Local sports results for July 24, 2012

Posted July 25, 2012, at 2:21 p.m.

Legion baseball

Zone 1 tournament

At Husson U., Bangor

Sunday, July 22

Play-in: Game 1: No. 4 Hampden 3, No. 5 Penquis 0

Double Elimination

Monday, July 23

Game 2: No. 2 Motor City 3, No. 3 Brewer 2

Game 3: No. 1 Bangor 6, No. 4 Hampden 5

Tuesday, July 24

Game 4: No. 3 Brewer 9, No. 4 Hampden 6, Hampden eliminated

Game 5: No. 1 Bangor 7, No. 2 Motor City 4

Wednesday, July 25

Game 6: No. 3 Brewer vs. No. 2 Motor City, 4 p.m.

Game 7: No. 1 Bangor vs. Winner Game 6, 7 p.m.

Thursday, July 26

Game 8: Winner Game 7 vs. Loser Game 7, 7 p.m. (if necessary)

— Zone 1 champion advances to state tournament Aug. 1-5 at The Ballpark, Old Orchard Beach.

— Zone 1 runnerup advances to state tournament play-in game vs. Zone 3 (Western Maine) runner-up, Saturday, July 28 at The Ballpark, Old Orchard Beach.

Golf

EMSGA

At Rocky Knoll CC

Class A gross: Rod Chase 72, Craig Miller 73, Tom Kus 73; A net: Tom Snow 64, Scott Thomas 64, Phil Dunbar 67, Bob Delio 67; Class B gross: Larry Quinn 72, Ed McKay 77, Robert Sumner 78; B net: Duane Hanson 63, Rob Cady 66, Mike Wasilewski 66; Class C gross: Tom Boerger 80, Jack Sincyr 80, Don Sturgeon 82; C net: Robert Ward 63, Wayne Richards 65, Richard Crawford 68, Pete Churchill 68; Class D gross: Richard Carleton 79, Bucky Owen 84, Rick Smith 88, Phil Bowen 88; D net: Jim Wentworth 63, Dean Bryer 66, Bob Denner 68; Class E gross: Dave Benson 90, Skip Walton 90, Paul Richardson 91; E net: Buddy Brown 68, Carl Buck 72, Dave Bryant 73; Super Seniors gross: Kip Soule 98; net: Bob Emerson 83; Best Ball gross: Phil Bowen, Larry Quinn, Peter Mahoney, Bob Delio 67; net: Robert Ward, Pete Churchill, Mitchell Quint, Rob Cady 54; Pins: No 5 Tom Boerger 7-4, Joe Sala 7-10, No 7 Chuck Crossman 21-7, Charlie Ryder 28-1, No 12 Don Sturgeon 3-1, Rod Chase 11-7, No 17 Skip Walton 6-9, Brian Campbell 10-2

Maine Women’s Amateur Championship

At Augusta CC

Leslie Guenther 79-79—158; Pennie Cummings 74-85—159; Micki Meggison 82-80—162; Emily Bouchard 85-77—162; Mary Brandes 82-85—167; Heidi Haylock 87-81—168; Prudence Hornberger 85-83—168; Kristin Kannegieser 82-86—168; Laurie Hyndman 89-80—169; Liz Wiltshire 90-79—169; Alice Hwang 90-81—171; Susan Gilpatric 86-86—172; Marla LeBlanc 89-84—173; Catherine Keeley 89-84—173; Liz Coffin 87-86—173; Melissa Johnson 90-84—174; Darby Vigue 92-82—174; Kathi O’Grady 88-86—174; Kim Griffin 91-85—176; Stephanie Babin 90-86—176; Cindy Schlaepfer 90-86—176; Traci Beier 88-90—178; Sarah Hansen 90-88—178; Jody Lyford 95-83—178; Ruth Colucci 93-86—179; Marie Cates 89-90—179; Sue Waltz 92-87—179; Cecily Whiting 93-87—180; Barbara Rondeau 92-88—180;

Linda Cameron 91-90—181; Kathy Heaton 91-90—181; Meghan Flanigan 93-88—181; Mary Latini 89-93—182; Ashley Chubbuck 98-84—182; Kathy Murphy 88-95—183; Debbie Marshall 87-96—183; Neila Nelke 95-89—184; Margo Audiffred 92-93—185; Linda MacNeil 92-93—185; Shirley Kile 92-93—185; Nancy Carlson 96-91—187; Jane Flower 101-87—188; Leesa Smith 89-99—188; Natalie Graceffa 93-96—189; Margaret Brann 93-96—189; Jarine Lombardo 95-94—189; Nancy Field 99-91—190; Chelsea Covey 102-88—190; Kelsie Dessent 93-98—191; Marlene Viger 95-96—191; Linda Holmes 95-97—192; Gail Gleason 104-89—193; Karen Richardson 95-98—193; Madolin Fogarty 97-97—194; Regina Bugbee 103-92—195; Becky Gamage 95-100—195; Jayne Hanley 94-101—195;

Bambi Stevens 106-90—196; Charlotte Cole 98-100—198; Meriby Sweet 97-101—198; Joy Eon 104-95—199; Michele Davis 92-108—200; Birdie Pearse 97-103—200; Evie Graham 97-104—201; Diane Herring 102-99—201; Jane Diplock 103-99—202; Ruth Appleyard 105-97—202; Beverly Dubay 99-103—202; Ewa Prokopiuk 98-106—204; Annette Charest 104-100—204; Bobbie Andrus 102-103—205; Ann Lang 98-108—206; Pam Johnson 101-105—206; Donni Witham 105-101—206; Marcia Blake 105-102—207; Ilse Pfander 109-100—209; Susan Wootton 107-102—209; Peg Buchanan 109-101—210; Marilyn Rice 103-107—210; Bobbi Berry 106-107—213; Trudy Dorval 108-108—216; Nancy Hart 106-113—219; Jean Brown 104-115—219; Nancy Pratt 106-113—219; Marilyn Hughes 110-111—221; Sue Diaz-Vedrani 113-117—230; Julie Brown 121-110—231; Linda Morin-Pasco 122-110—232; Linda Caprara 107-WD—WD; Bernice Vadnais 88-DQ—DQ

45th Annual Coca Cola Spudland Open

At Presque Isle CC

Saturday’s tee times

FIRST TEE A.M. GROUP: 6:50: Don Gagne; Jim Dobbins; David Donovan; David Donovan Jr.

7:00: Glen Mahan; Stephen Burtchell; Chris Wallace; Terry Hopkins

7:10: Mike Weston; Steve Payne; Lloyd Hendrix; Charles Weston

7:20: Herb Williamson; Bob Lewandowski; Charles Short;

7:30: Rick Boody; Al Porter; Mike Henderson; Jim McInnes

7:40: Chad Blake; Benji Blake; David Theriault ; Matt Michaud

7:50: CL Howerton ; Bruce Jandreau ; Rodney Daigle ;Randy Jackson

8:00: Mike Johnson; Ron Gartley : Bob Miller ; AJ Barnes

8:10: Tony Marino; Dewey Dewitt; Kevin Tuttle; Marty Gervais

8:20: Roland Sirois; Rick Bouchard; Jeff McNally; Erin Ball

8:30: Charles Lefebvre; Gary Powers; Alan Hussey; Mike Coiley

8:40: Branden McLaughlin; Rod Nicholson; Bee Levasseur; Rick Landry

8:50: Dale Folnsbee; Scott Jordan; Terry Theriault; Victor Jipson

9:00: Randy Bishop; Scott Gardner; Stew Paul; Buddy Gardner

9:10: Harry Orser, Mitch Orser, Adam Orser, Dan Hersey

FIRST TEE P.M. GROUP: 12:00: Mike Balmer; Reynold Brown; Dan Hotham; Ryan Umphrey

12:10: Isaac Lajoie; Evan Waddell; Evan McCarthy

12:20: Ernest Hein; Byron Dunbar; Jim Wilson; Joel McCluskey

12:30: Bub Smith; Kevin Hughes; Danny Corriveau; Kevin McKay

12:40: Jerry Glidden; Jim Conley; Rick Ambrose; Peter Hughes

12:50: Riley Lizotte; Mark Pierce; Dale Covey

1:00: Marshall Foster; Dwight Dawson; Wyatt Foster; Mike Thibodeau

1:10: Porter Gervais; Ian Gervais; Sam Paebody; Dylan Flewelling

1:20: Greg Hallett; Ron McAtee; Steve Chandler, John Cole

1:30: Joe Greaves; Shawn Doyen; Ryan Graves; Aaron Keirstead

1:40: Ben Deschene, Spencer Deschene, Todd Willey

10TH TEE A.M. GROUP: 6:50: Mickey Maynard; Kim Archer; Tyler Player; Gabe Player

7:00: Joe Johnston; Richard Economy; Matt Berry; Tom Berry

7:10: Jon Daisey; Rick Leavitt; Guy Heal; Paul Conlogue

7:20: Harold Soucy; Nathan Straetz; Nick Straetz; Jeff Beaulieu

7:30: Marty Bouchard; Mike Fleming; Mike Fogarty;

7:40: Phillip Andrews; Kendall Royal; Barrett Graves; Mike Cowing

7:50: Donnie Richards; Randy Irish; Mike Harris; Chucky Stevens

8:00: Jim Bennett; Andy D’Eramo: Paul LeClair; Phil Nadeau

8:10: Randy Gifford; Clayton Boulrisse; Kris Nute; Jeremy Gifford

8:20: Kevin Gregory; James Leavitt; Fred Bagley; Peter Coffin

8:30: Ryan Denison; Eric Payne; Jeff Payne; Chad Decker

8:40: AJ Harris; Jason Clifford; Jon Pelkey; Kelly Lapointe

8:50 –Erik Dill; Lance Bernier; Barry Webster; John Champeon

9:00: Rob MacKenzie; Mike McKenzie; Dan McKenzie; Harry Bard

10TH TEEN P.M. GROUP: 12:00: Wayne Constable; Peter Rouleau; Larry Callicoat; Andy Guida

12:10: Robert Tiensvu; Steve Deane; Dennis Tracy: Randy Harris

12:20: Kent Johnson; Randy Ossinger; Bill O’Rourke; Tony Reynolds

12:30: Rick Collins; Matt Madore; Todd Newlands; Gary Hughes

12:40: Mike St. Thomas; Jim Greer; Barry Hobert; Dana Worster

12:50: John Johnson; Garlie Gray; Jim Fahey; Patrick Otto

1:00: Jamie Brooker; Troy Crocker; Allain Thibodeau; Shane Burpee

1:10: Ralph Michaud; Steve Clark; Jon Umphrey; Chris Casavant

1:20: Phil Pelletier: Robbie Watson; Chad Arnold, Dave Bolster

1:30: John Smith; John Rogers; Bobby Tracy; Mike Chambers

1:40: Drake Morrow; Dylan Carter; Stephen Smith; Rob Tracy

— Tourney notes: The final four group pairings will change based on Saturday’s lowest gross scores. To check Sunday tee times, call 764-0430

MSGA

Junior Tour

At Springbrook

Boys 15-17: 1: Thomas Murray 74, T2 Brian Rex 81, Cameron Marquis 81, 4 Colby Snell 84, T5 Adam Hachey 85, Alexander P Schonewolf 85, Andrew Scontras 85, Luke Ruffing 85, 9 Brett Braasch 86, 10 Spencer LaPierre 88 ,11 Mike Caron 89, 12 Michael Bryant 104, 13 Joseph E Fay 150; Boys 13-14: 1 Tyler O’Connor 86, 2 Aidan Roberts 91, 3 John Zach Alden 96, T4 Justin Keaney 109, Zac Robertson 109, T6 Charlie deHaas 111, Jacob Small 111, 8 Avery Howe 112, 9 Antonio “A.J.” Parisi 115, 10 Evan Coughlin 123,11 Carl Stinson 139; 12 and under: T1 Ryan Collins 44, Iain Frumiento 44, 3 Jeremy Baker 48, 4 Jack C Merrill 56, 5 Janelle Bryant 57

At Lakewood

Boys 15-17: 1 Eduardo Antonio Ramos 80, T2 Christopher Billings 81, Ricardo Blohm 81, 4 Wyatt Foster 83, 5 Luke Hersey 87, 6 Kyle Broll 88, 7 Ryan Milgrim 89, 8 Jack Hirsh 91, 9 Michael Worth 94, T10 Aaron Brown 98, Daniel Meo 98, 12 Nick Garfield 100, 13 Henry Rehrer 105, 14 Dylan Watrous 107, 15 Thomas Perskin 115, 16 Sam Wehry 128; Boys 13-14: 1 Luis Pons 81, 2 Zachary Sculler 85, 3 Juan Moreno 89, T4 Alex Mir 90, Rafael Serfaty 90, 6 Kyle Hansen 95, 7 Jeff Garfield 97, 8 Kenny Nixon 100; College Division: 1 Orion Cochrane 73, 2 Joe Messerman 74, 3 Daniel Zmistowski 80; Girls 13-14: 1 Sonny Li 84, 2 Maria-Jose Lopez Ceron 89; Girls 15-17: 1 Carmen Euchner 98, 2 Rachel Vanadestine 101, 3 Taylor Camarema 122; 12 and under: 1 Ignacio Arcayas 40, 2 James Morris III 42, 3 Adam Romaih 43, T4 Logan Thompson 45, Zack Grant 45, Nicolas Gerelin 45 ,7 Jose Pons 46, 8 Patrick Kridaritikorn 47, 9 Nicolas Zimmer 53, 10 Max Woodman 59

Senior Tour

At Lakewood

Individual Gross: Lowell Watson 71/70, Barry Hobert 72/65, Truman Libby 73/67; Net: Tom Rowe 78/60, Dave Conley 81/62, Vic Gaudreau 81/64; Team Gross: Mark Hanley; Tim Smith; Truman Libby; Lowell Watson, 63 / 58;Net: Tom Rowe; Vic Gaudreau; Gregory Dawson; Norm Charleston, 67 / 55; Skins: Gross No. 3 Tim Smith 2, Gross No. 5 Marc Lasky 3, Net No. 11 Vic Gaudreau 2, Gross No. 13 Barry Hobert 3, Net No. 14 Vic Gaudreau 2, Gross No. 15 John Johnston 3, Net No. 18 Carlton Demmons 1; Pins: No. 3 Tim Smith 5-2, No. 6 Carlton Demmons 7-6, No.10 Charlie Swett 3-8, No. 18 Carlton Demmons 0-10

LOCAL

At Traditions GC

Nine Hole League

Women’s results: 1. Brenda Crosby, Mary Smith, Barbara Bristow, Alice Openshaw, 33; 2. Shellie Drillen, Betty Fillietaz, Sherry Brooks, Judy Chandler, 35: Susan Payne, Beanie Hatch, Barbara Sheets, Jeannette LaPlante, 35; 4. Pam Foss, Ruth Plourde, Sherry Clark, 37

At Hampden CC

Ladies League

Aida Francis, Donna Nason, Roberta Demmons 36; Vivian Finley, Jane Sturgeon, Susan Hall 36; Pins: No.2 Donna Nason 13-7, No. 6 Donna Nason 9-7

At Dexter Muni GC

Men’s Twilight League

A Gross: Rick Sherburne 38; A Net: Willie Henderson 32; B Gross: Andy Bandola 42; B Net: Luke Jewett 35; C Gross: Bob Thompson 42; C Net: Rick Smith 34; D Gross: Don Vosburgh 42; D Net: Duffy Dyer 31; Pins: No. 4 Willie Henderson 8-10

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports