Local sports results for June 15, 2012

Posted June 15, 2012, at 10:07 p.m.

Tourney scoreboard

BASEBALL

Eastern Maine

June 12, Regional finals

Class A

At Morton Field, Augusta

A7: No. 4 Messalonskee 13, No. 2 Lewiston 2

Class C

At Mansfield Stadium, Bangor

C7: No. 3 Calais 4, No. 4 Dexter 0

June 14, Regional finals

At Mansfield Stadium, Bangor

Class D

D7: No. 4 Bangor Christian 8, No. 3 Southern Aroostook 3

Class B

B7: No. 4 Foxcroft Acad. 10, No. 2 Waterville 2

June 16, State finals

At Saint Joseph’s College, Standish

Class A

Messalonskee (14-5) vs. No. 2 Scarborough (17-2), noon

Class C

No. 3 Calais (18-1) vs. No. 1 Dirigo (18-1), 4 p.m.

At Mansfield Stadium, Bangor

Class B

No. 4 Foxcroft Acad. (15-5) vs. No. 2 Falmouth (16-3), 11 a.m.

Class D

No. 4 Bangor Christian (18-2) vs. No. 1 Buckfield (16-1), 3 p.m.

Western Maine

June 12, Regional finals

At Saint Joseph’s College, Standish

Class A

A7: No. 2 Scarborough 7, No. 4 Cheverus 5

Class C

C7: No. 1 Dirigo 4, No. 3 Telstar 1

June 14, Regional finals

Class B

B7: No. 2 Falmouth 1, No. 9 Cape Elizabeth 0 (8 inns.)

Class D

D4: No. 1 Buckfield 9, No. 3 Valley 6

SOFTBALL

Eastern Maine

June 12, Regional finals

Class A

At Cony High School, Augusta

A7: No. 1 Cony 1, No. 7 Brewer 0

Class C

At Coffin Field, Brewer

C7: No. 1 Bucksport 4, No. 2 Calais 0

June 14, Regional finals

At Coffin Field, Brewer

Class B

B7: No. 5 Old Town 4, No. 6 Nokomis 1

Class D

D7: No. 3 Penobscot Valley 3, No. 5 Deer Isle-Stonington 0

June 16, State finals

At Saint Joseph’s College, Standish

Class A

No. 1 Cony (19-0) vs. No. 3 South Portland (17-2), 3 p.m.

Class C

No. 1 Bucksport (19-0) vs. No. 4 Dirigo (13-6), 11 a.m.

At Coffin Field, Brewer

Class B

No. 5 Old Town (16-4) vs. No. 1 Fryeburg Acad. (18-1), 4 p.m.

Class D

No. 3 Penobscot Valley (18-1) vs. No. 1 Richmond (16-1), 11 a.m.

Western Maine

June 12, Regional finals

At Saint Joseph’s College, Standish

Class A

A7: No. 3 South Portland 5, No. 1 Scarborough 1

Class C

C7: No. 4 Dirigo 2, No. 7 Sacopee Valley 1

June 14, Regional finals

Class B

B7: No. 1 Fryeburg Acad. 8, No. 2 Greely 1

Class D

D4: No. 1 Richmond 4, No. 2 Rangeley 1

Batter up

BASEBALL

LITTLE LEAGUE

At Old Town

Peoples United 8, Kiwanis 6

Peoples top hitters: Dillon Leland, double single; Hunter Brasslet, 2 doubles, 2 singles; Cree Bear, 2 singles; winning pitcher: Dillon Leland; Kiwanis: Matt Bouchard, double, 2 singles; Sam Magoon, 2 singles; Isaac Preble, 2 singles

At Holden

Holbrook Dunkin’ Donuts 10, Holbrook Woods Heating 3

Dunkin’ Donuts top hitters: Nick Lakeman single, triple; Logan Dempsey single, double; Jonathan Archambault single, double; Alec Gagnon single, triple; winning pitcher: Nate Smith; Woods Heating: Nathaniel Seburn triple

At Bangor West

Fox & Ginn 7, Rotary West 4

Fox & Ginn top hitters: Dalton Buck home run, single; Alex Mckenney home run; Nick Stanhope double, 2 singles; Brock Ludden double; winning pitcher: Brinley McLaughlin; Rotary West: Dylan Wright triple, single; Brady Cooper triple

MAJOR LEAGUE

At Hampden

Angler’s 8 Caravel 7

Angler’s top hitters: Ross Webb triple, Derek Gendreau triple; Caravel: Kent Johnson single, triple; Caleb Hawes 2 singles

At Bangor East

Playoffs: Harley Plumbing & Heating 6, Rotary East 5

Harley top hitters: Tyler Parke triple, single; Jonathan Neel triple; winning pitcher: Kevin Fish; Rotary: Kyle McCue double, single, Kobe Smith double

Golf

USGA

Public Links Qualifier

At Brunswick GC

Brian Bilodeau, Auburn 72-71—143X; Ricky Jones, Thomaston 74-70—144; Tommy Stirling, Gorham 77-72—149; Stephane Boudreau 74-75—149; Peter Keilty 75-74—149; Nicholas Pandelena 73-77—150; Jordan Jones, Newcastle 78-75—153; James Jackson Belfast 78-75—153; Max Gilbert 80-74—154; Nathan McCue Brunswick 84-80—164; Chris Juntura Topsham 81-88—169; Frederic Raymond 83-WD—WD

X—Qualified for USGA Championship at Soldier Hollow GC in Midway, Utah

LOCAL

At Kebo Valley GC

Green Mountain – 3 Man Blind Draw — 1. (tie) Lynn Goodwin, Peter Palmer, Greg Murray, & Paul Hodgkins, Larry Green, Mark Foley 109 points

At Rocky Knoll CC

Couples League

Blind Partner Alternate Shot — Mike Allan, Barbara Baker, Steve Jamieson,Tracy Jameson 91; Don Rowe, Debbie Rowe, Dave Libby, Mary Jo Libby 93; Don Crowell, Wanda Crowell, Peter Beatham, Mary Ann Beatham 97; Tom Bryant, Barbara Bryant, Ed St Heart, Sue St Heart 99; Pins: No. 5 Barbara Baker 25-1; No. 7 Laughn Drillen 11-5

At Streamside GC

Friday Night Scramble

Mary Ginn, Roger Sutherland, Bruce Fields, Bob Tripp -2; Pins: No. 4 Roger Sutherland 11-2; No. 8 Mary Ginn 21-4

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Friday’s Results

FIRST, Pace, $3,000

Bad Kat, T. Hudson 71.00,19.00, 5.20

Heaven Touched, D. Campbell 11.00, 3.60

Fireball Fred, K. Switzer Jr. 3.80

T: 1:57.4. Ex 1-2, 202.60. Tri 1-2-All, 317.40.

SECOND, Pace, $2,400

Ascot Courbon, K. Switzer Jr. 4.80, 3.00, 2.10

To Do List, C. Nye, 3.20, 2.10

Eternal Triumph, D. Campbell 2.20

T: 1:58.2. Ex 7-6, 30.80. Tri 7-6-5, 37.80. DD 1-7, 44.80.

THIRD, Pace, $2,500

Speed And Grace, G. Mosher 2.20, 2.20, 2.10

Roddy’s Nor’easter, G. Bowden 6.00, 4.40

Shesasurething, B. Blanchard 8.60

T: 2:00.1. Ex 5-7, 6.60. Tri 5-7-6, 44.20.

FOURTH, Pace, $3,750

Spring Lightning, S. Thayer 8.80, 5.20, 3.20

Getmeoutofdebt, B. Blanchard 23.40, 5.20

Chilled Wine, G. Bowden 17.00

T: 1:59.4. Ex 2-5, 101.60. Tri 2-5-6, 2,313.80.

FIFTH, Pace, $3,250

Buster Blue Chip, H. Campbell 9.80, 4.80, 3.20

Win The West, G. Mosher 4.40, 3.20

Step Right Up, K. Switzer Jr. 3.40

T: 1:58. Ex 2-4, 34.40. Tri 2-4-6, 212.20.

SIXTH, Pace, $3,750

Pembroke Dewey, H. Campbell 12.00, 6.80, 4.20

B Rock Solid, S. Thayer 6.40, 3.80

Wallydontplaygames, R. Vachon 3.60

T: 1:57.1. Ex 5-3, 106.60. Tri 5-3-4, 191.60.

SEVENTH, Pace, $3,000

Northern Regent, R. Cushing 11.80, 3.60, 2.20

Raytheking, D. Campbell 2.40, 2.10

Red Bullet, S. Thayer 3.00

T: 1:58. Ex 3-5, 101.60. Tri 3-5-2, 218.00. Pk3 2-5-All, 42.00.

EIGHTH, Pace, $4,250

Dudinkas Cullen N, S. Thayer 5.20, 3.80, 2.20

King Of Kingston, D. Campbell 6.60, 3.60

Sweethomealabama A, K. Switzer Jr. 2.60

T: 1:57.4. Ex 5-2, 33.40. Tri 5-2-3, 63.60.

NINTH, Pace, $5,000

Cactus Creek, D. Campbell 9.60, 4.60, 3.80

Rupert Rupert, H. Campbell 7.60, 4.20

Blissfullsreaction, C. Davies 6.60

T: 1:56.4. Ex 6-4, 33.40. Tri 6-4-3, 164.40.

TENTH, Trot, $5,500

A Lister, G. Mosher 2.20, 2.20, 2.10

Roadshow Vic, M. Cushing 4.40, 3.40

Uncle Ben, G. Bowden 3.20

T: 1:58.2. Ex 2-6, 10.80. Tri 2-6-4, 100.00.

ELEVENTH, Pace, $2,700

Circle’s Sugar, R. Cushing 10.00, 6.40, 2.80

Cams Lucky Charm, M. Cayouette 5.60, 5.20

Cadie J, C. Nye 2.80

T: 1:59. Ex 6-3, 88.00. Tri 6-3-1, 220.40. DD 2-6, 15.40.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports