Eastern Maine Class D girls basketball capsules

Posted Nov. 30, 2012, at 5:58 p.m.
Last modified Dec. 10, 2012, at 4:24 p.m.

Acadia Seahawks

Last year’s record/finish: 0-15/22nd

Coach: John Linnehan

Roster: Jr. Annie Abbott, Fr. Kristen Beal, So. Cora Bishop, Fr. Jocelyn Davis, 8th. Dalaney Dunn, Fr. Taylor Mills, 8th. Maya Parlee, So. Rachel Quinlan, Fr. Carol Rush, Fr. Bethany Wilbur

Bangor Christian Patriots

Last year’s record/finish: 7-11/17th

Coach: Heather Ouellette

Roster: Fr. Amber wilcox, Fr. Dominique Thomas, So. Catherine Gordon, So. Katherine Jones, So.Sydney Martin, So. Sierra McDonald, So. Brynn McKay, So. Caitlyn Wallinga, Jr. Katelyn Kelley, Jr. Margaret McDonald, Sr. Olivia Arnold, Sr. Lauren Colley, Sr. Gabriella Melcher, Sr. Kaylin Pellegrini

Deer Isle-Stonington Mariners

Last year’s record/finish: 12-8/8th, lost to Washburn in quarterfinal

Coach: Darren Eaton

Roster: So. Leah Boyce, Sr. Chelsea Brown, Sr. Michala Brown, Jr. Whitney Brown, Sr. Shiann Closson, So. Allison Cormier, Fr. Allyson Eaton, So. Logan Eaton, Sr. Svenja Griesbach, Fr. Ashley Haskell, Sr. Julie Hutchins, Fr. Natalie Knowlton, So. Morgan Shepard, Jr. Ellie Volani

East Grand Vikings

Last year’s record/finish: 4-14/20th

Coach: Michael Carlos

Roster: Sr. Shaunna Beaudoin, Sr. Jayne Cousins, Sr. Felicia Cowger, Eighth-grader Hannah Crone, Sr. Elisha L. Farley, So. Elizabeth Hood, So. Allie McEwen, So. Adreanna Phillips, Fr. Kim Stoddard, Eighth-grader Sarah Stoddard, So. Chelsea Winiarski, So. Cassidy Woo, Eighth-grader Paige Young

Islesboro Eagles

Last year’s record/finish: 6-12/10th in WM Class D

Coach: Travis Tatro

Roster: Sr. Alexandra Craig, Sr. Allana Govoni, Sr. Caitlin Small, Jr. Eleanor Snyder, So. Autumn Johnson, So. Krystal Randlett, So. Brandy Sienkiewicz, Fr. Kayla Pendleton

Jonesport-Beals Royalettes

Last year’s record/finish: 7-12/13th, lost to Van Buren in prelim

Coach: Adam Merchant

Roster: So. Kali Alley, So. Meagan Alley, Sr. Morgan Beal, Jr. Brianna Cirone, Fr. Kylie Hinkley, Sr. Kelsey Jones, So. Catherine McDonald, Fr. Dana McKechnie, Sr. Morgan Merchant

Machias Bulldogs

Last year’s record/finish: 5-12/14th, lost to Central Aroostook in prelim

Coach: Brad Prout

Roster: Fr. Tate Dolley, Sr. Jordan Griffin-Schenks, Fr. Abygayle Hopkins, Jr. Rebecca Lee, So. Angleana Lyons, So. Chelsea Moore, Jr. Amanda Preston, Sr. Caroline Proctor, Sr. Jocelyn Prout, Fr. Makayla Prout, Sr. Serena Watson, Fr. Kate Whitney, Sr. Jodie Wood

Schenck Wolverines

Last year’s record/finish: 10-9/11th, lost to Woodland in prelim

Coach: Darrick Thompson

Roster: Jr. Mackenzie Bell, Fr. Nicole Chasse, Fr. Kierstan M. Crosby, Fr. Kayla Falone, So. Catherine Hale, So. Lexie A. Hoxie, Fr. Chantel Lane, Jr. Ashley Leavitt, Jr. Olivia Lewis, Fr. Olivia Marston, Fr. Taylor McLaughlin, Jr. Kate-Lynn R. Michaud, Jr. Katie Stanley, Sr. Kristin Thompson, Jr. Morgan Thompson

Shead Tigerettes

Last year’s record/finish: 12-7/5th, lost to Van Buren in quarterfinal

Coach: Sarah Moore

Roster: Jr. Jenna Demolet, Sr. Hallie Harris, Jr. Kristina Jamieson, So. Mariah Kirshman, So. Ieisha Mitchell, Jr. Kasey Nicholas-Smith, Sr. Kassidy Sapiel, Fr. Cierra Seeley, Jr. Kristin Seeley, Jr. Dara Turner, Jr. Amanda Ward

Woodland Dragons

Last year’s record/finish: 13-7/6th, lost to Central Aroostook in quarterfinal

Coach: Arnold Clark

Roster: Sr. Whitney Basset, Fr. Sara Boies, So. Daynah Brown, Fr. Kasey Grass, Sr. Mikayla Hamilton, So. Nicole Hanson, Jr. Courtney James, So. Jaycie MacArthur, So. Ebonica Newman, So. Devin Perkins, So. Julia Sprague, So. Josie Wallace

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business