Local sports results for Nov. 10-11, 2012

Posted Nov. 11, 2012, at 9:29 p.m.

High school football

EASTERN MAINE

Regional finals

Class A

Saturday, Nov. 10

A3: No. 1 Lawrence 20, No. 2 Cony 10

Class B

Friday, Nov. 9

B7: No. 1 Mt. Blue 42, No. 6 Waterville 14

Class C

Saturday, Nov. 10

C7: No. 1 Foxcroft 33, No. 2 John Bapst 7

STATE FINALS

Saturday, Nov. 17

Fitzpatrick Stadium, Portland, times TBA

Class A

Lawrence (11-0) vs. Thornton Acad. (10-1)

Class B

Mt. Blue (11-0) vs. Marshwood (10-1)

Class C

Foxcroft Acad. (10-1) vs. Winslow (10-1)

WESTERN MAINE

Regional finals

Saturday, Nov. 10

Class A

A7: No. 2 Thornton Acad. 20, No. 1 Cheverus 13

Class B

B7: No. 1 Marshwood 21, No. 3 York 20

Class C

C7: No. 1 Winslow 17, No. 3 Dirigo 6

Results

PREP

GIRLS SOCCER

Saturday’s Results

Eastern Independent League

Tourney

Berwick Acad. 1, Lexington Christian 0

Pingree 1, Berwick Acad. 0

COLLEGE

FOOTBALL

Saturday’s Results

Anna Maria 44, Husson 42 (3OT)

Bates 47, Hamilton 33

Colby 17, Bowdoin 0

Maine 51, Georgia State 7

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Wolfpack Invitational

Auburn 71, Maine 41

Saturday’s Results

Wolfpack Invitational

Wofford 79, Maine 76 (OT)

MEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Dartmouth 67, Maine 54

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Norwich 6, Southern Maine 0

Saint Michael’s 5, U-New England 1

UMass Lowell 2, Maine 1

Saturday’s Results

Maine 4, UMass Lowell 3

So. Maine 4, St. Michael’s 0

WOMEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Maine 4, Bemidji State 3

Southern Maine 2, Saint Michael’s 1

Saturday’s Results

Nichols 7, U-New England 4

Norwich 7, So. Maine 2

Football

COLLEGE

BLACK BEARS 51, PANTHERS 7

Georgia State 0 7 0 0 —- 7

Maine 10 21 17 3 —- 51

UM —- McDonald 17 pass from Wasilewski (Decloux kick)

UM —- Decloux 41 field goal

UM —- N. Jones 76 pass from Wasilewski (Decloux kick)

UM —- Aultman 69 pass from Wasilewski (Decloux kick)

UM —- Stevens 8 run (Decloux kick)

GS —- Williams 13 pass from McLane (Lutz kick)

UM —- Perillo 24 pass from Wasilewski (Decloux kick)

UM —- N. Jones 9 run (Decloux kick)

UM —- Decloux 20 field goal

UM —- Decloux 18 field goal

RUSHING —- Georgia State: Evans 17-77, Watson 5-26, Smith 2-8, Wilson 1-(-8), McLane 8-(-44); Maine; Stevens 21-179, Wasilewski 10-77, N. Jones 2-5, Ebeling 2-5, Team 1-(-2), Joseph 1-(-3); PASSING —- Georgia State: McLane 12-29-154-3, Watson 0-1-0-1; Maine: Wasilewski 11-17-262-0; RECEIVING —- Georgia State: Wilson 3-75, Smith 2-38, Williams 2-22, Blair 2-9, Evans 2-1, Pearson 1-9; Maine: Aultman 3-97, Perillo 2-27, McDonald 2-26, N. Jones 1-76, Nash 1-22, Flores 1-8, Williams 1-6

Cross country

HIGH SCHOOL

At Twin Brook Rec, 5K

Cumberland

1. Bishop Hendricken (RI) 85, 2. La Salle Acad. (RI) 127, 3. Souhegan (NH) 222, 4. Bedford (NH) 224, 5. New Milford (Conn) 263, 6. Newtown (Conn) 266, 7. East Greenwich (RI) 271, 8. Xavier (Conn) 310, 9. Staples (Conn) 317, 10. South Burlington (Vt) 347, 11. Amity (Conn) 378, 12. Oyster River (NH) 379, 13. St. Johnsbury Acad. (Vt) 388, 14. Champlain Valley Union (Vt) 388, 15. Londonderry (NH) 399, 16. Chariho (RI) 409, 17. Cumberland (RI) 428, 18. Pinkerton (NH) 432, 19. Simsbury (Conn) 434, 20. Hardwood Union (Vt) 436, 21. Merrimack Valley (NH) 496, 22. Cape Elizabeth (507), 23. Barrington (RI) 511, 24. Lewiston (Me) 514, 25. Massabesic (Me) 539, 26. Falmouth (Me) 551, 27. Scarborough (Me) 618, 28. Mount Anthony Union (Vt) 657,29. Essex (Vt) 665, 30. Hall-Dale (Me) 907

Top 100: 1. Henry Wynne, STAP, 16:12.86; 2. Trevor Crawley, CUMB, 16:14.21; 3. Silas Eastman, FRYE, 16:26.09; 4. Jake Feinstein, NEWT, 16:26.14; 5. Josef Holt-Andrews, TELS, 16:28.47; 6. Marc Brandmeyer, MAU, 16:29.75; 7. Joseph Crafa, RHIL, 16:33.23; 8. Malcolm Plunkett, SBHS, 16:37.34; 9. Christian Alvarado, FPRP, 16:37.53; 10. Daniel Grosvenor, MNTP, 16:38.16; 11. Trevor Hopper, RIDG, 16:39.19; 12. Jack Pierce, MWS, 16:43.54; 13. Bryce Kelley,

CHAR, 16:44.85; 14. Colin Tierney, BHEN, 16:46.16; 15. Jake Kilcoyne, CHAR, 16:48.92; 16. Logan Fulton, JBAR, 16:49.28; 17. Dan Curts, ELLS, 16:49.88; 18. Jake Grundy, LASA, 16:51.72; 19. Jeremy Brassard, COEB, 16:52.77; 20. Mitchell Russo, NEWT, 16:53.45; 21. Neal Hulstein, ELL, 16:53.58; 22. Mickey Kozak, DANB, 16:54.41; 23. Sam Daly, BEDF, 16:54.61; 24. Kevin Sullivan, LMIL, 16:55.09; 25. Tyler Henseler, BHEN, 16:56.35; 26. John Ducham, KENW, 16:58.15; 27. Patrick Chabot, PINK, 17:01.04; 28. Connor Doyle, BHEN, 17:01.99; 29. Michael Stephens, LASA, 17:02.82; 30. Ryan Clarke, NMIL, 17:03.01; 31. Jonah Riolo, NONN, 17:03.56; 32. Colin Sauter, TOLL, 17:03.91; 33. Liam Simpson, CAPE, 17:06.18; 34. Dage Minors, STJA, 17:06.56; 35. Michael Potter, BHEN, 17:06.59; 36. Andrew Weckstein, BOW, 17:07.03; 37. Levi Frye, FALL, 17:08.18; 38. Noah Williams, HANO, 17:08.74; 39. Cam Nadeau, BIDD, 17:09.75; 40. Adam Rego, LASA, 17:10.56; 41. John Hansell, NMIL, 17:11.20; 42. Thomas Caulfield,

OYST, 17:12.13; 43. Quinton Hoey, WATN, 17:12.58; 44. Damon Kilgore, LOND, 17:13.62; 45. Aaron Bellomo, ALVI, 17:16.85; 46. Tim Fafard, MASN, 17:17.13; 47. Ben Fazio, EG, 17:17.59; 48. B.J. Smith, CONC, 17:18.25; 49. Jason Bender, SOUH, 17:18.71; 50. Brandon Legendre, STJA, 17:19.42;

51. Dhahran Velvaquez, CPRP, 17:19.55; 52. Nathan Madeira, GREE, 17:19.62; 53. Zachary Williams, XAVR, 17:19.91; 54. Scott Kulm, EG, 17:20.35; 55. Tommy Royer, SBHS, 17:24.04;

56. Cameron Barth, OYST, 17:24.86; 57. Peter Strom, XAVR, 17:25.48; 58. Tristam Winship, BEDF, 17:26.90; 59. Alex Doherty, BHEN, 17:26.95; 60. Garrett Scanlon, EG, 17:27.09; 61. Geoffrey Kazlow, HAR, 17:27.27; 62. Ben Trapani, CH, 17:29.01; 63. Mitchell Brown, XAVR, 17:29.55; 64. Mohamed Barre, LEW, 17:30.35; 65. Brian Reaney, PORT, 17:30.43; 66. Ryan Hinrichs, SOUH, 17:30.66; 67. Scott Daly, BEDF, 17:31.13; 68. Colin Phillips, MERV, 17:32.12; 69. Shane Watterson, LASA, 17:32.70; 70. Nick Eaton, YORK, 17:33.59; 71. Michael Nadeau,

LASA, 17:34.21; 72. Jack Salisbury, LASA, 17:34.68; 73. Patrick Lynch, SOUH,17:35.66; 74. Will Casazza, BARR, 17:36.38; 75. Zach Anderson, NFLD, 17:36.88; 76. Matt Chisholm, FARM, 17:37.09; 77. Grant McAuliffe, LOND, 17:37.44; 78. Chris Gamble, NEWT, 17:38.15; 79. Isaiah Harris, LEW, 17:39.90; 80. Eli Moskowitz, SOUH, 17:40.17; 81. Greg Beaudette, BHEN, 17:40.61; 82. Bryce Murdick, FAL, 17:40.82; 83. Mohamed Awil, LEW, 17:41.54; 84. Chris Poggi,

PINK, 17:42.18; 85. Griffin Gagnon, BGUE, 17:43.55; 86. Connor Royley, BARR, 17:44.52; 87. Shae Belenski, AMIT, 17:44.82; 88. Spencer Johnson, BRCE, 17:46.10; 89. Oliver Hickson, STAP, 17:46.23; 90. Zachary Guptill, NMIL, 17:47.18; 91. Craig Hammond, NASN, 17:47.99; 92. Patrick Nolan, STAP, 17:48.40; 93. Scott Johnson, BEDF, 17:49.36; 94. George Morrison, MASS, 17:49.99; 95. Victor Ricci, PR, 17:50.21; 96. Josh Leahy, LOND, 17:51.75; 97. Michael Yuan, AMIT, 17:52.34; 98. Nick Bouton, CVU, 17:52.54; 99. Jay Lesser, FAL, 17:52.94; 100. Nathaniel Kazlow, HAR, 17:53.28

GIRLS RESULTS

1. Harrington (RI) 75, 2. Coe-Brown (NH) 132, 3. Champlain Valley (Vt) 176, 4. La Salle Academy (RI) 185, 5. Ridgefield (Conn) 218, 6. Glastonbury (Conn.) 278, 7. Bishop Guertin (NH) 281), 8. Londonderry (NH) 329, 9. Manchester Central (NH) 350, 10. Bedford (NH) 354, 11. North Kingstown (RI) 379, 12. Wilton (Conn.) 386, 13. Darien (Conn.) 399, 14. Avon (Conn.) 403, 15. Bonny Eagle (Me) 407, 16. Coventry (RI) 424, 17. Hollis/Brookline (NH) 454, 18. Massabesic (Me) 465, 19. Cheshire (Conn.) 507, 20. Smithfield (RI) 510, 21, Woodstock Union (Vt) 512, 22. Camden Hills (Me) 515, 23. St. Johnsbury Acad. (Vt) 535, 24. Essex (Vt) 545, 25. Cheverus (Me) 553, 26. Mount Desert Island (Me) 555, 27. Cumberland (RI) 590, 28. Mt. Mansfield (Vt) 620, 29. Harwood Union (Vt) 626, 30. Washburn (Me) 742

Top 100: 1. Elle Purrier, Richford Jun, 18:42.44; 2. Taylor Spillane, Champlain Va, 19:03.11; 3. Emma McMillan, Barrington, 19:07.13; 4. Elizabeth Conway, Manchester C, 19:09.01; 5. Alexa Pelletier, Winnacunnet, 19:11.53; 6. Aisha McAdams, North Kingstown, 19:16.20; 7. Bethanie Brown, Waterville, 19:18.60; 8. Autumn Eastman, Champlain Va, 19:22.68; 9. Brianna Lenehan, Norwich Free, 19:30.06; 10. Sheridan Wilbur, La Salle, 19:30.98; 11. Hannah Debalsi, Staples-CT, 19:32.37; 12. Sabrina Olsen, Thomaston-CT, 19:34.88; 13. Kirstin Sandreuter, Greely, 19:40.78; 14. Jackie Burr, Westerly, 19:41.90; 15. Abigail Livingston, Barrington, 19:44.96; 16. Quinn Bornstein, St Johnsbury, 19:45.06; 17. Elisabeth Danis, Coe-Brown, 19:47.04; 18. Laura Hergenrother, Ridgefield-C, 19:47.74; 19. Anne Johnston, Darien-CT, 19:48.53; 20. Gabrielle Richichi, New Fairfiel, 19:50.88; 21. Margaret McCaffrey, East Greenwich,

19:52.13; 22. Emma Newton, Hollis/Brook, 19:53.23; 23. Amy Laverty, Cumberland, 19:57.38; 24. Brittany Bowman, Camden Hills, 19:58.11; 25. Megan Verner-Crist, Barrington, 19:58.18; 26. Carmen Bango, Woodstock Un, 19:58.19; 27. Rachael Rosow, Avon-CT, 20:01.10; 28. Carsyn Koch, Washburn, 20:01.58; 29. Claire Howlett, Westhill-CT, 20:03.31; 30. Katherine Cook, South Burlin, 20:03.34; 31. Shannon Murdock, Exeter, 20:03.79; 32. Bethany Nunnery, North Kingstown, 20:03.94; 33. Karina Tavares, Mt. Hope, 20:04.74; 34. Hannah Kimball, Timberlane, 20:06.86; 35. Mary Szatkowski, Bonny Eagle, 20:07.10; 36. Samantha Cox, Bonny Eagle, 20:08.33; 37. Brooke Laskowsky, Coe-Brown, 20:09.59; 38. Sarah Guillaume, Ridgefield-C, 20:09.86; 39. Samantha Nyser, Bolton-CT, 20:11.23; 40. Fiona Paine, Barrington, 20:12.05; 41. Aleta Looker, Ellsworth, 20:13.47; 42. Kerri Ruffo, Plainfield-C, 20:14.05; 43. Hannah Parker, Coe-Brown, 20:15.58; 44. Courtney Hawkins, Milford, 20:16.49; 45. Shannon Conley, Cheverus, 20:19.07; 46. Kaleigh Roberts, Mercy-CT, 20:20.86; 47. Smita Boesch-Dining, Concord, 20:21.81; 48. Stephanie Deccy, Lewis Mills-, 20:21.91; 49. Courtney Akerley, Tolland-CT, 20:22.66; 50. Julianna Portelli, Barrington, 20:23.99;

51. Cameron Chaplen, Thomaston-CT, 20:30.46; 52. Maegan Doody, Oyster River, 20:32.41; 53. Kiera Murray, Cheverus, 20:34.87; 54. Caroline Carr, Ridgefield-C, 20:35.07; 55. Eva Bates, Greely, 20:35.36; 56. Katie LeBlanc, Thornton, 20:36.55; 57. Kristen Arborio, Glastonbury-,

20:37.18; 58. Caroline Colan, Maranacook, 20:37.23; 59. Elizabeth McGurk, Mascenic Reg, 20:38.28; 60. Sarah Burke, Bishop Guert, 20:38.92; 61. Ariel Vaillancourt, Pinkerton, 20:38.99; 62. Katie Scannell, Coe-Brown, 20:40.68; 63. Laura Mears, Montpelier H, 20:41.26; 64. Elizabeth Hansen, Chariho, 20:43.30; 65. Morghan Linehan, Bedford, 20:43.91; 66. Jessica Bellows,

Coventry, 20:44.45; 67. Grace Loh, Darien-CT, 20:44.89; 68. Colleen Kennedy, Londonderry, 20:45.42; 69. Rachael Renzi, La Salle, 20:45.53; 70. Allison McArdle, Glastonbury-, 20:45.97; 71. Meghan Philpot, Hollis/Brook, 20:46.23; 72. Laurel Gagnon, Manchester C, 20:46.64; 73. Nyajock Pan, South Portland, 20:46.91; 74. Kathleen Kalbian, Cheshire-CT, 20:47.21; 75. Sarah Murphy,

Bishop Guert, 20:47.70; 76. Evie Jansen, La Salle, 20:48.04; 77. Casey Loring, South Portland, 20:48.30; 78. Meg Scannell, Coe-Brown, 20:48.54; 79. Allison Bellows, Coventry, 20:49.72; 80. Heidi Ntengeri, Bishop Guert, 20:49.97; 81. Charlotte Pierce, Thornton, 20:50.54; 82. Kris Larosa, Bedford, 20:51.19; 83. Jocelyn Acheson, Massabesic, 20:51.95; 84. Tessa Cassidy, Brunswick, 20:53.56; 85. Carly Schuyler, Immaculate-C, 20:57.09; 86. Caitlin Marino, La Salle,

20:57.90; 87. Elise Papazian, La Salle, 20:58.41; 88. Julienne Devita, Champlain Va, 20:58.92; 89. Waylon Henggeler, MDI, 21:00.02; 90. Shea Williams, Conard-CT, 21:00.61; 91. Liberty Gendron, Goffstown, 21:00.92; 92. Molly Hamel, Avon-CT, 21:01.03; 93. Brittany Mendelson, Pomperaug-CT, 21:01.70; 94. Parker Goss, Hanover, 21:02.56; 95. Kaitlyn Hebert, Glastonbury-, 21:03.62; 96. Abby Keim, Champlain Va, 21:04.14; 97. Kristen Glennie, Bonny Eagle, 21:05.33; 98. Jessie Carney, Coe-Brown, 21:05.37; 99. Emily Harris, Manchester C, 21:06.40; 100. MacKenzie Pias, Mercy-CT, 21:06.69;

COLLEGE

At Westfield, Mass.

New England Div. III

Men’s team scores (top 15 of 50 scoring teams, 8K) — 1. Middlebury 91; 2. Bowdoin 101; 3. Bates 105 (NCAA Div. III national qualifier); 4. Williams 113; 5. Tufts 114; 6. Springfield 185; 7. Wesleyan 250; 8. Conn College 256; 9. MIT 263; 10. Keene State 270; 11. Amherst 318; 12. Colby 357; 13. Brandeis 362; 14. Lyndon State 403; 15. Coast Guard 454

Colby results: 55. Brian Desmond, 26:05.44; 56. Charlie Coffman, 26:06.84; 71. Jeff Hale, 26:26.98; 84. Ben Lester, 26:43.74; 91. Chase Brown, 26:51.64; 94. Will McCarthy, 26:54.82; 161. Chris Greenlee, 28:02.51

Bates results: 12. Mike Martin 25:11.21, 17. Tulley Hannan 25:19.72, 21. Andrew Wortham 25:26.25, 23. Noah Graboys 25:27.16, 32. Ken Whitney 25:35.12, 42. John Stansel 25:52.10, 57. James LePage 26:07.66

Univ. of Southern Maine results: 36. Julian Gazzelloni 25:42.35, 106. Colton Tinker 27:09.59, 111. Briar Beede 27:15.37, 119. River Vogel 27:22.04, 143. Ben Manning 27:43.09, 167. Kevin Desmond 28:08.29, 173. Chris Dunn 28:15.58

UMaine-Farmington results: 211. Jackson Fortin 29:05.59, 223. Josh Wynne 29:28.43, 295. Jamie Williams 31:46.52, 300. Abdikadir Hassan 31:53.29, 308. Andrew Carlson 32:24.51, 319. Kevin Lind 32:41.78j, 338. Nick Bourget 34:37.36

Husson results: 242. Jacob Michaud 30:01.60, 271. Craig Smith 30:45.27

Women’s team scores (top 15 of 51 teams, 6K) — 1. MIT 58; 2. Williams 75; 3. Middlebury 89; 4. Bates 145 (NCAA Div. III national qualifier); 5. Amherst 190; 6. Tufts 210; 7. Wellesley 258; 8. Wesleyan 325; 9. Keene State 327; 10. Southern Maine 344; 11. Bowdoin 357; 12. Colby 382; 13. Smith 422; 14. Westfield State 424; 15. Wheaton 466

Colby results: 11. Berol Dewdney, 22:01.96; 65. Kate Connolly, 23:01.26; 92. Alanna McDonough, 23:29.65; 96. Laurel Whitney, 23:34.26; 118. Morgan Lingar, 24:02.71; 123. Brittany Colford, 24:11.23

Bates results: 14. Gabby Naranja 22:05.23, 25. Elena Jay 22:18.03, 32. Alicia Fannon 22:23.97, 35. Hannah Zeltner 22:29.23, 39. Mira Carey-Hatch 22:36.13, 54. Amanda Solch 22:51.50, 90. Lindsay Cullen 23:26.50

UMaine-Farmington results: 234. Salena Sykes 26:27.15, 249. Farren Welzel 26:27.15, 253. Cadyn Wilson 26:30.32, 276. Rachel Huber 27:28.78, 301. Keely Cronin 28:43.58, 316. Amelia Tacheny 29:25.70

Husson results: 97. Alecia Palmer 23:35.01, 209. Molly Frankinburger 25:48.05, 258. Morgan Strout 26:43.15

Univ. of Southern Maine results: 6. Molly Carl 21:45.26 (NCAA Div. III national qualifier), 82. Brooke Davis 23:18.66, 83. Hannah Damron 23:19.06, 85. Katherine McWilliams 23:19.90, 88. Caitlin Miller 23:25.27, 134. Morgan Beede 24:21.81, 143. Brooke Madden 24:28.03

Youth hockey

Peewee

At Sawyer Arena, Bangor

Saturday

SAM 3, Bangor White Peewees 1

SAM goals: Cameron Bigeloe, Tucker Nyssinow, Cameron Bouvasseg; goalie: Joe Aeps; Bangor: Nevin Davault; goalie: A.J. Meo

At Colisee, Lewiston

Sunday

Bangor White 6, Junior Pirates 4

Bangor goals: Alex Walls 3 Nicholas Boudreau 3; goalie: A.J. Meo; Pirates: Gage Doucette, Ryan Davis 2, Ben Lane; goalie: Thomas Brochu

At Penobscot Ice Arena, Brewer

Saturday

PVHC 4, Brewer 1

PVHC goals: Tyler McCannell 3; Trent Lick; goalie: Parker Kohle; Brewer: Jacob Munroe; goalie: Ryan Averill

Volleyball

COLLEGE

At New London Conn.

Sunday’s NCAA Div. III third round: UMass Boston def. Bowdoin 25-14, 18-25, 25-22, 12-25, 15-13

Saturday’s NCAA Div. III second round: Bowdoin def. Springfield 21-25, 21-25, 25-22, 25-20, 15-7

Golf

MSGA

At Links at Outlook

Individual Gross: Mike Cabral 74/64, Matthew Elliott 77/71, Chris Seavey 78/72, Jay Moore 79/75, Kent Johnson 79/76, Scott Perry 79/71, Stephen Dixon 79/72, Net: David Simpson 79/69, Ed Peterson 82/69, Harry Haylock 81/69, Jamie Boutin 77/69, Ronald J Kelton 80/69, Jonathan Bubier 93/70, Roy Haight 90/70, Individual Gross Senior: Ron Greco 78/70, Ricky Plummer 84/75, John Rogers 88/75, Mike Cole 88/72, Net: Roger Fournell 85/69, Mike Napolitano Sr 86/70, James Dillon 92/71, Team Gross: Jamie Boutin, 69/62; Chris Seavey, 69/62; Jim Raye, 69/62; Les Raye, 69/62; Ron Greco, 70/62; Jeff Kent, 70/62; Mark Kent, 70/62; Ray Convery, 70/62; Jeff Golojuch, 70/62; Scott Lavallee, 70/62; Alan Carr, 70/62; Chuck Pearl, 70/62; Steve Lycette, 70/66; Scott Nevers, 70/66; Tom Ellsworth, 70/66; Martin Doherty, 70/66; Net: Matt Szklarz, 69/57; Mike Brooks, 69/57; Mike Cabral, 69/57; Ray Ross, 74/59; Ted Jala, 74/59; David Diperri, 74/59; Jim Hatch, 74/59; Dennis Dery, 72/61; John Neault, 72/61; Roger Fournell, 72/61; Ray Dube, 72/61; Michael White, 71/61; Ronald J Kelton, 71/61; Andy Cloutier, 71/61; Paul Cloutier, 71/61; Skins: Net No. 3 John Neault 1, Gross No. 5 Matt Szklarz 3, Net No. 6 Paul Cloutier 2, Net No. 8 Jonathan Bubier 1, Gross No. 11 Matt Szklarz 2, Ne tNo. 12 David Diperri 2, Gross No. 14 Ray Ross 2, Gross No. 16 Mike Cabral 3, Net No. 18 Darren Jensen 2, Pins: No. 3 John Neault 12-8, No. 3 Mike Brennan 15-6, No. 3 Matt Szklarz 3-11, No. 3 Ray Ross 1-3

Preseason

HIGH SCHOOL

John Bapst, Nov. 13

BANGOR — There will be a mandatory meeting on Nov. 13, at 6:30 p.m. in the Sekera Auditorium for all students who wish to participate in a winter sport at John Bapst. The meeting will be followed by winter sports teams informational meetings in assigned areas of the school. For info, contact Rick Sinclair, athletic director, 947-0313 (ext. 157) or email atrsinclair@johnbapst.org.

Lawrence, Nov. 15

FAIRFIELD — Students interested in participating or trying out for Lawrence High School teams should be aware of the following dates: a mandatory meeting for all student athletes and their parents/guardians on Thursday, Nov. 15, 6 p .m., at the Lawrence High School gym. All teams will be holding tryouts/practices beginning on Monday, Nov. 19. Students must bring with them a signed LHS Athletic Code Contract, proof of insurance, signed emergency card, and proof of a recent physical examination by a doctor. Parent signatures are required. For more info contact ADl Bill MacManus at 453-4200 ext. 2250 or your coach.

MEN

BIG GREEN 67, BLACK BEARS 54

Maine (0-1) 54

Mesghna 2-9 0-0 6, Pollard 4-14 2-2 10, Edwards 4-12 4-7 12, Fraser 1-4 0-0 2, Allison 5-9 7-9 17, Valjarevic 0-0 0-0 0, Lawton 1-2 0-0 2; Totals 19-53 14-20 54

Dartmouth (1-0) 67

Crescenzi 1-3 0-0 3, Mitola 4-12 3-4 12, Maldunas 10-15 5-6 25, Golden 5-7 1-2 13, Brooks 1-4 4-4 6, Carpenter 0-2 0-0 0, Melville 0-3 5-6 5, McKearney 0-0 0-0 0, Boehm 0-0 0-0 0; Totals 22-48 18-22 67

3-pt. goals —- Maine ( 2-13) Mesghna 2-7, Pollard 0-3, Edwards 0-3; Dartmouth (4-17): Crescenzi 1-3, Mitola 1-7, Maldunas 0-1, Golden 2-3, Brooks 0-2, Melville 0-1

Halftime: Dartmouth 28-26

WOMEN

TERRIERS 79, BLACK BEARS 76 (OT)

Maine (0-2) 76

Heise 0-1 1-2 1, Anderson 3-9 1-2 8, Roberts 11-17 6-8 29, Charles 0-0 0-0 0, Wood 4-12, 3-4 11, Mitrovic 1-3 0-0 3, Wells 4-10 0-0 12, Assaf 0-0 0-0 0, Gustafsson 4-7 1-2 10, Bodine 0-0 0-0 0, Weckstrom 0-1 0-0 0, Wellington 0-3 2-2 2; Totals 27-63 14-20 76

Wofford (1-1) 79

Morris 5-7 2-2 14, Brittenham 5-7 5-6 18, Wrightson 2-7 12-12 17, Merritt 4-6 1-3 9, Motley 5-14 0-1 10, Masalin 0-4 1-2 1 Stokes 1-5 0-0 2, Joyner 0-0 0-0 0, Kirby 2-3 0-0 4, Frazier 1-4 1-2 4, Fleming 0-6 0-0 0; Totals 25-63 22-28 79

3-pt. goals —- Maine(8-23): Heise 0-1, Anderson 1-4, Roberts 1-1, Wood 0-2, Mitrovic 1-3, Wells 4-7, Gustafsson 1-4, Weckstrom 0-1; Wofford (7-18): Morris 2-3, Brittenham 3-4, Wrightson 1-3, Masalin 0-2, Stokes 0-2, Frazier 1-3, Fleming 0-1

Halftime: Wofford 36-33

Regulation: 65-65

COLLEGE

MEN

Maine 4, Lowell 3

Maine (2-9) 2-1-1 — 4

UMass Lowell (2-4-1) 1-2-0 — 3

First period — 1. UML, Arnold 2 (Pendenza, Ruhwedel), 10:09 (pp); 2. Maine, Leen 3 (Cornell), 12:53; 3. Maine, Shemansky 1 (Pryor), 17:10.

Second period — 4. Maine, Shore 1 (Lomberg, O’Connor), 8:42; 5. Maine, Wetmore 2 (unassisted), 11:41; 6. Maine, Pendenza 2 (White), 19:30

Third period — 7. Maine, Williams 1 (Cornell, Hutton), 11:10.

Shots on goal: Maine 7-7-8 – 22; UML 8-9-13 – 30

Goaltenders: Maine, Ouellette (30 shots-27 saves), UML, Carr (22-18)

High-percentage scoring chances: Maine 9-6-11 – 26; UML 8-9-5 – 22

Power plays: Maine 0-4, UML 1-5

Penalties/minutes: Maine 7-25; UML 4-8

Attendance: 4,262

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports