Cross country: Eastern and Western Maine championship results

Runners spread out just after the start of the Eastern Maine Girls' Class B Cross Country Championship race in Belfast Saturday, Oct. 20, 2012.
Runners spread out just after the start of the Eastern Maine Girls' Class B Cross Country Championship race in Belfast Saturday, Oct. 20, 2012. Buy Photo
Posted Oct. 21, 2012, at 4 p.m.
Last modified Oct. 21, 2012, at 4:44 p.m.

At Belfast, 5K

*State qualifiers

EM Girls Results

Class A

*Hampden-63, *Mt. Ararat-65, *Brunswick-65, *Mt. Blue-119, *Brewer-146,

*Bangor-169, Messalonskee-174, Lawrence-195, Lewiston-198, Edward Little-281,

Oxford Hills-293, Erskine-308

1. Erzsebet Nagy, LAWR, 20:10.33; 2. Tessa Cassidy, BRUN, 20:36.31; 3. Kylee

Parker, HAM, 20:52.84; 4. Elizabeth Labun, HAM, 20:54.53; 5. Teresa Murphy,

BRUN, 21:07.65; 6. Kelly Lynch, MTA, 21:10.94; 7. Olivia Swan, MTA, 21:22.31;

8. Katelyn Cayer, LAWR, 21:31.16; 9. Olivia Poulin, MESS, 21:46.64; 10.

Courtney King, CONY, 21:55.77; 11. Tiffany Tanner, BRUN, 22:00.44; 12. Sarah

Tatgenhorst, HAM, 22:01.55; 13. Angelyn Masters, BAN, 22:06.80; 14. Lauren

McNett, MTA, 22:10.07; 15. Emmie Cox, MTA, 22:33.95; 16. Katherine Gunther,

MB, 22:37.99; 17. Faith Shaw, LEW, 22:43.88; 18. Nikki Eremita, BRE, 22:49.93;

19. Deanna Richards, MB, 22:50.09; 20. Brooke Escoe, BRUN, 22:53.61; 21. Lindi

Forsley, MESS, 22:57.12; 22. Sarah Wade, MB, 22:57.26; 23. Bryanna Parker,

HAM, 22:58.57; 24. Roxy Withers, HAM, 22:58.82; 25. Kristen Robbins, BAN,

22:59.79; 26. Nicole Ross, MTA, 22:59.83; 27. Alizah Broussard, BRE, 23:00.37;

28. Pauline Liebig, HAM, 23:02.80; 29. Cami Lucy, BAN, 23:04.99; 30. Anna

Turner, BRUN, 23:11.65; 31. Emily Howland, BRE, 23:22.81; 32. Alicia Caterina,

MTA, 23:33.80; 33. Emily McCarthy, MB, 23:34.82; 34. Maryam Norton, MB,

23:36.43; 35. Rachael Chavarie, BRE, 23:50.30; 36. Mercedes Lane, EL,

23:51.32; 37. Amy Segars, MTA, 24:04.32; 38. Crystal Labonte, EL, 24:11.48;

39. Beth Parsons, HAM, 24:16.07; 40. Lucy Feeney, BRE, 24:18.28; 41. Gillian

Welch, EA, 24:18.33; 42. Courtney Allen, LEW, 24:20.25; 43. Anna Maxsimic,

BRE, 24:21.67; 44. Candace Doughty, BRE, 24:25.15; 45. Allison Fischang, MESS,

24:25.76; 46. Taylor True, LEW, 24:41.76; 47. Nicole Footer, LEW, 24:42.40;

48. Holly Wentworth, MESS, 24:46.57; 49. Astrid Storgaard, BAN, 24:51.69; 50.

Gema Wheatley, OH, 24:53.06; 51. Mana Abdi, LEW, 24:56.13; 52. Katie LeBlanc,

LAWR, 25:06.43; 53. Macee Qi, MB, 25:09.20; 54. Alison Laplante, CONY,

25:14.10; 55. Lily Sanders, BRUN, 25:16.08; 56. Natalie Corrigan, MESS,

25:19.32; 57. Norah Schlax, LEW, 25:20.68; 58. India Lucas, OH, 25:22.34; 59.

Kathryn Nagle, BAN, 25:25.50; 60. Amy Lyons, BRUN, 25:27.06; 61. Erin Bolduc,

CONY, 25:29.43; 62. Alexandra James, OH, 25:34.09; 63. Marissa Paquette, LAWR,

25:43.59; 64. Lindsey Lewis, EA, 25:47.38; 65. Avery Laliberte, EL, 26:05.46;

66. Elizabeth Lemin, BAN, 26:07.34; 67. Mary Bryce, OH, 26:07.73; 68. Julia

Dillon, OH, 26:13.68; 69. Moriah Lee, OH, 26:28.11; 70. Jennifer Breault, EA,

26:32.56; 71. Chenoa Jackson, MB, 26:32.93; 72. Jennifer Kochaver, EA,

26:34.56; 73. Danielle Bellegarde, LEW, 26:35.11; 74. Alexis Wright, EA,

26:36.31; 75. Briana Connell, OH, 27:23.42; 76. Ashley Joyner, EL, 27:57.23;

77. Keira Wooten, EL, 28:09.24; 78. Samantha Clark, LAWR, 28:22.00; 79. Lexi

Glidden, CONY, 28:27.01; 80. Meagan Sturgis, EA, 28:38.88; 81. Kailey

Norcross, EL, 28:51.90; 82. Kasey Pinkham, EL, 30:14.31; 83. Moriah Cloutier,

EA, 31:35.26; 84. Annie Swenson, MESS, 32:11.84; 85. Emily Dyer, MESS,

39:57.84

Class B

*Camden Hills-51, *Waterville-65, *MDI-78, *Caribou-81, *John Bapst-124, *Winslow-130, *Ellsworth-222, Belfast-241, Presque Isle-256, Medomak-279, MCI-294, Old Town-300,

Foxcroft-346

1. Bethanie Brown, WTVL, 18:46.11; 2. Aleta Looker, ELLS, 20:14.21; 3.

Brittany Bowman, CH, 20:34.43; 4. Mackenzie Belyea, CAR, 20:55.84; 5. Abby

Hersom, OCEA, 20:57.52; 6. Emily Lopez, CH, 21:00.05; 7. Hannah Brownawell,

CH, 21:02.69; 8. Waylon Henggeler, MDI, 21:13.42; 9. Olivia Erickson, MDI,

21:21.69; 10. Adrienne Carmack, JB, 21:24.17; 11. Tiana Thomas, WTVL,

21:27.73; 12. Robyn Larrabee, CAR, 21:29.79; 13. Molly Schassberger, WIN,

21:33.63; 14. Samantha Morse, CH, 21:37.63; 15. Erica Jenson, WTVL, 21:44.52;

16. Nerissa Larrabee, CAR, 21:50.95; 17. Isabel Erickson, MDI, 21:51.05; 18.

Caroline Driscoll, MDI, 22:01.08; 19. Riley Simmons, OCEA, 22:26.64; 20. Lara

Bluhm, WTVL, 22:50.18; 21. Alyssa Wright, WIN, 22:55.70; 22. Cassie Howard,

BELF, 22:56.33; 23. Meagan Zapsky, HER, 23:00.19; 24. Adrianna Fish, JB,

23:05.05; 25. Lauren Brown, WTVL, 23:05.97; 26. Chelsea Bard, CAR, 23:09.64;

27. Lily Kassen, CH, 23:13.37; 28. Jade Decker, JB, 23:20.54; 29. Audrey

Jones, WIN, 23:28.48; 30. Ella Scott, CH, 23:35.24; 31. Kristin Macek, CAR,

23:46.30; 32. Amanda Richard, JB, 23:48.21; 33. Rebecca Planchart, MDI,

23:49.46; 34. Erica Bertolaccini, WIN, 23:51.55; 35. Jill van der Schaaf, MED,

23:51.74; 36. Chimene Goewey, MCI, 24:04.57; 37. Sierra Tapley, MDI, 24:05.65;

38. Riley Marquis, OT, 24:09.97; 39. Abigail Weston, WTVL, 24:11.90; 40. Mandy

Graham, PI, 24:14.23; 41. Mackenzie Deveau, CAR, 24:21.46; 42. Maria

Swebilius, BELF, 24:26.35; 43. Mary Kashkooli, JB, 24:31.60; 44. Mariah Brown,

ELLS, 24:33.06; 45. Alex Lopes, WIN, 24:39.74; 46. Ashley Richards, CAR,

24:43.29; 47. Bonnie Corey, PI, 24:47.85; 48. Louisa Nyhus, WTVL, 24:47.95;

49. Laddy Deluca-Lowell, JB, 24:50.41; 50. Abigail Bergdoll, MCI, 24:56.53;

51. Shannon Staples, MED, 25:05.06; 52. Autumn Hopkins, WIN, 25:05.83; 53.

Romy Carpenter, BELF, 25:07.06; 54. Emily Colligan, PI, 25:08.90; 55. Alexa

Dufour, OT, 25:13.83; 56. Lucia Aretakis, WASH, 25:25.33; 57. Betsy Spear, JB,

25:28.92; 58. Rayanne Leach, MED, 25:38.11; 59. Chloe Crosby, WIN, 25:40.35;

60. Clara Stephens, FOX, 25:43.78; 61. Sydney Wright, MDI, 25:48.26; 62.

Olivia Lounder, ELLS, 25:54.01; 63. Erica Corey, PI, 26:04.73; 64. Saki

Takahashi, ELLS, 26:08.67; 65. Hayley Lawrence, ELLS, 26:13.15; 66. Kelsey

Leighton, ELLS, 26:22.36; 67. Katherine Reynosa, HER, 26:37.27; 68. Lindsey

Ward, BELF, 26:38.15; 69. Megan Noble, MCI, 26:39.22; 70. Samantha Simonds,

PI, 27:16.42; 71. Jen Clawson, FOX, 27:23.03; 72. Krista Hooper, MED,

27:32.17; 73. Julia Schnee, MCI, 27:32.51; 74. Samantha Bullard, HER,

27:44.40; 75. Sarah James, BELF, 27:50.65; 76. Christine Pollard, OT,

28:01.57; 77. Aurora Sullivan, OT, 28:13.40; 78. Lauren Higgins, OT, 28:13.89;

79. Kate Sukhanova, FOX, 28:29.30; 80. Sarah Hall, FOX, 28:42.18; 81. Maddie

Wich, BELF, 28:44.30; 82. Amanda Bennett, PI, 29:02.93; 83. Liza Grigoryeva,

FOX, 29:14.46; 84. Beth Corson, MED, 30:44.83; 85. Lorelei Domke, WASH,

30:58.85; 86. Katie Walton, ELLS, 31:08.70; 87. Kayla Girardin, PI, 31:30.10;

88. Geneva Bielenberg, BELF, 32:00.52; 89. Kristen Shute, MCI, 32:32.61; 90.

Ashley Pezanowski, OCEA, 32:56.93; 91. Josie Robichaud, OT, 33:06.17; 92.

Laura Martin, OT, 34:00.79;

Class C

*Washburn-28, *Orono-41, *GSA-109, *Lee-118, GHCA-130, Machias-132, Narraguagus-174

1. Carsyn Koch, WHBN, 20:57.14; 2. Lily Koffman, ORO, 21:23.14; 3. Carmen

Bragg, WHBN, 22:11.70; 4. Madison McVicar, CAL, 22:14.39; 5. Mackenzie

Worcester, WHBN, 22:28.51; 6. Jordan Richards, ORO, 22:36.62; 7. Clara Beal,

MAC, 23:02.54; 8. Natalie Coleman, BUC, 23:10.18; 9. Kate Whitney, MAC,

23:38.24; 10. Emilia Churchill, WHBN, 24:03.17; 11. Glenda Francis, CAL,

24:22.37; 12. Emilie Seavey, ORO, 24:29.45; 13. Libby Spencer, ORO, 24:39.19;

14. Venessa Twombly, MAT, 24:43.35; 15. Destinee Neureuther, GHCA, 24:48.14;

16. Hannah Heald, WHBN, 25:11.98; 17. Sierra Waite, LA, 25:14.91; 18. Rachel

DesFosses, GSA, 25:26.50; 19. Anna Ellis, ORO, 25:28.21; 20. Kelsey Pelletier,

FK, 25:31.41; 21. Annika Gallandt, ORO, 25:37.57; 22. Gentle Prescott, FK,

25:45.40; 23. Laina Mette, WHBN, 25:51.21; 24. Rachel Kerr, LA, 25:52.71; 25.

Kelsey Jones, J-B, 26:00.54; 26. Madison Cole, GSA, 26:09.63; 27. Lauren

Robertson, GHCA, 26:11.19; 28. Felicia Moholland, CAL, 26:16.45; 29. Cedar

Slagle, GSA, 26:17.19; 30. Amber Hall, BUC, 26:18.64; 31. Marianne Helton,

WHBN, 26:44.05; 32. Molly Banks, LA, 27:09.15; 33. Sierra McDonald, BCS,

27:21.74; 34. Lucy Wilcox, LIM, 27:30.51; 35. Kayla Cushman, CAHS, 27:31.09;

36. Rudy Martin, FK, 27:44.69; 37. Sara Hemingway, GHCA, 27:55.23; 38. Elisha

Bruglafreddo, ORO, 28:08.73; 39. Monica Spatafore, NAR, 28:10.38; 40. Schuyler

Williamson, GSA, 28:13.00; 41. Brooke Wentworth, GSA, 28:18.68; 42. Megan

Goodell, LIM, 28:34.83; 43. McKenzie Pelletier, LA, 29:03.38; 44. Chloe

Laurent de Rummel, GSA, 29:22.33; 45. Sam Boothby, BUC, 29:25.98; 46. Olivia

Lord, GHCA, 29:34.89; 47. Joan Liu, GSA, 29:36.09; 48. Emma Brickman, FK,

29:39.15; 49. Chelsi Libby, NAR, 29:47.68; 50. Lily Kalin, NAR, 31:29.22; 51.

Shannon Knight, LA, 31:51.59; 52. Vera Jaeusch, LA, 32:51.82; 53. Chelsea

Moore, MAC, 33:30.78; 54. Katherine Jones, BCS, 33:33.59; 55. Shannon Scully,

CAHS, 34:13.43; 56. Jillena Rose, LA, 34:31.07; 57. Michaela Lowe, MAC,

35:04.54; 58. Beth Wallace, NAR, 35:13.36; 59. Sarah Eaton, NAR, 36:25.66; 60.

Jalyssa Hearn, NAR, 37:37.03; 61. Kaitland Pendleton, SHD, 41:54.32; 62. Katie

Morse, MAC, 44:16.44; 63. Rachel Potter, GHCA, 48:47.98.

EM Boys Results

Class A

*Lewiston-59, *Bangor-83, *Mt. Ararat-89, *Mt. Blue-91, *Hampden-96, *Brewer-136,

*Brunswick-162, Edward Little-214, Messalonskee-241, Erskine-269, Cony-312, Lawrence-366, Oxford Hills-375

1. Sam Wood, MTA, 17:00.81; 2. Mohamed Awil, LEW, 17:04.84; 3. Isaiah Harris,

LEW, 17:09.47; 4. Caleb Lord, HAM, 17:10.95; 5. Nick Kopf, HAM, 17:11.53; 6.

Mohamed Barre, LEW, 17:12.46; 7. Jonathan Stanhope, BAN, 17:13.84; 8. Justin

Tracy, MB, 17:18.68; 9. Josh Horne, MB, 17:20.29; 10. Mohamed Mohamed, LEW,

17:20.57; 11. Lucas Bourget, EL, 17:36.24; 12. Nathan Mackenzie, MTA,

17:40.68; 13. Jacob Archer, BAN, 17:42.93; 14. Sully Jackson, MB, 17:47.56;

15. Colin Glencross, BAN, 17:49.60; 16. Logan Moses, MESS, 17:49.86; 17. Dan

Lesko, MB, 17:53.20; 18. Caleb Halvorson-Fried, BAN, 17:55.24; 19. Luke Rand,

BRE, 17:58.43; 20. Tristan Walden, BRE, 18:03.85; 21. Jamie Ross, BRUN,

18:05.22; 22. Erik Dodge, EA, 18:09.48; 23. Jake Demosthenes, MTA, 18:12.78;

24. Dustin Ramsay, HAM, 18:14.55; 25. Matt Gott, MTA, 18:17.11; 26. Stephen

Taylor, BRE, 18:26.01; 27. Alex Nichols, BRUN, 18:27.49; 28. Shea Nelson, MTA,

18:28.30; 29. Spencer Canham, HAM, 18:29.10; 30. Dominic Martin, BAN,

18:32.32; 31. Emmitt Heath, MESS, 18:34.50; 32. Mason Stevenson, BAN,

18:35.84; 33. Jason Higginbotham, BRUN, 18:37.56; 34. Ethan Casavant, HAM,

18:52.21; 35. Nathan Fitzpatrick, BRE, 18:54.94; 36. Josh Donnelly, BRE,

18:55.33; 37. Robert Hollis, EL, 18:56.42; 38. Jordan Balsamo, LEW, 19:00.27;

39. Andrew Levesque, CONY, 19:01.91; 40. John Murphy, BRUN, 19:03.69; 41.

Donovan Shea, BRUN, 19:06.98; 42. Ted Burns, MTA, 19:11.64; 43. Branden Blank,

MB, 19:12.80; 44. Nils Wahlstrom, BAN, 19:13.45; 45. Felix Bonnevie, MB,

19:13.52; 46. Brendan Hickey, MB, 19:17.26; 47. Andrew Balsamo, LEW, 19:18.25;

48. Izaac White, EL, 19:21.33; 49. Walter Martin, BRUN, 19:24.78; 50. Luke

Duchart, CONY, 19:24.92; 51. Christopher Tanner, BRUN, 19:30.00; 52. Tyler

MacDonald, HAM, 19:31.80; 53. Roger Charest, EL, 19:45.49; 54. Ryan Cole, HAM,

19:52.15; 55. Jake Papa, MTA, 19:53.76; 56. Benjamin Blaisdell, LAWR,

19:57.87; 57. Abdullahi Mohamed, LEW, 20:13.41; 58. Camrin Portela, EA,

20:13.95; 59. Daeghan Elkin, MESS, 20:14.84; 60. Jeremy Wyman, BRE, 20:35.33;

61. Carson Bessey, MESS, 20:38.02; 62. Robert Soohey, EA, 20:48.93; 63. Tyler

Rollins, EA, 20:54.71; 64. Ethan Bronson, EA, 20:55.36; 65. Antony Gardner,

EL, 21:08.31; 66. Jacob Bazinett, EL, 21:08.62; 67. Stephen Soohey, EA,

21:13.15; 68. Brandon Emerson, CONY, 21:28.29; 69. Matthew Breer, OH,

21:37.54; 70. Jesse Pomeroy, LAWR, 22:02.01; 71. Adam Robinson, EL, 22:17.18;

72. Ethan Judkins, OH, 22:28.19; 73. Alex Neill, CONY, 22:33.08; 74. Brady

Snowden, MESS, 22:35.64; 75. Ethan Dodge, EA, 23:12.04; 76. Geoffrey Vassey,

LAWR, 23:19.33; 77. Ben Andrews, OH, 23:55.52; 78. Marc Hunt, OH, 24:28.07;

79. Kane Williamson, OH, 24:48.62; 80. Brett Parsons, OH, 24:54.68; 81.

Alexander Bevier, LAWR, 26:19.95; 82. Riley Hopkins, CONY, 27:47.76; 83.

Dakota White, LAWR, 32:37.34

Class B

*Ellsworth-27, *Caribou-127, *MDI-138, *Winslow-141, *John Bapst-143,

*Camden Hills-164, *Medomak-184, *Waterville-187, Presque Isle-243, Hermon-256,

Oceanside-276, Belfast-301, Old Town-304, Washington Academy-309, Foxcroft-414

1. Dan Curts, ELLS, 16:49.68; 2. Ben Trapani, CH, 17:39.93; 3. Robert Looker,

ELLS, 17:53.17; 4. Brayden Beardsley, ELLS, 18:07.13; 5. Chris Cote, WTVL,

18:17.40; 6. Jordan Harris, MDI, 18:17.83; 7. Nickolas Shuckrow, WIN,

18:22.13; 8. Ron Lund, CAR, 18:32.20; 9. Frank King, ELLS, 18:44.43; 10.

Cooper Holmes, ELLS, 18:49.70; 11. Connor Wagner, JB, 18:51.41; 12. Brendan

Cyr, CAR, 18:59.29; 13. Matt Spear, JB, 18:59.35; 14. Nick Derosby, WTVL,

19:04.89; 15. Cole Chase, OCEA, 19:06.42; 16. Joseph Bellavia, WTVL, 19:08.63;

17. Alexander Petersen, HER, 19:09.53; 18. Ivan Johnson, MED, 19:10.98; 19.

Eli Smith, CH, 19:12.77; 20. Andrew Cox, WASH, 19:14.15; 21. Thomas Cassidy,

WIN, 19:19.07; 22. Nick Mahar, OCEA, 19:22.17; 23. Alexander Casas, MED,

19:22.21; 24. Josh Zapsky, HER, 19:23.10; 25. Griffin Davis, WIN, 19:25.56;

26. Ben Winchenbach, CH, 19:26.30; 27. Ryan Washington, CAR, 19:27.22; 28.

Derek Hawes, ELLS, 19:29.81; 29. Dylan Harris, MDI, 19:29.87; 30. Gavin Felch,

MED, 19:30.31; 31. Kody Holmes, ELLS, 19:30.84; 32. Ralph Magnani, MDI,

19:33.45; 33. Will Richard, MDI, 19:36.49; 34. Jon Stinson, HER, 19:38.53; 35.

Mike Tormey, JB, 19:42.63; 36. Rylan Norris, JB, 19:46.71; 37. Lucas Kinney,

CAR, 19:48.38; 38. Ethan Craigo, MDI, 19:49.15; 39. Nick Anderson, MED,

19:49.71; 40. Micah Reitze, NOK, 20:03.36; 41. Matt Tilley, PI, 20:06.29; 42.

Saul Nunez, PI, 20:06.45; 43. Nason Lamphier, WIN, 20:07.91; 44. Tyler Strid,

CAR, 20:15.49; 45. Trevor Levesque, PI, 20:21.71; 46. John Wilson, NOK,

20:26.58; 47. Jacob Brizee, WASH, 20:27.39; 48. Logan Theriault, WIN,

20:29.95; 49. Doug Wich, BELF, 20:32.81; 50. Samuel Southwick, JB, 20:38.61;

51. Caleb Ellis, WIN, 20:42.36; 52. Keith Draper, CAR, 20:45.91; 53. Austin

Comeau, OT, 20:53.42; 54. Cody Speropolous, WIN, 20:54.88; 55. Jacob Hall, OT,

21:01.61; 56. Forest Priestley, CH, 21:04.47; 57. Sam Johnson, OCEA, 21:04.88;

58. Grant Richards, BELF, 21:07.97; 59. Dustin Drabek, PI, 21:08.94; 60. Hans

Xu, JB, 21:13.79; 61. Lukas Lagasse, CAR, 21:15.69; 62. Timothy Gould, OT,

21:27.85; 63. Frank Nunez, PI, 21:29.03; 64. Ian Haddow, OT, 21:34.72; 65.

Adam Shorey, MCI, 21:35.11; 66. Crockett Lalor, CH, 21:46.65; 67. Patrick

Groening, BELF, 21:51.14; 68. Billy Chambers, WTVL, 21:54.91; 69. Hendrik

Andrews, BELF, 22:01.73; 70. Tyler Noble, MCI, 22:02.56; 71. Logan Hanscom,

WASH, 22:02.57; 72. Jordan Bickford, BELF, 22:10.07; 73. Aidan Ripley, BELF,

22:12.04; 74. Matt Hanna, MDI, 22:12.61; 75. Ethan Merrifield, BELF, 22:13.39;

76. Noah Rossignol, PI, 22:21.31; 77. Andy Gallup, MDI, 22:30.48; 78. Daniel

Bubar, MED, 22:35.43; 79. Noah Simpson, FOX, 22:36.08; 80. Eddie McCluskey,

CH, 22:47.51; 81. Gaige Pleninger, FOX, 22:57.45; 82. Kyle Dupuis, OT,

22:59.05; 83. Gabe Piquette, FOX, 23:11.97; 84. Nat Lawson, CH, 23:13.84; 85.

Nevin Goewey, MCI, 23:20.92; 86. Cristian Nunez, PI, 23:23.89; 87. Conor

Millard, OT, 23:26.85; 88. Alex Rockeress, JB, 23:32.30; 89. Joshua Degado,

MED, 23:44.30; 90. Joshua Devou, HER, 24:04.71; 91. Connor Archer, OT,

24:17.84; 92. Noah Perry, WTVL, 24:38.51; 93. Nigel Pingree, WASH, 25:30.24;

94. Reuben Grannis, WASH, 25:50.60; 95. Daly Winterich, OCEA, 25:51.28; 96.

Steven Li, FOX, 26:32.75; 97. Joe Pan, FOX, 26:47.59; 98. Nathan Weaver, WASH,

27:16.02; 99. Curran Grant, OCEA, 27:30.68; 100. Kevin Xu, FOX, 27:33.13; 101.

Seth Wilcox, MCI, 28:34.71; 102. Zach Wood, HER, 29:18.49

Class C

*Orono-37, *Bangor Christian-87, *GSA-107, *Fort Kent-127, *Bucksport-157, Central-173, Lee-175, Washburn-185, Sumner-190, Calais-201

1. Tyler White, ORO, 17:27.97; 2. Sam Stahnke, GSA, 17:58.03; 3. Dylan

Merchant, BCS, 18:22.74; 4. Samuel Proctor, BCS, 18:25.69; 5. Josh Wheeler,

MAT, 18:49.65; 6. Brian Westhoven, ORO, 19:04.76; 7. Zack Palmeter, BCS,

19:12.25; 8. Schuyler Collett, ORO, 19:12.32; 9. Josh Marquis, ORO, 19:18.93;

10. Nicholas Lunn, HODG, 19:31.06; 11. Ridge Osgood, NAR, 19:31.88; 12. James

O’Neil, ORO, 19:33.17; 13. Conall Molloy, ORO, 19:38.70; 14. Kamran Husain,

FK, 19:40.05; 15. Matthew Toussaint, FK, 19:50.66; 16. Samuel Ouellette, FK,

20:06.53; 17. Noah Caron, WHBN, 20:18.35; 18. Brandon Bourgoin, LA, 20:21.16;

19. Liam Kenefic, ORO, 20:33.67; 20. Oliver Broughton, GSA, 20:40.94; 21.

Skyler Fraga, BUC, 20:43.88; 22. Collin Hill, CEN, 20:47.74; 23. Kyle Jordan,

SUM, 20:53.04; 24. Jace Schmidt, BCS, 20:54.84; 25. Adam Oko, CEN, 20:55.65;

26. Isaac Ocana, MAT, 21:04.52; 27. Brandon Wade, SUM, 21:08.44; 28. Robin

Doyle, BUC, 21:13.33; 29. Devlin Valle, GSA, 21:14.92; 30. Brian Parent, BCS,

21:18.32; 31. Jeffrey Lagasse, NAR, 21:30.69; 32. Domonic Pacelli, LA,

21:39.93; 33. Jacob Canney, CAHS, 21:55.82; 34. Kevin Beek, CAL, 22:17.57; 35.

Braden Wentworth, SUM, 22:21.69; 36. Michael Ericson, WHBN, 22:21.79; 37.

Devon Oppedisano, GSA, 22:24.78; 38. Adam Witham, GSA, 22:26.90; 39. Joel

Schmidt, BCS, 22:28.60; 40. Kaj Overturff, CEN, 22:32.52; 41. Baxter Forrest,

GSA, 22:36.56; 42. Adam Bohlen, BUC, 22:44.30; 43. Mitchell Paul, CAL,

22:47.39; 44. Russell Socoby, GHCA, 22:48.40; 45. Nathanael Thurlow, LA,

22:55.27; 46. Alex Bourgon, BUC, 23:06.82; 47. Taylor Soteres, BUC, 23:08.94;

48. Nicolas Bradbury, SHD, 23:18.35; 49. Logan Johnson, CAL, 23:24.06; 50. Kip

Stanley, FK, 23:33.82; 51. Jarryd Whirty, LA, 23:39.32; 52. Brent Weaver, MAC,

23:39.46; 53. Robert Lisee, NAR, 23:49.78; 54. Trent Stevens, CAL, 23:50.03;

55. Tristan Wright, CEN, 23:51.95; 56. Parker Thompson, WHBN, 23:52.62; 57.

Justin Davis, WHBN, 24:04.81; 58. Cody Barber, CAHS, 24:20.35; 59. Keagan

Page, WHBN, 24:24.55; 60. Ian Lichtenberg, MAT, 24:30.38; 61. Charles Parham,

FK, 24:35.85; 62. Brandon Farley, WHBN, 24:39.72; 63. Ryan Howell, CAL,

24:46.44; 64. Richard Zhou, LA, 25:18.30; 65. Alex Angotti, GHCA, 25:25.88;

66. Cole Hill, CEN, 25:29.14; 67. Christian Croxford, MAC, 25:52.36; 68. Jared

Michaud, FK, 26:00.17; 69. Dakota McNally, CEN, 26:07.58; 70. Richard Du, GSA,

26:09.28; 71. Renda Zhang, LA, 26:13.80; 72. Christian Kimball, SUM, 26:24.67;

73. Brandon Cropley, WHBN, 26:42.19; 74. Scott Boies, WOOD, 26:42.95; 75.

Patrik Orcutt, SUM, 27:24.83; 76. Eric Smith, MAC, 27:33.47; 77. Nicholas

Chouinard, LIM, 27:37.45; 78. Jake Emerson, CEN, 27:39.30; 79. Nathaniel

Coleman, CAL, 27:58.21; 80. Josh Winslow, GHCA, 27:58.86; 81. Conor Todd,

CAHS, 29:18.99; 82. Brandon Weaver, MAC, 31:08.73; 83. Nicholas Collora, NAR,

31:18.64

At Twin Brooks, 5K

*State qualifiers

WM Girls Results

Class A

*Bonny Eagle-58, *Massabesic-69, *Cheverus-72, *S. Portland-133, *Thornton-140,

*Marshwood-156, *Windham-172, *Sanford-186, Portland-226, Kennebunk-260, Gorham-303, McAuley-326, Scarborough-352, Deering-401, Biddeford-424, Noble-455

1. Nyajock Pan, SP, 19:52.15; 2. Katie LeBlanc, TA, 20:01.46; 3. Shannon

Conley, CHEV, 20:07.14; 4. Mary Szatkowski, BE, 20:09.98; 5. Jocelyn Acheson,

MASS, 20:11.21; 6. Samantha Cox, BE, 20:27.23; 7. Charlotte Pierce, TA,

20:35.16; 8. Kiera Murray, CHEV, 20:45.84; 9. Casey Loring, SP, 20:50.17; 10.

Kristen Glennie, BE, 21:14.18; 11. Emily Wasina, MASS, 21:23.68; 12. Laura

Broderick, KENN, 21:32.88; 13. Gabrielle Johnson, MASS, 21:39.15; 14.

Alexandra Vayda, BE, 21:47.04; 15. Angel Waters, MASS, 21:48.58; 16. Piper

Wilber, MSWD, 21:53.47; 17. Mackenzie Joy, WIND, 21:56.59; 18. Catherine

Ledue, SANF, 22:01.09; 19. Emily Perry, CHEV, 22:01.54; 20. Kaitlyn Dostie,

CHEV, 22:05.34; 21. Abby Runnells, TA, 22:16.50; 22. Georgia Caso, CHEV,

22:19.37; 23. Julia Rand, WIND, 22:26.51; 24. Audrey Weyand, BE, 22:29.40; 25.

Marie Harrington, MASS, 22:29.45; 26. Maddy Doyle, MSWD, 22:32.56; 27. kyaunna

Libby, BE, 22:50.55; 28. Adele Werner, MCA, 22:52.78; 29. Angela Tirabassi,

SP, 22:56.08; 30. Eleanor McClure-Chute, DEER, 22:57.73; 31. Vie

Nadeau-Carney, BIDD, 23:01.10; 32. Lauren Linevitch, WIND, 23:04.54; 33. Abby

Popenoe, PORT, 23:19.01; 34. Kelsey Mitchell, GORH, 23:21.74; 35. Jen Marcus,

MSWD, 23:30.59; 36. Cassandra Tremblay, SANF, 23:30.95; 37. Ariana Mohammad,

SP, 23:31.82; 38. Sarah Wright, SANF, 23:33.56; 39. Riley Wilber, MSWD,

23:35.02; 40. Finn Collins, MSWD, 23:35.10; 41. Laura Frank, PORT, 23:39.72;

42. Hannah Cusack, SANF, 23:42.61; 43. Hattie Simon, TA, 23:48.37; 44.

Brittany Bossi, MSWD, 23:50.47; 45. Sierra Kunn, KENN, 23:51.63; 46. Maquila

Dimasrantonio, MASS, 23:52.95; 47. Haley Plante, WIND, 23:54.71; 48. Darcy

Hinck, PORT, 23:59.58; 49. Greta Niedermeyer, CHEV, 24:02.16; 50. Meghan

Suslovic, PORT, 24:04.43; 51. Laura Volan, SCAR, 24:11.68; 52. Ellie Garnsey,

SANF, 24:21.87; 53. CiAnne Plummer, WIND, 24:24.47; 54. Roland Elin, PORT,

24:25.87; 55. Rosalyn Moisan, WIND, 24:35.42; 56. Maria Weiss, KENN, 24:44.73;

57. Ciera Mullen, SP, 24:46.44; 58. Sam Frost, WIND, 24:55.97; 59. Ashley

Woodbury, GORH, 24:56.27; 60. Laura Turner, GORH, 24:58.54; 61. Katherine

Miller, PORT, 25:10.48; 62. Lauren Magnuson, SP, 25:16.81; 63. Stephanie

Ostrowski, SCAR, 25:22.51; 64. Celine Ganiere, NOBL, 25:30.65; 65. Jennilee

Witham, WEST, 25:31.14; 66. Emily Dupuis, SANF, 25:32.40; 67. Samantha Libby,

MCA, 25:37.85; 68. Srah Beth Camoisi, TA, 25:38.01; 69. Catie Bush, KENN,

25:40.20; 70. Gaelyn Lindauer, BE, 25:40.80; 71. Meghan Hanley, GORH,

25:40.89; 72. Neillie Bloch, MCA, 25:57.23; 73. Alexis Rhine, SANF, 25:59.63;

74. Erin Butland, TA, 26:02.84; 75. Anna Dube, MCA, 26:06.87; 76. Jessica

Cote, SCAR, 26:16.19; 77. Louise Nielsen, CHEV, 26:16.56; 78. Robyn Chadwick,

MSWD, 26:18.18; 79. Sarah Gale, PORT, 26:20.90; 80. Emily Rickert, KENN,

26:24.92; 81. Karen Knight, GORH, 26:33.95; 82. Emma Lynch, SCAR, 26:43.08;

83. Maria Quartararo, SCAR, 26:44.52; 84. Abbey Dowling, TA, 26:45.89; 85.

Jenny Bush, KENN, 26:47.13; 86. Hannah Brown, KENN, 26:51.33; 87. Jackie

Merrill, SP, 26:51.65; 88. Katherine Possiel, MCA, 26:57.53; 89. Leeanna Gray,

GORH, 27:05.52; 90. Amber Perkins, BIDD, 27:12.92; 91. Jessica Childs, WEST,

27:24.88; 92. Katherine Reynolds, DEER, 27:43.26; 93. Kathy Chu, DEER,

27:53.79; 94. Taylor Whaley, MCA, 27:57.78; 95. Reilly McGilvery, NOBL,

28:02.64; 96. Alexis Porter-Fitzsimmons, DEER, 28:22.76; 97. Bethany Harris,

WEST, 28:42.07; 98. Hannah Lariviere, BIDD, 28:48.65; 99. Isabel Handanos,

DEER, 28:56.43; 100. Nicole Dyer, NOBL, 30:07.32; 101. Sierra Cameron, WEST,

30:37.25; 102. Electra Bals, MCA, 30:39.64; 103. Mercedes Meyers, DEER,

30:51.16; 104. Rheann Dionne, NOBL, 31:08.12; 105. Ruby Jones, NOBL, 31:17.83;

106. Morgan McKeown, SCAR, 31:18.64; 107. Sarah Gardner, DEER, 32:45.95; 108.

Kaitlyn McKenney, BIDD, 38:06.42; 109. Rissa Scholes, BIDD, 42:50.49

Class B

*Falmouth-66, *Yarmouth-93, *Freeport-107, *Maranacook-113, *Greely-114,

*Cape Elizabeth-134, York-189, Leavitt-219, Morse-230, Poland-244, Fryeburg-256,

Gray New Gloucester-281

1. Kirstin Sandreuter, GREE, 19:57.60; 2. Caroline Colan, MAR, 20:31.63; 3.

Eva Bates, GREE, 20:45.91; 4. Kristina Smith, PRHS, 20:54.43; 5. Heather

Evans, YORK, 21:30.25; 6. Vishva Nalamalapu, FAL, 21:41.14; 7. Geneva Waite,

FAL, 21:43.25; 8. Caitlin Teare, YAR, 21:49.07; 9. Sarah Becker, YAR,

21:59.38; 10. Hannah Depres, MAR, 22:08.36; 11. Maddie Wiegman, LEAV,

22:16.81; 12. Rhoen Fiutak, CAPE, 22:22.11; 13. Ellie Teare, YAR, 22:29.48;

14. Alta Farrell, FAL, 22:33.04; 15. Nina Davenport, FREE, 22:33.55; 16.

Madeline Roberts, FAL, 22:34.47; 17. Elly Bengtsson, FREE, 22:41.02; 18.

Audrey Garcia, GNG, 22:41.45; 19. Ellen Best, CAPE, 22:42.94; 20. Ciera

Wentworth, FREE, 22:46.46; 21. Nina Boutin, YORK, 22:48.20; 22. Dana Hatton,

CAPE, 22:51.31; 23. Abby Payson, FAL, 22:54.65; 24. Ariel Fogden, FRYE,

22:56.21; 25. Elizabeth Grzyb, FRYE, 23:08.31; 26. Charlotte Recknagel, MOR,

23:10.01; 27. Bethanie Knighton, FREE, 23:11.19; 28. Hannah Fake, LINC,

23:12.03; 29. Hayley Steckler, FREE, 23:18.90; 30. Teiga Martin, LINC,

23:19.56; 31. Emma Pidden, YAR, 23:23.05; 32. Lexi Paradis, MAR, 23:23.83; 33.

Emily Jennings, FREE, 23:33.65; 34. Emma Inhorn, CAPE, 23:36.16; 35. Jill

Booth, GREE, 23:37.11; 36. Emma Egan, YAR, 23:37.74; 37. Sydney Green, MAR,

23:39.78; 38. Taylor Cray, MAR, 23:41.72; 39. Katie O’Neil, FREE, 23:47.18;

40. Emily Mason, GREE, 23:49.96; 41. Sarah Kurland, GREE, 23:55.28; 42. Alisha

Labbe, LEAV, 24:00.68; 43. Danica Moore, MOR, 24:02.67; 44. Abby Chase, LEAV,

24:11.07; 45. Whisper Waite, PRHS, 24:13.46; 46. Gabrielle Beaulieu, YAR,

24:16.71; 47. Elizabeth Cattell, FAL, 24:20.85; 48. Madison Hynes, YAR,

24:26.74; 49. Erin Guilmet, MAR, 24:26.79; 50. Jaycee Greely, MAR, 24:28.32;

51. Emily Lobosco, CAPE, 24:31.53; 52. Hayley Simmons, FAL, 24:39.01; 53. Lucy

Rawson, MOR, 24:47.23; 54. Cori Galante, YORK, 24:53.31; 55. Emily Belanger,

MOR, 24:54.79; 56. Caroline Cross, YORK, 24:57.13; 57. Hannah Belanger, PRHS,

24:59.96; 58. Sarah Long, CAPE, 25:01.58; 59. Melissa Mitchell, YORK,

25:04.18; 60. Makala Maclean, GNG, 25:15.09; 61. Clare Tolan, MOR, 25:38.35;

62. Carlie Martin, YORK, 25:51.82; 63. Fink Juliet, FRYE, 25:59.24; 64. Maude

Meeker, LKRG, 26:10.85; 65. Olivia Mallar, LEAV, 26:17.09; 66. Grace Ferguson,

GNG, 26:28.73; 67. Brooke Varney, LEAV, 26:40.69; 68. Heidi Ziegra, LINC,

26:57.38; 69. Brittnie Quigley, GAR, 27:09.64; 70. Emily Faria, CAPE,

27:10.15; 71. Eva Farkas, GAR, 27:12.75; 72. Maya Merrill, LEAV, 27:20.93; 73.

Ashley Pratt, LEAV, 27:26.94; 74. Kari Eldridge, LKRG, 27:47.64; 75. Rachel

Detwiler, MOR, 28:03.94; 76. Katie Hersom, GNG, 28:07.64; 77. Sasha Mendall,

OAK, 28:10.32; 78. Norma Williams, PRHS, 28:13.51; 79. Kylie Jolicoeur, FRYE,

29:39.48; 80. Amanda Grenier, PRHS, 29:45.82; 81. Sophia Kiyanitsa, GNG,

31:03.25; 82. Breanna Bozzuto, GNG, 31:28.70; 83. Mascha Kulman, LKRG,

31:36.69; 84. Akaya Morris, GAR, 33:39.12; 85. Madeline Welch, FRYE, 33:45.18;

86. Bianca Lauer, PRHS, 34:42.46; 87. Jane Imdieke-King, FRYE, 34:46.39

Class C

*Merriconeag-Waldorf-79, *Waynflete-85, *Dirigo-112, *Boothbay-117, *Monmouth-138, Lisbon-139, St. Dominic-153, Winthrop-158, N. Yarmouth-165, Traip-234

1. Sophia Thayer, BBR, 21:12.77; 2. Hannah Austin, NYA, 21:29.70; 3. Natalie

Bolduc, DIR, 22:09.80; 4. Samantha Pierce, MWS, 22:34.27; 5. Martha Veroneau,

WAYN, 22:39.05; 6. Morgan Crocker, BBR, 22:50.20; 7. Wu Teagan, MWS, 22:52.94;

8. Ella Millard, WAYN, 22:54.46; 9. Bree Sautter, LISB, 22:58.11; 10. Bronte

Elias, MAD, 23:05.63; 11. Gabi Stone, TS, 23:09.05; 12. Angel Abbott, WIN,

23:15.90; 13. Hannah Morley, BBR, 23:18.47; 14. Chace-Donahue Zoe, MWS,

23:32.07; 15. Molly Kieltyka, WIN, 23:42.52; 16. Emma Wilson, HD, 23:43.43;

17. Jocelyn Lorrey, RWT, 23:50.68; 18. Kate Hilscher, NYA, 23:50.86; 19.

Caitlyn Bundy, LISB, 23:51.61; 20. Ellen Tuttle, STD, 23:55.55; 21. Johnson

Cat, WAYN, 23:56.84; 22. Kaitlin Souza, WIN, 23:57.01; 23. Jessica Conant,

DIR, 23:58.08; 24. Gail Johnson, WAYN, 23:59.84; 25. Ashleigh Hartford, MON,

24:09.13; 26. Kaitlyn Brown, TS, 24:12.57; 27. Carey Knowles, MON, 24:13.00;

28. Sylvia Lutick, DIR, 24:21.47; 29. Abby L’Abbe, STD, 24:24.74; 30. Tiffany

Pease, MON, 24:27.64; 31. Chace-Donahue Emelie, MWS, 24:30.08; 32. Sabrian

Doud, DIR, 24:40.93; 33. Carlin Tindall, MWS, 24:49.18; 34. Isabel Gerencer,

STD, 24:49.36; 35. Becky Bryant, MON, 24:54.60; 36. Sidney Choate, RICH,

25:06.93; 37. Adrianna White, LISB, 25:12.70; 38. Helen Gray-Bauer, WAYN,

25:13.18; 39. Ellie Marston, WAYN, 25:13.93; 40. Heidi Pinkham, WIS, 25:14.40;

41. Oswald Zoe, MWS, 25:30.10; 42. Jordyn Mann, MON, 25:31.95; 43. Meaghan

Bradburry, DIR, 25:38.38; 44. Emily Carney, STD, 25:44.14; 45. Gemma Laurence,

WAYN, 25:54.06; 46. Brianna Lesperance, CARR, 25:57.46; 47. Allie Lycette,

LISB, 26:01.26; 48. India Pickett, MON, 26:11.18; 49. Hannah Berube, LISB,

26:20.64; 50. Megan Ring, STD, 26:21.41; 51. Maddie Cutten, NYA, 26:23.42; 52.

Emma Dolan, MWS, 26:30.71; 53. Carla Boyle-Wight, TS, 26:37.68; 54. Anna

Hodgkins, HD, 26:37.72; 55. Hannah Moore, SAC, 26:43.80; 56. Grace Dehmer,

SAC, 26:46.88; 57. Gesine Adler, RWT, 26:50.41; 58. Maya Schwehm, BBR,

26:54.79; 59. Annalise Hawthorne, TS, 26:54.82; 60. Emily Szotkowski, MON,

27:19.65; 61. Abby Provencal, LISB, 27:23.36; 62. Ellis Miskell, NYA,

27:32.49; 63. Kristen Carter, LISB, 27:41.21; 64. Genevieve Taylor, BBR,

27:46.42; 65. Charity Winokurzew, RICH, 27:56.39; 66. Ashley Bown, MAD,

28:00.73; 67. Allison Crocker, BBR, 28:11.87; 68. Zoe Hayes, SAC, 28:48.65;

69. Elsie Winokurzew, RICH, 28:55.77; 70. Abbie Hinchman, NYA, 29:08.10; 71.

Alison Berube, WIN, 29:11.13; 72. Vanessa Wyman, VAL, 29:51.24; 73. Kimberly

Graham, RWT, 30:00.81; 74. Krissy Price, HD, 30:50.35; 75. Katie King, CARR,

31:51.68; 76. Cheyenne McKenzie, SAC, 32:02.40; 77. Hannah Tyce, STD,

32:19.66; 78. Bianca Beaulieu, CARR, 32:54.47; 79. MacKenzie Sallade-Hembre,

RWT, 34:03.00; 80. Rhiannon Ramsey-Brimberg, NYA, 34:12.79; 81. Megan King,

CARR, 34:24.55; 82. Amity Graham, RWT, 34:43.08; 83. Alyssa Urquhart, WIS,

34:53.46; 84. Maggie Robbins, RICH, 35:33.79; 85. Allie Conant, WIN, 36:17.73.

WM Boys

Class A

*Massabesic-31, *Scarborough-64, *Marshwood-115, *Gorham-152, *Windham-168,

*Biddeford-173, *S. Portland-207, *Deering-217, Cheverus-238, Sanford-261,

Kennebunk-292, Portland-293, Westbrook-299, Thornton-336, Bonny Eagle-391, Noble-507

1. George Morrison, MASS, 17:29.66; 2. Michael Aboud, MASS, 17:29.93; 3. Cam

Nadeau, BIDD, 17:32.10; 4. Robby Hall, SCAR, 17:42.63; 5. Jack Letellier,

MSWD, 17:47.33; 6. Jack Sullivan, SCAR, 17:51.67; 7. Ben Allen, PORT,

17:55.70; 8. Cody Vachon, MASS, 18:00.45; 9. Andrew Mongiat, MASS, 18:01.81;

10. Tom Laverriere, BIDD, 18:02.27; 11. Remington Gaetjens, MASS, 18:08.02;

12. Jesse Southard, GORH, 18:12.77; 13. Tyler Jack, WEST, 18:14.89; 14. Jacob

Terry, SCAR, 18:16.05; 15. Gavin Damian-Loring, SP, 18:17.71; 16. Colin

Tardiff, SCAR, 18:20.13; 17. Yahye Hussein, DEER, 18:25.88; 18. Nathan

Skvorak, WIND, 18:29.40; 19. Parker Montano, CHEV, 18:35.14; 20. Zeb

Tarasevich, CHEV, 18:36.45; 21. Branden Pratt, MASS, 18:42.67; 22. Buck

Nichols, MSWD, 18:43.34; 23. Cameron Mondor, TA, 18:43.35; 24. Sean McGovern,

SCAR, 18:43.76; 25. Cody Furbish, MSWD, 18:47.06; 26. Cole Hallee, KENN,

18:52.87; 27. Jeremy Collett, GORH, 18:54.18; 28. Jake Goodwin, MSWD,

18:54.67; 29. Andrew Davis, WIND, 18:55.32; 30. Thomas Bradshaw, GORH,

18:56.40; 31. Maxwell Knutsen, SP, 18:57.13; 32. Jake Crosby, SANF, 18:57.82;

33. Jordan Stebbins, DEER, 18:58.14; 34. Jed mcGill, WIND, 18:59.01; 35.

Calvin Butler, MSWD, 18:59.67; 36. Andrew Sholl, SCAR, 18:59.78; 37. Jonathan

Bland, WIND, 19:01.19; 38. Ben Foster, GORH, 19:02.03; 39. Connor Bouffard,

BIDD, 19:05.51; 40. Chandler Dundas, CHEV, 19:06.38; 41. Dakota Greenblatt,

MSWD, 19:14.13; 42. Gabe Letourneau, TA, 19:14.50; 43. Garrett Swett, BE,

19:16.05; 44. Alex Hebert, DEER, 19:17.87; 45. Mitch Rossignol, GORH,

19:18.45; 46. Matt Esposito, GORH, 19:24.59; 47. Colton Gervais, SP, 19:32.56;

48. Joseph Lenhardt, SANF, 19:33.04; 49. Curtis Paradis, BIDD, 19:33.20; 50.

Steven Lailer, WIND, 19:42.01; 51. Amanuel Sentayehu, WEST, 19:45.89; 52.

Reese Preston, WIND, 19:47.84; 53. Troy Cloutier, MASS, 19:49.03; 54. Ben

Cherry, KENN, 19:50.41; 55. Jake Morrow-Spitzer, PORT, 19:52.23; 56. Thomas

Hodgkins, SP, 19:53.17; 57. Jordan Tranchemontagne, SANF, 19:53.22; 58. Jacob

Guay, SP, 19:53.92; 59. Eli Nixon, MSWD, 20:01.34; 60. Drew Cyr, SANF,

20:05.17; 61. Dakota Hiott, DEER, 20:06.78; 62. Kerry Randazzo, DEER,

20:10.16; 63. Joshua Richards, WEST, 20:12.51; 64. Josh Morrison, SANF,

20:18.98; 65. Matt Bernier, DEER, 20:19.74; 66. Jonathan Bagley, SP, 20:20.60;

67. Alex Thuotte, GORH, 20:30.97; 68. Josh Richardson, WIND, 20:36.45; 69.

Calvin Beneck, KENN, 20:37.16; 70. Chris Kremer, KENN, 20:39.50; 71. Derek

Talbot, SANF, 20:39.85; 72. Alex Drew, BIDD, 20:44.99; 73. Josh Kunn, KENN,

20:47.15; 74. Matt Bliss, PORT, 20:53.46; 75. Tony Martel, BIDD, 20:54.35; 76.

Patrick Sheils, PORT, 20:55.04; 77. Isaac Sweeney, SANF, 20:56.41; 78. Jason

Webb, BE, 20:59.29; 79. Adam Macaluso, CHEV, 21:00.21; 80. Michael Macaluso,

CHEV, 21:01.75; 81. Charles Winkleman, PORT, 21:05.18; 82. Tristan Falardeau,

TA, 21:07.40; 83. Carlos Rodriguez, WEST, 21:13.30; 84. Jayson Martens, BIDD,

21:16.96; 85. John Salamone, SP, 21:20.75; 86. Jack Cardel, BE, 21:22.87; 87.

Drew Pomerleau, NOBL, 21:23.02; 88. Brian Murry, BE, 21:26.33; 89. Lazio

Gouzie, WEST, 21:26.40; 90. Brad Ravenelle, PORT, 21:27.44; 91. Ian Gregoire,

KENN, 21:34.58; 92. Nathan Tomascak, PORT, 21:36.11; 93. Austin Weigel, KENN,

21:39.15; 94. Joe Lemoine, TA, 21:41.27; 95. David Stone, TA, 21:42.72; 96.

Mathew Youland, BE, 21:48.04; 97. Keegan Thomas, CHEV, 21:48.88; 98. Andrew

Gouchie, BE, 21:53.72; 99. Gabriel Munro-Ludders, BE, 21:55.91; 100. Brandon

Banks, WEST, 22:00.09; 101. Curtis Fortier, TA, 22:09.13; 102. Jonathan

Sargent, NOBL, 22:55.65; 103. Musdaf Omar, DEER, 23:00.62; 104. Joseph

Heatley, WEST, 23:04.56; 105. Aiden Ruel, NOBL, 26:25.84; 106. Ryan Farrell,

NOBL, 27:06.26; 107. Tyler Bates, NOBL, 28:04.46

Class B

*Cape Elizabeth-64, *York-100, *Falmouth-105, *Fryeburg-129, *Maranacook-141,

*Freeport-148, *Yarmouth-164, *Greely-188, Lincoln-200, Gray New Gloucester-265,

Leavitt-290, Morse-324, Wells-402, Poland-410, Lake Region-434

1. Silas Eastman, FRYE, 16:47.39; 2. Nathan Madeira, GREE, 17:10.61; 3. Peter

Doane, CAPE, 17:28.20; 4. Liam Simpson, CAPE, 17:31.31; 5. Braden Becker, YAR,

17:46.88; 6. Nick Eaton, YORK, 17:52.54; 7. Austin Landry, MAR, 17:55.80; 8.

Jay Lesser, FAL, 18:01.99; 9. Alec Jordan, YORK, 18:04.98; 10. Christian

Heath, GAR, 18:05.91; 11. Bryce Murdick, FAL, 18:10.52; 12. Thomas Robichaud,

YAR, 18:14.43; 13. Nick Smelcer, LINC, 18:18.20; 14. Will Britton, CAPE,

18:18.74; 15. Harrison Knowlton, LEAV, 18:27.98; 16. Abrin Berkemeyer, FREE,

18:28.50; 17. Mark Donahue, FREE, 18:30.96; 18. Will Shafer, GNG, 18:31.28;

19. Kyle Kennedy, CAPE, 18:35.15; 20. Logan Gerchman, FRYE, 18:35.25; 21. Sean

Soucy, FAL, 18:39.74; 22. Will Hadden, LINC, 18:40.43; 23. Tim Enos, LEAV,

18:40.77; 24. Kyle Morrison, YORK, 18:42.52; 25. Jason Stevenson, MAR,

18:44.43; 26. Thomas Rose, FRYE, 18:47.39; 27. Justin Guerette, CAPE,

18:47.58; 28. Iain Kurry, FAL, 18:49.54; 29. Chase Hughes, YAR, 18:52.91; 30.

Alexander Brockelman, YORK, 18:55.48; 31. Julian Pelzer, CAPE, 18:58.16; 32.

Nate Stover, MOR, 19:00.10; 33. Troy Cochran, GREE, 19:01.61; 34. Mason

Finitz, YORK, 19:03.52; 35. Colby Watts, MAR, 19:06.77; 36. Kilton Webb, MAR,

19:09.37; 37. Mason Cyr, FREE, 19:13.30; 38. Zach Merrill, FREE, 19:16.95; 39.

Patrick Carty, FRYE, 19:18.41; 40. Joe Vogel, YORK, 19:22.16; 41. Spencer

Brown, FAL, 19:23.73; 42. Luca DeAngelis, MAR, 19:29.67; 43. Lucas Nickerson,

GNG, 19:32.61; 44. Henry O’Shaughnessy, YORK, 19:36.39; 45. Chris West, FREE,

19:37.83; 46. Ryan Morrison, GREE, 19:41.67; 47. Eric Hannes, FRYE, 19:43.59;

48. Alex Tomasello, LINC, 19:44.36; 49. Tristan Tucker, FAL, 19:47.50; 50.

Ethan Harriman, MAR, 19:49.03; 51. Austin Cross, GNG, 19:52.75; 52. Trevor

Ewald, CAPE, 19:54.15; 53. Austin Williams, FREE, 19:55.48; 54. Liuke Yang,

FRYE, 19:55.90; 55. Connor Rog, GREE, 19:56.24; 56. Ian Byron, GREE, 20:01.39;

57. Mark MacDougall, LKRG, 20:04.23; 58. Sam Gerkin, YAR, 20:04.97; 59. Julian

Frink, LINC, 20:05.89; 60. Ryder White, GREE, 20:07.93; 61. Jonarthan Burk,

FRYE, 20:09.49; 62. Victor Skorapa, FREE, 20:09.80; 63. Nathan Osborne, LINC,

20:12.30; 64. Ian Grover, YAR, 20:19.50; 65. Colin Kerner, YAR, 20:23.33; 66.

Christopher Walfield, MOR, 20:27.56; 67. Andrew Nickerson, YAR, 20:29.52; 68.

Dan Ray, GREE, 20:36.33; 69. Eric Britton, FAL, 20:38.28; 70. Garret

Patterson, WELL, 20:45.30; 71. Liam Anderson, LINC, 20:46.52; 72. Tyler

Hemond, PRHS, 20:48.86; 73. Dakota Wyne, PRHS, 20:50.46; 74. Balt von Huene,

MOR, 20:53.18; 75. Calen Mendall, OAK, 20:53.91; 76. Tristan Brown, WELL,

20:57.13; 77. Nick Cavanaugh, GNG, 21:01.55; 78. Nick Barnes, MAR, 21:03.88;

79. Sam Brenner, SM, 21:16.70; 80. Otto Werweiss, MOR, 21:17.80; 81. Noah

Lapointe, MOR, 21:22.16; 82. Matt Gibson, WELL, 21:27.04; 83. Coady Lagasse,

PRHS, 21:32.78; 84. Gabe Coleman, GNG, 21:43.46; 85. Ben Garcia, GNG,

22:02.23; 86. Rylee Knox, LEAV, 22:11.30; 87. Jarod Farrar, LEAV, 22:19.92;

88. Tim Wells, LINC, 22:21.21; 89. Kyle O’Brien, WELL, 22:24.38; 90. Josh

Therrien, LEAV, 22:37.27; 91. Nate Allen, LEAV, 22:37.72; 92. Aaron Ouellette,

MOR, 23:00.38; 93. Kyle DeSouza, LKRG, 23:01.16; 94. Chris Lobley, PRHS,

23:02.14; 95. Timmy Cronin, LKRG, 23:15.04; 96. Reed Farrar, LEAV, 23:21.94;

97. Bryan Marrero, WELL, 23:34.48; 98. Danny Rowe, GNG, 23:37.56; 99. Jeremy

Doane, PRHS, 23:46.56; 100. Ben Roy, LKRG, 23:57.12; 101. Chase Whitney, WELL,

23:58.21; 102. Mason Kluge-Edwards, LKRG, 24:05.46; 103. James McCann, LKRG,

24:50.21; 104. Nathaniel Rines, MOR, 24:53.65; 105. Jeremy Sampson, PRHS,

26:44.59; 106. Robbie Cleaves, PRHS, 27:51.98; 107. Nick Hall, LKRG, 28:35.74;

108. Samuel Temple, GAR, 28:46.92

Class C

*Hall-Dale-92, *Waynflete-106, *Boothbay-110, *Winthrop-116, *Monmouth-136,

*N. Yarmouth-145, *Telstar-173, Lisbon-180, Merriconeag Waldorf-186, Madison-187,

Sacopee-291, Traip-362, Richmond-375, Carrabec-393

1. Jack Pierce, MWS, 16:38.28; 2. Josef Holt-Andrews, TS, 16:46.70; 3. Marc

Hachey, WIN, 17:53.39; 4. Josh Espy, WAYN, 18:19.50; 5. Ben Allen, WIN,

18:21.23; 6. Alex Owen, BBR, 18:23.40; 7. Josh Ringer, HD, 18:25.01; 8. Matt

Malcom, NYA, 18:29.80; 9. Nicholas Harriman, LISB, 18:33.98; 10. Zach Neveu,

MWS, 18:37.57; 11. Benn Scully, BBR, 18:51.87; 12. Tristen Rich, MAD,

18:59.86; 13. Robert Campbell, BBR, 19:06.76; 14. Bronson Dean, TS, 19:17.62;

15. dylan Kinsbury, WAYN, 19:22.14; 16. Colby Trenten, MAD, 19:23.72; 17. Matt

Plourde, HD, 19:25.12; 18. Chris Pomerleau, HD, 19:26.35; 19. Jake Burns, NYA,

19:31.01; 20. Abukar Adan, WAYN, 19:36.92; 21. James McAuliffe, HD, 19:42.81;

22. Ben Bailey, MON, 19:44.77; 23. Cote Brauneis, LISB, 19:46.61; 24. Travis

Robbins, RICH, 19:52.06; 25. Dylan Thombs, MON, 19:53.06; 26. Tyler Horsford,

MON, 19:54.31; 27. Dylan Berney, WIN, 19:55.10; 28. Stewart Buzzell, MON,

20:03.46; 29. Harry Cheung, HD, 20:05.47; 30. Haley Cunningham, NYA, 20:08.73;

31. Jack Hasch, BBR, 20:08.93; 32. Cole Miller, SAC, 20:14.88; 33. Cam

Thompson, WAYN, 20:15.68; 34. Colin Laurence, WAYN, 20:19.18; 35. Luke Thombs,

MON, 20:21.88; 36. Thomas Plourde, HD, 20:22.92; 37. Joshua Wiswell, RWT,

20:23.90; 38. Mathias Deming, WIN, 20:26.95; 39. Jeff Willey, LISB, 20:30.00;

40. John LeBlanc, NYA, 20:34.24; 41. Russel Theriault, SAC, 20:37.33; 42.

Samuel Harper, MAD, 20:39.89; 43. Michael Neumann, WIN, 20:40.48; 44. Henry

Brooks, TS, 20:41.83; 45. Ben Kates, LISB, 20:42.38; 46. Greg Wheeler, TS,

20:43.89; 47. Austin Gardner, HD, 20:44.62; 48. El Tayeb Dahia, NYA, 20:47.16;

49. Kade Smith, BBR, 20:47.59; 50. Marques Houston, MON, 20:50.11; 51. Isaac

Johnson, WIN, 20:52.66; 52. Josh Chapman, NYA, 20:55.41; 53. Seth Tachney,

DIR, 20:57.70; 54. Lars Gundersen, MWS, 20:59.70; 55. Julian Ireland, WAYN,

21:00.28; 56. Ron Helderman, MAD, 21:06.56; 57. Matt Burnham, BBR, 21:07.69;

58. Alex Turbine, MON, 21:08.66; 59. Sam Schwehm, BBR, 21:10.94; 60. Ben

Tindall, MWS, 21:16.32; 61. David Furtado, SAC, 21:21.24; 62. Graham Chance,

WAYN, 21:24.44; 63. Mark Linkletter, MAD, 21:26.17; 64. Graham Roeber, MWS,

21:29.14; 65. Jordan Cole, LISB, 21:30.28; 66. Jin Yao, NYA, 21:41.95; 67.

Cody Emery, MAD, 21:44.33; 68. John Brooks, TS, 21:59.19; 69. Kenton Ernst,

STD, 22:04.03; 70. Tyler Voter, CARR, 22:15.37; 71. Cameron Abruzzese, CARR,

22:25.49; 72. Joshua Rodgers, RICH, 22:31.84; 73. John Burgess, MWS, 22:34.15;

74. Nick Charest, WIN, 22:39.86; 75. Parker Hayes, SAC, 22:45.92; 76. Eliot

Gorr, CARR, 22:57.48; 77. Andrew McCluskey, RWT, 23:13.48; 78. Lincoln

Samuelson, MWS, 23:34.84; 79. John Pettingill, LISB, 23:51.69; 80. Erik Pike,

RWT, 23:58.70; 81. Zach Linkletter, MAD, 24:04.33; 82. Joseph Lombardi, RWT,

24:23.33; 83. Kyle Shute, WIS, 24:23.34; 84. David Tuttle, STD, 24:51.15; 85.

Ryan Spooner, STD, 25:25.53; 86. Tyler Davidson, SAC, 25:25.87; 87. Thomas

Therriault, STD, 25:32.36; 88. Wyatt Barnes, SAC, 25:56.13; 89. Tucker Atwood,

CARR, 25:56.24; 90. Vernon Ferraer, DIR, 26:59.67; 91. Taber Pasternack, TS,

27:14.53; 92. Jacob Bickford, RWT, 27:43.75; 93. Alex Payson, RICH, 27:45.25;

94. Jacob Wirth, RWT, 28:32.67; 95. Anthony Toneatti, CARR, 28:51.13; 96.

Jason Patterson, RICH, 29:12.38; 97. Sean Evans, RWT, 29:52.73; 98. Caleb Mao,

NHCS, 30:35.80; 99. Jeffrey Ahlquist, STD, 31:26.07; 100. Zach Kellner, TS,

32:08.51; 101. Aaron Miller, RICH, 32:29.65; 102. Mac L’Abbe, STD, 35:11.10;

103. Julien Leavitt, RICH, 35:15.77.

SEE COMMENTS →

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles