Local sports results for June 8, 2012

Posted June 08, 2012, at 10:05 p.m.

Tourney scoreboard

HS TEAM TENNIS

BOYS

June 9, State finals

Colby College, Waterville

Class A

Bangor (15-0) vs. Gorham (14-1), 1 p.m.

Class B

Ellsworth (15-0) vs. Falmouth (15-0), 10 a.m.

Class C

GSA (14-1) vs. Waynflete (12-3), 4 p.m.

GIRLS

June 9, State finals

Colby College, Waterville

Class A

Brunswick (15-0) vs. McAuley (15-0), 1 p.m.

Class B

Waterville (15-0) vs. Falmouth (15-0), 10 a.m.

Class C

George Stevens Acad. (14-2) vs. Waynflete (10-5), 4 p.m.

BASEBALL

Eastern Maine

June 9, Semifinals

Class A

A5: No. 8 Hampden Acad. (9-9) at No. 4 Messalonskee (12-5), Colby College, Waterville, noon

A6: No. 6 Erskine Acad. (11-6) at No. 2 Lewiston (14-3), 4 p.m.

Class B

B5: No. 8 Camden Hills (11-7) at No. 4 Foxcroft Acad. (13-5), 1 p.m.

B6: No. 3 John Bapst (13-4) at No. 2 Waterville (16-1), noon

Class C

C5: No. 4 Dexter (12-5) at No. 1 Orono (13-4), Mahaney Diamond, 1 p.m.

C6: No. 7 Mattanawcook Acad. (12-6) at No. 3 Calais (16-1), 11 a.m.

Class D

D5: No. 4 Bangor Christian (16-2) at No. 1 Central Aroostook (13-2-1)

D6: No. 3 Southern Aroostook (10-4) at No. 2 Hodgdon (10-5)

Western Maine

June 8, Semifinals

Class D

No. 5 Richmond (6-10) at No. 1 Buckfield (14-1)

June 9, Semifinals

Class A

A5: No. 9 Bonny Eagle (8-10) at No. 4 Cheverus (13-4)

A6: No. 3 Windham (13-4) at No. 2 Scarborough (15-2)

Class B

B5: No. 9 Cape Elizabeth (10-8) at No. 4 Yarmouth (11-6)

B6: No. 3 Morse (13-4) at No. 2 Falmouth (14-3)

Class C

C5: No. 4 Hall-Dale (13-4) at No. 1 Dirigo (16-1)

C6: No. 7 Winthrop (9-7) at No. 3 Telstar (12-3)

Class D

D3: No. 3 Valley (8-6) at No. 2 Greenville (11-3)

SOFTBALL

Eastern Maine

June 9, Semifinals

Class A

A5: No. 5 Oxford Hills (12-5) at No. 1 Cony (17-0)

A6: No. 7 Brewer (11-6) at No. 3 Bangor (12-5), 4 p.m.

Class B

B5: No. 5 Old Town (14-4) at No. 1 Oceanside (16-1), at Thomaston, 4 p.m.

B6: No. 6 Nokomis (13-5) at No. 2 Hermon (16-1), 4 p.m.

Class C

C5: No. 5 Mattanawcook Acad. (13-4) at No. 1 Bucksport (17-0), 1 p.m.

C6: No. 3 Dexter (12-5) at No. 2 Calais (17-0)

Class D

D5: No. 5 Deer Isle-Stonington (17-0) at No. 1 East Grand (13-2)

D6: No. 3 Penobscot Valley (16-1) at No. 2 LCS/MSSM (14-2), 10 a.m.

Western Maine

June 8, Semifinals

Class D

D3: No. 3 Buckfield (10-6) at No. 2 Rangeley (11-3)

June 9, Semifinals

Class A

A5: No. 5 Kennebunk (12-5) at No. 1 Scarborough (17-0)

A6: No. 3 South Portland (15-2) at No. 2 Thornton Acad. (15-2)

Class B

B5: No. 5 Gray-New Gloucester (14-4) at No. 1 Fryeburg Acad. (16-1)

B6: No. 3 Leavitt (12-4) at No. 2 Greely (15-2)

Class C

C5: No. 4 Dirigo (11-6) at No. 1 Madison (15-2)

C6: No. 7 Sacopee Valley (7-10) at No. 3 Lisbon (10-5)

Class D

D2: No. 4 Greenville (9-6) at No. 1 Richmond (14-1)

Golf

LOCAL

At Hermon Meadow GC

University of Maine Sports Medicine Scramble — 1. Joel McCluskey, Ernie Hein, Rick Mazzei, Byron Dunbar 48, 2. Chris Bridges, Chad Thompson, Ed Lucas, Ralph Jordan 49, 3. Brandon McCarthy, Ben Smith, Justin Climo, Eddie Hannon 50, 4. Ralph Carr, Mike Carr, Bob Thomas, Craig Miller 51, 5. Mike Hutchins, Jeff Lariewsky, Josh MacDonald, Tobin Trautz 52; Pins: No. 3. Ernie Hein 6-1, No. 8 Trudy Dorval 19-4, Richard Barron 6-9, No. 16. Andrew Casey 2-1; Putting Contest: Alan Thibodeau, Most Accurate: Dale Covey

At JaTo Highlands

Thursday Night Couples

1. Barry & Sharon Webster, Kevin & Heidi Stevens 33; 2. Betty Goodwin, Dale Folnsbee, Deb & Jr Bowers 34; 3. Richard & Laura Jordan, Dean & Trudy Fogg 39

At Kebo Valley

Green Mountain Team Point Total Individual Hole 4 Best Ball: Front: Andy Starr, Lynn Goodwin, Patrick Tamayo, David Corrigan 10 Points; Back (tie): Bub Smith, Andrew Cough, Karl Hallett, Rocco Fucetola; Vinal Smith, Bryce Cough, Peter Palmer, Mark Foley.

Batter up

SOFTBALL

MINOR LEAGUE

At Carmel

Hampden 23, Carmel 1

Carmel top hitters: Natalie Sicard 3 singles, home run; Saidee Ross double, single; winning pitcher: Benz Halog (no-hitter)

BASEBALL

LITTLE LEAGUE

At Bangor West

Corner Store 17, Fairmount Market 2

Corner Store top hitters: Gary Farnham double, single; Brad Leadbetter 2 singles; Noah Murphy 3 singles; Fairmount Market: Gage Noyes double; Zeb Wilson double

At Brewer

Dodgers 13, Local 2162 Red Sox of Brewer 8

Dodgers top hitters: Dan Coates 4 singles; Zack Steiger 3 singles; Robben Harris double; Josiah Cyr 2 singles; winning pitcher: Zack Steiger; Red Sox hitters: Brandon Mourneault 2 doubles, single; Brandon Glidden double, single; Jon Donnelly double

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Friday’s Results

FIRST, Pace, $3,800

Dudinkas Cullen N, S. Thayer 10.20, 3.20, 2.10

Sweethomealabama A, K. Switzer Jr. 3.20, 2.10

High Calibre N, R. Cushing 2.20

T: 1:59.3. Ex 4-3, 21.20. Tri 4-3-5, 67.80.

SECOND, Pace, $2,400

Martiniwith Olives, H. Campbell 5.20, 3.40, 2.60

Ascot Boubon, K. Switzer Jr. 4.00, 2.40

Rare Bunny, R. Cushing 2.80

T: 2:00.2. Ex 2-7, 23.40. Tri 2-7-1, 143.40. DD 4-2, 54.40.

THIRD, Pace $2,000

Pembroke Beach, H. Campbell 13.00, 3.20, 2.60

Speed And Grace, G. Mosher 2.20, 2.20

Roddy’s Nor’easter, G. Bowden 7.40

T: 2:02.3. Ex 1-3, 20.40. Tri 1-3-5, 122.80.

FOURTH, Pace, $2,700

Cadie J, C. Nye 6.80, 2.20, 2.10

Circle’s Sugar, R. Cushing 2.60, 2.10

See You Around, H. Campbell 2.10

T: 2:01. Ex 4-3, 7.60. Tri 4-3-5, 17.80.

FIFTH, Pace, $3,250

B Rock Solid, K. Switzer Jr. 14.80, 4.60, 3.20

Thewaylifeshouldbe, D. Campbell 4.00, 2.80

Buster Blue Chip, G. Bowden 3.80

T: 2:00. Ex 3-6, 72.20. Tri 3-6-4, 226.20.

SIXTH, Pace, $3,000

Tourbillon J M, B. Blanchard 74.20, 16.80, 8.00

Capricious, K. Switzer Jr. 8.80, 6.00

Spring Lightning, R. Cushing 3.40

T: 2:03. Ex 4-7, 337.00. Tri 4-7-All, 562.80.

SEVENTH, Pace, $3,750

Blissfullsreaction, s. Thayer 9.00, 3.00, 3.20

Raytheking, D. Campbell 5.20, 2.60

Pembroke Joe Dunn, H. Campbell 12.00

T: 1:59.3. Ex 1-4, 21.80. Tri 1-4-6, 115.40. Pk3 3-All-1, 134.60.

EIGHTH, Trot, $5,000

Janco, R. Cushing 5.40, 2.60, 2.40

Main Stage, S. Thayer 3.00, 3.40

Political Muscle, B. Blanchard 5.40

T: 2:02.4. Ex 4-5, 8.60. Tri 4-5-2, 59.00.

NINTH, Trot, $9,000

Paradise Magoo, G. Mosher 2.20, 2.20, 2.10

Nooner Or Later, R. Cushing 2.60, 2.20, 2.10

Oye Oye, H. Campbell 2.10

T: 2:03.3. Ex 3-1, 11.40; 1-3, 7.20. Tri 1-3-2, 16.00; 3-1-2, 24.20.

TENTH, Pace, $5,500

Western Comfort, K. Switzer Jr. 4.80, 2.20, 2.10

Town Fool, D. Campbell 5.20, 3.00

Dream Well, H. Campbell 2.20

T: 1:58. Ex 5-3, 20.80. Tri 5-3-1, 40.80.

ELEVENTH, Pace, $2,400

Rusty’s Rascal, S. Thayer 10.80, 5.60, 3.20

Fireball Fred, K. Switzer Jr. 2.80, 2.10

Heaven Touched, S. MacKenzie 2.20

T: 2:00.2. Ex 4-1, 21.40. Tri 4-1-5, 55.00. DD 5-4, 10.40.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports