Eastern Maine Class B boys basketball capsules

Posted Dec. 05, 2012, at 8:09 p.m.
Last modified Dec. 07, 2012, at 4:54 p.m.

CARIBOU VIKINGS

Last year’s record/finish: 9-10/12th, reached preliminary round

Coach: Chris Casavant

Roster: Sr. Devin Berkoski, Jr. Dylan Berkoski, Jr. Adam Collins, So. Austin Griffeth, Jr. Cody Herbert, Jr. Kameron Manter, Jr. Matthew Milliard, Jr. Derek Richardson, Fr. Donovan Savage, So. Shawn Savage, So. Taylor Thibodeau, So. Nathan Wall, Nicholas Whitehead

ELLSWORTH EAGLES

Last year’s record/finish: 14-6/4th, Eastern Maine quarterfinalist

Coach: Peter Austin

Roster: Fr. Nicholas Bagley, Sr. Josh Bean, Fr. Alex Braley, Jr. Brandon Braley, Sr. Michael Brooks, Sr. Cody Del Conte, So. Mitchell Domagala, So. Derek Look, Sr. Jake Maguire, Jr. Steven Mahon, So. Griffin Nightingale, Fr. Bruce St. Peter, So. Jeff Weeks, Jr. Dylan Young

FOXCROFT ACADEMY PONIES

Last year’s record/finish: 6-12/16th

Coach: David Carey

Roster: Fr. Dylan Harmon-Weeks, Jr. Sam Keane, Jr. Kolby Kendall, Jr. Hunter Law, Sr. Jeremiah McLeod, Jr. Volodymyr Pyzhov, Sr. Dustin Raymond, Sr. Ryan Rebar, Sr. Caleb Richard, Fr. Hunter Smith, Sr. Kaleb Smith

HERMON HAWKS

Last year’s record/finish: 7-12/13th, reached preliminary round

Coach: Mark Reed

Roster: Sr. Chris Allen, Fr. Tyler Beaton, So. Cole Beylerian, So. Bryce Hieftje, So. Eric Hoogterp, So. Ryan Kelly, Fr. Garrett Kipler, Jr. Kyle Kivler, Sr. Fritz Marseille, Sr. Joey Martin, So. Joey Plummer, Jr. Jacob Rioux, Fr. Johnathan Smith, Jr. Tyler Thayer, So. T.J. Verrill

JOHN BAPST CRUSADERS

Last year’s record/finish: 5-13/17th

Coach: Rick Sinclair

Roster: Jr. Samuel Brown, Sr. Jordan Carr, Sr. Shawn Curran, Jr. Austin Cyr, Sr. John Deschaine, Sr. Matthew Dunning, So. Schieng Feng, So. Mitchell Gaetani, Sr. Andrew Gatchell, Sr. Charles Kindya, Jr. Colby Kohn, Jr. Cody Lyons, Sr. Adam Strang, Jr. Riley Tapley, Sr. Bo Wang

MOUNT DESERT ISLAND TROJANS

Last year’s record/finish: 20-1/1st, Eastern Maine finalist

Coach: Justin Norwood

Roster: Sr. Chris Clemans, Sr. Andrew Dalton, Sr. Andrew Davis, Sr. Adam Gray, Jr. Stephen Hanscome, Sr. Chris Kaiser, Sr. Keegan McKim, Sr. Colin Mooers, Sr. Adam Olearcek, Jr. Jonathan Phelps, Jr. Abe Philbrook, Sr. Isaac Wallace, Sr. Ben Walls

OLD TOWN INDIANS

Last year’s record/finish: 5-13/15th

Coach: Brian McDormand

Roster: Sr. Cameron Archer, Jr. Zack Bartlett, So. Mitchell Cole, Fr. Drew Coulombe, Jr. Brian Dunn, Sr. Brandon Emerson, So. Tyler Gifford, Sr Eddie Gonnella, Sr. Garrett Libby, Sr. Tyler Lynch, Jr. Garvey Melmed, So. Adam Richardson, So. Scott Smart, So. Rodrigo Zertuche

PRESQUE ISLE WILDCATS

Last year’s record/finish: 15-6/5th, Eastern Maine semifinalist

Coach: Terry Cummings

Roster: Sr. Drew Bates, Jr. Michael Boone, Sr. Tyler Brooks, Jr. Karson Eaton, Jr. Aaron Kofstad, Jr. Cody Lyford, So. Carter McLaughlin, So. Benjamin Nickerson, So. Chase Norton, Jr. Bradley Shields, Sr. Jonah Stephenson, Sr. Corey Willette, Sr. Jacob Williams

WASHINGTON ACADEMY RAIDERS

Last year’s record/finish: 11-8/9th, reached preliminary round

Coach: Steve Pineo

Roster: Sr. Andrew Cox, Jr. Dustin Emery, Sr. Andrew Farnsworth, So. Gage Feeney, Jr. Fred MacLean, So. Colin Pineo, Sr. Nicholas Raye, Sr. Sante Sanchez-Auld, Sr. Jacob Schoppee, So. Austin Seavey, So. Kyle Taylor, Sr, Tyler Varney, Sr. Tyler Warner

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports