Local sports results for Oct. 31, 2012

Posted Oct. 31, 2012, at 9:45 p.m.

HS Playoffs

BOYS SOCCER

EASTERN MAINE

Regional Finals

Wednesday, Oct. 31

Class D

D7: No. 1 Bangor Christian 6, No. 3 Ashland 0

Thursday, Nov. 1

Class A

A7: No. 2 Lewiston (13-1-2) at No. 1 Mount Ararat (14-1-1), 5 p.m.

Class B

B7: No. 2 Camden Hills (13-1-2) at No. 1 Ellsworth (15-1), at Hampden, 3:30 p.m.

Class C

C7: No. 7 Orono (9-6-2) at No. 4 Houlton (13-2-1), 3 p.m.

State Finals

Saturday, Nov. 3

At Hampden

Class D

Bangor Christian (17-0) vs. Greenville (10-7)

Class A

EM winner vs. Scarborough (15-0-2)

At Scarborough

Class B

Falmouth vs. EM winner, 3 p.m.

Class C

EM winner vs. WM winner

WESTERN MAINE

Regional Finals

Wednesday, Oct. 31

Class A

A7: No. 2 Scarborough 1, No. 1 Gorham 0

Class B

B7: No. 3 Falmouth 2, No. 1 Yarmouth 0

Class D

D7: No. 4 Greenville 3, No. 2 Pine Tree 0

Thursday, Nov. 1

Class C

C7: No. 3 Waynflete (12-2-2) 2, at No. 1 Hall-Dale (14-0-1)

GIRLS SOCCER

EASTERN MAINE

Regional Finals

Wednesday, Oct. 31

Class A

A7: No. 1 Bangor 4, No. 3 Hampden 2

Class B

B7: No. 2 Hermon 1, No. 1 Presque Isle 0 (2OT)

Class C

C7: No. 1 Fort Kent 4, No. 2 Orono 0

Thursday, Nov. 1

Class D

D7: No. 3 Penobscot Valley (14-1-1) at No. 1 Washburn (14-1-1), 2 p.m.

State Finals

Saturday, Nov. 3

At Hampden

Class A

Bangor (16-1) vs. Scarborough (15-1-1)

Class D

Richmond (15-0-1) vs. EM winner

At Scarborough

Class B

Hermon (15-2) vs. Falmouth (13-2-2), 5:30 p.m.

Class C

Fort Kent (13-3-1) vs. Waynflete (13-2-2)

WESTERN MAINE

Regional Finals

Wednesday, Oct. 31

Class A

A7: No. 3 Scarborough 1, No. 4 Cape Elizabeth 0

Class B

B7: No. 2 Falmouth 2, No. 1 Morse 0

Class C

C7: No. 4 Waynflete 2, No. 2 St. Dominic 1 (2OT)

Class D

D7: No. 1 Richmond 1, No. 2 Greenville 0

High school football

EASTERN MAINE

Semifinals

Class A

Saturday, Nov. 3

A1: No. 4 Messalonskee (6-3) at No. 1 Lawrence (9-0), 2 p.m.

A2: No. 3 Brunswick (7-2) at No. 2 Cony (7-2), 4 p.m.

Class B

Friday, Nov. 2

B6: No. 4 Gardiner (6-3) at No. 1 Mt. Blue (9-0), 7 p.m.

Saturday, Nov. 3

B5: No. 7 Belfast (5-4) at No. 6 Waterville (5-4), 1 p.m.

Class C

Friday, Nov. 2

C5: No. 4 Bucksport (7-2) at No. 1 Foxcroft Acad. (8-1), 7 p.m.

C6: No. 3 Orono (7-2) at No. 2 John Bapst (8-1), 7 p.m., at Husson University, Bangor

Regional finals

Class A

Friday, Nov. 9

A3: Winner A1 vs. Winner A2, 7 p.m.

Class B

Friday, Nov. 9

B7: Winner B6 vs. Winner B5

Class C

Saturday, Nov. 10

C7: Winner C6 vs. Winner C5, 1 p.m.

STATE FINALS

Saturday, Nov. 17

Fitzpatrick Stadium, Portland, times TBA

WESTERN MAINE

Semifinals

Class A

Saturday, Nov. 3

A5: No. 5 Portland (6-3) at No. 1 Cheverus (9-0), 12:30 p.m.

A6: No. 3 Scarborough (7-2) at No. 2 Thornton Acad. (8-1), 1 p.m.

Class B

Friday, Nov. 2

B5: No. 5 Wells (7-2) at No. 1 Marshwood (8-1), 7 p.m.

Saturday, Nov. 3

B6: No. 3 York (7-2) at No. 2 Westbrook (7-2), 1 p.m.

Class C

Saturday, Nov. 3

C5: No. 4 Traip Acad. (8-1) at No. 1 Winslow (8-1), 1 p.m.

C6: No. 3 Dirigo (7-2) at No. 2 Oak Hill (8-1), 12:30 p.m.

Regional finals

Class A

Saturday, Nov. 10

A7: Winner A6 vs. Winner A5

Class B

Friday, Nov. 9 or Saturday, Nov. 10

B7: Winner B6 vs. Winner B5

Class C

Saturday, Nov. 10

C7: Winner C6 vs. Winner C5

Today’s games

COLLEGE

WOMEN’S BASKETBALL

New Brunswick at Maine (exhib.), 7:30 p.m.

WOMEN’S SOCCER

LEC Quarterfinals

So. Maine vs. W. Connecticut, 6 p.m.

Results

COLLEGE

FIELD HOCKEY

Wednesday’s Results

NAC Semifinals

Castleton 7, UM-Farmington 1

Husson 4, N. England Coll. 3

WOMEN’S SOCCER

Wednesday’s Results

NAC Semifinals

Castleton 2, Husson 0

MEN’S SOCCER

Wednesday’s Results

NAC Semifinals

Husson 3, New England College 2

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports