Local Sports Results for Dec. 8-9, 2012

Posted Dec. 10, 2012, at 6:03 a.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Ashland at East Grand, 5 p.m.

Carrabec at Spruce Mountain, 7 p.m.

Dexter at Bangor Christian, 7 p.m.

GSA at Piscataquis, 7 p.m.

Hall-Dale at Wiscasset, 7 p.m.

Lee at Stearns, 7 p.m.

Limestone at S. Aroostook, 6:30 p.m.

Lisbon at Winthrop, 5:30 p.m.

Monmouth at Boothbay Region, 7 p.m.

Mountain Valley at Madison, 7 p.m.

Orono at Mattanawcook, 7 p.m.

Penquis at Penobscot Valley, 6:30 p.m.

Sumner at Bucksport, 7 p.m.

Wisdom at Madawaska, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Ashland at East Grand, 6:30 p.m.

Fort Fairfield at Washburn, 7 p.m.

Fort Kent at Houlton, 6 p.m.

Hodgdon at Katahdin, 6:30 p.m.

Machias at Narraguagus, 6:30 p.m.

Shead at Calais, 6:30 p.m.

S. Aroostook at C. Aroostook, 7 p.m.

Wisdom at Madawaska, 5:30 p.m.

Woodland at Jonesport-Beals, 6:30 p.m.

BOYS HOCKEY

Hampden at Brewer, 5 p.m.

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

UM-Augusta at Unity, 7:30 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Maine at Bryant, 7 p.m.

UM-Augusta at Unity, 5:30 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Friday’s Results

Bangor Christian 53, Sumner 42

Belfast 60, MCI 43

Camden Hills 62, Waterville 58 (OT)

Central Aroostook 44, So. Aroostook 32

Easton 68, Wisdom 21

George Stevens 58, Orono 46

Greenville 41, Richmond 25

Hampden 52, Bangor 41

Hodgdon 69, Katahdin 39

Houlton 81, Madawaska 26

Jonesport-Beals 77, Narraguagus 50

Lawrence 62, Brewer 57

Nokomis 54, Mount View 37

Oceanside 80, Winslow 53

Penquis 80, Schenck 37

Saturday’s Results

Caribou 65, John Bapst 41

Deer Isle-Stonington 66, Shead 37

Easton 67, East Grand 34

Fort Kent 58, Van Buren 53

Foxcroft Acad. 67, Dexter 36

Old Town 66, Ellsworth 63

Presque Isle 54, Hermon 49

Stearns 69, Searsport 45

Washburn 74, Ashland 31

Washington Acad. 66, MDI 61

GIRLS BASKETBALL

Friday’s Results

Bangor 56, Hampden 26

Belfast 43, MCI 25

Dexter 68, Foxcroft 31

Easton 56, Limestone 36

Houlton 58, Madawaska 18

Maranacook 54, Medomak Valley 43

MDI 45, Washington Acad. 23

Van Buren 56, Limestone 36

Saturday’s Results

Central 42, Lee 34

DI-Stonington 44, Shead 36

Easton 50, East Grand 29

Fort Fairfield 51, Katahdin 31

Orono 36, Mattanawcook 32

Piscataquis 48, GSA 42

Presque Isle 82, Hermon 43

So. Aroostook 50, Woodland 26

Stearns 52, Searsport 44

Sumner 58, Bangor Christian 28

BOYS HOCKEY

Friday’s Results

Orono 6, Old Town 2

Presque Isle 10, Winslow 9 (OT)

Saturday’s Results

Bangor 4, Hall-Dale/Winthrop/Mar. 2

Lawrence 4, Presque Isle 2

Messalonskee 1, John Bapst 0

Orono 6, Houlton/Hodgdon 1

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Bowdoin 64, Colby 58

Colby-Sawyer 73, Thomas 68

Husson 94, Castleton State 69

Maine Maritime 73, Green Mountain 67

UM-Farmington 81, New England College 53

Saturday’s Results

Castleton State 91, Maine Maritime 71

Husson 90, Green Mountain 71

Thomas 93, New England College 88

UM-Farmington 66, Colby-Sawyer 52

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Castleton 69, Husson 47

Colby-Sawyer 65, Thomas 50

Maine Maritime 60, Green Mountain 28

New England College 63, UM-Farmington 54

Saturday’s Results

Castleton State 50, Maine Maritime 47

Colby-Sawyer 60, UM-Farmington 47

New England College 72, Thomas 50

Husson 86, Green Mountain 66

Rhode Island 51, Maine 38

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Conn. College 7, Colby 2

Southern Maine 7, Potsdam 3

Saturday’s Results

Boston U. 1, Maine 0

Bowdoin 7, Conn. College 1

Colby 5, Tufts 2

SUNY Potsdam 10, USM 4

WOMEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Bowdoin 4, Holy Cross 1

Southern Maine 2, Trinity 1

Saturday’s Results

Bowdoin 1, Norwich 1 (OT)

Colby 3, Salve Regina 2

Stevenson 3, UNE 1

USM 2, Trinity 2 (OT)

Sunday’s Results

UNE 6, Steveson 4

High school basketball

BOYS

CARIBOU 65, JOHN BAPST 41

Caribou (1-0) 65

Do. Savage, Da. Savage 4-4-14, Manter 3-0-6, Collins 1-2-5, Collins 1-2-5, Thibodeau, Milliard 7-1-15, Whitehead, Herbert 3-0-6, De. Berkoski, Griffeth 1-0-2. Richardson 7-3-15, Dy. Berkoski, Wall. Totals 26-10-65.

John Bapst (0-1) 41

Kohn 2-1-6, Gaetani, Carr, Curran 0-2-2, Deschaine, Cyr, Brown 6-3-18, Dunning 0-1-1, Gatchell 4-1-9, Tapley 2-1-5, Lyons, Strang, Kindya, Feng, Wang. Totals 14-9-41.

Caribou 13 33 60 65

John Bapst 7 16 30 41

3-pt. goals — Da. Savage 2, Collins; Brown 3, Kohn

Wrestling

HIGH SCHOOL

At Farmington

Mt Blue 60, MCI 18

106: Dustin Ivers MCI by forfeit; 113: Double Forfeit; 120: Dylan Dahlbergh MCI by forfeit; 126: Dani Reed MB by forfeit; 132: Kahlil Newbill MB over Will Cu MCI by fall 3:36; 138: Kevin Moore MB over Tanner Littlefield MCI by fall 0:45; 145: Nick Hyde MB by forfeit; 152: Trevor Kitchin MCI over Terry Storer MB by fall 0:30; 160: Nick Hickey MB over Gus McWilliams MCI by fall 0:30

170: Dalton Black MB by forfeit; 182: Tyler Sennick MB over Anders Liland MCI by fall 0:18; 195: Adam Mealey MB by forfeit; 220: Travis Stuard MB over Jed McGowan MCI by fall 1:05; 285: Gunter Williams MB by forfeit

MCI 40, Oceanside 18

106: Jon Robishaw OS over Dustin Ivers MCI by fall 0:42; 113: Double Forfeit; 120: Dylan Dahlbergh MCI over Dallas Ball OS by injury default; 126: Double forfeit; 132: Tanner Littlefield MCI by forfeit; 138: Will Cu MCI by forfeit; 145: Double forfeit; 152: Trevor Kitchin MCI over Autumn Keene OS by fall 2:36; 160: Gus McWilliams MCI over Tony Baudanza OS major dec. 15-7; 170: Double forfeit; 182: Anders Liland MCI by forfeit; 195: Travis Stone OS by forfeit

220: Jed McGowan MCI by forfeit; 285: Alex Rackliff OS by forfeit

Mount View 36, MCI 33

106: Dustin Ivers MCI by forfeit; 113: Double Forfeit; 120: Dylan Dahlbergh MCI over James Blanchette MV by fall 5:08; 126: Double forfeit; 132: Tanner Littlefield MCI over Dean Kinney MV by fall 0:10; 138: Will Cu MCI over Roger Flannery MV by dec 10-9; 145: Matthew Wheeler MV by forfeit; 152: Trevor Kitchin MCI by forfeit; 160: Kendric Shibles MV over Gus McWilliams MCI by fall 0:47; 170: Ethan Sewell-Berry MV by forfeit; 182: Anders Liland MCI by forfeit; 195: Jake Blanchette MV by forfeit; 220: Job Mesaric MV over Jed McGowan MCI by fall 1:29; 285: Devon Fuller MV by forfeit

Nokomis 42, Oceanside 15

106: Jonathan Robishaw (OCN) by Forfeit; 120: Dallas Ball (OCN) Pinned Teran Booth (Nok) 1:24; 132: Jonathan Crocker (Nok) by Forfeit; 145: Matt Martin (Nok) by Forfeit; 152: Josh King (Nok) Pinned Autumn Keene (OCN) :09; 160: Jacob Richards (Nok) Pinned Tony Beaudanza (OCN) 2:35; 170: John Wilson (Nok) by Forfeit; 182: Rusty Wilson (Nok) by Forfeit; 195: Travis Stone (OCN) dec Mark Walston (Nok) 8-6; 285: Jacob Nichols (Nok) by Forfeit

Nokomis 39, Mt. View 22

120: James Blanchette (MtV) pinned Teran Booth (Nok) 3:26; 132: Jonathan Crocker (Nok) pinned Jarryd Fonger (MtV) :52; 138: Roger Flannery (MtV) by Forfeit; 145: Matt Martin (Nok) dec Matthew Wheeler (MtV) 6-4; 152: Josh King (Nok) pinned Anthony Bernard (MtV) :39; 160: Jacob Richards (Nok) pinned Kendric Shibles (MtV) :46; 170: John Wilson (Nok) pinned Ethan Sewell-Berry (MtV) 1:50; 182: Rusty Wilson (Nok) by Forfeit; 195: Jake Blanchette (MtV) dec Mark Walston (Nok) 9-1; 220: Job Mesaric (MtV) by Forfeit; 285: Jacob Nichols (Nok) pinned Devan Fuller (MtV) 3:18

Nokomis 39, Mt. Blue 24

120: Teran Booth (Nok) by Forfeit; 126: Kahlil Newbill (MtB) by Forfeit; 132: Kevin Moore (MtB) pinned Jonathan Crocker (Nok) 5:13; 145: Nick Hyde (MtB) pinned Matt Martin (Nok) 1:54; 152: Josh King (Nok) pinned Terry Storer (MtB) 1:25; 160: Jacob Richards (Nok) dec Nick Hickey (MtB) 10-7; 170: John Wilson (Nok) pinned Dalton Black (MtB) 3:47; 182: Rusty Wilson (Nok) pinned Tyler Sennick (MtB) 3:30; 195: Mark Walston (Nok) by Forfeit; 220: Travis Stuard (MtB) by Forfeit; 285: Jacob Nichols (Nok) pinned William Gonter (MtB) :31

Nokomis 39, MCI 30

106: Dustin Ivers (MCI) by Forfeit; 120: Dylan Dahlbergh (MCI) pinned Teran Booth (Nok) 3:16; 132: Jonathan Crodker (Nok) dec Tanner Littlefield (MCI) 6-3; 138: Will Cu (MCI) by Forfeit; 145: Matt Martin (Nok) by Forfeit; 152: Trevor Kitchin (MCI) pinned Josh King (Nok) 1:55; 160: Jacob Richards (Nok) pinned Augustus McWilliams (MCI) 3:31; 170: John Wilson (Nok) by Forfeit; 182: Rusty Wilson (Nok) pinned Anders Liland (MCI) 3:02; 195: Mark Walston (Nok) by Forfeit; 220: Jediah McGowan (MCI) by Forfeit; 285: Jacob Nichols (Nok) by Forfeit

COLLEGE

At Gorham, Sunday

Southern Maine 30, Bridgewater State (0-4) 15

Southern Maine (3-1) 25, American International (2-3) 13

 

Swimming

PVC Relay Carnival

At UM, Orono

1, Bangor boys 200. 2, MDI 172. 3. Ellsworth 144. 4, Brewer 128. 5, Old Town 84. 6, Hampden 82. 7, John Bapst 80. 8, Presque Isle 74. 9, Caribou 30, 10, Orono 14. 11, Foxcroft 10. 12, GSA 6

200 Yard Medley Relay: 1, Bangor ‘A’ (L Booysen JR, L Reading SO, D Smallwood JR, J Kacer JR), 1:46.63. 2, MDI ‘A’ 1:52.00. 3, Brewer ‘A’ 1:52.34. 4, Ellsworth ‘A’ 1:59.14. 5, John Bapst ‘A’ 2:00.76. 6, Presque Isle ‘A’ 2:01.28. 7, Old Town ‘A’ 8, Foxcroft ‘A’ 2:15.01. 9, Hampden ‘A’; 250 Yard Freestyle 25, 50, 75, 100 Relay: 1, Bangor ‘A’ (J Peterson SR, C MacMillan FR, C Markevich JR, D Smallwood JR), 2:06.06. 2, MDI ‘A’ 2:07.72. 3, Old Town ‘A’ 2:36.69. 4, John Bapst 2:38.95. 5, Hampden ‘A’ 2:43.37. 6, Brewer ‘A’ 2:49.93. 7, Caribou 2:52.35. 8, Ellsworth 3:08.35. 9, Foxcroft 3:17.40. 10, GSA ‘A’ 3:35.56. 11, Washington Aca. ‘A’ JR), 4:58.64.; 200 Yard Butterfly Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (M Grover SR, B Walton SR, C Holmes FR, T Hamilton FR), 1:44.89. 2, Bangor ‘A’ 1:51.64. 3, Brewer ‘A’ 1:51.77. 4, MDI ‘A’ 1:52.36. 5, Presque Isle ‘A’ 1:58.21. 6, Hampden ‘A’ 2:04.09. 7, Old Town ‘A’ 2:07.20; 200 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor ‘A’ (C MacMillan FR, A Ye SO, J Kacer JR, C Markevich JR), 1:40.98. 2, MDI ‘A’ 1:45.39. 3, Ellsworth ‘A’ 1:46.87. 4, Brewer ‘A’ 1:49.23. 5, Presque Isle ‘A’ 1:49.24. 6, Old Town ‘A’ 1:53.99. 7, John Bapst ‘A’ 1:54.55. 8, Hampden ‘A’ 1:57.02. 9, Caribou 2:05.52. 10, Orono ‘A’ 2:06.91. 11, Foxcroft ‘A’ 2:24.83. 12, GSA A 2:30.79; 1 mtr Diving 2 dives each diver: 1, G DiMauro MDI, 98.25. 2, T Lufkin, Bangor, 76.90. 3, W Speed, Brewer, 54.90. 4, P Tindall, B, 50.0; 400 Yard Medley 4 x 100 IM Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (M Grover SR, B Walton SR, C Holmes FR, T Hamilton FR), 4:04.46. 2, Bangor ‘A’ 4:16.61. 3, MDI ‘A’ 4:23.33. 4, Hampden ‘A’ 4:47.96. 5, Caribou 5:50.60; 200 Yard Backstroke Relay: 1, Bangor ‘A’ (L Booysen JR, J Kacer JR, J Peterson SR, D Smallwood JR), 1:54.31. 2, MDI ‘A’ 1:54.60. 3, Presque Isle ‘A’ 2:07.64. 4, Old Town ‘’A’ 2:12.43. 5, Brewer ‘A’ 2:16.15. 6, Ellsworth ‘A’ 2:33.47. 7, John Bapst ‘A’ 2:38.77. 8, Hampden ‘A’ 2:42.95. 9, Orono ‘A 2:48.88. 10, Caribou A 2:52.58; 200 Yard Breaststroke Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (B Walton SR, M Grover SR, K Holmes SR, C Holmes FR), 2:07.41. 2, Bangor ‘A’ 2:10.05. 3, MDI ‘A’ 2:17.45. 4, Hampden ‘A’ 2:18.91. 5, Brewer ‘A’ 2:22.18. 6, Presque Isle ‘A’ 2:24.15. 7, Old Town ‘A’ 2:29.24. 8, John Bapst ‘A’ 2:34.54. 9, GSA ‘A’ 3:08.08; 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor ‘A’ (L Booysen JR, L Reading SO, C Markevich JR, D Smallwood JR), 3:28.83. 2, Ellsworth 3:32.94. 3, Brewer ‘A’ 3:53.49. 4, MDI A 4:06.79. 5, Old Town ‘A’ 4:07.45. 6, John Bapst ‘A’ 4:15.62. 7, Hampden ‘A’ 4:25.29. 8, Orono ‘A’ 4:32.31. 9, Presque Isle ‘A’ 4:43.87. 10, Caribou 5:01.10. 12, Washington Acad. A 5:23.01.

1, Bangor GGG 196. 2, MDI 148. 3, John Bapst 124. 4, Old Town 116. 5, Ellsworth 94. 6, Orono 90. 7, Brewer 88. 8, Presque Isle 76. 9, Hampden 64. 10, Foxcroft 28. 11, GSA 24. 12, Caribou 14. 13 Washington Academy, 4

200 Yard Medley Relay: 1, Bangor ‘A’ (J McDonald JR, L Hernandez SR, A Reardon SR, E Waddell JR), 1:56.96. 2, Old Town ‘A’ 2:09.72. 3, Ellsworth 2:09.85. 4, Orono ‘A’ 2:16.99. 5, John Bapst ‘A’ 2:18.27. 6, Presque Isle ‘A’ 2:22.46. 7, Brewer ‘A’ 2:25.85. 8, Hampden ‘A’ 2:36.81. 9, GSA ‘A’ 2:47.23. 10, Caribou A 2:53.81. 11, Foxcroft ‘A’ 3:04.83; 250 Yard Freestyle 25, 50, 75, 100 Relay: 1, MDI ‘A’ (O Jacobs SR, A Kief SR, E Connery SR, L Johnston SO), 2:17.13. 2, Bangor ‘A’ 2:39.70. 3, Old Town ‘A’ 3:06.53. 4, Presque Isle ‘A’ 3:09.80. 5, Brewer ‘A’ 3:20.43. 6, Hampden A’ 3:20.47. 7, Foxcroft ‘A’ 3:40.95. 8, Caribou A 3:46.40. 9, Orono ‘A’ 4:06.50. 10, GSA ‘A’ 4:07.38; 200 Yard Butterfly Relay: 1, Bangor ‘A’ (J McDonald JR, A Reardon SR, L Wiseman SO, E Waddell JR), 1:53.72. 2, John Bapst ‘A’ 2:15.06. 3, Ellsworth ‘A’ 2:24.51. 4, Old Town A 2:26.46. 5, Presque Isle ‘A’ 2:33.57. 6, Hampden ‘A’ 2:33.83. 7, Brewer ‘A’ 2:36.24. 8, Orono ‘A’ 2:39.92. 9, Caribou A 3:34.20.

200 Yard Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (O Jacobs SR, A Kerley FR, E Connery SR, L Johnston SO), 1:44.87. 2, Bangor ‘A’ 1:55.40. 3, Old Town ‘A’ 1:56.34. 4, Orono A 2:03.01. 5, Presque Isle ‘A’ 2:19.75. 6, GSA ‘A’ 2:20.35. 7, John Bapst ‘A’ 2:21.99. 8, Hampden ‘A’ 2:22.36. 9, Washington Acad. A 2:23.64. 10, Brewer ‘A’ 2:29.99. 11, Ellsworth ‘A’ 2:31.16. 12, Foxcroft ‘A’ 3:06.99; 1 mtr Diving 2 dives each diver:1, H Watson Brewer, 88.50. 2, D Huber Bangor, 87.95. 3, H Bloom MDI, 80.30. 4, F Bousfield 79.60; 400 Yard Medley 4 x 100 IM Relay: 1, Bangor ‘A’ (A Reardon SR, L Hernandez SR, L Wiseman SO, E Waddell JR), 4:31.29. 2, Foxcroft ‘A’ 4:42.29. 3, MDI ‘A’ 4:50.75. 4, John Bapst A 5:03.52. 5, Orono ‘A’ 5:18.69. 6, Ellsworth ‘A’ 5:25.58. 7, Old Town ‘A’ 5:25.81. 8, Hampden ‘A’ 5:39.25. 9, Brewer ‘A’ 5:59.25; 200 Yard Backstroke Relay: 1, Bangor ‘A’ (L Wiseman SO, G Sekera SO, D Comeau SR, J McDonald JR), 2:13.77. 2, Old Town ‘A’ 2:16.04. 3, John Bapst ‘A’ 2:25.32. 4, MDI ‘A’, 2:26.25. 5, Ellsworth ‘A’ 2:33.36. 6, Orono ‘A’ 2:36.11. 7, Hampden ‘A’ 2:40.76. 8, Presque Isle ‘A’ 2:47.95. 9, Brewer A 2:52.44. 10, GSA ‘A’ 2:57.77. 11, Caribou A 3:24.35; 200 Yard Breaststroke Relay: 1, MDI ‘A’ (A Kerley FR, A Wray SO, A Boyce FR, E Connery SR), 2:23.15. 2, Bangor ‘A’ 2:36.48. 3, Ellsworth ‘A’ 2:45.00. 4, John Bapst A 2:45.60. 5, Orono ‘A’ 2:46.37. 6, Presque Isle ‘A’ 2:57.37. 7, Hampden ‘A’ 2:57.49. 8, Brewer ‘A’ 2:59.97. 9, Old Town ‘A’ 3:11.20. 10, Caribou A 4:03.49. 11, GSA ‘A’ 4:14.22; 400 Yard Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (A Kief SR, L Johnston SO, A Kerley FR, E Connery SR), 3:50.73. 2, Bangor ‘A’ 3, Brewer ‘A’ 4:51.09. 4, John Bapst ‘A’ 4:54.44. 5, Ellsworth ‘A’, 4:56.37. 6, Old Town ‘A’ 5:07.29. 7, Orono ‘A’ 5:07.45. 8, Hampden ‘A’ 5:15.47. 9, GSA A 5:41.42. 10, Presque Isle ‘A’ 5:45.05. 11, Foxcroft ‘A’ 5:57.77. 12, Caribou A 6:20.87.

Track and field

COLLEGE

At Durham, N.H.

Maine men 102, New Hampshire 89

Maine event winners

Heptathlon: Jake Leithiser 4,767 pts (1st 1,000m, 2:45.31); 55m: Frankie Del Duca 6.54; long jump: Frankie Del Duca 22-4.5; 3,000m: Kelton Cullenberg 8:35.97; 55m hurdles: James Reed 7.52; high jump: Tyler Martin 6-4.25; triple jump: Nathan Meade 46-1.50; shot put: Justin Gagne 55-7.50

At Brunswick

Bowdoin Invitational

Bowdoin men 181, Southern Maine 87, Bates 63, Saint Joseph’s 32, UMaine-Farmington 6

Bowdoin women 185, Southern Maine 126, Colby 19 points, Saint Joseph’s 16, UMaine-Farmington 4

Youth hockey

U14 Girls

Huskies 7, Bangor 14

Huskie goals: Elizabeth Goodrich, Grace Murphy 2, Logan Bruns, Elizabeth Lacognata 2, CC Cochran; goalie: Anslie Allen; Bangor: Hannah Call; goalie: Charlotte Kirk

Huskies 8, Bangor 1

Huskie goals: Taylor Veilleux, Elizabeth Hodgkins 2, Grace Murphy 2, Logan Bruns, CC Cochran 2, Lauren Topchik, Sadie Denico; goalie: Anslie Allen; Bangor: Kendall Ivey; goalie: Charlotte Kirk

SQUIRTS

Saturday

PVHC Black 8, So. Aroostook 6

PVHC goals: Brennan O’Keefe, Lucas Souza Cunha, Cam Henderson, Sam Ivey, Garrett Kirlin, Owen Cross 3; goalie: Anna Morin; So. Aroostook: Jason Collette 5, Kurtis Reynolds

Sunday

PVHC Black 3, Bangor Red 3

PVHC goals: Sam Ivey, Cam Henderson, Owen Cross; goalie: Sidney Leavitt; Bangor: Ben Brock 2, Nicholas Fournier

At Sawyer Arena

Saturday

Bangor Red 7, Portland Jr. Pirates Rangers 6

Bangor goals: Cameron Legassie 3, Lucas Hale 2, Addison Darcy 2; Jr. Pirates: Tanner Holbrook 4, Pano Koutsikos, Zachary Davis

Peewees

At Sawyer Arena, Bangor

Saturday

Brewer 6, Bangor White 1

Brewer goals: Jacob Munroe 3, Joshua Hart 2, Jacob Larochelle; goalie: Ryan Averill

Bangor: Nevin Daviault; goalie: Cole Neale

At Kents Hill Ice Arena

Saturday

Gardiner 6, Brewer 1

Gardiner goals: Tanner Hebert, 3, Jakeb Weston, Sean Michaud, Cameron Kokernak; goalie: Xavier Michaud; Brewer: Lily Audibert; goalie: Ryan Averill

At Penobscot Ice Arena, Brewer

Sunday

Brewer 9, Maranacook 1

Brewer goals: Jacob Larochelle, 3, Cameron Oxley, 2, Kody Doak, Jacob Munroe, Joshua Hart, Kyle Tozier; goalie: Cody Munroe; Maranacook: Cameron Peaslee; goalie: Thomas Thornton

Golf

Indoor League

At Dexter Muni

Gross: Andy Bandola, Gerald Kirby Jr., Todd Brown, Don Vosburgh 55; Net: Paul White, John White, Ryan Davis, Josh White 55; Pins: No. 2 Rick Sherburne 12-0, No. 8 John White 32-9, No. 13 John White 19-9, No. 17 Andy Bandola 8-7; Long Drive: Gerald Kirby Jr. 279.1 yds.; Straight Drive: Dick Hall 9-3 from center; Long Putt: Don Vosburgh 53-3

Men

Seminoles 91, Black Bears 59

MAINE (3-6)

Fraser 4-11 0-0 8, Mesghna 1-2 0-0 3, Edwards 7-18 4-4 19, Pollard 1-10 3-6 5, Allison 3-4 3-6 9, Micovic 0-1 0-0 0, Valjarevic 0-2 0-0 0, McAllian 1-2 2-2 4, Gloger 0-1 0-0 0, Akanda-Coronel 4-8 0-0 11, Lawton 0-3 0-0 0. Totals 21-62 12-18 59.

FLORIDA ST. (5-4)

Snaer 6-18 4-7 19, Brandon 2-4 0-0 4, White 5-12 0-0 13, Turpin 1-3 3-5 5, Whisnant II 5-7 2-2 14, Bojanovsky 1-2 0-0 2, Portuondo 1-1 0-0 2, Bookert 3-5 0-0 7, Thomas 4-9 6-6 15, Gilchrist 3-8 0-0 7, Moreau 0-2 0-0 0, Ojo 1-2 1-2 3. Totals 32-73 16-22 91.

Halftime_Florida St. 41-27. 3-Point Goals_Maine 5-21 (Akanda-Coronel 3-5, Mesghna 1-2, Edwards 1-4, Fraser 0-1, Micovic 0-1, Lawton 0-1, Valjarevic 0-2, Pollard 0-5), Florida St. 11-24 (Snaer 3-7, White 3-7, Whisnant II 2-3, Thomas 1-2, Bookert 1-2, Gilchrist 1-2, Moreau 0-1). Fouled Out_Brandon. Rebounds_Maine 43 (Edwards 12), Florida St. 42 (White 7). Assists_Maine 12 (Edwards 5), Florida St. 16 (Bookert 5). Total Fouls_Maine 20, Florida St. 17. A_5,725.

Women

Rams 51, Black Bears 38

Rhode Island (4-6)

Cloutier 1-1 0-0 2, Gaspar 2-10 0-0 4, Melendez 4-18 0-0 9, Whittaker 0-2 0-0 0, Thomas 1-3 0-0 2, Wallack 1-4 0-0 2, Boone 0-2 0-0 0, Bullard 2-2 0-0 4, Starumann 2-7 0-0 5, Lewis 0-1 0-0 0, Tabakman 7-11 9-10 23; Totals 20-61 9-10 51

Maine (1-8)

Walczak 1-5 2-3 4, Heise 3-6 0-0 7, Anderso 0-5 0-0 0, Roberts 5-11 4-6 14, Wood 3-15 0-0 6, Mitrovic 0-1 2-3 2, Wells 0-3 0-0 0, Assaf 0-0 0-0 0, Gustafsson 0-1 0-0 0, Weckstrom 1-3 0-1 3, Charles 1-4 0-0 2; Totals 14-54 8-13 38

3-pt. goals —- URI (2-11): Gaspar 0-1, Melendez 1-4, Boone 0-2, Straumann 1-4; Maine (2-16): Heise 1-2, Anderson 0-3, Wood 0-4, Wells 0-1, Gustafsson 0-1, Weckstrom 1-2, Charles 0-3

Att: 450

Men

Boston University 1, Maine 0

Maine (2-11-2) 1-0-0— 0

Boston University (10-5) 1-0-0 — 0

First period – 1. BU, Noonan 3 (O’Regan, Privitera), 7:13 (pp).

Second period - No scoring.

Third period - No scoring.

Shots on goal; Maine 9-12-7 — 28; BU 9-8-4— 21

Goaltenders: Maine, Ouellette (21 shots-20 saves), BU Maguire (28-28)

High percentage scoring chances: Maine 4-10-9- 23; BU 10-13-2 – 25

Power plays: Maine 0-4, BU 1-5

Penalties; Maine 8-16, BU 7-17

Attendance; 4607

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business