Eastern Maine Class B girls basketball capsules

Posted Dec. 06, 2012, at 5:19 p.m.
Last modified Dec. 06, 2012, at 8:57 p.m.

BELFAST LIONS

Coach: Stanley Sturgis

Last year’s record/finish: 6-12/16th

Team Roster: Jr. Jannah Bailey, Fr. Breann Cummings, Jr. Madison Cummings, Sr. Courtney Drinkwater, Fr. Kelci Faulkingham, Sr. Brianna Flagg, Sr. Katrina Lapham, Jr. Ashley Littlefield, Sr. Lexi Nelligan, Fr. Hannah Nichols, Fr. Mariah Sturgis, Sr. Mckenzie Thibodeau

CAMDEN HILLS WINDJAMMERS

Coach: Marty Messer

Last year’s record/finish: 15-4/3rd, lost to Old Town 49-47 in quarterfinals

Team Roster: Sr. Kristina Alex, So. Eliza Boetsch, So. Macy Buck, Sr. Kaianne Crockett, Jr. Jaclyn Gilson, Jr. Bekah Hilt, Sr. Jordan Knowlton, Sr. Megan LeGage, Jr. Marissa Libby, So. Kathryn McMorrow, So. Rachel Pease, So. Hannah Wincklhofer, So. Annie Young

MCI HUSKIES

Coach: Jason Allen

Last year’s record/finish: 2-16/18th

Team Roster: So. Ashley Alton, Sr. Katie Cronkite, Jr. Hannah Emery, Jr. Jessica Huff, So. Katie Hughes, So. Rheanna Lawn, Fr. Ryleigh Lord, Jr. Brianna Losee, Fr. Emily McAlpine, So. Cassie Miller, Sr. Courtney Ouellet, Sr. Katherine Smedburg

MEDOMAK VALLEY PANTHERS

Coach: Randy Hooper

Last year’s record/finish: 13-7/7th, lost to Nokomis 58-51 in quarterfinals

Team Roster: Fr. Justice Barrows, Jr. Brooke Benedict, Sr. Desiree Benner, Jr. Samantha Griffin, So. Hannah Heald, Sr. Amanda Hendrickson-Belloguet, So. Hannah Marks, Jr. Tyler Mason, Sr. Melissa Philbrook, Sr. Taylor Simmons, Sr. Elise Wallace

MOUNT VIEW MUSTANGS

Coach: Erica Gabbianelli

Last year’s record/finish: 2-16/19th

Team Roster: So. Dinah Bilodeau, Fr. Megan Elkins, Sr. Kaitlin Leavitt, Sr. Alexis Morse, Jr. Courtney Morse, Fr. Jennifer Nadeau, Fr. Meredith Picard, Sr. Colleen Schofield, Jr. Stephanie Stilkey, Sr. Janelle Thornley, So. Brooke Tripp

NOKOMIS WARRIORS

Coach: Michelle Paradis

Last year’s record/finish: 20-1/2nd, lost to Presque Isle 52-40 in East final

Team Roster: Sr. Lacey Kent-Webber, Jr. Kylie Richards, Jr. Rebecca Orcutt, Sr. Taylor Lovley, Jr. Lindsay Whitney, Jr. Kelsie Richards, Sr. Emily Paige, Sr. Ashley Young, Jr. Taylor Shaw, Jr. Sara Packard, Jr. Anna MacKenzie, Jr. Taylor Quick, So. Mikayla Charters, Sr. Traci Carson

OCEANSIDE MARINERS

Coach: Teel Foster

Last year’s record/finish: 12-7/8th, lost to John Bapst 56-45 in preliminary round

Team Roster: So. Caitlin Raye, Sr. Kennadi Grover, Sr. Emma Davis, Sr. Hannah Plourde, Fr. Makenna Brooks, So. Ashley Gardner, So. Emily Gould, Sr. Phoebe Ferraiolo, Sr. Danessa MacDonald, So. Lily Vachon, Jr. Brooke Dugan

WATERVILLE PANTHERS

Coach: Robert Rodrigue

Last year’s record/finish: 9-10/12th, lost to MDI 51-33 in preliminary round

Team Roster: Jr. Colleen O’Donnell, Sr. Alexa Frame, Sr. Melanie Bureau, Sr. Jenna Gagnon, Jr. Kaitlyn Spaulding, Sr. Federica Miele, So. Ciara Miller, So. Michaela DeVogt, Sr. Valerie Spaulding, Jr. Jasmine Durant, So. Rachel Anderson, Sr. Lindsay St. Claire, Fr. Emma Cristan, Fr. Katie Huard, Fr. Kayla Scott, Fr. Fotini Shanos, Fr. Gabrielle Martin, Fr. Katie Thompson

WINSLOW BLACK RAIDERS

Coach: Lindsey Welch

Last year’s record/finish: 10-9/10th, lost to Medomak Valley 46-30 in preliminary round

Team Roster: Sr. Erica Bertolaccini, So. Treva Campbell, Sr. Morgan Clark, So. Hannah Doble, So. Devin Fitzgibbons, So. Meg Nadeau, So. Hayley Pottle, Fr. Elizabeth Pullen, Sr. Megan Richards, So. Cassidy Roderick, So.Sarah Wildes, So. Alyssa Wood, Fr. Delaney Wood

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports