Local sports results for June 30/July 1, 2012

Posted July 01, 2012, at 9:32 p.m.

Road racing

37th Annual Tour Du Lac

At Bucksport, 10 miles

1. Louie Luchini 55:57, 2. Erik McCarthy 57:25, 3. Eric Mauricette 58:41, 4. Matt Homich 1:01:31, 5. Wes Danforth 1:04:31, 6. Tim Tunney 1:05:29, 7. David Doore 1:06:31, 8. Peter Lodge 1:07:25, 9. Stephen Whalen 1:08:30, 10. Christopher Jones 1:09:26, 11. Kristine Guaraldo 1:10:28, 12. Robert Shea 1:12:02, 13. Scott Potter 1:12:10, 14. Greg O’Connor 1:12:52, 15. Ryan King 1:13:05, 16. Thomas Sherman 1:13:54, 17. Gerald Coleman 1:13:56, 18. Allison Dorko 1:14:15, 19. John Peckenham 1:15:03, 20. Dave Farrar 1:16:43, 21. Phoebe Peckenham 1:16:54, 22. Larry Deans 1:17:21, 23. Miranda Monk 1:17:26, 24. Ashley Robinson 1:17:29, 25. Matt Fuller 1:17:30,

26. Katherine Collins 1:19:31, 27. Corey Bradshaw 1:19:50, 28. Michelle Gagnon 1:20:10, 29. Johanna Szillery 1:20:19, 30. John Blaisdell 1:20:52, 31. Melissa Smith-Towle 1:21:00, 32. Annelle Caswell 1:21:23, 33. Laura Anderson 1:23:26, 34. Christa Brey 1:23:56, 35. John Tjepkema 1:24:20, 36. Luke Rand 1:24:40, 37. Ryan Lolar 1:25:35, 38. Britt Hulbert 1:26:11, 39. Deedra Dapice 1:26:27, 40. Colby Rand 1:26:33, 41. Amy Dalrymple 1:26:39, 42. Kim Shire 1:27:16, 43. Charles Pattavina 1:27:31, 44. Jeffrey Preble 1:28:08, 45. Susan O’Brien 1:28:16, 46. Lisa Tweedie 1:28:29, 47. Sean Brooks 1:29:22, 48. Julie Ginn 1:29:34, 49. Sally Peckenham 1:29:58, 50. Kristen Thom 1:30:46,

51. Bernice Stockley 1:31:21, 52. Jessica Wood 1:31:27, 53. Dave Samuelian 1:31:39, 54. Philip Pierce 1:31:48, 55. Mike Tormey 1:32:02, 56. Paul Tormey 1:33:05, 57. Mandi Sherman 1:35:27, 58. Linda McDougall 1:37:02, 59. Kristen Wentworth 1:38:13, 60. Robert Johnston 1:39:19, 61. David Bean 1:39:19, 62. Larry Merrill 1:40:36, 63. Brittany Ross 1:41:14, 64. Jeff Dalrymple 1:41:49, 65. Susan Lazor 1:42:17, 66. Christopher Gould 1:42:18, 67. Jan Pilotte 1:44:14, 68. Emily Morrison 1:44:58, 69. Andrea Foster 1:50:12, 70. Jen Tyne 1:51:54, 71. Judy Snow 1:52:39,72. David Jones 1:54:08, 73. Robin Emery 1:57:30, 74. Jennifer Noonan 1:57:40, 75. Andrea Hatch 2:01:17, 76. Jeanne Butterfield 2:01:52, 77. Mary Zidalis 2:03:05, 78. Charles Clapper 2:43:38

Archery

At Bucksport

3-D Archery Shoot

Hunter Open: 1. Kevin German 282; 2. Brent Seawright 252; 3. Corey McLain 225; Male Hunter: 1. Scott Nickerson 287; 2. Mike Speed 286; 3.J im Favreau 284; Female Hunter: 1. Gloria Howard 232; 2. Rachel Jellison 203; 3. Lauren Seawright 187; Youth: 1. Cameron Favreau 282; 2. Ryan Jurgiewich 181; 3. Jacob Boyorak 149; Traditional: 1. Marty Naas 177; 2. Charles Kellogg 172; Cubs: 1. Christian Favreau 208

Legion baseball

ZONE 1

Schedule

Monday, July 2

Bangor at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Penquis at Calais, 5:30 p.m.

Brewer at Hampden, 7:30 p.m.

Thursday, July 5

Hampden at Calais, 5:30 p.m.

Bangor at Motor City, 7:30 p.m.

Northern Lumber at Brewer, 7:30 p.m.

Friday, July 6 (9 inns.)

Calais at Northern Lumber, 4:30 p.m.

Penquis at Bangor, 7:30 p.m.

Brewer at Motor City, 7:30 p.m.

Sunday, July 8 (9 inns.)

Bangor at Hampden, 1 p.m.

Motor City at Calais, 1 p.m.

Penquis at Brewer, 1 p.m.

Monday, July 9

Hampden at Penquis, 5:30 p.m.

Motor City at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Brewer at Bangor, 7:30 p.m.

Wednesday, July 11

Bangor at Calais, 5:30 p.m.

Penquis at Motor City, 7:30 p.m.

Northern Lumber at Hampden, 7:30 p.m.

Friday, July 13 (all 9 innings)

Brewer at Calais, 4:30 p.m.

Penquis at Northern Lumber, 4:30 p.m.

Motor City at Hampden, 7:30 p.m.

Sunday, July 15 (9 inns.)

Northern Lumber at Bangor, 1 p.m.

Hampden at Brewer, 1 p.m.

Calais at Penquis, 1 p.m.

Monday July 16

Brewer at Northern Lumber, 5:30 p.m.

Calais at Hampden, 7:30 p.m.

Motor City at Bangor, 7:30 p.m.

Wednesday, July 18

Bangor at Penquis, 5:30 p.m.

Northern Lumber at Calais, 5:30 p.m.

Motor City at Brewer, 7:30 p.m.

Friday, July 20 (9 inns.)

Brewer at Penquis, 4:30 p.m.

Hampden at Bangor, 7:30 p.m.

Calais at Motor City, 7:30 p.m.

Sunday, July 22

At Husson University, Bangor

Zone 1 Play-In Game

No. 4 seed vs. No. 5 seed, 7 p.m.

July 23-26

At Husson University

Zone 1 Tournament

Golf

MSGA

At Rockland GC

Individual Gross Flight 1: Michael Norris 66/66, Jordan Jones 69/69, R J Ochs 69/67, Ricky Jones 69/69, Seth Sweet 69/69; Net: Jesse Johnson 72/66, Chris Cloutier 75/67, Jacob Thompson 74/67, Ray Hawley 71/67, Zibby Puleio 76/67; Individual Gross Flight 2: Randy Ossinger 75/64, Gordon Ross 76/66, Arnie Benner 77/67, Joel Greatorex 77/64, Phil Barter 77/67, Ray Ross 77/67; Net: Paul Michaud Jr. 78/61, Jack Leclair 79/63, Jim Hatch 89/64, Jon Fillmore 86/64; Individual Gross Senior 2: Mike Garrity 81/65, Tom Rowe 84/68, Terry Landry 85/69, Dave Harrison 87/71; Net: Clyde Grant 83/66, Roger Wickenden 84/66, James Dillon 90/68, Linzy Norris 90/71, Tony Linkovich 88/71; Individual Gross Senior 1: Mark Plummer 72/72, Nick Carparelli 74/69, Jim Quinn 75/73, Lowell Watson 75/73, Stephen Berry 75/69;

Net: Wayne Delano 77/62, Tom Greene 78/65, Topper West 77/65, Paul Connolly 76/66,

Team Gross: Jamie Jones, 61/56; Jordan Jones, 61/56; Matthew Brewer, 61/56; Kevin Green, 61/56; Curtis Jordan, 61/57; Jeffrey Lavoie, 61/57; Chris Cloutier, 61/57; Joshua Jones, 61/57; Jon Hardy, 62/58; Ricky Jones, 62/58; Chris Seavey, 62/58; Butch Allen, 62/58; Jesse Johnson, 62/56; Randy Berry, 62/56; Jacob Thompson, 62/56; Will Baker, 62/56; Net: Ray Ross, 65/53; Gordon Smith Jr., 65/53; Ted Jala, 65/53; Jim Hatch, 65/53; Mike Dubois, 68/54; Brian Currie, 68/54; Tim Theriault, 68/54; Mike Brissette, 68/54; Paul Connolly, 68/55; Bill Adamson, 68/55; Michael Fitton, 68/55; Bob Lamoureux, 68/55; Zibby Puleio, 66/56; Frank Libby, 66/56; Jack Leclair, 66/56; Keith Lefebvre, 66/56; David Littlefield, 70/56; Darren Jensen, 70/56; Jon Fillmore, 70/56; Bob Miles, 70/56; Jim Ladd, 67/56; Greg Roberts, 67/56; Darian Keaten, 67/56; Peter Pacholski, 67/56;

Friday Skins: Net: No. 2 Jim Smith. 2, Gross No. 4 Paul Connolly 3, Gross No. 9 Frank Libby 2, Gross No. 17 Mark Plummer 2, Gross No. 18 Cliff Miller 2;Saturday Skins: Net No. 2 Paul Michaud Jr. 2, Net No. 5 Roger Wickenden 1, Gross No. 7 Curtis Jordan 3, Net No. 8 Randy Hooper 2, Net No. 9 Jim Hatch 1, Net No. 11 David Dunham 1, Net No. 14 Will Baker 2, Gross No. 17 Jim Horn 2, Net No. 18 Peter Pacholski 1; Friday pins: No. 5 Mark Plummer 3-1; No. 9 Erik Fitch 15-5; No. 10 Cliff Miller 5-8; No. 11 Bob Wood 10-10; No. 18 Keith Lefebvre 7-7; Saturday pins: No. 5 Gordon Ross 3-11; No. 9 Ralph Barkhouse 3-3; No. 10 Greg Murray 14-3; No. 11 Heath Cowan 7-7; No.18 Butch Allen 2-2

LOCAL

At Hermon Meadow GC

Sunday Stableford

1. Terry McDonald, Jim McInnis +5, 2. (tie) Al Stuber, John Trott, Rick Abbot, Al Stuber +3;

Pins: No.3 Terry McDonald 12-11, No.9 Jim Wilson 4-0, No.12 Al Porter 9-7, No.16 Al Stuber 10-7; High Individual on a losing team: Don Shumaker +3

Couples League

Scramble: 1. B.J. Porter, Allen Porter, Chelsea Covey, Dale Covey +3; 2. Ernie Hein, Irene Jacobs, Brenda Boulier, Jim Boulier +11; 3. Peg Buchanan, Peter Buchanan, Nettie Shields, Tom Berry +13; 4. Melanie Leighton, Patrick Brown, Darby Vigue, Eric Vigue +14; Pins: No. 3 Dale Covey 14-7, No. 8 Brenda Boulier 13-4

Ladies Sunday

Throw out tourney: Gross: 1. Darby Vigue 70 2. Deb Wiley 73 3. Diane Herring 77 4. Cheryl Paulson 80 1. Net: 1. B.J. Porter 53 2. (tie) Chelsea Covey, Irene Jacobs 57, Peg Buchanan 59 Pins: No. 3 Diane Herring 4-11, No. 8 Irene Jacobs 13-2, No. 12 Jane Howard 35-8, No. 16 B.J. Porter 16-6

Sunday Scramble

1. Tom Berry, Gerry Lounsbury, Debbie Wiley 35; 2. Matt Berry, Nettie Shields, Parker Babin 36; 3. Brad Holmes, Jon Holmes, Joe Lounsbury 37; Pins: No. 3 Debbie Wiley 12-5; No. 8 Matt Berry 13-0

At Dexter Muni GC

Weekend Sweeps

Gross: Sean Farnsworth 35; Net: Randy Moulton and Paul Farnsworth 31; Jim Bob Hartford 33

Pin: No. 8 Paul Farnsworth 23-4

At Piscataquis CC

Member-member

(27 holes) Gross: 1. Bill Kirby, Steve Hall, 101; Net: 1. Bob Sawyer, Peter Drummond, 89; 2. Shane Baxter, Wayne Clukey 91; 3. Marty Bordwick, Colby Brown 94; Pins: No. 6 Bill Kirby 14-1; No. 15 Colby Brown 5-2; No. 6 Wayne Clukey 12-3

3-club scramble

Net: 1. Corbin Shurfelt, Frank Rollins, Bob Bradford, Pete Drummond, 35; 2. Jacob Vanino, Scott Richards, Wayne Clukey, Roger Millett, 35; 3. Wayne Chase, Mike Brown, Jeanette Morrill, 37

At Kebo Valley GC:

Sweeps

Individual Sweeps: Gross: 1. Paul Hodgkins 78, 2. Robin MacLeod; Net: 1. Frank Doyle 66, Dick Collier 68; Best Ball: Gross: 1. Paul Hodgkins – Robin MacLeod 70, Dan Sargent – Roy Miller 72; Net: 1.t Paul Hodgkins – Frank Doyle 60, Robin MacLeod – Frank Doyle 60; Pins: No. 6 Kevin Walton 30-8; No. 15 Gary Seavey 12-7

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports