MDI, Washburn, Bonny Eagle girls win state cross country titles; Massabesic, Cape Elizabeth, Hall-Dale earn boys crowns

Posted Oct. 27, 2012, at 6:13 p.m.
Jesse Groening | BDN
Jesse Groening | BDN
Jesse Groening | BDN
Jesse Groening | BDN
Jesse Groening | BDN
Jesse Groening | BDN
Jesse Groening | BDN
Jesse Groening | BDN
Jesse Groening | BDN

BELFAST, Maine — Strong packs produced team success at the state cross country championship meet at the Troy Howard Middle School on Saturday with six schools running away with titles.

Just one team, the Mount Desert Island girls, repeated its state-championship effort of a year ago, as the Trojans placed its top five runners among the top 22 finishers to win its second straight Class B championship.

Other girls’ champions were Bonny Eagle of Standish in Class A and Washburn in Class C, while boys winners were Massabesic of Waterboro in Class A, Cape Elizabeth in Class B and Hall-Dale of Farmingdale in Class C.

Junior Maggie Painter led MDI’s winning effort with an 11th-place overall finish, with teammates Waylon Henggeler (12th), Olivia Erickson (16th), Isabel Erickson (19th) and Caroline Driscoll (22nd) also helping coach Desiree Sirois’ club finish the meet with 66 points.

Eastern B champion Camden Hills of Rockport finished second with 99 points, while Waterville (109), Greely of Cumberland Center (142) and Falmouth (148) rounded out the top five.

Waterville’s Bethanie Brown was the Class B girls individual champion, completing the 3-mile course in 17 minutes, 56.32 seconds, the fastest girls time of the meet regardless of class. Kirstin Sandreuter of Greely was second in 19:01.19 and Brittany Bowman of Camden Hills third in 19:19.18.

Erzsebet Nagy, a senior from Lawrence of Fairfield, won the Class A girls race in 18:50.87, but Bonny Eagle placed its top four runners — led by fourth-place Mary Szatkowski — among the top 16 finishers to total 66 points, 21 better than both Massabesic and Cheverus of Portland.

Massabesic won the tiebreaker for second place based on having a higher-placing sixth runner than Bonny Eagle.

Brunswick (147) and Eastern Maine champion Hampden Academy (158) placed fourth and fifth in the 14-school Class A girls field.

Washburn junior Carsyn Koch won the Class C girls individual title for the third straight year, her time of 19:30.56 nearly a minute faster than second-place Lily Koffman of Orono.

Koch’s effort, as well as top-15 finishes by Mackenzie Worcester (sixth), Carmen Bragg (ninth) and Emilia Churchill (14th) led the Beavers to the team title with 58 points. Marianne Helton also contributed to the team scoring for Washburn.

Orono won a tight three-team battle for second place with 82 points, one point less than third-place Waynflete of Portland and two points less than fourth-place Merriconeag Waldorf of Freeport.

The boys competition was highlighted by a photo finish in the Class B boys race between Dan Curts of Ellsworth and defending race champion Silas Eastman of Fryeburg Academy, with Curts winning by four-hundreths of a second in a time of 15:47.52 — the fastest time of the day in any class.

Cape Elizabeth won the team title by dethroning defending Class B champion Falmouth 76-87, with York (101), Eastern Maine champion Ellsworth (105) and Maranacook of Readfield (190) completing the top five.

Cape Elizabeth was paced by two top-10 finishers in Liam Simpson (sixth) and Peter Doane (ninth).

Massabesic secured its first-ever state title in Class A, scoring 82 points to edge Eastern Maine champion Lewiston (91) and defending state champion Scarborough (95).

Less than 36 second separated all five of Massabesic’s scoring runners, a pack led by George Morrison (ninth) and Michael Aboud (11th).

Lewiston’s Mohamed Awil, Isaiah Harris and Mohamed Barre finished 5-6-7 overall and teammate Mohamed Mohamed placed 15th, but Massabesic’s depth proved too much for the Blue Devils to overcome.

Bangor scored 133 points to place fourth in Class A with Mt. Blue of Farmington (141) fifth.

Biddeford’s Cam Nadeau was the Class A individual champion in 16:36.40, followed by runner-up Robby Hall of Scarborough in 16:39.88.

Merriconeag’s Jack Pierce pulled away from Telstar of Bethel’s Josef Holt-Andrews to win the Class C individual boys crown by 23 seconds, with Pierce timed in 15:57.41.

Hall-Dale scored 86 points to win the team competition, followed by Orono (115), Winthrop (130), Waynflete (131) and Bangor Christian (137).

Winthrop’s Marc Hachey finished third in the Class C race, followed by Sam Stahnke of George Stevens Academy of Blue Hill and fifth-place Tyler White of Orono.

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business