 1 p.m.

Bucksport at Searsport, 7 p.m.

Caribou at Old Town, 4:30 p.m.

Central Aroostook at Fort Kent, 2:30 p.m.

Dexter at Orono, 2:30 p.m.

East Grand at Greater Houlton Chr., 2:30 p.m.

Ellsworth at George Stevens, 7 p.m.

Greenville at Waynflete, 2:30 p.m.

Houlton at Mattanawcook, 2:30 p.m.

Islesboro at Vinalhaven, 12:30 p.m.

Lee at Central, 2:30 p.m.

Piscataquis at Penquis, 2:30 p.m.

Presque Isle at Foxcroft, 4:30 p.m.

Shead at Bangor Christian, 2:30 p.m.

S. Aroostook at Katahdin, 6:30 p.m.

Washington Academy at Hermon, 7 p.m.

Wisdom at Ashland, 1:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Brunswick at Bangor, 1 p.m.

Caribou at Old Town, 1:30 p.m.

East Grand at Greater Houlton Chr., 1 p.m.

Greenville at Waynflete, 1 p.m.

Islesboro at Vinalhaven, 11 a.m.

Madison at Boothbay Region, 7 p.m.

Presque Isle at Foxcroft, 1:30 p.m.

Shead at Bangor Christian, 1 p.m.

Spruce Mountain at Wiscasset, 12:30 p.m.

Sumner at Calais, 2:30 p.m.

Wisdom at Ashland, 12 p.m.

WRESTLING

Atlantic Invitational at Wells (Camden Hills, MCI, Medomak Valley, Lincoln Acad.)

Cony Duals at Augusta (Gardiner, Skowhegan, Erskine, Oxford Hills, Brewer, Morse, Mount Ararat, Winslow, Mt. Blue, Madison, Noble)

Belfast, Nokomis, Oceanside at Mount View

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Florida Gulf Coast at Maine, 2 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Thursday’s Results

Bangor Christian 64, Schenck 63

Calais 53, Woodland 43

Central 51, Piscataquis 43

Deer Isle-Stonington 64, GSA 48

Fort Fairfield 56, Katahdin 49 (OT)

Hampden 71, Messalonskee 38

Houlton 69, Stearns 47

Lee 59, Mattanawcook 39

Limestone/MSSM 59, Madawaska 47

Old Town 74, Orono 40

Penquis 44, Dexter 26

Presque Isle 79, John Bapst 42

Sumner 58, Bucksport 43

Washburn 77, Wisdom 27

Washington Acad. 79, Narraguagus 55

Friday’s Results

Bangor 56, Brewer 49

Belfast 60, Mount View 46

MCI 54, Nokomis 48

Saturday’s Postponements

Cent. Aroostook at Fort Kent, no date

GIRLS BASKETBALL

Thursday’s Results

Lee 41, Mattanawcook 31 (OT)

Messalonskee 50, Hampden 44

MDI 56, Foxcroft 27

Presque Isle 63, John Bapst 19

Shead 57, Narraguagus 44

Van Buren 62, GHCA 30

Washburn 68, Wisdom 22

Friday’s Results

Central 50, Piscataquis 27

Ellsworth 46, GSA 32

Fort Fairfield 46, Easton 33

Jonesport-Beals 47, Woodland 35

Mattanawcook 51, Stearns 37

Nokomis 57, MCI 27

Searsport 58, Bucksport 33

Friday’s Postponements

Bangor Christian at Schenck, Jan. 15

Houlton at Hodgdon, Dec. 27, 7 p.m.

BOYS HOCKEY

Friday’s Results

Orono 8, Winslow 2

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Thursday’s Results

Concordia (Wis.) 60, Bates 58

High school basketball

BOYS

BANGOR 56, BREWER 49

Brewer (2-3) 49

Rogerson 4-0-8, Weeks 1-3-5, Gulesian, Newcomb 2-2-7, B. Pushard, Burgess 5-2-13, M. Pushard 5-3-16, Lufkin. Totals 17-10-49.

Bangor (3-1) 56

Ashey 3-0-6, A. Campbell 2-2-7, Tocci 3-0-7, Boyce 2-3-8, Caruso, Cosgrove 2-2-8, Harrigan 0-2-2, Kenney 1-0-3, Hughes, Adams 6-3-15. Totals 19-12-56.

Brewer 14-26-42-49

Bangor 15-27-38-56

3-pt. goals — B. Pushard 3, Newcomb, Burgess; Cosgrove 2, Campbell, Tocci, Boyce, Kenney.

JV: Bangor 52-43

High School Hockey

Camden Hills 4, John Bapst 2

Camden Hills (4-0) 2-1-1 — 4

John Bapst (2-3) 1-1-0 — 2

First period – 1. CH, Annis (Hand, Cameron), 1:28; 2. JB, Fletcher (Massey, Pate), 7:40 (pp); 3. CH, Szumilas (Orne, Lydon), 14:50.

Second period – 4. CH, Lydon (Szumilas), 4:52; 5. JB, Fletcher (Cheff), 14:57.

Third period – 6. CH, Hand (Annis), 9:42.

Shots on goal: CH 14-10-9 — 33; JB 2-5-1 — 8

Goaltenders: CH, Magri (8 shots-6 saves), JB, Leonard (33-29)

Power plays: CH 0-3, JB 1-1

Penalties/minutes: CH 2-12; JB 3-6

Swimming

HIGH SCHOOL

At Presque Isle

John Bapst girls 68, Presque Isle 25

200 Yard Medley Relay: 1, John Bapst High School ‘A’ (Branch, Jane F , Prue, Lauren E, Costigan, Eliza , Brooks, Rachel M ), 2:16.77. 2, Presque Isle ‘A’ 2:26.47. 200 Yard Freestyle: 1, Binette, Maliyan S, BAPST, 2:29.14. 2, Gilson, Sara, PI, 3:05.57. 3, Carter, Amanda C, BAPST, 3:13.77. 200 Yard IM: 1, Costigan, Eliza, BAPST, 2:31.76. 2, Murley, Erikka, PI, 2:46.56. 3, Prue, Courtney A, BAPST, 2:48.30. 50 Yard Freestyle: 1, Brooks, Rachel M, BAPST, 31.18. 2, Estey, Abbie, PI, 31.37. 3, Drummond, Hannah J, BAPST, 32.96. 4, Lambert, Jacqueline, PI, 33.03. 100 Yard Butterfly: 1, Costigan, Eliza, BAPST, 1:13.28. 2, Murley, Erikka, PI, 1:16.44. 3, Prue, Courtney A, BAPST, 1:23.40. 100 Yard Freestyle: 1, Brooks, Rachel M, BAPST, 1:12.55. 2, Rowe, Grace V, BAPST, 1:14.29. 3, McEachern, Naomi, PI, 1:24.36. 500 Yard Freestyle: 1, Prue, Lauren E, BAPST, 6:46.10. 2, Budd, Lauren O, BAPST, 7:58.12. 3, Watson, Laura, PI, 9:03.87. 200 Yard Freestyle Relay: 1, John Bapst High School ‘A’ (Prue, Courtney A , Prue, Lauren E , Brooks, Rachel M , Drummond, Hannah J ), 2:04.99. 2, Presque Isle ‘A’ 2:11.94. 3, John Bapst High School ‘B’ 2:21.02. 4, Presque Isle ‘B’ 2:33.80. 100 Yard Backstroke: 1, Binette, Maliyan S, BAPST, 1:19.04. 2, Estey, Abbie, PI, 1:19.68. 3, Branch, Jane F, BAPST, 1:20.79. 4, Watson, Laura, PI, 1:37.21. 100 Yard Breaststroke: 1, Prue, Lauren E, BAPST, 1:23.39. 2, Drummond, Hannah J, BAPST, 1:26.20. 3, Lambert, Jacqueline, PI, 1:27.86. 4, McEachern, Naomi, PI, 1:37.28. 400 Yard Freestyle Relay: 1, John Bapst High School ‘A’ (Costigan, Eliza , Binette, Maliyan S , Branch, Jane F , Hammond, Katelyn J ), 4:57.62. 2, John Bapst High School ‘B’ 5:41.49. 3, Presque Isle ‘A’ 5:43.26.

John Bapst boys 49, Presque Isle 45

200 Yard Medley Relay: 1, Presque Isle ‘A’ (Estey, Issac , Hemphill, Alex , Dewitt, Nathaniel , Ennis, Keegan ), 1:59.55. 2, John Bapst High School ‘A’ 2:04.08. 3, John Bapst High School ‘B’ 2:15.05. 200 Yard Freestyle: 1, Tiesl, Deven, BAPST, 2:15.31. 2, Grant, Cam J, BAPST, 2:24.10. 3, Jones, Joshua, PI, 2:24.79. 4, Cyr, David, PI, 2:38.04. 200 Yard IM: 1, Teisl, Bryan A, BAPST, 2:21.60. 2, VanKirk, James K, BAPST, 2:35.69. 3, Hemphill, Alex, PI, 2:46.85. 50 Yard Freestyle: 1, Dewitt, Nathaniel, PI, 25.63. 2, Ennis, Keegan, PI, 27.77. 3, Dupuis, Dakota D, BAPST, 28.48. 4, Lam, Albert M, BAPST, 28.80. 100 Yard Butterfly: 1, Dewitt, Nathaniel, PI, 1:02.82. 2, Tiesl, Deven, BAPST, 1:13.46. 3, VanKirk, Benjamin, BAPST, 1:18.96. 100 Yard Freestyle: 1, Jones, Joshua, PI, 1:02.11. 2, Wells, Michael, BAPST, 1:03.83. 3, Cyr, David, PI, 1:07.16. 4, Dupuis, Dakota D, BAPST, 1:08.09. 500 Yard Freestyle: 1, Hand, Caleb F, BAPST, 6:08.99. 2, Drabek, Dustin, PI, 6:35.42. 3, Gerow, Gabe A, BAPST, 7:26.66. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Presque Isle ‘A’ (Dewitt, Nathaniel , Hemphill, Alex , Ennis, Keegan , Estey, Issac ), 1:45.51. 2, John Bapst High School ‘A’ 1:53.34. 3, John Bapst High School ‘B’ 1:59.23. 4, Presque Isle ‘B’ 2:00.62. 100 Yard Backstroke: 1, Estey, Issac, PI, 1:09.04. 2, Grant, Cam J, BAPST, 1:09.55. 3, VanKirk, James K, BAPST, 1:11.30. 4, Drabek, Dustin, PI, 1:13.73. 100 Yard Breaststroke: 1, Estey, Issac, PI, 1:17.87. 2, Ennis, Keegan, PI, 1:26.57. 3, Norris, Matt C, BAPST, 1:30.24. 4, Hand, Caleb F, BAPST, 1:33.72. 400 Yard Freestyle Relay: 1, John Bapst High School ‘A’ (Teisl, Bryan A , Tiesl, Deven , Wells, Michael, Grant, Cam J ), 4:16.79. 2, John Bapst High School ‘B’ 4:35.39. 3, Presque Isle ‘A’ 4:38.18.

At Bar Harbor

Mount Desert Island girls 140, Caribou 28

200 Yard Medley Relay: 1, Mount Desert Island ‘B’ (Swan, Evelyn, Painter, Maggie, Connery, Erin, Macauley, Madeleine), 2:21.88. 2, Caribou ‘A’ 2:56.16. 3, Caribou ‘B’ 3:16.26. 200 Yard Freestyle:1, Wright, Sydney, Trojans, 2:16.44. 2, Kief, Amelia, Trojans, 2:18.48. 3, Wray, Anita, Trojans, 2:32.96. 4, Wasson, Rachel, Caribou, 3:00.40. 5, Johnson, Laksmis, Caribou, 3:16.68. 6, Johnson, Krsna, Caribou, 3:27.48. 200 Yard IM: 1, Boyce, Aubrie, Trojans, 2:35.77. 2, Sharp, Mary Ellen, Trojans, 2:54.34. 3, Swan, Evelyn, Trojans, 3:01.39. 50 Yard Freestyle: 1, Banks, Kimmie, Trojans, 32.22. 2, Hengeller, Waylon, Trojans, 32.81. 3, Munson, Helena, Trojans, 39.33. 4, Page, Brenan, Caribou, 40.00. 5, Pelletier, Katie, Caribou, 40.96. 6, Dunn, Vickie, Caribou, 42.52. 1 mtr Diving: 1, Heist, Riley, Trojans, 113.30. 2, Lavalle, Nellie, Trojans, 96.45. 3, Bannerman, Else, Trojans, 83.10. 100 Yard Butterfly: 1, Wright, Sydney, Trojans, 1:14.42. 2, DiMauro, Kirsten, Trojans, 1:22.27. 3, Macauley, Madeleine, Trojans, 1:28.44. 100 Yard Freestyle: 1, Smith, Haleigh, Trojans, 1:15.93. 2, Parady, Brigette, Trojans, 1:20.67. 3, Engstrom, Olivia, Caribou, 1:28.05. 4, Munson, Helena, Trojans, 1:29.90. 5, Jones, Jensen, Caribou, 1:37.61. 6, Grondin, Andromeda, Caribou, 1:38.35. 500 Yard Freestyle: 1, Erickson, Olivia, Trojans, 6:43.20. 2, Wasson, Rachel, Caribou, 8:05.22. 200 Yard Freestyle Relay:

1, Mount Desert Island ‘A’ (Erickson, Isabel, Swan, Evelyn, Banks, Kimmie, Wray, Anita ), 2:05.32. 2, Caribou ‘B’ 3:34.29. 100 Yard Backstroke: 1, Parady, Brigette, Trojans, 1:26.74. 2, Planchart, Rebecca, Trojans, 1:28.98. 3, Smith, Haleigh, Trojans, 1:35.45. 100 Yard Breaststroke: 1, Connery, Erin, Trojans, 1:14.08. 2, Painter, Maggie, Trojans, 1:26.20. 3, DiMauro, Kirsten, Trojans, 1:34.03. 4, Johnson, Krsna, Caribou, 1:46.71.400 Yard Freestyle Relay: 1, Mount Desert Island ‘C’ (Luck, Samantha , Kerley, Avalon Wright, Sydney , Erickson, Olivia ), 4:25.80. 2, MDI ‘B’ 4:27.52.

Mount Desert Island boys 113, Caribou 45

200 Yard Medley Relay: 1, Mount Desert Island ‘A’ (Wood, Tyler, DiMauro, Pierce, Stillman, Bailey, Wood, Lucas ), 2:07.47. 2, Caribou ‘A’ 2:22.41. 200 Yard Freestyle: 1, Johnston, Ross, Trojans, 1:56.92. 2, Luck, Madison, Trojans, 1:59.37. 3, Jacobson, Sam, Trojans, 2:26.63. 4, Lund, Ron, Caribou, 3:04.67. 200 Yard IM: 1, DiMauro, Pierce, Trojans, 2:26.72. 2, Naggert, Kristoph, Trojans, 2:32.25. 3, Genrich, Nathaniel, Trojans, 2:39.02. 4, Scott, Austin, Caribou, 3:05.24. 50 Yard Freestyle: 1, McLean, Tom, Caribou, 32.00. 2, Wood, Lucas, Trojans, 32.84. 3, Roguski, Yanni, Trojans, 35.00. 4, Paddleford, Seth, Caribou, 35.58. 1 mtr Diving: 1, Green, Will, Trojans, 205.80. 2, Dimauro, Bryce, Trojans, 118.00. 100 Yard Butterfly: 1, Luck, Madison, Trojans, 57.88. 2, Newbegin, Darren, Caribou, 1:15.31. 100 Yard Freestyle: 1, Wood, Tyler, Trojans, 1:00.72. 2, Stillman, Bailey, Trojans, 1:01.00. 3, Scott, Austin, Caribou, 1:10.69. 4, McLean, Tom, Caribou, 1:12.86. 5, Bennett, Grant, Caribou, 1:16.43. 6, Roguski, Yanni, Trojans, 1:19.04. 500 Yard Freestyle: 1, Naggert, Kristoph, Trojans, 5:48.38. 2, Jacobson, Sam, Trojans, 7:15.84. 3, Lund, Ron, Caribou, 8:53.08. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Mount Desert Island ‘A’ (Wood, Lucas, DiMauro, Pierce, Stillman, Bailey, Genrich, Nathanie), 1:56.37. 2, Caribou ‘A’ 2:08.06. 100 Yard Backstroke: 1, Johnston, Ross, Trojans, 56.71. 2, Wood, Tyler, Trojans, 1:11.63. 3, Newbegin, Darren, Caribou, 1:20.85. 4, Bennett, Grant, Caribou, 1:31.10. 100 Yard Breaststroke: 1, DiMauro, Pierce, Trojans, 1:16.94. 2, Genrich, Nathaniel, Trojans, 1:22.21. 3, Paddleford, Seth, Caribou, 1:48.20. 400 Yard Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (Jacobson, Sam , Roguski, Yanni , Naggert, Kristoph , Johnston, Ross ), 4:15.26. 2, Caribou ‘A’ 5:12.41.

At UM, Orono

Orono girls 85, Foxcroft Academy 54

Girls 200 Yard Medley Relay: 1, Orono High School ‘A’ (Peterson, Emma SO, Fergusson, Kate JR, Sargent, Aiesha SO, Seavey, Emilie JR), 2:21.11. Girls 200 Yard Freestyle: 1, Sargent, Aiesha, Orono, 2:18.81. 2, Fergusson, Kate, Orono, 2:43.73. 3, Grant, Mayg, FOX, 3:01.58. Girls 200 Yard IM: 1, Carroll, A, FOX, 2:26.23. 2, Wheeler, Mickala, Orono, 2:52.48. Girls 50 Yard Freestyle: 1, Annis, Jules, FOX, 26.64. 2, Seavey, Emilie, Orono, 32.05. 3, Brooks, Jamie, Orono, 32.62. 4, Hobbs, Savannah, FOX, 37.48. 5, Jeanthanakanond, Pearl, Orono, 41.71. Girls 1 mtr Diving: 1, Leonard, Logan, Orono, 141.55. Girls 100 Yard Butterfly: 1, Sargent, Aiesha, Orono, 1:11.72. 2, Fadley, Madi, FOX, 1:26.85. Girls 100 Yard Freestyle: 1, Peterson, Emma, Orono, 1:03.53. 2, Brooks, Jamie, Orono, 1:15.91. 3, Hobbs, Savannah, FOX, 1:27.00. Girls 500 Yard Freestyle: 1, Seavey, Emilie, Orono, 6:56.95. Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1, Foxcroft Academy ‘A’ (Annis, Jules SO, Carroll, A FR, Fadley, Madi FR Hobbs, Savannah SR), 2:05.03. 2, Orono High School ‘A’ 2:05.63. 3, Orono High School ‘B’ 2:40.90. Girls 100 Yard Backstroke: 1, Carroll, A, FOX, 1:08.13. 2, Peterson, Emma, Orono, 1:13.56. 3, Wheeler, Mickala, Orono, 1:18.14. 4, Fadley, Madi, FOX, 1:21.90. 5, Hennessy, Emma, Orono, 2:09.43. Girls 100 Yard Breaststroke: 1, Annis, Jules, FOX, 1:12.74. 2, Fergusson, Kate, Orono, 1:31.36. 3, Calcagno, Georgia, Orono, 1:41.21. 4, Jeanthanakanond, Pearl, Orono, 2:17.93. Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1, Foxcroft Academy ‘A’ (Carroll, A FR, Fadley, Madi FR, Grant, Mayg SO, Annis, Jules SO), 4:38.87. 2, Orono High School ‘A’ 5:34.63.

Orono boys 67, Foxcroft Academy 57

Boys 200 Yard Medley Relay: 1, Foxcroft Academy ‘A’ (Phillips, Sam SR, Carroll, Clay SO, Fadley, Cam SR, Tang, Tony SO), 2:14.26. Boys 200 Yard Freestyle: 1, Carroll, Clay, FOX, 2:16.69. 2, Guillaume, Jordan, Orono, 2:43.28. 3, Cavazos, Nick, Orono, 2:46.00. Boys 200 Yard IM: 1, Fadley, Cam, FOX, 2:11.20. Boys 50 Yard Freestyle: 1, Phillips, Sam, FOX, 31.95. 2, Westhoven, Brian, Orono, 33.70. 3, Witham, Austin, Orono, 42.60. 4, Ma, Ma, Orono, 47.56.

Boys 100 Yard Freestyle: 1, Fadley, Cam, FOX, 52.00. 2, O’Neil, James, Orono, 1:08.96. 3, Quen, Xiao, Orono, 1:16.26. 4, Phillips, Sam, FOX, 1:17.11. 5, Westhoven, Brian, Orono, 1:20.96. Boys 500 Yard Freestyle: 1, Guillaume, Jordan, Orono, 7:32.76. 2, Cavazos, Nick, Orono, 7:38.85. 3, Fergusson, Alex, Orono, 8:14.88. Boys 200 Yard Freestyle Relay: 1, Foxcroft Academy ‘A’ (Tang, Tony SO, Carroll, Clay SO, Fadley, Cam SR, Phillips, Sam SR), 1:58.09. 2, Orono High School ‘A’ 2:15.16. 3, Orono High School ‘B’ 2:55.10. Boys 100 Yard Backstroke: 1, O’Neil, James, Orono, 1:19.94. 2, Witham, Austin, Orono, 2:11.50. Boys 100 Yard Breaststroke: 1, Carroll, Clay, FOX, 1:12.95. 2, Quen, Xiao, Orono, 1:32.26. 3, Tang, Tony, FOX, 1:37.18. 4, Fergusson, Alex, Orono, 1:43.06. Boys 400 Yard Freestyle Relay: 1, Orono High School ‘A’ (Guillaume, Jordan JR, O’Neil, James JR, Cavazos, Nick SO, Fergusson, Alex FR), 5:19.28.

At Bangor

Bangor girls 139, Hampden 39

200 Yard Medley Relay: 1, Bangor ‘B’ (Peterson, J SR, Ye, A SO, Lufkin, G SO, Marcott, J SO), 2:03.55. 2, Bangor ‘A’ 2:06.31. 3, Hampden ‘A 2:16.20. 200 Yard Freestyle: 1, Smallwood, D, Bang, 1:48.46. 2, Booysen, L, Bang, 2:00.15. 3, Dysart, E, Broncos, 2:06.17. 4, Comeau, S, Bang, 2:11.20. 5, Vidas, C, Broncos, 2:25.31. 200 Yard IM: 1, Reading, L, Bang, 2:10.04. 2, Dysart, B, Broncos, 2:35.29. 3, Cardello, J, Broncos, 2:37.28. 4, Booysen, D, Bang, 2:41.24. 5, MacMillan, C, Bang, 2:43.72. 50 Yard Freestyle: 1, Peterson, J, Bang, 25.83. 2, Ye, A, Bang, 26.04. 3, Lufkin, G, Bang, 26.97. 4, Vidas, C, Broncos, 27.01. 5, Wilson, B, Broncos, 31.51. 6, Noyes, D, Broncos, 34.59. 1 mtr Diving: 1, Adams, K, Bang, 161.45. 2, Robinson, D, Bang, 140.10. 3, Jones, T, Bang, 113.05. 100 Yard Butterfly: 1, Smallwood, D, Bang, 55.06. 2, Cardello, J, Broncos, 1:09.82. 3, Hand, F, Bang, 1:13.37. 4, Booysen, D, Bang, 1:25.69. 100 Yard Freestyle: 1, Kacer, J, Bang, 55.98. 2, MacMillan, C, Bang, 58.76. 3, Russell, T, Broncos, 1:05.29. 4, Marcott, J, Bang, 1:07.29. 5, Wilson, B, Broncos, 1:14.81. 6, Noyes, D, Broncos, 1:22.89. 500 Yard Freestyle: 1, Reading, L, Bang, 5:24.73. 2, Wood, D, Bang, 6:20.13. 3, Mallory-MacDonald, T, Bang, 7:20.87. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor ‘B’ (Grosswiler, L JR, Booysen, L JR, Reading, L SO, Markevich, C JR), 1:38.33. 2, Bangor ‘A’ 1:38.74. 3, Hampden ‘A’ 1:46.09. 100 Yard Backstroke: 1, Dysart, B, Broncos, 1:08.82. 2, Peterson, J, Bang, 1:11.76. 3, Hand, F, Bang, 1:14.88. 4, McKay, J, Bang, 1:36.41. 100 Yard Breaststroke:

1, Markevich, C, Bang, 1:07.24. 2, Booysen, L, Bang, 1:10.32. 3, Dysart, E, Broncos, 1:10.94. 4, Russell, T, Broncos, 1:20.51. 5, Frost, E, Bang, 1:23.96. 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor ‘A’ (Hand, F SR, MacMillan, C FR, Booysen, L JR, Smallwood, D JR), 3:41.56. 2, Bangor ‘B’ 3:47.94. 3, Hampden ‘A’ 4:07.97.

Bangor girls 136, Hampden 44

200 Yard Medley Relay: 1, Bangor ‘A’ (McDonald, J JR, Hernandez, L SR, Waddell, E JR, Wiseman, L SO), 2:00.24. 2, Bangor ‘B’ 3, Hampden ‘A’ 2:21.79. 200 Yard Freestyle: 1, Reardon, A, Bang, 2:10.98. 2, Hernandez, L, Bang, 2:11.54. 3, Coffey, M, Bang, 2:26.73. 4, Reichel, K, Broncos, 2:32.72. 5, Covey, S, Broncos, 2:44.18. 200 Yard IM: 1, Waddell, E, Bang, 2:14.33. 2, Comeau, D, Bang, 2:35.92. 3, Sekera, G, Bang, 2:57.38. 4, Fogg, L, Broncos, 3:13.58. 50 Yard Freestyle: 1, McDonald, J, Bang, 26.52. 2, Reardon, A, Bang, 28.30. 3, Cain, A, Broncos, 29.92. 4, Doucette, O, Broncos, 32.75. 5, Parson, B, Broncos, 37.30. 6, Moon,

I, Bang, 38.38. 1 mtr Diving: 1, Huber, E, Bang, 167.50. 2, Daub, E, Bang, 128.15. 100 Yard Butterfly: 1, Waddell, E, Bang, 58.81. 2, Goff, J, Broncos, 1:12.92. 3, Wiseman, L, Bang, 1:14.92. 4, Coffey, M, Bang, 1:20.35. 5, Covey, C, Broncos, 1:41.88. 100 Yard Freestyle:

1, Hernandez, L, Bang, 59.77. 2, Sekera, G, Bang, 1:10.12. 3, Elliott, K, Bang, 1:10.52. 4, Doucette, O, Broncos, 1:15.46. 5, Doble, A, Broncos, 1:27.63. 500 Yard Freestyle: 1, Comeau, D, Bang, 6:12.47. 2, Wiseman, L, Bang, 6:37.40. 3, Jones, L, Bang, 6:41.53. 4, Reichel, K, Broncos, 7:10.71. 5, Smith, C, Broncos, 7:39.19. 6, Ryder, E, Broncos, 8:14.34. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Hampden ‘A’ (Goff, J SO, Doucette, O FR, Covey, C SR, Reichel, K JR), 2:06.58. 2, Bangor ‘B’ 2:09.80. 3, Bangor ‘A’ 2:10.54. 4, Hampden ‘B’ 2:21.22. 100 Yard Backstroke: 1, McDonald, J, Bang, 1:03.84. 2, Cain, A, Broncos, 1:21.86. 3, Elliott, K Bang, 1:32.69. 4, Dyer, K, Bang, 1:32.74. 100 Yard Breaststroke: 1, Daub, E, Bang, 1:25.39. 2, Dixon, C, Bang, 1:26.05. 3, Fogg, L, Broncos, 1:33.09. 4, Jones, L, Bang, 1:33.83. 5, Cochran, H, Broncos, 1:36.01. 6, Smith, O, Broncos, 1:37.63. 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor ‘A’ (Waddell, E JR, Reardon, A SR, Hernandez, L SR, McDonald, J JR), 3:58.44. 2, Bangor ‘B 4:20.02. 3, Hampden ‘A’ 4:45.85.

Skiing

HIGH SCHOOL

Cross Country

At Fort Kent, 2.75K

Boys, Skate: 1. Fort Kent: 20, 2: Presque Isle: 37, 3. Caribou: 41, 4: Madawaska: 44

1. Kamran Husain (FK) 7:54, 2. Jon Rochester (PI) 8:06, 3. Daniel Streinz (Katahdin) 8:08, 4. Matt Toussaint (FK) 8:50, 5. Darin Jandrea (Mad) 9:00, 6. Jason Bartley (PI) 9:06, 7. Cody Johnson (FK) 9:07, 8. Bredan Cyr (Car) 9:09, 9. Tim Deschenes (Mad) 9:18, 10. Riley McDuffie (Car) 9:19.

Girls, Skate: 1. Caribou: 10, 2: Fort Kent 34, 3. Presque Isle: 55, 3. Fort Fairfield: 56

1. Hannah Streinz (Kathadin) 8:45, 2. Lydia Streinz (Kat) 9:08, 3. Ashley Richards (Car) 9:51, 4. Anna Soderber (Car) 10:01, 5. Chelsea Bard (Car) 10:06, 6. Sarah Doak (Car) 10:13, 7. Rudy Martin (FK) 10:33, 8.Ginger Keiffer (Car) 10:35, 9. Erin Chasse (FK) 10:42, 10. Gentle Prescott (FK) 11:14

Bowling

HIGH SCHOOL

Baker Tourney

At Sparetime Recreation in Waterville

4 Game Total Pins:

Casco Bay 631, Hermon 616,Lewiston 609, Southern Maine 588, Messalonskee 583, Waterville 567, Bangor Co-op 566, Western Maine 549, Spruce Mountain 513, Bucksport 496, Cony 490,

Skowhegan 478, Madison 404, Carrabec 399

1st Round Playoffs: Southern Maine def. Casco Bay 3-2, Lewiston def. Hermon 3-0

2nd Round Playoffs: Southern Maine def. Lewiston 3-1; High score: Southern Maine 234, last game and only game above 200; Notes: Baker games consist of 5 bowlers bowling a frame each, and then repeating the sequence. Playoffs were best 3 out of 5.

Wrestling

HIGH SCHOOL

At Fort Kent

Caribou 42, Fort Kent 36

106: Tsion McCloud (Ca) by forfeit, 113: Tre Caudill (Ca) pinned Megan Pelletier, 120: Jordyn Tanguay (FK) by forfeit, 126: Axios Gerakaris (Ca) by forfeit, 132: Robert Caudill (Ca) by forfeit,

138: Brendan Wood (Ca) pinned Rowan Stamp, 4:42, 145: Nick Levesque (FK) pinned Jake Bither 5:43, 152: Jeremy Voisine (FK) pinned Michael Selander, 2:11, 160: Josh Pellitier (FK) by forfeit, 170: JakeTardiff (FK) pinned Aaron Simon, 2:26, 182: Dustin DeMerchant (Ca) by forfeit,

195: Mitchel Pellitier (FK) pinned Matt Manter, 2:54, 220: Colton Conley (Ca) by forfeit, 285: double forfeit

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business