Local sports results for July 21-21, 2012

Posted July 23, 2012, at 4:25 p.m.

Legion Baseball

Zone 1 tournament

At Husson U., Bangor

Sunday, July 22

Play-in: Game 1: No. 5 Penquis vs. No. 4 Hampden, 7 p.m.

Double Elimination

Monday, July 23

Game 2: No. 3 Brewer vs. No. 2 Motor City, 4 p.m.

Game 3: Winner Game 1 vs. No. 1 Bangor, 7 p.m.

Tuesday, July 24

Game 4: Loser Game 2 vs. Loser Game 3, 4 p.m.

Game 5: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7 p.m.

Wednesday, July 25

Game 6: Winner Game 4 vs. Loser Game 5, 4 p.m.

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7 p.m.

Thursday, July 26

Game 8: Winner Game 7 vs. Loser Game 7, 7 p.m. (if necessary)

— Zone 1 champion advances to state tournament Aug. 1-5 at The Ballpark, Old Orchard Beach.

— Zone 1 runnerup advances to state tournament play-in game vs. Zone 3 (Western Maine) runner-up, Saturday, July 28 at The Ballpark, Old Orchard Beach.

Road racing

At Fort Fairfield

Potato Blossom 5 Miler

1. PJ Gorneault 26:50, 2. Curtis Wheeler 27:47, 3. Brandon Lasater 28:14, 4. Evan Graves, 28:28, 5. Thomas Beckum, 29:38, 6. Finn Bondeson, 29:57, 7. Jose Batista, 30:16, 8. Chris Rines, 30:28, 9. Paul Johnson, 30:50, 10. Joey Bard, 31:07, 11. Gabrielle Cyr, 32:53*, 12. Leo Kashian, 33:12, 13. Jeff Ashby, 33:25, 14. Marie Beckum, 33:36*, 15. Peter Bates, 33:57, 16. George Ferland, 34:32, 17. Jeff Irving, 34:39, 18. Robert Losieniecki, 34:54, 19. Zachary Lasater, 35:22, 20. Alecia Palmer, 35:45*, 21. Shawn Berry, 35:46, 22. Doug Bailey, 35:52, 23. Lawrence Tonzi, 35:57, 24. James Brewer, 36:14, 25. Stephanie Brewer, 36:29*, 26. Brent Jepson, 36:49, 27. Kim Wright, 37:16*, 28. Jesse Sandstrom, 37:19, 29. Austin Bixler, 37:20, 30. Nicole Green, 37:45*, 31. Adam Murchison, 37:49, 32. Aaron Wasson, 38:04, 33. Anna Bernard, 38:30*, 34. Noah Rossignol, 39:04, 35. Andrew Foresman, 39:38,

36. Roy Alden, 40:05, 37. David Cheney, 40:42, 38. Martin Puckett, 40:45, 39. Logan Spittle, 41:35, 40. Amy Chartier, 41:40*, 41. Vicky Murchison, 41:43*, 42. Frank Bemis, 41:46, 43. Jared Drake, 41:52, 44. Craig Schiff, 42:32, 45. Peter Bourgoin, 43:16, 46. Craig Dubay, 43:46, 47. Jon Nichols, 43:53, 48. Ellen Bemis, 44:29*, 49. Nerissa Larrabee, 44:39*, 50. Jim Rowe, 44:39, 51. Robyn Larrabee, 44:46*, 52. Susan Plissey, 44:47*, 53. Lee Nichols, 44:56*, 54. Alex Bourgoin, 44:58, 55. Laura Bernier, 45:40*, 56. Jason Parmale, 45:50, 57. Chris Smith, 47:27, 58. Dave Bates, 47:56, 59. Brent Bailey, 48:09, 60. Debra Scott, 49:07*, 61. David Cyr, 49:51, 62. Alexis Coiley, 52:20*, 63. Natasha Deschene, 53:32*, 64. Brittany Shaw, 54:43*, 65. Sue Deschene, 55:12*, 66. Sean Findlen, 55:22, 67. Emily Bourgoine, 56:05*, 68. Lynn Soucy, 1:00:38, 69. Anne Soucy, 1:01:09*, 70. Art Thompson, 1:02:13*

Walkers

1. Joe Doherty, 1:00:07, 2. Calvin Deschene, 1:05:56, 3. Rene Gorneault, 1:07:54*, 4. Michelle Roy, 1:07:54*, 5. Barb Turner, 1:09:15*, 6. John Plodder, 1:10:06, 7. Jordann Coiley, 1:10:37*, 8. Janelle Zeigler, 1:13:20*, 9. Roberta Lasater, 1:13:20*, 10. Janet Giberson, 1:13:30*, 11. Kimberly Senal, 1:13:30*, 12. Kathy Schaeffer, 1:15:09*, 13. George Higgins, 1:22:48, 14. Kendra Farris, 1:22:58*, 15. Brandon Tuck, 1:31:38, 16. David Tuck, 1:31:39, 17. Lisa Sirois, 1:32:46*, 18. Jeannie Fox, 1:32:46*, 19. Therese Krause, 1:32:48*

Age Group Winners

Female, Male: 14 and under: Alexis Coiley, Logan Spittle: 15-18: Alecia Palmer, Jose Batista; 19-29: Marie Beckum, Curtis Wheeler; 30-39: Stephanie Brewer, Evan Graves; 40-49: Ellen Bemis, Jeff Ashby; 50-59: Kim Wright, Leo Kashian; 60-69: Lynn Soucy, Larry Tonzi; 70 and over: Art Thompson

Golf

GBO

Final-round scores

At Bangor Muni GC

Will Mitchell 67-65-66—198, Rich Berberian Jr. 70-66-63—199, Alexis Anghert 69-67-64—200, Jason Parajeckas 72-64-65—201, Jesse Larson 71-64-66—201, John Gudauskas 69-68-66—203, Jordan Mitchell 70-67-66—203, Mark Stevens 69-69-65—203, Eric Ross 68-67-69—204, Jesse Speirs 71-66-67—204, Jimmy Lytle 68-71-65—204, Louis-Pierre Godin 67-67-70—204, Jason (A) Harvey 72-66-68—206, Kyle Gallo 69-67-70—206, Chad Bouchard 71-70-66—207, Billy Downes 71-69-68—208, Dustin Cone 69-69-70—208, Eric Dugas 68-70-70—208, Eric Egloff 70-68-70—208, Kerry (P&S) Johnston 68-68-72—208, Shawn Warren 69-68-71—208, Tyler Kitson 71-69-68—208, Beon Yeong Lee 75-66-68—209, David Sheman 68-71-70—209, Duncan Littlefield 67-71-71—209, John Murphy 72-69-68—209, Jon Mcclean 65-69-75—209, Mack Duke 70-69-70—209, Mattieu Blouin 68-69-72—209,

James (P&S) Becker 70-69-71—210, Vincent Dumouchel 71-71-69—211, Clement Herviou 71-68-73—212, Eric Onesi 74-68-70—212, Kevin Busteed 70-70-73—213, Marc Hurtubise 74-69-71—214, Brian Mcdonough 72-71-72—215, Chris Wall 70-70-75—215, Derick Fors 67-75-73—215, Francis Tanguay 72-71-74—217, Chad Curley 73-69-76—218, Len (A) Cole 72-77-70—219, Ben (A) Estabrook 76-73-72—221, Trevor Sahn 74-69-79—222, Guy (A) Antonacci 70-79-74—223, Thomas (A) Murray 78-73-75—226, Greg (A) Martin 74-79-74—227, Colby (A) Blanchard 78-75-76—229, James (A) Jackson 77-76-76—229, Ethan (A) Pearl 90-72-69—231, Tovie (A) St. Louis 79-78-74—231, Corey (A) Lacadie 78-82-79—239, Ryan (A) Miller 79-79-82—240, Joe (A) Bartol 81-82-79—242, Brandon (A) Hebert 81-79-83—243, David (A) Robinson 85-81-84—250, Anthony (A) Canarie 85-84-84—253

At Rockland GC

Member-Guest

Flight 1 Gross: Skip Heald/Dalton Wickendon 65; Net: Randy Hooper/Jim Ladd 57; Flight 2 Gross: Len Goeke/Jim Tracy 72; Net: Ernie Benner/Josh Fifield 56; Flight 3 Gross:Tom Levasseur/Bruce McAfee 77; Net: Bob Wiggins/Bert Vanorse 56; Ladies Flight Gross: Helen Plourd/Jean Sweatser 74; Net: Bobbi Andrus/Sandy Talbot 62; Mixed Flight Gross: Jim Raye/Julie Raye 82; Net: Kim Felt/Anthony Raye 70; Longest Drive Ladies: Nikki Raye-Boutin; Men: Randy Hooper; Pins: Ladies: No. 5 Helen Plourd 4-7; No. 10 Jean Sweatser 23-4; No. 18 Judy Malcolm 6-8; Men: No. 5 Dick Smith 6-3; No. 10 Steve Deutsch 7-2 1/2; No. 18 Charlie Jordan 3-10 ¾

At Sawmill Woods GC

Tee It Forward Scramble

Bill Perkins, Bob Rocher, Jeff Young, Eric Innocenti, 60; Larry Violette, Levi Violette, Jeff Rankin, Jake Bridges, 64; Brian Melvin, Judy Melvin, Cody Woods, 66; Ed Arey, Mike Leclerk, John Patrick, Everett Fontaine, 68; Pins: No. 2 L. Violette, 7-2; No. 5 Eric Innocenti 28-1; No. 17 Brian Melvin, 37-5

At Hermon Meadow GC

Sunday Morning League

1. Ernie Hein, Heokbum Kwon, Joel McCluskey + 12; 2. Al Stuber, Mike Henderson, Jim McInnis + 10; 3. Bill O’Rourke, Al Porter, Don Shumaker + 6; Pins: No. 3 Tim McCluskey 6-2, No. 9 Jim McInnis 10-1, No. 12 Jim Wilson 6-1, No.16 Heokbum Kwon 6-8, High Individual on a losing team: John Trott + 5; Skins: No. 1 and 5 Joel McCluskey; No. 9 and 16 Jim McInnis; No. 18 Ernie Hein

Couples League

1. Al and B.J. Porter, Ernie Hein, Irene Jacobs 31; 2. Eric and Darby Vigue, Brad Holmes. Janice Poulson 32; 3. (Tie) Tim and Angie McCluskey, Bruce and Debbie Ireland; Dale and Chelsea Covie, Peter and Peggy Buchcanan 34; Pins: No.3 Chelsea Covie 4-7 Tim McCluskey 27-0 No. 8 Peggy Buchcanan 25-1 Ernie Hein 21-0

Nettie’s Scramble

1. Judy Collins, Rick Abbott, Mark Bennet, 34; 2. Nettie Shields, Tim McCluskey, Parker Babin 35; 3. Angie McCluskey, Brad Holmes, Jerry Lounsbury 36; 4. Irene Jacobs, Ernie Hein, Joe Lounsbury 37; Pins: No.3 Nettie Shields 3-5 No.8 Brad Holmes 23-0

At Northport GC

Sunday Point Quota

Team 1. Skip Brown, Jack Johnson, Peter Mahoney, Phil Bowen (-29). 2. Mike Knox, Tom Thompson, Scott Hawthorne, Roger Wendell (-26). 3. Tie Paul Schelble, Terry Fancy, Cecil Eastman, Don Pendergast; Bob Myers, John Lloyd-Still, Jerry Savitz, John Fleming; Barry Porter, Jim Kunkel, Tim Riley, Pam Wendell (-22); Class A Sweeps 1. Mike Knox (72), 2. Jake Thompson (74), 3. Terry Whitney (81), Net 1. Jack Johnson (65), 2. Rick Cronin (67), 3. John Lloyd-Still (70); Class B Sweeps 1.Tie Cecil Eastman, Tim Riley (82), 3. David Wentworth (86). Net 1. Roger Wendell (56), 2. Jerry Savitz (64), 3. Phil Bowen (65); Class A Pins: 3. Bob Delio 3-8; 9. Terry Whitney 25-8, 12. Dick Clements 11-9, 18. Barry Porter 11-8; Class B Pins: 3. Tom Thompson 17-7, 9. John Fleming 21-1, 18. Roger Wendell 12-3

At Piscataquis CC

Thursday Night Scramble

Gross: 1. Debbie Wasilewski, Mike Wasilewski, Frank Rollins 34; 2. Peter Drummond, Josh Hansen, Mike Schnider 35; 3. Bill Pinkham, Charlie Packard, Bob Sawyer 36; 4. Bill Carston, Jeanette Morrill, Bob Bradford 36; 5. Tom St. Louis, Wayne Clukey, Logan Lovell 37

DARE Scramble

Gross: 1. Ed Walker, Tim McCarthy, Carl Brackett, Brian Campbell, 56; 2. Wayne Clukey, David Clukey, Jim McCabe, Gene Dami, 58; 3. Allen Emerson, Greg Jordan, Bill Pinkham, Scott Richardson, 59; 4. Bill Kirby, Steve Hall, Flip Thompson, Bryan Kimball 60; 5. Jacob Vainio, Shane Baxter, Corbin Shurfelt, Eric Curtis 61

Sunday Scramble

Gross: 1 Roger Millett, Jason Gogan, Jacob Vainio 29; 2. Glen Sakahara, Justin Cleaves, Wayne Chase, Jeanette Morrill 31; 3. Dave Draper, Bob Bradford, Mike Brown, Ryan Campbell 37

At Kebo Valley

Weekend Sweeps & Pins

Gross Point Quota:1. Robert MacLeod +3 , 2. Karl Hallett +2, 3. David Rand +1, 3. Frank Doyle E, 5. Alex Wade & Mark Hanscom –1; Pins: No. 6 Rick Higgins 11-1, No. 15 David Rand 9-2

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Saturday’s Results

FIRST, Pace, $2,400

Mac N Ernie, K. Switzer 13.20, 5.60, 3.60

Vanderhound, K. Switzer Jr. 6.00, 3.60

Tremendous Hanover, C. Nye 4.40

T: 1:59. Ex 1-3, 72.00. Tri 1-3-8, 260.00.

SECOND, Pace, $3,000

Executive Female, G. Bowden 4.20, 3.20, 2.20

Whitlock N, K. Switzer 4.60, 2.60

Van Esteem N, H. Campbell 2.10

T: 1:59. Ex 6-5, 9.60. Tri 6-5-7, 58.00. DD 1-6, 42.60.

THIRD, Pace, $2,700

Douglas Road, K. Switzer Jr. 6.40, 2.60, 2.40

Admiral Pembroke, H. Campbell 2.20, 2.20

Keystone Ranger, G. Mosher 4.60

T: 1:58. Ex 5-4, 11.20. Tri 5-4-6, 86.40.

FOURTH, Pace, $3,750

Miss Annalise, K. Switzer Jr. 3.40, 3.00, 2.20

La Vita Buona, B. Blanchard 11.40, 4.60

Sam’s Shuffle, R. Cushing 2.20

T: 1:58.2. Ex 6-3, 56.60. Tri 6-3-1, 157.20.

FIFTH, Pace, $11,541

Western Luke, R. Cushing 4.40, 2.40, 2.60

Let It Ring, G. Mosher 5.60, 4.20

Jb Muscle Man, M. Graffam 5.80

T: 2:00.3. Ex 3-2, 32.40. Tri 3-2-6, 253.80.

SIXTH, Trot, $4,250

Evening Attire, H. Campbell 35.20, 13.20, 5.40

Peaceful Prince, K. Switzer 4.60, 2.80

Livid Luke, K. Switzer Jr. 3.20

T: 2:01.1. Ex 6-4, 233.80. Tri 6-4-8, 1,741.60.

SEVENTH, Pace, $3,000

Mister Mystic N, C. Nye 43.80, 18.40, 8.40

Rusty’s Rascal, G. Mosher 6.00, 3.80

Debs Mack, K. Switzer 15.40

T: 1:58. Ex 1-4, 264.40. Tri 1-4-All, 225.20. Pk3 3-All-1, 21.40;

3-6-All, 21.40.

EIGHTH, Pace, $3,750

Dream Well, J. Macdonald 3.00, 2.20, 2.10

Pembroke Joe Dunn, H. Campbell 2.60, 2.20

Scootin Bliss, R. Cushing 3.00

T: 1:55.4. Ex 6-2, 7.00. Tri 6-2-3, 20.20.

NINTH, Pace, $11,767

Fuzzylegsandall, M. Athearn 3.60, 2.40, 2.10

Fast Ben, G. Mosher 2.80, 2.80

Penney’s Spirit, K. Switzer Jr. 4.00

T: 1:56.3. Ex 1-4, 7.00. Tri 1-4-5, 24.20.

TENTH, Trot, $8,000

Pembroke Prayer, H. Campbell 3.40, 2.80, 2.80

Roadshow Vic, M. Cushing 9.60, 4.60

A Lister, G. Mosher 3.60

T: 1:58.2. Ex 3-2, 34.60. Tri 3-2-1, 55.20.

ELEVENTH, Pace, $11,767

Pembroke Dewey, H. Campbell 3.40, 2.20, 2.10

Lollipop Kid, K. Switzer 2.60, 2.60

Fast Bill, G. Mosher 2.80

T: 1:57.1. Ex 3-4, 5.80. Tri 3-4-2, 14.40.

TWELFTH, Pace, $25,000

Wholly Louy, G. Mosher 15.40, 7.80, 6.80

Mr Nice Guy, K. Switzer 7.80, 8.80

Firethorn, J. Macdonald 8.80

T: 1:54.4. Ex 5-2, 175.00. Tri 5-2-7, 895.20.

THIRTEENTH, Pace, $2,400

Pure Instinct, S. Thayer 19.40, 4.40, 2.80

Last Stretch, T. Wing 3.20, 2.60

Calla Lily Gal, R. Lanpher III 5.80

T: 2:00.1. Ex 6-5, 28.40. Tri 6-5-3, 311.60. DD 5-6, 207.20; Total Handle: $56,036.

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business