Local Sports results for Oct. 31, 2012

Posted Oct. 30, 2012, at 9:48 p.m.

HS Playoffs

BOYS SOCCER

EASTERN MAINE

Regional Finals

Wednesday, Oct. 31

Class A

A7: No. 2 Lewiston (13-1-2) at No. 1 Mount Ararat (14-1-1), 5 p.m.

Class B

B7: No. 2 Camden Hills (13-1-2) at No. 1 Ellsworth (15-1), 5 p.m.

Class C

C7: No. 7 Orono (9-6-2) at No. 4 Houlton (13-2-1), 3 p.m.

Class D

D7: No. 3 Ashland (11-3-2) at No. 1 Bangor Christian (16-0), 5:30 p.m., at Hampden

State Finals

Saturday, Nov. 3

A-D at Hampden

Regional winners

B-C at Scarborough

Regional winners

WESTERN MAINE

Regional Finals

Wednesday, Oct. 31

Class A

A7: No. 2 Scarborough (14-0-2) at No. 1 Gorham (14-0-2)

Class B

B7: No. 3 Falmouth (11-3-2) at No. 2 Maranacook (14-0-2)

Class C

C7: No. 3 Waynflete (12-2-2) at No. 1 Hall-Dale (14-0-1)

Class D

D7: No. 4 Greenville (9-7) at No. 2 Pine Tree (11-3-1)

GIRLS SOCCER

EASTERN MAINE

Regional Finals

Wednesday, Oct. 31

Class A

A7: No. 3 Hampden (12-4) at No. 1 Bangor (15-1), 7 p.m., at Husson University

Class B

B7: No. 2 Hermon (14-2) at No. 1 Presque Isle (15-1), 4:30 p.m., at Johnson Athletic Complex

Class C

C7: No. 2 Orono (11-3-2) at No. 1 Fort Kent (12-3-1), 2 p.m.

Class D

D7: No. 3 Penobscot Valley (14-1-1) at No. 1 Washburn (14-1-1), ppd. Thursday, 2 p.m.

State Finals

Saturday, Nov. 3

A-D at Hampden

Regional winners

B-C at Scarborough

Regional winners

WESTERN MAINE

Regional Finals

Wednesday, Oct. 31

Class A

A7: No. 4 Cape Elizabeth (15-1) at No. 3 Scarborough (14-1-1)

Class B

B7: No. 2 Falmouth (12-2-2) at No. 1 Morse (14-1-1)

Class C

C7: No. 4 Waynflete (12-20-2) at No. 2 St. Dominic (14-1-1), 3 p.m.

Class D

D7: No. 2 Greenville (11-3) at No. 1 Richmond (14-0-1)

High school football

EASTERN MAINE

Semifinals

Class A

Saturday, Nov. 3

A1: No. 4 Messalonskee (6-3) at No. 1 Lawrence (9-0), 2 p.m.

A2: No. 3 Brunswick (7-2) at No. 2 Cony (7-2), 4 p.m.

Class B

Friday, Nov. 2

B6: No. 4 Gardiner (6-3) at No. 1 Mt. Blue (9-0), 7 p.m.

Saturday, Nov. 3

B5: No. 7 Belfast (5-4) at No. 6 Waterville (5-4), 1 p.m.

Class C

Friday, Nov. 2

C5: No. 4 Bucksport (7-2) at No. 1 Foxcroft Acad. (8-1), 7 p.m.

C6: No. 3 Orono (7-2) at No. 2 John Bapst (8-1), 7 p.m., at Husson University, Bangor

Regional finals

Class A

Friday, Nov. 9

A3: Winner A1 vs. Winner A2, 7 p.m.

Class B

Friday, Nov. 9

B7: Winner B6 vs. Winner B5

Class C

Saturday, Nov. 10

C7: Winner C6 vs. Winner C5, 1 p.m.

STATE FINALS

Saturday, Nov. 17

Fitzpatrick Stadium, Portland, times TBA

WESTERN MAINE

Semifinals

Class A

Saturday, Nov. 3

A5: No. 5 Portland (6-3) at No. 1 Cheverus (9-0), 12:30 p.m.

A6: No. 3 Scarborough (7-2) at No. 2 Thornton Acad. (8-1), 1 p.m.

Class B

Friday, Nov. 2

B5: No. 5 Wells (7-2) at No. 1 Marshwood (8-1), 7 p.m.

Saturday, Nov. 3

B6: No. 3 York (7-2) at No. 2 Westbrook (7-2), 1 p.m.

Class C

Saturday, Nov. 3

C5: No. 4 Traip Acad. (8-1) at No. 1 Winslow (8-1), 1 p.m.

C6: No. 3 Dirigo (7-2) at No. 2 Oak Hill (8-1), 12:30 p.m.

Regional finals

Class A

Saturday, Nov. 10

A7: Winner A6 vs. Winner A5

Class B

Friday, Nov. 9 or Saturday, Nov. 10

B7: Winner B6 vs. Winner B5

Class C

Saturday, Nov. 10

C7: Winner C6 vs. Winner C5

Cross country

COLLEGE

NESCAC Women’s

All-Conference Teams

Most Outstanding Performer: Keri Lambert, Amherst; Rookie of the Year: Audrey Gould, Tufts; Coach of the Year: Peter Farwell, Williams

Honorees from Maine colleges – First Team: Berol Dewdney, Colby, Sr.; Second Team: Gabrielle Naranja, Bates, Jr.; Madelina Rizzo, Bowdoin, Jr.

NESCAC Men’s

All-Conference Teams

Most Outstanding Performer: Coby Horowitz, Bowdoin; Rookie of the Year: Bijan Mazaheri, Williams; Coach of the Year: Ethan Barron, Tufts

Honorees from Maine colleges – First Team: Coby Horowitz, Bowdoin, Jr.; Mike Martin, Bates, Jr.; Sam Seekins, Bowdoin, Jr.; Second Team: Tully Hannan, Bates, Jr.; Andrew Wortham, Bates, Sr.

Today’s games

COLLEGE

MEN’S SOCCER

NAC Semifinals

Maine Maritime at Thomas, 7 p.m.

New England College at Husson, 4 p.m.

WOMEN’S SOCCER

CCC Semifinals

Quarterfinal winners

LEC Quarterfinals

So. Maine at W. Connecticut

NAC Semifinals

Husson at Castleton State, 3:30 p.m.

UM-Farmington at Colby-Sawyer, 7 p.m.

FIELD HOCKEY

CCC Semifinals

Nichols at U-New England, 1:30 p.m.

LEC Semifinals

Southern Maine vs. Bridgewater State, 6 p.m.

NAC Semifinals

UM-Farmington at Castleton State, 1 p.m.

New England College at Husson, 2 p.m.

VOLLEYBALL

CCC Quarterfinals

U-New England at W. New England, 7 p.m.

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Tuesday’s Results

FIRST, Pace, $3,500

New Years Eve Ball, K. Switzer Jr. 4.60, 2.80, 2.20

Herethesiren, R. Cushing 4.40, 3.80

Romantic Life, D. Deslandes 3.00

T: 2:01.2. Ex 3-2, 29.00. Tri 3-2-1, 153.00.

SECOND, Pace, $2,250

Board Membere, H. Campbell 8.60, 3.00, 2.40

Sj’s Character, M. Cushing 2.20, 2.10

Laken Ledge Angel, S. Thayer 4.20

T: 2:01.1. Ex 3-4, 13.20. Tri 3-4-2, 149.80. DD 3-3, 25.60.

THIRD, Pace, $2,750

Chanteuse Hanover, K. Switzer Jr. 8.80, 6.20, 4.80

Sheeza Ring, G. Hall 9.20, 11.00

Onetonine, R. Cushing 3.20

T: 2:02.2. Ex 8-3, 96.40. Tri 8-3-2, 543.60.

FOURTH, Pace, $2,500

Fort Hamilton, S. MacKenzie 18.20, 5.00, 5.20

Trust Me Lee, S. Thayer 4.40, 2.60

Honored Hall, C. Cushing 3.80

T: 1:59.1. Ex 4-3, 203.20. Tri 4-3-6, 320.00.

FIFTH, Pace, $2,000

Real Shiny, G. Bowden 10.20, 5.80, 5.60

Kg Mattbest, S. Thayer 5.80, 7.60

The Eagle, R. Cushing 3.80

T: 1:59.3. Ex 4-5, 52.20. Tri 4-5-7, 544.80.

SIXTH, Pace, $2,500

Let It Ring, K. Switzer Jr. 10.20, 5.80, 5.60

River Run For Ryan, S. Thayer 5.80, 7.60

Classy Kyle, S. Nason 3.80

T: 2:02.4. Ex 2-7, 52.20. Tri 2-7-3, 544.80.

SEVENTH, Pace, $2,500

Extreme Measure, H. Campbell 2.80, 2.80, 2.20

A Place Out West, M. Cushing 5.00, 3.00

Man To Man, S. Nason 3.20

T: 1:59.1. Ex 2-4, 15.60. Tri 2-4-8, 120.00. Pk3 4-2-2, 62.00.

EIGHTH, Pace, $3,000

Dudinkas Cullen N, D. Deslandes 8.20, 2.40, 2.60

D M Sundance, R. Cushing 4.00, 3.20

Dream Well, C. Cushing 3.80

T: 1:58.4. Ex 4-5, 28.60. Tri 4-5-3, 117.40.

NINTH, Pace, $4,000

For Now, S. Thayer 3.20, 2.40, 2.40

Rawdon Gold Digger, C. Nye 3.60, 5.20

Coconut Cove, H. Campbell 2.20, 2.60

T: 1:59. Ex 4-1, 17.20; 4-6, 6.20. Tri 4-1-6, 60.20; 4-6-1, 36.60.

TENTH, Pace, $2,000

Step Right Up, S. Thayer 8.60, 5.00, 2.20

Dusty Lane Oscar, G. Bowden 7.80, 2.80

Real Yankee, R. Cushing 2.10

T: 2:01. Ex 5-3, 35.00. Tri 5-3-6, 81.80. DD 4-5, 14.60.

Total Handle: $30,422.

Volleyball

COLLEGE

At Waterville

Colby (13-12) def. Maine Maritime (12-11) 25-13, 25-12, 25-16

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports